۱۲ تمرین خودشناسی که موفقیت را تضمین می‌کند

۱۲ تمرین خودشناسی که موفقیت را تضمین می‌کند
امتیاز مطلب: ٩٤%
94

یک ضرب‌المثل آفریقایی می‌گوید: «در صورتی که دشمن درونی وجود نداشته باشد، دشمنان بیرونی نمی‌توانند به شما آسیب برسانند.»
خودشناسی یکی از مهم‌ترین مهارت‌های موفقیت است. رفتار شما و واکنشی که در برابر محرک‌های بیرونی از خود نشان می‌دهید، با فرایندهای ذهنی درونی‌تان کنترل می‌شود. خودشناسی تمام الگوهای فکری مخرب و عادت‌های ناسالم را آشکار و آنها را اصلاح می‌کند. با تقویت این مهارت، می‌توانید در زندگی تصمیمات بهتری بگیرید و در موقعیت‌های گوناگون، واکنش‌های رفتاری عاقلانه‌تری نشان دهید.
برای تقویت مهارت خودشناسی تمرین‌های متعددی وجود دارد که ۱۲ مورد از آنها، در این مطلب گنجانده شده است.


مقاله مرتبط: خودآگاهی چیست و چگونه می‌توانیم به آن برسیم؟

۱. از خودتان بپرسید: چرا؟

تمرین خودشناسی - از خود بپرسید چرا؟

قبل از آنکه تصمیمی بگیرید، از خود بپرسید «چرا؟». پس از آنکه به آن پاسخ دادید، دو بار دیگر نیز این فرایند را تکرار کنید. اگر سه دلیل خوب برای تصمیمی که گرفته‌اید یافتید، آن را اجرا کنید. در این صورت جزو افرادی هستید که در کارهای خود اعتماد به نفس دارند. خودشناسی یعنی اینکه بدانید انگیزه‌تان از انجام هر کاری چیست و بتوانید تعیین کنید که آیا اقدامات شما معقول و منطقی هستند یا نه.


مقاله مرتبط: چگونه تصمیم بگیریم که بعدا پشیمان نشویم

۲. واژگان عاطفی بیشتری یاد بگیرید

یک فیلسوف می‌گوید: «محدودیت زبانی دنیای افراد را محدود می‌کند.»
احساسات فقط به دو حالت خوشحالی و ناراحتی محدود نمی‌شوند. احساسات می‌توانند واکنش‌های جسمی و رفتاری قدرتمندی ایجاد کنند که پیچیده‌تر از این دو حالت هستند. بیان کردن احساسات در قالب کلمات، اثر درمانی بر مغز دارد. اگر قادر به بیان احساسات خود نباشید، به راحتی ممکن است دچار استرس شوید. برخی از منابع و سایت‌ها هستند که فهرست خوبی از واژگان احساسی و عاطفی را ارائه می‌کنند. سعی کنید هر روز یک واژه‌ی جدید بیاموزید.


مقاله مرتبط: ۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند

۳. «نه» گفتن به خودتان را تمرین کنید

تمرین خودشناسی - نه گفتن به خود را تمرین کنید

یکی از مهارت‌های مهم در زندگی این است که به خاطر دستاوردهای طولانی‌مدت و پایدار، بتوانید در برابر خوشی‌های زودگذر مقاومت کنید و به خودتان نه بگویید. این کار درست مانند ورزش دادن عضلات، با تمرین تقویت می‌شود. هر چه بیشتر «نه گفتن» در مورد لذت‌های روزانه‌ی کوچک را تمرین کنید، بهتر می‌توانید در برابر وسوسه‌های بزرگ ایستادگی کنید.
رسانه‌های اجتماعی، محیط‌های مجازی، تماشای برنامه‌های یوتیوب و نظایر آنها، تفریحاتی هستند که مدام فرد را وسوسه می‌کنند و اجازه نمی‌دهند به موقع به فعالیت‌هایش بپردازد. البته منظور این نیست که استفاده از این امکانات بد است، فقط باید مدت زمان پرداختن به آنها را در روز محدود کرد. هر روز سعی کنید پنج تا از این موارد را محدود کنید.


مقاله مرتبط: ۱۱ راهکاری که قدرت نه گفتن را در شما تقویت می‌کند

۴. از واکنش ناخودآگاه پرهیز کنید

افرادی که مهارت خودشناسی را در خود تقویت نمی‌کنند، نمی‌توانند در موقعیت‌های گوناگون رفتار عاقلانه‌ای داشته باشند. آنها به سرعت از کوره در می‌روند و واکنش‌های آنی و عجولانه‌ای از خود نشان می‌دهند.
در شرایط تنش‌زا سعی کنید قبل از هر اقدامی یک نفس عمیق بکشید. این کار به ویژه در هنگام خشم و سرخوردگی بسیار اهمیت دارد. این کار به شما فرصتی می‌دهد تا با ارزیابی شرایط ببینید که آیا واکنش شما بهترین پاسخ ممکن هست یا خیر.

۵. به عیب و نقص‌های خود توجه کنید

هیچ‌کس کامل و بی‌نقص نیست. اگر معایب خود را بدانید اما مسئولیت آنها را قبول نکنید، هیچ فایده‌ای به حال شما ندارد. همه‌ی ما به خوبی از دیگران انتقاد می‌کنیم، اما نقص‌های خود را نمی‌بینیم. خودشناسی به ما کمک می‌کند تا عیب‌های خود را ببینیم و کمتر از دیگران انتقاد کنیم.
پس از آنکه عیب‌هایتان را تشخیص دادید، می‌توانید در رفع آنها بکوشید. عادت کنید تا به جای عذر و بهانه تراشیدن، اشتباهات خود را بپذیرید.


مقاله مرتبط: مثبت‌اندیش‌ها چگونه انرژی منفی را از خود دور می‌کنند؟

۶. مراقب حرف‌هایی که با خود می‌زنید باشید

حتما برای‌تان پیش آمده که گاهی با خودتان صحبت کنید. این‌طور نیست که همیشه افکاری که به ذهن ما خطور می‌کنند، مفید باشند. مراقب باشید، زیرا کوچک‌ترین کلمات منفی می‌تواند سبب استرس و افسردگی‌تان شود.
به بازخوردی که در برابر موفقیت‌ها یا شکست‌های خود دارید دقت کنید. آیا معتقدید که موفقیت‌های شما فقط از سر شانس بوده‌اند؟ آیا پس از هر شکست به شدت خود را سرزنش می‌کنید؟ واکنش‌های شما در برابر موفقیت‌ها و شکست‌ها، بازخوردهای مثبت و منفی را در ذهن‌تان شکل می‌دهند. نسبت به خودتان با رحم و شفقت رفتار کنید. پیروزی‌های خود را جشن بگیرید و اشتباهات‌تان را ببخشید.


مقاله مرتبط: چگونه افکار مثبت داشته باشیم؟

۷. زبان بدن خود را بهتر درک کنید

تمرین خودشناسی - زبان بدن خود را درک کنید

برای اینکه زبان بدن خود را بهتر بشناسید، می‌توانید از خودتان فیلم بگیرید و بعد آن را تماشا کنید. این کار می‌تواند به شما اعتماد به نفس ببخشد.
هنگام تماشای فیلمی که از خود ضبط کرده‌اید، به طرز راه رفتن، صحبت کردن و حرکات دست خود دقت کنید. اگر بر حسب عادت هنگام راه رفتن کمی خم می‌شوید و آهسته و نامفهوم سخن می‌گویید، بدانید که این عادات می‌توانند سطح کورتیزول بدن را افزایش دهند و سبب کاهش اعتماد به‌ نفس شوند. در حالی‌که راست ایستادن، محکم راه رفتن و با صدای رسا صحبت کردن می‌تواند سبب ترشح هورمون تستوسترون شود و عملکرد شما را بهبود بخشد. استفاده از حرکات دست نیز می‌تواند به تبیین افکار شما کمک کند و بر واکنشی که مردم نسبت به شما نشان می‌دهند تأثیر بگذارد.
ویدئوهای سخنرانان بزرگ را تماشا کنید و ببینید که در هنگام سخنرانی از چه شیوه‌هایی استفاده می‌کنند. سعی کنید حرکات دست‌ها و زبان بدن آنها را ارزیابی و این مهارت‌ها را در خود تقویت کنید.


مقاله مرتبط: ۱۵ اشتباه زبان بدن که افراد موفق مرتکب نمی‌شوند

۸. به عقایدی که با دیدگاه شما متفاوت هستند توجه کنید

گوش دادن به نظرات و عقاید مخالف، می‌تواند شما را وادار کند تا بارها در مورد باورهای پیش‌فرض خود سؤال کنید. این‌طور نیست که همه‌ی باورها و عقاید پیش‌فرض شما و یا همه‌ی دیدگاه‌های جهانی درست و منطقی باشند. با خود بحث کنید و ببینید به کدام‌یک از باورهای خود پایبند هستید و کدام یک از آنها را می‌توانید رد کنید.

۹. نوع شخصیت خود را بشناسید

اگر نوع شخصیت خود را بشناسید، می‌توانید به راحتی نقاط قوت خود را بهبود ببخشید و نقاط ضعف خود را مدیریت کنید. با درک نقاط قوت و استعدادهای خود می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری دست یابید. نقاط قوت همان مهارت‌ها و دانش هستند که در طول زندگی آنها را کسب می‌کنید، در حالی‌که استعدادها ذاتی هستند و در نهاد شما قرار دارند.
آزمون‌هایی برای تعیین نوع شخصیت وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها خود را تجزیه و تحلیل کنید. برای شروع تعیین کنید که در دسته‌ی افراد برونگرا قرار می‌گیرید یا درونگرا. سپس نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها (تحلیل SWOT) را در قالب یک جدول دسته‌بندی کنید. نقاط قوت و ضعف جزو عوامل درونی و فرصت‌ها و تهدیدها (موانع سر راه) جزو عوامل محیطی هستند.


مقاله مرتبط: کدام نوع شخصیت‌‌ها در کارشان موفق نیستند؟

۱۰. خودارزیابی و تفکر عمیق را تمرین کنید

مراحل پیشرفت خود را پیگیری کنید. از ۱ تا ۱۰ به خودتان امتیاز دهید و ببینید تا چه حد در تمرین خودشناسی پیشرفت کرده‌اید. هر بار که از کاری پشیمان شده‌اید، هر بار که عادت غلطی را تکرار کرده‌اید، تعداد تصمیماتی که بدون فکر گرفته‌اید و مواقعی را که افکارتان نامنظم بوده است یادداشت و خود را ارزیابی کنید.
برای خود اهدافی را تعریف کنید. اهداف بزرگ را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم‌بندی کنید. در پایان هر روز از خود بپرسید: امروز چه کارهایی را به خوبی انجام دادم؟ چه کاری می‌توانم می‌توانم انجام دهم تا فردا بهتر از امروز عمل کنم؟

۱۱. به دنبال پیشنهادات و انتقادهای سازنده باشید

همه‌ی ما در رفتار و افکار خود نقص‌هایی داریم که بهتر است آنها را برطرف کنیم. دیدگاه تک‌بعدی داشتن (یا به اصطلاح خود را گول زدن) سبب می‌شود تا نتوانیم آن‌طور که باید پیشرفت کنیم. از پیشنهادات و انتقادهای سازنده‌ی اطرافیان خود استقبال کنید؛ اما فراموش نکنید که این کار را فقط از کسانی بخواهید که صاحب‌نظر باشند. افرادی مانند مربیان، اساتید و کسانی که شما را درک می‌کنند بهترین گزینه برای این کار هستند. زیرا آنها چیزی را به شما خواهند گفت که نیاز دارید بشنوید، نه آنچه را که دل‌تان می‌خواهد بشنوید.


مقاله مرتبط: این کارها را هر روز انجام دهید تا موفقیت خود را تضمین کنید

۱۲. زمانی را به مراقبه (مدیتیشن) اختصاص بدهید

تمرین خودشناسی - مراقبه

مراقبه یک تمرین اساسی و بنیادین برای خودشناسی است. وقتی بر شیوه‌ی نفس کشیدن خود تمرکز می‌کنید، از هر آنچه ذهن شما را سرگردان و حواس‌تان را پرت می‌کند، دور خواهید شد.
برای مبتدیان، یک جلسه‌ی ۱۰ دقیقه‌ای کافی است. یک مکان ساکت و آرام برای نشستن بیابید، از طریق بینی نفس بکشید و از دهان خارج کنید. به آرامی و در سکوت تعداد نفس‌هایتان را بشمارید. خواهید دید که چگونه افکارتان متمرکز خواهد شد.

برگرفته از: entrepreneur

برچسب‌ها:
بهاره رضاجو نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (28)

 1. amir ahwazy amir ahwazy گفت:

  عالیه@

 2. profile-placeholder مهشید عباس نژاد گفت:

  مرسی عاااااااالییییی بود
  خانم رضاجو واقعا ممنونم از شما و کسانی که زحمت میکشن و مطالب رو در اختیار دیگران میذارن…موفق و سلامت باشین….
  واقعا موضوعاتی که بهش میپردازین دقدقه شده واسه همه…وقتی میخونیمشون انگار یه تلنگری میخوریم

  1. بهاره رضاجو بهاره رضاجو گفت:

   درود. خوشحالم که براتون مفید واقع شده. انرژی مثبت شما همراهان عزیز برای ما باعث دلگرمیه. سپاسگزارم.

 3. profile-placeholder محمد گفت:

  بسیار عالی. اگه می شه برای گزینه دو؛ یک چیزایی ترجمه کنید که برامون مرجع بشه و بتونیم یاد بگیریم. چون من خودم توش ضعف دارم

  1. بهاره رضاجو بهاره رضاجو گفت:

   سلام دوست عزیز. بابت تاخیر در پاسخگویی پوزش میخوام. حتما بررسی میشه و تا جایی که امکانش باشه سعی میکنیم خواسته های شما دوستان عزیز رو در نظر بگیریم. ممنون از شما.

 4. profile-placeholder الناز گفت:

  درود
  واقعا از این وبسایت سپاسگزارم که این مطالب مفید رو رایگان در اختیار قرار میدهد. من چند وقتی هست به دنبال اینگونه مطالب در نت بودم که هم مهارت خودشناسی و روانشناسی داشته باشد و هم جملات انگیزشی. برای من بعنوان دانشجوی دکتری مهندسی واقعا لازم بود چون ما فقط در مورد مطالب البته در وهله اول جذاب ریاضی و کاربردی کردن اون هستیم ولی خیلی مواقع نمیتونیم مدیریت عالی (نه خوب) داشته باشیم . استرسمون رو کنترل کنیم و اشتباهات کاریمون رو ببخشیم و …. نمیدونم که چه طور بگم واقعا دقیقا پاسخ و راه حل برای سوالات ذهنی من رو دادید سرکار خانم رضا جو و همکاران محترمتون.
  انشاالله در پناه خداوند همیشه سلامت و به روز باشید

  1. بهاره رضاجو بهاره رضاجو گفت:

   سپاسگزارم دوست عزیزم. ما هم خوشحالیم از اینکه مطالب برای شما و کسانی که کارهای ما رو دنبال می کنند مفید واقع میشه. انرژی شما همراهان عزیز، باعث میشه بتونیم به کارمون ادامه بدیم. موفق و سربلند باشید.

 5. Kamran Zohreie Kamran Zohreie گفت:

  خسته نباشید مطالب بسیا ر اموزنده و مفید برای عموم بوده و امیدوارم استفاده بهینه از ان گردد و بکار گرفته شود.ممنون

  1. بهاره رضاجو بهاره رضاجو گفت:

   ممنون دوست عزیز. وجود افرادی مثل شما به ما انرژی میده.

 6. profile-placeholder محمد گفت:

  تحلیل روانشناختی و شخصیتی تاثیر بسزایی در تسهیل روابط شخصی و ارتباطات شغلی افراد داشته و موجب
  اسایش روحی و رفتاری و موفقیت میگردد از اینکه همت خود را مصروف افزایش دانش مردم میکنید کمال
  تشکر را دارم موفق باشید.

  1. بهاره رضاجو بهاره رضاجو گفت:

   متشکرم از شما و من هم برای شما آرزوی موفقیت و شادی دارم.

 7. profile-placeholder حمید گفت:

  ممنون از راهکارهای عملی و خوب شما

  1. بهاره رضاجو بهاره رضاجو گفت:

   سپاسگزارم. خوشحالم که براتون مفید واقع شده.

 8. profile-placeholder ازاد گفت:

  بسیار عالی لطفا از فنون مصاحبه و سخنرانی هم مطلب بگذارید

  1. بهاره رضاجو بهاره رضاجو گفت:

   سپاسگزارم. حتما از پیشنهادات شما استفاده می کنیم دوست عزیزم.

 9. profile-placeholder شهره گفت:

  خیلی عالی بود خسته نباشید

  1. profile-placeholder بهاره رضا جو گفت:

   ممنونم از انرژی مثبت شما

 10. profile-placeholder بابک گفت:

  عااااالی

  1. profile-placeholder بهاره رضا جو گفت:

   متشکرم دوست عزیز

 11. profile-placeholder آرش الهی گفت:

  عالی بود

  1. بهاره رضاجو بهاره رضاجو گفت:

   درود بر شما. سپاسگزارم.

 12. profile-placeholder مهرداد گفت:

  سلام واقعا” دست مریزاد اگر مطالب سودمند دیگر دارید برایم ایمیل بفرمایید با سپاس

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر در خبرنامه‌ی ما عضو بشید میتونید مطالب مفید و پربازدید رو از طریق ایمیل دریافت کنید.
   (برای عضویت در خبرنامه، به پایین همین صفحه مراجعه کنید و ادرس ایمیل‌تون رو وارد کنید)
   سپاس از همراهی شما

 13. profile-placeholder حسین گفت:

  خیلی عالی

 14. profile-placeholder فرشید گفت:

  سلام دوست عزیزم
  ممنون بابت مقاله خوبتان.
  راستی من هر کاری میکنم اصلا پیشرفت نمیکنم نه در اعتماد به نفس نه در صحبت کردن…

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   سپاس از توجه‌تون
   امیدوارم این صفحه و این صفحه بتونن به شما کمک کنن.
   براتون ارزوی موفقیت دارم.

   1. profile-placeholder F گفت:

    سلام چه نکات مفیدی ارایه کردید ای کاش قدری از این مقاله های مفید در کتاب های درسی گنجانده میشد(به جای متن های کلیشه ای که دانش اموزان فقط حفظ میکنند ومفهوم انهارا متوجه نمیشوند)

    1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

     سلام دوست عزیز
     ممنونم از توجه‌تون. بله باهاتون موافقم.
     امیدوارم این اتفاق بیفته و محتوای کاربردی‌تری رو تو کتابای درسی شاهد باشیم.
     سپاس از همراهی‌تون

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان