۱۰ فرد سمّی که باید به هر قیمتی از آنها دوری کنید

۱۰ فرد سمّی که باید به هر قیمتی از آنها دوری کنید
امتیاز مطلب: ٩٥%
95

آدم‌های سمّی چه نشانه‌های دارند؟ از کجا بدانید که با یک فرد سمّی معاشرت می‌کنید؟ و اگر اینطور است، بایدها و نبایدها در این خصوص کدامند؟ سروکار داشتن با افراد سمّی اجتناب‌ناپذیر است. آدم‌های سمّی همه جا حضور دارند. آنها نه‌ تنها زندگی‌تان را نابود می‌کنند و جلوی پیشرفت شما را می‌گیرند، بلکه می‌توانند شما را تا سطح خودشان پایین بیاورند و شما را نیز به یک فرد سمّی تبدیل کنند. همانقدر که سم‌زدایی از بدن با خودش افزایش بهره‌وری در نتیجه‌ی سلامت جسمانی را به همراه دارد، با بیرون‌ کردن این افراد از زندگی‌تان آرامش‌ خاطر هم نصیب‌تان خواهد کرد. خوشبختانه راه‌هایی برای مقابله با این افراد وجود دارد. هدف این مقاله آگاهی‌ رساندن درباره‌ی شناسایی این افراد، چگونگی برخورد با آنها و به حداقل رساندن آسیب آنها است.

افراد سمّی منطق را زیر پا می‌گذارند. برخی از آنها از تأثیر منفی خودشان بر اطرافیان‌شان بی‌اطلاع هستند و برخی دیگر به ظاهر از ایجاد آشوب و عصبانی‌ کردن دیگران لذت می‌برند.
یادگیری چگونگی برخورد با افراد مختلف مهم است؛ افراد سمّی هرگز ارزش تلف‌ کردن وقت و انرژی شما را ندارند و چه بسیار که از هر دو می‌گیرند. افراد سمّی پیچیدگی، نزاع و بدتر از همه، استرس بیهوده ایجاد می‌کنند.

«مردم هم می‌توانند برای شما الهام بخش باشند و هم انگیزه شما را نابود کنند؛ پس آنها را عاقلانه انتخاب کنید.»
– هانس اِف. هانسِن

تحقیقات اخیر از دانشگاه فردریچ شیلر در آلمان نشان می‌دهد که افراد سمّی تا چه حد خطرناک هستند. محققان دریافتند مواجهه با محرکی که احساسات منفی قوی ایجاد می‌کند، درست شبیه مواجهه با افراد سمّی هستند که سبب می‌شود مغز فرد مورد بررسی واکنش‌های استرسی شدیدی را بروز دهد. خواه نامش یک نگرش منفی، بیرحمی، سندروم قربانی و یا تنها دیوانگی محض باشد، این افراد به مغز شما استرس شدیدی وارد می‌کنند که باید به هر قیمتی از آن دوری کنید.
مطالعات مدت‌ها است نشان داده‌اند که استرس می‌تواند تأثیری منفی و درازمدت بر مغز داشته باشد. حتی مواجهه‌ی چند روزه با استرس، سودمندی یاخته‌های عصبی در هیپوکَمپِس را به خطر می‌اندازد؛ ناحیه‌ی مهمی از مغز که مسئول استدلال و حافظه است. هفته‌ها استرس سبب لطمه‌ی برگشت‌پذیر به سلول‌های مغزی می‌شود و ماه‌ها استرس می‌تواند آنها را برای همیشه نابود کند. افراد سمّی شما را فقط بدبخت نمی‌کنند، بلکه واقعا به مغز شما آسیب می‌رسانند.
توانایی کنترل احساسات و آرام‌ ماندن تحت فشار، رابطه‌ی مستقیمی با عملکرد شما دارد. تَلِنت‌اِسمارت (TalentSmart) تحقیقی را بر روی بیش از یک میلیون نفر انجام داده است. آنها دریافتند ۹۰٪ از افرادی که بهترین عملکرد را دارند، آنهایی هستند که در مواقع استرس قادرند احساسات‌شان را مهار کنند و می‌توانند آرام بمانند. یکی از بزرگ‌ترین موهبت‌های آنها، توانایی شناسایی افراد سمّی و دور نگه داشتن آنها است.
اغلب گفته می‌شود هر آدمی برآیندی از پنج نفری است که بیشترین وقت خود را با آنها می‌گذراند. حال اگر شما فقط به یکی از آن پنج نفر هم اجازه‌ی سمّی‌ بودن بدهید، به زودی خواهید دید که آن یک نفر چقدر قادر است جلوی موفقیت شما را بگیرد.
نمی‌توانید امیدوار باشید از افراد سمّی فاصله بگیرید، مگر اینکه آنها را بشناسید. برای این کار کسانی که مردم‌آزار هستند یا صرفا بودن در کنارشان دشوار است را از آنهایی که واقعا سمّی هستند، جدا کنید. نکات زیر درباره‌ی انواع افراد سمّی است که باید به هر قیمتی از آنها فاصله بگیرید تا خودتان سمّی نشوید.

۱. شایعه‌پردازها

۱۰ فرد سمی که باید به هر قیمتی از آنها دوری کنید

«ذهن‌های بزرگ از ایده‌ها، ذهن‌های متوسط از رویدادها و ذهن‌های کوچک از افراد سخن می‌گویند.»
– اِلِنور روزوِلت

شایعه‌پردازها از بدبختی دیگران لذت می‌برند. شاید در ابتدا سرک‌ کشیدن به لغزش‌های شخصی و حرفه‌ای دیگران مایه‌ی سرگرمی باشد، اما با گذشت زمان خسته‌کننده می‌شود و به شما احساس شرم می‌دهد و دیگران را نیز می‌رنجاند. نکات مثبت و پندهای بسیار از افراد جالب آنقدر زیاد هستند که نیاز نیست وقت خود را با صحبت از بدبختی‌ دیگران هدر دهید.

۲. دمدمی‌مزاج‌ها

۱۰ فرد سمی که باید به هر قیمتی از آنها دوری کنید

برخی افراد هیچ کنترلی روی احساسات‌شان ندارند. آنها شما را به باد فحش خواهند گرفت، احساسات‌شان را به شما فرافکنی خواهند کرد و در تمام مدت تصور می‌کنند شما باعث بی‌قراری آنها شده‌اید. دور انداختن دمدمی‌مزاج‌ها از زندگی‌تان دشوار است، زیرا کنترل نداشتن آنها روی احساسات‌شان باعث می‌شود به حالشان تأسف بخورید. گرچه وقتی همه راه‌های دیگر بسته باشند، افراد دمدمی‌مزاج از شما به عنوان توالت احساسی خود استفاده می‌کنند و باید به هر قیمتی از آنها دوری کرد.

۳. قربانی‌ها

شناسایی قربانی‌ها دشوار است، چون شما نخست با مشکلات آنها همدردی می‌کنید، اما با گذشت زمان، متوجه می‌شوید «زمان احتیاج» آنها، همه‌ی وقت شماست. قربانی‌ها در عمل هرگونه مسؤلیتی را کنار می‌زنند و هر سرعت‌گیر پیش رویشان را یک کوه غیرقابل‌ صعود جلوه می‌دهند. آنها به جای دیدن تجربیات سخت به عنوان فرصت‌هایی برای آموزش و رشد، آنها را راه فرار می‌بینند. یک مثل قدیمی می‌گوید: «درد اجتناب‌ناپذیر است، اما رنج اختیاری است». این کاملا نشانگر سمی‌ بودن قربانی است که هربار رنج‌ کشیدن را انتخاب می‌کند.

۴. خودبین‌ها

خودبین‌ها با حفظ فاصله‌ی شدید از دیگران، شما را از پای درمی‌آورند. هر زمان که کاملا احساس تنهایی می‌کنید می‌توانید حدس بزنید که دور و بر خودبین‌ها می‌پلکید. این اتفاق می‌افتد چون تا جایی که به آنها مربوط است، داشتن رابطه‌ی واقعی میان آنها و دیگران هیچ فایده‌ای ندارد. شما صرفا ابزاری هستید که به خودبینی آنها پر و بال بدهید.

۵. حسودها

برای حسودها، همیشه مرغ همسایه غاز است. حتی وقتی اتفاق خوبی برای حسودها می‌افتد، هیچ لذتی از آن نمی‌برند. دلیلش این است که آنها بخت و اقبال خود را با بخت و اقبال تمام دنیا مقایسه می‌کنند. در حالی که باید از درون جویای رضایت باشند. دقیق که بنگریم، باید بپذیریم همیشه در زندگی خوش‌بخت‌تر و خوش‌اقبال‌تر از ما هم هست. صرف‌ کردن اوقات زیاد با حسودها خطرناک است، چون آنها به شما یاد می‌دهند موفقیت‌های خودتان را بی‌اهمیت بدانید.

۶. فریب‌کارها

فریب‌کارها زیر نقاب دوستی، وقت و انرژی را از زندگی شما می‌گیرند. سروکار داشتن با آنها ممکن است دشوار باشد، چون آنها با شما مثل یک دوست رفتار می‌کنند. آنها می‌دانند شما چه چیزهایی را دوست دارید، چه چیزهایی خوشحال‌تان می‌کند و اینکه از نظر شما چه چیزی مضحک است، اما تفاوت اینجاست که آنها از این اطلاعات به عنوان بخشی از یک دستور کار مخفی استفاده می‌کنند. فریب‌کارها همیشه از شما چیزی می‌خواهند و اگر به رابطه‌تان با آنها رجوع کنید، تماما از شما گرفته‌اند و چیزی به شما نیفزوده‌اند. آنها هر کاری می‌کنند که موافقت شما را جلب کنند و شما را از پای در بیاورند.

۷. دیوانه‌سازها (دمنتورها)

در سری کتاب‌های «هری پاتر» نوشته جِی.کِی. رولینگ، دمنتورها موجوداتی شیطانی هستند که روح افراد را از بدن‌شان مکیده و بیرون می‌کشند و از آنها فقط پوسته‌های انسانی به جا می‌گذارند. هر زمان یک دمنتور وارد اتاق می‌شود، همه‌جا تاریک می‌شود، همه احساس سرما می‌کنند و بدترین خاطرات به یادشان می‌آید. به گفته‌ی رولینگ، او ایده‌ی دمنتورها را از افراد بسیار منفی گرفته است، افرادی که قادرند پا به اتاقی گذاشته و فورا حیات را از آن بگیرند.
دمنتورها با تحمیل منفی‌ بودن و بدبینی‌شان بر دیگران، زندگی را از آنها می‌ستانند. آنها همیشه نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بینند و می‌توانند ترس و نگرانی را حتی به بی‌خطرترین موقعیت‌ها تزریق کنند. در تحقیقی از سوی دانشگاه نوتردام مشخص شد دانشجویانی که هم‌اتاقی‌های منفی‌نگر داشتند احتمال منفی‌نگر شدن و حتی افسرده‌ شدن خودشان بسیار بیشتر بود.

۸. غیرعادی‌ها

افراد سمّیِ خاصی هستند که نیت‌های بد دارند و از درد و بدبختی دیگران لذت وافر می‌برند. هدفشان در زندگی این است که یا به شما آزار برسانند، یا کاری کنند احساس بدی پیدا کنید و یا چیزی از شما بگیرند، در غیر این صورت علاقه‌ای به شما ندارند. تنها چیز خوب درباره‌ی این نوع شخصیت این است که می‌توانید فورا مقاصد آنها را شناسایی کنید و این باعث می‌شود آنها را به سرعت از زندگی‌تان بیرون کنید.

۹. عیب‌جوها

 ۱۰فرد سمی که باید به هر قیمتی از آنها دوری کنید

عیب‌جوها همیشه آماده‌‌‌اند به شما بگویند دقیقا چه چیزی خوب و چه چیزی بد است. آنها کاری می‌کنند که نسبت به بهترین چیز مورد علاقه‌‌تان، بدترین احساس را پیدا کنید. عیب‌جوها به جای درک و یادگیری از افرادی که با آنها تفاوت دارند، آنها را حقیر می‌شمارند. عیب‌جوها تمایل شما به پرشور بودن و ابراز آن را خفه می‌کنند، پس بهتر است رابطه‌تان را با آنها قطع کرده و خودتان باشید.

۱۰. مغرورها

مغرورها زمان شما را هدر می‌دهند، چون به هر کاری که شما انجام می‌دهید به چشم یک چالش شخصی نگاه می‌کنند. غرور، اعتمادبه‌نفس کاذب است و همیشه ناامنی‌های زیادی ایجاد می‌کند . در یک مطالعه از سوی دانشگاه اِیکرون دریافتند که غرور با انبوهی از مشکلات در محل کار مرتبط است. افراد مغرور معمولا عملکردی ضعیف دارند، بیشتر ناسازگار هستند و بیش از افراد معمولی، دشواری‌های شناختی دارند.

چگونگی محافظت از خود در برابر افراد سمّی

افراد سمّی شما را دیوانه می‌کنند، چون رفتار آنها بسیار غیرمنطقی است. در این مورد هیچ اشتباهی نکنید. رفتار آنها واقعا خلاف منطق است، بنابراین چرا به خودتان اجازه دهید واکنش احساسی به آنها نشان دهید و با آنها قاطی شوید؟
هر قدر فردی غیرمنطقی‌تر و دیوانه‌تر باشد، فرار از تله‌‌اش باید برای شما راحت‌تر باشد. تلاش نکنید آنها را در بازی خودشان شکست دهید. از نظر احساسی از آنها فاصله بگیرید و در صورت اجبار به تعامل، آنها را یک پروژه‌ی علمی در نظر بگیرید (یا شاید ترجیح بدهید مثل دکتر اعصاب آنها باشید)؛ نیاز نیست به آشفتگی‌های احساسی واکنش نشان دهید، فقط حقایق را در نظر بگیرید.
حفظ فاصله‌ی احساسی مستلزم آگاهی است. نمی‌توانید جلوی مزاحمت کسی را بگیرید اگر تشخیص ندهید مزاحمتی در کار است. گاهی خودتان را در موقعیت‌هایی می‌یابید که احساس می‌کنید باید از نو گروه‌بندی کنید و بهترین راه پیش‌رو را انتخاب کنید. این خوب است و هراسی نداشته باشید که به خودتان وقت چنین کاری را بدهید.
اغلب مردم احساس می‌کنند چون با فردی کار یا زندگی می‌کنند، پس هیچ راهی برای کنترل آشفتگی ندارند. این کاملا اشتباه است. زمانی که یک فرد سمّی را شناختید، رفتارهای او برایتان قابل‌ پیش‌بینی‌تر و قابل‌ درک‌تر می‌شود. این نکته به شما کمک می‌کند عاقلانه بیندیشید که چه زمان و تا کجا باید او را تحمل کنید یا از او فاصله بگیرید. می‌توانید مرزهایی را معین کنید، اما این کار را باید آگاهانه و مبتکرانه انجام دهید. اگر اجازه دهید اتفاقات به طور طبیعی رخ دهند، مسلما خودتان را مدام در بحث و جدل‌های دشوار اسیر می‌کنید. اگر مرزی را مشخص کنید و تصمیم بگیرید کی و کجا با یک فرد مشکل‌ساز درگیر شوید، می‌توانید بخش بزرگی از آشفتگی‌ها را کنترل کنید. تنها رمز این است که سر حرف خود بمانید و وقتی فردی قصد عبور از مرز شما را دارد، بر خط‌ قرمزهای خود پافشاری کنید.

 

برگرفته از: linkedin.com

برچسب‌ها:
زهرا ذوالقدر نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (43)

 1. profile-placeholder محمد گفت:

  اول میخوام از سایت فوق العادتون تشکر کنم چون مطالبی که میذارید واقعا در جهت بهبود شخصیت آدماست. در مورد متن بالا باید بگم که بعضی وقتا اون افراد سمی از خانواده یا عزیزان ما هستند و شاید نشه که ازشون فاصله گرفت یا قلمرو تعیین کرد . فکر میکنم اگر انسان در مرحله اول خودش رو منطقی کنه و شخصیت خودش رو محکم و قوی شکل بده میتونه خیلی راحت تر با آدمای سمی کنار بیاد و در ضمن این کنار اومدن می تونه حتی به اونا هم کمک کنه . نه فقط با کلام بلکه حتی با عمل و شخصیت تاثیرگذارش میتونه به بهبود شخصیت اون عزیزان بیمار روحی کمک کنه . من خودم مشکلات روحی زیادی داشتم با کتاب خوندن خودم رو خیلی تغییر دادم. توصیه میکنم کتاب (راز) اثر راندا برن رو عزیزان مطالعه کنند

 2. profile-placeholder simin گفت:

  سلام خیلی ممنون از مطلبتون

 3. profile-placeholder دمنتور گفت:

  سلام!
  من خودم یه آدم منفی باف با اخلاق سمی هستم 😐
  مشکل شخصیتم اینه که زود به دل میگیرم(نه خیلی زودا!مثلا با یکی هیچ صنمی ندارم توهین میکنه ناراحت میشم)
  هر وقت سلام میدم کسی جواب نمیده اکثرا چش و ابرو میان منم دوبار که این حرکتو ببینم رفتارم ۱۸۰ درجه عوض میشه !
  کلا هم خیلی منفیم و ۹۰% درسته! مثلا مامانم میگه فلان ماشینو تا اخر ماه میخریم!من بی اراده میگم :پشت گوشتو دیدی اون ماشینم دیدی!انگار بهم الهام میشه که این اتفاق نمیفته 😀
  ۵ ساله که دوستی ندارم امروزم با خواهرم دعوا کردم سر این موضوع که چرا انقدر از مردم متنفرم!
  به من چه همه میخوان بهم تیکه بندازن و اذیتم کنن؟اینکه دیگران اشک منو در میارن بابت حرفاشون کافی نیست؟
  ظاهرم خیلیم بد نیست اما از بس روم لقب گذاشتن و اذیتم کردن از تک تک هم سنام متنفرم!
  مشکل عمدم که از مردم متنفرم…
  یه یارویی هم هست چند بار باهاش دعوای لفظی کردم!ایکبیری چه پشت سرم چه تو روم توهین میکنه و درس خوندنو تو سرم میزنه که تو احمقی تو بجای اینکه درس بخونی میرفتی باشگاه فلان فلان…چیکار کنم؟

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. ممنونم از توضیحاتی که با حوصله در مورد شرایط خودتون دادین. در مورد سوالتون که «چیکار کنم؟» میتونم نظر شخصی و صادقانه ام رو بگم که اگه منفی بافی، اخلاق سمی و بدبینی رو – ببخشید که با صراحت میگم: «الکی» به خودتون نسبت ندین، هیچ مشکل دیگه ای ندارین. در تمام مثال هایی که زدین، واکنش هاتون طبیعیه و اغلب مردم مثل شما هستن، کیه که بهش توهین بشه و ناراحت نشه، سلامش بی جواب بمونه و بهش برنخوره، بهش بگن بیخود درس خوندی و براحتی بتونه جلوی خشمشو از حماقت طرف بگیره؟! در مورد دوستی هم بگم که دور آدم خلوت باشه بهتر از اینه که آدمایی دور آدم باشن که تظاهر به دوستی میکنن. از نظر من، زندگی به هر آدمی تو یه مقطعی، ارزش تنهایی رو اثبات میکنه! سعی کنید رو منفی بافی کار کنید که زیاده از حد نشه! بازم به نظرم میزان منفی بافی آدما با تجربه های گذشته شون رابطه مستقیم داره. پایان نظرات شخصی بنده :)) ممنونم از همراهی تون. موفق باشیییییید!

 4. profile-placeholder Hamed گفت:

  با سلام من یکی از افرادی هستم که آسيب ذهنی دیدم و متاسفانه تو زندگیم این افراد سمّی وجود داشتن و دارن اما نتونستم اونطور که باید شاید از خودم مراقبت کنم والان هم دچار بیماریه مغزی شدم تا الان با این همه به پزشك مراجعه کردن و دارو مصرف کردن نتونستم درمانش کنم.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیلی متأثر شدم به خاطر آسیب ذهنی که دچارش شدین.
   امیدوارم هرچه زودتر سلامتی‌تون رو به طور کامل به دست بیارین و با توجه به توصیه‌های همین مطلبی که مطالعه کردین، بتونین از افراد سمی تا جایی که ممکنه فاصله بگیرین.
   ممنون که همراه ما هستین

 5. profile-placeholder داود گفت:

  سپاس براي مقاله ي كاربردي تان.

 6. profile-placeholder بابک گفت:

  سلام ودرود
  واقعا درست ومفید بود منو یاد پدرم انداخت که دقیقا ۹ تا از ۱۰تا ویژگی رو داره و با اینکه یه پاش لب گوره و ۸۰ سالشه کماکان مثه مار سمیه
  بهترین روش برخورد با این موجودات دوری احساسی و یا درصورت امکان دوری مکانی مثل من هست که به محض مستقل شدن ۱۰۰۰ کیلومتر ازش دور شدم و از صمیم قلب دوست ندارم حتی ۱ساعت پیشش بشینم (علیرغم میل باطنی و جهت حفظ حرمتها مجبورم گهگاهی درجوار آن منحوس باشم!)
  دوستان عزیز تنها نصیحت این مرد ۳۸ ساله اینه : با خر جروبحث نکنید!!!

 7. profile-placeholder تقی گفت:

  سلام خیلی عالی بود،همسر من ۹ تا از ۱۰ مشخصات فوق رو داره،ببینید من چقدر مسمومم؟؟؟یه راه عملی واسه انداختنش بی دردسر از زندگیم میخوام،کم هزینه و سریع…چه کنم؟

 8. profile-placeholder نیما گفت:

  واقعا مقاله خیلی آموزنده و جالبی بود.
  عاشق این سایت چطور هستم و کانال هم اونو دنبال میکنم . واقعا از همه تلاشگران این سایت برای گذاشتن این مطالب ممنونم .
  اما یه نظر داشتم و اونم این بود که مطالب جدید رو با فاصله زمانی کم تر از هم بزارید چون من هر روز ۵ تا از این مطالب سایت چطور میخوندم ولی الان دیگه مطالب خیلی جدیدی نمیبینم.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   از ابراز لطف‌تون به مجموعه‌ی چطور بسیار سپاسگزارم.
   سایت هر روز (بهتره بگم روزانه چندبار!) اپدیت میشه. مقالات جدید رو تو صفحه‌ی اول سایت یا در قسمت «آخرین مطالب» می‌تونید مطالعه کنید.

 9. profile-placeholder بهرام دولتی گفت:

  با سلام
  گمان می کنم به دلایل مختلف اجتماعی اکثر ما ایرانیان دچار چنین مشکلاتی باشیم . خوب است که به صورت غیر رو در رو بخوانیم و با این مشکلات آشنا شویم و حتی الامکان در رفع آنها بکوشیم . گاهی به صورت ناخواسته در مجاورت این افراد قرار می گیریم ، مثلا در محیط کار مجبوریم تا تمام ساعات کاری را با ایشان در یک فضای محدود سپری کنیم . اینجا کار سخت تر می شود از آنجا که باید مراقب باشیم تا بنا به گفته بخشی از مقاله بالا، خود سمی نشویم .

 10. profile-placeholder مرضیه گفت:

  این وسط کی موند؟!!!

 11. profile-placeholder سینا گفت:

  ممنون بابت مطالب مفیدتون

 12. profile-placeholder چمدون گفت:

  سااااااااااااااااااااده

 13. profile-placeholder عباد گفت:

  ممنون از بابت ارایه مطالب سازنده تون

 14. profile-placeholder صادق گفت:

  سلام واقعا اکثر مطالبتون به درد بخور هست و ای کاهش به فکر یه اپلیکیشن موبایل باشید
  که هم مطالب بهتر و با امکان انتخاب در دسترس باشن و هم تعدادی نکته روزانه یاداوری بشه
  بازم ممنون از مطالب خیلی به درد بخور

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام دوست عزیز. خوشحالم از اکثر مقالات راضی بودین. شما میتونین پربازدیدترین مطالب سایت رو در کانال تلگرام و اینستاگرام دنبال کنین ([email protected]) 🙂

 15. profile-placeholder محمد گفت:

  اینکه گفتید این مقاله رو با عشق ترجمه کردم خیلی به دلم نشست…خدا قوت و موفق و سربلند باشید..

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   خوشحالم که از مقاله راضی بودین و تشکر میکنم از دلگرمی و همراهی شما با مطالب سایت

 16. profile-placeholder reza گفت:

  بیسار آموزنده و جالب بود

 17. profile-placeholder reza گفت:

  خیلی عالی بود

 18. profile-placeholder شکوری گفت:

  سلام ، با توجه به این که زندگی ما اجتماعی است پس ما در معرض جذب انواع معایب و یا محاسن فکری و اخلاقی افرادی که با آن ها در تماس هستیم قرار داریم . از طرفی شاید بتوان گفت که شخصیت و افکار درون ذهن ما پیچیده و دارای لایه های متعددی است که شناخت و کنترل و تغییر آن ها مستلزم زمان و برنامه ریزی می باشد . حال ممکن است این موارد سمی که در متن فوق مطرح شده ما نیز گرفتار هرکدام از این موارد شده باشیم بدون این که اطلاع دقیقی داشته باشیم . اما افرادی که از دیدگاه این مقاله سمی هستند می توان گفت که درصد بالایی از افکار منفی را در وجودشان جذب کرده اند . بهر حال ضمن دوری جستن از این گونه افراد توجه به افکار و ذهن درون خودمان نیز ضروری می باشد . با تشکر

 19. profile-placeholder مریم گفت:

  سلام مقاله خوبی بودولی بااین وجوداکثرافراددوروبرماسمی هستن حتی بخشهایی ازوجودماهم سمی است وشایدحتی نزدیکان مثل پدرومادرو..پس چگونه میتوان ازهمه فاصله گرفت چون سمی هابه مراتب بیشترن وروبه افزودن هستن

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام
   خوشحالم که این مقاله نظر شما رو جلب کرده.
   حق با شماست. هم در مورد خودمون و هم در مورد اطرافیان نزدیک. در مورد خودمون فکر می کنم تا حدی کار راحت تر باشه، چون می تونیم سعی کنیم حداقل یه قسمت هایی رو اصلاح کنیم. ولی درمورد نزدیکان یه کمی سخت تر میشه، چون پای علاقه، احترام و مسئولیت هم در میونه. شاید بشه که سعی کرد بهشون کمک کرد، یا اگه امکان پذیر نیست، در فاصله ای منطقی ازشون قرار گرفت.

 20. profile-placeholder حمید گفت:

  خوب و مفید اگر بصورت تیتروار نگاه کنیم اما هر عنوانش یک مقاله می خواد تا اون هدفی که دارین بهش برسیم

  1. profile-placeholder فرامرز گفت:

   عالی بود مرسی

 21. profile-placeholder ف.م گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون واقعا چشم من رو به روی دنیا باز تر کرد
  و همین باعث شد بیشتر از قبل در انتخواب دوست دقت کنم
  سپاس

 22. profile-placeholder جسنی گفت:

  با توجه به مقاله بالا چند نفر ادم غیر سمی می توانید پیدا کنید؟ ..لطفا

 23. profile-placeholder مصطفی فروزان گفت:

  سلام. ممنون از اینکه دانشتون رو در اختیار دیگران هم قرار میدین. واقعا نکات مهمی داخل این مقاله وجود داشت که هر کسی باید بدونه. تشکر

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. ممنون از توجه شما. خوشحالم که از مقاله خوشتون اومده

 24. profile-placeholder h- حسینی گفت:

  ضمن سلام ،ازشما سپاسگذارم، همیشه درمسیر رضایت خدا حرکت کنید وخلق خدارا درتمام امور یاری کنید . انشاءالله

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   انشاالله 🙂

 25. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

  از همگی شما که نظراتتون رو درباره این مقاله به اشتراک گذاشتین سپاسگزارم

 26. profile-placeholder حمید گفت:

  سلام
  نمیدونم از کی سایت شما فعال شده
  اما باید بگویم کم نطیر هستین.
  دنیائی از مطالب مفید.
  پیروز باشید.

 27. profile-placeholder zab گفت:

  هرگز با احمق ها بحث نکنید، آنها در ابتدا شما را تا سطح خودشان پایین می کشند بعد با تجربه یک عمر زندگی در آن سطح شما را شکست می دهند. (مارک تواین)

 28. profile-placeholder گذری گفت:

  سلام. از مطلب استفاده کردم خیلی ممنون. لطفا “بی تفاوت ها” را هم اضافه کنید. اونهایی که بارشون روی دوش دیگرانه و خودشون با خونسردی فقط نگاه می کنن. این گروه افرادی هستند که خودشونو قاطی نمی کنن در جایی که باید مسئولیت کاری را به عهده بگیرن بدون برانگیختن حب و بغض دیگران به کنج عافیت پناه می برن. در ساحل متلاطم نشسته اند و اصلا خودشونو خیس نمی کنن.

 29. profile-placeholder habib گفت:

  حضرت علی (ع) میفرماید::اگر بدنبال ایراد مردم باشید یک دوست هم پیدا نمیکنیدوتنها خواهید ماند.

 30. profile-placeholder مسعود گفت:

  تقریبا اکثر افراد جامعه ایران رو می توان در یکی یا چندتا از این گروه ها، دسته بندی کرد !!!

 31. profile-placeholder جهان گفت:

  It is hard to live.منظورم اینه که همه یکی از این مشکلات رو دارن.

 32. MOHAMMAD TARAMESHLOO MOHAMMAD TARAMESHLOO گفت:

  سلام مطلب عاليه بود

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   درود و سپاس از توجه شما :))

   1. profile-placeholder امیرحسین گفت:

    سربلند باشی سرو ازاده مطالب خیلی عالی

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان