رفع دلشوره با ۷ راهکار معجزه آسا

رفع دلشوره با ۷ راهکار معجزه آسا
امتیاز مطلب: ٩٦%
96

دلشوره حس آشنایی است که همه‌ی ما کم‌و‌بیش تجربه‌اش کرده‌ایم. این حس آشنا به بهانه‌‌های مختلف از جمله صحبت کردن مقابل جمع یا حاضر شدن در جلسات کاری به سراغ‌مان می‌آید. معمولا اولش با لرزش دست و عرق سرد شروع می‌شود، اما ای کاش فقط همین بود! طولی نمی‌کشد تا دلشوره چنان به تک‌تک سلول‌های بدن رخنه کند که دیگر هیچ نشانی از آرامش چند ساعت قبل باقی نماند. احتمالا اولین راهکاری که در چنین مواقعی به نظرتان می‌رسد، این است که روز سخنرانی یا قرار ملاقات‌ خود را به تعویق بیندازید، در حالی‌که دلشوره با چنین رویکردی برطرف نمی‌شود و احتمالا در روزهای آینده نیز به همین وضع گرفتار خواهید شد. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با ۷ راهکار مؤثر برای غلبه بر دلشوره آشنا شوید.


مقاله مرتبط: اضطراب چیست؛ با نشانه‌های اضطراب و راه‌های درمان آن آشنا شوید

۱. اگر امکانش هست، خودتان را از قبل آماده کنید

دلشوره - آماده شدن

از قبل برای روز موعود مهیا شوید و کارها را به لحظات آخر موکول نکنید. به این ترتیب، به خودتان مطمئن‌تر می‌شوید و احساس آرامش بیشتری پیدا می‌کنید. مثلا اگر جلسه‌ی مهمی در پیش دارید، خودتان را برای صحبت‌هایی که می‌دانید یا پیش‌بینی می‌کنید در جلسه مطرح خواهند شد، خوب آماده کنید. یا اگر با یک دوست جدید برای اولین بار قرار ملاقات دارید، در فکر چند موضوع جالب باشید تا در صورتی که دیگر حرفی برای ادامه‌ی گفت‌و‌گو نداشتید، با طرف مقابل‌تان مطرح کنید. اگر هم به مصاحبه‌ی شغلی دعوت شده‌اید، سؤالاتی را که حدس می‌زنید در مصاحبه مطرح خواهند شد با خودتان مرور کنید تا چند جواب سنجیده و آماده در چنته داشته باشید.


مقاله مرتبط: چطور یک برنامه ریزی روزانه ایده‌آل و همه‌جانبه داشته باشیم؟

۲. از خودتان بپرسید بدترین حالتی که شاید اتفاق بیفتد چیست؟

دلشوره - تصور بدترین حالت ممکن

به این سؤال جواب دهید تا بیهوده از کاه کوه نسازید و بتوانید آرامش خود را حفظ کنید. مثلا اگر ملاقات با دوست جدیدتان طوری که انتظارش را دارید پیش نرود، بدترین حالتش این است که دوستی‌تان ادامه‌دار نخواهد شد و فوقش چند روزی غصه می‌خورید، اما آسمان که به زمین نمی‌آید! تازه اگر خوش‌بینانه به قضیه نگاه کنید، خواهید دید که در این تجربه‌ی ناخوشایند نیز درسی نهفته است.

۳. تصویرسازی ذهنی مثبت انجام دهید

دلشوره - مجسم کردن تصاویر ذهنی مثبت

افرادی که مدام دلشوره می‌گیرند، معمولا عادت دارند بدترین حالت هر اتفاقی را ملکه‌ی ذهن‌ خود کنند و فقط تصویرسازی‌های ذهنی منفی انجام دهند. اما پیشنهاد می‌کنیم بار دیگری که دچار دلشوره شدید، به اتفاقاتی که در پیش است با دید مثبت نگاه کنید. حتما می‌پرسید چطوری؟

 • در مکانی آرام و راحت دراز بکشید یا بنشینید و چشمان‌تان را ببندید.
 • با خودتان فکر کنید که مثلا جلسه‌ی امروز عصر چقدر عالی پیش خواهد رفت و چقدر حس خوبی خواهید داشت. این حالت را با تمام وجود تصور کنید. خودتان را ببینید که با گشاده‌رویی و یک لبخند متین در جلسه حاضر هستید و اوقات خوشی را با همکاران‌تان می‌گذرانید. حتی نتایج دلخواه‌تان را نیز مجسم کنید.
 • سپس تصور کنید همه چیز همان‌طوری که مایل هستید، پیش رفته و جلسه با نتایجی رضایت‌بخش به پایان رسیده است.

این تمرین کمک‌تان می‌کند تا به یک ذهنیت مثبت و آرامش‌بخش برسید و با اعتماد‌ به‌ نفس بیشتری در جلسه حاضر شوید. شاید یک‌بار که از انجام این تمرین نتیجه بگیرید، ترغیب شوید که هر دفعه انجامش دهید.


مقاله مرتبط: مثبت اندیشی و موفقیت؛ چگونه نگرش خود را تغییر دهیم

۴. ریتم خود را کُند کنید و از شکم نفس بکشید

دلشوره - تمرکز کردن روی نفس کشیدن

چند دقیقه قبل از حضور در موقعیتی که موجب دلشوره‌تان شده است، ریتم خود را کُند کنید. مثلا آهسته‌تر راه بروید یا حتی اگر دل‌تان خواست، یک دقیقه صبر کنید و بی‌حرکت بایستید.

سپس از راه بینی یک نفس عمیق بکشید، عمیق‌تر از حد معمول. یادتان باشد حتما از شکم نفس بکشید و نه از قفسه‌ی سینه. بسیاری از افراد وقتی دچار استرس یا دلشوره می‌شوند، از قفسه‌ی سینه نفس می‌کشند، در حالی‌که باید از شکم نفس بکشید و در همین حالت، یک یا دو دقیقه فقط به دم‌ و بازدم آهسته‌ای که از طریق بینی انجام می‌دهید، فکر کنید.

به این ترتیب، آرامش خود را به دست خواهید آورد و راحت‌تر می‌توانید افکارتان را جمع‌و‌جور کنید. اگر فقط روی نفس کشیدن‌تان تمرکز کنید، دوباره می‌توانید بدون اینکه ذهن‌تان درگیر ناکامی‌های گذشته یا نگرانی‌های آینده باشد، به زمان حال برگردید.


مقاله مرتبط: ۶ تمرین تنفس برای آرامش در کمتر از ۱۰ دقیقه

۵. فرض کنید در جمع دوستان صمیمی‌تان قرار خواهید گرفت

دلشوره - راحت صحبت کردن در جمع

شاید جلسه‌ی مهمی در پیش دارید یا مثلا قرار است با شخصی که برای‌تان چندان آشنا نیست ملاقات کنید و علی‌رغم اجرای راهکار قبلی باز هم آرام نشده‌اید. در چنین مواقعی قبل از اینکه در جلسه یا سر قرار حاضر شوید، پیش خودتان فرض کنید قرار است دوستان صمیمی‌تان را ببینید. اگر افرادی را که منتظرتان هستند مانند دوستان خود فرض کنید، احساس آرامش، راحتی و اعتماد به‌ نفس بیشتری پیدا خواهید کرد و در یک حالت عاطفی و چارچوب ذهنی خوشایند قرار می‌گیرید. با این طرز فکر می‌توانید روند مکالمه را به همان شکلی که با دوستان‌تان صحبت می‌کنید، طبیعی‌ پیش ببرید و بیش از حد برای فکر کردن مکث نکنید.

۶. دیگران آن‌قدرها هم که خودتان فکر می‌کنید، به شما توجه نمی‌کنند

دلشوره - زوم کردن

شاید احساس کنید دیگران مدام به کارهایی که انجام می‌دهید چشم دوخته‌اند، قضاوت‌تان می‌کنند و در مجموع، دائما در کوک‌تان هستند. چنین طرز فکری معمولا دلشوره‌آور است و موجب می‌شود خیلی از فرصت‌ها را در زندگی از دست بدهید. اما خیلی اوقات، دیگران آن‌قدرها هم که خودتان فکر می‌کنید روی شخص شما زوم نکرده‌اند. اینکه خودتان به کارهایی که انجام می‌دهید و حرف‌هایی که می‌زنید زیاد فکر می‌کنید، دلیل نمی‌شود که دیگران هم همین‌‌قدر در کوک کارها یا حرف‌هایتان باشند. دیگران نیز مثل شما به قدری در فکر خودشان و مشغله‌های زندگی‌شان هستند که خیلی به شما فکر نمی‌کنند. وقتی بپذیرید که آن‌قدرها هم در مرکز توجه نیستید، آزادی عمل بیشتری برای انجام خواسته‌های زندگی‌تان پیدا خواهید کرد.


مقاله مرتبط: چطور به حرف مردم اهمیت ندهیم؟

۷. به خودتان بگویید که هیجان‌زده هستید

دلشوره - هیجان‌ زده

اگر گاهی نتوانستید دلشوره‌ی خود را به هیچ طریقی کنترل کنید، شاید بهتر باشد به خودتان بگویید: «این که دلشوره نیست، هیجانه!» به بیان دیگر، سعی کنید طرز فکرتان را نسبت به حس‌و‌حالی که در درون‌تان جریان دارد، تغییر دهید تا شاید روحیه‌تان عوض شود و سر ذوق بیایید. این راهکار کمک‌تان می‌کند تا اگر از بابت جلسه‌ یا قرار ملاقاتی که در پیش دارید نگران هستید، به یک وضعیت ذهنی و روحی مناسب برسید و دوباره تمرکز خود را به دست آورید.

برگرفته از: positivityblog

صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (11)

 1. عنایت عنایت گفت:

  با سلام. متاسفانه مدتی دچار استرس شدم و اولین کاری ک میکنم مطالب همین سایت رو میخونم. بخام بگم آرامش کلی از این مطالب میگیرم بلوف زدم ولی راه رو برای آرامش نشون میدین. ب امید روزهای بدون استرس لعنتی.دست خوش

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   دوست عزیز همه‌ی ما در زندگی روزمره سطوح مختلفی از استرس رو تجربه می‌کنیم، اما اگه یاد بگیریم چطور در مواقع استرس‌زا آرامش‌مون رو حفظ کنیم قطعا مغلوب استرس نخواهیم شد. پیشنهاد می‌کنم اگه مایل هستید یه نگاهی هم به سایر مطالبی که با همین موضوع منتشر شدن بندازید:
   http://chetor.com/category/personal-development/mind-power/stress/
   ضمنا باعث خوشحالی ماست که از خوندن مطالب‌مون انرژی می‌گیرید.
   شاد و سلامت باشید

 2. profile-placeholder فریماه گفت:

  سلام، خیلی ممنون از مطلب جالب و مفیدی که ارائه کردید. مسئله استرس مشکل خیلی هاست و متاسفانه امری شایع. من فکر میکنم نتیجه ای که از این بحث می گیریم اینه که انسان خودش هم باید کمک کنه تا کمتر دچار استرس بشه و اگر دچار شد با این تمرینات زودتر اونو شکست بده. نباید بزاریم که استرس بر ما غالب بشه چون فرصتهای زیادی رو از دست میدیم. ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   فریماه عزیز درست می‌فرمایید. ممنون از توجه و همراهی‌تون

   1. profile-placeholder فریماه گفت:

    خواهش میکنم. من خودم در زندگیم این مسئله رو تجربه کردم و فهمیدم که اشتباهه. از دیگران که این کامنتو میخونن دوستانه میخوام که اصلا نزارید استرس بر شما پیروز بشه و مسائل زندگی شما رو مریض کنن باور کنین فرصتهای زندگی رو از دست میدید و بعدا پشیمون میشید که چرا گذاشتید اینطور بشه در حالیکه میتونستید از وقتتون بهتر استفاده کنین و این مشکل رو مداوا کنید. ممنون از پاسختون

    1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

     بار دیگه از تبادل دیدگاه‌تون سپاسگزارم. بسیار خوشحالیم که تجربیات خودتون رو با ما در میون می‌ذارید.

 3. ازشمادوست عزیز بسیار سپاسگزارم با این مطالب بسیار زیبا وخلاصه ِ که خوداین مبحث یک بحث شاید روان شناسی باشد شما توانستید بسیار خلاصه وران بیان کردید که خوداین مهارت بیانگر توانایی نویسندگی شما دوست عزیز را می رساند برای بنده بسیار جالب بود برای شما آرزوی توفیق دارم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   از محبت‌تون سپاسگزارم. نظرات مثبت شما همراهان گرامی باعث دلگرمی و خرسندی ماست و تمام تلاش‌مون را می‌کنیم تا از فرصتی که به مطالعه‌ی مطالب چطور اختصاص می‌دید، لذت ببرید.
   شاد و سلامت باشید.

  2. profile-placeholder فریماه گفت:

   ممنون

 4. profile-placeholder سیدغریب سیدی گفت:

  ممنونم عزیزان،‌ خداوند متعال شما را حفظ کند.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از دعای خیر شما دوست عزیز سپاسگزاریم.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان