۵ انتخاب نادرستی که روزی شما را پشیمان می‌کند

۵ انتخاب نادرستی که روزی شما را پشیمان می‌کند
امتیاز مطلب: ٩٢%
92

من تصمیم می‌گیرم، پس هستم. البته به هیچ عنوان قصد جسارت به جمله‌ی «من فکر می‌کنم، پس هستم» از جناب دکارت را نداریم. واقعیت این است که ما در هر دقیقه و ثانیه ناگزیر به تصمیم‌گیری هستیم. از خوردن یک لیوان آب بگیرید تا تصمیمات مهمی چون ازدواج، خرید خانه، انتخاب شغل و … . اخیرا مطالعه‌ای در دانشگاه کلمبیا انجام شده است که طبق آن ما هر روز در مورد مسائل مختلف ۷۰ بار تصمیم می‌گیریم. تعداد زیاد تصمیماتی که در طول روز می‌گیریم منجر به نوعی خستگی ذهنی می‌شود که به آن خستگی تصمیم‌گیری می‌گویند. مغز ما مانند ماهیچه عمل می‌کند و گاهی از فعالیت زیاد خسته می‌شود. حتی در صورتی‌که مغز با این حجم از تصمیم‌گیری مشکل نداشته باشد، تجزیه و تحلیل انتخاب‌های مختلف برای گرفتن تصمیم‌های درست کمی دشوار است. علت این دشواری چیست؟ وقتی قرار است تصمیم بگیریم مغز ما به جای رجوع به اطلاعات ریز و درشتی که در خود جمع کرده است بر جزئیات خاطره‌ها‌یی که داریم تمرکز می‌کند. مثلا اگر قصد داشته باشید یک خودرو بخرید، خاطرات خوش شما از صندلی‌های چرمی که یادآور ماشین مثلا عموی شما در دوران کودکی است، تمرکزتان را بر هم می‌زند و مغز فراموش می‌کند منطقی تصمیم‌گیری کند و ببیند آیا شما توان مالی خرید این خودرو را دارید یا خیر؟ این فرایند نوعی خستگی ذهنی برای شما به‌وجود می‌آورد.

استفن کووی می‌گوید: «این «من» که می‌بینید نتیجه‌ی شرایط و محیط نیست. «من» زاده تصمیماتی هستم که در شرایط مختلف می‌گیرم.»


مقاله مرتبط: چگونه تصمیم بگیریم که بعدا پشیمان نشویم

ما همواره در حال سبک و سنگین کردن مسائل مختلف هستیم. از وقتی چشمان خود را در صبحگاه باز می‌کنیم تا لحظه‌ی خواب، مدام باید تصمیم بگیریم. بعضی انتخاب‌ها خوشبختی و شادی غیرقابل وصفی برای‌مان به ارمغان می‌آورند و بعضی هم باعث می‌شوند عمری حسرت بخوریم. برونی ویر (Bronnie Ware) پرستاری که وظیفه‌‌اش نگهداری و مراقبت از بیمارانی بود که در شرف مرگ بودند، از این بیماران درباره‌ی حسرت‌هایشان بابت کارهایی که نکرده‌اند و اکنون ارزش آنها را درک می‌کنند سؤال کرده است. در ادامه‌ی این مطلب ۵ مورد از عمده‌ترین موارد پشیمانی و حسرت این افراد را با هم مرور می‌کنیم.

۱. کاش بر اساس نظر دیگران زندگی نمی‌کردم

ناراحت از انتخابی که همیشه برای آنها حسرت خواهید خورد

وقتی بر اساس نظر و تفکر دیگران زندگی می‌کنیم، بسیاری از مسائل مهم زندگی ما تحت تأثیر قرار می‌گیرد. مثلا هیچ‌وقت بر اساس حرف‌های دیگران رشته‌ی تحصیلی و شغل خود را انتخاب نکنید. چه بسیارند دانش آموزانی که برخلاف میل خود به رشته‌ی علوم انسانی، قربانی نظر والدین، اقوام و آموزگاران خود می‌شوند و با انتخاب رشته‌های دیگر، یک عمر خود را درگیر حرفه و شغلی می‌کنند که کوچک‌ترین علاقه‌ای به آن ندارند. یا دانش‌آموزان بسیاری علی‌رغم میل به رشته‌ی تجربی با سودای والدین برای تحصیل در رشته‌ی پزشکی از علایق و استعدادهای خود می‌گذرند. بنابراین قوی باشید و پای انتخاب اصلی خود بایستید تا یک عمر حسرت نخورید. نادیده گرفتن علایق و احساسات، یکی دیگر از نتایج اهمیت دادن بیهوده به نظرات دیگران است. ضمن حفظ احترام به روابطی که با همسر، رئیس یا فرزند خود دارید نباید بگذارید نظرات، قضاوت‌ها و انتظارات آنها شما را از خود واقعی‌تان دور کند. همان‌طور باشید که دوست دارید، همان حرفی را بزنید که به نظرتان درست است و شاد زندگی کنید. خود را در حصار اظهار‌نظرهای اطرافیان محدود نکنید. ارزش‌های شما از درون چشمه‌ی وجودتان متبلور می‌شود. لزومی ندارد برای ارزشمند شدن، خود را به باد بی‌سامان تفکرات سایرین بسپارید.


مقاله مرتبط: چطور به حرف مردم اهمیت ندهیم؟

۲. کاش این‌قدر کار نمی‌کردم

کار کردن راهی برای شکوفایی، آموختن و کمک به این جهان است. با کار کردن رضایت و شادی و البته امکانات مالی کسب می‌کنید. همه دوست دارند شغلی پردرآمد و خوب داشته باشند تا نیازهای مالی خود و عزیزان‌شان را به بهترین شکل پاسخ بدهند، اما واقعیت این است که گاهی چنان در کار خود غرق می‌شویم که هدف اولیه را که همان شادی و رضایت است، کاملا فراموش می‌کنیم. نباید فراموش کنیم که کار کردن تنها ابزاری برای رضایت‌مندی بیشتر در زندگی است. قبول است که با مخارج زندگی امروز اغلب افراد ناگزیر به غرق شدن در فعالیت‌های شغلی و تلاش برای کسب درآمد هستند، اما در هر شرایط مالی که باشیم باید همواره هدف از کار کردن را به خود گوشزد کنیم و با ایجاد مرزی میان کار و زندگی خود را از غرق شدن در منجلاب خستگی‌ها نجات بدهیم.


مقاله مرتبط: آیا برای موفقیت باید لذت زندگی کردن را فراموش کنیم؟

۳. کاش احساساتم را بیشتر بروز می‌دادم

حسرت از انتخاب ها

احساسات خود را بیان کنید. اگر کسی را دوست دارید با او در میان بگذارید. اگر از کسی سؤالی دارید حتما آن را بپرسید. اگر غمگین هستید بار این غم را به تنهایی به دوش نکشید و همه‌ی مشکلات را درون خود نریزید. وقتی گریه‌تان می‌گیرد، گریه کنید. وقتی دوست دارید بخندید با هنجارهای بیهوده جلوی خود را نگیرید. جرئت داشته باشید احساسات‌تان را بروز بدهید. مثلا فرض کنید رئیس‌تان با شما رابطه‌ی خوبی ندارد و همین موضوع باعث عدم پیشرفت شما و به‌وجود آمدن احساسات منفی شده است. سعی کنید با او صحبت کنید، شاید مسئله فقط سوءِتفاهمی باشد که با صحبت کردن به سادگی حل بشود.


مقاله مرتبط: ابراز احساسات؛ چگونه احساسات‌مان را به درستی بیان کنیم

۴. کاش رابطه‌ام را با دوستانم حفظ می‌کردم

وقتی در برنامه‌های روزمره‌ی خود غرق می‌شویم، شاید فکر کنیم معاشرت کردن با دیگران چندان اهمیت ندارد و ذره ذره از میل و اشتیاق‌مان برای معاشرت کردن با دیگران کاسته می‌شود. بی‌شور و حال می‌شویم و حوصله‌ی حضور در جمع را نداریم. هرگز نگذارید مشغله‌ی زندگی رابطه‌ی شما را با دوستان‌تان کم کند. با آنها معاشرت کنید و ارزش دوستی‌ها را بدانید. جمع‌های دوستانه و مصاحبت با آنها انرژی زیادی به شما منتقل می‌کند و در نهایت با کلی انرژی مثبت و ایده‌های جدید به خانه باز خواهید گشت.

۵. کاش شادتر بودم

شاد باشید تا در آینده حسرت نخورید

شادی و غم هم جزئی از انتخاب‌های ماست. باور کنید این شما هستید که خلق‌و‌خوی خود را تحت کنترل دارید. شاد بودن مهم‌ترین دستاورد زندگی است. چه بسیار ثروتمندانی که دل پرخون دارند و چه فقرایی که در عین نداری شادی و خوشحالی درونی را فراموش نمی‌کنند. بسیاری از بیماران صعب‌العلاج با دست یافتن به نگرش درست و حقیقی نسبت به زندگی شادند و چه بسیار افرادی که با چهار ستون بدن سالم مدام غر می‌زنند و ناشکر هستند. شادی یک انتخاب است. شاد بودن یک تصمیم است. همه‌ی ما در زندگی رنج و درد را تجربه می‌کنیم اما آنچه مهم است واکنش ما در مواجهه با این تجربه‌هاست. باید یاد بگیریم که لبخند بزنیم و شاد باشیم.

برگرفته از: linkedin.com

نیلوفر شهدوست نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (29)

 1. profile-placeholder راتین گفت:

  خوب بودن. ولی کاش از یه منبع دیگه استفاده میکردی. این جمله ها همش از مقاله ۳۵ حسرت انسان های پیر بود. اون مقاله خیلی بهتره. بازم ممنون. خوب بود

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سپاس از دقت و توجه شما.

 2. profile-placeholder هلینه ملیکیان گفت:

  عالی بود دمت گرم 🙂

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون دوست عزیز

 3. profile-placeholder مینا گفت:

  خانم خیلی عالی بود.افرین بر شما و قلمتان.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون دوست خوب

 4. profile-placeholder سحر گفت:

  درود برشما
  بسیارعالی بود باخواندن این مطلب انسان روحیه میگیرد یعنی هنوزهم وقت است باید آرامش درونی رانادیده نگیریم (خوشبختی یعنی آرامش)باید شادزندگی کرد تادرست تصمیم بگریم ودرست عمل کنیم ودرنتجه پشیمان نخواهیم شد.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سالم و موفق باشین دوست عزیز

 5. profile-placeholder کامران گفت:

  من اکثر مقالات شما رو خوندم همشون عالی هستند
  تشکر بابت اطلاعات و مطالبی که میفرستید
  خدا قوت

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون از همراهی شما دوست خوب

 6. profile-placeholder aziz گفت:

  Thanks alot Ms Nilofer Shadost From Your Great Ideology

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون دوست عزیز

 7. profile-placeholder حسین گفت:

  باسلام .ازشما خواهر گرامی بسیار ممنونم به خاطر مقاله خوب وزیبای تان گرچندموقعیت انسان ها متفاوت هستند نمی شود همه رامثل هم تصور کردویک چیز کلی نوشت دراین مقاله بطور کلی اگرنظر سنجی کنیم روش اول شما کا ملاباروش چهارم شما اگر بگوییم در تضادنیست اختلاف زیادی در روش تصمیم گیری واستقلال فکری دارد. شما درآنجا پیشنهاد استقلال زیستن می کنید ودر روش چهارم پیشنهاد روش نظر سنجی ازدیگران را می دهید درکل مقاله بسیار زیبا بود امید وارم مجددا ازنظریات شما بهره مند شوم ممنونم.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   دوست خوب دو روش منافاتی با هم ندارند. روش یک پیگیری علایق و خواسته ها و نترسیدن از قضاوت ها و تن ندادن به کلیشه هاست. در روش ۴ هم معاشرت و ترتباطات توصیه شده است که در واقع جز اصلی زندگی یک فرد نرمال و سالم هست.

 8. profile-placeholder سید محمد گفت:

  باسلام خیلی ممنون مفید بود باین نتیجه رسیده ام که هر شیی میگردد که همجنس خود بیابد که قدیمها می گویند کبوتر باکبوتر بازباباز شادی هم به گرد شادی می گردد اگر شاد باشیم درتمام روز ازهرطرف شادی برای مامی آید بهترین شادی عمل به واجبات دینی است همه شادی ها بسوی این قطار صف می کشند ونوبت میگرند ازشما تشکر می کنم یاعلی مدد.

 9. profile-placeholder محمد گفت:

  مقاله خیلی خوبی بود شاید بتوان به این فهرست موارد مهمی مانند ازدواج و انتخاب همسر و انتخاب شغل مناسب و انتخاب محل مناسب برای سکونت بلحاظ فرهنگی را نیز اضافه نمود . موفق باشید.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون از دیدگاه شما.

 10. profile-placeholder Habibullah Habibi گفت:

  بسیار زیبا

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون دوست عزیز

 11. profile-placeholder امیر گفت:

  خیلی خلاصه و تاثیر گذار.ممنون

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سپاس دوست خوب

 12. profile-placeholder جوادزاده گفت:

  تکراری بود

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   از این بابت متاسفیم و شما رو دعوت می کنیم سایر مقالات مرتبط “چطور” رو مطالعه بفرمایید انشالله دوست خواهید داشت.

 13. profile-placeholder بندۀ خدا گفت:

  کاش با خداتر بودم

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   در پناه حق باشید.

 14. profile-placeholder طاهری گفت:

  با وجود اینکه بسیار با این مقاله موافقم. اما در برخی موارد برای ما تصمیم گرفته می شود و فقط باید زیر بار برویم.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون از دیدگاه شما دوست عزیز

 15. profile-placeholder پروانه گفت:

  متشکر وعالی بنده بعد از ۵۰سال به این نتایج رسیده ام

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سپاس از همراهی شما.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان