مصرف شکر چه تاثیری بر عملکرد روانی شما دارد؟

مصرف شکر چه تاثیری بر عملکرد روانی شما دارد؟
امتیاز مطلب: ٩٨%
98

حتما تاکنون درباره‌ی مضرات مصرف بیش از حد شکر چیزهایی شنیده‌اید. آیا می‌دانید شکر از چه راه‌هایی به بدن آسیب می‌رساند؟ شاید مصرف اندکی شکر در چای صبحانه، عواقبی نداشته باشد، اما زیاده‌روی در مصرف شکر، ما را دچار انواعی از مشکلات جسمی خواهد کرد که همگی با اضافه وزن، دیابت، فشار خون بالا و غیره آغاز می‌شوند. در مقاله‌ی زیر به طور ویژه، با اثرات مصرف شکر بر عملکرد روانی آشنا خواهیم شد.


مقاله مرتبط: راز سلامتی چیست؛ متخصصان در این باره چه می‌گویند؟

مصرف شکر چه تاثیری بر عملکرد روانی شما دارد

وقتی غذای مناسب می‌خوریم، احساس بهتری داریم. آیا می‌دانستید با خوردن غذای مناسب، فکر و عملکردمان هم بهتر می‌شود؟

یکی از دوستان من، اغلب تسلیمِ تنقلات شیرین یا غذاهای فرآوری‌شده می‌شد تا اُفت فشار خونش را جبران کند، آن هم درست بعد از ناهار. در نتیجه، در اواسط بعد از ظهر، عملکرد او اُفت می‌کرد. نمی‌توانست تمرکز کند، احساس خواب‌آلودگی می‌کرد و فقط دلش می‌خواست چرت بزند. به علاوه، هنگام صحبت با همکاران یا شوهرش، هیجانی‌تر و تندخوتر بود. اما از زمانی که به غذاهای سالم رو آورد، دارایِ تمرکز بیشتر، استرس کمتر و کنترل بیشتر روی احساساتش شد و حتی حافظه‌اش نیز نسبت به قبل بهتر شد!

درست است! خوردن شکر واقعا می‌تواند روی ذهن و احساسات، اثر بیولوژیکی منفی بگذارد. در این مقاله، به پنج تأثیر شکر بر تمرکز، خلق‌و‌خو، حافظه، تعادل عاطفی و روانی و استرس می‌پردازیم و غذاهایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که روی احساس و عملکرد شما اثر مثبت می‌گذارند.

۱. تمرکز

محققان در مطالعه‌ای که اخیرا توسط دانشگاه UCLA انجام شد، دریافتند که شکر رادیکال‌های آزادی را در غشای مغز شکل می‌دهد که به توانایی سلول‌های عصبی ما برای برقراری ارتباط، لطمه می‌زنند. این وضعیت، ما را دچار احساس «گیجی» یا «در باغ نبودن» می‌کند. در این مطالعه، بین مصرف شکر و کاهش میزان به‌‌خاطر‌آوردن دستورالعمل‌ها و پردازش ایده‌ها، ارتباطات قوی یافت شد.

راه دیگرِ اثر گذاشتن شکر روی تمرکز ما، به واسطه‌ی اثرات اعتیادآور آن است. زمانی که طعم شکر را می‌چشیم، درست مانند زمانی که طعم یک نوشیدنی الکی را می‌چشیم، مناطق مشابهی از مغز ما تحریک می‌شوند. دوپامین، «هورمون پاداش» ما ترشح می‌شود و علاقه‌ی ما به دریافت بیشتر آن تقویت می‌شود. زمانی که با یک میل اعتیادآلود مبارزه می‌کنید، رشته‌ی افکار شما از هم گسیخته می‌شود و شما نمی‌توانید انرژی ذهنی کامل خود را روی کاری که مشغول به آنجام آن هستید، متمرکز کنید.

غذاهایی که پروتئین و فیبر بالا دارند باعث حفظ تمرکز ما در تمام طول روز می‌شوند و جلوی میل ما به شکر را می‌گیرند. در زیر به نمونه‌هایی از این مواد غذایی مفید اشاره می‌کنیم:

 • نصف فنجان لوبیا؛
 • نصف فنجان عدس؛
 • ۱۴ عدد بادام.

مقاله مرتبط: ۱۷ عادت عجیبی که انرژی شما را بیش از خوردن قهوه تقویت می‌کند

۲. خلق‌وخو

زمانی که بی‌حوصله هستیم، به سختی می‌توانیم کاری را انجام دهیم. مطالعات نشان داده‌اند که بین دوره‌های شروع زیاده‌روی در مصرف شکر و تحریک دوپامین از یک سو و اُفت فیزیکی و احساسی و سپس، میل بیشتر و تَرک پرخوری رابطه‌هایی وجود دارند. در نتیجه‌ی گذراندن این مراحل، ما بی‌حوصله‌‌تر می‌شویم، صبرمان کم می‌شود و حتی احساس افسردگی می‌کنیم.

بهترین راه مبارزه با این نوسانات شدید خُلقی این است که به طور منظم و ثابت، غذاهایی حاوی پروتئین و فیبر بالا مصرف کنیم تا سطوح انسولین‌ را ثابت نگه داریم و مدت زمان بیشتری، احساس سیری کنیم. سعی کنید مواد غذایی زیر را به جای شکر امتحان کنید تا خلق‌وخو‌یتان تقویت شود:

 • کربوهیدرات‌های پیچیده (غلات سبوس‌دار، حبوبات)؛
 • ماهی‌ چرب (قزل‌آلا، ساردین، گورماهی)؛
 • میوه‌ها و سبزیجات (تأمین‌کننده‌ی ویتامین‌ها و مواد معدنی، آسان کردن هضم غذا)؛

مقاله مرتبط: راهکارهایی برای خوش اخلاقی با دیگران

۳. حافظه

یک رژیم غذایی سرشار از شکر می‌تواند بر عملکرد شناختی ما اثر منفی بگذارد و گیرنده‌های حافظه‌ی ما را مسدود کند. طبق مطالعه‌ای که در همین زمینه انجام شد، روابط روشنی میان مصرف بالای فروکتوز (شکر) و اختلال حافظه و یادگیری یافت شد. ما در اثر مصرف بالای شکر، حرف‌های دیگران را به سختی به یاد می‌آوریم و در ایجاد ارتباط میان مفاهیم دچار مشکل می‌شویم. یافته‌ی نگران‌کننده‌تر دیگر حاکی از آن است که مصرف بالای شکر، عواقب طولانی‌مدت و شدیدتری دارد، عواقبی از قبیل رابطه بین شکر و بیماری آلزایمر که در نتیجه‌ی آن، حافظه به شدت دچار اختلال می‌شود.

برای تقویت حافظه غذاهای زیر را در رژیم غذای خود بگنجانید:

 • منابعی از ویتامین E مانند: روغن‌های فراوری‌شده‌ی جزئی (روغن زیتون، روغن نارگیل) دانه‌‌های آفتابگردان، بادام، فندق، بادام زمینی؛
 • منابعی از اُمگا ۳ مانند: ماهی (سالمون، گورماهی، ماهی تن) و آووکادو (ویتامین E‌ و امگا ۳)؛
 • سبزیجات پُربرگ به رنگ سبز تیره به خاطر وجودِ فولات یا همان اسید فولیک مانند: کلم‌پیچ، اسفناج، بروکلی، برگ شلغم.
 • انواع توت‌های کم‌شکر مانند: توت‌فرنگی، زغال‌اخته.

مقاله مرتبط: برای تقویت حافظه چه بخوریم؛ خوراکی‌هایی که معجزه می‌کند

۴. تعادل احساسی و روانی

مصرف بیش از حد شکر ما را مستعدِ نوسانات خلقی می‌کند، زیرا به ذخائر ویتامین B ما حمله می‌کند و گیرنده‌های کروم را مسدود می‌کند. هم ذخائر ویتامین B و هم گیرنده‌های کروم، مواد شیمیایی هستند که به طور طبیعی، احساسات ما را متعادل می‌کنند. مصرف زیاد شکر می‌تواند منجر به تندخویی، اضطراب، رفتارهای پرخاشگرانه و اوج و فرودهای روانی چشمگیر شود.

شواهد زیادی مبنی بر سلامتی روده و رابطه‌ی آن با سلامتی مغز وجود دارد. سلامت روده وابسته به خوردن هر چه بیشتر غذاهای گیاهی با شاخص گلوکز پایین و اجتناب از شکر است. شکر، باکتر‌ی‌های بد روده را تغذیه می‌کند، در حالی‌که سبزیجات و غذاهای تخمیری، باکتری‌های سالم روده را تغذیه می‌کنند. رسیدن به این هم‌ایستایی، ما را به لحاظ فیزیکی و روانی متعادل می‌کند.

غذاهای سالمی که در رسیدن به این هارمونی درونی به ما کمک می‌کنند، عبارتند از:

 • سبزیجات سبز غیرنشاسته‌ای؛
 • ماهی‌های روغنی؛
 • غذاهای پروبیوتیک نظیر ترشی و لبنیات پروبیوتیک.

مقاله مرتبط: ۹ راهکار برای بهبود سلامت روان

۵. استرس

استرس و غذا رابطه‌ی نزدیکی با هم دارند. زمانی که استرس داریم، بدن ما مملو از مواد شیمیایی می‌شود، موادی که با واکنش‌ جنگ یا گریز ما ارتباط دارند. استرس با پرخوری، اضافه‌وزن و حتی چاقی ارتباط دارد. ما به خاطر پرخوری یا ندانستن اینکه چه غذاهایی بخوریم تا سالم بمانیم، احساس گناه می‌کنیم. این امر موجب استرس پنهان ما در زندگی می‌شود.

بهترین راه رفع این احساس گناه این است که غذاهای سالم بخوریم تا بدن ما از چرخه‌ی استرس دور بماند. برای مثال غذاهای زیر به بدن ما کمک می‌کنند تا با استرس مبارزه کند و بدون ضربه وارد کردن به سطوح قند خون، هورمون سروتونین آزاد کند:

 • گردو؛
 • آووکادو؛
 • انواع توت‌ها.

برگرفته از: lifehack

برچسب‌ها:
زهرا ذوالقدر نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (18)

 1. Amir Azari Amir Azari گفت:

  با سلام.با تشکر فراوان از بابت مطالب مفید و ارزندتون

 2. profile-placeholder عيسي گفت:

  دوست عزيز مقاله خوبي بود .مرسي

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   خوشحالم که راضی بودین از مقاله

 3. مطالب حضرت عالی برای بنده مفید وارزنده بود برای شما آرزوی موفقیت بیش ازپیش دارم.

 4. profile-placeholder Ich bin Mohammad گفت:

  واسه من جلب و آموزنده بود مطالب ذکر شده.

 5. profile-placeholder Godlike گفت:

  اوه مای گاد |:

 6. profile-placeholder منصور گفت:

  سلام بنظر میرسه مقاله تائید گیاه خواری باشه.شکر مستقیم تو مغز جذب نمیشه.شکر ساکاروزه یعنی قند سه کربنی.قند یک کربنی (گلوکوز) جذب مغز میشه.

 7. profile-placeholder محمد گفت:

  اصلا من بايد برم گياه خوار شم خخخ

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   اینم میشه! ولی پیشنهاد میکنم قبلش این مطلب رو هم مطالعه کنید شاید نظرتون عوض شد 🙂

 8. profile-placeholder نیما گفت:

  جالبه .شنیده بودم شکر برا حافظه خوب نیست ولی فک میکردم برا تمرکز خوبه….
  در ضمن ما که مشتریتون شدیم رفت ,ولی حداقل جواب مشتریای جدیدو بدید نپرن (:

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   درود بر شما مشتری جدید و عزیز
   خوشحالیم که همراه ما هستین 🙂

 9. profile-placeholder Tamina Freshness گفت:

  مطلب ارزشمند شما مسلم خواننده را جذب میکند اما خود شما با شیرینی که بهتر است بصورت طبیعی باشد و نه مثلا” شوکلات که خب خودم دوس دارم , شروع نمودید از شوخی گذشته برای خیلی ها شاید مقدور نباشد که هر آنچه شما گردآوری نمودید تهیه کنند مثل ماهی یا خشکبار که قیمت گزافی پیدا کرده و … میتوان جایگزین آنها جو یا حبوبات , نور آفتاب باشد . از نظر روحی لبخند فراموش نشود که نه تنها از لحاظ
  ظاهر به زیبایی می افزاید و سن مطرح نخواهد بود البته نه در اینجا که خود میدانم بسیار جوان بودن و سن
  حائز اهمیت است , بلکه نتایج و ثمرات جسمی فوق العاده ای به همراه دارد ماهیچه های صورت در این زمان به میزان شاید کمتر اما زمان خشم یا نفرت و غم برعکس عملکرد دارد . خوب است از نعمتهای خداوند به حد کافی استفاد کرد تا دچار این بیماری ها نشویم . قدیم ها چه میکردند ؟ دکتر بود ؟ روانشناس یا…..
  بدین ترتیب نکته کوتاهی بنظرم رسید خدمت شما گفته باشم . با تشکر زمان زیادی در دنیای مجازی بودم و این نکته ممکن است مرا به بیماری یا …. نام دیگر دوست دارید , دچار سازد. عصر خوش

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   بله درسته، خرید مواردی که اینجا مطرح شده شاید برای همه‌ی مردم عزیزمون امکان‌پذیر نباشه. به هر حال نیت ما اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی بود 🙂
   ممنون از اینکه همراه ما هستین و دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتین

 10. profile-placeholder Tamina Freshness گفت:

  سلام بالاخره موفق شدم برای مطلب شکر که تهیه فرمودید نظر کوتاهی داشته باشم . اسم دیگه اش ” سم سفیده” که مصداق گردآوری شما رو میرسونه . سلامتی نعمتی است که هرگز نمیشه خریدش . در جایی باب
  مطلب عمیق و مفید سرکار فردی شاکی از تکرار این گونه مطالب بوده اما بنظرم نشانه , آلارم یا هشدارهایی
  برای حفظ یا از دست دادن سلامتی وجود دارند که فرد علاقمند به زندگی سالم داشتن همه رو بقولی ملکه
  ذهنش میکنه و تکرارش براش خوشاینده منظور از تکرار ” هر بار خواندن این نوع مطالب ” میباشد. در فرصتی که دارم تا زمان بهتر به این کوتاه بسنده کرده برایتان آرزوی سلامتی , توفیق الهی خواستارم .
  با سپاس – تامینا

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   منظورتون رو از اینکه گفتین «بالاخره موفق شدم …» متوجه نشدم؛ برای ثبت دیدگاه‌تون با مشکلی از طرف سایت مواجه شدید؟

 11. profile-placeholder نیلوفر گفت:

  عالی بود. ممنونم

 12. profile-placeholder رها گفت:

  دیگه اینقدر از مضرات شکر میگن که خسته شدبم . از شما خواهش میکنم یک مقاله هم در مورد فواید بیشمار شکر بزارین . ناسلامتی شکر از یه گیاه به دست اومده 🙂

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   درود بر شما
   فواید بی‌شمار؟! اگه داشته باشه چرا که نه 🙂

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان