۶ نکته برای از بین بردن حس خجالت

۶ نکته برای از بین بردن حس خجالت
امتیاز مطلب: ٨٦%
86

اعتماد‌به نفس پایین حاصل نوعی کمرویی اجتماعی است. مجله و سایت روانشناسی امروز (Psychology Today) کمرویی و خجالتی‌ بودن را اینطور تعریف می‌کند: «احساس بد و ترسی که بعضی از آدم‌ها در برخورد با آدم‌های دیگر احساس می‌کنند». برخلاف درو‌نگرایان که در اوقات تنهایی خود انرژی می‌گیرند، اغلب آدم‌های خجالتی از ته دل می‌خواهند با دیگران رابطه برقرار کنند، ولی نمی‌دانند چطور باید این کار را انجام دهند یا اینکه نمی‌توانند اضطراب ناشی از برخورد اجتماعی را تحمل کنند. در این مقاله با ۶ نکته برای از بین بردن حس خجالت آشنا می‌شوید. می‌توانید به جای خواندن این مقاله، ویدیوی زیر را نیز ببینید.


مقاله مرتبط: درمان کم حرفی؛ ۴ روش برای کنار گذاشتن کم‌رویی در صحبت کردن

آیا در اجتماع فردی خجالتی هستید؟

کمرویی اجتماعی - از بین بردن حس خجالت

اگر اینطور است، باید بدانید که تنها نیستید. نزدیک به نیمی از آمریکایی‌ها می‌گویند خجالتی هستند و به نظر می‌رسد کمرویی مسئله‌ای جهانی و رو به افزایش است. تکنولوژی هم در این موج کمرویی نقش بسزایی دارد و هر روز آدم‌های بیشتری می‌توانند پشت کامپیوتر خود مخفی شوند و از برخورد‌های رو در رو دوری کنند.

حتی انسان‌های خجالتی معمولی هم حالا می‌توانند بهانه‌ای برای دوری از تعاملات اجتماعی و موقعیت‌های جدید داشته باشند؛ تنها چیزی که آنها برای معاشرت یا دوستی نیاز دارند فشار دادن دکمه‌های کامپیوتر است. فرصت‌های رو به کاهش برای ارتباطات رو در رو در زندگی کاری و شخصی، آدم‌های خجالتی را در شرایط نا‌مساعد فزاینده‌ای قرار می‌دهد، چرا که آنها در روال عادی زندگی روزانه‌شان مهارت‌های اجتماعی را تمرین نمی‌کنند.

حتی قبل از شهرت فعالیت‌های اجتماعی آنلاین و ارتباطات سایبری، کمرو بودن، به طور شگفت‌انگیزی، امری شایع میان آمریکایی‌های زیادی بوده و این مسئله در فرهنگ‌های دیگر مثل ژاپن و تایوان شایع‌تر نیز بوده است.

دکتر فیلیپ زیمباردو (Philip Zimbardo)، در سال ۱۹۷۵ روانشناس دانشگاه استنفورد مقاله‌ای برای مجله‌ی روانشناسی امروز نوشت به نام «بیماری‌ای اجتماعی به نام خجالت». این مقاله بر پتانسیل سرایت کمرو‌یی تایید می‌کرد. در این مقاله از ۸۰۰ نفر، ۴۰ درصد گفته بودند که خجالتی هستند. مسئله‌ی جالب‌تر اینجاست که به نظر دیگران، بسیاری از کسانی که خود را خجالتی می‌نامند، اصلا خجالتی به‌نظر نمی‌رسند.

آدم‌ های خجالتی - از بین بردن حس خجالت

تحقیقات اخیر درباره‌ی کمرویی نشان می‌دهد که بخش عمده‌ی خجالتی‌بودن آدم‌ها از نظر دیگران پنهان است. در حقیقت، تنها درصد کمی از آدم‌های خجالتی (حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد) آشکارا ناراحتی خود را بروز می‌دهند ولی تمامی این آدم‌ها از درون زجر می‌کشند.

دکتر برناردو کاردوکی، سرپرست مرکز تحقیقات کمرویی دانشگاه جنوب‌شرقی ایندیانا، می‌گوید: «رفتار ظاهرا ملایمِ آدم‌های خجالتی، درون آشفته و ناراحت‌شان را پنهان می‌کند. «خجالت» نشان می‌دهد که آنها بی‌نهایت خود‌آگاه هستند و دائما منفی‌وار خود را مورد قضاوت قرار می‌دهند و به طور طاقت‌فرسایی می‌خواهند بدانند دیگران درباره‌ی آنها چه فکر می‌کنند. در حالی که دیگران مشغول سلام و احوال‌پرسی هستند، آدم‌های خجالتی در حال برنامه‌ریزی برای کنترل تصور‌ عمومی مردم از خود هستند. اکثر آدم‌های خجالتی وقت و انرژی بسیار زیادی را صرف پنهان‌کردن کمرویی خود می‌کنند.»

این افراد ممکن است در محیط‌های اجتماعی، راحت و دارای اعتماد‌به‌نفس به‌ نظر بیایند، ولی اغلب مشغول مکالمه‌ای درونی و منفی هستند و احساس خوب‌ نبودن و ناامنی می‌کنند و از خود می‌پرسند چطور توسط دیگران دیده یا قضاوت می‌شوند. چه خجالتی‌بودن پنهان باشد چه آشکار، باعث آسیب به کسانی می‌شود که آن را تجربه می‌کنند.

 • خجالتی‌ها دچار مشکلات اجتماعی می‌شوند، مثل دشواری در ملاقات با آدم‌ها و یافتن دوست‌های جدید که می‌تواند منجر به انزوا، تنهایی و افسردگی شود.
 • آنها وقتی که آشکارا مضطرب هستند، کم‌حرفی‌شان ممکن است باعث شود سایرین فکر کنند که آدم‌هایی مغرور و پر‌افاده‌ای هستند یا علاقه‌ای به صحبت ندارند.
 • آدم‌های خجالتی دائما حواس‌شان به ظاهر و رفتارشان است و به شدت مراقب حرکات خود هستند.
 • آدم‌های خجالتی بین ترس از نامرئی بودن و دیده‌نشدن یا دیده‌شدن و بی‌ارزش بودن گیر افتاده‌اند.

مشکلات خجالتی بودن - از بین بردن حس خجالت


مقاله مرتبط: چطور بر خجالتی بودن و ترس از گفتگو با دیگران غلبه کنیم؟

در بزرگسالان عوامل زیادی موجب کمرویی اجتماعی می‌شود. این عوامل شامل فرهنگ (به طور کلی، غربی‌ها کمتر از شرقی‌ها احساس خجالت می‌کنند)، نوع تربیت، مزاج آدم‌ها، عوامل موروثی و تجارب زندگی می‌شود. عوامل کمرویی هر چه باشد، اکثر مشکلات کمرویی قابل کنترل است و می‌توان بر آنها غلبه کرد.

یکی از بهترین موضوعات برای شروع، خود‌آگاهی و درک چگونگی کمرویی شما است. به موقعیت‌هایی فکر کنید که باعث می‌شوند خجالت بکشید، مثل ملاقات با آدم‌‌های جدید و بودن در جمع‌های عمومی یا صحبت با شریک بالقوه‌ی زندگی عاشقانه‌تان.

خجالتی‌ بودن خود را چطور بروز می‌دهید؟ درونی و از طریق مواظبت از حرکات خود یا فیزیکی، مثل اضطراب در رفتار و طرز ایستادن‌تان، از یاد بردن کلمات یا کناره‌گیری و دوری‌ گزیدن از دیگران؟

اگر نشانه‌های درونی و فیزیکی اضطراب را به عنوان قسمتی از کمرو‌ بودن تجربه کرده‌اید، مهارت‌های آرامشی مثل «تنفس آگاهانه» یا تنفس‌درمانی می‌تواند کمک کند علائم را تحت کنترل خود در‌بیاورید. باید کاملا از علائم و نشانه‌های اضطراب خلاص شده باشید تا بتوانید رفتار‌های جدید و همراه با اعتماد به نفس را شروع کنید.

درک کامل خود و چگونگی تاثیرگذاریِ خجالت‌زدگی بر اعتماد‌ به نفس شما، می‌تواند به شما کمک کند مشکل را ریشه‌یابی کنید. در موقعیت‌های اجتماعی چند شیوه وجود دارد که می‌تواند کمک کند خجالت خود را کنار بگذارید و اعتماد‌ به نفس خود را از نو بسازید:

۱. با موقعیت‌های کوچک و بدون تهدید شروع کنید

این مورد می‌تواند شامل فروشگاه‌ها، موزه‌ها یا حتی جایی باشد که به مدت کوتاهی با جمعیت زیادی برخورد داشته باشید. می‌توانید برخوردهای اجتماعی را با لبخند‌ زدن و گفتن سلام به هر چند نفری که می‌توانید شروع کنید. از یک نفر ساعت بپرسید، از شخص دیگری تعریف کنید و یا به کسی کمک کنید. راه‌های ساده‌ای برای صحبت‌کردن با دیگران پیدا کنید. در معرض موقعیت‌های تهدید‌کننده قرار گرفتن می‌تواند به آهستگی کمک کند بر ترس‌های خود غلبه کنید.

۲. مهارت‌های مکالمه‌ای را تمرین کنید

چند موضوع آماده برای صحبت با آدم‌هایی که می‌بینید، داشته باشید. مثل اتفاقی خبری و یا نظری درباره‌ی اتفاقات اطراف‌تان. سوال‌هایی با پایانِ باز بپرسید و جواب‌های نفر مقابل را دنبال کنید. حتی می‌توانید قبل از اینکه در موقعیت قرار بگیرید، بعضی از این موضوعات را با خود تمرین کنید.

۳. به یاد داشته باشید که اکثر مردم آنقدر‌ها هم به شما اهمیت نمی‌دهند

انسان‌ها خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید به ظاهر و صحبت‌های خودشان اهمیت می‌دهند. آنها خیلی کمتر از چیزی که شما از مهارت‌های اجتماعی خود و مسائل وابسته به آن می‌ترسید، به رفتارهای شما توجه می‌کنند. این حقیقت به‌تنهایی باید بتواند مقداری از حس وحشت، نگرانی و ناراحتی شما را کاهش دهد.

۴. کارهای درستی که انجام داده‌اید را هدفمند کنید

بعد از برخوردی اجتماعی به جای اینکه به اشتباهات و ایرادات خود بچسبید، به کارهای خوبی که در آن موقعیت کرده‌اید و اینکه چطور بر یک لحظه‌ی خجالت‌آور غلبه کرده‌اید، تمرکز کنید. تمرین زیاد، موفقیت‌های بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

۵. توقعات واقع‌بینانه‌ داشته باشید

توقعات وافع بینانه

بسیاری از آدم‌های خجالتی، وقتی بحث موقعیت‌های اجتماعی پیش می‌آید، خود را پایبند معیارهای کمال و بهبودهایی غیرممکن و دست‌نیافتنی می‌کنند. آنها وقتی به چیزی که می‌خواهند، دست پیدا نمی‌کنند، خود را به شدت سرزنش می‌کنند. شما نباید برای اینکه برخورد موفقی با آدم‌ها داشته باشید، اصطلاحا مجلس گرم‌کن باشید. قبل از اینکه عازم موقعیتی اجتماعی باشید، برای خود هدف‌های واقع‌بینانه‌ای تعیین کنید.


مقاله مرتبط: چطور به کودک خجالتی‌مان کمک کنیم؟

۶. قبول کنید که چندتایی رد درخواست و پذیرفته نشدن کاملا عادی است

هر‌ چند‌ وقت یکبار، همه‌ی آدم‌ها، چه خجالتی باشند یا نه، نوعی از پس زده شدن و پذیرفته نشدن از جانب دیگران را تجربه می‌کنند. همه از شما خوش‌شان نمی‌آید و این ایرادی ندارد. توقعات خود را از این بابت به درستی کنترل کنید. معمولا پس زدن هیچ ربطی به شخصی که طرد شده ندارد. هدف شما انجام تلاش‌های عادی برای ارتباط با جامعه است و باید بدانید که بعضی‌ها از برخورد‌ها جواب می‌دهد و بعضی هم نه. باید روی برخورد‌هایی که جواب داده‌اند تمرکز کنید.

اگر از اعتماد‌ به نفس ضعیف رنج می‌برید و یا تجربه‌ی میزانی از کمرویی، شما را از لذت‌بردن با دیگران منع می‌کند، می‌توانید کارهای کوچک و قابل کنترلی انجام دهید تا از دست این شرایط خلاص شوید. هر موقعیت کوچکی منجر به پیشرفت‌های افزایشی در اعتماد‌ به نفس شما می‌گردد.

پشت کامپیوترتان مخفی نشوید و برای تلاش نکردن بهانه نیاورید یا از ملاقات با آدم‌های جدید دوری نکنید. شما تنها کسی هستید که می‌تواند خود را از رابطه‌های بالقوه‌ای که می‌تواند برای شما شادی به ارمغان بیاورد و افق‌های جدیدی را به روی‌تان بگشاید، محروم کند.

با ایجاد ارتباطی دوباره با آدم‌های واقعی، با زندگی عهدی دوباره ببندید و به بقیه اجازه دهید لذتِ بودن با شما را تجربه کنند.

برگرفته از: Liveboldandbloom

برچسب‌ها:
امیرحسین سلیمانی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (41)

 1. profile-placeholder هلن گفت:

  حتی وقتی با پسر خالم حرف میزنم استرس دارم

 2. profile-placeholder هلن گفت:

  سلام ببخشید من فردا عروسی دختر دایی مه ولی خجالت میکشم برم تو عروسی کلا آدم خجالتی هستم کمکم کنید

 3. profile-placeholder سارا گفت:

  باسلام من در مدرسه در پایه خودم خیلی دوست دارم با پایه های بالاتر هم دوست هستم اما تنها مشکلم اینه که من نمیتونم باهاشون ارتباط برقرار کنم با پایه های بالاتر رو می گم حتی مواقعی که می خواستم بهشون بابت تولدشون کادو بدم به دوستان دیگرم میدادم تا از طرف من بهشون بدن این خیلی بده من تقریبا یک ساله باهاشون دوستم اما نتونستم حتی یک ساعت با اونا وقت بگذرونم …. من اونا رو خیلی دوست دارم اما این مشکل از ارتباط من با اونا جلو گیری می کنه …… لطفا کمک کنید

 4. profile-placeholder Hesham گفت:

  سلام من خجالتى نيستم ولى يكى ازمشكلاتى كه دارم وداشتم متاسفانه مادرمن هست كه باعث شدبه زورخجالتى وكم روبشم مثلا”درجمع خانواده وفاميل باشم ودريك بحثى مشغول كفتكو هستن يكى افرادجمع حرفى رابزنه من هم همان(حرف)ودرهمان قالب ولحن كفتارى تكراركنم مادرم بدون هيج مقدمه شروع به سرزنش كردن من ميكنه ويك دادكاه خانوادكى براى من درهمان جادرست ميكنه كه(جرا)اين حرف رازدى كى به توكفته حرف بزنى جالب اين روبدونيدزمانى مادرم كه بدونه حق بامن باشه بدون تفاوت ازاين سرزنش بى دليل ردميشه وانكارنه انكاركارى كرده باشه واين مساله باعث شده خجالتى وكم روبشم باارزوى موفقيت به شما[email protected]

 5. profile-placeholder سحر گفت:

  مطالبتون واقعا خوب بود ولی من مشکلم خجالت نیس مشکلم با بابامه هروخت بابام توی جمع باشه خود به خود زبونم بند میاد ولی وقتی نیست به راحتی میتونم حرف بزنم با بقیه نمیدونم چراا علتش چیه خودمم نمیدونم بابای منم اتفاقا مرد خوبیه ولی نمیدونم؟ چرا مانع حسش میکنم :/

 6. profile-placeholder ava گفت:

  ممنونم از مطالبتون منم خیلی خجالتیم ولی باجنس مخالف بهتر میتونم ارتباط برقرارکنم تاهم جنس خودم ینی اصن باجنس مخالف احساس خجالت نمیکنم

 7. profile-placeholder ناشناس گفت:

  من خیلی خجالتی هستم وحتی نمیتونم سر ه کلاس مدرسه هم حرف بزنم خیلی ناراحتم

 8. profile-placeholder لیندا گفت:

  دختری ۱۶ساله هستم من کلا درارتباط با دوستام وخلاصه همجنسام بسیار راحتم و زود ارتباط برقرار میکنم اما در مواجهه با مردان بسیار خجالتی هستم طوری که صورتم روبه سرخی میزنه ودقیقا نمیدونم چطور باید با اقایون ارتباط برقرار کنم من بسیار مذهبی ام وتلاش میکنم همونطور که در قران امده به نامحرم نگاه نکنم و ارتباط برقرار نکنم اما این باعث شده در ارتباط با خانواده ام به مشکل بر بخورم،وپیوسته ذهنم درگیره که چکار کنم.ممنون میشم پاسخ بدید:)

 9. profile-placeholder ساحل گفت:

  سلام ساحل هستم….من ازنظردیگران اعتمادبه نفس بالایی دارم اما فقط دربین دوستام…. تو فامیل و اقواممون که همه بهم میگن چرا اینجوری هستی …نمیدونم چیکارکنم دارم عذاب میکشم واقعا ……ویه مشکل بزرگترکه ازتون خواهش میکنم کمکم کنید اینه که نمیتونم ازحق خودم دفاع کنم …جلوی دیگران وایسم و کسی که منو مسخره می کنه رو به حسابش برسم البته منظورم ازمسخره این نیست که ظاهرمو مسخره کنن نه …رفتارامو مسخره میکنن البته بیشترپسرای فامیلمون باوجوداینکه من محلشون نمیدم ..بازم هی.میخوان منو ضایع کنن..من حتی باوجود این که دختر زیبایی هستم اما هیچ اعتمادبه نفسی ندارم دلم میخواد وایسم تورو همه اونا و ازحقم دفاع کنم ولی اون موقع همه چی یادم میره و دراخرهیچ…. اجازه میدم تابیشترازاین ازارم بدن ….چیکارکنم کمکم کنید خواهش میکنم…

  1. profile-placeholder کلیم گفت:

   دقیقا چون محل نمیدی میخوان تو رو وادار به واکنش کنن

 10. profile-placeholder بهرام گفت:

  سلام
  این خجالتی بودن باعث شده تو این چند سال اخیر که متاسفانه تشدید شده من کاملا خونه نشین شدم ، باورتون شاید نشه تو کل دوران تحصیل حتی یکبار هم نتونستم انشاء بخونم سر کلاس تأکید میکنم یکبار هم نتونستم بخونم … من حتی مادرم یا اعضای خانواده مثل خواهر و برادر باهام صحبت میکنن روم نمیشه تو چشماشون نگاه کنم با اینکه میدونم این کار بی ادبی هست …. یا جایی شعور و ادبم بهم میگه باید تشکر کنم ولی خجالت مانع میشه ….. جالب اینجاست که بر عکس دوستان به این فکر نمیکنم که شاید مسخرم کنند بابت حرفی که میخوام بزنم یا اصلا به این فکر نمیکنم که همش بقیه در مورد من چی فکر میکنند …… بخدا اینها که گفتم کوچکتریناش بود ، از بچگی هم تا اونجا که توانم بود سعی کردم بزارم کنار خجالت و ولی باور کنید نتونستم بعد به خودم میگفتم بزرگ میشم خوب میشه که کاملا فکر اشتباهی،بود چون تا الان کم نشده که هیچ چندین برابر شده .
  تنها چیزی که روزی صدبار به خودم میگم یک کلمه هست ( کاش هیچوقت بدنیا نمیومدم ) .
  تا زنده ام بهترینها رو براتون آرزو میکنم .

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بی‌نهایت سپاس به‌خاطر ارزوی قشنگی که برامون داشتین.
   همون‌طور که خودتون هم میدونید، خونه‌نشین شدن را‌ه‌حل از بین بردن حس خجالت نیست. مطمئن باشید کسی به‌جز خودتون نمیتونه به شما کمک کنه. گذر زمان هم ظاهرا در حل این مشکل بی‌تأثیر بوده. بنابراین پیشنهاد میکنم حتما با یه مشاور درباره‌ی مشکل‌تون صحبت کنید. امیدوارم هرچه زودتر بتونید خجالت کشیدن رو کنار بذارید. 🙂

 11. profile-placeholder محمد گفت:

  با سلام . منم قبلا خجالتی بودم و این موضوع واقعا اذیت کننده بود . به نظرم آدمای کم رو و خجالتی بهتره خوب فکر کنند ببینند که آیا واقعا خجالت اون ها از کجا نشات میگیره و با مطالعه مطالبی مثل همین متن بالا و عملی کردن این توصیه ها خجالتشون رو سرکوب کنند. باید بدونید که واقعا افراد خجالتی به خصوص توی جمع و مقابل جنس مخالف واقعا جلوه خوبی نداره . شروع کنید به بیشتر صحبت کردن و اعتماد کردن به خودتون . اگر به خودتون و کلامتون اعتماد داشته باشید دیگه براتون اهمیتی نداره که دیگران چه فکری میکنند . این رو هم بدونید آدمای با اعتماد به نفس جذاب تر و تو دل برو تر هستند . پس اعتماد به نفستون رو افزایش بدید

 12. profile-placeholder محسن مظفر گفت:

  نوشته ی شما شگفت آور بود. متشکرم. من احساس می کنم که نکته ی سومش نسبت به بقیه درخشانتر بود. این خیلی واجبه که برای تأثیر گذاری بهتر در جامعه، لکه ی خجالت رو از زندگیمون پاک کنیم. خوندن این نوشته ها که به کمک ما نمیاد؛ اون چیزی که ما رو به سمت پیشرفت می کشونه، عمل به این نوشته هاست. اینجاست که نتیجه ی خارق العاده حاصل میشه. من هم خیلی خجالتی بودم، نمی خواستم تو چشم باشم ولی توی جمع همیشه تا می خواستم چیزی بگم، همه ساکت می شدند و به حرف من توجه می کردند. اما بالاخره، تونستم کمرویی رو شکست بدم. اول، تونستم بفهمم که چرا خجالتی ام؟ این جدی ترین مرحله است. بعدش تصمیم گرفتم تا برای اولین بار سر صحبت رو باز کنم. یک جمله ی ممتاز هست که میگه: دشوار ترین قدم همان قدم اول است.
  برای اینکه کمرویی رو از بین ببرید، باید شروع کنید. باید از قدم اول رد بشید. باید از گفت و گو با فرد شروع کنید تا به جمع برسید.
  بسیار خوشحالم که این مطالب در اختیار عموم قرار داره. از اینکه حرف های منو خوندید ممنونم زیاد….

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که این مطلب موردتوجه‌تون قرار گرفته و خیلی ممنون که همراه‌مون هستین و تجربیات ارزشمندتون رو با ما شریک شدین.

 13. profile-placeholder امیرحسین گفت:

  باسلام.از مطلب مفیدتون خیلی ممنونم.سایت خیلی خوبی دارین و در ایران کم نظیره.
  من ۱۵سال دارم.وقتی با دختر ها صحبت میکنم خجالت میکشم.لطفا راهنماییم کنید.ممنونم

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام امیرحسین عزیز
   ممنون از تعریف و توجه شما 🙂
   پیشنهاد می‌کنم برای شروع، این مقالات رو هم مطالعه کنید:
   چطور بر خجالتی بودن و ترس از گفتگو با دیگران غلبه کنیم
   ۶ روش برای افزایش اعتماد به نفس در گفتگو
   چرا طرز فکر ما بیشتر از آنچه تصور می‌کنیم مهم است؟
   ۲۵ راه برای غلبه بر اضطراب اجتماعی و خجالت کشیدن
   بعدش هم سعی کنید چیزایی رو که از این مقالات یاد می‌گیرین، واقعا انجام بدین و فقط به خوندن این مطالب اکتفا نکنید.
   چون مهارت خوب صحبت کردن (حالا نه فقط با دخترا!)، تو زندگی خیلی به دردتون می‌خوره.
   سپاس که همراه‌مون هستین

 14. profile-placeholder محمد گفت:

  درمان خجالت شدنیه ولی باید از جاهای خیلی کوچیک شروع کرد اگه بخوای اعتماد به نفست رو یکدفعه زیاد زیاد کنی غیرممکنه

 15. profile-placeholder علی گفت:

  پسری چهارده ساله هستم و اعتماد به نفسم خیلی پایینه و خدا اون روز رو نیاره که مجبور به صحبت با دختران شوم وگرنه جان به جان افرین تسلیم خواهم کرد از زور خجالت

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام همراه عزیز و چهارده ساله‌ی «چطور»
   کمبود اعتماد به نفس خیلی جاها جلوی پیشرفت رو میگیره و موقعیت‌ها رو نابود میکنه، البته خبر خوب اینکه اعتماد به نفس رو مثل خیلی چیزای دیگه میشه تقویت کرد.
   امیدوارم مقاله‌های زیر براتون مفید باشن:
   چطور بر خجالتی بودن و ترس از گفتگو با دیگران غلبه کنیم
   ۲۵ راه برای غلبه بر اضطراب اجتماعی و خجالت کشیدن
   اجتماعی شدن؛ ۱۹ توصیه‌ای که شخصیت اجتماعی شما را شکوفا می‌کند
   مقابله با استرس با ۱۲ روشی که به حفظ آرامش شما کمک می‌کند
   چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟
   ۶۳ روش برای بالا بردن اعتماد به نفس
   سپاس که همراه ما هستین

 16. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

  مطلب خوبی بود مخصوصا برای من بسیار مفید بود ممنون 🙂

 17. profile-placeholder علی گفت:

  سلام
  منم دقیقا همین مشکل رو دارم.
  این مشکل از بچگی با من بود ولی نه خیلی زیاد، پیش خانواده ،دوستان و اقوام راحت بودم و
  میتونستم حرف خودم رو بزنم
   ولی الان ۱۸سالمه وخجالتیم خیلی شدید شده:
  پیش اقوام نمیتونم حرف بزنم و میترسم یکی از من سوال کنه  منم خراب کاری کنم و مسخره شم
  تا یکی ازم سوال میپرسه تو کلاس یا پیش اقوام تموم دست و پا هام میلرزه صدام بم و ضعیف میشه.
  پاسخ و حرفم رو فراموش میکنم .
  تا میخوام بر م جایی (بانک، اداره ای،مغازه و…) یه سوال بپرسم ۱۰۰ بار با خودم کلنجار میرم
  که اگه کسی منو مسخرم کنه چی….
  اگه آبروم پیشه همه بره چی‌‌‌‌‌…….
  وقتی میبینم دوستام اجتماعی هستند و پیش همه راحت حرف خودشون و میگن .
  بعضی وقتا از خودم بدم میاد، میگم ای کاش تو دنیا نبودم
  خلاصه دوستان دارم با این بیماری عذاب میکشم. تو رو خدا منو راهنمایی کنید.
  خیلی ممنون تشکر.
  ببخشید اگه طولانی شد.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بیشتر وقتا ذهن انسان مشکلات رو خیلی بزرگتر از اندازه واقعی‌شون نشون میده و حتی مشکلاتی رو تصور میکنه که شاید واقعا هیچ وقت اتفاق نیفتن.
   مطمئنم با تلاش و تمرین میتونید بر خجالتی بودن‌تون غلبه کنید.
   توصیه میکنم این مطالب رو حتما مطالعه بفرمایید:
   ۱۰ نکته کلیدی بهبود مهارت‌ سخنرانی در افراد درون‌گرا و خجالتی
   چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟
   چطور بر خجالتی بودن و ترس از گفتگو با دیگران غلبه کنیم
   ۲۵ راه برای غلبه بر اضطراب اجتماعی و خجالت کشیدن
   آشنایی با نکاتی کلیدی درباره صحبت کردن در جمع

   براتون ارزوی موفقیت دارم

 18. profile-placeholder محمد گفت:

  من چند سالي ميشه كه دارم خجالتم رو كنترل ميكنم تو مدرسه خيلي كم ارتباط برقرار ميكردم اما الان هم راحت ارتباط برقرار ميكنم هم اعتماد به نفس بالايي دارم خلاصه منظورم اينه كه خجالتي بودن قابل درمانه

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   خیلی ممنون که تجربتون رو با ما درمیون گذاشتید و واقعا جای تبریک داره.
   اگه راهکاری داشتید برای موفق شدن توی این کار که می تونه برای بقیه هم مفید باشه، خیلی عالی می شه که باهامون به اشتراک بذارید

   سپاس که با ما همراه هستید

 19. profile-placeholder شاپرک گفت:

  متشکرم و عالی بود
  مطمئنا خواندن و یادآوری مداوم این مطالب سبب مسلط شدن به اوضاع و پیشرفت در حل تدریجی مشکلاتی مانند خجالتی بودن خواهد شد

 20. profile-placeholder h گفت:

  من که دیگه دارم میمیرم موقع حرف زدن از بس خجالتی ام قاطی می کنم جمله بندی هام جابه جا میشه صدام می لرزه وقتی هم یکی ازم تعریف میکنه تو چشمام اشک جمع میشه بخاطر همین لرزش صدا مسابقه انشارو خراب کردم بخاطر بد خوندنم قبول نشدم برم کشور

 21. profile-placeholder سام گفت:

  ای کاش راهکار های دقیق تری میگفتید . این که کارهای کوچکی انجام بدیم تا عدم ارتباط با دیگران جبران شود یا اعتماد به نفس بالا بره منظور تون چیه ؟

 22. profile-placeholder اینطور گفت:

  من خجالتی نیستم. خوبم حرف میزنم. خوبم ارتباط قرار میکنم. اما همیشه اتومات صورتم سرخ میشه و چشمام پر از آب میشه مخصوصا موقع خنده. نمیدونم واقعا از خجالته؟ یا شدت هیجانه؟ یا استرسه؟ استرسی هستم البته. ولی علت این حالتم دقیقا چه میتواند باشد آیا؟ هر کی کمکم کنه میره به بهشت.

  1. profile-placeholder محمد گفت:

   سلام
   وقتی صورتت احساس میکنی که میخواد سرخ شه یا حالت اضطراب داری با دو حرکت جیرانش کن
   همون لحظه یه نفس عمیق و با دقت داشته باش بعدش بین انگشت شست و اشاره دست راستتو ماساژ بده اینکارا در مجموع در همون لحظه حدود ۶ ثانیه طول میکشه و تمام اضطرابتو از بین میبره

   1. profile-placeholder اینطور گفت:

    خیلی ممنون دوست خوبم. حتما پیشنهادت رو انجام میدم. ازش عکس گرفتم. بهشت، همین حس خوبیه که به هم هدیه میدیم. پس بهشت گوارای وجودت.

  2. profile-placeholder ف گفت:

   سلام منم دقیقا وقتی دارم با کسی صحبت میکنم یا چند نفر دربارم باهم صحبت کنن و ازم چیزی بپرسن زود صورتم سرخ میشه تموم بدنم داغ میشه احساس داغ بودن رو تو صورتم حس میکنم دیگه حتی اگه جواب سوالم بلد باشم خوب نمیتونم جواب بدم این خیلی عذابم میده حالا اگه دوستان راهکار پزشکی میدونن بهم بگن چون با خوندن مطلبو اینا من درست بشو نیسم بارها اینو امتحان کردم ولی نشده حتی شدیدتر هم شده باید به چه دکتری مراجعه کنم حاظرم خیلیم هزینه بکنم فقط این مشکلم حل بشه

   1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

    سلام دوست گرامی
    بله خوندن کلمات به‌تنهایی هیچ فایده‌ای نداره اما لطفا توجه داشته باشید این مطالبی که به سایر دوستان معرفی شده، چکیده‌ی تجربیات مشاوران برجسته‌ی دنیاست که مطالعه و اجرای اونها قطعا خالی از لطف نیست. اما در مواردی که مشکل پیچیده‌تره، بهتره به مشاور مراجعه کنید تا بتونید روند درمان‌تون رو بهتر پیگیری کنید.

 23. آرمان والی آرمان والی گفت:

  مطلب خیلی خوبی بود . خسته نباشیدآقای سلیمانی

 24. profile-placeholder maysamgh گفت:

  خیلی مفید بود ممنون

 25. profile-placeholder Ilkhani گفت:

  مچکرم خیلی جالب بود…
  من آدم خجالتی هستم اما اغلب وقتی اینو به اطرافیانم میگم میخندن و میگن “پررو تر از تو ندیدیم خجالت رو تو اصلا بلدی بکشی؟!”

 26. profile-placeholder شیما گفت:

  مطلب جالب و خواندنی بود ممنون

 27. profile-placeholder hasan گفت:

  ممنون عااالی بود

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان