آیا استفاده ۱۰۰ درصد از مغز امکان‌پذیر است؟

آیا استفاده ۱۰۰ درصد از مغز امکان‌پذیر است؟
امتیاز مطلب: ٨٥%
85

بسیاری از مردم هنوز هم اعتقاد دارند که استفاده ۱۰۰ درصد از مغز غیرممکن است. از جمله باورهای عامیانه درباره‌ی مغز انسان این است که ما فقط از ۱۰ درصد ظرفیت مغزمان استفاده می‌کنیم، حال آنکه اگر به طریقی خارق‌العاده، موفق به استفاده ۱۰۰ درصد از مغز خود شویم، به یک اَبَرانسان با توانمندی‌های باورنکردنی تبدیل خواهیم شد. لوک بِسون (Luc Besson)، نویسنده و کارگردان مشهور فرانسوی، این باور عامیانه را در فیلم علمی‌ـ‌تخیلی «لوسی» (Luci)، محصول سال ۲۰۱۴، به تصویر کشیده است. این فیلم زندگی زن جوانی به‌ نام لوسی را روایت می‌کند که تحت تأثیر نوعی ماده‌ی مخدر جدید، به کلِ ظرفیت مغز خود احاطه پیدا کرده و به موجب آن، به توانایی‌هایی محیرالعقول دست یافته است. در ادامه قصد داریم این باور عامیانه را از زبان کریستین جَرِت (Christian Jarrett)، متخصص عصب‌شناسی شناختی، بررسی کنیم و ببینیم تا چه حد پایه‌ی علمی دارد.


مقاله مرتبط: تقویت مغز با ۹ ماده‌ غذایی طبیعی

این باور عامیانه از کجا نشأت گرفته است؟

استفاده ۱۰۰ درصد از مغز - فقط ۱۰ درصد؟

دقیقا مشخص نیست که منشأ این باور عامیانه از کجاست، اما فرضیه‌‌های مختلفی پیرامون این موضوع مطرح شده‌اند.

 • طبق یکی از معروف‌ترین این فرضیه‌ها، مقدمه‌ای که لووِل توماس (Lowell Thomas)، روزنامه‌نگار آمریکایی، بر کتاب جنجالی «آئین دوست‌یابی» اثر دیل کارنگی (Dale Carnegie) نوشت، به این باور دامن زد. توماس در نقل قولی ناصحیح از ویلیام جِیمز (William James)، روان‌شناس برجسته‌ی آمریکایی، می‌نویسد: «یک انسان‌ معمولی فقط از ۱۰ درصد توانایی ذهنی بالقوه‌ی خود استفاده می‌کند»، در حالی‌که جیمز به «انرژی ذهنی بالقوه» اعتقاد داشت و نیز در هیچ‌یک از سخنان خود به محدودیت ۱۰ درصدی اشاره‌ای نکرده است.
 • فرضیه‌ی دیگری، این باور را به نقل قولی نامعتبر از آلبرت اینشتین نسبت می‌دهد. ادعا شده است اینشتین قدرت ذهنی خود را ناشی از استعداد خاصش در استفاده‌ی بیش از ۱۰ درصد از ظرفیت مغز خود می‌دانست. گفتنی است که این نقل قول در هیچ آرشیوی از سخنان اینشتین یافت نشده است.
 • فرضیه‌ی سوم، این باور را تا حدی نشأت گرفته از یافته‌های علمی گمراه‌کننده می‌داند. برای مثال، ویلدر پنفیلد (Wilder Penfield)، جراح سرشناس مغز و اعصاب، در دهه‌ی ۱۹۳۰ از کشف ناحیه‌ای از مغز موسوم به قشر خاموش (silent cortex) خبر داد که طبق تحقیقات پنفیلد، هیچ‌گونه واکنشی در مقابل تحریکات الکتریکی نداشت. اما امروزه این ناحیه را با عنوان قشر تداعی (association cortex) می‌شناسیم و می‌دانیم که در پیچیده‌ترین عملکردهای ذهنی نقش دارد.

آیا «لوسی» نخستین فیلمی است که به این باور عامیانه اشاره دارد؟

استفاده ۱۰۰ درصد از مغز - اسکارلت یوهانسون در فیلم لوسی

خیر، پیشتر از «لوسی» در فیلم‌های متعدد دیگری نیز به این موضوع پرداخته‌ شده است. از جمله‌ی این فیلم‌ها می‌توان به «نامحدود» (Limitless)، محصول سال ۲۰۱۱، به کارگردانی نِیل بِرگر (Neil Burger) اشاره کرد، با این تفاوت که در این فیلم ادعا شده است انسان‌ها از ۲۰ درصد ظرفیت مغز خود استفاده می‌کنند. برَدلی کوپِر در این فیلم نقش شخصیتی به‌ نام اِدی را ایفا می‌کند که با مصرف یک قرص، موفق به استفاده ۱۰۰ درصد از مغز خود می‌شود. «دفاع از زندگی‌ات» (Defending Your Life) به کارگردانی آلبرت بروکس (Albert Brooks) و «پرواز مسیریاب» (Flight of the Navigator) به کارگردانی رَندال کلایزِر (Randal Kleiser) فیلم‌های دیگری هستند که این موضوع را در سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۸۶ بر پرده‌ی سینما بردند. مجموعه‌ی تلویزیونی «قهرمانان» نیز که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ در چهار فصل از شبکه‌ی اِن‌بی‌سی پخش شد، به مضمون تقریبا مشابهی اشاره دارد.

چند درصد از مردم به این باور عامیانه اعتقاد دارند؟

در نظرسنجی‌ای که در سال ۲۰۱۲ از ۲۴۲ معلم مدرسه در بریتانیا و هلند انجام شد، ۴۸ درصد از شرکت‌کنندگان بریتانیایی و ۴۶ درصد از شرکت‌کنندگان هلندی با این باور عامیانه موافقت کردند. در نظرسنجی دیگری که توسط بنیاد تحقیقات پارکینسون مایکل جِی فاکس (Michael J Fox Foundation for Parkinson’s Research) در سال ۲۰۱۳ در آمریکا انجام شد، ۶۵ درصد شرکت‌کنندگان موافقت خود را با این باور اعلام کردند.

آیا این باور عامیانه حقیقت دارد؟

استفاده ۱۰۰ درصد از مغز ـ مطلع نبودن

جالب است بدانید این باور عامیانه که ما انسان‌ها فقط از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می‌کنیم، حقیقت ندارد. به استناد هزاران اسکن مغزی، امواج فعالیت حتی در زمان استراحت در سرتاسر مغز جریان دارند. مدرک دیگری که این باور را رد می‌کند، بیماران مبتلا به ضایعات مغزی هستند. مطالعات نشان داده است جزئی‌ترین آسیب‌های مغزی می‌توانند به پیامدهای بسیار ناگواری منجر شوند. یا مثلا اگر ارسال پیام‌های حسی از اندام‌های بدن به سلول‌های عصبی مربوطه بنا به دلایلی از جمله قطع عضو متوقف شود، سلول‌های عصبی بیانگر عضو قطع شده بیکار نخواهند ماند، چرا که به سرعت توسط نواحی مجاور در انجام سایر عملکردها به کار گرفته می‌شوند. این واقعیت ثابت می‌کند که مغز خیلی سریع تمامی بافت‌های عصبی موجود را به کار می‌گیرد و هیچ بخشی را رها شده باقی نمی‌گذارد.

پس چرا این باور غلط هنوز هم رواج دارد؟

به نظر عده‌ی زیادی از مردم، این باور عامیانه نه‌تنها محتمل بلکه فریبنده است، چرا که به این باور از منظر توانایی‌های بالقوه‌ی بشر می‌نگرند. بسیاری از ما معتقدیم فقط در صورت سخت‌کوشی فراوان است که می‌توانیم به موفقیت‌های بالاتری هم‌چون یادگیری زبان‌های خارجی، موسیقی یا مهارت‌های ورزشی دست پیدا کنیم. اما همین طرز فکر را به غلط در این ایده خلاصه کرده‌ایم که فقط ۱۰ درصد ظرفیت یا توانایی بالقوه‌ی مغز انسان قابل استفاده است.

آیا باید از بابت فیلم‌هایی مانند «لوسی» که به این باور غلط دامن می‌زنند، نگران باشیم؟

استفاده ۱۰۰ درصد از مغز ـ علامت خطر

عده‌ی زیادی از دانشمندان علوم اعصاب با ساخت فیلم‌هایی از این قبیل موافق نیستند. این عده معتقدند باورهای غلط بسیاری پیرامون کارکرد مغز در میان مردم رواج یافته‌اند و چنین فیلم‌هایی فقط به گسترش این باورهای غلط دامن می‌زنند و میلیون‌ها مخاطب خود را با باورهای نادرست علمی مواجه می‌کنند. با این حال، برخی دیگر خوش‌بینانه‌تر به این قضیه نگاه می‌کنند و معتقدند که مخاطب می‌داند نباید چنین ادعاهایی را جدی بگیرد.

اما شما چه فکر می‌کنید؟ آیا با ساخت این قبیل فیلم‌ها علی‌رغم محتوای غیرعلمی‌شان موافق هستید؟

برگرفته از: wired

برچسب‌ها:
صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (33)

 1. profile-placeholder behrooz گفت:

  بنظرم مغز انسان قابلت هاى زيادى همچون فيلم هايى ك اشاره شده دارهـ اگ كسى نميتونه اين موضح قبول كنه يا اثبات كنه چون هنوز ب اون توانايى كسى نتونسته دست پيدا كنه اين جمله فيلم ها بر اساس حدس گمان و يا تخيل انسان هاست ولى مغز انسان مطمعا توانايى هايى بى شمار و غير قابل باور دارند ك ب ما ميگويد اشرف مخلوقات كسى تا ب الان نتونسته ب اين موضع دست پيدا كنه و برا همين سر اين مورد بحث و حرف هاى زيادى است

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی ممنون که دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

 2. profile-placeholder میلاد گفت:

  من یه سوال برام پیش اومده
  اینکه اگه ما همه داریم از بخش زیادی از مغزمون استفاده می کنیم,پس فرق یه انسان آی کیو پایین با آی کیو بالا تو چیه؟
  اینکه همه” قسمتای” مغز در حال کار کردن هستن شکی نیست,ولی تک تکه اون “قسمتها” دارن از چند درصد استفاده میشن؟
  مثلا قسمتایی که ربط داره به قدرت تفکر و استدلال :-؟
  منم می دونم اگه ضایعه مغزی در قسمتای مرتبط با حواس ۵ گانه باشه شاید یک معلول حساب بیایم,
  ولی تا اونجایی که می دونم داخل دو نیم کره مغز قسمتهای متمایز برای فعالیتهای جداگانه بدن داریم
  سوال من همون قسمت قدرت تفکر مغزه… :-؟

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   ممنون که وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید، اما راستش اطلاعاتم در این زمینه بیشتر از شما نیست! اگه امکانش بود، در آینده مطالب بیشتری از این دست خواهیم داشت تا موضوع با استناد به منابع معتبر روشن‌تر بشه.
   سپاس

   1. profile-placeholder میلاد گفت:

    سلام
    ممنون لطف دارید

 3. profile-placeholder zahra گفت:

  سلام ممنون بابت این که باور های غلط مارئ تصحیح می کنید … منم فیلم لوسی رو تماشا کردم و در یک قسمت فیلم گفت که ماده ای که خانم لوسی استفاده کرده و پی اچ نام داره در موقع بار داری خانوم ها هم در بدن خانوم ترشح می شه و موجب استفاده مغز و شبیه خانوم لوسی میشه؟؟؟؟ این چی ؟یعنی بازم غلطه و دارن به این شایعات دامن می زنن؟؟؟؟ ببخشید من یه سوال دارم که به این بخش مربوط نمیشه ولی در رابطه با مغزه…. ما در موقع خواب .گاهی خواب می بینیم خوب؟و در زندگی روز مره همین اتفاقات رو تو خواب می بینیم ..و میگیم وای من این صحنه رو تو خواب دیدم ؟چه موقعی این اتفاق می افته؟چه جوری؟ لطفا راهنماییم کنین ممنون می شم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   راستش بنده فقط این مطلب رو ترجمه کردم و در مورد اینکه دقیقا چه قسمت‌های دیگری از فیلم لوسی به دور از واقعیات علمی و صرفا توهمی بیش نیست، اطلاع دقیقی ندارم.
   می‌بخشید که نتونستم راهنمایی‌تون کنم.
   سپاس

  2. profile-placeholder محمد سالار گفت:

   دژاوو یا آشنا پنداری! درموردش مقاله و تحقیق زیاده. بخونید. جواب سوالتونو میگیرید.
   در ضمن نقدهایی که به فیلم لوسی شده رو هم از سایت های دیگه بخونید تا متوجه بشید که ژانر فیلم علمی تخیلی بوده؛ علمی تخیلی

 4. profile-placeholder نگین گفت:

  به محض اینکه امروز برای اولین بار فیلم لوسی رو دیدم فکرم بهم ریخت و خیلی ذهنم مشغول شد و واقعا عصبی شده بودم که اومدم و سریع اینترنت رو چک کردم و حالا که متوجه شدم اینا صحت نداره و دقیقا به فیلم لوسی هم اشاره شده بود خیالم راحت شد که نباید جدیش بگیرم ممنون از مطالب مفیدتون ای کاش یکم در ساختن فیلما دقت بیشتری بکنن.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما مخاطب عزیز،
   بر اساس استدلال‌هایی که نمونه‌هایی از اونها در این مطلب بهشون اشاره شده، این ادعا که استفاده‌ی ۱۰۰ درصد از ظرفیت مغز امکان‌پذیر نیست، در حال حاضر از دیدگاه علمی هیچ اعتباری نداره. نویسنده‌ی اصلی این مطلب معتقده که این باور غلط به‌قدری در ذهن مردم ریشه کرده که به راحتی قابل تغییر نیست.

 5. profile-placeholder hsr گفت:

  ببخشید اگه بخوام یک مثال از اون کارهای مغز رو بگم مثل خواب هستش وقتی شما خواب میبینید در واقع شما که نمردید در اصل مغز شما با یه بُعد و دنیای دیگه در ارتباط با روح شما میشه میزان فعالیت شاید به ۱۰۰ درصد میرسه چون شما چیزایی رو درک میکنید مثل طی الارض شدن و خیلی چیزایی دیگه که فقط تو خواب و ارتباط مغز و روح تو خواب ممکنه و تو دنیای واقعی ما اصلا نمیتونیم فکرش رو بکنیم و دراصل زمانی میتونی به حد ۱۰۰ درصدی فعالیت مغز تو بیداری و هوشیاری برسی و درکش کنی که جسمت و یا در اصل مغزت با روحت هماهنگ بشه که بعضی ازعلمای ما به اون حد رسیده بودن

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   تشکر از شما که وقت گذاشتید و دیدگاه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان مطرح کردید.

 6. profile-placeholder hsr گفت:

  سلام به نظر من ایشون نکته ی غلطی نگفتن ما از ۱۰۰ درصد استفاده میکنیم ولی نمیتونیم همه ی این ۱۰۰ درصد رو درک کنیم ما وقتی خواب هستیم یا استراحت میکنیم مغز در هر حالتی همیشه فعاله مغز ما تو بعضی موقعیت ها یا فعالیت های دیگه تو طول عمرمون میتونه کارهایی رو بکنه که ما حتی فکرشم نمیکنیم یعنی درک نمیکنیم برای همین اگه بتونیم اون ۱۰۰ درصدی که مغز بعضی وقتا استفاده میکنه رو درک کنیم و کنترل کنیم اون وقت معلوم نیست چی میشه 😱😱

 7. profile-placeholder Mahdi husseini گفت:

  سلام میخواستم ازتون تشکر کنم.
  پاسخ به اقای رضا.
  این اصلا امکان نداره که انسان از %۱۰۰ مغزش بتونه استفاده کنه، چرا میشه ولی باید فعال بشه.
  این که شما میگید الان همه داریم از %۱۰۰ درضد مغز استفاده میکنیم،قصد توهین ندارم ولی این نظریه شما کاملا اشتباهه.
  و به نظر شما تمام دانشمندای دنیا سر کارند، بنا به گفته شما همه دارند بیهوده برای زندگی بهتر یا برتر تلاش میکنند.
  اگر کسی بتونه %۱۰۰ از مغزش را فعال کنه تصور کنید چه اتفاقاتی می افته،درسته هیچ کس نمیدونه چون تاحالا پیش نیومده.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس از شما که در بحث شرکت کردید و دیدگاه‌تون رو محترمانه با ما و سایر مخاطبان مطرح کردید.

 8. profile-placeholder رضا گفت:

  از نظر بنده انسان میتونه از تمام ظرفیت مغزش استفاده کنه چون کافیه یک قسمت از مغز دچار مشکل بشه ممکنه در رفتار و … تغییراتی را مشاهده کنیم یا حتی ممکنه باعث مرگ انسان بشه .. بعنوان مثال دایی خودم . متاسفانه تصادف کرد و قسمتی از مغزش اسیب دید و باعث شد یک حس جنون بهش دست بده که باعث کشته شدن مادر و پدرش شد . مغز انسان بسیار پیچیدس در این شکی نیست ولی استفاده محدود انسان از مغز خود را من قبول ندارم . ما فقط میتوانیم قسمت هایی از بدن خود را کنترل کنیم ولی بقیه اعضا بدن به وسیله مغز کنترل میشه حال چطور ممکنه انسان از ۱۰ درصد مغزش استفاده کنه در حالی که خون را در تمامی بدن به گردش در می اورد و … ؟ حتی در خواب نیز مغز انسان فعالیت دارد … در نتیجه انسان از ۱۰۰ درصد مغز خود استفاده میکند .. این را هم اضاف کنم که جادوگری هیچ ربطی به استفاده مغز از ظرفیت خود ندارد و از نظر من جادو وجود خارجی نداره و تمامی حرکاتی که انجام میشه و اسم ان را میگذارند جادوگری تمامی ترفند حساب میشوند. به فیلم ها و کلیپ ها اکتفا نکنید .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   تشکر از شما مخاطب عزیز که نه تنها برای مطالعه‌ی این مطلب وقت گذاشتید، بلکه دیدگاه‌تون رو هم با ما و سایر مخاطبان مطرح کردید.

 9. profile-placeholder عيسي گفت:

  سلام خسته نباشيد مقاله جالب بود ،من نيز قبول دارم ما از قسمت كمي از مغز مان استفاده مي كنيم چگونه يك هندي با ذهن خويش قطار را نگه مي دارد واز اين دست توانايي ها زياد است…

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از تبادل دیدگاه‌تون متشکرم.

 10. Habibullah Habibi Habibullah Habibi گفت:

  سلام صدف جان،
  مطلب بسیار خوب و با محتوای میباشد، من فیلم لوسی را تماشا نمودیم. من فیلم لوسی را تماشا نمودیم و نتیجه میگیرم که انسان دارای قوه فکری فوق العاده قوی میباشد و این امتیاز انسان نظر بر حیوانات دیگر است.
  از نگاه دیگر اگر امروز را با همه پیشرفت های امروزه با دو یا سه قرن گذشته مقایسه کنیم میتوانست گفت که انسانها از فکر خود استفاده نموده که ما در جهان امروزی زندگی میکنیم.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   قطعا همین طوره، بسیاری از پیشرفت‌های امروزی در تفکر بشر ریشه دارن.
   ضمنا ممنون از شما که همچنان چطور رو همراهی می‌کنید و دیدگاه‌تون رو با ما در میون می‌ذارید.

 11. profile-placeholder نیما گفت:

  مورگان فریمن و هم فکرانش باگذاشتن اسم متافیزیک روی خرافات میخوان اونو گسترشش بدن(البته خود اسم متافیزیک اونو رد میکنه چون به معنی فرا تر از فیزیک هست .در حالی که هیچ چیز فرا تر از فیزیک نیست.ولی خب اسم دهن پر کنی داره)
  ولی تاسف بار تر از اون چنین مطالبی هست که پزشکان و دانشمندان اونو با قطعیت رد میکنن ولی مردم عادی باز بهش اعتقاد دارن…

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   در مورد این قسمت از دیدگاه‌تون که فرمودید هیچ چیز فراتر از فیزیک نیست، به نظرم درک ناقص ما نمی‌تونه دلیل محکمی برای وجود نداشتن جهان غیرمادی باشه. اگه نمی‌تونیم بودن چیزی رو با تکیه بر حواس پنجگانه‌مون اثبات کنیم، منطقی نیست به سادگی نتیجه بگیریم که چون صرفا خارج از درک ماست، پس بودنش امکان‌پذیر نیست!

   1. profile-placeholder نیما گفت:

    فیزیک(مدرن) قدرت خودش رو از ریاضیات میگیره نه حواس پنجگانه. به خاطر همینم هست که بسیاری از پدیده ها هستند که از نظر فیزیک(مدرن) اثبات شده هستند در حالی که با حواس پنجگانه و تجربیات روزانه ما غیر قابل درک هستند. البته ممکنه پدیده هایی باشند که فعلا قابل توجیه نباشند ولی قطعا اگر چیزی با فیزیک تناقض داشته باشه وجود خارجی نداره.
    البته رشته من فیزیک نیست و نمیدونم “جهان غیر مادی ” تا چه حد با فیزیک در تناقضه.

 12. siamak120 siamak120 گفت:

  با سلام وتشکر از مطلب خوبی که انتخاب نموده اید.از انجا که میخواهم با شما صادقانه صحبت نمایم:من نطر خاصی روی ساخت فیلم از این مسائل یا سایر موضوعات علمی (مثال خیلی از فیلمهایی که با شرکت یا گویش مورگان فربمن ساخته می شوند:روانشناسی-فیزیک کوانتا-و…) ندارم.چون انها را تخیلی -علمی می دانم.بنظر من وقتی یک ایده ونظریه درفلسفه یا روانشناسی یا فیزیک یا هر علم دیگری دارای ارزش واعتبار قابل استناد خواهد بود وبتوان از ان بعنوان “مرجع ومنبع موثق” یاد نمود که:بتایید وتصدیق :دپارتمانهای دانشگاههای معتبر جهان ویا اکادمی های علمی وکلا مراجع ذیصلاح علمی رسیده باشد-وبدیهی است تا نرسیدن باین تایید درهمان مرحله طرح یک ایده وفرضییه ودرنهایت نظریه باقی خواهد ماند.من شخصا خود معتقدم انسان هنوز قادر نیست از کل توانایی های مغزی خود استفاده کند. یعنی این کار شدنی است اما هنوز راهکار واقعی ان کشف نشده است. وسرانجام روزی دانشمندان بان خواهند رسید. افراد نادری مانند :اینشتاین -نیوتون-پاسکال-دکارت-داوینچی-فرویدو…..شاید با داشتن توانایی ژنتیکی وبنحوی جهشی بارث رسیده توانستند تا چند درصد بیش از ما افراد عادی توانستند باین امر توفیق یابند.۱۰ درصد هم یک نظریه است -این عدد پایه علمی تایید شده واکادمیک بشرحی کوتاه که فوقا عرض نمودم -نداردو لذا نمی توان بعنوان “مرجع و refrence بدان استناد نمود.اما اگر چنین”فرض”کنیم-نوابغ فوق شاید مثلا از ۱۵ تا۲۰ درصد استفاده نموده اند.علت اینکه معتقد م که هنوز نتوانسته ایم از ۱۰۰%ظرفیت مغزی خود استفاده نماییم این است که:ما برای اموختن یک علم ودانش وحرفه ای باید سالها عمر تلف کنیم .ومرتب با تکرار انرا در بخشی از نرونهای خود ذخیره کنیم.اگر به تمام ظرفیت مغز خود وتمامی نرونها (میلیاردها فایل وپوشه خالی برای ذخیره سازی!) دسترسی وقادر بودیم نیازی به صرف این همه وقت وتکرار با تعداد معدودی از انها بعنوان حافظه نبودیم.ونظر اصلی من برای رسیدن باین کامیابی بزرگ این است که: اگر روزی بشر بتواند راهکار وطریق یا روشهای :ائتلاف وهمکاری بین دونیمکره:چپ وراست مغز را کشف کند باین موفقیت خواهد رسید وجهان ما کاملا متحول خواهد شد-ودیگر این انسان فعلی نخواهیم بود(منظورم فیزیکی نیست-افکار ونوع تفکر ودانشهای ما تغیر خواهند کرد).تنها چند نفر توانستند مثل اینشتاین-نیوتون-ککوله(کاشف فرمول بنزن) وپاسکال(ریاضی دان ومخترع ماشین حساب ) و….تاحدی-بله-تا حدی ودرصدی بیش از افراد عادی بهمکاری دونیمه مغز برسند. بهر حال بحث زیاد است ومجبورم بهمین مقدار بسنده نمایم. ودر خاتمه با ساخت این قبیل فیلمها چندان موافق نیستم -چون با توجه به عدم شناخت کافی که اکنون نسبت به واقعیت موضوع وجوددارد-درسناریوهای بسیاری از انها اغراق وبیراهه بسیار دیده می شود .با تشکر:سیامک-ترکاشونsiamak-torkashvan

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از اینکه وقت گذاشتید و دیدگاه‌تون رو مطرح کردید بسیار سپاسگزارم.

 13. profile-placeholder محمد محمودی گفت:

  ساختن این فیلمها برای افراد صاحب فکر با توان تجزیه و تحلیل و خودشناسی بالا مفید است چرا که انگیزه بالا بردن توانایی های بالقوه ذهنی خود را افزایش می دهند… به قول ویلیام جیمز توانایی های بالقوه ای که نهفته مانده.
  اما برای مردمی که با کارهای یدی راحت ترند تا کارهای فکری و خودشناسی پایینی دارند ممکن است مخرب باشد و آنها را از تلاش برای یادگیری مایوس کند، چون باور می کنند که مغزشان بیشتر از ۱۰ درصد کارایی ندارد پس در مواقع سخت که به بن بست می خورند تلاش بیشتری نمی کنند و زود ناامید می شوند.
  مخاطب هدف بسیار مهم است. به دلیل گوناگونی شخصیتی و تفاوت تراز هوشی و روحی مردم با هم نمی توان نظر جهان شمول داد که بد است یا خوب؟! با توجه به دلیلی که گفتم برای یکی خوب است برای یکی بد.
  در ضمن ساده سازی یک مطلب پیچیده با تعریف خوب یا بد، شاید برای عامه مردم درک بهتری ایجاد کند اما نتیجه ی درست و محکمی نسبت به موضوع نمی دهد.

  1. profile-placeholder محمد محمودی گفت:

   در ضمن فارغ از ظاهر فیلم باید به باطن و پیام فیلم هم توجه کرد. مانند فیلم ماتریکس که برای اکثریت جامعه یک فیلم تخیلی و اکشن جذاب بود و برای برخی دیگر مسخره و بی محتوا بود. ولی دارای پیام فلسفی و اجتماعی عمیقی بود

  2. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   جناب محمودی سلام،
   از اینکه وقت گذاشتید و دیدگاه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان مطرح کردید، بسیار سپاسگزارم.
   در این مورد با شما کاملا موافقم که جامعه‌ی هدف بسیار مهمه و تأثیر چنین فیلم‌هایی بسته به سطح فکری و فرهنگی مخاطب می‌تونه متغیر باشه.
   باز هم از تبادل نظرتون متشکرم.

 14. محمدحسین بنی‌اسدی محمدحسین بنی‌اسدی گفت:

  به نظر من هیچ مطلب جذابی نداشت … شما فقط این قضیه رو نقض کردین و هیچ دلیل منطقی برای این قضیه نیاوردین …

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   دکتر کریستین جَرِت (Christian Jarrett)، نویسنده‌ی اصلی این مطلب، معتقده اینکه گفته می‌شه فقط ۱۰ درصد ظرفیت مغز انسان قابل استفاده‌ست، یه تصور غلط و غیرعلمیه که متأسفانه بین مردم ریشه کرده. دکتر جَرِت یه کتاب مفصل هم درباره‌ی باورهای نادرستی که پیرامون عملکرد مغز رواج دارن نوشته که البته نمی‌دونم به فارسی ترجمه شده یا نه. علت نامعتبر بودن این باورعامیانه رو به طور خیلی مختصر در قسمت «آیا این باور عامیانه حقیقت دارد؟» از زبان ایشون توضیح دادیم. این باور نه تنها در این مطلب بلکه در بسیاری دیگر از منابع علمی منسوخ اعلام شده، با این حال هنوز هم طرفداران زیادی داره.
   ضمنا از اینکه دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید بسیار سپاسگزارم. امیدوارم سایر مطالب چطور مورد توجه شما دوست عزیز قرار بگیرن.

   1. محمدحسین بنی‌اسدی محمدحسین بنی‌اسدی گفت:

    ممنونم از نظر کامل و جامع تون … در مواردی که فرمودین، مغز به صورت فیزیکی تحلیل و بررسی میشه و تلفیق اون با چیزی به عنوان روح، ضمیر ناخودآگاه و یا هر عنوان دیگه ای که داره، قدرت خارق العاده ای ایجاد میکنه …

    همه چیز رو نمی توان بر اساس علم توجیه کرد و متافیزیک نقش مهمی داره

    با اینحال ممنون از نگارش مطلب تون

    1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

     بار دیگه از تبادل دیدگاه‌تون سپاسگزارم. موفق باشید.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان