رفتار با افراد دروغگو؛ ۵ نکته برای وقتی که مچ یک دروغگو را گرفتید

رفتار با افراد دروغگو؛ ۵ نکته برای وقتی که مچ یک دروغگو را گرفتید
امتیاز مطلب: ٨٤%
84

اسم چوپان دروغگو و پینوکیو بد در رفته است! چرا؟ چون مطالعات نشان می‌دهد متأسفانه بیشتر افراد در طول روز بارها دروغ می‌گویند. در بهترین حالت افراد حداقل ۲ تا ۳ بار در روز دروغ می‌گویند. مثلا دوستان و همکاران شما معمولا در طول روز در ارتباطات‌شان و حتی در مکالمات کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای دروغ‌های ریز و درشت می‌گویند. خود شما خواننده‌ی عزیز هم بالاخره دوست و همکار کسی هستید دیگر. اگر کمی به رفتار خود دقت کنیم، متوجه می‌شویم که گاهی اوقات بیهوده از گفتن حقیقت پرهیز و خود و دیگران را وارد چالش فرسایشی می‌کنیم. محققان دانشگاه کالیفرنیا بعد از ۲۵۳ مطالعه و پژوهش دریافته‌اند که ما فقط قادر به کشف ۵۳ درصد از دروغ‌هایی که به ما گفته می‌شود، هستیم. یعنی تقریبا معادل احتمال پیش‌گویی درباره شیر یا خط آمدن سکه! در این دروغ بازار، نحوه‌ی برخورد با افراد دروغگو بسیار مهم است. نکته‌ی ترسناک دیگر در بازی دروغ و حقیقت این است که حتی مأموران پلیس، بازجویان حرفه‌ای، قاضی‌ها و … نیز تنها در ۶۰ درصد مواقع دروغ را از حقیقت تشخیص می‌دهند و هیچ قطعیتی در کار نیست. در رفتار با افراد دروغگو روش‌های متعددی وجود دارد که استفاده از آنها به موقعیت بستگی دارد. با ما همراه باشید.


مقاله مرتبط: با افراد خودخواه چگونه باید رفتار کنیم؟

گاهی اوقات دروغی که می‌شنویم آن‌قدر بزرگ و شاخ‌دار است که هر آدمی می‌تواند آن را تشخیص بدهد. در این مواقع نوع رفتار با فرد دروغگو و مدیریت مکالمه خیلی ساده‌ است. اما بعضی اوقات دروغی که می‌شنویم آن‌چنان هم واضح نیست و تنها با درصدی از شک و تردید و بدبینی معقول می‌توان در تله‌ی دروغگو نیفتاد. البته بدبینی اصلا ویژگی مطلوبی نیست ولی تلفیق درصدی از آن با واقع‌بینی باعث می‌شود رفتار با افراد دروغگو را در زندگی خود بهتر مدیریت کنیم. بعد از اینکه احساس کردیم حرفی که شنیده‌ایم چیزی جز دروغ نبوده است، باید چه کنیم؟ چگونگی رفتار با افراد دروغگو را از کجا بیامورزیم؟ مستقیم به فرد بگوییم که کمتر دروغ بگو؟ به او بگوییم چرا راست نمی‌گویی یا خیلی ساده به او اهمیت ندهیم و از دروغی که گفته است، بگذریم؟ نیچه می‌گوید: «از اینکه دروغ گفته‌ای ناراحت نیستم، اینکه دیگر به تو اعتماد نخواهم کرد مأیوسم می‌کند.»

۱. قواعد بازی را بدانید

در رفتار با افراد دروغگو قواعد بازی را بدانید

گاهی اوقات برملا شدن حقیقت و رو کردن دست افراد، عواقب خیلی بدتری از شنیدن آن دروغ و به روی خود نیاوردن دارد. لازم نیست تا احساس کردید کسی دروغ می‌گوید سریعا واکنش نشان بدهید. شرایط و موقعیتی را که در آن هستید، بسنجید. علت دروغ چیست؟ نتیجه‌ی پیگیری حقیقت به چه می‌انجامد؟ گاهی بهتر است در مقابل فرد دروغگو سکوت کنید و هیچ عکس‌العملی از خود نشان ندهید.


مقاله مرتبط: ۸ نشانه‌ای که می‌گوید یک رابطه دوستانه به پایان رسیده است

۲. شوخی کنید

بعضی دروغگوها چنان دروغ‌های بزرگی می‌بافند که نه تنها باورکردنی نیست بلکه خنده‌دار و مسخره نیز به نظر می‌رسد. این دروغ‌ها از ۸ فرسخی هم قابل شناسایی هستند. در این مواقع از شوخی کمک بگیرید. مثلا بگویید: «احیانا دماغت بیست سانت بلندتر نشده؟» یا شوخی‌های دیگری که فرد دروغگو را در موقعیت جدیدی قرار بدهد که امکان شوخی کردن برای او نیز فراهم بشود و بتواند در چرخشی رفتاری، حقیقت را بگوید و همه چیز را به پای شوخی بگذارد. این نوع رفتار با افراد دروغگو هم باعث می‌شود از شنیدن دروغ‌های دیگر مصون بمانید و هم آبروی فرد حفظ می‌شود.

۳. خود را به آن راه بزنید

در رفتار با افراد دروغگو خود را به آن راه بزنید

روش دیگر رفتار با افراد دروغگو این است که خود را به آن راه بزنید. با به‌کارگیری این روش فرد مجبور به اعتراف می‌شود و در عین حال عزت‌ نفس و آبرویش نیز حفظ می‌شود. وانمود کنید که حافظه‌تان یاری نمی‌کند و تا می‌توانید سؤالات ریز و درشت بپرسید. وقتی وارد جزئیات موضوع بشوید خیلی زود حقیقت آشکار می‌شود.

۴. با دروغگو صحبت کنید

اگر کمی دقیق‌تر فکر کنید، قطعا یادتان می‌آید که شخص شخیص شما هم در طول روز بارها دروغ می‌گوید. این ویژگی بسیار نامطلوب و زشت است و فجایع و مشکلات بسیاری در طول تاریخ از دروغ گفتن به بار آمده است، ولی به هر حال همه‌ی ما کم و بیش دروغ‌های ریز و درشت می‌گوییم. سعی کنید در مورد دروغی که شنیده‌اید خصوصی با دروغگو صحبت کنید و به نحوی با او حرف بزنید که آبرویش حفظ بشود. یادتان باشد برای اثبات ادعای خود باید دلایل کافی داشته باشید چون اگر مدارک کافی ارائه ندهید شاید همه چیز را گردن خودتان بیندازد و از گفتن حقیقت طفره برود.


مقاله مرتبط: از کجا بفهمیم کسی دروغ می‌گوید؟

۵. مواظب خودتان باشید

در رفتار با افراد دروغگو مواظب خودتان باشید

دانستن حقیقت حق همه‌ی ماست. چه دروغی که شنیده‌اید، خیلی بزرگ و نمایان باشد و چه حرفه‌ای و زیرپوستی گفته شده باشد. از حق خود دفاع کنید ولی حواس‌تان باشد اگر تصمیم گرفته‌اید دست دروغگو را رو کنید، عواقب این کار را در نظر بگیرید. ظرفیت فرد و سابقه‌ی روابط‌تان را کاملا بسنجید تا از اعصاب و احساسات خود محافظت کنید. یعنی چه؟ یعنی با در نظر گرفتن شرایطی که در آن هستید رفتار با افراد دروغگو را طوری مدیریت کنید که شأن هر دوی شما حفظ شده و گره از مشکل باز بشود. نگذارید دروغ‌هایی که شنیده‌اید به بحث و دعوا منجر بشود و اعصاب‌تان به هم بریزد. خود را به جای فرد بگذارید و با علم به اینکه دروغ گفتن حرکت ناشایستی است، سعی کنید ریشه و علت دروغگویی او را پیدا کنید.

بعضی افراد از روی ترس یا کمبود اعتماد به نفس دروغ می‌گویند. اما برخی دیگر دروغگوهای حرفه‌ای و قهاری هستند که سالیان دراز از عمر خود را با دروغ گذرانده‌اند و به چه منافع و دستاوردهایی که نرسیده‌اند. رفتار با افراد دروغگو، پیچیدگی‌های فراوانی دارد. اینکه بتوانید به درستی تشخیص بدهید کدام روش را برای برخورد با دروغگو انتخاب کنید، تا حد زیادی به شرایط شما بستگی دارد. به قول نیچه ناگوارترین نتیجه‌ی دروغ از دست رفتن و گسسته شدن پیوندهای اعتماد میان افراد است.

برگرفته از:linkedin.com

برچسب‌ها:
نیلوفر شهدوست نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (33)

 1. profile-placeholder یلدا گفت:

  خیلی جاااااالب بود تشکر…😃😃😃

 2. profile-placeholder هوشیار گفت:

  با مدیر یا مسئول دروغگو که تمام ابزار قدرت را در دست دارد چه رفتار مناسبی باید اتخاذ کرد؟

 3. Saf Sade Saf Sade گفت:

  جالب بود

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سپاس از شما

 4. profile-placeholder Roshan گفت:

  خانم شهدوست عزیز
  زحمت کشیدید . دستتان درد نکند . مطالب بسیار جالب بود نکته مهم در پیام این مطلب حفظ حرمت تعاملات اجتماعی بود ولی مطلب در مورد برخورد با فرد دروغگو خیلی کوتاه بود شایسته است در این مورد بسیار مهم بیشتر مطلب آورده میشد . البته ممکن است بخاطر استقبال خوانندگان مطلب جمع و جور آورده شده .اما جواب به بعضی از پیام دهندگان
  اولا دست خانم شهدوست درد نکند که زحمت کشیدن دوما کسی نامه فدایت شدن برای کسی ارسال نکرده که حتما این مطلب را بخوانید . دوست ندارید نمیخوانید . لوث کردن زحمت دیگران کار پسندیده ای نیست . ثالثا بقول یکی از مشاهیر هر مطلب نوشتنی حداقل ارزش یک بار خواندنش را دارد .چه رسد به
  مطالبی مانند این که شدیدا در اجتماع ما رشد کرده و ساری و جاری شده است .چنانچه یکبار یکی از مراجع مشهور گفته بود رشد دروغ گوئی در جامعه نگران کننده است . در خاتمه یکبار دیگر از خانم شهدوست تشکر و قدردانی میکنم . و نمره ۲۰ را بهش میدم
  ر

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سپاس از وقتی که اختصاص دادین. ممنون دوست خوب

 5. profile-placeholder حمید گفت:

  ببخشید چون به نظر می رسه واقعیت مطرح نشده .چرا باید در حفظ آبروی دروغگو کوشید اینطور از دید دروغگو ما ابله به نظر می رسیم به عقیده من در کمال احترام و با جسارت باید دیوارش رو خراب کنیم تا حساب کار دستش بیاد.

 6. profile-placeholder طرهان گفت:

  ای چطوریای خالی بند . ،@!!

 7. profile-placeholder محمد گفت:

  تحلیل جالبی بود اما امار ارائه شده در خصوص اینکه همه افراد روزانه چندین دروغ میگویند بنظر من صحیح نیست و نمی بایست مقوله دروغ گفتن را به همه افراد تعمیم داد . موفق باشید.

 8. profile-placeholder داود گفت:

  با سلام البته روش هایی علمی برای تشخیص راست از دروغ وجود دارد مثلا دستگاه دروغ سنج که با توجه به اندازه گیری فشار خون و عرق کردن و حتی تنفس های شخص،میتونه به محقق کمک کنه فراموش نشه ۱۰۰درصد درست تشخیص نمیده ولی تا حدودی کمک کننده میباشد و روش دیگر تحلیل تخدیری میباشد که با استفاده از داروهای خواب آور بسیار قوی حافظه خودآگاه تعطیل میشود و وارد حافظه ناخوداگاه میشود که بیشتر کاربرد نظامی درخصوص اسرای جنگی انجام میشه.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون از وقتی که به ما اختصاص دادین دوست خوب.

 9. profile-placeholder محمد گفت:

  آیا این مطالب واقعا به درد کسی خورده که بخواهیم ما هم در ازش استفاده کنیم ؟؟؟

 10. profile-placeholder نگار گفت:

  خوب بود خیلی به دردم نخورد

 11. profile-placeholder سحر گفت:

  چه عالی همش خواندنی و جالب من عاشق این مطلب بودم 😘

 12. profile-placeholder لیلا گفت:

  خوب بود بدرد بخور و عالی ممنون از خانم نیلوفر

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   هر چند مشخص نشد که شما بالاخره نوشته را دوست داشتید یا خیر اما باز هم ممنون

 13. profile-placeholder لیلا گفت:

  خیلی به دردبخور نبود ولی در مجموع خوب می توانست ازین بهتر باشه باز هم از خانم نیلوفر شهدوست ممنون که زحمت کشیدن مرسی

 14. profile-placeholder ثریا گفت:

  دوست عزیز این دلیل مطلب برای من كارامد نبود متاسفانه چون من تمامی این روشهارو بارها امتحان كردم ولی شخص دروغگو بیشتر و بیشتر روی دروغش اصرار داشته و روشهای پیچیده تری رو شروع كرده.
  بنابراین به نظرم حفظ آبرو و به روی خود نیاوردن دروغگو را مصرتر بروی دروغش میكنه و با خنده و شوخی هم دروغ را آشكار كردن باعث دعوا میشه چون دروغگو به هییییچ قیمتی حاضر نیست دروغ خودشو رو كنه.
  به نظرم بهترین راه اینه كه از ابتدای بحث به فرد دروغگو بگیم كه این بحث برای من جالب نیست و یا من كلافه میشم ازین بحث چون هیچی ازش سر در نمیارم و حرفای متناقض توش میبینم. و یا من كمكی نمیتونم بكنم راجب این قضیه لطفا برای من تعریف نكن.
  باور كنید من جواب گرفتم و بالاخره یك استاد دروغگویی را ساكت كردم!
  امیدوارم شما هم استفاده كنید

  1. profile-placeholder ثریا گفت:

   و در حقیقت با صداقت خود كه نمیخواهیم چیزی بشنویم برای خودمان احترام قایل شیم.

  2. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   دوست عزیزم خیلی لطف کردین و وقت گرانبهاتون رو به “چطور” اختصاص دادین. ممنون که پیشنهاد خودتون رو مطرح کردین. نظر شما شاید برای دوستانی که مثل شما با متن موافق نبودند موثر باشه.موفق باشید.

 15. profile-placeholder سحر گفت:

  خیلی عالی بود قابل خواندن بود من که دوستش دارم شما چه نظر دارید این مطالب حرف نداشتن عالیه

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون دوست عزیز

 16. profile-placeholder شهرزاد گفت:

  امان از دروغ من یک معلمم و یک دغدغه ی من همین است

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون که دیدگاهتونو با ما در میون می گذارید

 17. profile-placeholder صنم گفت:

  خیلی بده به این میگین مچ گیری اینرا بچه نوزاد هم بلده خیلی ضایع بود

  1. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

   خواهش میکنم اشتباه نفرمایید.
   همونطور که در متن اصلی اشاره شده، تحقیقات علمی نشون داده در بهترین حالت ما میتونیم ۵۳ درصد از دروغ ها رو تشخیص بدیم. و حتی اگر تشخیص هم بدیم برملا سازی دروغگویی به صورت عمومی، از نظر اخلاقی کار ناپسندیه.

   هدف از این نوشته اینه که ما رو راهنمایی بکنه که اگر تشخیص دادیم فردی دروغ میگه چطور برخورد کنیم نه اینکه بخوایم مچ گیری کنیم.

   و البته نویسنده اصلی این مقاله هم دکتر تراویس بردبری هست که یکی از مشهور ترین روانشناسان اجتماعی آمریکا است، به همین علت فکر کنم عبارت نوزاد هم بلده برای این نوشته بی انصافیه.

   1. profile-placeholder صنم گفت:

    اصلا اینطور نیست اگر خوشتون آمده بشین شب روز بخون من که حوصله این چرت پرت ها را ندارم

   2. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

    ممنون از توضیحات شما و لطفتون به این نوشته. ظاهرا دوست عزیز” صنم” قانع نمیشن. :))

  2. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام صنم عزیز
   ممنون که وقت گذاشتین و دیدگاه‌تون رو به ما منتقل کردین.
   مواردی که اینجا مطرح شدن مربوط به طرز برخورد با افراد دروغگو هست نه روش‌های مچ‌گیری افراد دروغگو. روش‌های مچ‌گیری رو تو مقاله‌ی زیر بررسی کردیم.
   از کجا بفهمیم کسی دروغ می‌گوید؟

   1. profile-placeholder صنم گفت:

    نخواستیم اصلا منصرف شدم شپا بخونید کافیه

 18. حسام اولنج حسام اولنج گفت:

  سلام، تبریک میگم بسیار خوب نوشته بودید!
  طنز گفتار هم خیلی خوب وارد کرده بودید و من خودم به شخصه چندبار با خوندن متن خندیدم.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سلام خیلی ممنون دوست خوب. خوشحال شدم که متن رو دوست داشتین.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان