۸ نشانه‌ای که می‌گوید یک رابطه دوستانه به پایان رسیده است

۸ نشانه‌ای که می‌گوید یک رابطه دوستانه به پایان رسیده است
امتیاز مطلب: ٩٣%
93

دوستی‌هایی که در طول زندگی شکل می‌دهیم اغلب به اندازه‌ی افرادی که با آنها دوستی می‌کنیم منحصر‌به‌فرد هستند. دوستی‌ها در دسته‌های مختلف قرار می‌گیرند: دوستانی داریم که فعالیت خاصی را به همراه آنها انجام می‌دهیم، دوستانی هستند که دسترسی راحتی به آنها داریم مثلا هم‌محله یا همکار ما هستند و دوستان صمیمی. هر یک از این گروه‌ها نقش خاصی در زندگی ما بازی می‌کنند با این وجود ممکن است روزی برسد که دیگر دوست‌مان به حساب نیایند. می‌خواهیم ببینیم نشانه‌های هشداردهنده‌ی پایان عمر دوستی‌ها چه هستند؟


مقاله مرتبط: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید

دوستان صمیمی ارزشمندترین و قابل اعتمادترین جایگاه را در قلب ما دارند و جدایی از آنها برای‌مان سخت‌تر است. اینها کسانی هستند که بیشتر از همه به آنها می‌بخشیم و بیشتر از همه از آنها انتظار داریم. با این حال حتی دوستی‌های صمیمی هم می‌توانند در گذر زمان متزلزل شوند.

رابطه‌ام را با دوستم قطع کنم یا نه؟

هر دوستی‌ای که شروع شده قرار نیست مادام‌العمر ادامه پیدا کند، دوست‌ها همیشه مثل یک دوست رفتار نمی‌کنند و اگر این امر به الگویی تکرارشونده در رفتار آنها تبدیل ‌شود وقت تنزل مرتبه‌ی دوستی به یک آشنای سابق فرا می‌رسد. از طرفی روابط گاهی جذابیت خود را از دست می‌دهند که می‌تواند در اثر تغییر رفتار و اولویت‌های یکی از دو نفر یا هر دو، یا تغییر نقش و هویت آنها در زندگی‌ باشد. همچنین امکان دارد طرفین رابطه به قدری رشد کرده باشند که دیگر در آن نگنجند.

وقتی در ذهن شما ارزشمندی یک رابطه‌ زیر سؤال رفته باشد پاسخی برای این سه پرسش در وجودتان پیدا کنید:

 • آیا از تماس تلفنی یا پاسخ به پیام‌ها طفره می‌روم، یا دائما قرارهایم را با دوستم به هم می‌زنم؟
 • آیا بعد از وقت گذراندن با دوستم احساس بهتری به من دست می‌دهد یا حال بدتری پیدا می‌کنم؟
 • آیا هرگز این سؤال به ذهنم خطور کرده است که اصلا از اول چطور با چنین آدمی دوست شدم؟

اجازه بدهید که کناره‌گیری‌هایتان راهنمای شما باشد. اگر از گذراندن زمان با یک دوست احساس پشیمانی می‌کنید، یعنی پرچم قرمز رنگی برای شما بالا رفته که باید به آن توجه کنید. و در پاسخ سؤال آخر اگر خودتان را در کشمکش برای یافتن دلیل آغاز رابطه می‌بینید، پس به احتمال زیاد همین حالا متوجه شده‌اید که زمان ترک آن رابطه فرا رسیده است.

چه چیزهایی به رابطه‌ی شما با یک دوست مُهر «دیگر کافی است» می‌زند

تصمیم به قطع دوستی‌ها کار ساده‌ای نیست؛ اما می‌تواند سالم‌ترین تصمیم ممکن باشد. در مسیر رسیدن به بزرگسالی فعالانه آدم‌ها را برای ورود به زندگی‌مان انتخاب می‌کنیم. اما قسمت مهم ماجرا این است که فراموش می‌کنیم درست به همان صورت که توانایی دعوت آنها به زندگی‌مان را داشته‌ایم، قدرت داریم از زندگی‌مان بیرون‌شان کنیم. دلایلی که مهر ابطال بر رابطه‌ی دوستانه می‌زنند عبارت است از:


مقاله مرتبط: ۱۰ فرد سمّی که باید به هر قیمتی از آنها دوری کنید

۱. تعداد برخوردهای مخرب از برخوردهای سازنده بیشتر شده است

نشانه‌ پایان رابطه‌ دوستانه - افزایش برخوردهای منفی

اگر ارتباطی منظم با دوست‌ خود دارید و می‌بینید بیشتر اوقات این تعامل‌ها منفی هستند، ممکن است وقت اتمام رابطه‌ فرا رسیده باشد. قرار بر این است که دوستی‌ها لذت‌بخش باشند نه اینکه در ما استرس‌ و اضطراب ایجاد کنند. تجربه‌ی لحظات ناخوشایند در هر رابطه‌ای طبیعی است اما اگر به روالی همیشگی تبدیل شود نشانه‌ی این است که شما دو نفر نمی‌توانید با هم کنار بیایید.

۲. حسادت و رقابت بر رابطه‌ی شما حکم‌فرماست

چشم‌وهم‌چشمی، رقابت فشرده و حسادت‌های زننده نشانه‌هایی هستند که می‌گویند دوستی شما آن‌طور که باید باشد، نیست. اگر دائم می‌خواهید خودتان را به دوست‌تان اثبات کنید بیشتر از اینکه مایه‌ی آسایش دوست‌تان باشید او را فرسوده می‌کنید. انتظار بر این است که در دوستی‌ها حمایت‌ و تشویق جریان داشته باشد نه تقابل و رقابت. پس اگر خودتان را در یک رابطه درگیر جدال ناخوشایندِ «کی از کی بهتره» دیدید، درِ خروجی دوستی‌تان را پیدا کنید.


مقاله مرتبط: چطور با یک آدم حسود برخورد کنیم

۳. دوست‌تان چیزی به زندگی‌تان اضافه نمی‌کند

بیایید واقعیت ماجرا را ببینیم، وقتی کسی می‌خواهد در زندگی شما باشد باید ارزشی به رابطه بیاورد. درست به همان شکل که یک مهمان مؤدب برای صرف شام دست خالی به مهمانی نمی‌رود، دوست شما باید به نوعی باعث ارتقای زندگی شما بشود. شاید همیشه سبدی شادی همراه با او به زندگی شما وارد می‌شود، شاید با شوخ‌طبعی حاضرجوابانه‌اش از خنده روده‌بُر می‌شوید، یا شاید او فردی است که واقعا خوب گوش می‌کند. ارزشی که او به زندگی‌تان می‌آورد هرچه که باشد برای شما ارزشمند است.

بنابراین اگر می‌بینید دوست‌تان چندان مشارکتی در بهتر کردن زندگی شما ندارد زمان آن فرا رسیده که یک صندلی را از مهمانی بعدی‌تان حذف کنید.

۴. دو طرف رابطه به اندازه‌ی یکسان برای آن تلاش نمی‌کنند

رابطه‌های یک‌طرفه جالب نیستند. کسی خوشش نمی‌آید که دائما از دوستش بخواهد زمانی را به او اختصاص بدهد در حالی که طرف مقابل چنین درخواستی ندارد. بنابراین باید از خودتان بپرسید چرا باید دنبال کسی باشید که به دنبال شما نیست؟ وقتی در رابطه‌ای تعادل برقرار نیست یعنی آن دوستی، برای یک یا هر دو نفر، مفهوم دوستی را تأمین نمی‌کند. اگر این تعادل به نفع شما نباشد واقعا می‌تواند به خودپنداره‌ی شما آسیب وارد کند. اجازه ندهید این اتفاق بیفتد. اگر دوست‌تان به اندازه‌ی کافی برای جبران دوستی فوق‌العاده‌ای که شما نسبت به او ابراز می‌کنید انرژی صرف نمی‌کند، از اینکه تمام توان‌تان را صرف او کنید دست بردارید و او را رها کنید.


مقاله مرتبط: چگونه اعتماد دیگران را جلب کنیم؟

۵. احساس می‌کنید که تحت کنترل یا مانورهای او قرار دارید

نشانه‌ پایان رابطه‌ دوستانه-دوست‌ تان شما را تحت کنترل گرفته است

اگر به هر دلیلی در اثنای دوستی احساس کردید که از خود واقعی‌تان فاصله گرفته‌اید بلافاصله مکث کنید و دراین‌باره فکر کنید. دلیل اینکه بر اساس خود واقعی‌تان رفتار نمی‌کنید چیست؟ آیا رفتارهای کنترل‌کننده‌ای در کار است؟ آیا آدم بسیار نفوذ‌پذیری هستید؟ آیا فکر می‌کنید دوست‌تان تا اندازه‌ای روی شما مانور می‌دهد؟ به این مورد به خوبی فکر کنید. بهترین دوستی‌ها آنهایی هستند که شخصیت حقیقی ما را برجسته می‌کنند و بی‌همتا بودن‌مان را بازتاب می‌دهند؛ بنابراین اگر در رابطه‌ای از این موهبت‌ها برخوردار نمی‌شوید، یا حتی عکس این را احساس می‌کنید، توصیه‌ی جدی این است که در دوستی خود بدون فوت وقت تجدید نظر کنید.

۶. همراهی با دوست‌تان جلوه‌ی نامناسبی به شما می‌دهد

با خودتان رو راست باشید: آیا دوست‌ شما آدم خوبی است؟ اگر حتی برای لحظه‌ای در این مورد تردید کرده‌اید، به این مسئله فکر کنید که بازتاب شخصیت آنها روی شما چیست. اگر با یک قلدر دوست هستید، احتمالا در نظر دیگران شما هم یک قلدر هستید. یا حتی بدتر، ممکن است شما به رفتارهای قلدرانه خو گرفته برخی از آنها را خودتان به کار ببرید؛ احتمالا حتی این فکر لرزه به تن‌تان می‌اندازد! مراقب باشید با چه آدم‌هایی مراوده می‌کنید، چون با اینکه دوستان کپی کاربُنیِ هم نیستند اما ما آدم‌ها حتما از روش و مرام کسانی که وقت زیادی را با آنها می‌گذرانیم تأثیر می‌پذیریم. پس همیشه راه بهتر این است که با افرادی دوستی کنیم که تأثیرپذیرفتن از خصوصیات آنها مایه‌ی غرور است.

۷. بیشتر در مرور گذشته‌اید تا آینده

همه‌ی ما دوستانی از سالیان دور داریم. قرارهای بازی که به قرارهای درس خواندن و بعد گذراندن اوقات فراغت تبدیل شده‌اند و نمی‌توانیم زندگی‌مان را بدون حضور این دوستان قدیمی تصور کنیم. شاید هم می‌توانیم؟

اگر بیشتر به حساب خاطرات گذشته رابطه را نگه داشته‌اید و در زمان حال ارتباط شما ارضا‌کننده نیست، ممکن است زمان آن رسیده باشد که گذشته را در همان گذشته رها کنید. آدم‌ها حین رشد کردن و متحول شدن راه‌شان از هم جدا می‌شود و این غیرعادی نیست. ممکن است از توان ما خارج باشد که بخواهیم تک تک دوستانی که در زندگی داشته‌ایم را نگه داریم. گاهی دوستان قدیم به آدم‌هایی تبدیل می‌شوند که دیگر از آنها خوش‌مان نمی آید اما اشتیاق تکرار روزهای خوب گذشته دست از سرمان بر نمی‌دارد. اما به یاد داشته باشید این فکر خوبی نیست که برای گرامیداشت گذشته به رابطه‌ای بند کنید که دیگر سمی شده است.


مقاله مرتبط: چگونه در زمان حال زندگی کنیم؟

۸. اعتماد به نفس و عزت نفس شما تحت تأثیر منفی است

این مخلص کلام و نکته‌ی پایانی است. اگر در رابطه‌ی شما با دوست‌تان به «هر» دلیلی آسیبی متوجه‌ی اعتماد به نفس و عزت نفس‌تان است، بدون شک وقت جدایی است. شما همین حالا با این دو، باید کارهای فراوانی را سروسامان بدهید! با اعتماد به نفس است که تلاش می‌کنید از تحصیلات، شغل و سرپناهی که دارید محافظت کنید و در هر گامی از این مسیر که به خودتان شک کردید آن را کنار بزنید. با عزت نفس است که احساس ارزشمندی می‌کنید و از خودتان مراقبت می‌کنید. وقتی قرار است که دوستان‌مان مشوق ما، حمایت‌گر ما و رفیقان ما باشند، اگر به هر دلیلی آنها به تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس‌مان کمک نکنند، پس اصلا دوست ما نیستند.

وقتی چوب‌خط یک دوست برای شما پر می‌شود

نشانه‌ پایان رابطه‌ دوستانه

هر یک از ما حد خاصی برای قطع یک ارتباط داریم. هر کدام از ما به ویژگی‌هایی بیش از سایر موارد اهمیت می‌دهیم. ممکن است شما دوستی داشته باشید که عادت دارد قرار ملاقات‌هایش را کنسل کند، اما این رفتار او را تحمل می‌کنید چون وقتی در دوره‌ی افسردگی بودید در کنار شما بود. شاید دوست دیگری دارید که دائما باید از دردسر نجاتش بدهید، کسی که دائما می‌خواهد زندگی خودتان را وقف کمک‌رسانی به او بکنید. در این موقعیت‌ها ممکن است از اینکه نقش قهرمان را بر عهده می‌گیرید یا کاری بیشتر از حق دوستی برایش انجام می‌دهید احساس رضایت داشته باشید. پس در این حالت شما نهایتا از پویایی رابطه‌ی دوستانه‌تان لذت می‌برید.

چطور یک رابطه‌ی دوستی را تمام کنیم

برای اینکه نتایج قطع ارتباط برای‌تان شفاف و روشن باشد می‌توانید این نکات را به کار ببرید:

 • اجازه ندهید رابطه‌ی سمی برای مدت طولانی کش بیاید.
 • به عباراتی که می‌خواهید برای تمام کرن رابطه به کار ببرید به خوبی فکر کنید.
 • اگر بعدا در محل کار، محله یا دایره‌های اجتماعی دیگرتان با این دوست برخورد خواهید داشت مطمئن شوید که با لحنی کاملا مثبت این کار را انجام می‌دهید.
 • ممکن است لازم باشد در دنیای اینترنت راه‌های ارتباطی مانند ایمیل، یا صفحات اینستاگرام یا فیس‌بوک دوست‌تان را آنفالو کنید.
 • برای بیان دلیل این قطع ارتباط روی نیازهایی که دارید تمرکز کنید و نه اشتباهات دوست‌تان.
 • به خوبی‌هایی که این رابطه در طول زمان برای‌تان داشته اذعان کنید. همچنین سپاسگزاری خود را نسبت به نقشی که او در گذشته‌ برای شما ایفا کرده است.
 • روی افکار منفی برای گرفتن انتقام یا تنبیه دوست سابق‌تان تمرکز نکنید. تحقیقات نشان می‌دهند این افکار روی بهزیستی خودتان اثر منفی می‌گذارد.

وقتی جواب شما به سه سؤال ابتدای این نوشته مثبت باشد و نشانه‌ها‌ی بعدیِ ذکر شده در رابطه‌ی فعلی‌تان مصداق پیدا کند وقت آن است که با هر دو طرفِ رابطه یعنی خودتان و دوست‌تان صادق باشید. با وجود اینکه قطع ارتباط ممکن است بسیار سخت باشد، اما اینکه نیازهای خودتان را در اولویت بگذارید و به دوستی‌های ناکارامد پایان بدهید راه ایده‌آلی است برای اینکه بهترین دوست خودتان باشید.

برگرفته از: huffingtonpost psychologytoday

برچسب‌ها:
سارا شهیدی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (23)

 1. profile-placeholder علی گفت:

  سلام خانوم شهیدی من و دوستم ماهی یبار با هم دعوا میکنیم سر مسائلی بی ربط من واسه اون کارهایی کردم که انتظار داشتم برام جبران کنه کاری که حتی برادر در حق برادرش نمیکنه اما اون به نقطه ایی رسیده که اینهارو وظیفه ی من میدونه ولی من بش گفتم این وظیفه ی من نبوده فقط لطف بوده ولی باز حرف خودشو میزنه از طرفی خیلی بهم وابسته شدیم یعنی دوطرفه هست این وابستگی خودش بم گفت منم خیلی بش وابسته شدم یکسال قرار بود با هم بریم مسافرت اون همش بهونه میورد که نمیتونه با من بیاد مسافرت اما از وقتی یه دوست جدید پیدا کرده قرار با اون بره مسافرت من خیلی ناراحت شدم بش گفتم که دیگه نمیخوام بات ادامه بدم دوستیمو ولی دو روز نشده دلمون برا هم تنگ شد و آشتی کردیم نمیدونم چیکار کنم؟؟؟ بنظر شما ادامه این دوستی صلاحه؟؟

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   در دوستی ها شما فقط توانایی تغییر نگاه خودتون رو دارین اما نمیتونین دیگران رو محبور کنید که مثلا قدردان شما باشن. این تلاش سرانجامش خودخوری و قهر و آشتیهای متناوبه.
   اگر میتونید با دوستتون همینطور که هست کنار بیاید که به این رابطه ادامه بدید. در غیر این صورت توصیه میکنم دوستان تازه پیدا کنید.
   موفق باشید

 2. حکمتی حکمتی گفت:

  مفید بود

 3. profile-placeholder ثریا بهرامی گفت:

  ممنون از مقاله ی فوق العاده پر بار شما. من چند روزی هست درگیر همین موضوع هتم و با خوندن مقاله ی شما الان بهتر میتونم تصمیم بگیرم و مطمئن شدم که تصمیمم اشتباه نیست. فقط اگه امکانش هست راهکاری ارائه بدید که چطور میشه با کسی که ناچار هستی هر روز کنارش باشی (مثلا یک همکار) چطور میشه هم قطع رابطه ی دوستی کرد و هم احترام خود و او را حفظ کرد. ممنون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از توجهتون. رابطه ای که توصیف میکنید و باید به اجبار حفظ بشه رو میشه کنترل کرد. اگر همکار هستین سعی کنید مراوداتتون و حرفهاتون رو محدود به حوزه کاری نگه دارین. متاسفانه با یک پیام خیلی نمیشه به مشکل شما و دوستتون پی برد و توصیه ی دقیق تری داشت.
   موفق باشید

 4. profile-placeholder سارا گفت:

  سلام من یه دوست دارم که متاسفانه وقتی که ۶ سالش بود مامانشو از دست داده و حدود ۴ ساله که باهم دوستیم تو این دوستیمون خیلی به مشکل برمیخوریم …عقاید و نظراتمون تو بعضی موارد با هم فرق میکنه که باعث ایجاد بحث ینمون میشه …همونطوری که گفتم دوستم ماما نداشته و این باعث ایجاد خلا تو زندگیش شده … وقتایی که با هم حرف میزنیم از مشکلاتی که توی خونه با بابا و برادرش داره بهم میگه یا مثلا از کارایی که کرده(مثلا میگه از صب هم طرف شستم هم افطار درس کردم از یه رف یه عالمه مهمون داشتیم و…)من نمیدونم تو جواب بهش چی بگم وقتی میاد و این حرفارو به میگ و با سکوت من مواجه میشه میگه تو خیلی عوض شدی و اصلا درکم نمیکنی … خب چی بگم بهش؟؟؟
  من به خاطر اینکه از هم انرژی منفی نگیریم و هر روز باهم بحث نکنیم مجبور شدم گوشیمو خاموش کنم و هر چن شب یه بار بهش پی ام میدم تا از حال و اوضاش باخبر بشم ولی بازم اون انرژی منفی رو بهم میده و هی حرفای ناامید کننده و پر از احساسات منفی و انرژی منفی که بهم منتقل میکنه میزنه مثلا تو این مدت نبودی خلی داره بهت خوش میگذره …مممنون میشم کمکم کنید تا بتونم دوستیمونو نگه دارم
  و اینم بگم متاسفانه برا یکی از دوستای من یه مشکل بزرگی پیش اومد که همه تو شوکیم و ناراحت و این باعث شده حدود یه هفته و نیم بهش پی ام ندادم هر شب که میخواستم بهش پی ام بدم زود پشیمون میشدم چون میدونستم بگم برا دوستم این مشکل پیش اومده و اصلا حالم خوب نبوده و نتونستم پی ام بدم میگفته اره دیگه براتو فقط اونا مهمن و… و حال منو چن برابر خراب تر میکرد…کمکم کنید خیلی دوسش دارم و میخوام کمکش کنم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   به هر حال بخشی از دوستی همین کمکهاییه که به هم میکنیم تا از شرایط سخت زندگی عبور کنیم. باهاش همدلی نشون بدین و بگین که درکش میکنین. اگه راه حل خواست بهش راه حل بدین.
   نهایتا اگر ناراحتی های دوست شما خیلی تکراری و دائمی شده بهش توصیه کنید که به روانشناس خوبی مراجعه کنه تا با کمک یک متخصص بتونه بهتر زندگی کنه. اما یادتون باشه حضور شما به عنوان یک دوست کنار اون میتونه خیلی بهش کمک کنه.
   در مقابل بهانه هایی که میگیره که چرا بهم توجه نمیکنی جواب خاصی ندین اما از دسترسش هم خارج نشین.

   نهایتا اینکه من خیلی شما و دوستتون رو نمیشناسم، پس توصیه هایی که گفتم کلی هست
   موفق باشید

 5. profile-placeholder نازگل گفت:

  سلام. خانم شهیدی خیلی ممنون بخاطر مطلب مفیدی که بیان کرده بودید. من چند ماهی هست که با یکی از دوست داشتنی ترین دوستانم قطع رابطه کردم. چون مدام منو تو حاشیه قرار میداد و همیشه من در زمانی که لازم داشت به صحبت هاش گوش میدادم اما من زمانی میتونستم باهاش صحبت کنم که اون با من حرف داشت نه اینکه من هم گاهی بهش نیاز داشته باشم و اون شنونده باشه. چند بارم بهش گفتم اما میگفت اشتباه میکنم امابعد ها که فکر کردم دیدم همیشه رفتارش اینطور بوده و من چون اون موقع ها تنها کسی بود که باهاش راحت بودم سعی میکردم رابطه مو حفظ کنم.خلاصه کلی فکر کردمو از یه روزی دیگه باهاش قطع رابطه کردم. خیلی ازش دلخور بودم اما دیدم بود و نبودش کمکی به کم شدن تنهایی من یا من شدن حرفهای تو دلم نمیکنه. من همچنان تنهام چه اون موقع که بود چه حالا که نیست. اما نمیدونم اگه یه روزی دیدمش یا تلفنی رابطه پیدا کردیم چطور باهاش برخورد کنم؟؟؟؟؟

 6. profile-placeholder هلینه ملیکیان گفت:

  دمت گرم عالی بود…… سارا جان به چیزهایی پی بردم که دقیقا انجامشون دادم و نتیجه گرفتم
  ولی یه سوال من میخوام صفحه اینستاگرامش رو داشته باشم تا ببینه من به کجاها میرسم با نبودنش. میخوام که اونجا ببینه همه چیز رو.
  احساس میکنم نیازی به اینکار نیست ولی یه حسی میگه نگهش دار لازم میشه
  به نظرت چیکار کنم؟؟؟؟؟

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   نظر من اینه که تا وقتی حواستون به اون آدم هست بخشی از انرژی پیشرفتتون داره از اون مسیر به هرز میره. روی خودِ خودتون تمرکز کنین. شما شخصا لایق پیشرفت هستین و نه برای تحت تاثیر قراردادن دیگران. به جایی برسید که بتونید واقعا فارغ از اون آدم زندگی کنید. تا اون وقت اسیرش هستین.
   توصیه میکنم این مقاله رو در مورد بخشش مطالعه کنید (حتی اگر الان دارین فکر میکنین چه ربطی داره به حرف من!) چون فکر میکنم بهتون کمک زیادی میکنه:
   چطور حتی وقتی غیرممکن است بتوانیم ببخشیم؟

 7. profile-placeholder مریم گفت:

  مشکل اصلی من، بیان جملات مناسب در موقعیت های پیش آمده است. نمی تونم فکرم رو با جملات درست که برخورنده نباشد و در عین حال احساس و نظرم رو منتقل کند، بیان کنم. ممکن است در مقاله ای یک سری جملات درست در هر موقعیت را نیز آموزش دهید؟

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   مشکلی که مطرح میکنید میتونه تا حدودی به عدم حضور ذهن شما در لحظه و بخشیش به جرات ورزی ناکافی در ابراز خودتون برگرده. هر دوی این موارد رو میتونید با افزایش اطلاعاتتون در این حوزه ها و تمرین کردن عملی اونها به مرور بهبود بدین.
   چند مقاله بهتون معرفی میکنم از چطور، و البته خودتون میتونید با استفاده از دکمه ذره بین(بالا سمت چپ سایت) کلمات کلیدی مورد نیازتون رو در سایت ما جستجو کنید:
   چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟
   چطور به حرف مردم اهمیت ندهیم؟
   هوش کلامی چیست و راه های تقویت آن چگونه است؟
   اگر با انواع خاصی از آدم های مشکل افرین طرف هستید باز توصیه میکنم کلمه کلیدی مربوط رو جستجو کنید:
   ۱۲ روش افراد موفق برای مقابله با آدمهای سمی
   با کسی که مدام غر می‌زند چگونه برخورد کنیم؟
   نحوه برخورد با افراد بی منطق چگونه است؟

   امیدوارم که مطالعه این مقالات براتون مفید واقع بشه.

   1. profile-placeholder مریم گفت:

    از لطف شما و نظرات مفیدتان بسیار متشکرم. انشاءالله همیشه شاد و موفق باشید.

 8. profile-placeholder فروغی گفت:

  ممنون از مطالب بی نظیرتون.واقعا هم علمی وهم کاربردی هستند.اما باور کنید تمام کردن دوستی که از آغاز اشتباه بود،برای یکی مثل من که خجالتی هست و نمیتونه دلایل تصمیمش رو بیان کنه،سخت و چه بسا غیر ممکنه!

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه به ما لطف دارین. اگر دوستی‌تون اشتباهه و نمی‌تونین برای تموم کردنش خودتون رو مجاب کنید، حتما از مشاور یا روان‌شناس قابل اعتماد کمک بگیرید.
   راهی که اشتباهه رو نباید ادامه داد.
   موفق باشید

 9. profile-placeholder محسن گفت:

  خانم شهیدی امکانش هست مهارت های رفتاری در ارتباط با خانم ها و آقایون رو یه مقاله براش تهیه کنید

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   با همکارانم برای تصمیم‌گیری در میون گذاشتم. همراه ما باشید.

 10. profile-placeholder عيسي گفت:

  مقاله عالي بود .ما بايد قدر دوستي مان در دبيرستان و دانشگاه بدانيم، البته در مقطع ارشد به جاي دوستي ها رقابت حاكم شده .

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   خوشحالم که نظر مثبت شما جلب شده، رقابت‌جویی مداوم از همون دسته اشکالاتیه که در مقاله بهش اشاره شده، متأسفانه تا حد زیادی صحیح می‌فرمایین.

 11. profile-placeholder armin گفت:

  به این نتیجه رسیدم که باید دوستیمو برای همیشه ادامه بدم !!! 🙂

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   چه عالی!

 12. profile-placeholder محسن گفت:

  واقعا بهتون تبریک میگم
  بسیار سایت آموزنده و حرفه ای هستش و مطالب زرد به ندرت توش پیدا میشه
  همه چیزی به صورت حرفه ای بحث شده و کلا تمام مهارت ها رو پوشش میده
  تازه با ساییتون اشنا شدم و امیدوارم هر روز تیم نویسندگیتون بهتر از قبل بشه
  من خیلی مطالعه میکنم و سایت شما یکی از اولین انتخاب های من است.
  اگر بتونید مطالب پیشنهادی از سرار وب رو بیارید اخر قالبتون بهتر میشه

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   از انرژی مثبت شما ممنون
   امیدوارم که نظر مثبت شما رو در ادامه‌ی مسیر داشته باشیم.
   با آرزوی موفقیت برای شما

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان