با استفاده از این ۱۰ واژه در گفتگو، هر چه می‌خواهید به دست آورید

با استفاده از این ۱۰ واژه در گفتگو، هر چه می‌خواهید به دست آورید
امتیاز مطلب: ٩٣%
93

چه بر این مسئله واقف باشیم یا نه، کلماتی که هر روز استفاده می‌کنیم، اصالت و حقیقت وجودی ما را شکل می‌دهند. نحوه‌ی انتخاب ما از میان واژه‌ها، بر اطرافیان‌مان تأثیر شگرفی بر جای می‌گذارد و تفاوتی نمی‌کند که در حین یک گفتگوی مؤدبانه در یک خواربارفروشی ادا ‌شوند یا در یک برخورد رسمی‌تر مانند جلسه‌ی ملاقات با یک مشتری. در این مقاله با ۱۰ واژه‌ای آشنا می‌شوید که اگر از آنها استفاده کنید، هر چه می‌خواهید می‌توانید به دست آورید.

شما به صورت طبیعی، با توجه به شرایط و مخاطب خود، از مجموعه‌ی واژگان و لحن متفاوتی استفاده خواهید کرد. با این حال واژه‌هایی وجود دارند که در هر شرایطی تعیین‌کننده هستند. پس در آینده هرگاه قصد داشتید برای به‌ دست آوردن چیزی تلاش کنید، از افزایش حقوق گرفته تا به چنگ آوردن آخرین آناناس باقی‌مانده در قفسه‌ی فروشگاه، استفاده از این ۱۰ واژه به شما کمک می‌کند به هدف‌تان برسید.

۱. «چون»

شما برای تشریح انگیز‌‌ه‌ی خود در مورد اجزای درخواست‌تان از رابطی به نام «چون» استفاده می‌کنید. رابرت کیالدینی (Robert Cialdini)، مؤلف کتاب «تأثیر»، در بخشی از این کتاب در توضیح عملکرد این واژه آن را به صورت ترکیبی از «درخواست به‌علاوه‌ی دلیل» تشریح می‌کند. او در این کتاب ثابت می‌کند که استفاده از این ترکیب احتمال پذیرش درخواست شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

برای درک قدرت این واژه به نتایج حاصل از پژوهش زیر توجه کنید. در این مطالعه‌ی موردی،‌ پژوهشگر از افراد مختلف می‌خواست که اگر می‌توانند بدون نوبت وارد صف بشوند. نتایج حاکی از آن بود که هرگاه از واژه‌ی «چون» استفاده می‌شد، احتمال اینکه مردم اجازه بدهند بدون نوبت وارد صف بشوند بیشتر بود. به عنوان مثال به جای بیان جمله‌ی «امکانش هست جلوی شما بایستم» از این جمله استفاده می‌شد: «امکانش هست جلوی شما بایستم چون دیرم شده و باید به یک قرار ملاقات برسم». نتایج این مطالعه مشخص کرد که واژه‌ی «چون» حتی در شرایطی که دلیل مضحکی برای درخواست بیان می‌شد (به عنوان مثال،‌ «امکانش هست جلوی شما بایستم چون باید زودتر به اول صف برسم») از همان تأثیر برخوردار بود. به نظر می‌رسد که استفاده از «چون» چیزی را در شنونده برمی‌انگیزد که سبب می‌شود راحت‌تر درخواست شما را بپذیرد.


مقاله مرتبط: ۱۱ راه ساده برای تقویت فن بیان

۲. «سپاسگزارم»

تنها استفاده از واژه‌ی «سپاسگزارم» کافی است تا قدردانی شما را به کوتاه‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن بیان کند. بنابراین اگر گفتگوی خود را با این واژه آغاز کنید از همان ابتدا حس خوبی را به شنونده انتقال خواهید داد. استفاده از این واژه موجب می‌شود در ذهن دیگران تصویر فردی قدرشناس از شما شکل بگیرد و بنابراین آنها برای کمک به شما تمایل بیشتری نشان خواهند داد. بیان عبارتی شبیه به «با سپاس از وقتی که در اختیار من قرار دادید»،‌ در ابتدا یا انتهای یک ملاقات برای انتقال لحن مثبت شما به شنونده کافی خواهد بود.


مقاله مرتبط: چطور مهارت‌های گفتاری‌ و فن بیان‌مان را ارتقا دهیم؟

۳. «شما»

اغلب افراد طوری درخواست خود را مطرح می‌کنند که تمام منافع آن متوجه خودشان خواهد بود. اینگونه افراد برای بیان درخواست خود از عباراتی همچون: «من اینو می‌خوام چون بهش نیاز دارم.» استفاده می‌کنند که بیان‌کننده‌ی انگیزه‌ی شخصی یا دلیل منطقی آنها از طرح درخواست است. به جای این رویکرد شخصی، تلاش کنید از منظر مخاطب خود به چارچوب گفتگو شکل دهید.

پیش از هر چیز از خود بپرسید که درخواست شما چه تاثیری بر آنها خواهد گذاشت. به عنوان مثال اگر درخواست خود را به این شکل بیان کنید: «به نظر من اگر این نکته رو لحاظ کنی میزان فروشت افزایش پیدا می‌کنه»، شنونده در مرکز گفتگو قرار گرفته و برای پذیرش درخواست شما تمایل بیشتری نشان می‌دهد.

۴. «اگر»

استفاد ه از «اگر» در مذاکره

واژه‌ی «اگر» لحن شما را در موضع قدرت قرار داده و به شما امکان می‌دهد از طریق بررسی پیامدهای احتمالی، شرایط را تا سطوح بنیادین و اولیه‌ی آن مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. در این روش به هر میزان که شرایط را مورد واکاوی قرار دهید (یا حداقل آن را از طریق طوفان فکری مورد بررسی قرار دهید) به همان میزان نیز موقعیت شما بهبود می‌یابد. به عنوان مثال به این نمونه توجه کنید: «اگر ما گزینه‌ی الف را انتخاب کنیم میزان فروش و بهره‌وری افزایش می‌یابد و اگر طبق گزینه‌ی ب عمل کنیم هیچ تغییری مشاهده نخواهد شد.»


مقاله مرتبط: چطور یک فرد تاثیرگذار باشیم

۵. «می‌توان»

استفاده از کلمه‌ی «می‌توان» نشانه‌ی قطعی نبودن نتیجه و باز بودن مسیر گفتگو است و از این حیث درست در مقابل مفهوم واژه‌های «نه» و «هرگز» قرار می‌گیرد. واژه‌ی «می‌توان» حال و هوای گفتگو را مثبت نگه داشته و به شما امکان می‌دهد که پیامدهای احتمالی خود در آینده را مورد واکاوی قرار دهید. استفاده از این واژه، به‌ویژه در مواقعی که طرف مقابل شما در گفتگو مخالفت یا درخواست متقابلی را مطرح می‌کند، بسیار مفید خواهد بود. به عنوان مثال به کاربرد «می‌توان» در این جمله توجه کنید: «من می‌تونم کار بیشتری قبول کنم، به شرطی که در مورد موعد تحویل آزادی بیشتری داشته باشم.»


مقاله مرتبط: خانم‌ها چطور می توانند با اعتماد به نفس بیشتری در محل کارشان صحبت کنند؟

۶. «ما»

واژه‌ی «ما» نیز مانند واژه‌ی «شما» موجب می‌شود که محور گفتگو تنها به خواسته‌های شخصی شما متمرکز نشود. در درجه‌ی اول اهمیت استفاده از این واژه سبب می‌شود تا شما در نظر دیگران نه به عنوان یک فرد خودمحور، بلکه به عنوان یک شخص مردم‌دار و نوع‌دوست جلوه کنید. در وهله‌ی دوم، شما این پیام را به مخاطب خود انتقال می‌دهید که هر دو در یک تیم قرار دارید و هر منفعتی که برای شما حاصل شود، شامل او نیز خواهد شد.


مقاله مرتبط: ۶ روش برای افزایش اعتماد به نفس در گفتگو

۷. «با هم»

استفاده از «باهم»‌ در مذاکره

واژه‌ی «با هم» از بسیاری جهات شبیه به واژه‌ی «ما» عمل می‌کند. مقداری حس آشنایی و همکاری در این واژه نهفته است که به نوعی گفتگو را تلطیف کرده و پذیرش و هضم درخواست شما از سوی طرف مقابل را تسهیل می‌کند. استفاده از واژه‌ی «با هم» تکمیل‌کننده‌ی تلاش‌های پیشین شماست. هر آنچه پیش از این انجام داده‌اید تا درخواست شما (و آینده‌ی احتمالی شما) در شکل و شمایل یک فرصت مشترک به نظر برسد در این نقطه به کمک‌تان خواهد آمد و نتیجه‌ی نهایی حاصل می‌شود.


مقاله مرتبط: ۹ فن علمی برای داشتن یک مذاکره موفق

۸. «در واقع»

اگر قصد دارید در طول گفتگو، طرف مقابل را نسبت به مسئله‌ای مجاب کنید، واژه‌ی «در واقع» به میزان قابل توجهی مفید خواهد بود. فقط در این بین باید به یک هشدار جدی توجه کنید: واقعیاتی که در حین گفتگو به آنها اشاره می‌کنید باید از صحت کامل برخوردار بوده و شواهد تجربی یا پژوهش‌های میدانی صحت آنها را تایید کنند. با این حال استفاده‌ی هر چه بیشتر از واقعیات در طول گفتگو،‌ موضع شما را قوی‌تر کرده و به دنبال آن تضمین می‌کند که مباحث شما برای شنونده متقاعدکننده باشد.

۹. «قابل بحث»

باز و قابل بحث

در طول مذاکره ممکن است با تمام حرف‌های طرف دیگر مذاکره موافق نباشید و با تمام درخواست‌های او کنار نیایید. در چنین شرایطی رد کردن درخواست‌های طرف مقابل با واژه‌هایی همچون «نه» یا «هرگز» بار منفی به مذاکره وارد کرده و منفعتی برای شما حاصل نخواهد کرد. به جای آن می‌توانید اعلام کنید که نظر شما در مورد مسئله باز و قابل بحث است ولی پیش از رسیدن به توافق نهایی باید مذاکرات بیشتری انجام پذیرد.


مقاله مرتبط: چطور با دیدن چهره طرف مقابل مذاکره بهتری داشته باشیم؟

۱۰. «خواهد شد»

خواهد شد

استفاده از واژه‌ی «خواهد شد» طرفین گفتگو را به زمان آینده می‌برد. «خواهد شد» واژه‌ای قدرتمند است، زیرا به طرف مقابل این اطمینان را می‌دهد که پس از پایان مذاکره چه روی خواهد داد. بیان اینکه شما در پیِ انجام این مذاکره قرار است در آینده چه کاری انجام دهید، تصویری شفاف در ذهن مخاطب ایجاد کرده و به همان میزان احتمال عدم تفاهم را کاهش می‌دهد.

این ده واژه، نَه واژه‌هایی جادویی هستند و نه به کمک آنها می‌توانید ذهن مخاطب‌تان را به کنترل خود درآورید. اما اگر این واژه‌ها را در بستر مناسبی به کار بگیرید، به شما کمک می‌کنند راه خود را برای رسیدن به یک مذاکره‌ی دوسویه و منطقی هموار کنید. استفاده از این واژه‌ها از شما فردی قابل انعطاف، باهوش و متقاعدکننده می‌سازد و در نهایت به این معنی خواهد بود که شما در زمان طرح درخواست‌هایتان دارای نفوذ و تاثیرگذاری خواهید بود.

برگرفته از: entrepreneur

امیرحسین منصوری دانش آموخته علوم سلولی مولکولی، فیلمنامه نویس و البته کمی منتقد سینما و مستند ساز. نوشتن همه زندگی من است

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (23)

 1. profile-placeholder محمد جلالی گفت:

  واااااااااااااااای سایتتون محشره فقط اگه میشه کلیپ های اموزششیتونو بیشتر کنید ممنووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووون

 2. profile-placeholder باران گفت:

  میدونین ما این کلمات رو در طول روز شاید بدون توجه استفاده بکنیم و اصلا متوجه تاثیرش نباشیم با خوندن این مطلب حالا حواسم به این کلمه ها بیشتر میره چون برام کلیدی شدن .
  جالب بود و ممنون

 3. profile-placeholder سحر گفت:

  باعرض سلام وادب
  خیلی مفید وآموزنده بود تشکر ازشما همیشه شاد وموفق باشید

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام سحر عزیز
   بسیار خوشحالیم که براتون مفید و اموزنده بوده. ما هم براتون موفقیت و شادمانی رو ارزو داریم.
   سپاس که همراه‌مون هستین 🙂

 4. mohsen xp49 mohsen xp49 گفت:

  باسلام عالی است

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   درود بر شما
   سپاس از لطف‌تون 🙂

 5. profile-placeholder دلیر گفت:

  ممنون از تلاش شما.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سپاس از لطف‌تون 🙂

 6. مهدی پیشگوی مهدی پیشگوی گفت:

  مطلب قشنگ و کاربردی بود. دستتون درد نکنه

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   خوشحالیم که رضایت‌تون جلب شده دوست عزیز
   ممنون که همراه ما هستین

 7. جناب منصوری دوست عزیزازشما به خاطر مقاله بسیار زیبا وخلاصه که نوشتیدممنون وسپاسگزارم شما می توانید ازاین هم بهتر وروان تر بنویسید

 8. profile-placeholder دکتر اینده گفت:

  سلام عالیه دستتون درد نکنه عزیزم

 9. profile-placeholder شاهین نریمان گفت:

  مطلب عنوان جذاب دارد ولی گیرا نیست و شاید بهتر بگویم تکرار لغات و نتوانستم خیلی جذب بشوم مخصوصا هرکدام نیاز به تحلیل دارد و لذا با تیتر داغ و جذاب متن جور نیست.
  مخاطب نیز متفاوت و برداشت متفاوت خواهد بود.
  از زحمات شما و همه همکاران سایت جهت ارتقا کیفیت زندگی سپاسگزارم.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون که وقت گذاشتین و دیدگاه‌تون رو برامون نوشتین.
   متأسفم که این مطلب نتونسته نظر مثبت شما رو جلب کنه، امیدوارم بتونید از مقالات مرتبط بهره‌ی لازم رو ببرید.
   سپاس که همراهی‌مون می‌کنید.

  2. مهدی پیشگوی مهدی پیشگوی گفت:

   سلام. البته برای یه سری مطالب کل سازمانی هستن. یعنی افرادی که میخونن اونایی که سطحشون خیلی بالا و یا پایین هستش متوسط در نظر گرفته شده. گیرایی و درک شما بسیار بالا هستش و این بسیار عالیه. در کل در حدی که بتونه رضایت همه رو به دنبال داشته باشه خیلی خوب نوشته شده.

   موفق باشید

 10. profile-placeholder حفیظ گفت:

  بسیار مطلب خوبی بود.
  ان شا الله از این کلمات بیشتر استفاده میکنم .
  سپاس

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   درود بر شما
   خوشحالیم که رضایت‌تون جلب شده و امیدوارم براتون مفید هم واقع بشه.
   سپاس که همراه‌مون هستین

 11. profile-placeholder حامد گفت:

  نکات خوبی بود
  متشکرم

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   قابل شما رو نداشت 🙂

 12. عباس پله عباس پله گفت:

  خوب بود، ولی همه اینها به نظر بنده در شرایطی همان تاثیر مدنظر شما را خواهد گذاشت که واقعا نگاه و جایگاه طرف مخاطب پذیرای آن باشد.
  نمی خواهم منفی بافی کنم ولی گاهی دستآوردهای یک گفتگو از شرایط ذهنی یا فکری و جایگاه اجتماعی مخاطب بی اندازه تاثیر پذیر است.
  سپاسگزارم،مطلب جالبی بود

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   بله جایگاه طرف مقابل و بقیه‌ی شرایطی هم که فرمودین می‌تونن تأثیرگذار باشن.
   ممنون از اینکه دیدگاه‌تون رو با ما شریک شدین

 13. profile-placeholder شهاب گفت:

  <> در این جا غلط است…درست: طبعا”

 14. profile-placeholder شایسته گفت:

  بایدبه نظرات طرف مقابل احترام بگذاریم و شنونده صحبت های انها باشیم .

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان