چگونه شیک‌ پوش باشیم؟

چگونه شیک‌ پوش باشیم؟
امتیاز مطلب: ٨٦%
86

امروزه شیک‌پوشی و خوش‌لباس بودن اهمیت زیادی دارد. لباس شما بیش از آنچه که فکر می‌کنید حرف برای گفتن خواهد داشت؛ بنابراین باید به لباس‌های روزانه‌تان اهمیت بدهید و برای انتخاب آنها وقت بگذارید تا همیشه خوب به نظر برسید. ظاهر شما نشان‌دهنده‌ی شخصیت شماست. وقتی خوب لباس می‌‌پوشید، این پیام را به دیگران منتقل می‌کنید که به خودتان اهمیت می‌دهید. با این نوشته همراه باشید تا ببینید که چگونه شیک‌ پوش باشیم.


مقاله مرتبط: چگونه باکلاس باشیم؛ ۲۶ نکته برای شیک برخورد کردن

شیک‌پوشی فرآیندی است که افراد بر حسب تجربه می‌آ‌موزند. برای این منظور شما بیش از هر چیز باید مشاهده کنید و یاد بگیرید؛ روزانه صدها نمونه از تیپ‌های مختلف برای یادگیری وجود دارند که از کنار شما عبور می‌کنند، ولی قبل از اینکه از انتخاب دیگران الگو بگیرید، باید از نگاه به خودتان شروع کنید. اگر می‌خواهید شیک‌پوش باشید، ادامه‌ی این مقاله را از دست ندهید.

۱. کمد لباس‌هایتان را بررسی کنید

شیک‌ پوشی - کمد لباس‌ های‌ تان را بررسی کنید

در اولین گام و قبل از بیرون رفتن برای خرید لباس جدید، باید لباس‌های داخل کمدتان را بررسی و از میان آنها انتخاب کنید.

 • اگر شما یک فرد بالغ و شاغل هستید، حداقل برای ۳ موقعیت مختلف باید لباس داشته باشید: کار، مناسبت‌های اجتماعی و لباس راحتی برای خانه. بعضی از لباس‌هایتان ممکن است برای بیش از یک موقعیت مناسب باشند. مثلا شلوار جینی که با آن بیرون می‌روید شاید آن‌قدر راحت باشد که در خانه، هنگام تماشای تلویزیون هم آن ‌را بپوشید.
 • خوش‌لباس بودن با آمادگی داشتن برای مناسبت‌های خاص آغاز می‌شود. تعداد افرادی که درست قبل از حضورشان در یک مراسم، لباس می‌خرند و در عین حال عالی به‌نظر می‌رسند، انگشت‌شمار است.

لباس‌هایتان را بررسی کنید و از خود بپرسید که آیا در حال حاضر برای موقعیت‌های مختلفی همچون مراسم عروسی، ختم، مصاحبه‌ی کاری، مناسبت‌های رسمی، جشن تولد، فارغ‌التحصیلی و سالگرد، لباس مناسب دارید؟ به این نکته دقت داشته باشید که این فهرست به هیچ وجه جامع و کامل نیست و ممکن است حتی بعضی از این موقعیت‌ها، به این زودی‌ها هم برای‌تان پیش نیاید؛ ولی شما به‌ عنوان یک فرد بالغ (به خصوص اگر جوان هستید)، حتما باید انتظار داشته باشید که در طول یک سال، به حداقل دو تا سه مورد اشاره شده در لیست دعوت شوید.

آیا برای تمام این مراسم‌ها لباس مناسب دارید؟ اگر نه، نوع لباس‌هایی که نیاز دارید را مشخص کنید و برای خرید آنها دست به‌کار شوید.


مقاله مرتبط: نکاتی خلاقانه برای ست کردن رنگ لباس

۲. مبانی موقعیت‌های خاص را یاد بگیرید

شیک‌ پوشی در موقعیت‌ های خاص

برای هر موقعیتی قواعد و اصول معینی وجود دارد. اگر همیشه حواس‌تان به موقعیت باشد، می‌توانید بهترین لباس‌ها را انتخاب کنید. در این قسمت به برخی از این اصول اشاره می‌شود:

 • همیشه لباسی بپوشید که کاملا اندازه‌ی بدن‌تان است. پوشیدن لباس‌های آزاد حس خوبی دارد، ولی اگر سایز شلوار شما ۳۶ است و سایز ۳۸ بخرید، شلخته به ‌نظر می‌رسید. اکثر مردم در انتخاب لباسی که مناسب جثه‌‌ی آنها باشد، دچار سردرگمی می‌شوند. هوشمندانه و با‌ دقت انتخاب کنید؛ لباس‌ باید درست هم‌سایز خودتان باشد.
 • لباس‌هایی بپوشید که در آنها احساس راحتی می‌کنید.
 • اگر از شکلی که به‌ نظر می‌رسید یا از لباس‌هایی که پوشیده‌اید راضی نباشید، حالت طبیعی نخواهید داشت و دائما احساس ناآرامی و بی‌قراری می‌کنید. ضعف ظاهری که فکر شما را مشغول کند، دشمن اعتمادبه‌نفس‌تان است؛ پس همیشه سعی کنید لباسی بپوشید که از آن لذت ببرید و آن را دوست داشته باشید.
 • وقتی موقعیت‌های اولویت‌دار را مشخص کردید می‌توانید به دنبال لباس مناسب برای‌ آنها باشید. مثلا آیا کت ‌و شلوار مناسبی جهت مصاحبه‌ی شغلی یا پیراهنی زیبا برای مراسم عروسی دارید؟ برای موقعیت‌های مختلف سؤالاتی از این قبیل از خود بپرسید و سپس به دنبال مدل‌های مختلف لباس بگردید.
 • دقت کنید که لباس‌هایتان را اصولی و نه بر پایه‌ی حدس و گمان انتخاب کنید. به خودتان فشار نیاورید و پول زیادی صرف خرید لباس برای مراسمی که از برگزار شدن آن مطمئن نیستید، نکنید. برای مهمانی شامی که هفته‌ی آینده پیش رو دارید به دنبال لباس باشید، یا برای کفشی که هر روز در محل کار باید بپوشید، هزینه کنید.

مقاله مرتبط: چگونه جذاب صحبت کنیم؛ نکاتی برای اینکه دیگران را مبهوت خود کنیم

۳. نظر دیگران را بپرسید

شیک‌ پوشی - نظر دیگران را بپرسید

هر چه قدر هم در اینترنت جست‌وجو کنید قطعا به شما نخواهد گفت که لباس تن‌تان به شما می‌آید یا نه!

بدن شما منحصر به‌‌فرد است. لباسی که در تن شخصی، عالی به نظر می‌رسد ممکن است برای فرد دیگری زشت و بی‌قواره باشد.

 • بهترین راه برای داشتن یک انتخاب مناسب این است که فردی خوش‌لباس و قابل اعتماد (که نظر واقعی‌اش را به شما می‌گوید) برای خرید همراه خود ببرید. اگر نمی‌توانید کسی را پیدا کنید که در این زمینه شما را راهنمایی کند، می‌توانید نظر فروشنده‌های لباس را جویا شوید. البته یادتان باشد زیاد وقت‌شان را نگیرید و فراموش نکنید که آنها وظایف دیگری هم دارند. همچنین می‌توانید از سایت‌های اینترنتی فعال در این حوزه نیز کمک بگیرید.
 • به لباس پوشیدن دیگران توجه کنید. اگر به دنبال لباسی برای محیط کار هستید می‌توانید مشابه با پوشش مدیر و همکاران‌تان لباس‌های خود را انتخاب کنید. اگر به مراسم عروسی می‌روید نباید از عروس و داماد بهتر لباس بپوشید اما سعی کنید با دیگر میهمانان هماهنگ باشید.

اینکه بدانید چه لباسی را کی و کجا بپوشید هم به تجربه نیاز دارد. از تجربیات دیگران استفاده کنید و نظرشان را در این مورد بپرسید.


مقاله مرتبط: چگونه زیبا شویم؛ نکاتی که باعث درخشش شما می‌شود

۴. وب‌سایت‌های مد را دنبال کنید و از آنها الهام بگیرید

شیک‌ پوشی - وب‌ سایت‌ های مد را دنبال کنید

وقتی مبانی انتخاب لباس را آموختید، می‌توانید به سراغ جزئیات کمد لباس‌هایتان بروید. برای این منظور سایت‌ها و نشریات تخصصی برای خانم‌ها و آقایان وجود دارند که با دنبال کردن آنها می‌توانید لباس پوشیدن‌تان را به‌روز نگاه دارید.

 • گرچه به‌روز بودن بخشی از فرآیند خوش‌تیپی و شیک‌پوشی است، اما باید به مدل و نوع لباسی که می‌پوشید دقت کنید و مد مناسب با شخصیت‌تان را بشناسید.
 • سایت‌های مختلف سبک‌های مخصوص به خود دارند. بنابراین باید به دنبال سایت‌هایی بگردید که با سلیقه‌ی شما هم‌خوانی و سازگاری داشته باشند. یادتان باشد که هیچ‌گاه در پیروی از مد افراط نکنید، چرا که شیک‌پوشی محدود به یک مدل خاص نیست. لباس‌های شما باید بازتاب سلیقه‌ی شخصی‌تان و آن چیزی باشد که در آنها احساس خوبی دارید.

با گذشت زمان مهارت شما در انتخاب لباس برای موقعیت‌های مختلف زیاد می‌شود. از این نترسید که مورد تأیید دیگران نباشید. مهم این است که لباس به شما بیاید، خودتان آن را دوست داشته باشید و وقتی خود را در آینه مشاهده می‌کنید، احساس خوبی درباره‌ی خودتان داشته باشید.

برگرفته از: lifehacker

برچسب‌ها:
سارا سلیمی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (25)

 1. profile-placeholder كريمي گفت:

  okkkkkkkkkkkkkk

 2. profile-placeholder حمیدضا بای گفت:

  سلام.متشکرم مفید بود

 3. profile-placeholder محمد گفت:

  به نکات اصلی در انتخاب لباس اشاره کردید اما بعضی از مواقع مثلا لباس کار منطبق با همان لباس موقعیت های اجتماعی است و تفکیک ان غیر ممکن است اما اصولا توجه به این موضوع که همواره برای وضعیت های متفاوت لباس مناسب انرا از قبل تهیه کرده باشیم حائز اهحیت است.

 4. profile-placeholder ثریا گفت:

  ضمن سپاس گذاری از شما ولی این مطلب را قبلا در سایت دیگری مطالعه نموده بودم و کپی از آن سایت می باشد.با تشکر از وب سایت عالی تون.

 5. Morteza Morteza گفت:

  سلام
  مقاله تون خوب و مفید بود ،در كل تمام دوستانی كه در سایت هستن ارزشمند و مطالبی كه ارائه میدن واقعا مفید و عالی هستن،همگی عالی هستین آفرین!!!!
  كه برای ارائه مطالب مفید وقت میزارین و برای ارتقای سطح كیفی زندگی مردم ایران زحمت میكشید
  بازم از همگیتون تشكر مكنم

 6. Amir Azari Amir Azari گفت:

  سلام.با تشکر از مطالب بسیار مفید و ارزنده شما.منتظر مطالب بعدی شما هستم
  با تشکر

 7. profile-placeholder پرهام گفت:

  منظورم این بود که لباس مهمانی اگر درست انتخاب بشه در محل کار و کوچه و خیابان هم قابل استفاده است.باید چند مورد است را موقع خرید در نظر گرفت.

 8. profile-placeholder پرهام گفت:

  ممنون. مفید بود. من موقع خرید لباسی را انتخاب میکنم که هم برای مهمانی برازنده باشه. هم ساده و شیک باشه. در عین شاد بودن و تناسب رنگ ها ، هیچ رنگ زننده و تند نداشته باشه. این نوع انتخاب باعث میشه مجبور به خرید بیش از حد نباشیم. مرغوبیت لباس باعث دوام بیشتر و جلوگیری از هدر رفتن پول میشه. هرگز هم لباس تنگ نمی خرم به این امید که یه روز لاغر بشم. چون بلافاصله می‌خوام بپوشم.

 9. profile-placeholder زهرا گفت:

  به نظرم برای آدمهای مختلف مثلا قد کوتاه یا قد بلند چاق یا لاغر کمر باریک یا شانه پهن نوع لباس فرق داره مثلا کسیکه قدش کوتاه ست اگر مانتو کوتاه هم بپوشد کوتاهتر به نظر می اید یا ادم قد بلند با پوشیدن مانتو کوتاهتر خوش تیپ تر جلوه می کند در هر صورت باید لباس و مدل ان عیبهای اندام را بپوشاند مثلا کسیکه پای پرانتزی دارد با پوشیدن مانتو کوتاه و شلوار چسبان این عیب بیشتر دیده می شود
  یا رنگ لباس مثلا ادم لاغر با پوشیدن رنگهای تیره لاغرتر نشان می دهد و آدم چاق با پوشیدن رنگ تیره لاغرتر دیده می شود یا آدمهای با پوست روشن با پوشیدن رنگهای تیره مثلا سورمه ای زیباتر به نظر می آیند و ادمهای با پوست تیره با پوشش روشن بیشتر جلوه می کنند در هر صورت تضاد رنگها باعث زیبایی و درخشش است

 10. profile-placeholder زهرا گفت:

  به نظرم برای آدمهای مختلف مثلا قد کوتاه یا قد بلند چاق یا لاغر کمر باریم یا شانه پهن نوع لباس فرق داره مثلا کسیکه قدش کوتاه ست اگر مانتو کوتاه هم بپوشد کوتاهتر به نظر می اید یا ادم قد بلند با پوشیدن مانتو کوتاهتر خوش تیپ تر جلوه می کند در هر صورت باید لباس و مدل ان عیبهای اندام را بپوشاند مثلا کسیکه پای پرانتزی دارد با پوشیدن مانتو کوتاه و شلوار چسبان این عیب بیشتر دیده می شود

 11. profile-placeholder عارف گفت:

  باسلام، ازمقاله خوبتون ممنون، کلا سایت بسیار خوبی دارید و مطالبتون مفید و ارزنده است و قابل تقدیر و سپاس.

 12. profile-placeholder ندا طاهري گفت:

  خيلي كلي گويي شده بود بيشتر شبيه يك ترجمه بود.

 13. profile-placeholder zahra گفت:

  سارا خانوم مطالبتون مفید بود ممنونم خخخخخ حالا از این به بعد شیک پوش خواهیم شد

 14. mahsaan-jon mahsaan-jon گفت:

  مقاله خوبی بود.مخصوصا پیشنهاد این که برای سه موقعیت باید لباس داشته باشی.
  کاش گزینه لایک و دیسلایک برای کامنتها رو هم بزارید

  1. profile-placeholder عادل گفت:

   ممنون بابت نظر شما که به سه موقعیتی که نوشتم ،
   سایت چطور یکی از سایت های که همیشه سرمیزنم و مقالاتی جالبی داره ، اما امیدوارم مختص به ترجمه مقالات خارجی نباشد ، منظورم اینکه بومی سازی مقاله خارجی با توجه به وضعیت و فرهنگ جامعه لازم است .
   خیلی ها معتقدند که غیر از سه تا موقعیتی که نوشتم ، ویژگی های دیگری هم هست ، مانند : اندام طرف مقابل ، بدنسازی ، مارک بودن لباس و غیره .
   اما نظر بنده این است که اکثریت جمعیت خانمها در زمینه انتخاب پوش چه برای آقایان یا خودشون یا کودکان یا معلولان یا بیماران چه در مراسم خوشی ، مناسبتی ، مسافرتی یا غمگینی و غیره ، بهترین سلیقه دارند ،و ذات آنها زیباست و انتخابشون فوق العاده است.

 15. profile-placeholder عادل گفت:

  در این متن سه تا نکته به نظرم خیلی مهمه که از قلم سرکار سلیمی خانم افتاده که عبارتند از :
  ۱- رنگ پوست
  ۲- تناسب فصل با نوع لباس
  ۳- تناسب لباس با کفش و کلاه و کیف ، شال ، روسری
  مقاله کاملا خیلی خوب بوده.

  1. profile-placeholder zahra گفت:

   موافقم با این نظراتتون

   1. profile-placeholder عادل گفت:

    سپاس از شما
    به نظرم خانمها لزومی نیست شیک بپوشند ، چون خودشون بدون هیچ مقاله در این زمینه واقعا حرفه ای هستند ، و از کمترین امکانات میتوانند طرف مقابل جلب نظر کنند.

 16. profile-placeholder سایت روانشناسی و موفقیت www.ravanshenasibartar.com گفت:

  سلام
  تبریک میگم
  در جشنواره رتبه یکم شدید
  موفق باشید

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بی‌نهایت سپاس از ابراز لطف‌تون
   همچنین آرزوی موفقیت برای شما

 17. mehran mehran گفت:

  سلام ممنونم از مطلب اتون ولی هرچقدر لباس گران قیمت و مارک دار باشه به شرط تناسب اندام خوب .ادم شیک پوش میشه

 18. profile-placeholder وحید گفت:

  عالی بود

 19. Delta 3 Delta 3 گفت:

  مهم ترین چیز بدنسازیه.
  یک فرد خیلی چاق بهترین لباس ها رو که داشته باشه نمیتونه شیک باشه.ولی شرط میبندم یک ورزشکار با لباس های پاره پاره و کهنه میتونه بهتر بنظر بیاد.
  چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید.
  خیلی چیزها تو زندگی هست که فقط از دور قشنگ بنظر میان.

  1. سارا سلیمی سارا سلیمی گفت:

   سپاسگزارم

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان