تمکین چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟

تمکین چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟
امتیاز مطلب: ٧٩%
79

همین که نکاح یا ازدواجی از منظر قانونی و شرعی به درستی واقع شد، به دنبال خود حقوق و تکالیفی را برای زوجین ایجاد می‌کند. یکی از آثار نکاح از منظر قانونی ایجاد رابطه‌ی زوجیت است. مقصود از این رابطه نیز مفهوم عامی است که همه‌ی روابط شخصی (غیر مالی) و مالی زوجین را دربرمی‌گیرد و تخصیص آن به روابط زناشویی با معانی این کلمات همخوانی ندارد.

نکته‌ی قابل توجه آن است که قوام زندگی مشترک نه به قانون بلکه به اخلاق نیازمند است. یکی از ابعادِ اخلاقیِ خانواده، تمکین و اطاعت است. این نوشته را بخوانید تا ببینید تمکین چیست.


مقاله مرتبط: شرایط طلاق غیابی چیست؟

مفهوم تمکین چیست

آنچه در عرف از مفهوم تمکین (به معنای خاص کلمه و در نظام خانواده) به ذهن متبادر می‌شود عبارت است از اطاعت خانم از خواسته‌های همسرش. البته این معنای عرفی از معنای لغوی و اصطلاحی هم دور نمانده است. مفهوم لغوی تمکین تن در دادن است.

معنای اصطلاحی تمکین در علم حقوق برگرفته از متون فقهی ماست؛ به عبارت دیگر دارای دو معناست:

۱. تمکین عام

عبارت است از خوش رفتاری یا حسن معاشرت همسر با شوهر خویش و اطاعت از خواسته‌های مشروع همسر، همچنین رعایت نظافت و آرایش خود برای همسر به گونه‌ای که مقتضای زمان و مکان و موقعیت و شأن خانوادگی آنان است. البته لازم به ذکر است که تمکین دو طرفه است و آقا نیز به عنوان همسر بایستی نسبت به خواسته‌های مشروع همسر پاسخ مثبت بدهد.

به عبارت دیگر تمکین به معنای عام آن است که خانم وظایف خود را نسبت به همسر انجام دهد و از او در حدود قانون و عرف اطاعت نماید و ریاست شوهر را در خانواده پذیرا باشد. بنابراین اگر آقایی از همسرش توقعات نامشروع یا نامتعارفی داشته باشد، خانم مکلف به اطاعت از او نیست. به عنوان مثال اگر آقا از همسرش بخواهد که تمام اموالش را به نام او بزند و خانم رضایت کامل به این کار نداشته باشد، این توقع متعارف تلقی نمی‌شود. در مورد رفت و آمد خانم لازم به ذکر است که اگر آقا بر خلاف عرف از خروج همسر خود از منزل و بازدید خویشان و دوستان جلوگیری کند، رفتارش سوءِ معاشرت تلقی می‌شود.

۲. تمکین خاص

تمکین چیست

منظور از این نوع تمکین رابطه‌ی خاص زوجیت و روابط زناشویی است. آنچه در عرف از تمکین فهمیده می‌شود، بیشتر در قالب این نوع تمکین است.

برای درک بهتر از تمکین بایستی به مفهوم نُشوز که در مقابل تمکین مطرح می‌شود نیز بپردازیم. عدم تمکین یا نشوز عبارت است از نافرمانی یکی از زوجین. بنابراین نشوز نمی‌تواند صرفا مختص زن باشد. نافرمانی زوج و عدم ایفای مقتضیات زندگی مشترک نشوز نام دارد. ولی در عرف و حقوق امروز، واژه‌ی نشوز را بیشتر در مورد زن به کار برده‌اند. هر چند اختصاص این واژه برای زن مسلما قابل ایراد است.

نشوز مرد می‌تواند در قالب‌های گوناگون نمود داشته باشد. مثلا مردی که نفقه‌ی همسر خویش را نمی‌پردازد یا با همسر خود حسن معاشرت ندارد ناشز است. اگر حالت نشوز از جانب زوجین (هر دو) باشد، شِقاق نامیده می‌شود.

مفهوم عدم تمکین

هرگاه زن همسرش را تمکین نکند و در اصطلاح حقوقی ناشزه شود، همسر می‌تواند به دادگاه و محکمه حقوقی مراجعه کند و الزام زن را به تمکین خواستار شود. به علاوه، زن نمی‌تواند در مدتی که تمکین نمی‌کند از همسر خود طلب نفقه‌ داشته باشد. به عبارت دیگر اگر زن بدون هیچ‌گونه مانعِ شرعی از انجام وظایف و تکالیف زوجیت امتناع کند، استحقاق خود را برای دریافت نفقه از دست می‌دهد. بنابراین اگر زن برای عدم اطاعت از خواسته‌های مشروع همسر خویش، عذر موجه و قانونی داشته باشد نفقه به او تعلق خواهد گرفت. به عنوان نمونه وضعیتی را تصور کنید که زن به علت خطری که از جانب همسرش متوجه اوست (مثلا شوهر دچار ناراحتی روحی و عصبی است) از ماندن در خانه‌ی همسر امتناع می‌کند. در این صورت نمی‌توان منکرِ تعلقِ حقِ نفقه به آن زن شد.

از طرف دیگر، همان‌گونه که بیان شد ممکن است مردی نیز ناشز شود و به وظایف خویش عمل نکند. در این‌صورت زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه الزام همسر را به انجام وظایف و تکالیف قانونی و شرعی خود درخواست کند. نشوز مرد، سوءِ معاشرت یا همان بدرفتاری تلقی می‌شود و می‌تواند از مصادیق عسر و حرج باشد و طبق قانون زن می‌تواند با طی مراحل قانونی، درخواست طلاق بدهد. برای آشنایی بیشتر با مصادیق عسروحرج می‌توانید مقاله‌ی شرایط طلاق غیابی را بخوانید.

تهیه شده در: chetor.com

فائزه آخوندی دانش آموخته کارشناسی ارشد حقوق عمومی و دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق پزشکی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (51)

 1. profile-placeholder آخوندی گفت:

  با عرض سلام و احترام؛
  بسیار ممنونم که متن را مطالعه نمودید.
  اول از همه خواهشا مطمئن شوید که دیگر نمی توانید با همسرتان زندگی کنید. اگر به این یقین رسیده اید که همسرتان ترک نمی کند و مشکل روانی اش لاینحل است باید بدانید که می توانید بنابر ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی به عنوان عسر و حرج از همسرتان جدا شوید و همه حق و حقوقتان را مطالبه نمایید. اجباری هم در کار نیست. فقط باید مطمئن باشید که همسرتان معتاد است. جز شرایط ضمن عقد ازدواج شما هم آمده است که اگر امضا کرده باشید حق طلاق دارید. باز هم خواهش می کنم مطمئن شوید که نمی خواهید با همسرتان زندگی کنید بعد برای طلاق به محاکم مراجعه کنید.
  موفق باشید.

 2. profile-placeholder M_S گفت:

  باعرض سلام
  من ازدواج کردم ودراین مدت متوجه شدم که شوهرم که ازلحاظ روانی مشکل داره وحتی معتادبه شیشه هم هست،والان میخواهم جداشوم ودرخواست طلاق دادم ،خانواده ی شوهرم ازوضعیتش آگاه بودندولی مارافریب دادندوالان هم قبول ندارندپسرشون مشکل داره ،شوهرم ادعا میکنه منودوست داره ولی دروغ میگه وگفته طلاقم نمیده وحق تمکین میگیره…سوال من ازشما اینه آیاکسی که مشکل داره میتواندحق تمکین بگیره؟واگرمن نخواهم بااون زندگی کنم ،بایدبه اجبارزندگی کنم؟ممنون میشوم هرچه سریعترپاسخم رابدهید‌.

 3. profile-placeholder Abbas گفت:

  سلام خسته نباشید
  من و همسرم یکسال هست که عقد کردیم ، زیر یک سقف نرفتیم ، در طی این مدت همسر من همیشه دنبال راه فرار بوده و ایجاد درگیری می کردند توی زندگی و همیشه دوست داشتند که من رو عصبی کنند(چون خودشون مشکل اعصاب دارند و من نمیدونستم ) و موفق شدن با استفاده از عصبی کردن من و اتفاقات دیگه پای من رو به کلانتری باز کنند و کاری هم نتونستن بکنند.

  بعد از ۲ ماهی که ایشون حضور نداشتند یعنی خودشون گذاشتن رفتن و هرچی من زنگ میزدم و خبر میگرفتم جواب نمی دادند تا اینکه یک روز رفتم جلوی درب منزلشون و اونجا هم شروع به بی احترامی و فحاشی کردند و من سکوت کردم و برگشتم .

  من یکسری تصویر هم ازشون دارم که بدون اجازه من به منزل افرادی رفتند که من نمیشناسم و همینطور با دوستشون که یک زن صیغه ای بود ارتباط خودشون رو شروع کردند یعنی تاکید من بر این بود که با این خانم دوست نباشند اما یک مدتی رابطه اشون قطع شد دوباره به صورت مخفیانه شروع کرده بودند و با این خانم همه جار فتند و همه کار کردند بجای اینکه برای من وقت بگذاره برای این خانم وقت میگذاشت .

  تا اینکه چند روز پیش حکم درخواست نفقه از شورای حل اختلاف اومده برای من من میخوام ببینم زنی که حضور نداشته و من رو هم از نظر نیاز جنسی پوشش نداده و به خواسته و حرفم گوش نداده چطور میتونه نفقه بگیره ؟؟؟؟

  آیا راهی است که بشه اینها رو جایی اعلام کرد و کمی اذیتش کرد ؟؟
  در ضمن همسر من به اجبار شرطهایی رو گذاشته که میگه اگر قبول نکنی باید بری زندان میخواستم راهنمایی کنید در این مورد .

  در ضمن تمامی تصاویری که در یک منزل فرد غریبه هستند و با دوستاشون بیرون بودند و یا جاهایی که با دوستانم صحبت کردند و به آنها بی احترامی کردند موجود هست .

  ممنون میشم راهنمایی کنید شدید نیاز به کمک دارم .

  1. profile-placeholder آخوندی گفت:

   با عرض سلام و احترام . بسیار ممنون که وقت گذاشتید و مطلب را مطالعه فرمودید. اولا اینکه تامل بفرمایید که واقعا می خواهید با همسرتان زندگی کنید یا خیر و ایشان به شما علاقه ای دارد یا خیر. زیرا می فرمایید از اول عقد عصبی هستند و سر ناسازگاری دارند. ثانیا ایشان می تواند مطالبه نفقه نماید اما می توانید ادله عدم تمکین عام ایشان را در محکمه همراه داشته باشید. اگر دعوا وارد پروسه رسیدگی شود خودشان تحقیقات محلی را انجام می دهند و ادله شما را ارزیابی می نمایند.
   موفق و پیروز باشید.

  2. profile-placeholder Sajjadmohamadpur گفت:

   دقیقا همین برنامهدرو من همدارم ولی یکی نیست راهنمایی کنه

 4. profile-placeholder محمد رضا روحانی گفت:

  حدود قانونی کاملا شفاف ذکر نشده بود.
  بحرحال ارزش خوندن را برای یک فرد عادی داره.

 5. profile-placeholder سیدمهدی گفت:

  باسلام و عرض ادب
  لطفا مقاله ای در خصوص” دفاع مشروع در قانون مجازات اسلامی جدید ” بگذارید.
  با تشکر صمیمانه از دوستان و دست اندر کاران وبسایت بی نظیر چطور

  1. profile-placeholder آخوندی گفت:

   با عرض سلام و احترام؛
   بسیار ممنون از حسن نظر شما.
   پیشنهادتان به دوستان منتقل خواهد شد. البته می توانید به علل موجهه جرم که نوشته سرکار خانم فاطمه سیف است نیز مراجعه نمایید. یکی از مباحثی که ایشان بحث نمودند و از علل موجهه جرم است ” دفاع مشروع” می باشد.
   موفق و پیروز باشید.

   1. profile-placeholder سیدمهدی گفت:

    خیلی ممنون

 6. profile-placeholder Roya گفت:

  با درود ، همسری دارم بمن نفقه نمیده فقط هزینه ی خورد وخوراک خانواده رو فراهم میکنه ، و من ۲۴ ساعت در خدمت همسر وبچه هام هستم از ارایشگاه رفتن ومهمانی دادن و مهمانی رفتن هم خبری نیست وچون حقوقش کمه منم صرف نطر کردم ، سالهاست باهاش زندگی کردم و فقط یه ارزو داشتم که بارها بهشون گفتم که خونه اش رو بفروشه وبخاطر اب وهوای بد استان مون جای دیگه نقل وانتقال بدیم واسه سلامتی بچه ها و خودم که بشدت حساسیت دارم بازم قبول نمیکنه میخوام بگم حق من در این زندگی کجاست ؟ وچرا اونقدر این اقا باید به یک خانواده بی پناه زور بگه ؟ ایا کشی هست فریاد رس ما باشه ؟

  1. profile-placeholder آخوندی گفت:

   با عرض سلام و احترام؛
   بسیار ممنون که مطلب را مطالعه نمودید.
   از بابت نفقه حقوق و قانون از شما حمایت می نماید اما ببینید ارزش این را دارد که همسرتان را برای مطالبه نفقه به محکمه بکشانید!!!!
   در ضمن صبر و گذشت شما در زندگی مشترکتان قابل تحسین است. از هنر همسری تان و یا یک بزرگتر که همسرتان هم ایشان را قبول داشته باشد به عنوان واسطه استفاده نمایید.
   موفق و سربلند باشید.

 7. profile-placeholder علی گفت:

  حداقل پنج شش مورد برای طرح دادخواست و مطالبه زن هست که برای عدم انجام آن زوج را می فرستند آب خنک بخوره . ولی هیچ ضمانت اجرایی برای تمکین تعریف نشده و با هزار دوز و کلک می توانند از این مسئولیت شانه خالی کنند و ککشان هم نگزه
  فقط جواب خدا را چی می دهند ناشزه ها بماند برای مکافات عمل در این دنیا و اون دنیا

 8. profile-placeholder یک مجرد گفت:

  همسر کجاست که تمکین کنه

 9. profile-placeholder سرگشته گفت:

  سلام وقت بخیر:ببخشیدمیدونم سوالم ربطی به موضوع نداره ولی آیامردی میتونه به خاطروسواس فسخ نکاح کنه؟

  1. profile-placeholder آخوندی گفت:

   با عرض سلام و احترام؛
   بسیار ممنون که مطلب را مطالعه نمودید. وسواس از موارد فسخ نکاح تلقی نمی شود. به عبارت دیگر موارد فسخ نکاح حصری است و نمی توان به سایر موارد مانند وسواس – به عنوان یک عیب- تعمیم داد.
   موفق باشید.

   1. profile-placeholder سرگشته گفت:

    ممنون ازپاسخ تون،دوسوال دیگه داشتم:
    ۱)یعنی نگفتن وسواس جزمواردتدلیس محسوب نمیشه؟
    ۲) این که فرمودید مواردفسخ نکاح حصری هست به چه معناست؟باتشکر

    1. profile-placeholder آخوندی گفت:

     با عرض سلام مجدد.
     جواب سوال اول- در نص قانون به صورت صریح وسواس را از موارد فسخ نکاح تلقی نکردند. بعد هم وسواس مراتبی دارد… بنده از شدت و حدت وسواس اطلاعاتی ندارم که بخواهم دقیق نظر دهم. تا آنجایی هم که اطلاع دارم اگر وسواس آنقدر شدید نباشد می توان درمان نمود.
     به عنوان نمونه رایی را در ادامه قرار خواهم داد:
     در پرونده كلاسه ۸۶/۲۵۰/۹۰۳ شعبه ۲۵۰ دادگاه خانواده تهران، زوج تقاضای فسخ نكاح نموده است. با این استدلال كه زوجه دارای وسواس است و این وسواس سبب می شود كه لذت كافی از روابط زناشویی حاصل نشود. پزشكی قانونی در پاسخ دادگاه چنین اظهارنظر نموده است: حسب گواهی پزشك معالج زوجه دچار درجاتی از افسردگی و وسواس است كه به معنای جنون نیست و در صورت درمان اشكالی در روابط زناشویی، بارداری و تربیت فرزند ایجاد نخواهد كرد. در نتیجه دادگاه تقاضای فسخ نكاح را مردود اعلام نموده است.
     جواب سوال دو- یعنی دقیقا مواردی توسط قانون گذار در آقا و خانم مشخص شده است که فقط همان موارد ملاک برای فسخ نکاح قرار می گیرد و نمی توان به سایر موارد تعمیم داد.
     سربلند و پیروز باشید.

     1. profile-placeholder سرگشته گفت:

      باتشکروسپاس فراوان.

 10. profile-placeholder ایمان گفت:

  ببخشین من یک سوال داشتم
  نامزد من شرط گذاشته که باید همه اموالمو به نامش کنم و حق طلاق هم بهش بدم و همچنین بچه هم نداشته باشیم در آینده میدونم شرط هاش سخته ولی چون دوسش دارم برا بدست آوردنش مجبورم قبول کنم
  سوالم اینه اگه در آینده مشکلی بوجود بیاد و بخواد طلاق بگیره میتونه به راحتی این کار رو بکنه و تمام اموال من رو هم تصاحب کنه ؟ دادگاه اجازه میده؟

  1. profile-placeholder محسن گفت:

   سلام، اصلا این کار و نکن. من این اشتباه رو کردم و الان درگیر هستم و خانم زندگی منو نابود داره می کنه.

  2. profile-placeholder 123 گفت:

   این دوست داشتن یک طرفه به درد نمیخوره . اگر اونم دوست داشته باشه این شرایط رو جلوی پات نمیزاره که هر وقت خواست تو رو مثل لباس عوض کنه

  3. profile-placeholder amir گفت:

   گاگول جان میزنه نابودت میکنه ، مگر قحطی زن اومده

  4. profile-placeholder k گفت:

   اقا ایمان اونقدر این شرطهاشون شفاف مسخره هست که ادم فک میکنه یکی از دو حالت ذیل هست:
   ۱- یا ملت رو مسخره کردی و اینو نوشتی و اصلا همچین چیزی نبوده
   ۲- یا حالت خوب نیست و دختره حواسش هست و داره اینکارو باهات میکنه
   البته حالت سوم هم وجود داره و اینه که پسرا وقتی به دخترای ساده میرسن افعی میشن… نمیدونم چه حکمتی هست و چرا این زرنگ بازیشون واسه دخترای زرنگ کار نمیکنه

  5. profile-placeholder محمد مهدی گفت:

   ایمان جان! شرایطی که نامزد شما گذاشتن نشون میده هدفش یک عمر زندگی نیست. از او صرف نظر کن. خطرناک به نظر میرسه!

  6. profile-placeholder علی گفت:

   سلام ایمان جان
   ازدواج خیلی کار خوبیه و اگه شرایطش باشه آدم هر چی زودتر ازدواج کنه بهتره. خودم در ۱۹ سالگی ازدواج کردم و الان ۲۶ سالمه و زندگی خوبی دارم بحمدلله.
   ولی این مطالبی که نوشتی ازدواج نیست، خریت است. مگه طرف قاچاقچی هست که میگه باید همه اموالتو به نامش بزنی. اسلام که حق طلاق رو به مرد داد یه چیزی میدونست که اینو گفت. حق طلاق دست زن، یعنی بدبختی و فلاکت مادام العمر مرد. به احتمال زیاد این نامزد شما یا عقده ای هست و کمبود عقل در کله شما رو متوجه شده و یا شیاد و فریبکار است و قصد اخاذی و بدبخت کردنت داره.
   زندگی با عقل فقط و نه با عشق.البته علاقه هم لازمه ولی نه اینکه عقلتو بخوای بندازی دور.
   در ضمن شما اگه با پدر یا مادر خودتون مشورت کنید، اونها هرگز تن به خفت پسر خودشون نمیدن و نمیذارن تو با این شیرین عقلیت، سیاه بخت بشی. حرف مادرتو گوش کن و مراقب اموالت باش.

   1. profile-placeholder ایمان گفت:

    سلام
    من چندین ساله که دنبالشم و با خانوداش در ارتباطم ، همینطور خودش
    نمیدونم شاید این موارد رو گفته عشق و علاقه منو تست کنه
    ولی خیلی مصر هست رو این شرط هاش
    بدجوری گیر کردم میدونم همه میگن بی عقلی هست قبول شرط ها، ولی واقعا دوسش دارم و اینکه اون هم خیلی با حیا و نجیب هست
    فقط ته دلم نگرانم بعد ها قانون کامل پشتش هست بخواد کاری بکنه یا نه ؟

    1. profile-placeholder آخوندی گفت:

     با عرض سلام و احترام؛
     بسیار ممنون که متن را مطالعه نمودید.
     نمی دانم چه طور طرف مقابلتان را مورد اطمینان و با حیا و نجیب شناختید؟؟؟!!! صرف ارتباط چندین ساله حاکی از شناخت کامل شما نیست. اگر علاقه دو طرفه می بود ایشان چنین خواسته های نامعقولی را از شما نمی کردند. متاسفانه تصمیمات بدون مبنای عقلی درست محاکم را با هجم بالای پرونده ها روبرو ساخته است. به نام کردن اموال، بچه دار نشدن امتحان نیست…. خواهشا اندکی واقعیت را با دیده منطق بنگرید. موفق باشید.

     1. profile-placeholder ایمان گفت:

      سلام
      ممنون از راهنمایتون
      حرف های شما و دوستان خیلی رو افکارم اثر گذاشته
      موندم چی بهشون بگم
      باید صحبت کنم باهاشون

    2. profile-placeholder علی گفت:

     ایمان عزیز، تو مثل برادر من هستی، مسلمان هستی، نمی خوام روزی رو ببینم که با دو دست بزنی تو سر خودت از شدت پشیمانی. ما هم اوایل عاشق دو آتیشه بودیم و میفهمم منظورت از اینکه میگی دوسش داری چیه. ولی این شرط شروط کاملا مثل آفتاب روشن کرده پشت پرده داستان رو. تو مگه مرد نیستی؟ کدوم مردی میاد حق طلاق میده و اموالش رو بنام میزنه؟؟ از لحاظ قانونی هیچچچچچچچچ کاری نمی تونی بکنی. بلکه علاوه بر این ها مهریه شو هم میذاره اجرا تا بدبختی تو کامل کنه.
     سن که بالا تر بره میفهمی که عشقی که الان داری یه چیزی تو مایه های کشکه. عشق و علاقه رو هیچکس اینطور تست نمیکنه. این طرف یا خودش بنده خدا خیلی ساده هست و فکر میکنه که اینکار تست عشقه، که باید با صحبت و منطق بهش بگی که این شروطی که برایم گذاشتی از دست من بر نمیاد و شروط دیگه ای باید بذاری.
     تو هم برای اینکه عشق و علاقشو تست کنی بهش بگو که مهریه تو بیشتر از پنج سکه نباید باشه، ببین قبول میکنه یا نه.
     جوانان زیادی سر همین قضیه عشق و به نام زدن اموال و… الان گوشه زندان هستند و زندان تو پرونده شون هست و تا آخر عمرشون دارن به صورت قسطی بدهی هاشون به زن سابقشون رو میدن، در حالی که اون زن ازدواج مجدد کرده و داره با پولات عشق و حال می کنه و به سادگیت می خنده.
     مشورت با پدر و مادر و بزرگان بکنی، اونا راهنماییت می کنن و نمیذارن که همچین شروطی رو قبول کنی.

     1. profile-placeholder ایمان گفت:

      سلام ممنون از محبت شما در راهنمایی من
      چندین بار با خودش در این رابطه صحبت کردم و نگرانی هامو گفتم، واقعیتش همه چی خوب بود من چندین سال ارتباط داشتم با خانوادشون تا اینکه این شرط ها رو کم کم مطرح کرد و گفت خودت مثلا دو سال پیش گفتی برا خونه و ملک گفتی همه چی برای همسرمه پس اگه رو حرفت هستی و دوسم داری باید بنامم بزنی وگرنه نشون میده عشقت واقعی نیست و پول رو به من ترجیح میدی
      هر چی توضیح میدم که هنوزم میگم همه چیز من تو زندگی مال تو هست و در اختیار تو ولی معنی حرفم این نبوده که بنام تو کنم …. به هر حال میگه عشق تو بمن اینجوری ثابت میشه
      منم الان واقعا نمیدونم با خودم درگیرم که واقعا اگه به اسمش نزنم یعنی علاقه ام بهش عمق نداره ؟ واقعا گیر کردم
      اینکه قبول نکنم که به نامش بزنم از دستش میدم میترسونه منو واقعا از دست دادنش بخاطر اینکه اموالمو بنامش نزدم بعدا منو پشیمون نمیکنه یا وجدانم راحتم میذاره که دختری رو که چندین سال از عمرم رو پاش گذاشتم بخاطر اموالی که بهم اطمینان داده برا خوبی من و حفظ اونها این شرط رو گذاشته از دست بدم؟واقعا موندم بهش اعتماد کنم یا نه
      پدرش میگه اگه اعتماد دخترمو بدست بیاری یک عمر با خوشبختی زندگی میکنی کنارش اطمینان داشته باش

      فکر اینکه ۵ سال عشق و علاقه رو کنار بذارم برام سخته از طرفی حرف و نظر شما واقعا به فکر وادارم کرده و نگران

    3. profile-placeholder علی گفت:

     شرط و شروط ازدواج باید معقول باشه. همه پسر و دخترا شرط می کنن که مثلا به شرطی باهات ازدواج میکنم که درس ادامه بدی یا کار و تلاش کنی یا در تربیت فرزندان کمک کنی یا اهل نماز و روزه باشی یا به خانواده ام احترام بذاری و یکی دو هفته یه بار بهشون سر بزنیم یا منو کربلا و مکه ببری یا سیگار رو ترک کنی یا ……… .
     ولی هیچکس نمی یاد بگه پول بهم بده، مال بهم بده، ملک بهم بده، ماشین واسم بگیر، حق طلاق بده، حق اینکه همه چیتو ازت بگیرم بهم بده، حق بده تا آخر عمر هر کاری که عشقم کشید انجام بدم با اموالت، حق اینو بده که بندازمت زندون و جیگر پدر و مادرت رو به آتش بکشم.
     اینطور میخوای ازدواج کنی؟ میخوای به هم سلولیت توی بازداشتگاه بگی که خودم با دستای خودم شروط رو امضا کردم؟ می خوای تا آخر عمر همه بهت بگن بی عرضه؟ واسه بچه هات هم بخوای زن بگیری، بچه هاتم سرکوفت میشنون حالا چه برسه به خودت.
     ازدواج رو به تاخییر ننداز. ازدواج خوبه، ولی با مردم و خانواده های شریف و اهل فکر و آبرو و عزت وصلت کن. خانواده ای که پدر اون خانواده میگه نظر دخترمو جلب کن که اصلا خانواده نیست. اینا اگه آدمای درستی بودن میومدن ازدواج شما دو جوان رو مینداختن رو ریل و با کمک و همدلی و فکر و مصلحت شما رو سر و سامون میدادن.
     مردم چجور زن میگیرن؟ تو هم همونجور بگیر. نه اینکه با این شرایط عجیب غریب خودت رو سیاه بخت کنی.
     برو سراغ خانواده های اصیل، خانواده های خانواده دار، اهل خیر، با حجاب، آبرو دار.
     اگه اصرار داری با همین فرد ازدواج کنی، زیر بار شرایط و تعهدات ننگ آور نرو. و با مذاکره و صحبت از این شروط احمقانه منصرفشون کن. هرگز شروطی که احساس میکنی به نفع یک طرف هست رو نپذیر. مثل اینکه شرط کنه هیچوقت از این شهر نریم یه شهر دیگه زندگی کنیم، یا اینکه شرط کنه حقوقتو باید به من بدی، یا ماشین واسم بگیری، یا هر وقت که دلم خواستم میرم بیرون و هروقت دلم خواست میام خونه و … . شروط آدمی زادی بذارید. ما که ازدواج کردیم هیچ شرط و شروطی نذاشتیم، فقط شرط کردیم که مثل انسان های درست زندگی کنیم.

     1. profile-placeholder ایمان گفت:

      ممنون از راهنماییتون
      حق با شماست
      باید با پدرشون صحبت کنم چون شاید بیشتر منو درک کنه ، خودش اصلا کوتاه نمیاد از شرط هاش
      پدرم که کنار کشیده و میگه هر کار دوس داری بکن من چی بگم تو که گوش نمیدی
      میدونم خودم که ریسک مشکلات آینده با این شرایط خیلی بالاست
      بازم ممنون

    4. profile-placeholder رضا گفت:

     ایمان جان توهم یکی مثل بقیه این کار را امتحان کن بعدش میشی مایه عبرت دیگران !!!حداقل چند نفر از زندگی تو میتونن درس عبرت بگیرن؟!!!

     1. profile-placeholder جمال گفت:

      ایمان عزیز ، دو روز تحویلش نگیر و بگو که فقط بخاطر شرط و شروط نامعقولش از ازدواج منصرف شده ای ، آنوقت خواهی فهمید که واقعاً دوستت دارد یا همش ظاهرسازی بوده !!

 11. profile-placeholder حسین گفت:

  اگر زن به شوهرش احترام بگذارد و مرد هم به خانمش حرف زور نزند مشکلات به حداقل میرسد

 12. profile-placeholder زن گفت:

  میدونستید تو بقیه دنیا تمکین اجباری رو تجاوز میدونند؟

  1. profile-placeholder علی گفت:

   ما با بقیه دنیا کاری نداریم . دین ما اسلام است و از قوانین آن پیروی میکنیم.در بقیه دنیا لواط هم آزاد است آیا ما باید بپذیریم و پیروی کنیم؟( منظورم همجنس بازها هستند). ازدواج انسان با حیوانات چطور ؟ لطفا کمی تامل!!

  2. profile-placeholder مرد گفت:

   میدونستید تو بقیه دنیا مهریه نمیدن؟

   1. profile-placeholder زن گفت:

    یعنی شما میفرمایید مردان پول میدهند تمکین میخرند؟
    در همین حد؟!!!

 13. profile-placeholder حامد گفت:

  کاملا مبهم و غیر قابل اثبات . فقط بازی با کلمات است

 14. profile-placeholder عباس گفت:

  زمانیکه امکان اثبات تمکین خاص(چه وقوع وچه عدم وقوع) غیرممکن است.حکم صادره بر چه اساسی است؟
  هرچند آنچه قانون است برروی کاغذ،بگونه ایی متفاوت اجرا میگردد.حوزۀ پر نقصیست،در امور خانوادگی.

 15. profile-placeholder علی گفت:

  قانون کشور ما به گونه ای تعریف شده که در هر شرایطی حق با زن است و مرد وظیفه های متعددی دارد که باید انجام دهد ولی اگر و اگر در جایی وظیفه ای برای زن در نظر گرفته شده با هزاران بند و تبصره و اما و اگر میتوان آنرا نقض کرد

  1. profile-placeholder نازی گفت:

   شما فکر کنم حالتون خوب نیست مطمئنید عکسش نیست؟؟؟

 16. profile-placeholder Mehdi گفت:

  سلام و عرض ادب و احترام
  جسارتا میخواستم بدونم بنده چند وقت پیش خودروی سواریم رو فروختم و خانمم حدودا دو ماه بعد از فروش اموال بنده رو مصادره کردن از جمله همین ماشین، الان بعد از ۴الی۵ دست که ماشین گشته، برای تعویض پلاک که اقدام کردنند به مشکل خوردندبرای به نام زدن. با توجه به اینکه تاریخ فروش ماشین در قولنامه بین دو شخص ذکر شده و شکایت خانم هم معلوم هست که بعد ار فروش بوده آیا راهی برای حل این موضوع هست؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. profile-placeholder آخوندی گفت:

   با سلام و تبریک سال جدید.
   یه کم سوال رو مبهم مطرح فرمودید. این چند دست دیگه با قولنامه معامله کردند؟ هیچ کدامشون فک پلاک نکردن؟

 17. profile-placeholder Abbas گفت:

  سلام
  من یک سوال مهم در زمینه مسئله حقوقی داشتم. آیا از خانم فائزه آخوندی می توانم شخصا بپرسم ؟ آیا راه ارتباطی مستقیم با ایشان هست ؟

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   سؤال‌تون رو همین‌جا بپرسید.

  2. profile-placeholder رضا گفت:

   بهتراست آدرس ومشخصات خانم آخوندي رو از اينترنت سرچ کنيد واگرعضوکانون وکلا باشن آدرس وتلفن موجرد ميباشد واگر هم نبود از کانون وکلا مرکز بگيريد .

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان