خصوصیات زنان شاد چیست؟

خصوصیات زنان شاد چیست؟
امتیاز مطلب: ٩١%
91

تقریبا هیچ‌کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که همیشه خوشحال و آرام باشد. این یک واقعیت است، اما متخصصان می‌گویند: یافتن لذت زندگی در لحظات و به زبان خودمانی دلخوشی‌های ساده، کلید شادمانی واقعی است. شادی را باید در لحظات جست‌و‌جو کرد. خوشی‌ها را باید در چیزهای ساده یافت. با ما باشید تا در این مقاله با خصوصیات زنان شاد آشنا شوید.


مقاله مرتبط: زنان موفق چگونه زمان را مدیریت می‌کنند؟

«فرد.ب.برایانت» (Fred.B.Bryant)، استاد روان‌شناسی اجتماعی در دانشگاه «لویولا» در شیکاگو، معتقد است که شاد‌بودن مهارتی است که بیشتر افراد از کسب آن باز می‌مانند و دلیل این شکست هم بسیار ساده است. ما همیشه مشغول کار و سرگرم فعالیت‌های گوناگون هستیم، چیزهای زیادی در ذهن داریم. همیشه فکر می‌کنیم فردا هم خورشید دوباره طلوع می‌کند و فرصت زیادی داریم. پس، وقت خود را صرف کارهای روزمره می‌کنیم و مدام در گیر‌و‌دار زندگی روزانه اسیر هستیم. زیر سنگینی بار مسئولیت‌ها و نگرانی‌ها به‌سادگی از لحظات و رویدادهایی که می‌توانند سلامت بیشتر و لذت عمیق‌تری به ما هدیه کنند، دور می‌شویم.

بیش از ۲۰ سال است که «برایانت» روی درک اصطلاح «چشیدن و تجربه ذهن‌-آگاهی» یا «حضور در لحظه» کار می‌کند. «حضور در لحظه» و «ذهن‌-آگاهی» به معنای تفکرات و کارهایی است که برای تشدید و طولانی‌کردن احساسات مثبت به کار می‌بریم. «برایانت» می‌گوید: «همه‌ی ما افرادی را با این‌ ویژگی می‌شناسیم، کسانی که «ذهن‌-آگاه» هستند، همیشه شادمانند و لذت زندگی را درک می‌کنند. این افراد اولین گزینه‌ای هستند که دیگران خبرهای خوش و دلپذیرشان را با آنها در میان می‌گذارند».

چگونه می‌توان مانند این افراد بود؟ افراد شاد چه ویژگی‌هایی دارند؟ خصوصیات زنان شاد چیست؟ در ادامه ۱۰ روش برای کشف شادی و رضایت در لحظه‌لحظه‌ی زندگی بیان می‌شود. امیدواریم با این روش‌ها، خصوصیات زنان شاد را بهتر بشناسید و یاد بگیرید که حتی وقتی زندگی سخت و سنگدل شد و روی نامهربانش را به نمایش گذاشت، به راحتی ورق را برگردانید.

۱. پخش افکار مثبت

پخش افکار مثبت از خصوصیات زنان شاد

افکار مثبت و شاد را درون خود نگه ندارید. برای مثال به دخترتان بگویید که چقدر از خرید‌کردن با او لذت می‌برید. وقتی در محل کار، رئیس‌تان به شکلی غیرمنتظره از شما تعریف می‌کند، در منزل قضیه را برای شوهرتان تعریف کنید و او را در شادی خود سهیم کرده و به خودتان افتخار کنید. کمی پُز‌دادن گاهی بد نیست، این‌طور نیست؟ یا به دوست‌تان پیام دهید و از خاطرات بامزه‌ی سفر پیشین خود با او صحبت کنید. یادآوری خاطرات خوش مشترک‌تان باعث می‌شود افکار و احساسات مثبتی میان شما رد‌و‌بدل شود. تحقیقات انجام شده توسط «برایانت» نشان می‌دهد: «سهیم‌کردن دیگران در خاطرات و تجربه‌های شاد یا حتی فکر‌کردن به این موضوع، یکی از اثربخش‌ترین راه‌ها برای ماندگاری و بزرگ‌کردن شادی‌های زندگی است. این کار باعث نهادینه‌سازی احساسات مثبت می‌شود. احساساتی که در صورت ساده گذشتن و بی‌توجهی ناپدید و کم‌رنگ می‌شوند. تحکیم ارتباطات با دیگران نیز موجب در کنار هم‌ماندنِ آدم‌ها و حفظ دوستی‌ها می‌شود».

۲. ساختن خاطرات شیرین

سعی کنید به وقایع و رویدادهایی که برای‌تان پیش آمده، فکر کنید و لحظات شاد و لذت‌های ناشی از آنها را استخراج کنید. برای مثال چرا شال قرمز بافتنی خود را این‌قدر دوست دارید؟ فکر می‌کنید علت چیست؟ دلیل حس خوشایند شما به آن، زیبایی و راحتی است؟ یا با نگاه دقیق‌تر درمی‌یابید که عطر و بوی این شال قرمز، شما را یاد خاطرات برف‌بازی‌های شاد کودکی‌تان می‌اندازد؟ سعی کنید رمز و راز و پیچیدگی‌های احساسی را به لحظات شاد ترجمه و تبدیل کنید؛ یعنی نکات غافل‌گیرکننده و سخت، در درک لحظات را ریشه‌یابی کنید. البته زیاده‌روی نکنید، چون اگر افراط به خرج دهید، شگفتی لحظات را از دست خواهید داد.

«تیموتی.د.ویلسون» (Timothy.D.Wilson)، استاد روان‌شناسی اجتماعی دانشگاه ویرجینیا، معتقد است که آنچه هرکس به آن نیاز دارد، واکاوی تجربه‌ها، به‌منظور درک چیزهایی است که به رشد و شکل‌گیری شما کمک کرده‌اند. بعد از تحلیل این تجربه‌ها باید آنها را دوباره زندگی کنید. یعنی خیلی ساده بتوانید تجارب و لحظه‌های شاد را در زندگی جاری بسازید.

۳. تشویق‌کردن خودتان

تشویق کردن خود از خصوصیات زنان شاد

به خاطر دستاوردهای بزرگ‌تان به خود افتخار کنید. اگر ماه‌ها در باشگاه ورزشی عرق ریخته‌اید و پس از تمرین و تلاشی فوق‌العاده به وزن مطلوب‌تان رسیده‌اید، تلاش و موفقیت خود را مهم بدانید و دیگران را هم در این شادی و رضایت شریک کنید. بیشتر افراد خودتشویقی و افتخار‌کردن به پیروزی‌ در دستاوردهایشان را کار درستی نمی‌دانند و آن را به حساب فخرفروشی می‌گذارند و اصطلاحا می‌گویند: نباید موفقیت و پیروزی را در بوق‌و‌کرنا کرد.

باید فرق میان تجلیل نفس و افتخار‌کردن مثبت با فخرفروشی آزاردهنده و بی‌شرمانه را دانست. مرز باریک و البته مشخصی میان این دو وجود دارد که هر فردی این مرز را به‌خوبی می‌شناسد. پس، از مغرور جلوه‌کردن نهراسید، چراکه اگر از این مرز عبور کنید حتما خودتان متوجه خواهید شد.

۴. کوک‌کردن ساز احساسات

ساز احساسات خود را کوک کنید. شاید بپرسید که دقیقا چه‌کار باید بکنیم؟ باید یاد بگیرید که با تمام وجود لحظات را حس کنید. لذت‌ تجربه‌های مثبت به‌ویژه آن دسته از تجربیات کوتاه و گذرا را بچشید. خوشی‌های ساده را دست کم نگیرید. برای مثال وقتی شکلاتی خوش‌طعم می‌خورید، چشم‌تان را ببندید یا شش‌ها را از عطر دل‌انگیز بوی دریا در کنار ساحل پر کنید. به شور‌و‌شوق بچه‌ها وقت بازی‌کردن گوش بسپارید. تمرکز خود را بالا ببرید. وقتی روی چیزی تمرکز می‌کنید، توجه‌نکردن به سایر محرک‌های حسی باعث می‌شود، لذت تجربه‌های مثبت پررنگ‌تر شوند.

۵. مقایسه‌ی وارونه

مقایسه وارونه از خصوصیات زنان شاد

مقایسه‌ی وارونه باعث می‌شود لذت‌ها و شادی‌ها، بیشتر به چشم بیایند. یعنی به جای اینکه اوضاع را با شرایط خیلی ایده‌آل و بی‌نقص مقایسه کنید، آن را با شرایط بدتر و مشکلاتی که می‌توانست به وجود بیاید و نیامده، مقایسه کنید. به خود بگویید که اوضاع می‌توانست خیلی خراب‌تر از اینها شود یا وضعیت کنونی‌تان را با تجربه‌های بدتر و ناخوشایندتر گذشته مقایسه کنید.

البته حواس‌تان باشد که این به معنای مقایسه‌های نادرست نیست؛ برای مثال اینکه همکارتان اخراج شده و جای او نیستید یا کسی مریضی سختی گرفته و شما در حال حاضر سالم و تندرست هستید. این راه‌حل به مسائل ساده‌تر می‌پردازد، مانند خوشحالی از اینکه امروز آفتابی‌تر از آن است که در گزارش هواشناسی گفته شده بود یا شادی از اینکه پروژه‌ی کاری‌تان زودتر از آنچه فکر می‌کردید، تمام شده است.

۶. جاری‌شدن

بعضی لحظات شاد و لذت‌بخش، واکنش‌های آگاهانه و توأم با موشکافی ما هستند، اما بعضی اوقات وقتی خود را در لحظه‌ی حال غوطه‌ور می‌سازیم، لذت و شادی شگفت‌انگیزی را تجربه خواهیم کرد. شادی‌هایی که بدون قضاوت و تجزیه و تحلیل آگاهانه به دست می‌آیند، خیلی دلپذیر و شیرین هستند.

می‌توانید به موسیقی مورد علاقه‌تان در اتاقی تاریک، با هدفون گوش دهید یا در رمان مورد علاقه‌تان غرق شوید. آخر هفته‌ها وقتی را برای انجام تفریح موردعلاقه‌تان در نظر بگیرید و به حالت خوشایندی برسید که اصطلاحا به آن «جاری‌شدن» می‌گویند. «جاری‌شدن» در شادمانی و حس خوب لحظه‌ها.

۷. از تقلید تا تأیید

از تقلید تا تأیید از خصوصیات زنان شاد

حتی اگر آن‌قدرها هم روبه‌راه و سرحال نیستید، باز لبخند بزنید و خود را خوشحال نشان دهید. این کار باعث القای حس شادی به شما می‌شود. شوروحال خود را بیشتر کنید. فرض کنید هلو میوه مورد علاقه‌تان است و می‌خواهید یک هلوی خوشمزه را نوش جان کنید. سعی کنید با هر گازی که می‌زنید طعم هلو را با تمام وجود حس کنید و لذت ببرید. در هنگام تماشای فیلم‌های خنده‌دار، بلند‌بلند بخندید. وقتی از جلوی آیینه می‌گذرید، به خودتان لبخند بزنید. سرکوب‌کردن شادی‌ها و احساسات مثبت، باعث از بین‌رفتن و ناپدید‌شدن آنها می‌شود.

۸. استفاده از لحظات پرمعنی و شاد

هر‌چه خاطرات و تجارب شیرین گذراتر باشند، یادآوری و چشیدن طعم دوباره‌ی آنها سخت‌تر می‌شود. «برایانت» می‌گوید: برعکس چیزی که ما فکر می‌کنیم، یادآوری این نکته به خود، که زمان به سرعت می‌گذرد و خوشی‌ها موقتی‌اند، باعث می‌شود که قدر لحظات مثبت و شاد را بیشتر بدانیم.

۹. پرهیز از افکار منفی

پرهیز از افکار منفی از خصوصیات زنان شاد

دنیا به‌اندازه‌ی کافی افراد بدبین و منفی‌باف دارد. پس، افکار منفی که شادی‌هایتان را از بین می‌برند کنار بگذارید. افکار منفی مانند نگرانی از قضاوت و نگاه دیگران یا اتهام‌زدن به خود و مقصر‌دانستن خود را کنار بگذارید. وقتی حالِ خوش به شما روی خوش نشان می‌دهد، به هیچ رقم اجازه‌ی خروج و عزیمت به آن ندهید. حال خوب و شادی‌تان را با ریزبینی‌های بیهوده خراب نکنید. افکاری چون: چرا من لایق این خوشی هستم؟ موشکافی‌های بیهوده یا فکر اینکه چه چیزهایی ممکن بود اشتباه پیش برود؟ یا چه چیزهایی می‌توانست بهتر پیش برود؟ فقط خوشی و شادی شما را خراب می‌کند. حواس‌تان باشد که نگذارید، لذت و شادمانی به این سادگی‌ از دست‌تان برود.

۱۰. سپاسگزاری و تشکر

سپاسگزار باشید. حق‌شناسی و تشکر از لطف و محبت دیگران، به شادی بیشتر شما کمک می‌کند. این لطف می‌تواند خیلی ساده باشد مثل تعارف صندلی در متروی شلوغ و اتوبوس یا دعوت‌شدن از طرف دوستی به مهمانی. نگرش حق‌شناسی را در خود رشد دهید. «برایانت» معتقد است که همیشه لازم نیست مراتب قدردانی خود را در ظاهر ابراز کنید، اما با گفتن «سپاسگزارم» به یک دوست، غریبه یا حتی قدردانی از جهانِ هستی، نسبت به شادی‌ها و زیبایی‌ها هشیارتر می‌شویم و در نتیجه شادی‌مان عمیق‌تر می‌شود.

برگرفته از: prevention.com

نیلوفر شهدوست نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (32)

 1. profile-placeholder Shamim گفت:

  با سلام
  مثل همیشه عالی بود.
  تشکر از مطالب زیبایی که قرار می دهید…

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون دوست عزیز.

 2. profile-placeholder it's meeeee گفت:

  ممنونم
  یک عامل دیگه هم که میشه به این مقاله ی عالی اضافه کرد که باعث شادی میشه کمک به دیگران چه کمک به هم نوعان چه حیوانات یا طبیعت

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   حق با شماست دوست خوبم. شاد و سرزنده باشید.

 3. profile-placeholder پر وانه گفت:

  برایت شادی فراوان آرزو می کنم که به ما این راهکارها روبروی شادی یاد می دهی

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سپاس که چطور رو می خونین

 4. profile-placeholder موسی گفت:

  سلام.آرامش هدیه ای است خداوندی که گاهی وقتهاراه های رسیدن به آنرافراموش میکنیم.دراین بین کسانی هستند که آنرا دوباره به مایادآوری وهدیه میکنند.شمایکی از آنهاهستید.ممنون میشوم اگربفرمائید چطوراین مطالب را دانلود کنیم.مطلب بسیارزیبائی بود.باتشکر

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون دوست خوب. پیام مثبت شما باعث دلگرمی ما است. میتونید با استفاده از قسمت پرینت در نوار ابزار مرورگرتون و انتخاب save as pdf مقاله رو به شکل pdf دانلود کنید.

   1. وحید وحید گفت:

    سلام ممنون بابت مطالب خوبتون
    قبلا وقتی به صورت پی دی اف ذخیره میکردم عکس ها هم ذخیره میشد تو پی دی اف اما الان نمیشه!!چرا اینطور شده؟

    بعضی پی دی اف ها لازمن عکساشون…. میشه یه گزینه ای رو بزارید برای دانلود با عکساش!

    1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

     سلام دوست عزیز
     خوشحالیم که مطالب رو دوست داشتین.
     تعدادی از کاربران از تموم شدن جوهر پرینترشون با عکسا ناراضی بودن به همین خاطر اونا رو حذف کردیم و متأسفانه فعلا امکانش نیست که عکس‌ها رو دوباره تو پرینت قرار بدیم.
     اگر تمایل دارین می‌تونید عکس‌ها رو به‌صورت جدا ذخیره کنید.

  2. profile-placeholder سینا گفت:

   هدیه خوبیه آرامش

   1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

    برای شما شادی و آرامش آرزو داریم.

 5. profile-placeholder ساتا گفت:

  قشنگ و جالب بود

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون دوست خوب

 6. profile-placeholder سارا گفت:

  عالی بود.سپاس از مطالب مفید

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سپاس از شما دوست خوب

 7. profile-placeholder عادل گفت:

  با سلام
  از مقاله جالب شما بینهایت سپاسگذارم ولی احساس میکنم اینطور مقالات در مورد قشر خاصی از جامعه صدق میکند منظورم افرادی که دارای زندگی ایده آلی هستند ولی در هر صورت متشکرم

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   دوست من تمام تلاش این مقاله یادآوری این نکته مهم است که باید در تمام شرایط و در خلال تمام ناملایمت ها یاد بگیریم شاد باشیم. شاد بودن قشر خاصی نمی شناسد حسی درونی است که برای شکوفایی آن باید تلاش کنیم.

 8. profile-placeholder علی گفت:

  مطلب خوبی بود ولی من وقتی خوشحال میشم که رقم حساب بانکی ام خوب باشه . میشه راهنمایی کنید .

 9. profile-placeholder فرح گفت:

  متن جالبی بود ولی شما که در کار رسانه هستین باید بهتر بدونین که من هم به عنوان یک زن اگر می توانستم مثل زنانی که در عکس های شما هستن، با ازادی و اختیار پوشش خود رو انتخاب کنم و از زیبا بودن خودم لذت ببرم بسیار خوشحال و مثبت اندیش میشدم.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   دوست عزیزم حرف شما قابل درک است اما شاد بودن مهارتی است که باید آن را آموخت و تمرین کرد. حتی وقتی هیچ چیز بر وفق مراد نیست.

   1. profile-placeholder فرح گفت:

    خانم شهدوست: تمرینی که شما به عنوان یک زن، زنان دیگر را به آن دعوت میکنین دروغ گفتن به خود است و فروخوردن فشار عاطفی و فیزیکی به واسطه سلطه خواهی افرادی که به تمکین زنان برای بقای قدرت محتاجند. شاد اندیشی با احمق بودن فرق دارد. حداقل کاری که برای انجام مسولیت رسانه ای خود میتوانید انجام دهید استفاده از عکسهایی از زنان ایرانی در ترجمه هایتان است.

    1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

     بنده متوجه ارتباط توصیه های ساده و منطقی این متن با سلطه خواهی و فروخوردن فشار عاطفی نمی بینم. در تمام این مقاله توصیه به ابراز انرژی های منفی، آزادی و رهایی از طریق فرمولی بسیار ساده شده است. به نظر می رسه شما برای بیان اعتراضات خود هر چند که ممکن است به حق و درست باشند به دادگاه اشتباهی سر زده اید. شادی بحث شده در این مقاله توصیه هایی برای توسعه فردی است و هیچ ارتباطی با بحثهای کلانتر اجتماعی و … ندارد. کلید شادی درونی به دست قلب شما است.
     شاد باشی دوست عزیزم .

 10. profile-placeholder زهرا حیدری گفت:

  بسیار زیبا و آموزنده بود،تشکر از شما

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   خوشحالیم که مقاله رو دوست داشتین. یا ما همراه باشید دوست خوب.

 11. profile-placeholder شیوا گفت:

  خیلی قشنگ بود خیلی

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   همیشه شاد و موفق باشی دوست خوب

 12. profile-placeholder محمد گفت:

  جالب بود ممنون!

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون از همراهی شما

 13. profile-placeholder شهرزاد گفت:

  ممنون.مزلب بسیار آموزنده و پر از انرژی مثبت .از بیان شیوای شما سپاس دارم

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون از همراهی شما

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان