گام به گام تا پایان تبعیض جنسیتی

گام به گام تا پایان تبعیض جنسیتی

تبعیض جنسیتی به معنای برتری یک جنس بر دیگری سوای درنظر گرفتن شایستگی های اوست.همانطور که پیداست این رویه کاملا مقابل شایسته سالاری است و نتیجه اش نابودی استعدادهای میلیون ها دختر در طول تاریخ است،استعدادهایی که اگر کشف و شکوفا میشدند ما حالا در جهانی متفاوت زندگی میکردیم، شاید اگر یک دختر زاغه نیشین میتوانست به مدارج بالای پزشکی برسد تاحالا درمان ایدز و سرطان را یافته بود،شاید یک دختر اگر مدرسه میرفت تاحالا پرفروش ترین کتاب قرن را نوشته بود، رکورد دوی سرعت را شکسته بود و صدها مثال دیگر!
برای درک بهتر فرض کنید اگر پدر مریم میرزاخانی میگفت “آخه دختر رو چه به ریاضیات؟ بهتره کلاس گلدوزی بری” و یا پدر آنگلا مرکل به اون میگفت “سیاست محیط بسیار خشنی است و جای موجود لطیفی مثل تو نیست”، الان وضعیت چطور بود؟
برای ازمیان برداشتن تبعیض جنسیتی باید از خودمان شروع کنیم،از کارهایی ساده که کم اهمیت بنظر میرسد ولی اگر همه،همیشه به آن ها پایبند باشیم تبعیض جنسیتی به تاریخ خواهد پیوست.
۱٫تبعیض را در هرجایی نفی کنید
گام نخست را بردارید و هرجایی که تبعیض میبینید اعلام کنید و اعتراض کنید بی توجه به اینکه آیا آن تبعیض درظاهر به نفع شماست یا به ضرر شما.تبعیض در هرجا و به هر شکلی که باشد به ضرر همه است!
اگر مرد هستید و در یک شرکت با امتیاز مرد بودنتان استخدام میشوید خوشحال نباشید چون اگر تبعیض یکجا توجیه شود یعنی در دیگر جاها هم قابل توجیه است؛پس اگر وارد شرکت شدید و دیدید همکار شما نصف شما کار میکند ولی ۳برار دستمزد دارد حق ندارید ناراحت شوید چون شما قبلا یکبار تبعیض را پذیرفته بودید.

۲٫تمام زن ها با هم برابرند!
بله! همه انسان ها با هم برابرند و این یعنی همه زن ها هم با هم برابرند و باید از نظر حقوقی همه را به یک چشم دید، نمیشود برای خواهر خودتان بهترین شغل و مدرک تحصیلی را بخواهید ولی به همکلاسی یا همکار دختر خودتان طعنه بزنید که “زن رو چه به اینکارا!”.

۳٫آموزش،آموزش،آموزش
ذهن بچه ها مانند کاغذ سفیدی است که هرآنچه رویش بنویسید تا همیشه باقی میماند و به سختی پاک میشود.
موثرترین گام برای زدودن تبعیض جنسیتی این است که از خود و خانواده خودتان شروع کنید! بین فرزند دختر و پسر خود هیچ تفاوتی نگذارید و به آنها آزادی عمل بدهید تا به دنبال علایق و استعدادهایشان بروند.
از همان بچگی به آنها با رفتار و گفتارتان یاد بدهید که دختر و پسر صرف نظر از تفاوت های فیزیکی هر دو انسانند و حقوق برابر دارند.
به این دور باطل که قرن هاست زندگی میلیون ها نفر را تباه کرده فکر کنید و باافتخار کسی باشید که این حلقه رامیشکند و نمیگذارد خانواده خودش دستخوش تبعیض شود.

۴٫ کلیشه ها و باورهای نخ نما درباره جنسیت ها را دور بریزید
“زنها رانندگی بلد نیستند،حسودند، زیاد حرف میزنند،زیادی احساساتی اند، مردها شلخته اند، هوسبازند و …”
همه ما ده ها جمله در این قالب درباره هم زنان و هم مردان شنیده ایم، برخی از آنان آنقدر تکرار شده اند که خیال میکنیم با یک آزمایش علمی ثابت شده اند!
مردانگی یا زنانگی یک قالب از پیش تعریف شده از سوی جامعه نیست و در حقیقت بیشتر ماها اصلا در این قالب ها جای نمیگیریم،اصلا چرا باید در این قالب که نمیدانیم چه کسی تعریف کرده، خودمان را به قیمت محدود و انکار کردن کسی که واقعا هستیم بگنجانیم؟؟
همه مردها فوتبال دوست ندارند،همه زنها عاشق رنگ صورتی نیستند و باور کنید این هیچ اشکالی ندارد.
خودتان و اطرفیانتان را بخاطر قرار نگرفتن در این قالب ها سرزنش نکنید و بگذارید هرکسی خودش باشد.

۵٫به تغییر باور داشته باشید، شما خیلی مهم هستید!
خود شما به تنهایی و اقدام های کوچک و درظاهر بی اهمیتی که برای از میان برداشتن تبعیض جنسیتی میکنید بسیار مهم هستند،اصلا خودتان را دست کم نگیرید!
شما با تربیت یک نسل نو و آگاهی رسانی به اطرافیانتان چه در گفتگوهای روزانه و چه در شبکه های اجتماعی تاثیر بسیار بزرگ و عمیقی دارید، شاید درظاهر قابل دیدن و اندازه گیری نباشد اما مطمئنا پرقدرت و تاثیرگذار است.
به این اصل باور داشته باشید که هرگونه تبعیضی چه جنسیتی،چه نژادی و…غیرانسانی است و در زندگی خود همیشه برای کنار زدن آن مصمم باشید و ناامید نشوید.

 

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (26)

 1. Sara Sara گفت:

  خداوند همه ما آدم ها رو آزاد و برابر آفریده ، ظلم و تبعیض جنسیتی یک پدیده نامطلوب و پرداخته انسان هاست که باید با همکاری و همدلی با هم برطرفش کنیم.

 2. Farhad Farhad گفت:

  #تحریم_استادیوم
  #LetWomenInStadium

 3. Saeedeh Saeedeh گفت:

  من هم مثل خیلی دخترهای فارغ‌التحصیل دیگه موقع کار پیدا کردن خیلی مشکل داشتم، وقتی که با زحمت کار پیدا کردم خیال کردم مشکلم حل شده اما بعدش مشکلاتم بیشتر هم شد ، تبعیض و تمسخری که توی محیط کارم باهاش درگیر بودم واقعا منو پیر کرد!
  امیدوارم آقایون هم چند لحظه خودشون رو جای ما بگذارن فقط!

 4. Vida Vida گفت:

  وقتشه که آقایون هم به جای نظاره گر بودن تبعیض نسبت به خانوم ها، اونا هم با ما همراه بشن
  #تحریم_استادیوم

 5. Behrouz Behrouz گفت:

  برای برطرف کردن تبعیض جنسیتی همراهی آقایون هم لازمه، برای مثال همین موضوع #استادیوم که این روزها ترند شده اگر آقایون هم همراهی کنن و استادیوم رو تحریم کنن این مسأله بزودی حل میشه!
  #تحریم_استادیوم

 6. Arezoo Arezoo گفت:

  مشکل اینه که همه تاثیر کارهایی که خودمون انجام میدیم رو نمی‌بینیم و منتظر معجزه هستیم، تبعیض جنسیتی رو خود ما باید برطرف کنیم!

  1. Amir Amir گفت:

   کاملا موافقم ، باید با اقدامات خودمون علیه تبعیض در اطرافمون تاثیرگذار باشیم.

 7. Ali Kashani Ali Kashani گفت:

  نگارش مقاله خیلی ساده، روان و دور از لفاظی ولی در عین حال کارساز و درخور موضوع بود 👌

  1. Amir Amir گفت:

   خیلی سپاسگزارم، لطف دارید!

 8. Marzie Monajjem Marzie Monajjem گفت:

  برابری جنسیتی موضوعی وارد شده از فلسفه منحط غربی است و در تضاد با موازین اسلامی است، واقعا براتون متاسفم که تحت تاثیر غرب و اندیشه ویرانگر فمینیسم این ایده ها رو ترویج میدین که نتیجش میشه نابودی بنیاد خانواده که امروز در جامعه شاهدش هستیم.

  1. Mahmoud Karami Mahmoud Karami گفت:

   براتون واقعا متاسفم، مشخصا شما کوچکترین درکی از اسلام ندارید که ظلم و تبعیض رو در تضاد باهاش میدونید !

  2. Sara Sara گفت:

   آقای محترم تبعیض و ظلم به نیمی از جمعیت کشور بنیاد رو به دین و مذهب مردم وصله نکنید .
   در ضمن با تبعیض نابرابری جنسیتی بنیاد خانواده محکم میشه؟؟؟ مگه دارید از چندتا چهارپا صحبت میکنید که افسارشون محکم تر بشه ؟؟
   ننگ بر شما

  3. Amir Amir گفت:

   خانوم محترم، شما دید کاملا اشتباهی از دین مبین اسلام است ، در هیچ دینی مانند اسلام سفارش به عدالت و برابری نشده ، با مراجعه به قرآن و احدایث میتونید این موضوع رو ببینید.
   در ضمن کاش توضیح میدادید منظورتون از فمینیسم چیه (چون برداشت های بسیار متفاوت و گوناگونی ازش هست) ، و تبعیض جنسیتی و به طور کلی ظلم و تبعیض نه تنها بنیاد خانواده، بلکه هیچ بنیادی به جز ظلم و ستم رو محکم تر نمیکنه.
   پیروز باشید

 9. Malihe Malihe گفت:

  از بچگی ناتوانی ضعف و حماقت رو به عنوان یک اصل اثبات شده در مورد دخترها توی ذهن ما فرو میکنن، چیزی که از بچگی به عنوان حقیقت قبول کنیم رو به آسانی نمیشه پاک کرد، مهم ترین نکته آموزش برابری دختر و پسر به بچه ها از سن پایینه به نظر من.

  1. Amir Amir گفت:

   موافقم ، امیدوارم سختی های که کشیدین بهتون انگیزه بده تا برای رفع تبعیض جنسیتی تلاش کنید.
   پیروز باشید!

 10. Black lover Black lover گفت:

  پس از چندین سال تلاش بی وقفه و گرفتن مدرک دانشگاهی ، دو ساله که تنها و تنها بخاطر زن بودنم بیکارم، شرایط روحی وخیمی پیدا کردم و احساس پوچی میکنم.
  اون قسمت که نوشته [اگر با امتیاز مرد بودن شغلی به دست میارید] واقعا حرف دل من بود، ازتون خیلی سپاسگزارم

  1. Amir Amir گفت:

   امیدوارم هرچه زودتر مشکلتون حل بشه و امیدوارم همدردی منو بپذیرید ، انشاالله سختی های که کشیدید بهتون انگیزه بیشتری بده تا جهت رفع تبعیض جنسیتی در جامعه به ویژه اطرافیانتون تلاش کنید.
   پیروز باشید 🙂

 11. مژگان مکارمی مژگان مکارمی گفت:

  با خواندن این مقاله خیلی خوشحال شدم که دیدم اینجا هم در پایان مقاله به صورت غیر مستقیم به ایده برتری خفیف (slight edge) اشاره شده البته نمی‌دونم نویسنده این مقاله با این ایده و کتابی که دربارش نوشته شده آشنا هستن یا نه.
  به هرحال من هم امیدوارم که با گام های کوچک و استوار همگی با هم میتونیم تبعیض جنسی رو مثل تبعیض نژادی کمرنگ و یا از بین ببریم، به امید آن روز!

  1. Amir Amir گفت:

   بله! برتری خفیف بهترین کتابی بود که تو عمرم خوندم 🙂
   راهکارهای فوق العاده ای داره که معتقدم برای هر موضوعی بکار ببریم کارسازه.

 12. Mahboube Sadeghi Mahboube Sadeghi گفت:

  به عنوان یک زن در طول عمرم همواره به خاطر تفکر قالب معطوف به جنس زن زخم خوردم، امیدوارم نسل بعدی رو همانطور که در مقاله ذکر شده از بچگی به دور از تبعیض تربیت کنیم تا این مسأله برای همیشه از بین بره.

 13. Ahmad Ahmad گفت:

  اون قسمتی که گفتید اگر تبعیض یکجا توجیه بشه بقیه جاها هم توجیه پذیر میشه عالی بود، واقعا باید همه به این موضوع پی ببریم که تبعیض هیچوقت به نفع قشر خاصی نیست و همه ضرر می‌کنند.

  1. Amir Amir گفت:

   بابت توجه و لطفی که دارین سپاسگزارم.

 14. Reza Reza گفت:

  ساده، کاربردی و موثر!
  عااااااالی بود

  1. Amir Amir گفت:

   خیلی ممنونم

 15. profile-placeholder M.bpr گفت:

  واقعا عالی بود
  راه حل هاتون مفید و ساده بودند

  1. Amir Amir گفت:

   بابت وقتی که گذاشتید و لطفی که دارید ممنونم 🙂

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان