آب کردن شکم و پهلو با رعایت چند توصیه هوشمندانه

آب کردن شکم و پهلو با رعایت چند توصیه هوشمندانه
امتیاز مطلب: ٩٠%
90

باید بدانید حتی وقتی آن‌قدرها هم اضافه‌وزن ندارید اگر در محدوده‌ی شکم، چربیِ زیادی داشته باشید در خطر مشکلات سلامتیِ فراوانی هستید و باید راهی برای خلاص شدن از آن پیدا کنید. اگر می‌خواهید در این‌باره بیشتر بدانید و قصد دارید برای افزایش سلامتی‌ آب کردن شکم و پهلو را در برنامه‌ی سلامتی‌ خود بگنجانید با این نوشته همراه شوید و با به کار گرفتن نکات آن که همگی از تحقیقات علمی به دست آمده‌اند هوشمندانه به جنگ چربی‌های شکمی بروید و سایز شکم خود را کاهش دهید.


مقاله مرتبط: ۳ گام ساده اما معجزه‌آسا برای کاهش وزن

واقعیت این است که اضافه وزن داشتن الزاما معادل با بیماری نیست. در حقیقت آدم‌های دارای اضافه وزن فراوانی هستند که در کمال سلامت به سر می‌برند؛ به عکس بسیاری از آدم‌هایی که وزن معمولی دارند به مشکلات متابولیکیِ (سوخت‌و‌ساز) مرتبط با چاقی دچارند. این مسئله به این خاطر است که چربی زیر پوست، حداقل از منظر سلامتی، مشکل مهمی نیست و بیشتر جنبه‌ی زیبایی آن مشکل آفرین است. اما چربی انباشته در حفره‌ی شکم یا همان چربی شکمی است که بزرگ‌ترین مشکلات سلامتی را برای ما به وجود می‌آورد.

اندازه‌ گیری دور کمر - آب کردن پهلو

چربی شکم را معمولا با اندازه‌گیری دور کمر می‌سنجند. این کار را می‌توانید با متر نواری در خانه انجام بدهید. دور کمر بیش از ۱۲۰ سانتی‌متر در مردان و بیشتر از ۸۸ سانتی‌متر در زنان به عنوان چاقیِ شکمی شناخته می‌شود.

روش‌های ثابت‌شده‌ای برای کاهش چربی وجود دارد که چربی‌های شکمی را بیشتر از بخش‌های دیگر بدن هدف قرار می‌دهند این روش‌ها را با هم مرور می‌کنیم:


مقاله مرتبط: ۱۳ توصیه برای لاغری سریع اما صحیح

۱. مصرف قند‌ها، شکر و نوشیدنی‌های شیرین را کنار بگذارید

شکرهای افزوده را می‌توان شکر پنهان نامید زیرا گاهی نمی‌دانیم در خوراکی‌هایی که می‌خوریم تا چه اندازه شکر وجود دارد. شکر ماده‌ای بسیار ناسالم است. مطالعات نشان می‌دهند مصرف خوراکی‌های حاوی شکر اثر مخرب خاصی روی سلامت متابولیکی بدن می‌گذارد.

نیمی از شکر را گلوکز و نیمی دیگر را فروکتوز تشکیل می‌دهد. در حالی که تمام سلول‌ها قادرند گلوکز را تجزیه کنند و به مصرف برسانند فروکتوز روند دیگری را در بدن طی می‌کند. تنها اندامی که می‌تواند شکر را مصرف کند کبد است زیرا تنها کبد انتقال‌دهنده‌ی لازم را برای این کار در اختیار دارد. زمانی که شکر تصفیه‌شده می‌خورید کبدتان را در فروکتوز غرق می‌کنید و کبد این مقدار اضافه را تماما به چربی تبدیل می‌کند.

مطالعات فراوانی نشان داده‌اند که شکر زیاد، معمولا به دلیل مقدار زیاد فروکتوز، می‌تواند به افزایش تجمع چربی در شکم منجر شود. برخی حدس می‌زنند این مکانیسم عامل اثرات مضر شکر روی سلامتی است. شکر، چربی شکم و کبد را افزایش می‌دهد که به مقاومت انسولینی و مشکلات متابولیکی فراوان دیگر می‌انجامد.

در این میان مصرف شکر به صورت مایع حتی بدتر است. مغز کالری‌های دریافتی مایعات را مانند کالری‌ مواد جامد ثبت نمی‌کند، بنابراین وقتی نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر می‌نوشید، در مجموع کالری بیشتری وارد بدن‌تان می‌کنید.

مطالعات نشان داده است که به ازای مصرف روزانه یک سهم (serving) نوشیدنی‌های حاوی شکر، خطر چاقی در کودکان تا ٪۶۰ افزایش می‌یابد.

تصمیم بگیرید که شکر را در رژیم روزانه‌ی خود به حداقل برسانید و نوشیدنی‌های شیرین را مطلقا مصرف نکنید.

این نوشیدنی‌ها شامل انواع نوشابه‌های شیرین شده با شکر، آب میوه‌ها و نوشیدنی‌های ورزشی پُرشکر می‌شود.

به یاد داشته باشید که هیچ یک از توصیه‌های بالا درباره‌ی میوه‌های کامل که خوراکی‌هایی بسیار سالم و سرشار از فیبر هستند صادق نیست. فیبرِ میوه‌ها اثر منفی فروکتوز آنها را تخفیف می‌دهد. مقدار فروکتوزی که از میوه‌ها به بدن می‌رسد در برابر مقداری که در یک رژیم مملو از مواد شیرین مصرف می‌شود ناچیز است.

اگر قصد دارید مصرف شکر را محدود کنید باید به برچسب خوراکی‌هایی که می‌خرید دقت کنید. بسیاری از موادی که در فروشگاه‌ها وجود دارد حاوی مقادیر بالای شکر هستند که معمولا آنها را نادیده می‌گیریم.

نکته‌ی مهم: مصرف بیش از اندازه‌ی شکر، به خصوص نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌ها، ممکن است محرک عمده‌ی تجمعِ چربی در شکم باشند.


مقاله مرتبط: رابطه چاقی و دیابت چیست؟

۲. مصرف پروتئین را افزایش بدهید

خوراکی‌ های سرشار از پروتئین مفید در آب کردن پهلو

مصرف مقدار بیشتری پروتئین می‌تواند یک استراتژی عالی بلند‌مدت برای کاهش چربی شکم باشد. وقتی صحبت از کاهش وزن در میان است پروتئین مهم‌ترین درشت‌مغذی (macronutrient) به حساب می‌آید. تحقیقات نشان می‌دهد پروتئین هوس‌های غذایی را تا ۶۰٪ درصد کاهش می‌دهد، متابولیسم را به اندازه‌ی ۸۰ تا ۱۰۰ کالری در روز بالا می‌برد و به شما کمک می‌کند که ۴۴۱ کالری در روز کمتر مصرف کنید.

اگر قصد کاهش وزن دارید، احتمالا یگانه تغییر رژیم غذایی که بیشترین کارآمدی را برایتان به دنبال خواهد داشت این است که به رژیم‌تان مواد پروتئینی اضافه کنید. برخی شواهد نشان می‌دهد که پروتئین مشخصا در مقابله با چربی‌های شکم کارساز است. در یک تحقیق معلوم شد مقدار و کیفیت پروتئین مصرفی نسبت عکس با چربی‌های شکم دارد. به این معنا که افرادی که پروتئین بهتر و با کیفیت‌تری مصرف می‌کنند چربی شکمی بسیار کمتری دارند. تحقیق دیگری در دانمارک ارتباط مصرف پروتئین را با کاهش معنی‌دار خطر بروز چربی‌های شکمی در یک دوره‌ی ۵ ساله تصدیق کرد. این تحقیق همچنین نشان داد کربوهیدرات‌های فرآوری شده و روغن‌ها با افزایش چربی شکم مرتبط هستند در مقابل سبزیجات و میوه‌ها با کاهش میزان این چربی‌ها ارتباط دارند.

در بسیاری از مطالعاتی که پروتئین را برای کاهش چربی‌های شکم مفید دانسته‌اند ۲۵ تا ۳۰ درصد کالری روزانه از پروتئین تأمین شده است. این مقدار پروتئینی است که باید در رژیم‌تان به آن برسید تا نتایج بالا را تکرار کنید. پس تلاش کنید مصرف غذاهای با پروتئین‌ بالا مانند تخم‌مرغ، ماهی، غذاهای دریایی، حبوبات، مغزها، گوشت، محصولات لبنی و برخی از دانه‌های کامل را در برنامه‌ غذایی‌تان افزایش بدهید.

اگر برای دریافت پروتئین از رژیم غذایی خود مشکل دارید استفاده از یک مکمل پروتئینی باکیفیت مانند پروتئین وِی (whey protein) راهی سالم و آسان برای افزایش میزان پروتئین دریافتی شماست.

اگر از رژیم گیاه‌خواری پیروی می‌کنید درباره‌ی اینکه چگونه می‌توانید پروتئین دریافتی خود را بالا ببرید این مقاله‌ی چطور را مطالعه کنید.

نکته‌ی اضافی: سعی کنید غذای خود را با روغن نارگیل بپزید. برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف ۳۰‌mL (حدود دو قاشق سوپ‌خوری) روغن نارگیل در روز چربی شکمی را به مقدار کمی کاهش می‌دهد.

نکته‌ی مهم: خوردن پروتئین کافی راهی بسیار مؤثر در کاهش وزن است. برخی مطالعات تأیید می‌کنند که مصرف پروتئین خصوصا در برابر تجمع چربی شکم مؤثر است.


مقاله مرتبط: رابطه استرس و چاقی چیست و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟

۳. مصرف کربوهیدرات‌ها را در رژیم‌تان کاهش دهید

محدودیت کربوهیدرات راه بسیار مؤثری برای آب کردن پهلو و شکم است. تحقیقات نشان می‌دهند زمانی که افراد کربوهیدرات مصرفی‌شان را محدود می‌کنند، اشتهایشان کاهش می‌یابد و وزن کم می‌کنند. بیش از بیست تحقیق علمی نشان داده‌اند که در رژیم‌های کم‌‌کربوهیدرات ۲ تا ۳ بار بیشتر از رژیم‌های کم‌چربی وزن کم می‌شود. حتی در شرایطی که گروه افراد با رژیم کم‌کربوهیدرات در مقدارِ مصرفِ کالری آزاد بودند و افراد گروه رژیم کم‌چربی تحت محدودیت کالری و گرسنگی قرار داشتند هم این نتایج صحت داشت.

علاوه براین، رژیم‌های کم‌کربوهیدرات آب بدن را به سرعت کم می‌کنند، که افراد می‌توانند نتایج آن را تقریبا بلافاصله ببینند. تفاوت زیادی روی ترازو در عرض چند روز دیده می‌شود. همچنین در تحقیقاتی که رژیم‌های کم کربوهیدرات را با رژیم‌های کم‌چربی مقایسه کرده‌اند رژیم‌های کم‌کربوهیدرات به طور خاص چربی‌های شکم، کبد و اطراف اندام‌های داخلی را هدف گرفته‌اند. این یعنی به طور خاص در رژیم کم‌کربوهیدرات میزان زیادی از چربی‌ای که بدن از دست می‌دهد از نوع چربی خطرناک و مولد بیماری در ناحیه‌ی شکمی است.

تنها اجتناب از کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده (نان سفید، ماکارونی و…)، به خصوص اگر مقدار پروتئین مصرفی‌تان را بالا نگه دارید برای این منظور کفایت می‌کند.

اما اگر قصد کاهش سریع وزن دارید (که متخصصان این کار را توصیه نمی‌کنند) می‌توانید میزان کربوهیدرات مصرفی روزانه‌تان را به ۵۰ گرم برسانید. این کار بدن را در حالت کتوزیس (ketosis) قرار می‌دهد که طی آن اشتها کاهش می‌یابد و بدن برای دست‌یابی به انرژی عمدتا به سراغ سوزاندن چربی‌ها می‌رود.

البته رژیم کم‌‌کربوهیدرات در کنار کمک به کاهش وزن می‌تواند فواید دیگری نیز داشته باشد. این رژیم می‌تواند در دیابت نوع ۲ نجات‌دهنده‌ی زندگی فرد باشد.

نکته مهم: تحقیقات نشان می‌دهند رژیم کم‌کربوهیدرات به خصوص برای خلاص شدن از چربی‌های ناحیه شکمی، اطراف اندام‌های داخلی و درون کبد مؤثر است.


مقاله مرتبط: یک رژیم کم کربوهیدرات شامل چه خوراکی‌هایی می‌شود؟

۴. خوراکی‌های فیبردار مصرف کنید، به خصوص از نوع فیبر محلول

سالاد برای آب کردن شکم و پهلو

فیبرهای غذایی اساسا مواد غیرقابل هضم گیاهی هستند. اغلب ادعا می‌شود که مصرف مقادیر زیاد فیبر به کاهش وزن کمک می‌کند. این مطلب گرچه صحیح است اما باید دقت کرد که همه‌ی فیبرها یکسان نیستند. به نظر می‌رسد بیشتر نوع فیبر محلول در آب و چسبنده (viscous) است که به کم کردن وزن کمک می‌کند. این فیبرها با آب ترکیب می‌شوند و ماده‌ی ژل‌مانند ضخیمی را شکل می‌دهند که روی سطح روده قرار می‌گیرند.

این ژل می‌تواند سرعت حرکت غذا را در طول مسیر گوارشی به میزان زیادی آهسته کند که هضم و جذب مواد مغذی در زمان طولانی‌تری اتفاق بیفتند. نتیجه‌ی نهایی این مسئله احساس سیری طولانی‌تر و کاهش اشتهاست.

یک مطالعه‌ی مروری نشان داد افزودن ۱۴ گرم فیبر روزانه به رژیم غذایی با کاهش ۱۰٪ در مصرف کالری و کاهش وزنی معادل با دو کیلو در بازه‌ی زمانی ۴ ماهه مرتبط است. در یک تحقیق ۵ ساله مشخص شد بین خوردن روزانه ۱۰ گرم فیبر محلول با کاهش ۳.۷٪ درصدیِ چربیِ حفره‌ی شکمی ارتباط وجود دارد. در این تحقیق ارتباطی بین خوردن فیبر با کاهش چربیِ زیرپوستی پیدا نشد. معنی این تحقیقات این است که فیبر محلول می‌تواند در کاهش چربی‌های مضر شکم مفید باشد.

بهترین راه افزایش میزان فیبر مصرفی استفاده‌ی بیشتر از سبزیجات و میوه‌هاست. سبزیجات و همچنین برخی غلات مانند جو دوسر منبع مناسبی برای تأمین فیبر هستند. همچنین می‌توانید از مکمل‌های فیبر محلول در آب مانند گلوکومان‌ها (Glucomannan) استفاده کنید. این فیبر چسبناک‌ترین فیبر غذایی موجود است و در مطالعات بسیاری اثر کاهش وزن آن مشاهده شده است.

نکته‌ی مهم: شواهدی وجود دارد که فیبرهای محلول در آب می‌توانند چربی‌های شکم را کاهش دهند که این خود به ارتقای سلامت متابولیکی بدن می‌انجامد.


مقاله مرتبط: کدام خوراکی‌ها فیبر بالایی دارند؟

۵. ورزش در آب کردن شکم و پهلو بسیار تأثیر‌گذار است

ورزش برای آب کردن شکم و پهلو

برای اهمیت ورزش دلایل مختلفی وجود دارد. ورزش یکی از بهترین کارهایی است که اگر بخواهید زندگی طولانی و سالمی داشته باشید و از بیماری‌ها دوری کنید می‌توانید انجام بدهید. برشمردن تمام فواید ورزش برای سلامتی خارج از حوصله‌ی این نوشته است، اما باید اشاره کرد که به نظر می‌رسد ورزش در آب کردن شکم و پهلو مؤثر است.

دقت کنید که در اینجا از ورزش‌های مخصوص ناحیه‌ی شکم صحبت نمی‌کنیم. کاهش چربی موضعی (به معنی کم کردن چربی در یک نقطه از بدن) ممکن نیست و انجام دراز‌ونشست‌های بی‌وقفه به شما کمک نمی‌کند چربی شکم‌تان را آب کنید.

در یک تحقیق مشخص شد با انجام ۶ هفته‌ای ورزش‌های شکمی هیچ اثر قابل اعتنایی در اندازه‌ی دور کمر و مقدار چربی حفره‌ی شکمی ایجاد نمی‌شود که با اندازه‌گیری مشخص و قابل بیان باشد. اما می‌توان گفت انواع دیگری از ورزش‌ها می‌توانند بسیار مؤثر باشند. مطالعات بسیاری نشان می‌دهند ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، دویدن، شنا و غیره موجب کاهش عمده‌ی چربی شکمی می‌شوند. مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد ورزش به طور کامل از تجمع مجدد چربی شکمیِ کاهش یافته بعد از کاهش وزن جلوگیری می‌کند. این یافته اهمیت ورزش را در دوره‌ی حفظ وزنِ کاهش یافته روشن می‌کند. ورزش همچنین به کاهش التهاب، سطوح قند خون و تمام مشکلات متابولیکی مرتبط با چاقی شکمی منجر می‌شود.

نکته‌ی مهم: ورزش می‌تواند برای کاهش چربی شکمی بسیار مفید باشد. علاوه بر این فواید بسیاری برای سلامتی دارد.


مقاله مرتبط: ورزش هوازی چیست و چه تاثیری بر بدن ما دارد؟

۶. به برنامه‌ی غذایی‌تان دقت کنید تا مشخص شود چه غذاهایی‌ می‌خورید و به چه مقدار

آنچه می‌خورید اهمیت دارد. این را تقریبا همه می‌دانیم. گرچه جای تعجب است که اغلب افراد از آنچه می‌خورند اطلاعات زیادی ندارند. مردم فکر می‌کنند دارند از رژیم «پُر پروتئین»، «کم‌کربوهیدرات» یا امثال اینها استفاده می‌کنند اما میزان پروتئین یا کربوهیدرات مورد نیازشان را بیش‌تر یا کمتر از حد لازم تخمین می‌زنند.

فکر می‌کنم برای هر فردی که می‌خواهد رژیم غذایی بهینه‌ای داشته باشد، توجه دقیق به خوراکی‌هایی که می‌خورد برای مدتی ضرورت دارد. منظورمان این نیست که تمام عمر پیمانه‌پیمانه و با شمردن کالری‌ها غذا بخورید، اما انجام گاه‌به‌گاه این کار به مدت چند روز، به شما کمک می‌کند مواردی را که نیاز به تغییر دارند پیدا کنید. اگر می‌خواهید مصرف پروتئین خود را، همان‌طور که بالاتر گفته شد، به ۲۵ تا ۳۰ درصد کالری روزانه‌تان برسانید. خوردنِ بیشتر غذاهای سرشار از پروتئین کافی نیست. بلکه در حقیقت باید آن را اندازه‌ بگیرید و تعدیل و تنظیم لازم را انجام بدهید تا به هدف دست پیدا کنید.

برای این کار باید بدانید بسته به هدف‌تان چه مقدار کالری لازم دارید و هر خوراکی چه مقدار کالری دارد. مقدار کالری مواد غذایی و اطلاعات تغذیه‌ای مربوط را می‌توانید با استفاده از اپ‌های محاسبه‌ی کالری به‌دست آورید. علاوه بر این برخی از این برنامه‌ها می‌توانند بر اساس سن، جنسیت، قد، وزن و سبک زندگی شما، میزان کالری مورد نیازتان را برای حفظ وزن فعلی یا کاهش وزن به روش علمی محاسبه کنند.

وقتی برای مدتی اطلاعات تغذیه‌ای و کالری‌های مصرفی خود را ثبت و ضبط کنید آنچه را که نیاز به تغییر دارد پیدا می‌کنید. این کار را هر چند ماه یک‌بار به مدت چند روز انجام دهید.

برگرفته از: authoritynutrition

برچسب‌ها:
سارا شهیدی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (131)

 1. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  سلام و دورد خدمت دوستان
  خود من ۲۰ کیلو کم کردم و از ۷۵ رسیدم به ۵۵
  باید خدمت خیلی از دوستان عرض کنم با توجه به شیوع چاقی در کشور باعث شده کلاهبرداران این عرضه هم زیاد بشه…خواستم به دوستانی که هنوز شروع به رژیم نکردن چند نکنه رو متذکر بشم در اینترنت پر شده از با چایی فلان لاغر کنید رژیم دکتر فلان ۲۰ کیلو در دوماه کم کنید با دستگاه فلان وزن کم کنید باید تمام عزیزان عرض کنم این موارد فقط و فقط کلاهبرداری از مردم هست بخاطر اینکه شما در رژیم وقتی استارت میزنید سعی در کوچک کردن سیستم گوارش دارید و باید دو نوع چربی رو از بین ببرید یک چربی زیر پوستی و چربی درون پوستی که جمع شده پشت سیستم گوارش و عملا شما با هیچکدوم از این معجون های تبلیغ شده و رژیم دکتر فلان نمیتونید کم کنید چون در این رژیم ها فقط و فقط نابود کننده کلیه ها و سازنده سنگ کیسه صفراست و شما با این رژیم ها فقط و فقط صرفا اب بدن و عضله ها رو کم میکنید و بهترین کار کم کردن کالری ورودی به بدن هست و ورزش های هوازی هست ورزش های عضلانی شبیه فیتنس هرگز بنده پیشنهاد نمیکنم خیلی خیلی خوبه ولی اکثر کسانی که دارای چاقی هستند شاغل هستند و وفت کافی برای این نوع ورزش رو ندارند و اگر موفق به از بین بردن چربی ها بشن قطعا با مصرف پروتئین ها عضله های اونها قوی خواهد شد و اگر این کار رو ادامه ندن همین عضله ها تبدیل به چربی میشه پس بهترین کار ورزش دو و تمیرینات شکم هست…کسانی که زخم معده دارند و فکر میکنند با رژیم زخم معده اونها بدتر خواهد شد باید بگم این کار باعث میشه شما در دوران رژیم به شدت معده خودتون رسیدگی کنید و باعث میشه غذا رو کامل بجوید غذای های که به ضرر معده هست رو نمیخورید نظیر نوشابه و سس فلفل و ترشیجات و غیره باعث میشه معده شما خیلی خیلی بهتر و بهتر بشه
  امیدوارم که دوستان استفاده کنند

 2. mehdiqajari mehdiqajari گفت:

  سلام
  مطلب بسیار عالی بود
  سپاس از سرکار خانم شهیدی و سایت چطور

 3. profile-placeholder لادن گفت:

  سلام،ببخشید من اضافه وزن ندارم ،اما مدتیه که خیلی شکم زدم،خیلیم وقت نمیکنم به صورت پیاپی ورزش کنم،آدم پرخوری هم نیستم!چکار کنم شکمم آب بشه😫

 4. profile-placeholder mehrdad گفت:

  مطلب خوبی بود

 5. profile-placeholder مرادی گفت:

  سلام
  با تشکر از شمار سرکار خانم شهیدی
  لطفا بفرمائید به نظر شما می توان از قرص های شیرین کننده مصنوعی به جای قند استفاده کرد؟ یا اینکه شما بهترین جایگزین برای قند رو چه چیزی پیشنهاد می کنید ؟

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   به نظر من هیچ ماده‌ی غذایی مصنوعی و فرآوری‌شده که به عنوان شیرین‌کننده تبلیغ می‌شه سالم نیست. هر روز هم نوع تازه‌ای از این مواد به بازار میاد که ادعا می‌کنه می‌تونید هرچقدر می‌خوایید ازش مصرف کنید (برای نمونه پودر شیرین‌کننده‌ی استویا که گرچه از یک گیاه به دست میاد اما فرایندهایی که طی می‌کنه تا به شکل پودر در اختیار مصرف‌کننده قرار بگیره بی‌خطر بودن اون رو زیر سؤال می‌بره) فراموش نکنید که زمان‌های نه چندان دور، قندهای مصنوعی بی‌خطر تلقی می‌شدن اما امروز می‌دونیم خیلی خطرناک هستن، منتها تا مردم براشون جا بیفته که مصرف نکنن صنایع سود خودشون رو دنبال خواهند کرد.
   اگر اصرار به مصرف ماده‌ای شیرین داشته باشیم قندهای طبیعی با حداقل فرآوری انسانی رو پیشنهاد می‌کنم، اون هم به مقدار کم: عسل، کشمش، توت خشک
   سلامت باشید

 6. profile-placeholder امیر گفت:

  من از خواندن این مقاله لذت بردم.من ساکن کانادا و داروساز هستم. به خانم شهیدی خسته نباشی عرض میکنم. با آرزوی موفقیت

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که مقاله براتون مفید بوده
   موفق باشید

 7. profile-placeholder پونه گفت:

  خیلی خوب بود.فقط رژیم غذایی رومیتونم رعایت کنم ولی واسه ورزش یه کم تنبلم:)

 8. profile-placeholder اتوسا گفت:

  عالی بود.

 9. profile-placeholder عبدالله گفت:

  عالی
  امید وار م که از این نوع مطالب علمی دقیق در زمینه های دیگر نیز از شما شاهد باشیم
  موفق باشید

 10. profile-placeholder علیرضا دباغی گفت:

  واقعا عالی بود و همشو خوندم.من چند وقته تلاش میکنم این چربی های دور شکمی و پهلوها رو آب کنم نمیشه. تلنگر خوبی بود از امروز شروع کردم به رعایت این موارد.ولی میدونم که نیاز به یه مشاور تغذیه دارم.چون سر خود رژیم گرفتن عواقب جبران ناپذیری داره.

 11. profile-placeholder وحید تقی زاده گفت:

  مقاله بسیار مفید و کاربردی بود. من حدود ۳۰ کیلو اضافه وزن داشتم و در مدت ۱۰ سال، رژیم های مختلفی را تجربه کرده ام. نکات مطرح شده در این مقاله چکیده کاربردی تمامی این رژیم ها بود. نکته بسیار مهم در مصرف پروتئین ها، توجه به میزان آن است که در بخش ۶ به خوبی به ان اشاره شده است زیرا مصرف بی رویه گوشت قرمز که مهم ترین منبع دریافت پروتئین می باشد، موجب بروز بیماری های مختلف از جمله نقرس خواهد شد.

 12. profile-placeholder MorTezA7 گفت:

  من فقط اولهاش رو خوندم چون خیلی طولانیه حوصلشم نداشتم.بعد مرد باید یک خورده شکم رو داشته باشه مردی که شکم نداشته باشه مرد نیست بچه سوسوله

  1. profile-placeholder روشنک گفت:

   عجبااااااااااااااااااااااا

 13. profile-placeholder ماندانا گفت:

  بسیار جالب بود

 14. profile-placeholder فرزین گفت:

  سلام، مطالب آموزنده ای بود. فقط سوالی که داشتم اینه که من از قند تسویه نشده (قهوه ای) استفاده میکنم یا از عسل برای شیرین کردن نوشیدنیها. آیا اون هم در رژیم کربوهیدرات مضر هست؟ چون عسل ماده غذایی هست که خوردن مقداری از اون در روز توصیه میشه.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   قند تصفیه‌نشده شاید اندکی بهتر از قند تصفیه‌شده باشه، اما هنوز اونقدری بد هست که بخواین مصرفش رو قطع کنید. اما در مورد عسل باید بگم درسته که مواد مفیدی در عسل وجود داره اما همچنان بیشتر اون از قند (فروکتوز) تشکیل میشه.
   مشکل اینه که افراد با تصور اینکه عسل فایده‌ی خالص هست ممکنه در مصرف اون زیاده‌روی کنند. با این اوصاف انتخاب با خود شماست.
   سلامت باشید

 15. profile-placeholder پیمان گفت:

  با سلام..
  مطالب جالب و آموزنده ای بود..از قبول زحمت شما برای ترجمه متن سپاسگزارم..
  برای من جالب این هست که تحقیقات در مورد نقش فروکتوز و تاثیر مخرب اون بر سلامتی و ایجاد چربی احشایی اخیرا خیلی پر رنگ شده و به دلیل قدرت مافیای شکر ( شرکت هایی مثل کوکا کولا و پپسی) خیلی روش کار نمیشده یا لااقل خیلی مطالعات علنی نمی شده حالا چطوره که بعضی دوستان میگن خیلی تکراری یا از بدیهیات!! این در نوع خودش جالب توجه هست..

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از شما که وقت گذاشتین و با دقت مطلب رو مطالعه کردین. درسته خیلی از افراد از این تحقیقات بی‌اطلاع هستند، به دلایی که میشه حدس زد. من فکر می‌کنم بدون دقت و سرسری خوندن تیترها باعث میشه برخی فکر کنن مطلب تکراریه، البته امیدوارم دلیل اصلی واقعا چیزی جز این حدس باشه، مثلا اطلاعات بالای اونها.
   مطلب دیگه‌ای درباره‌ی مضرات نوشابه، که اون هم شاید کمتر مطرح شده باشه، ترجمه کردم که ظرف روزهای آینده منتشر میشه. لطفا همراه ما باشین

 16. profile-placeholder فاطمه جمال لیوانی گفت:

  سلام و خسته نباشی مطالب شما خیلی مفید بوده است اما لطفاً در مورد مواد غذایی نام ببرید چه غذایی هایی مصرف کنیم؟که کالری کمتری داشته باشد که بتواند نتیجه بهتری در لاغری بگیریم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ماکارونی و برنج و سیب‌زمین رو محدود کنید
   سبزیجات مصرف کنید
   پروتئین: مرغ، ماهی، گوشت قرمز بیشتر میل کنید
   و مقالات دیگه‌ی چطور رو دنبال کنید:
   بهترین منابع پروتئین گیاهی و غیر گوشتی
   یک رژیم کم‌کربوهیدرات شامل چه خوراکی‌هایی می‌شود؟

 17. profile-placeholder Aaa گفت:

  چرندیات بود

 18. profile-placeholder حسن گفت:

  سلام دست مریزاد بعد از کلی این سایت و اون سایت رفتن یه مطلب مفید و کاربردی پیدا شد که بتونم با وجود هر یک روز در میون دویدن سی دقیقه ای و اب نشدن این شکم بد قلق با این توصیه ها بلکه بتونم ایندفه نابودش کنم یاعلی

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از لطف‌تون و امیدوارم که موفق باشین. نکته‌ای هست در مورد وزن کم کردن با ورزش، که وقتی نتیجه رو روی ترازو می‌بینید که حتما رژیم غذایی رو هم مراعات کنید (جدای از اینکه ورزش حتی اگه باعث کاهش وزن نشه فواید زیاد دیگه‌ای هم داره:
   ورزش هوازی چیست و چه تأثیری بر بدن ما دارد؟
   لاغری بدون ورزش راحت‌تر و موثرتر است؛ بخوانید چرا و چگونه
   موفق باشین

 19. profile-placeholder پارسا راد گفت:

  با سلام
  مطلب فوق العاده ارزشمندی بود و به نوعی یکی از کاملترین و علمی ترین مطالبی بود که تا کنون در مورد این مبحث مطالعه کرده بودم
  با آرزوی موفقیت روز افزون شما.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که بالاخره یک نفر که نظری شبیه به من راجع به این مقاله داره پیدا شد، این دقیقا حسی بود که موقع ترجمه‌ی این مطلب داشتم که انتخاب خوب خانم ناصری همکارم در چطور هست. باقی مطالب سایت منبع رو هم بهتون توصیه می‌کنم.
   موفق باشید

 20. مژگان ابراهیمی مژگان ابراهیمی گفت:

  لطفا بفرمایید حداکثر میزان قند خون باید در یک فرد بالغ چهل سال به بالا چقدر باید باشد ؟
  قند خون ۱۳۵ خوبه یا خطرناک ؟؟

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما حتما بهتره که با پزشک مشورت کنید. اما قند خون «ناشتای» یک فرد بزرگسال بین ۷۲ تا ۱۰۸ طبیعیه.
   و قند خون دو ساعته بعد از صرف غذا می‌تونه تا ۱۴۰ طبیعی باشه.
   فراموش نکنید فقط پزشک می‌تونه نظر قطعی و درست رو در اختیارتون بگذاره.

 21. مژگان ابراهیمی مژگان ابراهیمی گفت:

  عالی بود

 22. profile-placeholder ترانه گفت:

  مرسی که راهنماییم کردین

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنون از شما که وقت‌تون رو صرف مطالعه کردین، موفق و سلامت باشین.

 23. profile-placeholder حسین فیروزی. دانشجوی ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد خرم آباد. لرستان گفت:

  سلام. خیلی عالی بود. من ۱۹۰ قد. وزن ۱۰۵٫ به نظر یه کم اضافه وزن دارم. اما اهل ورزش پیاده روی و وزنه زدن هستم. هیکل ورزشکاری دارم با اینکه یه کم شکم دارم. مشکل من فقط خوردن شیرینی هست که منجر به همین یه کم شکم شده. ایشاالله شیرینی رو محدود کنم این یه کم شکم هم تا حدودی از بین میره البته ورزش و پیاده روی در طول هفته فراموش نخواهم کرد مگر فرصت رسیدگی پیش نیاد. اما همیشه برنامه ریزی برای رسیدگی به سلامتی. اندام و هیکلم را در دستور کار خواهم داشت. خنده دار اینکه تکرار کنم شیرینی محدود شود.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   تمایل به خوراکی‌های شیرین رو ممکنه بتونید با مصرف خوراکی‌های سالم‌تر تعدیل بکنید. برای مثال سبزیجات سبز و مغزهایی مثل بادام و گردو و…

   1. profile-placeholder حسین فیروزی گفت:

    سلام. از راهنمایی شما سر کار خانم شهیدی صمیمانه سپاسگزارم.

    1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

     سلام دوست عزیز
     خواهش می‌کنم. امیدوارم که براتون مفید باشه

 24. profile-placeholder عدنان گفت:

  ۱ – پروتئین وی ایزو ایرانی و از داروخانه تهیه کنید
  ۲ – ورزش هوازی و وزنه متوسط بزنید و حتما اینتروال کار کنید
  ۳- کربوهیدات و بخصوص ارد سفید (نون) و برنج و سیب زمینی کم مصرف کنید
  ۴- تخم بلدرچین در روز ۴ عدد مصرف کنید
  داداشتون از ۱۱۰ کیلو شده ۸۰ اونم سیکس پک اوایل سخت بنظر میاد اما بدنتون عادت میکنه مهم ذهنتونه
  نمیدونید چه تاثیری روی روحیم ذاشته روی تک تک لحظات زندگی شخصی و کاریم تاثیر ذاشته
  بعد از رسیدن به وزن مورد نظر حتما ته ریش بذارید
  همتونو دوس دارم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از توصیه‌های خوبتون. امیدوارم که سلامت و موفق باشین.

 25. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  سلام و دورد خدمت کسانی که میخواهند لاغر کنند
  من خودم قبل از رژیم گرفتنم برای کاهش وزن به این سایت مراجعه کردم و کامنت ها رو خوندم و اکثرا دنبال راه های راحت هستند باید عرض کنم که راحت ترین چیزی که فکر میکنید کاهش وزن هست فقط روحیه انجام کار مهمه بعضی ها فکر میکنند وقتی میخواهند رژیم بگیرید از زندگی عقب میمونن و دیگه هیچ کاری نمیتونن انجام بدن و فقط باید گرسنگی رو تحمل کنند این یک تفکر اشتباه هست که همه قبل رژیم دارند….چند نکته قبل از رژیم باید عرض کنم هیچوقت روی تردمیل ندوید چون تنهایی ورزش کردن از روحیه ادم کم میکنه و سعی کنید در پارکی یا سالن ورزشی به انجام حرکات ورزشی بپردازید چون با دیدن حرکات بقیه که در حال ورزش هستند شما هم با دقت کردن به اون روحیه میگیرید…پیاده روی خوبه اما کالری که هنگام دویدن مصرف میکنید خیلی بیشتر از پیاده روی هست پس خودتون رو اماده کنید برای دودیدن ۱۵ روز اولی رو با حرکات ورزشی نرم و اروم شروع به دویدن کنید و ۱۵ روز بعدی رو به دو سرعت رو بیارید چون هر ۴ دقیقه دوی سرعت با سرعت ۸ کیلومتر برابر با ۲۰۰۰ کالری هست و هر کیلو وزن انسان برابر با ۷۰۰۰ کالری هست دراز و نشست رو هرگز فراموش نکنید روزی که خودم خواستم دراز و نشست و شنا و حرکات شکم انجام بدم اصلا شدنی نبود…در روز های اول سعی کنید یک بالش زیر کمر خود بذارید برای انجام حرکات و هر روز ارتفاع بالش رو حدود ۲ سانتی متر کوتاه تر کنید و از روز دهم به صورت کامل اون رو بردارید…هرگز لباس ها باز نپوشید و هر روز خودتون رو وزن نکنید هر ۱۹ روز خودتون رو وزن کنید چون اگر هر روز یا هر ۳ چهار روز وزن کنید به صورت کامل از گرفتن رژیم زده خواید شد با خودتون میگید این همه زحمت کشیدم ولی چرا هیچی کم نکردم…
  بنده خودم با انجام این عوامل قبل عید ۷۵ کیلو بودم یعنی روز ۱۹ سفند و امروز یعنی ۱۳ فروردین بعد از ۲۷ روز ۶۵ کیلو هستم و طی ۱ ماه فقط و فقط با انجام ورزش ۱۰ کیلو کم کردم دوستانی که در سن ۲۰ تا ۲۶ هستند سعی کنند حداقل روزانه نزدیک به ۴۰۰۰ هزار کالری رو بسوزونید و از هیچی نترسید موفق باشید و ممنون از سایت خوبتون که ۲۰ درصد تو این مسیر به بنده کمک کرد

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه نظرتون رو برامون نوشتید. در این مسیر موفق باشین.

  2. profile-placeholder علی گفت:

   بسیار ممنون برای نظر عالیتون ، نظر شما + این پست بسیار مفید بود! تشکر

 26. profile-placeholder حامد گفت:

  زیاد توضیح درستی نداده بودید متوجه نشدم راستش اما همون توضیح های کم رو تو بیشتر از ۶ هفته انجام دادم موفق نشدم ممنون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر جای خاصی رو متوجه نشدید بپرسین تا بهتون کمک کنیم. از کامنت دوستان دیگه هم می‌تونید ایده بگیرید برای لاغری.

 27. profile-placeholder سهیل گفت:

  سلام و درود
  مطالب مفیدی بود ، شاید ما این مطالب رو بارها بشنویم یا مطالعه کنیم ولی تکرار آن باعث فراموش نشدن و همچنین پیروی کردن از رهنمودهای مطالب مذکور هست .
  بنابراین میتوان گفت هم افرادی که برای اولین بار این مطالب را خواندند و هم افرادی که برایشان تکراری بوده نهایت استفاده را میتوانند از این مطالب ببرند حتی اگر فقط و فقط یکی از موارد قید شده را رعایت کنند.
  باسپاس

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه نظرتون رو برامون نوشتین. همین طور که گفتین حتی اگر این نوشته‌ها تکراری باشه ولی بتونه برای برداشتن فقط یک قدم در راه سلامتی بهمون تلنگری بزنه، به عنوان نویسنده به هدفی که داشتم رسیدم.
   موفق باشید

 28. profile-placeholder مشاغل گفت:

  این مطالب باید حاوی مثال های دقیق از مواد خوراکی در دسترس باشند مثلا من آخر نفهمیدم کربو هیدارت نخورم یعنی چی

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   در این نوشته دقیقا این جمله اومده: «تنها اجتناب از کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده (نان سفید، ماکارونی و…)، به خصوص اگر مقدار پروتئین مصرفی‌تان را بالا نگه دارید برای این منظور کفایت می‌کند.»
   علاو بر این لینک پیشنهادی زیر تیتر «مصرف کربوهیدرات‌ها را در رژیم‌تان کاهش دهید» رو نگاهی بندازین، عنوانش اینه:یک رژیم کم کربوهیدرات شامل چه خوراکی‌هایی می‌شود؟ اینجا لینکش رو مجدد براتون گذاشتم.
   نهایتا اینکه گرچه برای ذکر مثالهای عینی بایدی در کار نیست (چون ممکنه مقاله در سطح پیشرفته باشه و مقدماتش رو در مقالات دیگه باید جستجو کنید)، اما در مورد این مقاله کافی بود که وقت بذارید و دقیق مطالعه‌اش کنید تا به مشکل برنخورید.

 29. profile-placeholder مسلم گفت:

  سلام از مطالب ارزنده شما تشکر می کنم
  و یک انتقاد به برخی از دوستان داشتم چون برخی نظر و انتقاد ویا پیشنهاد را با رفع عقده اشتباه گرفتن
  یکی گفت تکرارای
  خب بشر اگر تکراریه چرا می خونی در ثانی برای شما شاید تکراری باشه!!!اما خیلیها اولین بارشونه با این مطالب اشنا می شن
  یکی هم گیر داده به رنگ و لعاب کالیفرنیای و… داداش من اگر نارحتی اینترنت نیا و بجاش توت بخور چون اینترنت کلا از اونجا اومده
  و یا یکی هم گفت چرته
  که این سطح شعور شخص رو می رسونه

  کلا خیلیها فکر می کنند خودشون مرکز علم و دانش دنیا هستن در حالی که تو سه کنج جهل هستن.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنونم از نظر همدلانه‌ی شما که انرژی من رو که تحت تأثیر این نظرات افت کرده بود مجددا بالا برد.
   سیاست ما برای تأیید کامنت‌ها تا حد زیادی سهل‌گیرانه است. من به شخصه طرفدار این سیاست هستم، چون امیدوارم تمرین مکالمه‌ی درست در همین فضاهای اینترنتی کم کم نتایجش رو در دنیای واقعیمون نشون بده.
   براتون سال خوبی رو آرزو می‌کنم

 30. profile-placeholder بهرام / اهواز گفت:

  ورزش کردن لاغر شدن مطالعه کردن انگیزه میخواد که ما نداریم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   سال نو فرصتیه که ناخودآگاه انگیزه‌ها کمی بیشتر میشه، اجازه می‌خوام که خوندن این مقاله‌ها رو بهتون پیشنهاد کنم:
   انواع بی‌انگیزگی و راه‌های مقابله با آن
   ۶ راه افزایش انگیزه
   چطور انگیزه پیشرفت را در خودمان تقویت کنیم
   امیدوارم که روزبه‌روز انگیزه‌ی بیشتری در خودتون پیدا کنید، و لطفا هر کار می‌کنید یک کار رو انجام ندید، هرگز ناامید نشید! موفق باشید.

 31. profile-placeholder پری خانوم گفت:

  چرت بود مطالب

 32. هادی قنبری هادی قنبری گفت:

  سایت بی نظیری دارین.ممنون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنون دوست عزیز از لطف و توجه‌تون به مجموعه‌ی چطور، رضایت شما باعث افتخار ماست.

 33. profile-placeholder کمال جعفری گفت:

  جالب ومفید ممنون بابت مطالب ارزنده

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنون از اینکه نظرات‌تون رو برامون می‌نویسین، خوشحالم که رضایت شما رو داریم.

 34. profile-placeholder دکتر هومان دانایان گفت:

  باسلام و عرض ادب و احترام مطالب فوق العاده مفید و جالبی بود بسیار بهره بردم متشکرم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام و احترام دوست عزیز
   خیلی خوشحالم که راضی بودین و ممنونم از وقتی که صرف مطالعه کردین.
   پیروز باشین

 35. profile-placeholder مهدی گفت:

  نوتلای خانگی:
  عسل +ارده + کمی پودر کاکائو را با هم مخلوط و یه نوتلای سالم و خیلی خوشمزه درست کنید

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   عالی به نظر می‌رسه، خود من حتما امتحانش می‌کنم
   ممنون که اطلاعات جالب‌تون رو با ما و همراهان چطور به اشتراک گذاشتین.

   1. profile-placeholder مهدی گفت:

    خواهش می کنم.لطف دارید. غذاهای ساده و خوشمزه رژیمی دیگری هم هست که بخاطر اینکه مباحث اینجا از هدف اصلی منحرف نشود نگذاشتم.اما اگر بخشی مربوط به این قسمت اختصاص دهید خوشحال می شوم تجربیات شخصی ام را با دوستان و شما شریک شوم.

    1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

     دوست عزیز
     اگه تمایل دارین به عنوان نویسنده با چطور همکاری کنید حتما موضوع رو از طریق بخش “ارتباط با ما” ی وبسایت پیگیری کنید و طی ایمیلی که میفرستید موضوع مورد همکاریتون رو مشخص کنید.
     موفق باشین

 36. profile-placeholder مهدی گفت:

  خیلی از لطفتان ممنونم.بجای شکر می تونید به اندازه نصف قاشق چایخوری عسل اضافه کنید:)

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   جایگزین خوبی به نظر می‌رسه 🙂

 37. profile-placeholder نفس گفت:

  سلام عالی بود.مشکل من چربی پهلووشکم بودکه نمیدونستم بایدبرای ازبین بردنش چه کاری انجام بدم.ممنون ازاطاعاتی که دادیت

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که براتون مفید بوده و امیدوارم که در مسیر ارتقای سلامتی‌تون موفق باشین
   اگر با توجه به مقاله می‌خواید کربوهیدرات رو در رژیم غذایی‌تون کاهش بدید این مقاله‌ی جدید چطور رو بهتون پیشنهاد می‌کنم:
   یک رژیم کم‌کربوهیدرات شامل چه خوراکی‌هایی می‌شود؟

 38. profile-placeholder احمد گفت:

  مطلب جدیدی نداشت !!

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   دانش همیشه با محدودیت رو‌به‌روست. ما سعی کردیم مطلب به روزی رو خدمت شما ارائه بدیم.
   اما امیدوارم تحقیقات به نکات تازه‌ای در زمینه‌ی آب کردن چربی‌های نامطلوب شکم و پهلوها دست پیدا کنن که ما بتونیم در اختیار همراهان‌مون در چطور بگذاریم.

 39. profile-placeholder مهدی گفت:

  سلام. چند تا غذای رژیمی ساده اما شکم پرکن و خوشمزه را که خودم استفاده می کنم و نتیجه خوبی داده را برایتان می گذارم شاید برای برخی از دوستان مفید واقع گردد.
  فهرست غذاهای رژیمی :
  ۱- تن ماهی+لوبیا قرمز+ذرت پخته+زیتون سبز+لیمو ترش
  ۲- کیوکیوس یا بلغور+سینه مرغ+جعفری+گوجه+پیاز+آبلیمو و روغن زیتون
  ۳- سینه مرغ+ فلفل دلمه خلالی +هویج خلالی = همه را جداگانه با کمی شکر و نمک و سرکه تفت و در آخر سر با هم مخلوط و سرو شود.
  ۴- فلفل دلمه+پیاز+سینه مرغ= مثل شماره ۳
  ۵- گوشت چرخ کرده+سیب زمینی خلالی نیم پخته+ سس بادام زمینی +سیر
  ۶- لوبیا قرمز+ذرت +کاهو+روغن زیتون +آبلیمو

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از این همه تجربه‌ی خوشمزه که با بقیه به اشتراک گذاشتین
   تنها ایرادی که میتونم بگیرم اون کمی شکریه که در یکی از گزینه‌ها ذکر کردین. باقیش به نظر سالم میاد.ممنون

 40. profile-placeholder محمد حسین امیریی گفت:

  سلام
  مقاله خیلی جالب و جامع بود
  من باتجربه سی سال زندگی در اسپانیا
  دوست دارم در ترجمه مقالات علمی با شما
  هم کاری کنم.البته به صورت داوطلبانه.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   سپاسگزارم از توجه‌تون
   لطفا به صفحه‌ی همکاری با ما مراجعه کنید.

  2. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظر مثبت شما و خوشحالم که رضایت‌تون جلب شده. از لینکی که همکارم به شما معرفی کردن می‌تونین برای همکاری اقدام بفرمایین.

  3. profile-placeholder مهدی گفت:

   خیلی از لطفتان ممنونم.بجای شکر می تونید به اندازه نصف قاشق چایخوری عسل اضافه کنید:)

 41. profile-placeholder عرفان گفت:

  توصییه های خوبی بود با تشکر از سایتتون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنون از اینکه نظرتونو برامون نوشتین. موفق باشین

 42. profile-placeholder احمد گفت:

  واقعا سایتتون عالیه بسیار مطالب اموزنده قرار میدید

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   خوشحالیم که رضایت‌تون جلب شده دوست عزیز.
   سپاس که همراه ما هستین

 43. profile-placeholder رادین گفت:

  سلام .ضمن تشکر از وقتی که گذاشتید و پاسخ سریعتون.شما از حرف من اشتباه برداشت کردید.
  من هرگز به دنبال راه جادویی و میان بر نیستم چون می دونم همه چیز باتلاش و رنج به دست می اید که لاغری نیز از این قاعده مستثنی نیست.منظور من این بود که اگه گفتم کتاب پل مکنا رو بگذارید بلکه به دلیل این است که یک راه کمک کننده برای لاغری است من این کتاب را گفتم نه تنها راه قطعی برای رهایی از چاقی.من خود براین موضوع واقف هستم که برای لاغری علاوه برنکاتی که فرمودید باید نکات زیاد دیگری من جمله چند وعده کردن غذای روزانه-حذف موادحاوی قند بالا مثل نوشابه و …. رارعایت کرد.بله درست می فرمایید ادمای شارلاتان در این دنیا متاسفانه زیاد هستند که قرص های تقلبی می فروشند و راه های نه چندان کارامد رو پیش روی ما می گذارند اما این کتاب را بدان جهت گفتم که واقعا بر اساس تجربیات ثابت شده است و انسان با مطالعه ان می تواند به خود تا حدی کمک کندوتا حدی راه گشا باشد.
  ببخشید که زیاد صحبت کردم.
  ممنون از زحمتی که واسه ترجمه ی مقالات می کشید.موفق باشید خانوم شهیدی.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام رادین گرامی
   من منظورم این نبود که شما از اون دست افراد هستین که دنبال راه جادویی هستن. صرفا گفتم تاثیر خودهیپنوتیزم میتونه در حد یک راه کمکی باشه نه یک راه اصلی. فراموش کردم دفعه ی اول از شما تشکر کنم که به فکر چطور بودین و پیشنهاد دادین که چه مطالبی میتونه نظر خواننده ها رو جلب بکنه.
   کتاب ها و فایل صوتی پل مکنا در بازار موجوده ولی من موضوع خودهیپنوتیزم رو برای لاغری از طرف شما(ضمن اینکه ازتون سپاسگزارم) با همکارانم در میون میذارم تا اگر صلاح بدونن درباره ش مطلب بگذاریم، چون از نظر من در لاغری بی تاثیر نیست.

 44. profile-placeholder رادین گفت:

  البته من ترجمه شدش رو میگم.
  باز تشکر

 45. profile-placeholder رادین گفت:

  در ضمن اسم کتابش اینه:
  من میتوانم شما رو لاغر کنم.

 46. profile-placeholder رادین گفت:

  سلام خسته نباشید. ممنون از مقاله خوبتون.ولی من یه پیشنهاد دارم.
  بهتره تمام فایل های صوتی دکتر پال مکنا رو نیز قرار بدید یا کتابش رو به طور کامل.
  چون روش ایشون بسیار عالیه و براساس منطق ضمیر ناخودآگاه است.
  پیروز و سربلند باشید.
  اگه زحمتی نیست خانوم شهیدی این پیشنهاد من رو بهش فکر کنید.اطمینان دارم استقبال میشه.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون که نظرتون رو با ما در میون گذاشتین. در مورد پیشنهاد شما باید بگم کتاب‌های صوتی ایشون در بازار موجوده و به روش‌های خودهیپنوتیزمی برای لاغری مرتبطه که اگر به اون روش‌ها علاقه‌مند هستین می‌تونین همین حالا اونها رو تهیه کنید و امتحانش کنید.
   اما نکته‌ای به نظرم می‌رسه اینه که خودهیپنوتیزمی کمک می‌کنه اطلاعات‌تون رو به مرحله‌ی عمل دربیارید، کاری که «می‌خواهید» رو «انجام» بدین؛ ولی تا جایی که من می‌دونم کمک مستقیمی به لاغری نمی‌کنه. به نظر من راه جادوئی‌ای برای لاغری وجود نداره، شاید دلیل اینکه برخی خواننده‌های این مطلب اشاره می‌کنن به تکراری بودنش اینه که دنبال راه جادوئی‌ای هستن. به همین دلیل ساده که مردم اکثرا دنبال راه میان‌بر هستن همیشه عده‌ای شارلاتان پیدا می‌شن که اون راهو در اختیارشون بذارن. نکته‌ی دیگه اینکه پل مکنا دکتر نیست و هیپنوتراپیست هست که یاد گرفتنش به چند جلسه بیشتر نیاز نداره. منکر تأثیر هیپنوتیزم نیستم ولی در حد خودش و در کاربردهایی که براش مناسبه. انتظار متناسب با توانایی‌های این مسئله میشه ازش داشت.
   موفق باشین

 47. آرمان عقیلی آرمان عقیلی گفت:

  بسیار تکراری بود و هیچ نکته جدیدی نداشت

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   دوست عزیز
   فکر می‌کنم در صورتی مطالب این متن می‌تونه برای کسی «بسیار تکراری» باشه و براش «هیچ نکته‌ جدیدی» نداشته باشه که متخصص این امور باشه و به صورت منظم و دائمی منابع به روز رو مطالعه بکنه.
   اگر یک وقتی فرصت داشتید مقاله رو کامل بخونید خوشحال می‌شم کامنت مجددی بگذارید که انصاف رو درش رعایت کرده باشین. به این دلیل که نظر شما می‌تونه باعث بشه کسی که به این اطلاعات نیاز داره از خوندنش منصرف بشه با این فرض که تکراری و بی‌فایده است.
   ممنون

 48. profile-placeholder محسن گفت:

  خیلی کلی صحبت کردید و اصلا مطالب واضح نیست

 49. profile-placeholder وحيد گفت:

  سلام،
  مرسي از زحمتتان
  ترجمه مقالات بايد بر اساس اقليم ايران باشد
  كسي در ايران كره بادام زميني و غيره نميخوره
  در امريكا انهايي كه ايراني ميخورند چاق نيستند
  در كلوپهاي فرانسوي naturiste طبليق خوراكهاي ايراني اصيل به عنوان ريشه اجداد بشريت ميشود !
  به هر حال سايتتون رنگ و كلاس سايت هاي كاليفرنيايي داره ولي جامع نيست در باره مقاله امروز

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   مشخصا در این متن اشاره‌ای به بادام زمینی نشده، اگر منظورتون این بود که مثالی برای نقض ترجمه‌ی بومی بزنید باید بگم متن بالا کاملا برای مردم ایرانی قابل استفاده است و در «چطور» معتبر بودن سایت‌های منبع همیشه بررسی می‌شن.
   به علاوه فکر می‌کنم رنگ و کلاس فرضی‌ای که برای چطور در نظر دارید مانع از این شده که برای خوندن مقاله وقت صرف بکنید.

  2. profile-placeholder سروش گفت:

   فکر کنم شما راجع ب مطلب دیگه ای نظر دادی ، حالت عادی ندارین و بهتره از مقالات مرتبط با مشکلتون استفاده کنین ، اصطلاحات و جملات درهم و برهم و بیربط بکار بردین ک جای تعجبه

 50. profile-placeholder آرش الهی گفت:

  خیلی عالی ومفیدبود.من ده کیلو اضافه وزن دارم.متشکرم.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   امیدوارم که به کارگیری نکات این مقاله به شما کمک کنه به اهداف‌تون برسید. موفق باشید

 51. profile-placeholder Azam گفت:

  بسیارعالی ،ممنون مفیدوپرباربود

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنون از شما که این وقت رو صرف ارتقای سطح سلامت خودتون و خانوادتون کردین. سلامت باشید

 52. profile-placeholder محمود گفت:

  عالی بود دستتان درد نکند.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   از شما ممنون که وقت گذاشتین مطالعه کردین و نظرتونو به اطلاع ما رسوندین. امیدوارم که رضایت شما رو همچنان جلب کنیم.

 53. profile-placeholder دنیا گفت:

  به نظرم تمامی موارد درست است ولی پیاده روی بعد از خوردن شام و نهار بسیار تاثیر گذار است

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظرات مفید شما

 54. profile-placeholder شاهرخ گفت:

  باسلام و تشکر بابت مقاله پر محتوا

  راجع به تاثیر شکر و قند در چربی دور شکم و کبد اطلاعات مفیدی به دست آوردم،
  ممنون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   دیدن دوستانی که به سلامتی‌شون اهمیت می‌دن و سعی در مطالعه در این زمینه دارند مایه‌ی خرسندیه.
   موفق باشین

 55. profile-placeholder مهناز گفت:

  سللام خانم شهیدی عزیز.مقاله بسیارمفیدوباارزشه البته اگرهمه بخوبی انجام هیم.سپاس ازمحبتهای شما.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالم که نتیجه تلاشهای جمعی تیم چطور براتون مفید واقع شده. قطعا دوستانی مثل شما که پی بردند که توصیه های این نوشته تا چه اندازه مهمه در استفاده ازش موفق تر عمل خواهند کرد.

 56. profile-placeholder فیروزه گفت:

  ممنون سارا جان. عااالی بود

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنونم از ابراز نظر صمیمانه‌ی شما فیروزه‌ی عزیز

 57. profile-placeholder عيسي گفت:

  سركار خانم شهيدي سلام خسته نباشيد، مقاله مفيدي بود ،اميدوارم من نكات را بتوانم رعايت كنم . مرسي

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   حتما می‌تونید تغییرات مثبتی رو در رژیم غذایی‌تون ایجاد کنید و شاهد نتایج مثبتش روی سلامتی‌تون باشید.

 58. profile-placeholder احمد گفت:

  ممنونم، مختصر و مفید

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   از همراهی شما دوست عزیز سپاسگزارم

 59. profile-placeholder کیانا گفت:

  اصلا خوب نبود

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظر شما. امیدوارم که از سایر مطالب سایت لذت ببرید.

 60. profile-placeholder محمد گفت:

  برای کربوهیدرات یا فیبر نمونه ای ارائه نشده
  بسیاری از گزینه های پیشنهادی تکراری و قدیمی هستند

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   انتظار نداریم که اگر فرصت ندارین تمام مقاله رو مطالعه بفرمایین، اما وقتی میفرمایین که فلان موارد در نوشته ذکر نشده انتظار به‌جایی هست که «کل متن» رو مطالعه کرده باشین؛ که فکر می‌کنم این‌طور نبوده. از همین مقاله نقل قول می‌کنم که منظور از کربوهیدرات و فیبر چه مواردی هستند:
   کربوهیدرات: «تنها اجتناب از کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده (نان سفید، ماکارونی و…)، به خصوص اگر مقدار پروتئین مصرفی‌تان را بالا نگه دارید برای این منظور کفایت می‌کند.»
   فیبر: «بهترین راه افزایش میزان فیبر مصرفی استفاده‌ی بیشتر از سبزیجات و میوه‌هاست. سبزیجات و همچنین برخی غلات مانند جو دوسر منبع مناسبی برای تأمین فیبر هستند. همچنین می‌توانید از مکمل‌های فیبر محلول در آب مانند گلوکومان‌ها (Glucomannan) استفاده کنید.»
   علاوه بر این «کدام خوراکی‌ها فیبر بالایی دارند» مقاله‌ی مرتبطی هست که درون این مقاله بهش لینک داده شده، که میشه از اون هم استفاده کرد.
   موفق باشید

 61. profile-placeholder مالک گفت:

  خانم شهیدی سلام
  مرسی از مطلب زیباتون..که بیشتر رژیم غذایی بود..ممنونم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما و امیدوارم که براتون مفید بوده باشه. شاید خوندن این مقاله هم خالی از لطف نباشه که توضیح می‌ده چرا برای لاغری رژیم مؤثرتر از ورزشه و چرا ورزش به تنهایی کمک چندانی به کاهش وزن نمی‌کنه:
   لاغری بدون ورزش راحت‌تر و موثرتر است؛ بخوانید چرا و چگونه از خانم مینا بردبار همکار خوبم در چطور

 62. profile-placeholder پیمان گفت:

  سلام
  بسیار جالب بود و استفاده کردم از شما که بدون چشم داشتی وقت خود را صرف بالا بردن دانش ما میکنی بسیار سپاسگذارم.
  و بی انصافی تمام هست یا یک نوع رادیکالیسم که بگیم مطالب تکراریست.
  تشکر

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   از لطف شما بسیار سپاسگزارم و خیلی خوشحالم که زمان گذاشتین و کل مقاله رو مطالعه کردین.

 63. Delta 3 Delta 3 گفت:

  وسط کویر با یک بطری اب تا نزدیکترین ابادی پنجاه کیلومتر.
  طرف واقعا اب میشه.

 64. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام
  کمتر بخورید،سبزی فراموش نشود،چای زنجبیل بخورید،روزی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه هم پیاده روی کنید..
  امتحان کنید…

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون که پیشنهادات‌تون رو با ما و همراهان چطور در میون گذاشتین.

 65. profile-placeholder کتایون گفت:

  واقعا مطلب کاملن علمی و بروز بود ؛من خودم پزشک هستم ولی از خوندن مطلب نکات جالبی به اطلاعاتم اضافه شد .

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون که نظرتون رو به عنوان یک فرد مطلع با ما در میون گذاشتین و خوشحالیم که نظر مثبت‌تون رو جلب کردیم.
   از دید من که این متن رو ترجمه کردم؛ انتخاب این مقاله واقعا کار تحسین برانگیزی بوده چون پیدا کردن مطلبی که علمی باشه و در عین حال نگارش خواندنی‌ای داشته باشه کار ساده‌ای نیست. از همین جا از خانم مریم ناصری برای این انتخاب خوبشون تشکر می‌کنم.

 66. profile-placeholder بی نام گفت:

  این مطالب رو دیگه تقریبا همه میدونن
  کاش وقتتون رو برای یه مطلب جدیدو مفید تر صرف میکردید

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   موافقم با شما که همه با این تیترها آشنا هستند اما مطالب تکمیلی داخل پاراگراف‌ها می‌تونه به دانش تغذیه‌ای و سلامتی خواننده اضافه کنه، به خصوص که برخی از تحقیقات این نوشته جدید هستند.

 67. profile-placeholder حمید گفت:

  از افاضات شیخ ما این است
  شیره را خورد و گفت شیرین است.
  یکسری بدیهیات رو تکرار کردین همین

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   برخی از تحقیقات موجود در این مقاله تازه انجام شدن و این مطلب رو می‌رسونه که بدیهیات نبودن و نیاز به پژوهش داشتن. نظر شخصی من اینه که اگر این به قول شما بدیهیات رو کسی بدونه و اجرا کنه دیگه روی این دست مطالب کلیک نمی‌کنه.

 68. profile-placeholder محمد گفت:

  اطلاعات ورزشی شما کاملا غلط بود چون من با ورزش درازنشست کل شکم و پهلوهامو در مدت خیلی محدود آب کردم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   متأسفم که بگم متخصصان ورزشی با شما مخالفن. از نظر اونها آب کردن چربی در یک موضع خاص با ورزش دادن اون موضع اتلاف وقته. اگر ورزشتون رو محدود به دراز و نشست نمی‌کردید از اینی که می‌گید سریع‌تر به نتیجه می‌رسیدین.

 69. profile-placeholder آرمین گفت:

  سلام و وقت بخیر
  بابت مطالب ارزنده ای که با عموم به اشتراک گذاشتید واقعا متشکرم و باید بگم که خیلی مفید بود و بنده نهایت استفاده رو بردم و از زمانی که صرف خوندنش کردم کاملا راضی ام
  البته کوچکتر از اون هستم که بخوام انتقاد یا پیشنهادی بدم ولی دیدگاه بنده این رو به همراه داره که اگر در کنار توضیحاتی که در رژیم های غدایی اعمال کردین نام چندتا غذا رو ببرین که مخاطب به اون نتیجه ای که در کشاکش جستجوش بوده برسه رضایتمندی بیشتری رو به ارمغان میاره
  چونکه بیشتر کسانی که مطالب باب چربی سوزی رو میخونن افراد عادی با هر مشغله ای هستندوصرفا جهت راهی برای خلاص شدن از چربیند و کمتر افرادی که اطلاعات غذایی بالایی دارند در پی جستجوی چنین مطالبی هستند
  مثلا برای کربوهیدرات ماکارونی رو نام بردید. اگر امکانش هست ، این نوع شرح دادن هارو بیشتر کنید تا خواننده مستقیما خودش رو در معرض کنترل غذایی قرار بده.
  بطور نمونه خوراکی های پروتین دار رو شرح بدید{ گوشتها: گوشت مرغ قسمت سینه} یا عسل یا ….
  از زیاده روی که دربحث دیدگاه داشتم مستقیما پوزش میطلبم
  قبلا از مطالب کلیدی و مفیدتون نهایت تشکر و سپاس گذاری را داشته و داریم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از وقتی که گذاشتین و نظر ارزشمندتون رو برامون نوشتین. به نظر من که این مقاله رو ترجمه کردم مثال‌های مناسب هر کدوم از موارد در متن مقاله و همین‌طور در عکس‌ها اومده.
   در این نوشته قصد یاد دادن ماهی‌گیریه، و نه دادن ماهی و اطلاعاتی رو در اختیار فرد قرار می‌ده که بتونه رژیم غذاییش رو هوشمندانه‌تر انتخاب کنه و به یک صاحب‌نظر تبدیل بشه به جای اینکه یه برگه کاغذ از چیزهایی که باید بخوره یا نخوره با خودش داشته باشه.
   چون تمرکز اصلی این نوشته روی چنین اطلاعاتیه دیگه عملا فرصتی برای ریز شدن روی نمونه‌های عینی نبوده، و در یک نوشته آوردن همه‌ی اطلاعات غیرممکنه.
   بازم ممنون که همراه ما هستین و امیدوارم که همچنان از صرف وقت در چطور راضی باشین

   1. profile-placeholder سهراب افشار گفت:

    درود بر همه دوستان:
    هر که می خواهد شکم آب کند یا لاغر بشود و بماند از دوچیز پرهیز کند
    ۱_ یخچال و خوراکی های یخچالی.
    ۲_ خودرو موتوری.
    مشتری گذری شما: سهراب افشار

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان