معیارهای انتخاب همسر برای آقایان

معیارهای انتخاب همسر برای آقایان
امتیاز مطلب: ٩٧%
97

گاهی افراد پس از چند سال یا حتی سالیان دراز زندگی مشترک به جایی می‌رسند که تازه از خودشان می‌پرسند: «آیا همسری که انتخاب کردم، همان کسی است که دلم بخواهد تا پایان عمر در کنارش زندگی کنم؟» روابط زن‌ و شوهری به‌قدری پیچیده است که شمار زیادی از دانشمندان جهان به واکاوی مسائل مرتبط با این موضوع کشیده شده‌اند تا بدانند واقعا چه عواملی موجب پایداری عشق دوطرفه و تداوم زندگی مشترک می‌شوند. در ادامه، مجموعه‌ای از جالب‌توجه‌ترینِ این قبیل تحقیقات را گرد آورده‌ایم که اطلاعاتی را پیرامون معیارهای انتخاب همسر در اختیارتان قرار می‌دهد. البته ناگفته نماند که در این مطلب روی سخن‌مان به‌ویژه با آقایان است؛ اگر خانمی که به‌عنوان همسر آینده‌تان انتخاب می‌کنید ۱۳ ویژگی زیر را داشته باشد، به احتمال زیاد از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد.


مقاله مرتبط: اصول همسرداری برای آقایان

۱. از خودتان باهوش‌تر است

معیارهای انتخاب همسر - چالش ذهنی

وقتی به دنبال شریک زندگی می‌گردید، اطمینان حاصل کنید که همسر آینده‌تان از شما باهوش‌تر باشد. پاره‌ای از پژوهش‌های علمی نیز این قضیه را ثابت کرده‌اند که اگر زن از شوهرش باهوش‌تر باشد، مرد حداقل در مورد سلامت عقلی از هوش بالاتر همسر خود سود خواهد برد. «لارِنس والی»، استاد بازنشسته‌ی دانشگاه آبِردین، مطالعات زیادی پیرامون زوال عقل انجام داده و دریافته است که زنان باهوش می‌توانند از ابتلای همسرشان به زوال عقل در سالخوردگی جلوگیری کنند، چراکه یک زن باهوش مدام شوهرش را به لحاظ فکری به چالش می‌کشد و باعث می‌شود قوای ذهنی همسرش هرگز تحلیل نرود. به همین دلیل، والی به پسرانی که خواستار عمر طولانی هستند توصیه می‌کند که در فکر ازدواج با یک دخترخانم باهوش باشند.

۲. صادق است

هر کسی در زندگی گاهی اشتباه می‌کند و تصمیمات نادرست می‌گیرد. بنابراین خیلی مهم است که همسر آینده‌تان فردی باشد که بتواند شما را از بیراهه بیرون بکشد و اشتباهات‌تان را به شما گوشزد کند. مطالعات نشان داده است مردانی که به دنبال برقراری یک رابطه‌ی متعهدانه و ابدی هستند، همسری انتخاب می‌کنند که صداقت داشته باشد.


مقاله مرتبط: ۱۴ سوالی که در تصمیم گیری برای ازدواج به شما کمک می‌کند

۳. مثبت‌اندیش است

معیارهای انتخاب همسر - دیدگاه مثبت نسبت به زندگی

آیا همسر آینده‌تان از آن دسته افرادی است که معمولا نیمه‌ی پر لیوان را می‌بیند؟ نکند گاهی از بابت این خوش‌بینی لب به شکایت باز می‌کنید؟ اما شاکی نباشید و در عوض به خودتان یادآوری کنید که انسان‌های منفی‌باف سمی هستند و می‌توانند در درازمدت به سلامتی‌تان آسیب برسانند. طبق پژوهش «ایلِین هَتفیلد»، استاد روان‌شناسیِ دانشگاه هاوایی، منفی‌بافیِ افرادی که زمان زیادی را در کنارشان سپری می‌کنید ممکن است به خودتان نیز سرایت کند و این نهادینه‌شدن منفی‌نگری در وجود شما، موجب افزایش ضربان قلب، دیرهضمی و کاهش تمرکز می‌شود.

۴. سازش‌گر است

زندگی همیشه بر وفق مراد نیست. گاهی در روابط زن‌ و‌ شوهری اختلاف پیش می‌آید که البته طبیعی و حتی اجتناب‌ناپذیر است. اما اختلافات زن و شوهری فقط در صورتی قابل حل خواهند بود که هر دو طرف حاضر به سازش باشند.

روان‌شناسان دانشگاه یوسی‌اِل‌اِی در یک پژوهش ۱۷۲ زوج را به مدت ۱۱ سال مورد مطالعه قرار دادند. زندگی مشترک ۷۸,۵ درصد این زوج‌ها در پایان دوره‌ی پژوهش هنوز ادامه داشت و ازدواج ۲۱,۵ درصدشان به جدایی کشیده شده بود. بررسی رابطه‌ی زوج‌های شرکت‌کننده نشان داد زن و شوهرهایی که در این مدت حاضر شدند به‌خاطر ازدوا‌ج‌شان از خودگذشتگی کنند، زندگی مشترک بادوام‌تری داشتند. در این پژوهش ثابت شد متعهد بودن به رابطه‌ای که خوب پیش می‌رود خیلی سخت نیست، بلکه به گفته‌ی «توماس برَدبِری»، نویسنده‌ی ارشد این پژوهش، تعهد واقعی یعنی اینکه در زمان اختلاف حاضر باشید برای بهبود رابطه‌تان کاری کنید و حتی اگر لازم شد از برخی‌ خواسته‌های خود کوتاه بیایید.


مقاله مرتبط: چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟

۵. به جوک‌هایتان می‌خندد

معیارهای انتخاب همسر - خندیدن

همه‌ی ما از همراهی کسی که واقعا از ته دل به جوک‌هایمان بخندد لذت می‌بریم. اما پژوهشی که در سال ۲۰۰۶ توسط روان‌شناسان دانشگاه ایالتی وِستفیلد انجام شد، نشان داد که در یک رابطه مردان بیشتر از زنان دل‌شان می‌خواهد از سوی طرف مقابل‌شان بامزه تلقی بشوند.

۶. دل و زبانش یکی است

داشتن همسری که در جمع بدرخشد و بتواند به‌راحتی مخاطب خود را پای صحبتش بنشاند، زندگی را خیلی آسان می‌کند. براساس پژوهشی که در دانشگاه وِستمینستِر انجام شد، افرادی که دل و زبان‌شان یکی است یا به عبارتی بی‌شیله‌پیله هستند و همچنین در مورد زندگی شخصی‌شان صحبت می‌کنند، از سوی مخاطبا‌ن‌شان جذاب‌تر پنداشته می‌شوند. حتی در نتایج این پژوهش ادعا شده است این ویژگی به قدری اهمیت دارد که مردم، زنان یا مردانی را که دارای این ویژگی هستند خوش‌قیافه‌تر می‌پندارند.


مقاله مرتبط: ازدواج پایدار با ۱۱ نکته‌ای که پایه‌های زندگی را محکم نگه می‌دارد

۷. از اهداف‌تان حمایت می‌کند و اهداف خودش را نیز از یاد نمی‌برد

معیارهای انتخاب همسر - حمایت کردن

سال‌ها دانشمندان در تلاش بودند که ثابت کنند مردان ترجیح می‌دهند با زنان ضعیف ازدواج کنند. «کریستین سی وِلان» در کتاب «چرا مردان باهوش با زنان باهوش ازدواج می‌کنند» به‌طور دقیق به رد این فرضیه پرداخته است و به استناد آمار و ارقام ثابت کرده نرخ ازدواج زنان موفق، تحصیل‌کرده و با درآمد بالا کمتر از سایر زنان نیست. فراموش نکنید که اگر همسر آینده‌تان قوی باشد، دیگر به شما وابسته نخواهد بود و حتی می‌تواند در خود شما نیز انگیزه ایجاد کند. به عبارت دیگر، در این‌صورت لازم نیست مدام نگران همسرتان باشید و خود او نیز دائما در همه‌ی کارها به مُهر تأیید شما نیاز نخواهد داشت.

در پژوهشی که در دانشگاه بریتیش کلمبیا انجام شد، پژوهشگران دریافتند که افراد ضعیف معمولا در زندگی مشترک همه‌ی توجه‌ خود را به اهداف همسرشان معطوف می‌کنند و اهداف خودشان را از یاد می‌برند. این افراد اهداف همسرشان را اولویت‌بندی می‌کنند و پابه‌پای او برای تحقق این اهداف وقت و انرژی صرف می‌کنند و گاهی تا حدی پیش می‌روند که اهداف او را کاملا به‌جای اهداف خودشان قرار می‌دهند. نکته این است که هریک از زوجین باید بتواند بین اهداف شخصی خودش و اهداف مشترک‌ با همسرش تعادل برقرار کند و به ترکیبی متعادل از اهداف شخصی و مشترک برسد.

۸. رابطه‌ی خوبی با والدینش دارد

اگر می‌خواهید بدانید که رفتار همسر آینده‌تان با شما مثلا در ۳۰ سال آینده چگونه خواهد بود، به رفتار الان او با والدینش نگاه کنید. مطالعات نشان داده است رفتار افراد با والدین‌شان تا حدی گویای کیفیت رابطه‌ی آنها با همسر آینده‌شان است. پژوهشگران دانشگاه آلبِرتا، ۲۹۷۰ نفر از سنین مختلف را مورد پرسش قرار دادند و دریافتند که بین چگونگی رابطه‌ی افراد با والدین‌شان در دوره‌ی نوجوانی و کیفیت زندگی زناشویی آنها در سالیان بعد ارتباط نزدیک وجود دارد.
البته مقصود این نیست که رابطه‌ی همسر آینده‌تان با والدینش باید در همه حال عالی و بدون نقص باشد. به گفته‌ی «مَت جانسون»، نویسنده‌ی ارشد این پژوهش، «درک شما از سهم خود در رفتار با والدین‌تان در شناخت هرگونه تمایلی به تکرار همان رفتارها (مثبت یا منفی) در روابط زن‌ و‌ شوهری نقش بسزایی دارد.» بنابراین تا زمانی که نسبت به رفتار فعلی خود آگاه نباشید، نمی‌توانید آن را در روابط آینده‌‌ی خود اصلاح کنید.

۹. مهربان است

معیارهای انتخاب همسر - مهربانی

علم می‌گوید رمز روابط پایدار و سعادتمندانه در مهربانی و بخشندگی است. «جان گاتمَن»، استاد بازنشسته‌ی رشته‌ی روان‌شناسی در دانشگاه واشینگتون، حدود ۴۰ سال است درباره‌ی زندگی زن و شوهری تحقیق می‌کند. گاتمَن، متأهلان را به دو گروه تقسیم کرده است: زوج‌های بنیان‌ساز و زوج‌های بنیان‌برانداز. زوج‌های بنیان‌برانداز همان‌طور که از نام‌شان مشخص است، زندگی مشترک‌شان در همان شش سال نخست به انتها می‌رسد، در حالی‌که زوج‌های بنیان‌ساز سال‌های طولانی در کنار یک‌دیگر می‌مانند. گاتمَن در مورد ویژگی مشترک زوج‌های بنیان‌ساز در مصاحبه‌ با خبرگزاری آتلانتیک می‌گوید: «زوج‌های بنیان‌ساز در محیط اجتماعی به دنبال چیزهایی می‌گردند که بتوانند وجودشان را قدر بدانند و سپاس بگویند. آنها بسیار هدفمندانه در پی بنیان نهادن فرهنگ احترام و تقدیر هستند.»


مقاله مرتبط: ۶ دلیل علمی که نشان می‌دهد مهربان بودن برای سلامتی مفید است

۱۰. در زمان مشاجره آرامش خود را حفظ می‌کند و شما را نیز به آرامش فرامی‌خواند

کاملا طبیعی است که در هر رابطه‌ای گاهی اختلاف و مشاجره پیش بیاید. اینکه هرگز اختلاف نظر نداشته باشید، نشانه‌ی یک رابطه‌ی پایدار نیست. نکته‌ی مهم این است که باید بلد باشید چگونه اختلاف نظرها را پشت سر بگذارید و رابطه‌تان را از سر بگیرید. طبق پژوهشی که در دو دانشگاه بِرکلی و نورث‌وِست انجام شد، زندگی مشترک ۸۰ زوج به مدت ۱۳ سال مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج این پژوهش حاکی از آن است که اگر در یک رابطه زن بتواند در زمان مشاجره آرامش خود را حفظ کند و این آرامش را به همسرش نیز انتقال بدهد، آن رابطه بیشترین دوام را خواهد داشت. این در حالی است که اگر مرد در برقراری آرامش هنگام مشاجره پیش‌قدم شود، نتیجه یکسان نخواهد بود.


مقاله مرتبط: ۱۱ کاری که زوج‌های موفق هر روز انجام می‌دهند

۱۱. وقتی را به زندگی و علایق مستقل خودش اختصاص می‌دهد

معیارهای انتخاب همسر - وقت گذاشتن برای خود

امکانِ داشتن فضا و حریم خصوصی در زندگی متأهلی حتی بیشتر از رضایت جنسی در تداوم ازدواج نقش دارد. صحت این ادعا در یک پژوهش طولانی‌مدت در دانشگاه میشیگان ثابت شده است. «تِری اورباچ»، پژوهشگر مؤسسه‌ی تحقیقات اجتماعی دانشگاه میشیگان، در مصاحبه‌ با وال اِستریت ژورنال در این باره می‌گوید: «وقتی افراد دوستان خودشان را داشته باشند، علایق خودشان را داشته باشند، وقتی بتوانند خودشان را مستقل از شریک زندگی یا رابطه‌شان تعریف کنند، خوشحال‌تر خواهند بود و کمتر بی‌حوصله می‌شوند.»

۱۲. خطاهایتان را می‌پذیرد

در بسیاری از از روابط زن و شوهری این فقط یکی از زوجین است که از رفتارهای آزاردهنده‌ی دیگری انتقاد می‌کند. اما اگر همسر آینده‌تان کسی است که می‌تواند کاستی‌هایتان را بپذیرد، جای خوشحالی دارد. تِری اورباچ در هافینگتون پُست می‌نویسد: «رویکرد خوش‌بینانه چیزی است که به شما نیز سرایت می‌کند و جذب افرادی خواهید شد که دنیا را با نیمه‌ی پر آن می‌بینند.»


مقاله مرتبط: ۹ راز ازدواج موفق

۱۳. کینه‌توز نیست

معیارهای انتخاب همسر - بخشنده

اگر همسر آینده‌تان می‌تواند دیگران را ببخشد، مطمئن باشید که زندگی مشترک‌تان سال‌های طولانی دوام خواهد داشت. طبق پژوهشی که توسط جمعی از پژوهشگران کالج لوثِر، دانشگاه دوک و دانشکده‌ی الهیات هاروارد انجام شد، افرادی که می‌توانند دیگران را بدون هیچ قید و شرطی ببخشند، طولانی‌تر عمر می‌کنند. مهم‌تر اینکه بخشندگی بنیان یک رابطه‌ی سالم است.

هیچ‌کس کامل نیست و خودتان هم عاری از خطا نیستید. گاهی ممکن است بدون اینکه عمدی در کار باشد رفتاری بکنید که موجب آزردگی همسرتان شود. در چنین مواقعی داشتن همسری که بتواند از اشتباه‌تان بگذرد، نعمت بزرگی است.

اگر خانمی که برای ازدواج مد نظرتان است این ویژگی‌ها را دارد، سعی کنید از دستش ندهید و به خوشبختی‌تان در کنار او امیدوار باشید.

برگرفته از: businessinsider.de

صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (35)

 1. profile-placeholder مریم گفت:

  جالب بود من فکر میکردم مردای ایرانی اصلا جز قیافه و تیپ به چیزی فکر نمی کنن … از خوندن نظرات واقعا متعجب شدم ….

 2. profile-placeholder VAHID گفت:

  با سلام
  عالی بود مثل همیشه خانم دژآلود
  سپاس از شما.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون که پیگیر مطالب‌مون هستید و با همراهی‌تون به ما انرژی می‌دید.

 3. profile-placeholder شکوفه گفت:

  سلام.اینا که موردای خیلی ساده ای بود.
  من فکر کنم فقط دو تاشو یا نهایتا ۳تاشو ندارم.
  یعنی من انقدر خانوم خوبیم!😊
  چه خوب

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی هم عالی 🙂

 4. profile-placeholder قشاش گفت:

  ضعیف .لوس

 5. profile-placeholder Hesam_bar گفت:

  ببخشیدا ولی چنین فردی باید از بهشت بیاد که ! نمیشه یک شخص همه این صفات و خصوصیات رو داشته باشه… 🙁

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   به هر حال داشتن پاره‌ای از این صفات هم می‌تونه در کیفیت زندگی مشترک تأثیر به‌سزایی داشته باشه 🙂

  2. profile-placeholder سامانی گفت:

   هیچ کس در هیچ صفتی کامل نیست اما باید سعی کرد تا هر چه بیشتر خوبیها را به دست آورد یا حفظ کرد.
   زمان میبره اما میشه.

 6. profile-placeholder میلاد گفت:

  سلام خیلی عالی بود نکات ارزنده ای بود.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   باعث خوشحالی ماست که از محتوای این مطلب راضی بودید.
   پیروز و سربلند باشید

 7. profile-placeholder عباس گفت:

  سلام.مطلب بسیار جالبی برای من بود.من مدتهاست در وبسایت چطور عضو هستم.همه مقالات را پیگیری میکنم واعتراف میکنم این مقاله از مقالات اموزنده وراهنما برای افرادی مانند من است.متشکرم.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   بسیار باعث خوشحالی ماست که پیگیر مطالب‌مون هستید و ما رو همراهی می‌کنید. شکی نداشته باشید که از رضایت و تداوم همراهی شما بی‌نهایت انرژی می‌گیریم.
   سپاس

 8. profile-placeholder Shamim گفت:

  با سلام
  مطالب خیلی خوبی قرار می دهید.متشکریم
  در مورد این مطلب ، به نظر من همه ی انسانها فطرتا دارای این ویژگی ها هستند، چون فطرت انسان از خداوند نشأت گرفته شده، فقط با تمرین و یاد خدا می شود زندگی خیلی بهتری رو در پیش داشت….

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   شمیم عزیز سلام و سپاس که با ما همراه هستید

 9. profile-placeholder خانم جیم گفت:

  جالب اینجاست که مردها بیشترشون چنین زنانی رو انتخاب نمیکنند. خود تشخیص این موارد به هوش احتماعی نیاز داره.
  ممنون از مطلب جالبتون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ما هم از شما ممنونیم که چطور رو برای مطالعه انتخاب کردید 🙂

  2. profile-placeholder سامانی گفت:

   برخی تحقیقات نشون داده که مردها کسی را بعنوان همسر انتخاب میکنند که به خودشون شبیه باشند.متاسفانه شرایط اجتماعی اکثر افراد را که ویژگیهای شخصیتی پایداری ندارند را دچار تلاطم میکنه و کم‌کم داریم می‌بینیم که صفات کلیدی داره در هر دو جنس زن و مرد کمرنگ میشه.
   چیزی که مهمه اینه که ما چطوریم؟

 10. profile-placeholder حسین گفت:

  باسلام.مطالب بسیار زیبای بود از زحمات جناب عالی ممنونم اما روش همسر داری یاخانه داری رانمی شود باتحقیق کدام دانشگاه یا نظریه کدام محقق بسنجیم بلکه در مکتب ما بهترین الگو ها وبهترین روشها برای زندگی کردن وخوب زیستن داریم مطلب شما درحدیک تحقیق زندگی مشترک بعداز چند سال چنین اتفاق می افتد درست است نه بعنوان درست انتخاب کردن همسربه هرحال ممنونم.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون که برای مطالعه‌ی این مطلب وقت گذاشتید و دیدگاه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان مطرح کردید.

 11. Amir Azari Amir Azari گفت:

  با سلام.مطالب فوق بسیار عالی بود.ممنونم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   تشکر از توجه و همراهی‌تون

 12. profile-placeholder محمد گفت:

  برخی خصوصیتها که در مقاله اشاره شد مانند هوش بالاتر خانم و صداقت و سازگاری از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردارند به عبارتی وزن و درصد اهمیت همه موارد بیان شده یکسان نیست شاید بتوان گفت اگر ۳ مورد اشاره شده در همسر وجود داشته باشد بقیه موارد را با خود دارد و یا بازدارنده برای انتخاب نخواهد بود. در زندگی مشترک یکی از زوجین باید توانائی بالائی در مدیریت خانواده داشته باشد اگر هیچکدام تدبیر لازم را نداشته باشند نتیجه خوبی عاید نخواهد شد اگر هر دو خیلی قوی باشند هم ممکن است چالش های زیادی ایجاد شود اما زن با هوش بسیاری از مسائل را حل میکند. مورد مهم دیگر در ازدواج پس از همه این موارد توکل به خدای باریتعالی است چون بهر حال او نیز باید ما را در این راه کمک کند تا به سرانجام مطلوبی برسیم .انشائ الله

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از اینکه دیدگاه‌تون رو به تفصیل با ما و سایر دوستان به اشتراک گذاشتید بسیار متشکرم.

 13. profile-placeholder هادی گفت:

  ای بابا! اینا که سیزده تاست ! چهاردهمیش کو؟

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   ممنون از دقت نظر شما. اصلاح شد.

 14. profile-placeholder ابوالفضل گفت:

  چنین زنی تو قصه ها هم پیدا نمیشه

  1. profile-placeholder مریم گفت:

   تو راست میگی … ولی من میزارم پای کم سعادتیت.

 15. Habibullah Habibi Habibullah Habibi گفت:

  ممنون بسیار عالی بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس از توجه‌تون

 16. profile-placeholder اردلان گفت:

  مورد ۱۲ که اصلا نیست کی گفته
  کینه توز باشن؟ اصلا نیستن. کی گفته؟ شما مدرک داری؟!
  یا مورد چهارم هم خیلی جالبه
  کافیه یه ذره تو تو زندگی کم بیاری سه سوت ترکت میکنن
  کدوم سازش خانم
  البته بلانسبت اونهایی که این ویژگیها رو دارن
  کلا جمع نبستم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   شاید خیلی‌ها، چه مرد و چه زن، در ویژگی‌هایی که در این مطلب هم بهشون اشاره شد مثلا صداقت یا بخشش ضعف داشته باشن، اما همون‌طور که خودتون هم به درستی اشاره کردید، نباید همه‌ رو جمع بست!
   پیروز و سربلند باشید

 17. profile-placeholder عيسي گفت:

  سلام مقاله جالب و درستي است. اگر همه نكات رعايت شود بهترين همسر خواهد بود.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون که وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید.

   1. profile-placeholder آرتي گفت:

    صدف جون دمت گرم و سرت خوش
    ما به ايني كه گفتي ميگيم آيديال تايپ 😂😢

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان