رشد و توسعه فردی سبک زندگی عادات موفقیت ۷ دلیلی که معدل‌پایین‌ها موفق‌ترین آدم‌های دنیا می‌شوند

۷ دلیلی که معدل‌پایین‌ها موفق‌ترین آدم‌های دنیا می‌شوند

۷ دلیلی که معدل‌پایین‌ها موفق‌ترین آدم‌های دنیا می‌شوند
امتیاز مطلب: ٨٨%
88

اغلب دانشجویان یا حتی پدر و مادرها فکر می‌کنند اگر خیلی درس بخوانید و شاگرد اول باشید، بدون ردخور یک شغل عالی پیدا می‌کنید و حسابی پول درمی‌آورید. اما متاسفانه واقعیت طور دیگری‌ است. با اینکه بیشتر موقعیت‌های شغلی به مدرک نیاز دارند، اما معمولا کسی با نمره‌های شما کاری ندارد. وقتی که فارغ‌التحصیل می‌شوید، تنها چیزی که مهم است دانش و توانایی شما برای وارد شدن به بازارِ کار است. در واقع رفتن به دانشگاه برای این است که شخص تحصیل‌کرده‌ای به حساب بیایید، نه اینکه میلیاردر شوید. حتی رفتن به بهترین دانشگاه کشور هم برای این ممکن است باعث پولدار شدن شما شود که با آدم‌های بیشتری آشنا ‌می‌شوید. متاسفانه اکثر دانشجوها هیچ هدفی از چیزی که یاد می‌گیرند ندارند و بعد از چند سال تلاش و زحمت با یک تکه کاغذ، کلی هزینه و وام دانشجویی و بدون هیچ مهارت یا برنامه‌ای برای آینده از دانشگاه بیرون می‌آیند و حتی نمی‌توانند یک شغل معمولیِ متناسب با رشته‌ی تحصیلی‌شان پیدا کنند.

برای آشنایی با خلاصه‌ای از مقاله می‌توانید ویدیو زیر را ببینید.

۱. آنها زودتر از بقیه می‌فهمند از زندگی چه می‌خواهند

استیو جابز- تنها راه موفقیت این است که به کارتان علاقمند باشید.

معدل‌پایین‌ها زمان زیادی را در کلاس‌های غیرضروری که ما در آنها برایشان غیبت نمی‌کنیم، نمی‌گذارند.

اگر می‌خواهید کارشناس فنی شوید، قطعا نیازی نیست چندین مقاله با موضوع «چگونه تابستان خود را سپری کردید؟» بنویسید یا غزل‌های حافظ را از بر کنید.

آدم‌های موفق بیشتر تمرکزشان را روی درس‌های عملی می‌گذارند و موضوعاتی را انتخاب می‌کنند که برای شغل آینده‌شان مفید باشد. مخترع و کارآفرین معروف دنیا، استیو جابز دانشگاه را تمام نکرد ولی به یک چهره‌ی موفق در تکنولوژی تبدیل شد، فقط به خاطر اینکه روی کاری که دوست داشت وقت می‌گذاشت. او در سخنرانی معروفش برای دانش‌آموختگان دانشگاه استنفورد گفت: «تنها راه موفقیت این است که به کارتان علاقمند باشید. به جستجو ادامه دهید و ناامید نشوید. وقتی علاقه قلبی‌تان را پیدا کنید، خودتان خواهید دانست که آن را یافته‌اید.»

۲. تجربه‌های دستِ‌ اول به دست می‌آورند

بیشتر معدل‌‌پایین‌ها زودتر از همکلاسی‌هایشان شروع به کار می‌کنند. چون باید پول در بیاورند، بیشتر در کلاس‌هایشان غیبت می‌کنند و نمره‌هایشان پایین می‌آید. در عوض تجربه‌هایی به‌دست می‌آورند که بیشترِ شاگرداول‌ها از آنها بی‌نصیب می‌مانند و همه می‌دانند که استخدام شدن بدون تجربه، چقدر سخت است.

۳. ارتباط برقرار می‌کنند

ارتباط برقرار کردن و دوست پیدا کردن

وقتی که شاگرداول‌‌ها حسابی به موضوعات غیرضروری چسبیده‌اند، معدل‌پایین‌ها کتاب‌های مفید می‌خوانند و هر روز با کلی آدم جدید آشنا می‌شوند. در زندگی واقعی، شناختن آدم‌های قدرتمند می‌تواند به اندازه‌ي توانایی ارتباط برقرار کردن، برای شغل شما مهم باشد.

۴. می‌دانند چطور از زندگی لذت ببرند

از زندگی لذت می برند

آنها وقتی در دوران دانشگاه مهمانی می‌روند و حتی صبح‌ها خواب‌آلود سرکلاس حاضر می‌شوند، اما از زندگی لذت می‌برند. وقتی شروع به کار می‌کنند هم همین جور هستند. خیلی صاف و ساده اگر بگوییم، قضیه به این صورت است که آدم‌های شاد از آدم‌های ناشاد موفق‌تر هستند. آنها به این خاطر که بودن در کنارشان لذت‌بخش‌تر است، در کارهای گروهی نقشی فعال دارند و به همه‌ی گروه انرژی می‌دهند. اینها ویژگی‌هایی هستند که هر رئیسی به دنبالش است. آدم‌های منفی‌باف و پراسترس و بداخلاق هرچقدر هم باهوش باشند، بهترین گزینه برای استخدام نیستند.

۵. ساده‌ترین راه‌حل‌ها را پیدا می‌کنند

یبل گیتس- من همیشه آدم‌های تنبل را برای کارهای سخت انتخاب می‌کنم

متخصص کامپیوتر معروف، بیل گیتس یکی از موفق‌ترین آدم‌های دنیاست که نمی‌تواند پُز نمره‌های دانشگاهش را بدهد. با وجودِ این، او توانست با ساختن مایکروسافت به موفقیت دست پیدا کند. بیل گیتس هیچ‌وقت به معدل و نمره اهمیت نمی‌دهد و می‌گوید فقط خلاقانه فکر کنید. یکی از معروف‌ترین گفته‌هایش این است که «من همیشه آدم‌های تنبل را برای کارهای سخت انتخاب می‌کنم. چون آنها یک راه ساده برای انجام کارهای دشوار پیدا می‌کنند.»


مقاله مرتبط: چگونه پولدار شویم؛ ۱۶ نکته طلایی که پولدارها به شما نمی‌گویند

۶. دنبال آرزوهایشان می‌روند

elizabeth holmes

خیلی از آدم‌های موفق عاشق کارشان هستند. وقتی وارد دانشگاه می‌شوید هنوز خیلی جوان هستید و ممکن است ندانید دقیقا به چه چیزهایی نیاز دارید.

به همین خاطر باید بدانید که مجبور نیستید انتخاب ۱۸ سالگیتان، یا بدتر انتخاب پدر و مادرتان را دنبال کنید. الیزابت هولمز یکی از زنان میلیاردر دنیا، نمونه‌ی خوبی است. او پزشکی را متحول کرد. الیزابت از استنفورد، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا بیرون آمد تا دنبال رویاییش برود. یکی دیگر از بهترین نمونه‌ها ریچارد برانسون معروف و عاشق خوش‌گذرانی است. او در سن ۱۵ سالگی ترک تحصیل کرد و حالا شرکت بزرگ ویرجین را مدیریت می‌کند.

۷. آنها می‌دانند مبارزه یعنی چه

موفقیت به هوش احساسی، پشتکار، علاقه و مهم‌تر از همه توانایی غلبه بر شکست نیاز دارد. مهم نیست در دانشگاه چه معدلی داشته‌اید، در کسب‌و‌کار هم مثل زندگی بالاپایین‌هایی وجود خواهد داشت. معدل‌‌پایین‌ها بیشتر موفق می‌شوند چون معنی مبارزه را می‌دانند. مبارزه‌ی آنها از تلاش برای پاس کردن امتحان شروع می‌شود و به تلاش برای راه انداختن کسب‌و‌کار خودشان ختم می‌شود.

در پایان، معدل و نمره‌ها فقط عدد هستند. موفقیت واقعی این است که در دنیای واقعی برای خودمان کسی شویم. یادتان باشد مشکل در تحصیل نیست، مشکل در روش تحصیل است. وقتی به تحصیل فکر می‌کنید، باید مهارت‌ها را هم در نظر بگیرید، نه فقط اطلاعات یا دانش را. یادتان باشد فقط ۲۷ درصد از فارغ‌التحصیل‌های دانشگاه در زمینه‌ی تحصیلی‌شان کار می‌کنند.

پس اگر می‌خواهید پولدار شوید این نکات را رعایت کنید و به دنبال‌ کسب مهارت‌های مفید فنی و اجتماعی باشید، اما اگر هنوز معتقدید علم بهتر است از ثروت، دیدگاهتان قابل ستایش است و حتما به راهتان ادامه دهید.

 

برگرفته از: lifehack.org

مریم ناصری نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه‌ها (32)

 1. سیستم های نادرست آموزشی برچسب معدل پایین و تنبل و … به برخی دانش اموزان میزند. حتی عقب ماندگان ذهنی توانایی آموختن دارند.

  1. صحبت شما کاملا متینه، هر کسی به اندازه یاد می گیره، اما موضوع اینه که هر کسی تمرکزش رو روی چی می ذاره، مثلا فقط درس ها و کتاب ها رو یاد می گیره، یا اینکه روی مهارت های ارتباطی، ورزش، هوش هیجانی و… هم وقت و انرژی می ذاره.

 2. موفقیت در گرو هوش نیست بلکه در گرو تلاش و کوشش و برنامه ریزی هست. زاپن به این دلیل زاپن نشد که مردمی باهوش دارد. بلکه به این دلیل موفق شد که مردمی تلاش گر دارد. مردمان جنوب آسیا از بنگلادش تا پاکستان به این دلیل پیشرفته نیستند که کم هوش هستند در صورتی که جزو باهوش ترین انسانها هستند اما کشوری همراه با فقر و تنگدستی دارند.

 3. معمولا کسانی که فقط به فکر منافع خودشون هستند و به دنبال خوشگزرانی پولشویی دروغ تهمت و… هستند در هیچ موقع به فکر وظیفه اصلییشون که خدمت به مردم وجامعه خودشون هست نیستند و این وظیفه موقعی تحقق پیدا میکنه که اهل تحقیق و گرایش به فهم مطالب علمی باشند که متاسفانه تو معدل پایین ها فقط میتوان خصوصیت های ابتدایی مطلب را زیاد دید و به زعم نویسنده مقاله تو زندگیشون هم موفقند چرا که فقط موفقیط رو تو پول درآوردن می دونند

  1. اوه!!!‌ این همه صفت منفی فقط برای اینکه معدلشون پایین بوده!!! با این قطعیت نمی شه قضاوت کرد. واقعا نویسنده مقاله نگفته که خوشگذرانی و دروغ و …. به معنای موفقیت یا راه رسیدن به موفقیت هستن!‌ افرادی که به عنوان مثال آورده شدن، مصداق این ویژگی‌ها نیستند

 4. سلام
  مقاله خوبي بود هر چند نميشود مطلق گفت ولي اگه درصد بگيريم اكثر ادماي موفق تو حوزه هاي مختلف مديريتي و صنعتي و تجاري نخبه نيستند بلكه پشت كار و علاقه و صبر و اميد اونا رو موفق كرده
  ممنون

 5. البته در واقع نباید گفت اونها که معدل پاینن تری دارند موفق هستند، باید گفت ازاما آنهایی که معذل بالا دارند موفق نیستند.
  جالب بود،ممنون خانم ناصری

  1. اونجوری که بدتر می شه!!!! در واقع اصلا موضوع معدل بالا یا پایین نیست، معدل بالا یا پایین می تونه نتیجه تک بعدی یا چند بعدی بودن باشه، و رسیدن به ابعاد و جنبه های مختلف زندگی می تونه نقش مهمی در موفقیت داشته باشه.

   خیلی خوشحالم که این مطلب نظرتون رو جلب کرده و سپاس از اینکه نظرتون رو باهامون درمیون گذاشتید.

 6. سلام. معمولاً سعی میکنم این واقعییت رو به اطرافیانم منتقل کنم، انگار این مطلب رو خودم نوشتم انقدر که خودم بهشون فکر میکردم همیشه. مشکلی که این واقییت داره اینه که: یک پل رو پشت سرمون خراب میکنیم (مدرک) و برای جبران کردنش و پیشرفت، نیاز به یک تلاش و جسارت زیاد هست که کمتر کسی همه اینها رو باهم دیگه داره که البته تعدادشون بنظر تو معدل پایین ها کم نیست

 7. خودم معدل پایینی ام ولی این مقاله را قبول ندارم چون دوستان معدل بالا همه در زندگی موفقند خیلی کم پیش میاد ناموفق باشند خلاصه که این مقاله نمی تونه خیلی قابل استناد باشه

 8. دمتون گرم عالی بود. من یه زمانی خر خون بودم و المپیادی بودم ولی هیچی از زندگی نمیفههمیدم . ولی الان چند ساله که دارم عشقی زندگی میکنم و موفقیتام مثله همون موقس و تغیری نکرده. خر نزنید خلاقیت اشته باشید به همه جا میرسید.

 9. درود خانم ناصری واقعا باید این مطلب رو با آب طلا نوشت ممنون از مقاله خوبتون موفق پیروز باشید و بازم از این دست مطالب در سایت قرار بدید بدرود

 10. سلام
  واقعا درست میگه
  من خودم ب شخصه احساسمو تپ نوشتها دیدن
  درکش کردم
  من زیاد واسه درس خپندن وقت نمیزارم.ولی در عوض
  بیرون زیاد میرم با ادمای زیادی اشنا میشم
  در کل درس خوبه اما هر چیزی علاقه میخواد شاید ما علاقه ب درس خوندن نداریم ک معدلمون پایینه
  اما من درسپ ی بندی میدونم ک همه میخوان فقط ازش ازاد شن
  ما این.بندو کمرنگش میکنم
  روز خوش…

 11. باسلام با این مطلبی که گذاشتن. منو از درس خوندن زیاد زده کرد.اما من متقدم که واقعا اشتباه میکنه من با زهره جان موافقم واقعا ملاک جالبی انتخاب نکرده.

  1. رضا جان امیدوارم مقاله ای که فکر می کنید اشتباهه و ملاک درستی رو انتخاب نکرده مانع تلاش و درس خوندن شما نشه.

 12. به نظرم این مقاله رو یه آدم معدل پایین نوشته که خودش و آدمهای مثل خودش رو دلخوش کنه! مثلاً کی گفته که معدل بالاها زودتر شروع به کار نمیکنن و مجبور نیستن در طول تحصیل پول دربیارن؟ کی گفته معدل بالاها کمتر مبارزه میکنن یا لزوماً دنبال آرزوهاشون نمیرن؟
  ملاک خوبی انتخاب نکرده نویسنده: به قول خودش معدل و نمره فقط اعداد هستن و هیچ چیزی نمیشه ازشون برداشت کرد. نه معدل پایین داشتن باعث موفق شدنه نه برعکس. همونطور که لزوماً همه برای موفق شدن لازم نیست از راه تحصیل جلو برن.
  یه نکته جالب هم اینه که اون خانم الیزابت هولمز که به زندگیش استناد شده متهمه که در مورد فناوری که میفروخته صادق نبوده و مقامات بهداشتی آمریکا هم اخیراً تکنولوژیش رو رد کردن. لابد اگر بخوایم بر اساس روش استنباط نویسنده عمل کنیم باید بگیم همه معدل پایینها کلاهبردارن!!!!

  1. زهره جان فکر می کنم در کل حرف مقاله اینه که یک بعدی زندگی کردن خوب نیست و اینکه یه نفر فقط و فقط معدل بالا رو هدف درس خوندنش قرار بده در نهایت باعث نمی شه که در جنبه های دیگه هم موفق باشه. در واقع، موفقیت شغلی به مهارت های بیشتری نیاز داره… خدای نکرده قصد توهین نه به معدل بالاها و نه معدل پایین ها رو نداره.

   1. منم میدونم نخواسته توهین کنه. میگم اصلا ملاک جالبی انتخاب نکرده. یعنی چیزی رو وجه تمایز این دو دسته گرفته که اصلا هیچ معنای خاصی نداره. مثلا میشد بر اساس سحرخیزی آدمها رو تقسیم کنه، یا براساس خود “دانشگاه رفتن” (و مزایا و معایبش) یا خودساخته بودن و …. خیلی چیزهای دیگه

    1. تا حدی مخالفم!‌ چون فکر می کنم واقعا اینجا معدل بالا یا معدل پایین بودن ملاک نیست. بیشتر منظور اینه که برای موفقیت انجام این چند مورد بهتون کمک می کنه ولی در عین حال مثلا ارتباط برقرار کردن و شرکت توی مهمونی ها و توی کلاس های نه چندان مهم شرکت نکردن و کسب کردن مهارت های اجتماعی-ارتباطی، از آدم وقت می گیره و ممکنه به این منجر بشه که معدلتون پایین بیاد. ولی نگران نباشید!!!‌
     وگرنه اگه با معدل بالا هم برای همه این کارا وقت باشه که خیلی هم عالیه!

  1. موفقیت رو نمی شه معادل پول درآوردن دونست. در واقع هرکسی می تونه تعریف خودش رو از موفقیت داشته باشه.
   ولی موضوع اینه که وقتی برای یه چیزی خیلی زحمت می کشی و مثلا چندین سال با عشق و علاقه درس می خونی دلت می خواد در نهایت یه تاثیری توی زندگیت داشته باشه و یه پله باشه برای رسیدن به تعریفی که از موفقیت داری. یه جنبه‌ش هم می تونه کسب درآمد و موفقیت شغلی باشه.

 13. سلام خسته نباشید
  بنده کارشناس تولید محتوا در حوزه فناوری اطلاعات هستم و تبریک بهتون میگم بابت چنین سایت پر محتوا و خوبی.
  مقاله بسیار خوبی بود -دقیقا درست هست و الان باید بگم همین اتفاق برای بنده افتاده و با یه ارزوی کوچیک به بهترین موقعیت ها در حوزه فناوری اطلاعات رسیدم اما همه این موفقیت ها تلاش و شروع کار زود بوده.
  به نظرم بهتره اگر کسی دوست داره به جایی برسه از ۱۷ و ۱۸ سالگی شروع کنه توی حوزه کاری مطلبوش چرا که مطمئنا بعدا دوستان خودش رو خواهد دید که به دنبال شغل هستند اما خودش در بهترین موقعیت ها قرار داره و شرکت ها برای داشتن چنین فردی سر و دست میشکنند.
  اما در آخر لازم میدونم بگم در آینده شما رو با رفتار اجتماعی و سابقه کار و در اخر با تحصیلات میشناسند چرا که داشتن مهارت مهمترین عنوان برای استخدام در همه شرکت ها است.

  1. سلام
   ممنونم
   خوشحالم شما به جایی که می خواستین رسیدین
   اگه همه توی سن نوجوانی بدونن می خوان به چی برسن عالیه، اما گاهی شرایطش نیست و اگه دیرتر هم اتفاق بیفته خودش غنیمنه!

   1. سلام با تشكر از سایت خوب شما مقاله التون بر اساس منطق کاملا علمی بودش سودمند بنده هم تا حدودی شکر خدا با شرايط مشابه ای از موارد فوق خوشبختانه موفقيت داشتم درسن ۲۵سالگی ممنون موفق باشین

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مسابقه استعدادهای نویسندگی

برای شرکت در مسابقه و اطلاع از شرایط آن بر روی دکمه زیر کلیک نمائید: