افرادی که هوش هیجانی پایین دارند، چگونه رفتار می‌کنند؟

افرادی که هوش هیجانی پایین دارند، چگونه رفتار می‌کنند؟
امتیاز مطلب: ٩٥%
95

اگر فکر می‌کنید به صرف باهوش بودن موفق خواهید شد، باید بگویم لازم است نیم‌نگاهی هم به هوش هیجانی‌ خود داشته باشید. هوش هیجانی که آن را با نام هوش‌بهر هیجانی ‌یا EQ نیز می‌شناسیم، شاید آنقدرها شناخته شده نباشد اما اثرات جدی بر عملکرد و زندگی افراد دارد. آدم باهوشی (مثلا با هوش‌بهر ۱۲۰) را تصور کنید که نه می‌داند خودش چه احساسی دارد و نه احساساتی که در دیگران بر می‌انگیزد را می‌شناسد، او به همین دلیل دائما درگیری‌هایی پیدا می‌کند که به کارایی و حال خوبش صدمه می‌زنند. در این مقاله با ۹ نشانه افرادی که هوش اجتماعی پایین دارند، آشنا می‌شوید.

باید بدانیم که هوش انواع مختلفی دارد، فردی که توصیف شد مثالی از کسی است که علی‌رغم بهره‌مندی از هوشی بالا (۱۲۰)، هوش هیجانی پایین‌اش زندگی را به کامش تلخ کرده است. دردسرهایی که هوش هیجانی کم ایجاد می‌کند بی‌شمار است و تمام روابط اجتماعی فرد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. اهمیتِ توجه و تلاش برای ارتقای این توانایی از جایی بیشتر نمود پیدا می‌کند که بدانیم متخصصین اعتقاد دارند برای کسب موفقیت نهایی در زندگی، هوش هیجانی (EQ) نسبت به هوش‌ شناخته‌شده (یا همان IQ) نقش پررنگ‌تری ایفا می‌کند.

اگر با کسی به مشکل برخورده‌اید چون احساسات او را درک نکرده‌اید ‌یا با کسی جر و بحث کرده‌اید چون احساسات شما را درک نکرده است این مقاله برای شماست چون احتمالا مولفه‌های هوش هیجانی را نادیده گرفته‌اید (درباره‌ی این مولفه‌ها می‌توانید اینجا مطالعه کنید). خبر خوش این است که این توانایی تا حد زیادی اکتسابی و قابل ‌یادگیری است، اما قدم اول این است که بفهمیم کجای مسیر هوش هیجانی ایستاده‌ایم؟ شاید نیاز به تلاش بیشتری در این مورد داریم تا زندگی بهتری داشته باشیم.

به رابطه‌هایتان نگاهی بیاندازید، اینکه ما با دیگران چگونه مراوده می‌کنیم تا حدود زیادی وابسته به هوش هیجانی ما است. ممکن است این همکار، کارفرما، دوست، اعضای خانواده ‌یا آشنایان شما باشند که با هوش هیجانی پایین دست و پنجه نرم می‌کنند، در این حالت آنها موقعیت‌های اجتماعی را برای خودشان و شما سخت و پرتنش می‌کنند. در اینجا به برخی نشانه‌های کلاسیک هوش هیجانیِ پایین اشاره می‌کنیم:

۱. گرفتار جر و بحث‌های متعدد می‌شوند

جر و بحث

احتمالا آدمی ‌را می‌شناسید که دائما از یک مشاجره به مشاجره‌ی بعدی در حرکت است. اطرافیان چنین فردی و حتی غریبه‌ها دائما خود را گرفتار جنگ لفظی با او می‌یابند. این افراد به این دلیل که متوجه احساسات دیگران نیستند، اغلب درگیر مشاجراتی می‌شوند که در آن ملاحظه‌ی احساسات دیگران را نمی‌کنند.


مقاله مرتبط: ۳ سوالی که برای افزایش هوش هیجانی باید از خود بپرسید

۲. متوجه احساسات دیگران نیستند

کوری احساسی

افراد دارای هوش هیجانی پایین اغلب نسبت به احساسات دیگران بی‌تفاوت‌اند. این افراد متوجه نیستند که همسرشان از آنها عصبانی است یا همکارشان در موقعیتِ برانگیختگی و عصبانیت قرار دارد. البته این ندانستن به همین جا ختم نمی‌شود، چنین فردی از اینکه دیگران انتظار دارند احساسات‌شان درک و فهمیده شود خیلی ناراحت می‌شود. به طور کلی احساسات چیزی است که آدم‌های با هوش هیجانی پایین را آتشی می‌کند.

۳. فکر می‌کنند که دیگران هستند که زیادی حساس‌اند

بقیه لوس و حساس‌اند کار من اشتباه نیست!

این افراد موقعیت‌شناسیِ احساسی ندارند، برای مثال ممکن است در‌ یک مجلس ختم ‌یا بلافاصله بعد از‌ یک اتفاق غم‌انگیز خوشمزه‌بازی‌شان گل کند و برای‌تان جوک تعریف کنند. اگر هم کسی به رفتار نامناسب آنها اعتراضی کند، آنها فکر می‌کنند چقدر این آدم‌ها لوس و بی‌جنبه‌اند. چنین افرادی در درک احساسات دیگران ضعف دارند بنابراین جای تعجب نیست که چرا نمی‌توانند حال و هوای احساسیِ هر موقعیت را درک کند.


مقاله مرتبط: ۴ تکنیک برای تقویت هوش هیجانی

۴. از شنیدن نقطه‌نظرات دیگران سر باز می‌زنند

حرف کسی را نمی‌شنوند

این افراد اعتقاد راسخی دارند که حق با آنهاست، از این جایگاه با تمام توان دفاع می‌کنند و از شنیدن حرف‌هایی که دیگران برای گفتن دارند امتناع می‌ورزند. این اتفاق به خصوص در مواقعی رخ می‌دهد که دیگران می‌خواهند به چنین شخصی بفهمانند که تا چه حد در درک احساسات دیگران ضعف دارد. آنها اغلب نسبت به احساسات دیگران بدبین و به شدت انتقادگر هستند.


مقاله مرتبط: تقویت مهارت گوش دادن؛ ۱۰ اصلی که شما را تبدیل به شنونده سراپا گوش می‌کند

۵. دیگران را بابت اشتباهات خود مقصر می‌دانند

تو مقصری

افراد دارای هوش هیجانی پایین ‌نسبت به مشکلاتی که در اثر احساسات‌شان ممکن است به وجود‌ آورند آگاهی کمی دارند. زمانی که کارها خوب پیش نمی‌رود اولین واکنش آنها ‌انداختن تقصیرها به گردن شخصی دیگر است. آنها اغلب شرایط موجود در ‌یک موقعیت ‌یا رفتارِ دیگران را مسبب رفتارشان قلمداد می‌کنند؛ ممکن است بگویند که با توجه به شرایط انتخاب دیگری نداشته‌اند و دیگران اصلا متوجه شرایط آنها نیستند. تمایل آنها به‌ شانه خالی کردن از مسئولیت اغلب از آنها آدم‌هایی تلخ می‌سازد که خود را قربانی فرض می‌کنند.

۶. توانایی مواجهه با موقعیت‌های درگیرکننده‌ی احساسات را ندارند

موقعیت‌های دشوار احساسی

برای این افراد مدیریت کردن احساسات قوی، چه برای خودشان باشد چه دیگری، کار دشواری است. واکنش این افراد در برخورد با فوران احساسات از هر نوعی، فرار از آن موقعیت خاص است تا مجبور نباشند با این احساسات روبه‌رو شوند. کار متداول دیگری که این افراد انجام می‌دهند، پنهان کردن احساسات‌شان از دیگران است.

۷. مستعد انفجار ناگهانی احساسات هستند

انفجار احساسی

توانایی تنظیم احساسات ‌یکی از پنج مولفه‌ی حیاتی هوش هیجانی است. افراد دارای هوش هیجانی پایین در فهمیدن و کنترل احساس خود با مشکل مواجه‌اند. آنها ممکن است دچار انفجارهای غیرمنتظره‌ی احساسی شوند که به نظر غیرقابل کنترل و غلو شده می‌رسند.


مقاله مرتبط: بهترین راه مدیریت خشم چیست؟

۸. در حفظ روابط دوستانه موفق نیستند

دوستی‌های متزلزل

این افراد به دلیل اینکه در روابط‌شان آزارنده و بی‌احساس ظاهر می‌شوند، در نگه داشتن روابط دوستانه با مشکل مواجه‌اند. دوستی‌های صمیمی ‌نیاز به بده و بستان احساسی متقابل، در میان گذاشتن عواطف، همدردی و حمایت احساسی دارد که همگی مواردی هستند که فردی با هوش هیجانی پایین در آنها دچار ضعف است.


مقاله مرتبط: ۱۰ نکته برای این‌که دوستان بیشتری داشته‌ باشید

۹. قادر به هم‌حسی با دیگران نیستند

قادر به هم‌حسی با دیگران نیستند

به این دلیل که چنین افرادی درک چندانی از احساسات دیگران ندارند از هم‌حسی با دیگران نیز عاجز‌ند و نمی‌توانند خود را جای دیگران بگذارند.

به خاطر داشته باشید هوش هیجانی پایین می‌تواند مشکلات پیچیده‌ای را در خانواده، مدرسه و محل کار برای فرد ایجاد کند. اگر فکر می‌کنید در این زمینه نیاز به مطالعه‌ی بیشتر دارید مقالات ما را دنبال کنید، در آینده باز هم درباره‌ی هوش هیجانی خواهیم نوشت.

 

برگرفته‌ از: Verywell

سارا شهیدی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (17)

 1. profile-placeholder حکمتی گفت:

  عالی بود
  در واقع م م م بود
  مهم مفید مختصر
  این مقاله به یک ارزیابی ، جمع بندی و نتیجه گیری صریح کمک شایانی میکنه .
  لطفا ادامه بدید …
  مرسی

 2. Amir Azari Amir Azari گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  با تشکر از مطالب بسیار مفید و ارزندتون.منتظر مطالب بعدی شما هستم.ممنون و سپاسگزار

 3. profile-placeholder محمد گفت:

  سرکار خانم شهیدی ایا هوش هیجانی به مهارت ارتباط موفق و موثر با دیگران مربوط میشود یا به تعاملات درونی و شخصی افراد هم ورود میکند؟

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   هوش هیجانی درکی هست که ما از احساسات خودمون یا دیگران، در دو حیطه ی درونی و اجتماعی، داریم.
   اگر به تعریف هوش هیجانی و نحوه ی پرورشش علاقه دارید این مقالات رو بهتون پیشنهاد میکنم:
   هوش هیجانی چیست؟

   ۳ سوالی که برای افزایش هوش هیجانی باید از خود بپرسید

   ۴ تکنیک برای تقویت هوش هیجانی

   علاوه بر مقالات بالا با جستجوی عبارت هوش هیجانی در کادر جستجوی سایت (کلیک روی ذره بین بالا سمت چپ) میتونید به مقالات بیشتری دسترسی داشته باشید.

 4. profile-placeholder سعید تارم گفت:

  سلام!
  آفرین بر شما

 5. profile-placeholder امیرحسین استقلالی گفت:

  سلام.ممنونم از مطلب فوق العادتون.و ممنونم از تلاشتون.مطالبی که توی سایت چطور گذاشته میشه خیلیا رو مجذوب خودش میکنه.با قدرت ادامه بدین

 6. profile-placeholder بهسا تراول گفت:

  وقتی صحبت از پایین بودن هوش هیجانی میشه، منظور چه امتیازی هست؟

 7. shia cyber shia cyber گفت:

  دریافت کلی از این مطلب :
  هر رفتار ناشایستی با دیگران = هوش هیجانی پایین ! درسته ؟

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ناشایست کلمه‌ایه که بار ارزشی (خوب و بد) داره. برای همین هر کسی ممکنه یه رفتاری رو ناشایست بدونه.
   خلاصه در یک کلام هوش هیجانی پایین مشکلیه که برای روابط ما با بقیه و حتی با خودمون دردسر درست میکنه. چون فرد عملکرد متناسب با احساسات دیگران و خودش رو نشون نمی‌ده. یا اصلا متوجه اونها نیست. خوشبختانه این هوش اکتسابیه و خوشبختانه کلی مقاله در چطور در این مورد داریم که با خوندنش خیلی اطلاعات بدست میارین.

   1. shia cyber shia cyber گفت:

    سپاسگذارم 🙂

 8. profile-placeholder Dr.A گفت:

  واس شماره ۹ عکس خوبی انتخاب کردی

  شخصیت با حالی داره — البته تو فیلم معروفش .dr.house.m.d–

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   از دلگرمی تون ممنون دوست عزیز

 9. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

  هنوز تا حدی موافق نیستم. چون هووس واقعا درک می کرد که بقیه چه احساسی دارند و دقیقا از این درک احساستشون برای manipulation استفاده می کرد و بیشتر مواقع موفق بود.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   درسته که احساسات دیگران رو درک می کرد ولی به دلیل رگه های خودشیفتگی یا شاید هم ضداجتماعی که داشت “قادر به هم حسی با بقیه نبود”.

   1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

    ولی خب حق داشت.. با اون همه هوش و استعداد و توانایی، منم بودم….
    با ضد اجتماعی مخالفم
    لازم شد برای بار سوم ببینم!!

 10. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

  بی انصافیه که عکس دکتر هووس تو مورد « قادر به هم‌حسی با دیگران نیستند» باشه!!!‌ :'(

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   درک می‌کنم که ما به واسطه‌ی داستان سریال با شخصیت دکتر هاوس همراهی و همدلی پیدا می‌کنیم و این فرایند باور کردن خصوصیت‌های نه چندان مطلوب اون رو سخت می‌کنه و ترجیح ما به دیدن نکات مثبت اون هست. اما اگر با همین فرد در دنیای واقعی روبرو بشید مثلا به عنوان همکار، چون به تصویر کلی زندگیش دسترسی ندارید اونوقت احساستون به اون کاراکتر متفاوت خواهد بود.
   ما چون میبینیم هاوس چرا رفتارهای بدی داره به مرحله‌ی همدلی باهاش می‌رسیم. اما اون رفتار بد همچنان وجود داره 🙂

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان