۴ تکنیک برای تقویت هوش هیجانی

۴ تکنیک برای تقویت هوش هیجانی
امتیاز مطلب: ٨٨%
88

اگر نمی‌دانید به تقویت هوش هیجانی احتیاج دارید یا نه، صادقانه به سوالات زیر پاسخ دهید یا به این مقاله مراجعه کنید. آیا زیاد اتفاق می‌افتد حرفی بزنید که دیگران را ناراحت کند؟ از نظر شما مردم زیادی حساس‌اند؟ آیا احساساتی را که مدت‌ها‌ پنهان کرده‌اید گاهی به صورت ناگهانی بر سر کسی خالی می‌کنید؟ آیا تا به امروز احساسات به عنوان مانعی برای دست‌یابی به بهترین نتایج مورد انتظارتان عمل کرده‌اند؟ اگر پاسخ شما به اکثر سوالات بالا مثبت است، خبر خوب این است که راه‌ها‌یی برای ارتقای هوش هیجانی شما وجود دارد. در این مقاله چهار تکنیک قدرتمند برای تقویت هوش هیجانی را به شما معرفی می‌کنیم.


مقاله مرتبط: ۷ عادت افرادی با هوش هیجانی بالا

اصطلاح هوش هیجانی را برای اولین بار دو دانشمند از دانشگاه ییل به نام جان دی‌مایر (John D. Mayer) و پیتر سالووی (Peter Salovey) به کار بردند. این دو هوش هیجانی را به عنوان یک توانایی‌ تعریف کردند که به واسطه‌ی آن درک می‌کنیم هر انسانی شخصیت‌، نیازها، خواسته‌ها و روش‌ها‌ی متفاوتی برای بروز احساساتش دارد. از نظر آنها برای اینکه در مسیر این قلمرو احساسی موفقیت‌آمیز عمل کنیم به خودآگاهی و درک نیاز داریم.

تقویت هوش هیجانی

هوش هیجانی به ما کمک می‌کند توانایی و مهارت‌ها‌یی را به دست بیاوریم که به واسطه‌ی آن دیگران را بهتر درک کنیم، موفقیتی را که می‌خواهیم نصیب خود کنیم و احساسات‌مان‌ را در دست خود بگیریم.

با کسب اطلاعات درباره‌ی مولفه‌ها‌ی اساسی هوش هیجانی می‌توانید در حالی که ارتباط خود را با سایرین هدایت می‌کنید و با آنها در تعامل هستید درباره‌ی خودتان نیز بیشتر بدانید. در این مقاله می‌توانید درباره‌ی مولفه‌های هوش هیجانی بیشتر بخوانید.

به سراغ چهار تکنیک برای تقویت‌ هوش هیجانی برویم:

۱. باید مشاهده‌گر خوبی باشید تا بتوانید به دیگران احترام بگذارید

دقت برای مراعات - تقویت هوش هیجانی

وقتی مشاهده‌گری دقیق به رفتار و گفتار خودتان و دیگران باشید قادر خواهید بود نیبت به خود و دیگران با مراعات رفتار کنید. اگر می‌خواهید هوش هیجانی خود را افزایش دهید به واکنش‌ها‌یی که در قبال دیگران انجام می‌دهید دقت کنید. آیا پیش از در دست داشتن تمام حقایق لازم، قضاوتی شتاب‌زده می‌کنید؟ آیا بدون معطلی قضاوت می‌کنید یا برچسب می‌زنید؟ یا پیش از انجام واکنشی خاص زمان کافی مکث کرده و مراحل لازم را سپری می‌کنید؟ آیا خود را جای آنها می‌گذارید و نسبت به دیدگاه و نیازهای آنها پذیرا و بدون گارد هستید؟ اگر وقت کافی صرف کنید و به دقت همه‌ی جوانب را در نظر بگیرید، می‌توانید زاویه‌ی دید و مراعاتی تازه نسبت به خودتان و دیگران به دست بیاورید.


مقاله مرتبط: ۸ روش برای بهبود قدرت مشاهده

۲. برای یادگیری لازم است دقیقا گوش فرا دهید

گوش دهید تا یاد بگیرید - تقویت هوش هیجانی

یکی از مولفه‌ها‌ی رشد هوش هیجانی این است که یاد بگیریم به جای عجله کردن، یا گرفتنِ تصمیمی غیرقابل تغییر و عمل بر اساس آن، به پیام‌ها‌ی کلامی ‌و غیرکلامی ‌به روشی کارآمد توجه کنیم. باید بیاموزید که به پیام‌ها‌ی غیرکلامی ‌برای مثال به حرکات، حالت بدن و علامت‌ها‌ی بدنیِ مرتبط با هر یک از احساسات (شادی، غم، بی‌حوصلگی و…) توجه کنید. مهم‌تر‌ از اینها تمرین کنید که با فروتنی به دیگران گوش فرا دهید. فروتنی می‌تواند خصوصیت فوق‌العاده‌ای باشد. فروتنی این معنی را نمی‌دهد که به خودتان اعتماد نداشته یا حرفی برای گفتن ندارید. این خصوصیت به شما کمک می‌کند تا به صحبت دیگران در سکوت و با اعتماد به نفس گوش فرا دهید. فروتن بودنِ شما به دیگران فرصت صحبت کردن و شنیده شدن می‌دهد، در این حالت به جای جلب‌ کردن توجه دیگران، روی آنها تمرکز می‌کنید تا از آنها بیاموزید و حتی زمانی که با آن احساسات‌شان موافق نیستید احساسات‌شان را درک کنید.


مقاله مرتبط: تقویت مهارت گوش دادن؛ ۱۰ اصلی که شما را تبدیل به شنونده سراپا گوش می‌کند

۳. با افزایش خودآگاهی می‌توانید به درک بالاتری برسید

خودآگاهی - تقویت هوش هیجانی

تقویت هوش هیجانی فرآیندی است که درون شما اتفاق می‌افتد و در ابتدا با آگاهی‌ای که نسبت به خودتان کسب می‌کنید آغاز می‌شود. شما پیش از آنکه بتوانید ارتباط موثر، پربار و قدرتمندی با سایرین برقرار کنید باید قادر باشید خودتان را درک کنید. پرورش خودآگاهی را با کار کردن روی درک احساسات خود آغاز کنید. نقاط ضعف خودتان را پیدا کنید. آیا می‌توانید نقص‌ها‌ی خود را بپذیرید و در همان حال روی تقویت آنها کار کنید؟ اگر قدرت این را داشته باشید که صادقانه به خودتان بنگرید، می‌توانید زندگی‌تان را دگرگون کنید. روند خودآگاهی به خصوص در مراحل اولیه می‌تواند دشوار و پراسترس باشد، اما به شما قدرت می‌دهد در موقعیت‌ها‌ی دشوار کسب‌و‌کار یا خارج از آن آرام بمانید و بتوانید اوضاع را مدیریت کنید.


مقاله مرتبط: ۳ سوالی که برای افزایش هوش هیجانی باید از خود بپرسید

۴. پاسخگو بودن را تمرین کنید تا مسئولیت‌پذیرتر شوید

پاسخگو بودن را تمرین کنید - تقویت هوش هیجانی

پاسخگو بودن از خودانگیخته بودن ناشی می‌شود. پاسخگو بودن رانه یا انگیزه‌ای شخصی برای رشد، کسب موفقیت و متعهد بودن به پذیرش مسئولیت خویشتن است. برای تقویت هوش هیجانی‌تان باید بتوانید این مسئولیت‌پذیری خودانگیخته را در خود تقویت کنید، چرا که احساسات و اعمال شما نشأ‌ت‌گرفته از خودتان است. یعنی اگر کار اشتباهی انجام دادید، کسی را آزردید، قُلدری کردید یا به هر نحوی دردسری درست کردید، مسئولیت آن را بپذیرید. پاسخگو بودن در این موقعیت‌ها ممکن است شما را وادار به عذرخواهی یا پذیرفتن مسئولیت عمل خطایتان کند، اما در نهایت با این کار خود را در مسیر تبدیل شدن به یک انسان قوی‌تر‌ قرار می‌دهید.

مسیر تقویت هوش هیجانی تا آخر عمر یک انسان ادامه پیدا می‌کند و شما وقتی با تمرینات مشاهده و دقت، گوش دادن، گسترش خودآگاهی و پاسخگو بودن با هوش هیجانی‌تان ارتباط برقرار کنید خواهید دید که این توانایی تا چه اندازه قدرتمند و حیاتی است.

 

برگرفته از: Inc

سارا شهیدی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (15)

 1. nayyer nayyer گفت:

  خیلی عالی بود
  خیلی دوست دارم هوش هیجانیمو تقویت کنم
  ممنون بابت زحماتتون

 2. محمد جواد هادیان محمد جواد هادیان گفت:

  در مورد خوداگاهی ی عالمه سوال دارم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   دوست عزیز
   مقالاتی که در چطور نوشتم و به نظرم می‌تونه در بحث خودآگاهی بهتون اطلاعات بیشتر بده رو معرفی می‌کنم.
   « ۱۱ سوالی که رهبران با هوش هیجانی بالا از خودشان می‌پرسند »
   برخلاف عنوانش سراسر درسهایی درباره‌ی خودشناسی و خودآگاهیه، اولین توصیه ام این مقاله است بعد از اون هم می‌تونید این‌ها رو نگاهی بندازید:
   «چطور هوش هیجانی خود را برای رهبری افزایش دهیم؟»
   «مدیتیشن برای تازه‌کارها: ۲۰ نکته‌ی عملی برای درک ذهن‌تان »
   مطمئنم شگفتی‌های این مسیر سورپرایزتون می‌کنه!

 3. محمد جواد هادیان محمد جواد هادیان گفت:

  ممنون از شما خانم شهیدی
  بزرگ ترین نکته مثبتش ب اندازه بودن این مطلب بالای بود ک مفید واقع شد
  مرسی

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   از اینکه نظر مثبت شما جلب شده خوشحالم.

 4. kianoosh Hosseini kianoosh Hosseini گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید…واقعا وبسایت خیلی خوبی دارید…
  مطالبی که ارائه می کنید،مطالبی هستند که عمدتا بهشون نیاز داریم و این یک نیاز بود که تا اینجا چطور دات کام اونرو مرتفع کرده…
  یک ایرادی که وجود دارد اینست که تا حدی در متون مختلف سایت کلی گویی میشه و مثالهای ملموس در اونها کم هست،امیدوارم این اشکال رو هم رفع کنین و در ضمن مطالب اختصاصی با کیفیت خودتون رو تولید کنین تا ترجمه
  موفق باشین

  1. profile-placeholder بكتاش گفت:

   سلام . من هم با بخش كلي گويي موافقم ، البته اين رو هم بايد در نظر گرفت كه ذات مقاله ارائه چكيده مطلب هست و مي خواستم خواهش كنم كه اگر كتب و يا منابعي موجود هست كه به طور جامع و كاربردي به اين موضوع پرداختند توي مقاله يا انتهاش به اون اشاره بشه تا افرادي كه نياز دارن بيشتر تو اين زمينه بدونند ازشون استفاده كنند.
   با تشكر

   1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

    سلام دوست عزیز
    منابع هر مقاله در پایین هر مطلب درج میشه.
    علاوه بر اون در قسمت بالایی سایت با استفاده از کادر جستجو کلمه ی هوش هیجانی رو سرچ کنید. مقالات متنوعی درباره این موضوع در چطور منتشر شده که اگر همه ی اونها رو بخونید هم دانش تئوری خوبی به دست میارین و هم مثالها و پیشنهادات عملی متناسب رو میتونید پیدا کنید و به کار بگیرید.
    مقاله های چطور کمک بسیار خوبی هستن که به رایگان در اختیار شما قرار گرفتن و برای بهره گیری ازشون کافیه زمان مطالعه و کمی زمان تعمق به مطالب اختصاص بدین.
    کتاب خاصی رو نمیتونم معرفی کنم ولی پیشنهاد میکنم کتبی که توسط متخصصین آکادمیک نگاشته شده مطالعه بفرمایین.

 5. profile-placeholder میث گفت:

  موفق باشید

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   متشکریم دوست گرامی

 6. profile-placeholder نیلوفر حق خواه گفت:

  خوب بود بهم کمک کرد

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   خوشحالیم که مطلب براتون مفید بود. امیدواریم مطالب مشابه سایت هم براتون مفید باشه.

 7. profile-placeholder نوید گفت:

  دراین راه پیروزوسربلندوموفق باشید.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   از شما متشکریم دوست عزیز

 8. profile-placeholder ماساژ گفت:

  ممنون از مطلب مفیدتون

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان