دیگران چطور ما را قضاوت می‌کنند؟

دیگران چطور ما را قضاوت می‌کنند؟
امتیاز مطلب: ٩١%
91

روانشناسان معتقدند فقط چند ثانیه طول می‌کشد تا در اولین برخورد، طرف مقابل‌مان را قضاوت کنیم. آیا تا به حال فکر کرده‌اید این قضاوت سریع بر چه اساسی شکل می‌گیرد؟ در ادامه، با یک روانشناس اجتماعی همراه می‌شویم که پانزده سال است روی همین موضوع کار می‌کند و به نتایج جالبی دست یافته است.

اِمی کادی (Amy Cuddy) در کتاب جدیدش با عنوان «حضور» می‌نویسد وقتی کسی را برای بارِ اول می‌بینیم، قبل از هر چیزی از خودمان می‌پرسیم: «می‌تونم به این آدم اعتماد کنم؟ واقعا آدم کاربلدیه؟» جواب ما به این دو سوال تا حد زیادی بستگی دارد به اولین برداشتی که از طرز رفتار طرف مقابل در ذهن‌مان شکل می‌گیرد.

کادی می‌گوید بیشتر مردم، به ویژه در محیط‌های کاری، فکر می‌کنند کاربلد بودن از قابل اعتماد بودن مهم‌تر است. این قبیل آدم‌ها همه‌ی سعی‌شان را می‌کنند تا باهوش و کاردان به نظر برسند. آنها امیدوارند با این رفتار به طرف مقابل‌شان بفهمانند که می‌توانند سررشته‌ی امور را به دست بگیرند، غافل از اینکه قابل اعتماد بودن نخستین مولفه‌ای است که دیگران بر اساس آن قضاوت‌مان می‌کنند. به زبان ساده، دیگران قبل از اینکه از روی کاربلد بودن قضاوت‌مان کنند، می‌خواهند بدانند شایستگی اعتمادشان را داریم یا نه.

اعتماد دیگران را جلب کنید.

برای اینکه به اهمیت نکته‌ی گفته شده پی ببرید، شاید بد نباشد به دوران غارنشینی برگردیم. در آن زمان، ارزیابی و قضاوت یک شخص می‌توانست به دلیل سبک زندگی بر اساس مهارت‌هایی نظیر روشن کردن آتش باشد، اما مهم‌تر از توانایی آتش‌افروزی این بود که آن شخص به هم‌قبیله‌ای‌هایش خیانت نکند و نقشه‌ی کشتن‌شان را نکِشد.

به عبارت دیگر، ما ابتدا بر اساس قابل اعتماد بودن‌مان قضاوت می‌شویم و بعد بر اساس توانایی انجام کار. پس یادتان باشد قابلیت‌های کاری خود را بیش از حد پررنگ نکنید، چرا که ممکن است نتیجه‌ی معکوس ببینید. خلاصه اینکه حواس‌تان باشد طوری رفتار نکنید که مهارت‌های‌تان زیرکانه و تهدیدآمیز به نظر برسند.

دانش آموختگان دوره‌های کسب‌وکار تا مدتی بعد از فارغ‌التحصیلی سعی می‌کنند خودشان را در مصاحبه‌های شغلی باهوش‌تر و کارکشته‌تر از آنچه در واقعیت هستند نشان دهند. این‌ها خودشان را بی‌نیاز از کمک دیگران می‌بینند و هدف‌شان فقط این است که دست‌ نیافتنی جلوه کنند. اما همین آدم‌های باد به غبغب انداخته، حتی اگر واقعا هم کاربلد باشند، چون نمی‌توانند اعتماد دیگران را جلب کنند، موقعیت‌های شغلی بسیاری را از دست می‌دهند.

در توصیف توانایی‌های‌تان بزرگنمایی نکنید.

همه‌ی اینها را گفتیم تا به این نتیجه برسیم که اگر نتوانید اعتماد طرف مقابل‌تان را جلب کنید، مطمئن باشید راه به جایی نخواهید برد. بدون تردید آدم‌های قابل اعتماد و کاربلد تحسین برانگیزند، اما فراموش نکنید کاربلد بودن فقط در صورتی مزیت حساب می‌شود که اعتماد طرف مقابل‌تان را از پیش جلب کرده باشید.

برگرفته از: businessinsider

برچسب‌ها:
صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان