تقویت ذهن با ۴ توصیه‌ای که از شما یک فرد باهوش می‌سازد

تقویت ذهن با ۴ توصیه‌ای که از شما یک فرد باهوش می‌سازد
امتیاز مطلب: ٨٩%
89

بر خلاف تصور رایج، افراد باهوش یا کم‌هوش به دنیا نمی‌آیند. مانند هر توانایی دیگری، هوش را نیز می‌توان تقویت کرد. شما می‌توانید با توجه‌ کافی به تغذیه و به کار گرفتنِ مغزتان، شاهد تقویت ذهن خود باشید. در واقع تغذیه، تحریک کردن و به کار گرفتن مغز، تا حد زیادی به هم وابسته هستند. ذهن ما قابلیت‌های خارق‌العاده‌ای دارد و البته با تقویت آن می‌توانیم از این قابلیت‌ها بیشتر استفاده کنیم. در این مقاله به ۴ نکته‌ی کلیدی برای تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل‌های ذهنی خود می‌پردازیم.


مقاله مرتبط: ترفندهایی که شما را باهوش‌تر از آنچه هستید نشان می‌دهد

چه کارهایی موجب تقویت ذهن می‌شوند؟

تقویت ذهن - توانایی های مغز و ذهن

مغز انسان از هر رایانه‌ای که بشر تاکنون ساخته، پیچیده‌تر است. برای دستیابی به موفقیت‌هایی که آرزوی آنها را دارید، به حداکثر رساندن توانایی‌های ذهن ضروری است؛ زیرا این مغز است که شخصیت شما را کنترل می‌کند. مغز مرکز فرماندهی است، در تمام کارهایی که انجام می‌دهید دخالت دارد و آنها را کنترل می‌کند. این مغز است که تعیین می‌کند شما چگونه فکر، احساس و عمل می‌کنید. در واقع وقتی مغز شما بهترین عملکرد را دارد، شما نیز می‌توانید بهترین عملکرد را داشته باشید؛ زیرا همان‌طور که گفتیم این ذهن است که همه چیز را کنترل می‌کند.

عواملی از جمله:

 • ژنتیک؛
 • گفت‌وگوی درونی؛
 • تجربیات زندگی؛
 • استرس؛
 • مطالعه

عملکرد مغز و حداکثر رشد آن را تعیین می‌کنند. درست است که این عوامل بر ذهن تأثیر می‌گذارند، ولی تعیین نمی‌کنند که شما تا چه سطحی پیشرفت خواهید کرد یا چه چیزهایی را خواهید آموخت. به بیان دیگر، شما از این قابلیت باورنکردنی برخوردار هستید که هر اندازه آرزو دارید، پیشرفت کنید.

پس با وجود چنین ابزار فوق‌العاده‌ای که در اختیار ما قرار گرفته است، چه چیزی بسیاری از مردم را از دستیابی به موفقیت‌هایی که این ابزار برای آنها امکان‌پذیر کرده، بازداشته است؟ موانع ساده‌ای وجود دارد که اگر به آنها میدان بدهید، قدرت یادگیری شما را کاهش می‌دهند. ولی شما توانایی غلبه بر این موانع را دارید و کلید گذشتن از این موانع، عمل کردن به موارد زیر است:


مقاله مرتبط: ۱۰ اشتباهی که افراد باهوش دو بار تکرار نمی‌کنند

۱. باورهای خود را تغییر بدهید

افراد زیادی وجود دارند که باور ندارند می‌توانند یاد بگیرند، بر دانشی مسلط شوند یا به افرادی «باهوش» تبدیل شوند. اگر به چیزی باور نداشته باشیم، هرگز به آن دست نخواهیم یافت. پس باورهای خود را تغییر دهید، زیرا این شما هستید که می‌توانید باورهایتان را عوض کنید و با انجام این کار، دنیای جدیدی پیش رویتان قرار خواهد گرفت. پس ذهن خود را با افکاری پر کنید که باورهایتان را تغییر می‌دهند. حقیقت این است که شما ذهن شگفت‌انگیزی دارید که ظرفیت آن برای یادگیری، فراتر از چیزی است که تصورش را می‌کنید. اگر به این حقیقت باور داشته باشید، می‌توانید در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل‌های ذهن‌تان گام بردارید.

۲. به دنبال کسب دانش صحیح باشید

تقویت ذهن - به دست آوردن دانش صحیح

بعضی‌ از افراد به دنبال کسب دانش نمی‌روند یا به آن دسترسی ندارند. دانش از تجربیات، کتاب‌ها، دیگران و سایر منابع به دست می‌آید؛ ما باید به این نوع از دانش دست یابیم. پس به دنبال دانش صحیح (right knowledge) باشید. برای مثال، اگر از واژه‌ها به درستی استفاده نشود، آنها بی‌معنی خواهند بود. گاهی می‌شنوم که کودکان می‌گویند: «این مطلب را در کتابی خواندم.» ولی آیا آن مطلب حقیقت دارد؟ فقط به این دلیل که شخصی آن را گفته یا نوشته است نمی‌توانیم اطمینان داشته باشیم که حقیقت دارد. هر یادگیرنده باید به دنبال دانش صحیح باشد، نه فقط اطلاعات یا نظرات. شما باید به دنبال اطلاعات و دانش باشید و سپس، آن را آزمایش کنید و خوب به آن فکر کنید تا متوجه شوید که آیا درست است؟ آیا می‌تواند در زندگی شما کاربرد درستی داشته باشد؟ آیا می‌تواند زندگی‌تان را بهتر کند؟ آیا به شما کمک می‌کند تا به موفقیت دست یابید؟ شما باید آنچه را که یاد می‌گیرید ارزیابی کنید و بسنجید تا به دانش صحیح دست یابید. فقط در این صورت می‌توانید در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل‌های ذهن‌تان گام بردارید.


مقاله مرتبط: ۸ روش برای تقویت حافظه و یادگیری سریع‌تر

۳. برای یادگیری شوروشوق داشته باشید

بعضی‌ها تمایلی برای یادگیری ندارند؛ گاهی به این دلیل که تنبلی می‌کنند و گاهی به این دلیل که از اثرات مثبت یادگیری بر زندگی خود، آگاهی ندارند. در واقع آنها در درون خود، هیچ شوروشوقی ندارند که آنها را تشویق به یادگیری کند. در حالی‌که هر فرد باید برای یادگیری شوروشوق داشته باشد. رسیدن به این شوروشوق، به کمی تلاش نیاز دارد و تنها راه موجود، شروع به یادگیری چیزهایی است که بلافاصله، تأثیر مثبتی بر زندگی شما می‌گذارند. مثلا وقتی مفهوم مالی جدیدی را یاد می‌گیرید که به شما کمک می‌کند تا درآمد خود را افزایش دهید یا بدهی‌های خود را پرداخت کنید، این یادگیری موجب افزایش شوروشوق در شما می‌شود. یا وقتی روشی برای تعامل درست با خانواده را یاد می‌گیرید که موجب بهتر شدن روابط شما می‌شود، این تأثیر مثبت انگیزه‌ی یادگیری را در شما افزایش می‌دهد. وقتی برای یادگیری شوروشوق داشته باشید، می‌توانید در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل‌های ذهن‌تان گام بردارید.

۴. هیچ‌گاه یادگیری را متوقف نکنید

به دست آوردن دانش کار سختی است و تسلط یافتن بر آن، زمان زیادی می‌طلبد. این کار به نظم و ترتیبی همیشگی نیاز دارد. بنابراین شما باید از طریق مطالعه‌ی زیاد، خود را منضبط و منظم کنید و بدانید که یادگیری نیازمند تلاش فراوان است. هرگاه ماژول‌هایی ساخته شود که با وصل کردن آنها به مغزتان بتوانید به سرعت به دانش مورد نیازتان دسترسی پیدا کنید، می‌توانید دست از تلاش و یادگیری بردارید. اما تا آن موقع باید فقط بر خودتان تکیه کنید و به سختی تلاش کنید زیرا فرآیند یادگیری، طولانی و زمان‌بر است. البته تا حدی می‌توانیم سرعت آن را افزایش دهیم ولی باز هم باید فرآیندی شامل خواندن، گوش دادن، بررسی کردن، تکرار کردن، به کار بردن دانش، تجربه کردن نتایج، دوباره سازماندهی کردن و غیره را بگذرانیم. به زبان ساده، یادگیری به زمان نیاز دارد. وقتی خود را منضبط می‌کنید، به آهستگی ولی با اطمینان، دانش کسب می‌کنید و یاد می‌گیرید و با این کار در جهت تقویت ذهن خود و شکوفایی پتانسیل‌های ذهن‌تان گام برمی‌دارید.


مقاله مرتبط: چطور هر چیزی را یاد بگیریم و از یادگیری آن لذت ببریم؟

کلام آخر

یادگیری در هر سنی امکان‌پذیر است و هرگز برای یادگیری زود یا دیر نیست. زیرا ذهن شما برای یادگیری خلق شده است و ظرفیت زیادی برای آموختن دارد. پس بیایید همین هفته اراده کنید و در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل‌های ذهن‌تان گام بردارید.

برگرفته از: success

فاطمه زنگنه نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (32)

 1. profile-placeholder امیر گفت:

  به نظر من توضیح واضحات و بازی با کلمات بود و نویسنده به حجم مطلب بیشتر توجه داشته تا بار علمی مقاله

 2. profile-placeholder امیر گفت:

  یک مقدار کلی صحبت کردین ولی بد نبود.

 3. profile-placeholder saeid گفت:

  به به چقدر زیبا

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزاریم.

 4. profile-placeholder سجاد گفت:

  سلام خانم زنگنه بسیار عالی و فوق العاده . با ارزوی بهترینها و حالی خوش در زمان حال و حال وحال و ………

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز.
   از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزارم و من برای شما بهترین‌ها رو آرزو می‌کنم.

 5. profile-placeholder zahra گفت:

  ذهن با این نکته ها یی که شما گفتین جای زیادی واسه اموختن داره…. یه جورایی میشه انسان با این نکته ها خود و دنیای اطراف خودشو هم تغییر بده …. فقط باید فکر کرد … مطالعه کرد و دنیارو زیاد سخت نگرفت البته کار های زیادی واسه داشتن یه فکر و ذهن برتر داشتن هستا که من با خوندن این مطالب بیشرشو فهمیدم ممنونم

 6. profile-placeholder zahra گفت:

  بله خیلی به دردمون خورده واقعا خوب بود ممنونم

 7. profile-placeholder عبدالرب نسیمی گفت:

  مطلب گسیل کرده ای تان از جمله نقاط مهم و کار آمد بود .
  سپاس از شما

 8. profile-placeholder سیدجوادحسینی گفت:

  باسلام،مقاله خوبی بود.بیشترتوضیح داده شود

 9. siamak120 siamak120 گفت:

  با سلام خانم زنگنه
  موارد بنیادی واصلی را اشاره نموده اید که توجه وبکاربستن انها می تواند بسیارکارساز باشد.یک مورد هم که خودمن متاسفانه در کار با دانشجویانی که در گذشته داشتم(رشته های مهندسی) این بود که دراغلب موارد وقتی موردی را که مشکل داشتند (درک وبخاطر سپردن ) پیگیری می نمودم-متوجه شدم شاید نزدیک به ۷۰درصد مربوط به “جایگزینی واژه های معادل فارسی”توسط مولفان محترم کتب مذکور بوده است که معنای واقعی ان نماد نهادینه شده ذهنی -محاوره ای را که دانشجو از طفولیت درجامعه اموخته -تداعی نمی کند وبرای فرد ناماُنوس است-مثلا فرض کنید بکاربردن “موشواره”بجای مآس رایانه-که کمتر در محاوره مردم بکارمی رود-این مثالی ساده بود -درمورد مسایل مهندسی وپزشکی وفیزیک و…بسیار فراوان هستند-که خود دانشجویان عزیز بهتر می دانند-اینجا جای بحث همه انها نیست.اگر معدلل فارسی مناسب (با داشتن بارمعنایی کافیاصل واژه) وجود داشته باشدبسیارخوبست -معادل فارسی-استفاده شود واگرنیست -همکاران محترم-وموُلفان محترم کتب علمی وتخصصی اصرار در معادلسازی نداشته باشند-چون عدم درک صحیح واژه علمی مانع از بکاربستن این دستورات برای تقویت حافظه وبخاطر سپاری خواهد شد.با تشکر وامتنان از شما.SIAMAK-TORKASHVAN

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست گرامی. بسیار سپاسگزاریم که تجربیات ارزشمند خودتون رو در اینجا به اشتراک گذاشتید. نکته‌ای که بیان کردید کاملا درست و بجاست. به قول یکی از اساتیدم در دوره‌ی دانشگاه، زبان فقط کلمه نیست و بده‌بستان کلمات میان زبان‌ها، امری رایج هست و نباید در مورد این مسئله بیش از حد حساسیت به خرج داد.

   1. profile-placeholder سجاد گفت:

    سلام خانم زنگنه جان و جهانتون خوش و خرم . اگر ما خاستار تغییر در هر خصلت خود هستیم باید تمام ان خصلت ها را در ابتدا در خودبپذیریم وتمام مسعولیت زندگی خود را شخصا به عهده بگیریم .این کودک غرغرو درون نشان از این است که :گله از دیگران /ناشکیبایی/سستی و تنبلی/ دغدغه داشتن و…. را درون خود داریم ما اغلب در گردهمایی دوستانه ای که داریم از نداشتن ها /نشدن ها /شرایط حاکم صحبت میکنیم پس خصوصیات خوب یکدیگر و توانایی های مان در اعماق جان وذهن دفن میشوند بیشتر شبیه ب یک درد ودل بود تا یک دیدگاه.

 10. دکتر سپهر دکتر سپهر گفت:

  سلام عرض میکنم خدمت خانم زنگنه
  بنده امسال کنکور دارم و برای پزشکی تهران تلاش میکنم اما شک داشتم ک میرسم یا نه ولی با استفاده از مطالب شما به این باور رسیدم حتی میتونم جز تک رقمی های کنکور باشم
  قطعا این مقاله تاثیر زیادی بر موفقیت بنده خواهد داشت
  مچکر از مطالب فوق العاده تون

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. ممنون از اظهار لطف‌تون و امیدورام که موفق باشید.

 11. profile-placeholder عباس گفت:

  ذهن ما ظرفیت زیادی برای اموختن دارد ازان استفاده کنیم.ازاینکه این نکته را به من یاداوری کردید سپاسگزارم.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. ما هم از شما ممنونیم که برای مطالعه‌ی این مقاله وقت گذاشتید. نظرات مثبت شما باعث دلگرمی ماست.

 12. profile-placeholder محمد گفت:

  بسیار عالی بود.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده.

 13. profile-placeholder حمید گفت:

  من بیشتر دنبال تکنیک هستم تا نگرش

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. البته تغییر نگرش هم تأثیر زیادی در تقویت ذهن و استفاده‌ی بهتر از توانایی‌های ذهنی ما داره. برای اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک‌های مرتبط با توانایی‌های ذهنی، مطالعه‌ی مطالب زیر رو به شما توصیه می‌کنم:
   ۱۷ راهکار ساده برای این که خیلی خیلی باهوش‌تر شوید
   برترین تکنیک های خلاقیت؛ حس نوآوری را در خود تقویت کنید
   برترین تکنیک های تقویت حافظه؛ ۲۹ توصیه برای جلوگیری از فراموشی

 14. profile-placeholder ئشتهی گفت:

  با سلام :
  البته مقاله خوبی بود ولی کاملا سطحی و ساده بود

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام و ممنون از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید. شاید مقالات منتشر شده در ارتباط با هوش و خلاقیت بتونه نظر شما رو جلب کنه.

 15. Habibullah Habibi Habibullah Habibi گفت:

  مطلب خیلی عالی بود.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. خوشحالیم که چنین نظری دارید.

 16. profile-placeholder زهرا گفت:

  البته ناگفته نماند که صرف نظر از نکته ای که عرض کردم مقاله ی مفیدومختصر است… بسیار ممنون!

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز و ممنون از نکته‌ای که بیان کردید. البته در مورد چهارم، در رابطه با سختی به دست آوردن دانش صحبت شده.

 17. profile-placeholder زهرا گفت:

  با توجه به مورد سوم یادگیری نه تنها سخت نیست بلکه بسیار آسان ، زیبا و شیرین است!
  سختی رو خودمون تعریف میکنیم.
  به نظرم باید این تناقض رو برطرف کنید و دقت بیشتری داشته باشید.
  وقتی از کلمه “سختی” استفاده میشه ترس ایجاد میشه و انگیزه و شوروشوق در خواننده کم میشه!

 18. profile-placeholder عبدالله گفت:

  مقاله بدی نبود.ادم باید اونقدرتمرین ومطالعه بکنه که به خودش وافکارش تسلط داشته باشه

 19. profile-placeholder سینا گفت:

  زیاد جالب نبود این مطلب

 20. SA.MR_32 SA.MR_32 گفت:

  خیلی کوتاه و ناقص بود

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون که دیدگاه‌تون رو بیان کردین.
   قطعا همه‌ی نکات رو نمیشه تو یه مقاله نوشت. پیشنهاد می‌کنم این مطالب رو هم مطالعه بفرمایید:
   مراقبه چیست و چه تاثیری بر ذهن ما دارد؟
   راز موفقیت خلاق‌‌ترین ذهن‌ها چیست؟
   چگونه ذهن برتر داشته باشیم
   ۹ عادت افرادی که ذهنی قدرتمند دارند
   سپاس که همراه ما هستین

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان