۶ کاری که آی کیوی شما را پایین می‌آورد

۶ کاری که آی کیوی شما را پایین می‌آورد
امتیاز مطلب: ٨٢%
82

همه‌ی ما کمابیش درباره‌ی راه‌های تقویت مغز و حافظه چیزهایی می‌دانیم. از حل کردن جدول گرفته تا خوردن عدس و کندر و باقی روش‌های خوراکی یا غیرخوراکی سنتی و مدرن که می‌توانند بسیار مؤثر هم باشند. ممکن است شما جزو افرادی باشید که هیچ‌وقت از حل کردن جدول سودوکو غافل نمی‌شوید و حل این نوع جدول که مهارت خاصی هم می‌خواهد جزو کارهای پیش‌پا افتاده‌تان باشد یا در بازی‌های گروهی که با کلمات سروکار دارد و لازمه‌ی انجام آنها داشتن بهره‌ی هوشی بالایی است، مهارت ویژه‌ای داشته باشید؛ پس آی کیوی بالایی دارید! اما احتمالا خبر ندارید برخی عادات در زندگی روزانه‌ی ما وجود دارند که می‌توانند عصب‌های باارزش مغز را تخریب و تمام تلاش‌هایمان را برای حفظ بهره‌ی هوشی مناسب نقش بر آب کنند.

با این مقاله از «چطور» همراه باشید؛ ما به شما می‌گوییم از انجام کدام کارها اجتناب کنید تا خدایی نکرده آی کیو‌تان پایین نیاید.


مقاله مرتبط: اگر شما هم این مشکلات را دارید پس واقعا باهوش هستید

۱. غرق شدن در استرس

افزایش استرس عملکرد مغز را تضعیف می کند

درست است! متأسفانه امروزه استرس تقریبا جزءِ جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره‌ی ماست. درحالی‌که از اثرات زیان‌بار استرس آگاهیم، تقریبا همیشه گرفتارش می‌شویم. انواع و اقسام مشکلات مالی، نگرانی‌های شغلی و کاری، حفظ ظاهر زندگی اجتماعی و خانوادگی حتی اگر در بدترین شرایط ممکن باشد، همگی عوامل استرس‌زایی هستند که باعث تولید هورمون‌های استرس می‌شوند و بدن را دچار انواع و اقسام بیماری‌ها و مشکلاتی می‌کنند که مغز نیز از این آسیب‌ها در امان نیست. برندان کلی (Brendan Kelley) متخصص مغز و اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو معتقد است: «افزایش استرس نه‌تنها عملکرد مغز را تضعیف می‌کند، بلکه احتمال خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را نیز افزایش می‌دهد». زیرا در پس ارتباط بیماری آلزایمر و عملکرد مغز، ردپای تغییرات هورمونی مرتبط با استرس وجود دارد.

۲. اضافه وزن و چاقی

چاقی و کم توانی فکری افراد در نوجوانی و بزرگسالی با هم مرتبط هستند.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که برای تناسب اندام به انگیزه‌‌ی قوی نیاز دارید، باید بگویم تحقیقات نشان می‌دهد که چاقی در میانسالی عملکرد شناختی مغز را کاهش می‌دهد و در نتیجه خطر ابتلا به زوال عقل افزایش می‌یابد. پس همان‌طور که می‌بینید انگیزه‌ی کافی برای رژیم گرفتن وجود دارد! مطالعه‌ای که در مجله‌ی اپیدمیولوژی در همین زمینه به چاپ رسید گویای این واقعیت است که چاقی و کم‌توانی فکری افراد در نوجوانی و بزرگ‌سالی با هم مرتبط هستند. هرچند چاقی به هزارویک دلیل، یکی از پیچیده‌ترین معضلات پزشکی عصر امروز به‌شمار می‌رود اما نمی‌توان مشکلات و بیماری‌های مرتبط با چاقی یا مؤثر در بروز آن ازجمله آسیب‌های مغزی را انکار کرد یا نسبت به آنها بی‌توجه بود.


مقاله مرتبط: اگر شما هم این مشکلات را دارید پس واقعا باهوش هستید

۳. خوردن شیرینی زیاد

افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند

بسیاری از ما تصور می‌کنیم خوردن شکر فقط سایز کمرمان را افزایش می‌دهد و البته خیلی‌ها به قیمت لذت بردن از شیرینی‌جات با این مسئله کنار آمده‌اند! اما اگر بدانیم شکر سلول‌های مغز را تخریب می‌کند باز هم می‌توانیم به‌آسانی از کنار این واقعیت بگذریم؟! آلن توفیق (Allen Towfigh) متخصص مغز و اعصاب و طب خواب وابسته به کلیسای پروتستان نیویورک درباره‌ی رابطه‌ی مصرف شکر و آسیب سلول‌های مغز می‌گوید: «افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.» براساس مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا روی چند حیوان آزمایشگاهی صورت گرفت، رژیم غذایی حاوی قند زیاد عملکرد سلول‌های مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد و توانایی شناختی مغز را پایین می‌آورد.


مقاله مرتبط: مضرات نوشابه؛ حقایقی تلخ درباره این نوشیدنی خطرناک

۴. انجام چند کار هم‌زمان

انجام چندکار همزمان عملکرد پردازش مغرتان را مختل می کند

هرچند ممکن است استاد انجام هم‌زمان چند کار باشید و به خودتان هم بابت داشتن این مهارت افتخار کنید اما حتما نمی‌دانید نوشتن ایمیل، هم‌زمان حرف زدن با تلفن یا بحث کردن با یک همکار و در همان حال خوردن وعده‌ی ناهارتان نه‌تنها به مهارت‌هایتان نمی‌افزاید بلکه قادر است عملکرد پردازش مغزتان را هم مختل کند. قسمت جلویی مغز که در ناحیه‌ی پیشانی قرار دارد مرکز اصلی کنترل‌کننده‌ی دقت مغز است که قدرت محدودی برای پردازش دارد. درصورتی‌که سعی کنید بیش از ظرفیت و توانایی مغز به‌طور هم‌زمان برای پرداختن به موضوعات متعدد از آن بهره ببرید، درست مثل زمانی که پنجره‌های متعددی را در ویندوز کامپیوتر باز می‌کنید و سیستم پردازش کامپیوتر اصطلاحا هنگ می‌کند، مغز شما هم متوقف خواهد شد. پس چنانچه تا به حال این‌گونه از مغزتان استفاده می‌کردید چون می‌خواستید در زمان صرفه‌جویی کنید یا فکر می‌کردید این‌ کارتان نشان‌دهنده‌ی مهارت و توانایی ویژه‌ی شماست هرچه زودتر آن را متوقف کنید تا خدایی نکرده به مغزتان آسیب نرسد.


مقاله مرتبط: چند نکته کاربردی برای اولویت بندی کارها

۵. قرار گرفتن در معرض دود سیگار

قرار گرفتن در معرض دود سیگار افراد دیگر، مغز را در معرض آسیب مواد سمی قرار می‌ دهد

حتی اگر سیگاری نیستید اما اطراف‌تان پر از جماعت سیگاری است بهتر است هرچه زودتر فکری برای این موضوع بکنید! قرار گرفتن در معرض دود سیگار، مغز را در معرض آسیب مواد سمی قرار می‌دهد. آلن توفیق در این‌باره می‌گوید: «قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای مدت زمان طولانی مقدار مونواکسیدکربن را در بدن افزایش می‌دهد؛ مونواکسیدکربن جایگزین ماده‌ی حیاتیِ اکسیژن می‌شود که برای ادامه‌ی حیات بدن و مغز انسان بسیار ضروری است». هنگامی‌ که رگ‌های خونی و سلول‌های عصبی دچار آسیب شوند، توانایی سلول‌های مغز برای برقرای ارتباط مؤثر مختل می‌شود و مغز نمی‌تواند از اطلاعات خود به‌درستی حفاظت کند.


مقاله مرتبط: ۷ ماده غذایی که هوش شما را چندین برابر می‌کند

۶. سفرهای هوایی مداوم

حافظه و فرآیند یادگیری تا یک ماه بعد از بازگشت از سفر هوایی دچار اختلال خواهد شد

با توجه به مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا در رابطه با عملکرد مغز انجام شده است سفر به مناطق مختلف ریتم طبیعی بدن را مختل می‌کند. از طرفی هنگامی‌ که به‌طور مداوم در سفر به‌خصوص سفرهای هوایی باشید، حافظه و فرایند یادگیری‌تان تا یک ماه بعد از بازگشت از سفر دچار اختلال خواهد شد. دکتر الیزابت لومبارد (Elizabeth Lombardo) روان‌شناس و نویسنده‌ی کتاب «۷ استراتژی مقابله با منتقد درونی‌تان و خلق یک زندگی عاشقانه» معتقد است: «سفرهای متعدد هوایی علاوه بر مشکلات خواب و تغذیه و برهم زدن تنظیم هورمون‌های بدن (که همگی حافظه و فرایند یادگیری را تحت تأثیر قرار می‌دهند) به‌عنوان یک عامل مهم تولید استرس‌ می‌تواند به بدن و مغز انسان آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کند».

برگرفته از: prevention

برچسب‌ها:
هدی جباری نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (46)

 1. profile-placeholder آيدا گفت:

  كليشه اي بود

 2. profile-placeholder علی حسینی گفت:

  احسنت به شما خواهرم با این نگارش و گرداوری مطالب بسیار زیبا در پناه حق موفق و پیروز باشید …..

 3. profile-placeholder علی فوق لیسانس برق قدرت گفت:

  این هیچ منبع خاصی نداره …..مثل اینه میخای بری عسل بخری میگن ضد سرطانه میخاد جنسشو بفروشه..من ادم سراغ دارم روزی۳ نخ سیگار میکشه iQ از یه دکتر بیشتر هم توی درس هم توی پول دراوردن…یه خلبان خیلی تلاش کرده تا به خلبانی برسه پس ای کیو کمی نداره…چند کار باهم انجام بدی به سرعت و دقت عملت هم کمک بسزایی داره چ برسه به اینکه بد باشه….این ۶ دلیل در این سایت با کمال احترام منبع قابل استناد مثل سازمانی معتبر در جهان نداره و حاصل تحقیق چند محقق که هیچ کی اونا رو تایید نکرده.

 4. profile-placeholder عمران گفت:

  یه چیزای عادیه که هر شخصی بنا بر جبر رعایت میکنه حتی برای سلامتی باید جزیی تر به این نکات پرداخته بشه که دقیقا چه تاثیری میزارن

 5. Ahmadvali merzai Ahmadvali merzai گفت:

  سلام خسته نباشیداستفاده کردیم

 6. profile-placeholder هانیه گفت:

  سلام . بسیار عالی بود . ممنونم خانم جباری

 7. profile-placeholder علی36 گفت:

  شگفت از این ملت کامنتارو نگاه😕

 8. profile-placeholder سید گفت:

  مثال خلبان خیلی جالب بود و از همه مهمتر اینکه کپل باشه و اهل سیگار ودر نهایت سقوط هواپیما پس نتیجه میگیریم که فرمایش شما نسبی است و نمیشود به کل نسبتش داد ولی ممنون که زحمت میکشید و وقت میگذارید

 9. profile-placeholder سجاد گفت:

  از همه نظر چرت بود

 10. profile-placeholder ابراهیمی گفت:

  با سلام و احترام مثلامورد ۶ یعنی خلبانان مدام در پرواز هستند هوش کمتری دارند .

  1. profile-placeholder محمد گفت:

   گفت سفر هوایی نگفت پرواز که… خلبان پرواز میکنه برمیگرده ولی مسافرا اونجا میمونن

 11. profile-placeholder saeid گفت:

  سلام .طلب خوبی بود

 12. profile-placeholder Azad گفت:

  با عرض سلام میشه راهکار بدید برای کاهش استرس و آیا میشه این مشکل یا بیماری رو با قرص هایی که تجویز میشه حل کرد با تشکر از شما

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای کاهش استرس پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو مطالعه بفرمایید:
   برای آرامش اعصاب چه باید کرد؛ راهکارهایی موثر برای کاهش استرس
   ۷ خوراکی سالم برای کاهش استرس بدون ترس از چاقی
   بله داروها هم میتونن به رفع استرس کمک کنن فقط خیلی بهتره که دارو رو تحت نظر پزشک مصرف کنید.

 13. profile-placeholder فروشگاه محصولات زناشویی گفت:

  بسیار خوب .مطلب عال بود

 14. profile-placeholder سعیده گفت:

  برام مفید نبود

 15. profile-placeholder abolfazl.strik گفت:

  منکه از این کارا نکردم ای کیوی ام خوبه خخخخ اصلا من اینجا چیکار میکنم

 16. profile-placeholder ناشناس گفت:

  خیلی مزخرف بود خانم هدی جباری.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام
   برای تمام مواردی که اینجا فهرست شدن، دلایل معتبری هم هست که نشون میده انجام این کارها واقعا برای مغز مفید نیست. بهتر نیست به‌جای اینکه به چنین مطالبی برچسب «مزخرف» بزنیم، سعی کنیم عادات روزانه‌مون رو اصلاح کنیم تا زندگی سالم‌تری داشته باشیم؟

   1. profile-placeholder هانیه گفت:

    موافقم . از زحمات شما بسیار سپاسگزارم که باعث می شوید سطح سلامت ما بالا برود و بهتر زندگی کنیم .

 17. profile-placeholder ali گفت:

  یعنی خود سیگار ضرر نداره؟؟!

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   البته که داره! اما اینجا به‌طور خاص به اثراتی که دود سیگار روی حافظه میذاره پرداخته شده و میخواد بگه حتی اگه خودتون هم سیگار نمیکشین، باید حواستون باشه که در معرض دود سیگار دیگران هم قرار نگیرید.

 18. profile-placeholder سارا گفت:

  ینی چی؟ینی مثلا اونایی که مهماندار یا خلبانن آی کیوشون پایینه دیگه؟؟😑😑😑

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   نداشتن خواب کافی و منظم، استرس، تغذیه‌ی نامناسب و … همه از عواملی هستن که سلامتی افراد رو تهدید میکنن. کسانی که با چنین مسائلی درگیرن (حالا چه خلبان و چه هرکس دیگری) توانایی‌های حافظه‌شون از اون حدی که واقعا میتونه باشه، کمتر میشه.

 19. profile-placeholder امیر حسین احمدی گفت:

  من دوست دارم یاد. بگیرم چطور. حافظه ام رو تقویت کنم متعسفانه مطالب در. این باره نبود
  لطفا مرا از مقاله هایتان با خبر. کنید

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام
   شما به‌راحتی میتونید در خبرنامه ما عضو بشید (در پایین همین صفحه آدرس ایمیل‌تون رو در کادر مشخص‌شده وارد کنید) تا علاوه بر اینکه مقالات پربازدید از طریق ایمیل براتون ارسال بشن، بتونید کتاب «۶۸ راه اثبات شده برای افزایش قدرت مغز» رو هم دانلود کنید.
   در ضمن مقالات زیر هم درباره‌ی تقویت حافظه هستند که امیدوارم براتون مفید باشن:
   چند روش ساده برای تقویت حافظه کوتاه مدت
   راهکارهایی برای تقویت حافظه‌ بلندمدت
   برای تقویت حافظه چه بخوریم؛ خوراکی‌هایی که معجزه می‌کند

 20. profile-placeholder حسین گفت:

  جسارتاً اشتباه میکنید در صدر این لیست ناامیدی و افسردگی هستش که با سرعت خیلی بیشتری هوش و انگیزه و تحمل و عشق و آرزو رو نابود میکنه.
  البته هیچ وقت ناامیدی رو با افسردگی یکسان ندونید ما افسرده امیدوار هم داریم که فقط همیشه احساس ناراحتی و نارضایتی میکنه اما ناامید کسیه که دیگه هوش به کنار بدترین اتفاق های ممکن مثل قطع عضو و مرگ پدر و مادر و عزیزان و هر چیزی که تصورش رو میکنید براحتی در مخیله اش میگنجه و فقط مثل یه زامبی زندگی میکنه و بود و نبودش نه برای خودش بلکه برای هیچ کس مهم نیست تازه برای بقیه نبودنش بهتره چون ناامیدی مثل خنده واگیر داره و اطرافیان چنین شخصی هم احتمال ابتلا به ناامیدی رو دارن.

 21. profile-placeholder محمد گفت:

  باسلام مطب خوبی بود همینکه با یک منبع مطالب قید شده ارزش این مبحث را میرساند و مایلم اطلاعات اینگونه رو مطالعه و استفاده کنم. از ارایه نطالب ممنونم

 22. profile-placeholder MR.MOON گفت:

  IQ چیزی نیست که بالا پایین بشه هرکسی از ابتدا زندگی تا آخر عمرش یه iq ثابت داره
  چیزی که بالا پایین میشه EQ هستش!

  1. هدی جباری هدی جباری گفت:

   سلام
   ممنونم از اینکه نوشته رو مطالعه کردید. البته هر کسی درباره‌ی هر مطلبی می‌تونه تفکر خاص خودش رو ارائه بده اما مبنای ارائه مقالات ما تحقیقات علمی و مقالات به روز دنیا هستند درباره تغییر یا عدم تغییر بهره‌ی هوشی هم منابع زیادی در بهترین نشریات به روز دنیا وجود داره که می‌تونید به اونها مراجعه کنید.

  2. profile-placeholder MHM گفت:

   درسته قدرت IQ ثابت می مونه ولی به عنوان مثال کسی که چاقه خون کمتری به مغزش می رسه و کمتر می تونه از اون IQ ثابتش استفاده کنه یا سیگار اگه باعث بشه اکسیژن کمتری به مغز برسه هم همین طور. در نتیجه IQ به صورت ظاهری کاهش پیدا می کنه.

 23. profile-placeholder پریا گفت:

  چه چیزااااا

 24. profile-placeholder من خان هسدم گفت:

  من آب کیوم خیلی پایینه هیچکدوم ار این کارها رو هم انجام ندادم فقط چند بار چای داغ خوردم حالا چارم چیه چیکار کنم کمکم کنید لودفن

 25. profile-placeholder نازنین گفت:

  باعرض سلام خسته نباشید خدمت شما
  می خواستم بدونم که فقط همینا می تونن باعث پایین امدن ای کیو بشن؟؟؟؟؟؟

  1. هدی جباری هدی جباری گفت:

   سلام
   خوشحالم که همراه ماهستید
   معمولا هر مقاله‌ای رویکردی داره رویکرد نویسنده ی اصلی مقاله هم پرداختن به این ۶مورد است. ممکنه موارد دیگه‌ای هم وجود داشته باشه.

 26. profile-placeholder امید گفت:

  سلام عالیه تشکریازهراسلام الله علیها

 27. profile-placeholder محمد گفت:

  من همه اینکار ها رو میکنم ولی هنوز ای کیو من بالا هس

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   متأسفم که این مطلب نتونسته رضایت‌تون رو جلب کنه. امیدوارم سایر مقالات براتون مفید باشن.

 28. profile-placeholder zahra گفت:

  مطالب شما واقعا عالیه درسته من ۱۵ سالمه وهنوز برای این مطالب کوچیکم اما گاهی چیزایی رو میفهمم که کسی اونو نمی دونه در واقع اطلاعات عمومیم با خوندن این مطالب بیش از حد میره بالا اما متاسفانه همه فکر میکنن از خودم حرفایی میگمو به حرفام می خندن ولی واقن ممنونم بابت اطلاعاتتون . برام خوندن این مطالب خوشایند وهیجان انگیزه من که خیلی دوسش داشتم ممنونم.

  1. هدی جباری هدی جباری گفت:

   سلام
   خوشحالم که مطالب برات مفید بوده امیدوارم موفق باشی. این مطالب پایه علمی دارند و آموختن اونها در هر سنی فواید خاص خودش رو داره

 29. profile-placeholder مهری مهرتلب گفت:

  با سپاس ، در رابطه با انجام چند کار همزمان، اگاهیهایی ک کسب کردم زنان توانایی انجام ۴یا۵ کار را همزمان دارند،ولی مردها یک کار و تمرکز و به نتیجه رساندن. یکی از علت‌ها، هر دو نیمکره ،در زنان در ارتباطند،ولی در مردان دو نیمکره توسط پرده نازکی جدا شده. بابت اگاهیهایی که میدید بی نهایت سپاسگزارم.

 30. profile-placeholder اختر گفت:

  بسیارعالی خیلی مفید و مورد استفاده بود .

  1. هدی جباری هدی جباری گفت:

   سلام
   ممنونم از حسن توجهتون و خوشحالم که براتون مفید بوده

 31. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام
  گزینه‌ی شماره‌ی ۴ یعنی «انجام هم‌زمان چند کار» واقعال موجب کم‌هوشی میشه؟ به نظرتون به قدرت ذهن بستگی نداره.
  البته ایرانی‌ها توی انجام چندین کار به طور هم‌زمان خیلی مهارت دارند. این هم به خاطر بی‌نظمی در کارهاشونه.
  من فکر کنم بی‌نظم بودن در کار موجب میشه افراد مجبور شوند چند تا کار رو با هم انجام بدن. انسان‌های بی‌نظم هم معمولا ضریب هوشی خیلی بالایی ندارند. (البته همیشه اینجور نیست ها)

  1. هدی جباری هدی جباری گفت:

   سلام
   در مقاله دلیل تاثیر همزمان چندکار در روند فعالیت مغز توضیح داده شده و مربوط به عملکرد مغز در بخش پیشانی است. به هرحال چه فرد توانایی انجام اینکار رو داشته باشه چه نه و دلیل انجام همزمان چندکار هرچه باشه بنابر دلایل علمی مربوط به عملکرد مغز در دراز مدت تاثیر خوبی در روند فعالیت مغز نخواهد داشت.
   سپاس

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان