زبان بدن افراد دروغگو؛ ۱۱ حالتی که نشان می‌دهد کسی دروغ می‌گوید

زبان بدن افراد دروغگو؛ ۱۱ حالتی که نشان می‌دهد کسی دروغ می‌گوید
امتیاز مطلب: ٩١%
91

آیا شما می‌توانید افرادی که دروغ می‌گویند را تشخیص دهید؟ در تحقیق جدیدی که توسط دکتر «لین تن برینک»، روانشناس پزشکی قانونی، و همکارانش در دانشکده‌ی کسب‌و‌کار هاس در دانشگاه کالیفرنیای برکلی انجام شده، به این نتیجه رسیده‌اند که انسان به صورت غریزی می‌تواند دروغگو‌ها را به ‌درستی تشخیص دهد و این غریزه در انسان بسیار قوی است، اما متاسفانه ذهن خودآگاه ما گاهی در تشخیص دروغگوها شکست می‌خورد.

خوشبختانه، علائمی وجود دارند که می‌توانیم با کمک آنها دروغ و دروغگو‌ را بشناسیم. با ما باشید تا با زبان بدن افراد دروغگو آشنا شوید.


مقاله مرتبط: ۱۷ ترفند برای شناسایی و روانشناسی زبان بدن دیگران

دکتر «لیلیان گلاس»، تحلیلگر رفتاری و متخصص زبان بدن که با FBI در تشخیص علائم فریبکاری همکاری می‌کند، در کتاب خود با عنوان «زبان بدن دروغگو‌ها» می‌گوید: وقتی سعی داریم بفهمیم کسی به ما دروغ می‌گوید باید ابتدا رفتارهای او را در موقعیت‌های عادی بدانیم. در مرحله‌ی بعد، به صورت، زبان بدن و الگوهای گفتاری فرد دقت کنیم.

کسی که دروغ می‌گوید ناخودآگاه علائم زیر را از خود نشان می‌دهد.

۱. حالت سر خود را سریع عوض می‌کند

اگر از کسی سؤالی را رک بپرسید و آن شخص سریعا سر خود را حرکت داد، احتمال دارد در این موقعیت به شما دروغ بگوید. «گلاس» می‌نویسد: «سر دروغگو به عقب می‌رود، خم می‌شود و یا به یک طرف متمایل می‌شود». این حالت اغلب وقتی رخ می‌دهد که از فرد سؤالی پرسیده شده و از او انتظار پاسخی می‌رود.

۲. تنفس او تغییر می‌کند

وقتی کسی دارد به شما دروغ می‌گوید، احتمال دارد که به نفس‌نفس بیفتد. «گلاس» در کتاب خود می‌نویسد: «این کار بر اثر ریفلاکس اتفاق می‌افتد. وقتی تنفس فرد تغییر کند، شانه‌هایش بالا می‌روند و صدایش ضعیف می‌شود. در اصل، علت اینکه به نفس‌نفس می‌افتد این است که ضربان قلب و جریان خون او تغییر می‌کند. همه‌ی این موارد زمانی رخ می‌دهد که فرد حس اضطراب و تنش دارد – یعنی وقتی دارد دروغ می‌گوید».

۳. از جایش تکان نمی‌خورد

همه می‌دانیم که وقتی کسی اضطراب دارد در جای خود وول می‌خورد، اما «گلاس» به ما می‌گوید باید مراقب کسی که اصلا در جای خود حرکت نمی‌کند، هم باشیم. او می‌نویسد: «این ممکن است علامتی از نبرد عصبی ابتدایی باشد، چرا که بدن خود را برای مواجهه‌ی احتمالی آماده می‌کند. وقتی فرد در گفت‌وگوی عادی شرکت می‌کند، به صورت طبیعی بدن خود را با حرکات ناخودآگاه و آرام حرکت می‌دهد. پس اگر دیدید طرف مقابل اصلا تکان نمی‌خورد و سفت و محکم سر جای خود نشسته یا ایستاده است، احتمال زیادی وجود دارد که کاسه‌ای زیر نیم کاسه باشد».

۴. کلمات و عبارات را تکرار می‌کند

این حالت وقتی رخ می‌دهد که فرد دروغگو سعی دارد شما و خودش را نسبت به چیزی متقاعد کند. او سعی دارد تا در ذهن خود دروغ خود را موجه کند. بنا بر گفته‌ی «گلاس» فرد دروغگو برای مثال بارها تکرار می‌کند: «من این کار را نکردم. من این کار را نکردم». همچنین او با این تکرار فرصتی پیدا می‌کند تا افکار خود را منسجم کند. به دروغ خود ادامه دهد و کار خود را توجیه کند.


مقاله مرتبط: رفتار با افراد دروغگو؛ ۵ نکته برای وقتی که مچ یک دروغگو را گرفتید

۵. اطلاعات زیادی به شما می‌دهد

«گلاس» می‌گوید: «وقتی کسی به‌طور مرتب به شما اطلاعات می‌دهد – اطلاعاتی که از او درخواست نکرده‌اید، مخصوصا جزئیات زیادی را بازگو می‌کند – احتمال زیادی وجود دارد که دارد به شما دروغ می‌گوید. دروغگوها اغلب زیاد حرف می‌زنند به این امید که با این همه حرافی و وراجی، دیگران حرف‌شان را باور کنند».

۶. دستش را جلو دهانش می‌برد و یا آن را می‌پوشاند

دست روی دهان - زبان بدن افراد دروغگو

یک علامت دیگر برای شناسایی فرد دروغگو این است که وقتی نمی‌خواهد پاسخ سؤالی را بدهد و یا در خصوص مسأله‌ای صحبت کند، به صورت خودکار دستش را روی دهانش می‌گذارد. وقتی بزرگسالان دست خود را روی دهان‌شان می‌گذارند، یعنی نم پس نمی‌دهند و نمی‌خواهند حقیقت را بگویند. آنها با این کار واقعا زیپ دهان خود را می‌کشند.

۷. به صورت غریزی نواحی آسیب‌پذیر بدنش را می‌‌پوشاند

«گلاس» در کتاب خود می‌نویسد: «این نواحی می‌تواند گلو، سینه، سر یا شکم باشد». وی تأکید می‌کند: من به اقتضای شغلم به عنوان مشاور وکلا، اغلب در دادگاه‌ها این رفتار را دیده‌ام. همیشه وقتی متهم دست خود را روی گلویش می‌گذارد، مطمئن می‌شوم که شهادت شاهد، اعصاب متهم را نشانه گرفته است. من تا وقتی در FBI کار نمی‌کردم، کاربرد بالقوه‌ی این رفتار را هرگز متوجه نشده‌بودم».


مقاله مرتبط: چگونه می‌توان دروغگویی در کودکان را متوقف کرد؟

۸. پاهای خود را جابه‌جا می‌کند

فرد دروغگو با این کار به شما می‌گوید که مضطرب و ناآرام است. همچنین نشان می‌دهد که می‌خواهد از این موقعیت فرار کند. تشخیص این علامت، یکی از راه‌های کلیدی در شناخت دروغگوست. فقط به پاهایش نگاه کنید تا بفهمید دروغ می‌گوید یا نه.

۹. حرف‌زدن برایش سخت می‌شود

اگر به فیلم بازجویی یک متهم با دقت نگاه کرده باشید، خواهید دید که صحبت‌کردن برایش دشوار و دشوارتر می‌شود. علت آن است که سیستم عصبی به‌طور خودکار ترشح بزاق را به هنگام استرس کاهش می‌دهد و با این کار غشاهای مخاط دهان خشک می‌شود. از بین سایر علائم دروغ، می‌توان به گاز گرفتن ناگهانی لب و یا فشردن لب‌ها اشاره کرد.

۱۰. بی‌آنکه زیاد پلک بزند به شما خیره می‌شود

معمولا وقتی کسی دروغ می‌گوید از برقراری ارتباط چشمی خودداری می‌کند، اما دروغگو می‌تواند راه دیگری را برای کنترل و فریب شما انتخاب کند، یعنی ارتباط چشمی خود را با شما حفظ کند.

«برنی مادوف»، مانند سایر شارلاتان‌ها، بیشتر از معمول به افراد زل می‌زد و این کار را بدون اینکه زیاد پلک بزند انجام می‌داد. وقتی کسی حقیقت را می‌گوید، اغلب چشم‌های خود را به اطراف می‌گرداند و حتی ممکن است هر‌از‌گاهی به جای دیگری نیز نگاه کند. اما در مقابل دروغگوها نگاهی سرد و خیره را برای کنترل و ترساندن به کار می‌برند.

در هر صورت باید مراقب پلک‌زدن تند هم باشید.


مقاله مرتبط: از کجا بفهمیم کسی دروغ می‌گوید؟

۱۱. با انگشتش زیاد اشاره می‌کند

اشاره با دست - زبان بدن افراد دروغگو

وقتی فرد دروغگو حالت دفاعی به خود می‌گیرد، سعی دارد تا اوضاع را به نفع خود و به ضرر شما برگرداند. دروغگو به این خاطر متخاصم می‌شود که شما مچش را گرفتید و فهمیدید که دروغ می‌گوید. از این رو با انگشتش شما را نشانه می‌رود.

برگرفته از :‌ businessinsider

احسان عبدالباقی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (15)

 1. profile-placeholder شناسنامه دار! گفت:

  سلام
  این مطلب اصلا مناسب نیست چون فضای مطلب شما دادگاه و رفتار متهم ها است اما بدون اشاره به این فضا، مطلب رو در سطح جامعه بیان و منتشر کرده اید . رفتار یک متهم با رفتار یک فرد عادی جامعه بسیار متفاوت است و نمی توان هر زبان بدن را که فرد متهم انجام می دهد به همه افراد جامعه تسری داد. اشکال ما معمولا این است که هر پژوهشی که به دست می آوریم را بدون مطالعه عمیق، تعمیم میدهیم.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   سپاس که دیدگاه خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.
   مواردی که اینجا بیان شدن، مربوط به رفتارهای «غیرارادی» و «ناخودآگاه» انسان‌ها در هنگام دروغ گفتن هستن. شرایط محیط ممکنه تأثیراتی روی رفتارها داشته باشه، اما به‌اندازه‌ای نیست که اعتبار مقاله رو زیر سؤال ببره.

 2. profile-placeholder حاتم گفت:

  بدون دروغ گفتن بجایی نرسیدم.

  1. profile-placeholder شناسنامه دار! گفت:

   دوست عزیز، اون جایی که قصد داری برسی جای درستی نیست که با دروغ میشه به اون رسید!!!

 3. Lilo Khanom Lilo Khanom گفت:

  مطلب فوقالعادہ عالی بود ممنون

 4. profile-placeholder شاهین آقایی گفت:

  خیلی مفید بود.
  خواستم عرض کنم که فرهنگ حاکم بر جامعه و رفتار بزرگان و بالادستی ها تاثیر زبادی در نهادینه شدن دروغ داره. سپاسگزارم

 5. profile-placeholder جواد گفت:

  باحال بود

 6. profile-placeholder مصطفی گفت:

  بعضی ها انقدر قشنگ و واقعی دروغ میگن که حیفت میاد باور نکنی.
  آقا همسایه

 7. profile-placeholder غزال گفت:

  عذرخواهی میکنم بابت غلط های زیاد متن قبلی .ولی چون برای خودم اتفاق افتاده که این رفتارارو داشتم اما وافعا دروغ نمیگفتم زباد این دلایلو قبول ندارم و بسته به روحیات و شخصیت طرف میدونم ممنون از مطالبتون

  1. احسان عبدالباقی احسان عبدالباقی گفت:

   ضمن تشکر از کامنت شما و دیگر دوستان
   در این مقاله فقط ۱۱ مورد از علائم مخفی دروغگویی بیان شده که ناخودآگاه هم هستند. مثلا یکی دیگه از علائم مخفی دروغگویی خاراندن نوک بینی هنگام دروغ گفتن یا پنهان کردن چیزی هست که در اینجا بیان نشده و موارد دیگه!

 8. profile-placeholder غزال گفت:

  بنطزمواصلا دلایل مندقی مبسان بستگ ی به شخصیت طرف داره و اینکه بعضیل نیاز به توضیخ دادنه زیاد درن یا چون بارها کسی به ناحق باورشون نکرده مجبورن هی توضیح بدن یا مثلا چندبار پفتن من این کارو نکردم دلیل نمیشه کرده ! ینا چیزابب نبیتن که بشه باهاشون به دیگران انگ دروغگو بودن زد

 9. آذر غریب آذر غریب گفت:

  سپاس از مطالب بسیار مفیدتان ما همه بخاطر نقابهایی که مجبوریم برای ارتباطاتمان بزنیم به همین موازات هم مجبور به دروغ گفتن می شویم و فکر می کنم اکثر دروغهای ما بخاطر سئوالات و کنجکاویهای بی مورد اطرافیانمان باشد پس این مقالات کمکمان می کند که یادروغ نگوییم یا کمتر دروغ بگوییم و اگر به دروغ گفتن دیگران آگاهی پیدا می کنیم در عین حال نیز به آنان احترام بگذاریم و کمکشان کنیم که راحتتر باشند با مجبور به دروغ گفتن نشوند. با تشکر

 10. profile-placeholder علی گفت:

  سلام،عالی

 11. profile-placeholder داود گفت:

  ممنون از مقاله خوبتان.متاسفانه تعدادی از افراد هستن که تو دروغ گفتن نابغه هستن و خیلی راحت مخاطب یا شخص مقابل را فریب میدن به هرحال باید تمام جوانب رو در نظر گرفت که عکسش اتفاق نیوفته.با تشکر

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان