۶ اخلاق سمّی که آدم‌ها را از شما می‌راند

۶ اخلاق سمّی که آدم‌ها را از شما می‌راند
امتیاز مطلب: ٩٣%
93

‌همه‌ی ما انسان‌ها اخلاق‌‌‌های سمّی و ناپسندی داریم که تنها باعث پراکنده شدن انسان‌‌‌های دیگر از کنار ما‌ می‌شوند. چطور است که با خودمان رو راست باشیم و اگر اخلاق سمّی‌‌ای در خودمان‌‌‌ می‌بینیم آن را اصلاح کنیم؟ برای شروع بیایید این اخلاق‌‌‌های بد را شناسایی کنیم تا بتوانیم از آنها پرهیز کنیم.

در حوزه‌ی کاری من (مشاوره‌ی شغلی) در طول ماه پیش می‌آید که صدها نفر راجع به این قضیه با من صحبت کنند و هنگامی که پیش افراد حرفه‌ای‌‌‌ می‌نشینم متوجه‌‌‌ می‌شوم که این قضیه بصورت خیلی عمومی‌تر و بازتر از قبل مورد بحث قرار‌‌‌ می‌گیرد. در طی تجربیاتی که داشته‌ام، دیده‌ام که این رفتارهای ‌ سمّی چگونه باعث پس زدن یک شخص توسط سایرین‌‌‌ می‌شود (از جمله خودم) و دیده‌ام که این رفتارها چه ضربه‌هایی به روابط عاطفی و حرفه‌‌ای مردم وارد‌‌‌ می‌کند و زندگی‌هایشان را دستخوش آثار و تبعات منفی‌‌‌ می‌کند.

بیاید واقع‌گرا باشیم. بالاخره یک جاهایی رفتارهای سمّی و مخربی ‌از همه‌ی ما سر زده (هیچ کس از این قضیه مصون نیست)، اما رفتار بعضی‌ها را که‌‌‌ می‌بینی متوجه‌‌‌ می‌شوی که انگار تکامل‌یافته‌تر، متوازن‌تر و باوقارتر از بقیه هستند و رفتارهای مخرب به ندرت از آنها سر‌‌‌ می‌زند.

چه آدم کج‌خلقی باشید که هر روز از دنده‌ی چپ بلند‌‌‌ می‌شود و چه فرشته‌ی مهربانی باشید که هر صد سال یکبار از کوره در‌‌‌ می‌رود، به خاطر خوشی و سعادت خودتان هم که شده باید قادر باشید مواقعی را که رفتار بدی از شما سر‌‌‌ می‌زند شناسایی کنید تا دفعه‌ی بعد جلوی وقوعش را بگیرید.

اگر می‌خواهید با این رفتارهای سمّی به شکل تصویری آشنا شوید، ویدیوی زیر را مشاهده نمایید:

 

۶ رفتار سمّی‌‌ای که هر روز به چشمم‌‌‌ می‌خورد:

به خود گرفتن

take-it-personally-toxic

در کتاب کوچولو ولی قدرتمند “چهار توافق” (The Four Agreements)، میگوئل رویز راجع به اهمیت «به خود نگرفتنِ هیچ چیز» صحبت‌‌‌ می‌کند. من این کتاب را به همراه کتاب خودم «فروپاشی-فروبری» (Breakdown-Breakthrough) در کلاس‌هایم تدریس‌‌‌ می‌کنم. این کتاب پر است از منعِ تمایل به شخصی کردنِ مسائل.

اگر کسی باور کند که هر چیزی که در دور و برش اتفاق‌‌‌ می‌افتد توهین مستقیم به اوست یا به نحوی به او ربط دارد، آنگاه تبدیل به یک فرد سمّی می‌شود. واقعیت این است که هر چیزی سایرین به شما‌‌‌ می‌گویند و هر کاری که با شما انجام‌‌‌ می‌دهند بیشتر به خاطر خودشان است، نه شما. واکنش‌‌‌های مردم به شما، ناشی از فیلترهای ذهنی، دیدگاه‌ها و ضربه‌هایی که خورده‌اند یا ناشی از تجربیات شخصی‌شان است. حتی اگر کسی پیش خودش فکر کند که شما آدم جالبی هستید یا آدم مزخرفی هستید، باز هم این چیزی است که بیشتر مربوط به آن شخص است نه شما. منظورم را اشتباه برداشت نکنید. نگفتم بیایید خودشیفته باشیم و هر گونه بازخوردی را که راجع به ما دادند نادیده بگیریم. دارم‌‌‌ می‌گویم، قسمت زیادی از بدبختی و ناامیدی و ناراحتی موجود در زندگی ما، ناشی از به خود گرفتن و شخصی کردنِ چیزهای جورواجور است، آن هم درحالی که‌‌‌ می‌توان نظرات خوب یا بد دیگران درباره‌ی خود را شنید، اما به خاطرِ داشتنِ یک زندگی سالم‌تر و مفیدتر،‌ بی‌خیالشان شد و اجازه داد قلب و مغز و درک خودمان از زندگی، ما را به جلو هدایت کند.

پس به این درخواست بله بگویید و بیایید از این به بعد هیچ چیزی را شخصی نکنیم.

بدبینی داشتن

pessimist-toxic

واقعا سخت است دور و بر آدمی باشی که نمی‌تواند دست از بدبینی و منفی‌بافی بردارد. این جور آدم‌ها عادت دارند بصورت مداوم راجع به چیزهای بد و وحشتناکی صحبت کنند که ممکن بوده به وقوع بپیوندد یا به وقوع پیوسته، یا تحقیرهایی که در زندگی متحمل شده‌اند و نامردی روزگار و این جور حرف‌ها. این آدم‌ها با کله‌شقیِ خاصی حاضر به دیدن و پذیرفتن قسمت‌‌‌های روشن و مثبت زندگی نیستند و نمی‌خواهند هیچ درس مثبت اندیشانه‌‌ای به ذهنشان رخنه کند. باید گفت بدبینی یک چیز است و گذراندنِ حبس ابد در زندانی با میله‌‌‌های ساخته شده از افکار منفی یک چیز دیگر است. اگر دیدت نسبت به زندگی این باشد که همه‌ی اتفاقات منفی فقط علیه تو رخ می‌دهند، باید گفت راه بداندیشانه‌‌ای برای فکر کردن و زندگی کردن یافته‌ای، اما‌‌‌ این مژده را هم بدهم که می‌توانی تغییرش بدهی.

خودمظلوم‌پنداری

victim-toxic

چیز دیگری که‌‌‌ می‌تواند شما را به یک آدم سمّی تبدیل کند این است که دائم بر سر چاه مظلوم‌نمایی بنشینید و با اشک و ناله آن را پر کنید. اگر به این باور برسید که مظلوم و قربانی هستید و هیچ قدرت و نفوذی ندارید که جهت زندگی خود را تغییر بدهید، یعنی گیر یک وضعیت سمّی‌ افتاده‌اید که نمی‌گذارد رشد کنید. اگر از من به عنوان یک درمانگر‌‌‌ بپرسید باید به شما بگویم، بارها و بارها آدم‌هایی را دیده‌ام که در زندگی‌شان ضربه‌‌‌های سختی خورده بودند اما شجاعت این را پیدا کردند تا ورق را به نفع خودشان برگردانند. تجربه به من ثابت کرده که ما قدرت، اختیار و نفوذی بسیار فراتر از آنچه در وهله‌ی اول می‌پنداریم در اختیار داریم. وقتی دست از ناله کردن بردارید و دیگر خودتان را مظلوم سرنوشت و شانس و تبعیض نبینید، آن موقع است که متوجه خواهید شد بسیار قوی‌تر از چیزی هستید که‌‌‌ می‌پنداشتید. تنها کاری که باید بکنید این است که واقعیت را بپذیرید.

ظلم – کمبود احساس یکدلی یا قرار ندادن خود به جای افراد دیگر

creul-toxic

یکی از بدترین سموم رفتاری ظلم است که از کمبود حس یکدلی، دلسوزی یا شفقت برای دیگران ناشی‌‌‌ می‌شود. هر روز در اینترنت و تلویزیون‌‌‌ می‌بینیم که انسان‌ها چقدر‌‌‌ می‌توانند رفتار ظالمانه‌‌ای در قبال سایرین داشته باشند، صرفاً به این دلیل که زورشان به آنها‌‌‌ می‌رسد. این جور افراد از نابود کردن دیگران اِ‌بایی ندارند و با بزدلی هر چه تمام چهره‌ی خود را‌‌‌ می‌پوشانند. ستمگری، خنجر از پشت زدن و تکه تکه کردنِ یک نفر مصداق بارز مسمومیت رفتاری است و هم به شمای ظالم آسیب‌‌‌ می‌رساند و هم به شخصی که هدف ظلمتان قرار گرفته است.

چند سال پیش تجربه‌ی خوبی در این زمینه کسب کردم. یک روز که حال خوبی نداشتم وارد خانه شدم و با لحنی پر از بدجنسی راجع به نحوه‌ي بچه‌داری افتضاح خانم همسایه چیزهایی برای همسرم تعریف کردم. کمتر از ۲۴ ساعت نگذشته بود که خودم هم عین همان مشکل را با بچه‌ی خودم پیدا کردم. انگار که دنیا پیامی برای من‌‌‌ می‌فرستاد: «اگر‌‌‌ می‌خواهی نسبت به بقیه پرتوقع و ظالم باشی، همان موقعیتی را که خیلی منفی‌گرایانه قضاوتش‌‌‌ ‌کردی سر خودت هم پیاده‌‌‌ می‌کنیم تا کمی درس شفقت یاد بگیری»، که من هم گرفتم.

اگر متوجه شدید با رفتارهایتان دارید به کسی از پشت خنجر‌‌‌ می‌زنید یا نابودش‌‌‌ می‌کنید، از این کار دست بکشید. عمیق‌تر در قلبتان جستجو کنید و شفقت خود را پیدا کنید و بدانید که ‌همه‌ی ما یکسان هستیم.

داشتن حساسیت بیش از حد

overreact-toxic2

ناتوانی در مدیریت احساسات‌‌‌ می‌تواند انسان را به یک مار زهرآلود برای اطرافیانش تبدیل کند. ‌همه‌ی ما اینجور افراد را‌‌‌ می‌شناسیم – زنان و مردانی که بر سر یک سکسکه‌ی‌ بی‌ارزش یا مسائلی از این قبیل دنیا را روی سرشان‌‌‌ می‌گذراند. یکی را‌‌‌ می‌بینی که به خاطر طولانی شدن مدت انتظار در بانک داد و قال سر کارمند بانک‌‌‌ راه می‌اندازد یا به خاطر ایراد کوچکی که در فایل پاورپوینت به وجود آمده کارمند بینوا را با آن روی سگ خود آشنا‌‌‌ می‌کند و یا بچه‌ي کوچک خود را به خاطر ریختن شیر کف زمین با صدای بلند مؤاخذه‌‌‌ می‌کند. اگر به این نتیجه رسیدید که دارید بیش از حد به چیزی واکنش نشان‌‌‌ می‌دهید، یا به خاطر هر مسئله‌‌ای داد و هوار راه‌‌‌ می‌اندازید، آنجاست که باید به سراغ یک کمک خارجی بروید تا بتوانید دوباره بر روی احساساتتان کنترل داشته باشید و متوجه بشوید که ریشه‌ی این همه حساسیت‌تان در چیست. این نوع رفتار از آن چیزهایی است که در زیر لایه‌ی ظاهری، لایه‌‌‌های دیگری هم در خود دارد. در چنین وضعیتی داشتنِ دیدگاهی به جز دیدگاه خودتان – و حمایتی جدید – حیاتی است.

نیاز به تأیید مداوم

prove-toxic

نهایتا می‌رسیم به افرادی که بهانه‌شان برای به موفقیت رسیدن این است که همیشه مورد تأیید دیگران باشند و عزت نفسشان به خودشان و دیگران ثابت شود: مردان و زنانی که‌‌‌ می‌خواهند چپ و راست با ارزش بودن خودشان را با «بُردن» از همکاران و همتایان و همسن و سالانشان ثابت کنند. حضور در کنار این آدم‌‌‌های سمّی و نابودگرِ انرژی، بسیار ملالت‌آور و خسته‌کننده است.

این افراد در رفتارهایشان خیلی به دنبال این هستند که کارها و چیزها باید دقیقا به چه شکلی و چطور انجام شوند و به روش خشک و غیرقابل انعطافی خواستار این هستند تا حتما به اهداف از پیش تعیین شده‌ی خود برسند که این امر‌‌‌ می‌تواند افراد نزدیک به آنها را کاملا خسته و کلافه کند. اگر شما هم جزو این افراد هستید با بدانید که زندگی تصویر بزرگتری از آنچه شما‌‌‌ می‌بینید هم دارد. زندگی فراتر از پیروز شدن و شکست خوردن است. زندگی سفر، روند و مسیری است که در طی آن یاد‌‌‌ می‌گیرید و به کار‌‌‌ می‌بندید، به دیگران کمک‌‌‌ می‌کنید و رشد‌‌‌ می‌کنید.

حرص خوردن بر سر مسائلی مانند «من باید تا فلان تاریخ ارتقاء شغلی بگیرم!» یا «خانه‌ی من باید بزرگتر و مجلل‌تر از خانه‌ی همسایه‌ام باشد.» را بس کنید. نیاز رقت‌انگیزِ شما به ثابت کردن خود از طریق کسب موفقیت (که در واقع چیز غم‌انگیزی است) بر همه آشکار است به جز خودتان، و این باعث‌‌‌ می‌شود تا همان خوشی‌ای که به ظاهر در تعقیبش هستید از دست‌تان فراری باشد.

به قلم کتی کاپرینو

برگرفته از: linkedin

برچسب‌ها:
میثم عقیلی متولد بندرعباسم ولی از نظر فنی بندری محسوب نمی‌شم. اون زمان که موز از پفک ارزونتر بود دوست داشتم کنار خیابون توی یخدون‌ یونولیتی پپسی بفروشم، اما بعدن زمان خاتمی رفتم اراک مترجمی خوندم و زمان سهمیه‌بندی بنزین هم درسم تموم شد، الانم اینجا پیش چطوریام. بیکار بشم فوتبال می‌بینم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (45)

 1. profile-placeholder زهرا گفت:

  من یه ادم پر از اخلاق سمی هستم چیکار کنم😔

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام زهرای عزیز
   همین که میتونید نقاط ضعف‌تون رو ببینید و برای برطرف کردن‌شون به فکر راه‌حل هستین، خودش قدم بزرگیه. مطالب زیر حاوی نکات خوبی هستن که پیشنهاد میکنم مطالعه‌شون رو از دست ندین:
   همدلی چیست و چه نشانه‌هایی دارد
   مدیریت احساسات با ۶ راهی که شخصیت شما را کامل‌تر می‌کند
   افزایش عزت نفس با چند روشی که شخصیت شما را می‌سازد
   روش‌های درمان بدبینی؛ چطور عینک بدبینی خود را برداریم

 2. profile-placeholder صادق گفت:

  بسیار گفته هایت امیدوار کننده ، فوق اعاده ای میثم جان . ممنون

 3. mina khezerloo mina khezerloo گفت:

  سلام.عالی بود.

 4. profile-placeholder مهران گفت:

  عجب مطالب جالب و کاربردی
  آدم پرهاش میریزد
  واقعا سپاس

 5. profile-placeholder پروین خانوم گفت:

  ممنون ازمطلب بسیاراموزنده تون
  بنظرمن هرکسی میتونه برای حل این خصلتها درخودش؛به علت وجودشون فکرکنه؛معمولا باازبین بردن علت؛معلول خودبه خود ازبین میره و دوم هم اینکه بنظرمن کمک های بیرونی ازطرف دوستان یا مشاور میتونه خیلی مفید باشه
  من چنتاازاین اخلاقارو بطوروحشتناکی درخودم داشتم و هنوزم….
  ولی شکرخدا دوستای خوبی پیداکردم که اونا روم تاثیرگذاشتن و کم کم دارم نگرش مثبتی پیدا میکنم…
  باخوندن این مقاله فقط افرادی مثل من که اولش این حس هارو داشتن و حالادیگه کمرنگ شده براشون؛فقط ماها میفهمیم سمی یعنی چی..و فرارکردن ادما ازت یعنی چی…جالب بود…ممنون اقای عقیلی..من قلمتو دوس دارم:)

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام پروین خانوم عزیز
   سپاس از شما که وقت گذاشتین و دیدگاه‌تون رو برامون نوشتین.
   خیلی خوبه که در تلاش هستین تا نگرش‌تون رو تغییر بدین. پیشنهاد میکنم این مقالات رو هم مطالعه بفرمایید:
   چگونه مثبت فکر کنیم؛ ۱۰۰ تمرینی که حالتان را خوب می‌کند
   ۱۶ نکته برای داشتن دید مثبت به زندگی
   مثبت اندیشی و موفقیت؛ چگونه نگرش خود را تغییر دهیم
   چگونه افکار مثبت داشته باشیم؟
   با مراجعه به این صفحه هم میتونید به تمام نوشته‌های اقای عقیلی دسترسی داشته باشید.
   شاد و موفق باشید.

 6. mahmood ansari mahmood ansari گفت:

  عالی بود.
  این میشد قسمتی ک نباید انجام بدی ، ممنون میشم اگر مواردی ک انجام دادنش مارو به بهتر شدن نزدیکتر میکنه رو هم از همین نویسنده یا کسی دیگه ارائه بفرمایید.
  تشکر مجدد از کار بسیار با ارزشتون

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از دقت‌نظر و توجه‌ شما
   برای تکمیل مبحثی که مطالعه کردین و همین‌طور اجابت درخواست‌تون، می‌تونید نگاهی هم به این مطالب بندازید:
   افراد دوست داشتنی چه ویژگی‌هایی دارند
   چطور کاریزماتیک و دوست داشتنی‌تر شویم؟
   ۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی
   ۲۳ ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند
   چگونه محبوب باشیم؛ ۲۱ توصیه‌ برای جا باز کردن در دل دیگران
   ممنون که همراه‌مون هستین 🙂

   1. mahmood ansari mahmood ansari گفت:

    سلام
    یک دنیا تشکر

 7. profile-placeholder تقی گفت:

  مرسی آقا میثم،همسر من هر هفت ویژگی رو داره کامل کامل و هیچ راهی برام نذاشته…

 8. shia cyber shia cyber گفت:

  قشنگ بود 🙂 ممنووون

 9. علی علی گفت:

  آفرین ..
  ممنون از مطالبوتون..
  قربان شما قزوین

 10. profile-placeholder طرهان گفت:

  مفید و خوب . اگه دختر بودی و مجرد هم بودی میومدم خواستگاریت ، یه دونه ای .

 11. علیرضا احتشام زاده علیرضا احتشام زاده گفت:

  خوب بود دم شما گرم. ادامه بدین

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   دم شما هم گرم که با بیان دیدگاهتون به ما انرژی دادین 🙂

 12. profile-placeholder سباوون لودین گفت:

  خیلی زیبا بود .

 13. profile-placeholder سولماز گفت:

  سلام مطالب بسیار عاالی و تاثیر گذار هستند و مخصوصا بخاطر اینکه تصاویری که انتخاب کرده اید خیلی انگیزه دهنده هستند ممنون خدا قوت

 14. sajad2018 sajad2018 گفت:

  سپاس فراوان از مطالب مفیدتون

 15. profile-placeholder معصومه گفت:

  سلام، بسیار ممنون، واقعا عالی و کاربردی بود برام، در حدی که من که خیلی کم پیش میاد نظر بدم، نتونستم بدون تشکر صفحه رو ببندم. ممنون که انقدر در انتخاب مقاله ها دقت میکنید.

 16. profile-placeholder امیر مهدی گفت:

  مطالب خیلی مهم و حیاتی ای هستن. من فکر می‌کنم روش برخورد با چنین افرادی هم به همین اندازه قابل اعتنا و ضروری باشه و اگر مقاله ای در این زمینه باشه ارزششو داشته باشه كه آپلود كنید. با تشکر و درود بی پایان از فعالیت نوع دوستانه ی شما و آرزوی موفقیت بی پایان 🙂

 17. amir amir گفت:

  عالی بود ممنون .. بیشتر با اون قسمت خود مظلوم پنداریش حال کردم …گمونم گرفتارشم با اگاهی ک بمن دادی لطف بزرگی بهم کردی داداش واقا دمت گرررررم

 18. profile-placeholder زینب گفت:

  وااااای خداروشکر من این اخلاقارو ندارم. سلام یادم رف ببخشید .سلام ممنونم از مطالبت

 19. profile-placeholder احسان گفت:

  با تشکر از شما مطالب بسیار مفید و جالب بود

 20. profile-placeholder mra گفت:

  مطلب شما عالی
  لذت بردم
  خداقوت

 21. profile-placeholder mra گفت:

  بندر بدی مردم این شهر ……….حد حساب نداره

 22. profile-placeholder جمال گفت:

  سلام؛
  بیشتر از مطلب، بیوگرافی که از خودتون نوشتید منو جذب کرد.
  قلمِ خوبی دارید.
  موفق باشید.

 23. profile-placeholder رضا گفت:

  فدایی داری برار…فدایی داری

 24. profile-placeholder زهرا گفت:

  خیلی ممنونم از شما به خاطر انتخاب های خوبتون

 25. profile-placeholder زهرا گفت:

  این مطلب عالیه. برام جالبه که بسیاری از احادیث و توصیه های اخلاقی ایمه درباره کنار گذاشتن این گند اخلاقی هاست!

 26. profile-placeholder مریم گفت:

  عالی بود خوبه که راهکارهم مطرح بشه

 27. profile-placeholder رضایی گفت:

  از نظر من کاملا درست بود ودقیقا همینطوره اما منظور از خودمظلوم پنداری رونفهمیدم.؟.!

  1. میثم عقیلی میثم عقیلی گفت:

   منظور کساییه که دائما فکر می‌کنن زندگی در حقشون ظلم کرده. به جای اینکه با سختی‌های زندگی منطقی برخورد بکنن، اگر یه مانع سر راهشون سبز بشه می‌خوان بشینن غر بزنن.

 28. profile-placeholder فرهود گفت:

  کمک کنید من همه این ویژگی ها رو دارم چکار کنم حالا؟

  1. میثم عقیلی میثم عقیلی گفت:

   فرهود جان سرطان هم درمان داره، اینا که درد بی‌علاج نیستن.
   فقط لازم بود برن تو رادار خودآگاهیت تا این خصائص رو از خودت دور کنی. (که رفتند!)

   1. profile-placeholder فرهود گفت:

    خیلی دارم تلاش می کنم میثم جان….ولی سخته همش دارم روی خودم کار می کنم….

    1. میثم عقیلی میثم عقیلی گفت:

     زیاد سخت نگیر به خودت فرهود. ریلکس باش.

 29. profile-placeholder هدی گفت:

  سلام
  عالی
  بسیار ممنون

 30. profile-placeholder فرامرز گفت:

  عالی می بود مرسی

 31. profile-placeholder حسین گفت:

  سلام. ممنونم عالی است.

 32. profile-placeholder حسین گفت:

  با سلام و احترام: خیلی خوب و هریک از موارد ، درس زندگی است.

  1. میثم عقیلی میثم عقیلی گفت:

   خوشحالم که این مطلب به دردت خورده حسین جان.
   امیدوارم بقیه مطالبمون هم به همین اندازه برات جذاب باشه.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان