سلامتی

افسردگی چیست؛ ۹ نشانه و ۶ عامل این بیماری شایع

افسردگی چیست؛ ۹ نشانه و ۶ عامل این بیماری شایع
امتیاز مطلب: ٩٤%
94

آیا می‌دانید افسردگی چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می‌شود؟ افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که به احساس غم یا تجربه‌ی بحران‌های زندگی محدود نمی‌شود و به تشخیص زودهنگام و اقدامات درمانی مناسب نیاز دارد. چنانچه این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، فرد بسته به تجویز پزشک از طریق دریافت دارو، شرکت در جلسات روان‌درمانی یا حتی تغییرات سبک زندگی به میزان قابل‌ توجهی بهبود خواهد یافت. اما اگر هیچ اقدامی جهت مداوای این بیماری انجام نپذیرد، می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری را نه تنها برای خود فرد بلکه برای همه‌ی اعضای خانواده رقم بزند.


مقاله مرتبط: ۸ نشانه افسردگی که نباید نادیده گرفت

آمارها در ایران حاکی از شیوع روزافزون افسردگی در کشور است. به گفته‌ی وزیر بهداشت به نقل از همشهری آنلاین، بیش از ۱۲درصد مردم ایران افسرده هستند. برخی افراد در طول زندگی شاید فقط یک‌بار به این وضعیت دچار شوند، در حالی‌که افسردگی برای بسیاری دیگر یک وضعیت تکرارشونده است. هر دوره‌ی این بیماری در صورت عدم درمان ممکن است چند ماه تا چند سال ادامه پیدا کند. افراد مبتلا به افسردگی حاد حتی احتمال دارد به درجه‌ای از ناامیدی برسند که دست به خودکشی بزنند. این در حالی است که شناخت علائم افسردگی نقش به‌سزایی در پیشگیری از افزایش وخامت این بیماری دارد.

علائم افسردگی

افسردگی چیست - ناامیدی

افسردگی مانند سایر اختلالات روانی با علائمی همراه است که روند عادی زندگی روزمره را تغییر می‌دهند.

تغییرات خواب

بسیاری از مبتلایان به افسردگی با تغییرات الگوی خواب مواجه می‌شوند. تغییر الگوی خواب گاهی به شکل بی‌خوابی و گاهی به شکل خوابِ زیادتر از حد معمول بروز می‌کند. صبح خیلی زود بیدار شدن از جمله علائم شایع در افسردگی‌های حاد است.

تغییرات اشتها

گاهی مبتلایان به افسردگی در قالب مکانیسم مقابله، به کم‌خوری یا پرخوری روی می‌آورند. این تغییر اشتها می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش وزن شدید شود.

عدم تمرکز

برخی مبتلایان به افسردگی حاد قادر به تمرکز نیستند. گاهی این افراد در روزنامه خواندن یا دنبال کردن ماجراهای سریال‌های تلویزیونی نیز دچار مشکل می‌شوند و تصمیم‌گیری‌ها، حتی تصمیمات پیش‌پا‌افتاده، برای‌شان دشوار می‌شود.

کمبود انرژی

مبتلایان به افسردگی معمولا احساس خستگی شدید می‌کنند، در فکر کردن کُند می‌شوند و قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزمره نیستند.

بی‌علاقگی

مبتلایان به افسردگی ممکن است علاقه‌ی خود را به انجام فعالیت‌های عادی روزمره از دست بدهند یا ظرفیت تجربه‌ی خوشی و لذت را نداشته باشند. این افراد حتی احتمال دارد به بی‌اشتهایی یا عدم تمایلات جنسی دچار شوند.

کمبود اعتمادبه‌نفس

مبتلایان به افسردگی مدام در فکر کاستی‌ها و ناکامی‌هایشان هستند و احساس گناه و درماندگی شدید می‌کنند. افکاری مانند «من یه بازنده‌ام.» یا «دنیا جای خیلی ترسناکیه.» بر ذهن این افراد چیره می‌شود.

ناامیدی

افسردگی موجب می‌شود فرد احساس کند دیگر هیچ اتفاق خوشایندی در راه نیست. معمولا به دنبال این نگرش منفی، افکار خودکشی‌گرایانه بروز می‌کنند که باید بسیار جدی گرفته شوند.

تغییرات حرکتی

برخی مبتلایان به افسردگی به لحاظ قوای جسمی تحلیل می‌روند یا دچار بی‌قراری حرکتی می‌شوند، مثلا ممکن است صبح خیلی زود بیدار شوند و ساعت‌ها در اتاق قدم بزنند.

دردهای جسمی

عده‌ای از مبتلایان به افسردگی به جای اینکه از احساسات اندوه‌بار خود حرف بزنند، مدام از سردرد یا ناراحتی‌های معده شکایت می‌کنند.

تشخیص افسردگی موضوع پیچیده‌ای است، چرا که گاهی دوره‌‌های افسردگی بخشی از اختلال دوقطبی یا سایر بیماری‌های روانی محسوب می‌شوند. اما اینکه فرد افسرده علائم خود را چگونه توصیف می‌کند، اغلب اوقات ریشه‌ی فرهنگی دارد. در جوامع غربی، مبتلایان به افسردگی معمولا درباره‌ی حالات یا احساسات‌شان حرف می‌زنند. اما در جوامع شرقی، معمولا به دردهای جسمی اشاره می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد به درمان‌گرانی مراجعه کنند که از فرهنگ خودشان هستند یا درک بالایی از پیشینه‌ی فرهنگی بیمار دارند.


مقاله مرتبط: درمان افسردگی به روش انسان‌های اولیه

عوامل افسردگی

افسردگی چیست - تنهایی

افسردگی فقط به یک علت خاص محدود نمی‌شود. گاهی این بیماری در پی ناملایمات زندگی، بیماری‌های جسمی یا سایر عوامل محرک بروز می‌کند و گاهی نیز به طور ناگهانی بدون اینکه با هیچ‌یک از این موارد مرتبط باشد، ظاهر می‌شود. دانشمندان معتقدند عوامل متعددی در ابتلا به افسردگی نقش دارند.

تروما

تجربه‌ی تروما یا ضربه‌ی روحی در سنین پایین می‌تواند منجر به تغییرات درازمدت در نوع واکنش مغز نسبت به ترس و استرس شود. به دلیل این تغییرات مغزی، احتمال بروز افسردگی در افرادی که سابقه‌ی ترومای دوران کودکی دارند، بیشتر است.

ژنتیک

در برخی موارد، اختلالات خُلقی و افکار خودکشی‌گرایانه‌ ممکن است زمینه‌ی ژنتیکی داشته باشند، اما ژنتیک فقط یکی از عوامل افزایش‌دهنده‌ی خطر ابتلا به افسردگی است. ۱۰۰درصدِ ژن‌های دوقلوهای همسان با یکدیگر تشابه دارند، در حالی‌که فقط ۳۰درصد احتمال می‌رود هر دو نفرشان به افسردگی مبتلا شوند. علائم افسردگی در افرادی که زمینه‌‌ی ژنتیکی دارند، معمولا در سنین پایین‌تر ظاهر می‌شود. ناگفته نماند که علاوه بر عامل ژنتیک، عوامل دیگری نیز مانند شرایط و اتفاقات زندگی در ابتلای این افراد به افسردگی مؤثر هستند.

شرایط زندگی

وضعیت تأهل، موقعیت مالی و مکان زندگی از جمله عوامل تأثیرگذار در بروز افسردگی هستند. اما این فرضیه نیز همواره مطرح است که شاید بتوان برعکس، افسردگی را عامل بروز شرایط نامساعد زندگی دانست. مثلا شیوع افسردگی در افراد بی‌خانمان بیشتر است، اما در برخی موارد نیز احتمال می‌رود که خودِ افسردگی عامل آوارگی این افراد بوده باشد.

ساختار مغز

مطالعه‌ی تصاویر مغزی حاکی از کاهش فعالیت لوب پیشانی مغز در مبتلایان به افسردگی است. همچنین گفته می‌شود الگوهای مغزی این افراد هنگام خواب متفاوت است. افسردگی در طرز پاسخگویی غده‌ی هیپوفیز و هیپوتالاموس نسبت به تحریکات هورمونی نیز تغییر ایجاد می‌کند.

سایر شرایط پزشکی

احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که سابقه‌ی ابتلا به اختلالات خواب، درد مزمن، اضطراب یا اختلال کم‌توجهی‌-بیش‌فعالی (ADHD) دارند، بیشتر است.

مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدر احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد.


مقاله مرتبط: چرا ناامید می‌شویم و چگونه با ناامیدی مقابله کنیم

چه افرادی به افسردگی مبتلا می‌شوند؟

افسردگی چیست - جمعیت مردم

افسردگی مختص گروه خاصی نیست و در تمامی سنین، نژاد، اقوام و طبقات اجتماعی‌ـ‌اقتصادی بروز می‌کند. اما تجربه‌ی این بیماری در افراد مختلف متفاوت است.

مردان

مردان معمولا به دلایل فرهنگی از افسردگی خود بیشتر خجالت‌زده می‌شوند و از این رو، سعی می‌کنند این بیماری را تاب بیاورند یا به قول خودشان با مصرف مواد مخدر خوددرمانی کنند. عدم درمان افسردگی در مردان می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری به همراه داشته باشد، چرا که آمار خودکشی‌های منجر به فوت در مردان بیشتر است.

زنان

عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، بیولوژی، باروری، تغییرات هورمونی و روابط بین‌فردی در ابتلای زنان به افسردگی نقش دارند.

بسیاری از زنان در دوران قاعدگی دچار تغییرات رفتاری و جسمی مانند احساس افسردگی و تحریک‌پذیری می‌شوند. عده‌ی زیادی از زنان افسرده علائم شدیدتری را در دوران پیش از قاعدگی تجربه می‌کنند. در مبتلایان به سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD)، علائم افسردگی تا زمان آغاز قاعدگی به تدریج شدیدتر می‌شوند. پژوهشگران سعی دارند بدانند تغییر دوره‌ای هورمون‌ها چگونه بر ساختار شیمیایی مغز در مبتلایان به افسردگی تأثیر می‌گذارد.

همچنین بسیاری از زنان پس از زایمان به اختلالات خُلقی مقطعی دچار می‌شوند. از جمله‌ی این اختلالات خلقی می‌توان به افسردگی پس از زایمان اشاره کرد. این عارضه که به فاصله‌ی کوتاهی پس از وضع‌حمل بروز می‌کند، موجب اضطراب، بی‌خوابی، گریه یا افکاری مانند آسیب رساندن به خود یا نوزاد می‌شود و به همین دلیل، انجام فعالیت‌های عادی روزمره برای فرد به سختی امکان‌پذیر است.

سالخوردگان

افسردگی در سالخوردگان معمولا درمان‌نشده باقی می‌ماند، چرا که بسیاری از این افراد افسردگی را یکی از پیامدهای طبیعی افزایش سن و نیز یک واکنش طبیعی در مقابل مسائل جسمی، روحی و اجتماعی مرتبط با سالخوردگی می‌دانند. علائم افسردگی در افراد سالخورده ممکن است با علائمی که در جوان‌ترها دیده می‌شود، متفاوت باشد. چند نمونه از علائم افسردگی در سنین سالخوردگی عبارتند از اختلالات حافظه، دردهای مبهم و توهم. همچنین افسردگی می‌تواند عارضه‌ی جانبی داروهایی مانند داروهای فشارخون، حمله‌ی قلبی، سکته، شکستگی لگن یا دِژِنِراسیون ماکولا باشد که معمولا در سالخوردگی تجویز می‌شوند و با بروز افسردگی نیز مرتبط هستند.

کودکان و نوجوانان

تمامی کودکانِ در حال رشد به طور طبیعی در مقاطعی با بحران‌های احساسی مواجه می‌شوند، اما گاهی این مقاطع بحرانی در برخی کودکان منجر به افسردگی می‌شود. احتمال ابتلا به افسردگی در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کم‌توجهی‌-‌بیش‌فعالی، اختلال یادگیری، اختلال اضطراب و اضطراب نافرمانی مقابله‌جویانه (ODD) بیشتر است. همچنین استرس شدید، تروما یا سابقه‌ی خانوادگی اختلالات خُلقی از جمله عواملی هستند که احتمال بروز افسردگی را در سنین پایین افزایش می‌دهند.

کودکان افسرده معمولا از وجود درد شکایت می‌کنند و کمتر از احساسات‌شان حرف می‌زنند، اما علائم افسردگی در نوجوانان متفاوت‌تر است. پرخاشگری، رفتارهای پرخطر، مصرف مواد مخدر، اُفت تحصیلی و فرار نمونه‌هایی از این علائم هستند که باید جدی گرفته شوند. آمار خودکشی در نوجوانان افسرده بالاتر است. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، خودکشی سومین عامل مرگ‌ومیر نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله است.


مقاله مرتبط: شروع دوباره زندگی با ۲۱ توصیه تاثیرگذار

درمان افسردگی

افسردگی چیست - درمان

افسردگی بیماری مخربی است که معمولا به درمان جواب می‌دهد، فقط کافی است با مراجعه به مراکز درمانی نسبت به پیگیری بیماری خود کوشا باشید.

 • دارودرمانی: داروهای ضدافسردگی، تثبیت‌کننده‌های خُلقی و داروهای آنتی‌سایکوتیک (ضد روان‌پریشی)
 • روان‌ درمانی: رفتار درمانی شناختی (CBT)، درمان خانواده‌محور و درمان بین‌فردی
 • درمان تحریک مغزی: درمان الکتروشوک (ECT) و تحریک مغناطیسی جمجمه‌ای تکرارشونده (RTMS)
 • نور درمانی: در این روش، فرد با استفاده از یک جعبه‌ی نور در معرض طیف کامل نور قرار می‌گیرد تا میزان ترشح هورمون ملاتونین تنظیم شود.
 • ورزش
 • درمان‌های جایگزین: طب سوزنی، مراقبه و تغذیه‌درمانی
 • استراتژی‌های خود مدیریتی
 • رویکردهای ذهن/جسم/روح: مدیتیشن، ایمان و دعا

اعتیاد و بیماری‌هایی مانند اختلال استرس پس از حادثه (PTSD) و اختلال کم‌توجهی‌-‌بیش‌فعالی از جمله وضعیت‌هایی هستند که درمان افسردگی را مشکل‌تر از حد معمول می‌سازند. این در حالی است که چنانچه هر یک از این موارد با موفقیت درمان شوند، علائم افسردگی نیز معمولا بهبود می‌یابند.

برگرفته از: nami.org

صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (49)

 1. profile-placeholder فاطمه گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  من ۲۲ سالمه چندماهیه حوصله ی هیچ کس و هیچ چیزا ندارم البته بعد یه مریضی سخت یه عفونت ریه و یک ماه استراحت کامل این حالاتم بدتر شد …وبا ریزش مویی که یک ماهه درگیرشم حالم بدتر شد…انقدری که روزی حداقل یک ساعت گریه میکنم واگه تو جمع باشم بیشتر حالم بدمیشه چون اصلا نمیتونم حرف بزنم و خودمو شاد نشون بدم وبعد که میام خونه تا سه چهار روز حالم خیلی بد میشه …خیلی به خودکشی فکر میکنم…خیلی زود از همه چیز ناراحت میشم..فقط دلم میخاد بخابم تازودتر این روزای بد تموم شه…من از کوچیکی مشکلات زیادی را تحمل کردم حتی من توسن ۱۷ سالگی درگیر سرطان شدم و همه ی موهامو ازدست دادم..که البته این یکی از صد تا مشکلم بود که خداروشکر اون موردم برطرف شد..ولی الان باهر دونه از موهام که میفته من نیم ساعت گریه میکنم …از ترس حمام نمیرم..اصلا به هیچ چیز و هیچ کاری نمیخام دست بزنم…و بعدش دوباره حالم بدتر میشه..من دانشجوی پزشکیم واز لحاظ ظاهری چهره ی خوبی دارم ..خاستگارای زیادی دارم و…ولی نه دلم میخاد ازدواج کنم نه درس خوندنو دیگه دوست دوست دارم…
  چجوری بگم انگار ظرفیت و تحمل کوچیکترین مشکلیا ندارم..حالم خیلی بده…بنظرتون من چیکار کنم؟؟؟؟

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   فاطمه‌ی عزیز سلام،
   می‌دونم گفتنش تکراریه، اما مطمئن‌ترین راهکار اینه که از یه مشاور کاربلد کمک بگیرید. با عمل به توصیه‌های مشاور و همچنین پشتکار خودتون قطعا می‌تونید انگیزه‌‌ی از دست رفته‌تون رو دوباره به‌دست بیارید.
   براتون شادی و تندرستی آرزو می‌کنم و امیدوارم هرچه زودتر بهبود پیدا کنید

 2. profile-placeholder یلدا گفت:

  عاغا امید شما نباید ناامید بشین من خودم ۱۶ ساله هستم و به جز بیماری افسردگی دوتا بیماری روانی دیگه ام دارم مشاوره خیلی رفتم اما تاثیری نداشت شوما به خاطر لکنت زبانتون اعتماد به نفستون رو از دست دادیم و همین موضوع کم کم زمینه ای شده تا افسرده شین باید اول از همه مشکل لکنت زابنتون رو با کلاس های گفتار درمانی حل کنید بعد اراده کنید و خودتون دست به کارشین روانشناس فقط قرص میدع و حرف میزنه و چیزایی رو میگه که شما میدونید من سه ماه مشاوره میرفتم تاثیر نداشت همیشه یادتون باشه تنها کسی که میتونه زندگیتون رو تغییر بده خودتون هستین امیدوارم زودتر خوب بشینシ

 3. profile-placeholder امید گفت:

  سلام من همه علاعمو دارم هم وزن بهطور فجیع کم کردم احساس خستگی دارم همش ناامیدی لکنت زبانم اعصابمو خورد کرده نمدونم چیکارکنم واقعا گاهی میخوام دست به خودکشی کنم ولی میترسم اون دنیایمم به فنا بره که میره .داقعا ازاین جور سایتها ممنونم که برای افرادی مث من خوبه که بیان ودردو دل کنن .

  اقای مهدی خیلی
  حرفتون دلنشن بود ولی منو همین اسلا م افسرده کرد میدونید چرا من یه پسر ۱۸ سالم نه تابه حال خود… کردم نه فیلمو عکس مثبت ۱۸ دیدم به هرکیم میگم میگه برو بابا مگه میشه . از سن تکلیفم تاالان نماز امو خوندم واجباتمو عمل کردم خلاصه بچه مثبت هستم واقعا دیگه یه مدته که افسردگی شدیدی گرفتم نه خدارو توزدنگیم احساس میکنم نه چیز دیگه قبلا اربس مهربون بودم که میگفتن که تودیگه شورشو درمیاری الان حتی با مادرو پدرمم بد برخورد میکنم .واقعا اینه جواب من چرا باید من اینجوری به شقاوتو ذلت دچاربشم . خیلی ناامید شدم خیلی دیگه هیچ انگیزه ندارم فقط منتظر مرگم هستم .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   می‌دونم گفتنش تکراریه، اما مطمئن باشید که اگه از یه مشاور کاربلد کمک بگیرید، حتما می‌تونید با به‌کار بستن توصیه‌های کارشناسانه‌ای که بهتون داده می‌شه، تا حد زیادی بهبود پیدا کنید و از این ناامیدی و بی‌انگیزگی خلاص بشید.
   براتون دلی شاد و روزهایی سرشار از امید و انگیزه آرزو می‌کنم

   1. profile-placeholder امید گفت:

    خیلی ممنون لطف دارید سایتتون عالیه از هرجهت واقعا ..

    1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

     از ابراز لطف‌تون بسیار متشکریم.

 4. profile-placeholder مهدي گفت:

  حتما حتما بخونين
  سلام داداشاي خوبم خواهراي گلم لطفا نوشته هاو مطالبي ك ميگم رو حتما بخونين وخوب فك كنين
  من سابقه ي ٣ بار افسردگي و استرس و وسواس دارم و ميدونم چه زجري ميكشين ولي هر سه مرتبه به ياري خدا برشون غلبه كردم موارد زير منو خوب كردند
  ١-هيچ وقت از رحمت خدا نوميد نباشين و مطمين باشين روزايي مياد كه شما كاملا بهبوديتونو پيدا مي كنين ؛سلامتي و بيماري همه و همه امتحانه پس اين مدت خيلي كم ك بيمارين از درگاه خدا رانده نشين.
  ٢-سعي كنين نمازاتونو اول وقت و باحضور قلب بخونين باخدا تنها بشين و ازش كمك بخواين؛گريه و زاري به درگاه خدا سلاح ما بنده هاس معنويات خيلي موثره وشفا فقط از جانب خداس كسايي ك خيلي معتقدند نماز شب هم بسيار موثره
  ٣-با امام زمان ارتباط برقرار كنين نميدونم چقدر به اين قضيه معتقدين ولي من بطور مكرر با امام زمان خلوت ميكردم و متوسل ميشدم و هروقت حالم خيلي وخيم ميشد عريضه مينوشتم و از حضرت كمك ميخواستم و هرموقع عريضه نوشتم حضرت منو نجات داد چون دعاي امام زمان در دم مستجابه و امام در هر زمان از حال همه خبر داره وعاطفه و احساس ائمه از همه آدما بيشتره
  ٤- درمواردي كه مشكلتون خفيف نيس و زندگيتون رو مختل كرده حتما حتما به روانپزشك مراجعه كنين افسردگي و بيماريهاي روحي مث بيمارياي جسمي اند روح آدمم مث جسمش مريض ميشه مغز انسان خيلي پيچيدس كافيه يه عضوش درست كار نكنه اونوقت روح زجر ميكشه و بعضي بيماريهاي روحي چندين سال ممكنه طول بكشه تا كاملا ازبين بره ولي قرار نيس هميشه بمونن پس نترسين از مريضياي روحي ضمنا اكثر داروهاي روانپزشكي دير جواب ميدن يعني بايد حداقل يه ماه بخورين تا جواب بگيرين از عوارضش نترسين بهش عادت ميكنين ؛اگ داروهاتون بعد يه ماه جواب نداداز دكترتون بخواين عوض كنه اينقد عوض كنه ك حالتون خوب بشه؛اگ خوب نشد دكترتونو عوض كنين
  ٥-سعي كنين پيش يه مشاورخوبم برين خيلي ميتونه موثر باشه ولي پيش كسي برين ك دائما اميد بده نميدونم ازچيزي به اسم ضميرناخودآگاه خبردارين يانه؛حرفاي مشاورين به ضمير ناخودآگاهتون خودبه خود تلقين ميشه چون معمولا هزينه هاي مشاوره زيادن اگ هزينشو ندارين از كتاب استفاده كنين و كتاباي ضد افسردگي وروانشناختي رو بخونين فقط دست رو دست نذارين
  ٦- روزانه ١٠ دقيقه باخودتون خلوت كنين و؛بجنگين با بيماريتون و افكار مثبت رو به خودتون تلقين كنين حتي اگ بهشون اعتقاد ندارين رو كاغذ بنويسين بلندبخونين مثلا اينطور بنويسين ؛روحيه ي من بسيار قوي است؛خدا ياور من است و كسي كه خدا رو داره از هيچ چيز و هيچ كس نميترسه خدا خودش ميگه (فمن تبع هداي فلا خوف عليهم و لا يحزنون :كسايي ك از من اطاعت ميكنن نه ترسي برآنها است و نه اندوهگين ميشن سوره بقره ٣٨ )اينا باعث ميشه خودبه خود افكار به ضميرناخودآگاهتون تلقين بشه و تبديل به باور بشه براتون پيشنهاد ميكنم جلسات صوتي تكنولوژي فكر از دكتر آزمنديان رو دانلود كنين و همشو تا آخر گوش كنين
  اگرم استرس دارين و از چيزي ميترسين خودتونو توش قرار بدين امام علي ع ميفرمايند:
  هرگاه از كاري ترسيدي خود را به كام آن بينداز
  ٧-حتما حتما ورزش رو در دستور كارتون قرار بدين و توخونه نمونين ؛ورزش اعتماد به نفس رو بالا ميبره و اعتماد به نفس كه بره بالا جنگيدن با بيماري خيلي راحتتره ؛ورزش هاي بوكس؛تنيس؛يوگا واسه استرس خيلي موثرند پيشنهاد خودمن ورزش بكس هس يا كيك بوكسينگ
  ٨-رفته رفته كه بهبود پيدا كردين سست نشين و تاآخر برنامه هارو اجرا كنين؛البته پيشنهاد ميكنم بعضياش مث معنويت ؛ورزش و تفريح روهميشه تو برنامه زندگيتون قرار بدين
  ٩-براي خوب شدن بايد به آب و آتيش بزنين هركسي ميگه مريضم و نشسته تا يه معجزه خوبش كنه سخت در اشتباهه يا هركسي ميگ زجر روحي ميكشم و به آب و آتيش نميزنه دروغ ميگه؛در روايات هس يكي از پيامبران ك فك كنم حضرت موسي هس مريض شد و از خدا خواست بدون دكتر رفتن خوب بشه خطاب رسيد تو بااينكار ميخواهي حكمت مرا زير پا بذاري ؛براي شفا پيش طبيب برو (منظور روند درمانيتو انجام بده)آنگاه شفاي تو از جانب خدا مقدر خواهد شدپس از ماحركت و از خدا بركت
  اينو بدونين و ايمان داشته باشين آدم هرچيو اراده كنه و واسش تلاش كنه بهش ميرسه
  بلندشين ازهمين الان با ياد و نام خدا دست به كارشين و برا خوب شدنتون برنامه رو اجرا كنين
  اينا تجربياتي بودن كه من طي سالها و دفعات مكرر بدست آوردم
  واسه همديگ و واسه منم دعا كنين
  ايشالا سلامتيتون هميشه پايدار باشه

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون که دیدگاه‌تون رو به تفصیل با ما و سایر مخاطبان‌ جطور به اشتراک گذاشتید.
   براتون شادی، تندرستی و موفقیت آرزو می‌کنم

 5. profile-placeholder امیر گفت:

  عالی بود
  بسیار ممنونم از شما بابت نگارش این مطلب کامل و مفید

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از ابراز لطف‌تون بسیار سپاسگرازم. امیدوارم همیشه از چطور رضایت داشته باشید.

 6. profile-placeholder Mahrad گفت:

  من که از شیش هفتا نشونه ای که گفتید پنج شیش تاشو دارم😂

 7. profile-placeholder هستی گفت:

  با سلام من به مدت ۲ سال هست که تمامی انگیزه هایم رو برای زندگی از دست دادم و کلا اصلا زندکی نمیکنم همش تو خونه ام روی تخت و با گوشی یا کامپیوتر کار میکنم در خانه حتی دستم به شستن لیوان یا بعضا حمام کردن هم نمیرود از این وضعیت بیزارم دوست دارم زندگی ام زیبا شود و هیجان داشته باشد و… نمیدانم اصلا افسرده هستم یا نه؟):

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   هستی عزیز سلام،
   بی‌انگیزگی و عدم علاقه به انجام فعالیت‌های روزمره همون‌طور که در قسمتی از این مقاله اشاره شد می‌تونه در مورد بعضی افراد از جمله نشانه‌های افسردگی محسوب بشه. اما در مورد اینکه آیا شما واقعا به افسردگی مبتلا هستید یا خیر قطعا یه متخصص باید نظر بده. مطمئنا با دریافت مشاوره از یک فرد متخصص و همچنین با تکیه بر اراده‌ی خودتون می‌تونید تغییرات مثبتی در زندگی‌تون ایجاد کنید.
   شاد و سلامت باشید

 8. Amirhossein Panahifar Amirhossein Panahifar گفت:

  با تشکر از خانم دژآلود برای مقاله خیلی خوب و مفیدشان.
  و باید این نکته رو هم بگم که این مواردی که عرض کردن در بیش تر قشر های جامعه هست! و “فقط درصد افسردگی آن ها متفاوت اند…”

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   سپاس که وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید.
   در پاسخ به دیدگاه‌تون به نظرم درسته افسردگی شیوع پیدا کرده، اما این شیوع روزافزون نباید باعث عادی شدن این بیماری به گونه‌ای بشه که افراد فکر کنن افسردگی یه حالت کاملا طبیعی و بدون نیاز به درمانه!

 9. profile-placeholder حامد گفت:

  خیلی ساده بود و مورد جدید یا خاصی نداشت.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما مخاطب عزیز،
   این مطلب مروری هست بر شایع‌ترین نشانه‌ها و عوامل افسردگی و چون برای مخاطب عام نوشته شده تا حد امکان سعی بر این بوده که ساده و بی‌تکلف باشه. قبول دارم که همچین مطالبی ممکنه برای عده‌ای از مخاطبان به واسطه‌ی مطالعات قبلی نکته‌ی جدیدی نداشته باشه، اما همراه گرامی چطور آیا فکر نمی‌کنید هنوز هم عده‌ی زیادی هستن که می‌تونن نکات جدیدی رو از این مطلب یاد بگیرن؟

 10. profile-placeholder امین گفت:

  سلام
  من خواهرم رو حدود ۶ماه پیش از دست دادم.خیلی روی روحیاتم تاثیر گذاشت.الان م حال و روز خوبی ندارم.تو هفته سه چهار شب گریه میکنم.به نظرتون من افسردگی گرفتم؟

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   به خاطر فوت خواهر عزیزتون متأسفم و از صمیم قلب براتون آرزوی صبر می‌کنم.
   راستش بنده تخصصی در این زمینه ندارم و نمی‌تونم پاسخ مشخصی به سؤال‌تون بدم. برای اینکه بدونید آیا به افسردگی مبتلا هستید، پیشنهاد می‌کنم حتما از یه مشاور کمک بگیرید.
   شاد و سلامت باشید.

   1. profile-placeholder امین گفت:

    ازابراز همدردیتون ممنونم

 11. profile-placeholder مددکار گفت:

  عرض سلام به دوستی که اسم خودشو ” مهره سوخته” گذاشته
  این دوست عزیز اگه بدونه همه ی آدما تو این دوره و زمونه هرکدوم به نحوی درگیر مشکلات و مسائل اقتصادی، جسمی ، روانی و هزاران مساله ی دیگه هستن و اینکه نکته اینجاس که بعضیا برون ریزی می کنن و بعضیا میریزن تو خودشون این حس پوچی و رسیدن به انتها در ایشون کمتر میشه. من خودم مددکار اجتماعی هستم و همون طور که از اسمم بر میاد باید ” مدد” بدم. اما به دلیل بارداری تا حدی دچار افسردگی شدم. آیا درسته منم به دلیل از دست دادن شغل و مسائل اقتصادی و هزاران مشکل دیگه ای که دارم به مرگ و امثال اون فکر کنم؟ هرگز. تنها برای مرگ چاره نیست. که اون هم دست خداست. چه خوب هست دوستمون اعتقاداتشو قوی کنه و اسم مناسبتری برای خودش برگزینه و با شرکت در گروه درمانی ها و مشاهده ی افراد بهبود یافته قشنگترین روزارو برای خودش رقم بزنه. عمر فرصتی برای کاشت زیباییهاست؛ چه خوبه از عمر باقیمانده برای ذخیره آخرت توشه جمع کنند. با آرزوی توفیق برای همه ی دوستان

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   ممنون از تبادل دیدگاه‌تون. این جمله‌تون رو که «عمر فرصتی برای کاشت زیباییهاست» بسیار دوست داشتم. اما ای کاش دیدگاه‌تون رو در پاسخ به همون دوست‌مون که با نام کاربری «مهره سوخته» دیدگاهش رو نوشته ارسال می‌کردید تا ایشون هم دیدگاه‌تون رو مطالعه می‌کردن، چون اینجوری احتمالش خیلی کمه که دوباره به این صفحه سر بزنن و دیدگاه‌ها رو مرور کنن.
   سپاس که با ما همراه هستید.

 12. profile-placeholder نیلو گفت:

  سلام .ممنون از این مطالب عالی. به نظر من مصرف هر دارویی مفیدی ضر ر هم داره بخصوص برای کبد.بعضی دارو. اعتیاد اوره . اگر آدم افسرده محل کار. محل زندگی و یا دوستان و افرادی که باهاشون معاشرت داره عوض کنه خلق و خوی بهتری پیدا میکنه.اینکه فکر کنیم همه چیز یکنواخت و ثابته افسردگی میاره. من با دارو و شوک و این برنامه ها مخالفم. شاید هم برای افسردگی شدید خوب باشه. ا

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   البته که هر دارویی عوارضی هم داره، اما فکر می‌کنم گاهی اوضاع به قدری وخیمه که فواید مصرف دارو به عوارضش می‌چربه!

 13. profile-placeholder فروغی گفت:

  با سلام.ممنون از مطالب بی نظیرتون.قبلا شنیده بودم مراکزی که در اون ها نور درمانی انجام میشه در ایران محدود هستندو البته پر هزینه!
  واقعا همینطوره؟ممنون میشم راهنماییم کنین.
  ممنون.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده. راستش اطلاعاتم در این زمینه بیشتر از شما نیست! متأسفم که نمی‌تونم در این زمینه راهنمایی‌تون کنم.
   موفق باشید.

 14. profile-placeholder نازنین گفت:

  عالی بود .کاش به دنبال مطلب دکتر و کیلینیک هایی رو معرفی میکردید
  ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   خوشحالیم که این مطلب مورد پسندتون بوده. در حال حاضر از معرفی مستقیم شخص یا مکان خاصی برای مراجعه معذوریم، اما در هر شهری که سکونت دارید قطعا می‌تونید پزشکان و مشاوران حاذق شهرتون رو با پرسش از افراد مطلع شناسایی کنید.

 15. profile-placeholder حمید گفت:

  با تشکر از مطلب مفیدتون لطفاً در مورد افسردگی نوجوانان مطلب بگذارید

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   متشکریم که پیشنهادات‌تون رو با ما مطرح می‌کنید. حتما دوستانم در تیم تحریریه این موضوع رو در انتخاب‌های بعدی مد نظر خواهند داشت.

 16. profile-placeholder عيسي گفت:

  مقاله كامل وجامع بود ،من يك جا خواندم افرادي كه نماز مي خوانند دعا مي كنند دچار افسردگي نمي شوند، افرادي كه مشخصات كه ذكر كرديد داشته باشند دچار افسردگي مي شوند،ولي نمازگزاران ومومنين افسرده نمي شوند.موفق باشيد.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون که نظرتون رو در این باره با ما در میون گذاشتید. شاد و سلامت باشید.

 17. profile-placeholder علی گفت:

  دیدگاه شما …سلام مطالب مفیدی ارائه دادید ”تشکر ”ولی به عامل اقتصادی اشاره‌ای نکردید که در جامعه ما به ازیکی شایعترین عامل افسردگی بدل شده

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   درست می‌فرمایید، عوامل اقتصادی هم می‌تونن مؤثر باشن که البته در این مطلب در قسمت «شرایط زندگی» بهش اشاره شده.
   سپاس که با ما همراه هستید.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالیم که گوشه‌ای از وقت‌تون رو با چطور پر کردید.

 18. profile-placeholder فراری گفت:

  من پسری۲۰ساله هستم.احساس.تو زندگی شکست خوردم معلوم نیست قراره چیکاره شم درآینده.بنظرم خدان نخواست من اونی بشم که دوست داشتم…

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سلام،
   به عنوان یه دوست می‌تونم بگم ۲۰ سالگی سنی نیست که فکر کنید چون تا الان به خواسته‌هاتون نرسیدید پس دیگه فرصتی باقی نمونده. به نظرم آدم تو هر سنی، نه فقط جوونی، باید نسبت به مابقی عمرش امیدوار باشه و تلاش کنه آینده‌ش رو طوری بسازه که از زندگی امروزش باکیفیت‌تر باشه و بتونه احساس رضایت کنه.
   به لطف مطالب مختلفی که ترجمه کردم یاد گرفتم من، شما و خیلی‌های دیگه که هنوز با هدف‌مون فاصله داریم، ممکنه بارها و بارها قبل از رسیدن به اون هدف شکست بخوریم و این کاملا طبیعیه. به جای اینکه در خاطرات تلخ شکست‌های قبلی‌تون باقی بمونید و دیگه تلاش نکنید، باید از شکست‌هایی که داشتید درس بگیرید و این‌بار مطمئن‌تر به مسیرتون ادامه بدید. قطعا شما هم فرصت پیشرفت دارید، اما این خودتون هستید که تسلیم شدید و باور کردید رسیدن به خواسته‌هاتون غیرممکنه!
   اگه سردرگم هستید و احساس می‌کنید نمی‌تونید روحیه‌تون رو دوباره رو به دست بیارید، از یه فرد قابل اعتماد کمک بگیرید. اگه هم در اطرافیان‌تون کسی رو نمی‌شناسید که بتونه کمک‌تون کنه یا اگه مشکل روحی‌تون خیلی جدیه، حتما به یه مشاور خوب در شهر محل سکونت‌تون مراجعه کنید تا راه‌حل مناسب رو نشون‌تون بده.
   صمیمانه برای شما مخاطب عزیز آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید.

 19. profile-placeholder آرش الهی گفت:

  من افسردگی دارم اما این علایم ندارم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   در این مطلب فقط به پاره‌ای از علائم اشاره شده. تا جایی که می‌دونم تجربه‌ی افسردگی در هر فردی متفاوته و علائمش هم می‌تونن متفاوت باشن.

 20. profile-placeholder Tamina Freshness گفت:

  اشاره دیگر شما برای رفع افسردگی یا دپرس بر اساس انواع ساده مدیتیشن و دعا و توکل و… بوده که خود بسیار به این موارد معتقدم بسیاری از مردم کشورهای جهان سوم با پوزش و حتی در اروپا یا هر جای گیتی
  علیرغم فقر , بی سوادی و امثال این مسائل لبخند و شاد بودن حربه بسیار موفقیت آمیزی برایشان میباشد.
  متاسفانه آمار عدم لبخند و ناشاد بودن در کشور ما مقام اول را کسب نموده و بیماری ها , عقده های روانی,
  ناهنجاری های خانوادگی و اجتماعی بدین گونه روند صعودی یافته . هر چقدر بگوییم یا نشانه های مثبت و
  خوشایند بشماریم برای عده کمی میتواند حلال این مشکل باشدو خب بقیه با مسائل و دشواری های روز و
  شب طی کردن سرگرمی یا نوعی فراموشی به حساب می آید . افرادی چون شما هر یک با مطالعه و تحقیق
  بررسی در ریشه ها خواهان یافتن مسیر بهبودی بوده و خواهید بود . من متاسفانه چون شما فرزانه و فرهیخته نیستم به این کوتاه بسنده شود زیبا است .
  با تشکر – تامینا

 21. profile-placeholder Tamina Freshness گفت:

  خدمت سرکار خانم دژآلود حق مطلبو بخوبی ادا و ارائه فرمودید اما بنظرم یک عامل بسیار مهم نیز میتونه تاثیر بسیار عظیم و افزایش وخامت مطلب رو فراتر ببره اون هم آلودگی محیط زیست , و صوتی است . الحق و الانصاف که بسیار برام جالب بود با وصف اینکه نمونه دیگری از زحمت و تلاش شما رو داشته و مطالعه کردم.
  با سپاس – تامینا

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست و همراه گرامی چطور سلام،
   راستش در مورد اینکه آلودگی‌های زیست‌محیطی تا چه حد روی اختلالات روانی تأثیر می‌ذارن، اطلاعاتی ندارم. لازم می‌دونم یادآوری کنم که بنده صرفا ترجمه‌ی این مطلب رو به عهده داشتم و آنچه مطالعه فرمودید برگرفته از یک منبع معتبر انگلیسی زبانه که دوستانم در تیم تحریریه‌ زحمت انتخابش رو کشیدن. امیدواریم مطالبی که در چطور منتشر می‌شن، همواره نظر مثبت مخاطبان رو جلب کنن و زمینه‌ساز تغییرات مثبت بشن.
   از اینکه گوشه‌ای از وقت ارزشمندتون را با مطالعه‌ی مطالب چطور پر می‌کنید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.
   سلامت و پیروز باشید.

 22. مجتبی فرزانه مجتبی فرزانه گفت:

  مال من اولین مورد عوامل اشاره شده اس

 23. profile-placeholder مهره سوخته گفت:

  نزدیک چهار ساله با افسردگی پنهان دست و پنجه نرم میکنم ، کسی از وضعیت من مطلع نیست ، تو این چهار سال خیلی با این وضعیت جنگیدم ولی دیگه کم آوردم، این روز ها فقط منتظر یه تلنگر از محیط بیرونی یا افراد هستم تا کار را یکسره کنم و خودمو راحت ، این روزها تنها آرزوم اینه که هر چه زودتر به مرگ طبیعی بمیره نه با خودکشی.

  یه سری علائم موجود تو وضعیتم به شرح زیر هستش:
  مضطرب ، بدبین به آینده، دلهره ، وسواس فکری و فیزیکی ، به طور مداوم
  احساس گناه و ترس از آخرت
  احساس پوچی و بی فایده بودن
  احساس انسان شکست خورده
  بروز درد تو ناحیه پا یا کمر و جدیدا قلب درد
  سفید شدن موهای سر طی مدت کوتاه
  احساس تنفر از خود در مواجهه با افراد به ویژه افراد ظاهرا موفق
  تو خیلی از تجمع ها بسیار شاد هستم و حتی اسباب طنز و شادی اطرافیان را فراهم میکنم ، ولی هیچ کس خبر نداره پشت این خنده و شادی چطور در ان واحد دارم از درون گریه میکنم، به معنی واقعی کلمه تو همون لحظه دارم گریه میکنم ولی هیچ کس حتی فکرش هم نمیکنه پشت این لبخند چه حال پریشون و خرابی دارم
  تخلیه ناگهانی روحی یکی دیگه از علائم هستش، شاید بشه گفت یه جور مانیک که تو یه لحظه آدم را از تمام هستی نا امید میکنه و فقط تنها راه حل را در مردن میدونی
  غرق شدن تو رویاها ،گاهی تو اوج عظمت و خوشبختی سیر میکنی ، گاهی هم برعکس ، مثلا تو رویای تشیع جنازه خودت
  بعضی وقت ها فکر میکنی به عنوان مثال کم پولی دلیل این احوالات هستش ولی بعدا احساس میکنی یه عنصر شیمیایی تو مغزت کمه و راه حلی جز مرگ نداری
  تو نهان زیاد گریه میکنم ، بعد از گریه کردن خیلی آروم و سبک میشم، احساس خوبی دارم یعنی اصلا هیچ مشکل فکری و روحی درگیرم نیست تا اینکه دوباره افکارم شروع میکنن به جستجو و کنکاش کردن برای پیدا کردن یه موضوع منفی و ناامید کننده ، بعد دوباره میشی همون افسرده سابق

  همیشه در حال پیش بینی کردن هر چیز ساده ای در آینده هستی اون هم از بعد منفی ، یعنی احتمالات واکنش های منفی از کنش هر مسئله ای را تجزیه و تحلیل میکنی

  خلاصه یه دنیا حرف واسه گفتن هست و گفتنش سخت

  از من که گذشت امیدوارم عزیزان مبتلا به افسردگی به زودی حال خوشی پیدا کنند. واسه من هم لطفا آرزو کنید قبل از هر اتفاقی به مرگ طبیعی بمیرم مثلا ایست قلبی و نه حلق آویز شدن

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   از شرح حال‌تون بسیار متأثر شدم. به نظر می‌یاد تصور می‌کنید افسردگی یه بیماری غیرقابل درمانه، در حالی که این‌طور نیست! دوست خوب من به شدت توصیه می‌کنم در اسرع وقت از یه متخصص کمک بگیرید و مراحل درمان رو با جدیت پیگیری کنید. افسردگی آخر دنیا نیست، شما قطعا می‌تونید با کمک گرفتن از افراد متخصص و پیگیری جدی مراحل درمان به تدریج بهبود پیدا کنید. براتون آرزوی سلامتی می‌کنم و امیدوارم هرچه سریع‌تر نسبت به درمان اقدام کنید.

  2. profile-placeholder مازیار گفت:

   دوست عزیز سلام
   برات آرزوی خوشبختی دارم و متاسفم که با این مشکل سخت دست و پنجه نرم میکنی
   یکی از دوستان من مشکل افسردگی داره
   خیلی با استعداده و ورزشکار هم هست. ولی این مسئله براش مشکلات زیادی درست کرده مثلاً وقتی می خواد بره دانشگاه اینقدر برای درست کردن سر و وضعش وسواس بخرج میده که کلاس ها رو از دست میده. من خودم کارشناس بهداشت حرفه ای هستم و تا حدودی درک بهتری از سایرین نسبت به مشکلات روحی دارم
   دوستم رو تشویق کردم که بره پیش روانپزشک و اونم بالاخره رفت و دکتر هم براش افسردگی شدید تشخسص داد. الان دارو مصرف میکنه و بهبود چشم گیری پیدا کرده، البته دکتر گفته روند درمانش تا چند سال طول میکشه چون این داروها بتدریج اثر میکنه و نباید در زمان کوتاه و سریع قطعشون کرد
   ضمناً دوستم پیش مشاور هم میره و رفتار درمانی و مشاوره میگیره و الان خیلی بهتر شده و داره با امید زیاد پیش میره
   تو یک سرمایه ارزشمند هستی، خودت رو دست کم نگیر، نمیشناسمت ولی از صمیم قلب برات آرزوی خوشبختی و بهبودی میکنم
   توی نوشته هات چیزی از مراجعه به روانپزشک ندیدم. پس اگر نرفتی توی شهرتون یه دکتر خوب پیدا کن و از همین الان روند درمانت رو با توکل بخدا شروع کن و بدون میتونی بیماری رو شکست بدی
   ما همونطور که جسم داریم و جسممون بیمار میشه، روحمون هم بیمار میشه و نباید از مراجعه به روانپزشک و مشاور خجالت بکشیم

  3. profile-placeholder راهله گفت:

   دوست عزیز میخواستم بگم من هم مشابه حالات شما رو داشتم و بعضیشو الانم دارم اما اگر بشکل آگاهانه! به این موضوع توجه کنی که اینها حاصل بعضی از تجربیات منفی ما در زندگی هست که برامون بزرگ شده و اینکه مدت زیادی در یک حال موندن خیلی از این حالات رو با خودش میاره و هم اینکه گاهی با کوچکترین تغییر مثبت عمیقی کلی از نشونه های منفی حتی شده مقطعی از بین میرن؛ امیدتو از دست نمیدی . باور کن که من خودم شرایط بسیار بدی رو تجربه کردم و بسیار درد کشیدم… اما الان دیدم به زندگی بخاطر همین سختی ها خیلی بیشتر از گذشته وسیع شده و خیلی چیزا برام کوچیک وبی اهمیت…. فقط باید ناامید نشی و رو خودت کار کنی و هر چیزی رو که احساس میکنی حتی ذره ای علاقمندی دنبال کنی… و روحیت رو تقویت کنی! برات آرزوی سلامتی عمیق میکنم

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان