مضرات خام گیاهخواری برای سلامتی چیست؟

مضرات خام گیاهخواری برای سلامتی چیست؟
امتیاز مطلب: ٧٠%
70

در مسیر سلامتی، جاده به راه‌های مختلفی می‌رسد. مثلا از یک راه می‌توانید به سمت گیاهخواری بروید و از راه دیگر به رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌رسید، که البته هر دوی این مسیرها طرفداران خاص خود را دارند. انواع راه‌حل‌ها و رژیم‌های متنوع ما را احاطه کرده‌اند. جدیدترین چیزی که هر روز بیشتر و بیشتر به گوش می‌خورد، خام‌ گیاهخواری است. خام‌ گیاهخواران مخالفان سرسخت پخت‌و‌پز هستند. آنها معتقدند که پختن، مواد غذایی را ناسالم و غیرطبیعی می‌کند. اخیرا تعداد قابل‌توجهی از افراد مشهور به خام‌ گیاهخواری روی‌ آورده‌اند. خام‌ گیاهخواران معتقدند که این سبک از تعذیه موجب افزایش انرژی، پوستی سالم‌تر و هزاران فایده‌ی دیگر می‌شود و چنان شیفته‌وار امتیازات آن را برمی‌شمارند که اگر در گزینه‌های آنها توانایی پرواز را شنیدید، اصلا تعجب نکنید. اما اگر دهان شما هم از تعاریف ستاره‌های زیبا و خوش‌اندام آب افتاده است و مایلید از خام‌ گیاهخواری پیروی کنید، نهایت دقت و ملاحظه را به خرج بدهید. البته همیشه تمام حقیقت درباره‌ی این رژیم گفته نشده است. با انتخاب خام‌ گیاهخواری دایره‌ی انتخاب مواد غذایی خود را کوچک و کوچک‌تر می‌کنید و در نتیجه باید حواس‌تان باشد تا با کمبود مواجه نشوید. از مضرات خام گیاهخواری هم نباید غافل شوید. حتی پزشکانی که این رژیم را تجویز می‌کنند دقت زیادی برای تنظیم مواد غذایی به خرج می‌دهند.


مقاله مرتبط: حقایقی در مورد رژیم گیاه‌خواری

خام‌ گیاهخواری چیست؟ مضرات خام گیاهخواری کدام است؟

 مضرات خام گیاهخواری چیست

خام‌ گیاهخواری نوعی رژیم غذایی مبتنی بر سبزیجات است که هرگونه پختن را منع می‌کند. هیچ ماده‌ی غذایی نباید بیش از ۱۰۴ درجه‌ فارنهایت یا ۴۰ درجه سلسیوس حرارت ببیند. مواد غذایی باید تازه مصرف شوند و یا با حرارت خیلی کم طبخ شوند. تصوری که میان خام‌ گیاهخواران وجود دارد این است که دمای بالای ۱۰۴ درجه نه تنها مواد مغذی را از بین می‌برد، بلکه آنها را سمی و غیرقابل‌ هضم نیز می‌کند. در ادبیات خام‌ گیاهخواران، پختن با درجه حرارت بالا مانند ناسزایی زشت تلقی می‌شود. آنها فکر می‌کنند مواد غذایی خام سرشار از انرژی‌های حیاتی هستند. خام‌ گیاهخواری شکل توسعه‌یافته و افراطی گیاهخواری است که به «پرانا» یا نیروی حیات اعتقاد دارد. بر اساس باورهای آنها نیروی حیات یا پرانا در اغذیه‌ی گیاهی خام بیشتر است. البته آبمیوه‌ها و اسموتی‌های سبز نیز گل سرسبد این رژیم غذایی هستند. در این مقاله ۵ تصور اشتباه خام‌ گیاهخواران و مضرات خام گیاهخواری مورد بررسی قرار گرفته‌ است.


مقاله مرتبط: بهترین منابع پروتئین گیاهی و غیرگوشتی

اشتباه ۱: پختن، مواد مغذی را از بین می‌برد

درست است که مواد خام سرشار از مواد مغذی هستند اما با پختن فیبر موجود در گیاهان از هم گسیخته می‌شود و با پارگی دیواره‌های سلولی، مواد مفید مغذی آزاد می‌شوند. این مواد مغذی بدون پختن و به شکل عادی در دسترس قرار نمی‌گیرند. مثلا گوجه فرنگی منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان لایکوپن است. هویج هم مشابه گوجه سرشار از آنتی‌اکسیدان است و همه‌ی این مواد مفید، با پختن آزاد می‌شوند. پس یک ظرف سوپ سرشار از موادی است که مصرف خام آنها به هیچ‌وجه خاصیت مشابهی ندارد. گیاهخواران معتقدند با پختن گیاهان و سبزیجات جذب روی، آهن، کلسیم و منیزیم منتفی می‌شود؛ این هم اشتباه است. برای مثال پختن اسفناج میزان آهن و کلسیم موجود در برگ‌های آن را افزایش می‌دهد. جان مک دو آل (John McDougall) مبتکر رژیم غذایی گیاهخواری مبتنی بر نشاسته است، او می‌گوید: «البته باید قبول کرد که پختن سبزیجات موجب از بین رفتن بسیار اندک برخی مواد نظیر ویتامین C یا B می‌شود، اما مقدار این مواد در گیاهان آنچنان زیاد است که در نهایت به مغذی بودن آنها آسیبی نمی‌رسد.». جنیفر نلسون (Jennifer Nelson) متخصص تغذیه و استاد دانشکده مایو است. او نیز می‌گوید: «بهترین رژیم غذایی ترکیب مواد خام و پخته است». هیچ تعصبی بر ترجیح یک رژیم غذایی خاص بر دیگری نیست. برای حفظ سلامتی باید به دنبال بهترین ترکیب باشیم. کباب کردن و پختن زیاد مواد غذایی نیز مضر است و منجر به کاهش حجم مواد مغذی می‌شود. با در نظر گرفتن این مسئله باید از روش‌هایی چون بخارپز کردن و غذاهایی مثل سوپ استفاده کرد و از سرخ کردن و… پرهیز کنید. یادتان باشد که پختن ملایم مواد غذایی آنها را قابل هضم‌تر می‌کند و همان‌طور که گفته شد، در بعضی از موارد منجر به آزاد شدن مواد مغذی نهفته می‌شود. نظر خام‌ گیاهخواران درباره‌ی وجود انرژی ویژه در گیاهان خام نیز بیشتر جنبه‌ی اعتقادی دارد و هیچ توضیح علمی برای آن وجود ندارد. در نگاهی دقیق‌تر، آنها کاملا به مضرات خام گیاهخواری واقف نیستند.


مقاله مرتبط: کدام خوراکی‌ها فیبر بالایی دارند؟

اشتباه ۲: پختن، آنزیم‌ها را از بین می‌برد

در این‌باره خام‌ گیاهخواران کاملا حق دارند. پختن آنزیم‌ها را از بین می‌برد. ولی متأسفانه همچنان نیمی از حقیقت پشت ابر مانده است. بدن انسان برای تجزیه‌ی مولکول‌های مواد غذایی نیاز به آنزیم‌های موجود در مواد‌‌ غذایی ندارد. در ساختار بدن آنزیم‌هایی وجود دارد که این وظیفه را با کمال میل بر عهده می‌گیرند. در هر صورت آنزیم‌هایی که از مواد خام وارد بدن می‌شوند نیز به خاطر اسید معده از بین خواهند رفت. تنها اندکی از آنها باقی می‌مانند و مواد تخمیر شده‌ای چون کلم‌ترش، آنزیم‌ها را وارد معده می‌کند. در هر حال نقش آنها در هضم غذا اندک است. متخصصین ارزش چندانی برای این آنزیم‌ها قائل نیستند. نظریه‌ی «آنزیم مواد خام» به کتاب ادوارد هال (Edward Howell) در دهه‌ی ۴۰ میلادی بازمی‌گردد. اما اکنون علم به نقش حداقلی آنزیم‌های مواد غذایی خام، در هضم غذا شهادت می‌دهد. هاول تصور می‌کرد که تعداد آنزیم‌های بدن انسان پایان‌پذیر است، در حالی‌که بدن انسان همواره آنزیم‌های جدید تولید می‌کند.


مقاله مرتبط: خواص سیب؛ ۱۴ خاصیتی که سلامتی شما را بیمه می‌کند

اشتباه ۳: گیاهانِ خام خاصیت سم زدایی دارند

گیاهان خاصیت سم زدایی دارند و مضرات خام گیاهخوار در چیست

خاصیت سم‌زدایی مطرح شده در مواد غذایی، پشتوانه‌ی علمی محکمی ندارد. در واقع مواد سمی می‌توانند در هر نقطه‌ی بدن جمع شوند. به ویژه در بافت‌های چربی و حتی در استخوان‌ها یا پروتئین‌ها. اما روده‌ی بزرگ به طرز شگفت‌انگیزی از مواد سمی دور می‌ماند و همچنین کبد، عضوی است که با مواد سمی مبارزه می‌کند. در واقع کبد نقش سم‌زدایی بالایی دارد. کبد گمرک بدن است و همه‌ی مواد را بعد از بازجویی به سمت خون راهنمایی می‌کند. در حقیقت، در هیچ ماده‌‌ی غذایی گیاهی یا جانوری سم‌زدایی وجود ندارد. بدن خود وظیفه‌ی سم‌زدایی را با اندام‌های داخلی‌اش انجام می‌دهد. تنها نکته‌ی قابل قبول در زمینه‌ی سم‌زدایی مواد خام، بهبود عملکرد کبد و کلیه با افزایش میزان ذخیره‌ی آب در بدن است. اگر مضرات خام گیاهخواری و واقعیات آن را ندانید، ناآگاهانه به بدن خود آسیب می‌زنید.


مقاله مرتبط: خواص عسل؛ ماده‌ای که معجزه می‌کند

اشتباه ۴: خام‌ گیاهخواری کلید سلامتی است

با خام‌ گیاهخواری مصرف کالری به حداقل می‌رسد و طبیعی است که وزن مناسبی پیدا می‌کنید. اما هدف از رژیم غذایی تنها کاهش وزن نیست و باید به موارد مختلفی توجه کرد. مضرات خام گیاهخواری را دریابید. با خام‌ گیاهخواری با کمبود مواد غذایی روبه‌رو خواهید شد. به ویژه ویتامین‌هایی نظیر B12 ،D و روی، آهن و اسیدهای چرب امگا۳ و غیره. خام‌ گیاهخواران عزیز برای جبران کمبود این مواد باید حتما از قرص‌های مکمل استفاده کنند. شاید سؤال کنید که مواد انرژی‌زا برای تأمین انرژی خام‌ گیاهخواران از کجا تأمین می‌شود. کالدول سلستین (Caldwell Esselstyn)، پزشکی که بیل کلینتون را متقاعد به استفاده از رژیم گیاهخواری کرد، پاسخی برای شما دارد. او می‌گوید مصرف تعدادی مغز و یک عدد موز در طول روز میزانی کالری در اختیار بدن می‌گذارد. اما این میزان کالری برای بدن کافی نیست. ضمن اینکه مشکل دیگر بیشتر افراد خام گیاهخوار، پوسیدگی و ساییدگی دندان است. اسید موجود در میوه‌ها منجر به ساییدگی مینای دندان می‌شود و کمبود مواد معدنی عمومی، موجب پوسیدگی دندان است. باید بدانید که با انتخاب خام‌ گیاهخواری چه چیزهایی را از دست می‌دهید و در مقابل چه چیزهایی به دست می‌آورید. مضرات خام گیاهخواری را به دقت مدنظر داشته باشید. دقیق باشید و بی‌گدار به آب نزنید.


مقاله مرتبط: راز سلامتی چیست؛ متخصصان در این باره چه می‌گویند؟

اشتباه ۵: این سبک از رژیم غذایی مطابق با طبیعت بشر است

رژیم غذایی و طبیعت بشر و مضرات خام گیاهخواری

خام‌ گیاهخواران مصرف گوشت را غیرعادی می‌دانند و برای دفاع از عقاید خود پخت‌و‌پز و مصرف گوشت را عملی متضاد با ذات‌ طبیعت می‌دانند. آنها می‌گویند که بشر آن را از خود درآورده است! خب بسیار طبیعی است که انسان با تکیه بر نیروی عقل خود ابداعات و اختراعات بی‌شماری داشته‌ است. مثلا شما کدام زرافه را سراغ دارید که شیرموز بخورد؟ در سراسر دنیا رژیم‌های غذایی متفاوتی وجود دارد و به طور تقریبی در همه‌ی آنها مصرف حبوبات، سبزیجات و گوشت عادی است. رژیم غذایی متشکل از همه‌ی مواد و خوراکی‌ها، از دیرباز در تمام فرهنگ‌ها و نقاط جهان رایج بوده است. در مقابل، این خام‌ گیاهخواری است که از ابداعات جدید به شمار می‌رود. کودکی را در نظر بگیرید که طبق این رژیم غذایی پرورش پیدا می‌کند. طبیعی است که بدون مصرف داروهای جانشین و مکمل‌ها، او با کمبود شدید ویتامین B12 و سایر مواد مفید و مغذی روبه‌رو می‌شود. در نتیجه مشکلات عدیده‌ای در زمینه‌ی اعصاب و جسم پیدا می‌کند. اما مصرف گوشت و فرآورده‌های حیوانی به مدت حداقل ۲۰ سال، ذخیره‌ی خوبی از مواد مغذی در بدن ایجاد می‌کند. در تمامی تمدن‌ها و در طول تاریخ نیز انسان‌ها از گوشت و فرآورده‌های حیوانی استفاده کرده‌اند. پس هیچ چیز غیرطبیعی در مورد رژیم غذایی گوشتی وجود ندارد. بسیاری از دانشمندان پختن را گامی بلند و اساسی در تکامل مغزی انسان می‌دانند. شناسایی مضرات خام گیاهخواری به انتخاب عاقلانه‌ی شما کمک می‌کند.

این سبک از رژیم غذایی از نظر علمی هویت چندانی ندارد. شاید نقطه قوت آن تنها جنبه‌ی اعتقادی آن باشد. به هر روی اگر قصد خام‌ گیاهخوار شدن دارید، بهتر است ابتدا تأمل و تحقیق بفرمایید و مضرات خام گیاهخواری را شناسایی کنید. در این نوشته به هیچ عنوان قصد ترویج رژیم‌های گوشتی و غیره در کار نبوده‌ است. تنها گوشزد‌ کردن و توجه به رژیم غذایی کامل و سرشار از مواد مغذی و عدم مصرف افراطی هر گونه ماده‌ی غذایی مد نظر بوده است. سلامت و تندرست باشید.

برگرفته از: livescience

نیلوفر شهدوست نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (61)

 1. profile-placeholder محسن نخجوانی گفت:

  بنده محسن نخجوانی هستم
  ۲ سال گیاه خوارم و کاملا تاثیرات مثبت ش رو در خودم می بینم
  بهتر است سایت چطور همانطوری که محتویات مناسب و وزین تابدین جا تولید کرده
  اجازه بدن سایت های دیگر به بررسی گیاه خواری از جنبه علمی و تحقیقی بپردازند
  یا جا داره این مطلب ویرایش بشه و از سر نو نوشته بشود
  وگرنه می توان با همکاری سایت های گیاه خواری به مقابله به مثل پرداخت و نوشته این سایت در ارتباط با خام خواری را سطحی و زرد دانست
  اگر دوستان موافق هستند لطفا اعلام حضور بفرمایند

  روی سخن بنده با مدیر سایت است چون شما آزادی بیان داشته و نوشته خود را منتشر کرده اید
  بنده امیدوارم این کامنت بنده بررسی شود
  و محتوای مربوطه یا حذف شود یا دوباره نوشته شود

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام مخاطب گرامی
   سپاس که وقت گذاشتین و دیدگاه‌تون رو به ما منتقل کردین.
   این مطلب هم ترجمه‌ای از سایت‌های معتبر هست که از جنبه علمی و تحقیقی به موضوع گیاهخواری پرداخته‌اند.
   همون‌طور که خود شما هم اشاره کردین، اینکه یه روش رو کاملا درست و دیگری رو کاملا اشتباه بدونیم چندان منطقی نیست. هدف ما هم این نیست که این رژیم رو کاملا نفی کنیم. اگر توجه کنید، در پاسخ به دوستان دیگرمون حتی مقاله‌ای در ارتباط با فواید گیاهخواری معرفی کردیم و حسن نیت‌مون رو به ایشون نشون دادیم. علاوه بر تمام اینها، نمیشه یه نسخه‌ی واحد رو برای تمام مردم بپیچیم. ممکنه گیاهخواری برای یه عده‌ای بسیار مفید باشه ولی برای بقیه‌ی مردم نه.
   هدف این مقاله اینه که بگه گیاهخواری درصورتی که خیلی افراطی بشه میتونه ضررهایی به همراه داشته باشه، همون‌طور که زیاده‌روی در نوشیدن آب هم (با دفع ویتامین‌ها و املاح معدنی ضروری) میتونه برای بدن مضر باشه.

 2. profile-placeholder محسن نخجوانی گفت:

  کار بنده مطبوعات هست
  این مطلب کاملا زاویه نگاه زرد داره
  و نوع برخوردش با این پدیده خیلی سطحی است
  مثلا B12 بله این ویتامین فقط در پروتئین های حیوانی هست
  اما هر بدنی میتواند ویتامین B12 را بسازد
  اون هم با باکتری هایی که در روده ما قرار دارند
  شما دقت کنین هر وقتی دکتر بهتون آمپول ضد حساسیت یا ویروس کشنده می ده یه آمپول B12 و B Complex هم کنارش میده
  چون همه باکتری های خوب و بد بدن از بین میرن با آمپول مربوطه
  پس وقتی بدن میتونه ویتامین B بسازه
  مشکلی نداریم باهاش پس

 3. profile-placeholder محسن نخجوانی گفت:

  کیف کردم کامنت ها رو خوندم
  چقدر خوبه که افراد با اطلاعات کامل از لایف استایلشون دفاع می کنن
  البته یکی هم این وسط گفته بود مرسی مطالبتون برای جنگ با گیاه خوارهای فامیل به دردم میخوره
  که البته این نوع افراد همه جا هستند ولی خب بیاید اسم گیاه خواری یا خام خواری را “پاک خواری” بذاریم

  اینکه ما حافظ حقوق حیوانات باشیم ولی بکشیمشون و بخوریمشون واقعا تناقض داره
  بلا تشبیه مثل مردهایی که حامی حقوق خانم های فامیل خود هستند و میرن بیرون به ناموس دیگران تعرض می کنند
  آدم هایی در حد حرف و ادعا

  ولی خب گیاه خواری دلایل زیادی داره
  یکی ش همین صلح جویی و نکشتن حیوانات است
  یکی دلیل دیگه ش برای خود بنده اینکه که من از بوی خون خوشم نمیاد، به دلایل شخصی وقتی خون وارد غذام بشه خیلی لذت بخش نیست برام

  بهرحال هر دو سبک زندگی قشنگ است
  اینکه هر کسی با ذایقه خود غذا بخورد
  هر انچه دوست دارد
  ولی اینکه قرار باشد همدیگر را نقض بکنند که این روش درست است و آن روش اشتباه به نظر من خیلی منطقی نیست
  من خودم ۲ ساله گیاه خوارم و انقدر تاثیرات مثبتی می بینم که همسرم هم به این روش روی آورده

  ولی در مجموع شما به این قضیه توجه داشته باشید که در تمام موجودات عالم فقط انسان است که به نوع تغذیه خود دست زده است
  ما در طبیعت می بینیم هرچه موجودات پیرتر می شوند استخوان های سفت تری دارند ولی در انسان هرچه انسان پیرتر می شود استخوان های آن شکننده تر می شود

  ما در حیوانات این سطح از بیماری رو نمی بینیم
  چرا؟
  چون طبیعی خوار هستند
  شما تصویر کنید اگر گوشت و لبنیات به حیات انسان کمک می کرد
  زمانی که آتش اختراع نشده بود
  چه می شد؟
  همه اون نسل باید از بین می رفتند
  در صورتی که ما در گذشته طول عمرهای بیشتری می دیدیم تا الان

  خاله بنده ۲۰ سال انسلین مصرف کرد
  ایشون فقط ۴ ماه هفته ای ۵ وعده غذای پخته گیاهی مصرف کرد
  الان انسلینشون کاملا کنترل شده و عملا میشه گفت دیگه وابستگی ای ندارن
  ۲۰ سال بیماری با ۴ ماه تغذیه درمان شد

 4. profile-placeholder رضایی گفت:

  تحلیل های سطحی و بی مایه ای انجام و نتیجه مورد نظر خودشان را گرفته اند حاضرم با ایشان گفتگویی داشته باشم در دفاع از گیاهخواری و حذف گوشت و لبنیات که اثرات معجزه آسایی در بیماران ناامید از درمانهای پزشکی رایج داشته است

 5. profile-placeholder لادن گفت:

  ممنون از توضيحاتتون اما در واقعيت عقايد گياهخواران اينطور نيست كه نوشتيد، شما وقتي يك عدس رو ميكارين نيروي حيات داره و جوانه ميزنه و رشد ميكنه اما وقتي بپزينش ديگه نيروي حيات نخواهد داشت. فراموش نكنيم كه گرمايش زمين بيداد مي كنه و پخت و پز در خال تشديد اين قضيه ست، و مسءله ي بعدي اينكه شما به عنوان يك انسان توانايي نگه داشتن دستتون روي قابلمه رو موقع پخت نخواهيد داشت، اونوقت ويتامينها از فولاد هستن كه زنده بمونن؟ و اينكه كلا متنتون واقعا اونقدري واقع بينانه نيست در مورد دلايل خامگياهخواري.

 6. profile-placeholder فرهاد گفت:

  ادامه از پیام قبل؛
  لطفا ابتدا دو پیام قبلی بنده رو مطاله کنید،چون این مطالب درادامه تکمیل مطالب قبلی عرض میشه وبه تنهایی ممکنه شمارو از منظور بنده دورکرده ودراین مورد دچار سوءبرداشت بشین.
  ….
  البته بنا بر احادیث شریف،در زندگی مبارک رسول اکرم علیه الصلوةوالسلام، زمانهایی بوده که ایشان واهل بیت شریفشان غذای پخته ای میل نکنن،البته ظاهراجبری بوده،
  مفهوما ازیکی از امهات المومنین نقل شده_ که بنده فراموش کردم نقل حدیث ازقول کدام یک از امهات المومنین است رضی الله تعالی عنهن اجمعین_ ؛
  «پیش می آمد که هلال این ماه را میدیدیم وهلال ماه بعد رامیدیدیم وهلال ماه بعدراهم میدیدیم،ودر خانه هیچ کدام از ازواج مطهرات آتش روشن نمیشد»
  شنونده میپرسد:«پس چه میخوردید»
  ام المومنین رضی الله تعالی عنها فرمودند:«آب و خرما»
  ازاین واقعه که نقل به مفهوم عرض شد برمیاد که اینطور پیش میامده که طول بین رویت هلال ۳ماه قمری (که حداقل ۲ وحداکثرکمتراز۴ماه میشه) رو اهل بیت رسول اکرم غذای پخته نمی خوردن.البته خودایشان دراین مدت ممکنه پیش اصحاب دراین ایام گاهی مهمان میشدند _علیه وعلی آله وصحبه الصلوةوالسلام اشرفه واکمله دائما ابدا_
  والله اعلم.
  از اونجا که خداوند جل شأنه برای رسول واهل بیت ایشان بهترینها رو مقدر فرموده لذا میشه اینطور گفت که
  خام گیاهخواری اگر بدون تعصب وناموزون دونستن نعمت های حلال خداوند،برای مدت کوتاهی انجام بشه،خالی از فایده نیست بلکه چه بسا بسیارمفیدهم هست!
  وحتی میشه این دوره موقت تا دو سه ماهه رو چندین بار تکرار کرد.
  البته اگر اعتقاد به غلط ومضر بودن گوشت ویا پختن مواد غذایی پیدا کنیم،
  این اعتقادی خطرناک وبسیار مضره وبدن معنیه ک خدا جل جلاله چیزهایی کاملا غیرمفید ومضر رو برای بنده هاش حلال اعلام کرده،(معاذالله)
  وما کشف کردیم ضرر اینهارو درحالیکه اوتعالی که عالم الغیب والشهادة است این ضرر وزیان وسم وهلاک رو کشف نکرده ومنع نفرمود!(معاذالله من هذا البهتان)
  ویااینکه بگوییم ذبح شرعی ومجاز حیوانات حلال گوشت،ظلمی است درحق آنها!
  بدین معنیست که معاذالله،خداوند ظلم را حلال کرده ورسولان وانبیاء علیهم الصلوة والسلام مرتکب ظلم شدند.
  اوتعالی که خالق ومالک من وشما وتمام اشیا وحیوانات وغیر اینهاست،خوب دانسته و حلال فرموده،من و شما ودیگران چه کاره ایم که حرام کنیم یا بدبدانیم.
  ویا حتی ذره ای کراهت داشته باشیم.
  تبعیت از مالک الملک ارحم الراحمین ورسول پاکش را کنار گذاشته وتبعیت از بنده ی عاجز نادان اورا برمیگزینیم؟
  همیشه این موضوع مدنظرمون باشه ک هر مخلوقی وقتی ب کمال خودش میرسه که ب اونچه براش خلق شده برسه.
  پس اگر یک حیوون حلال گوشت برای این خلق شده باشه که ازراه حلال وباذبح حلال توسط بنده ای از بنده های خدا تناول بشه،وبه او فایده ای برسونه به اذن خداوند جل جلاله، دراین صورت ذبح شرعیش وموافق سنت نبی کریم صلی الله علیه وعلی آله وسلم ،نه تنها ظلمی درحقش نیست بلکه لطفی ه برای رسوندنش به مقصد به اذن خداوندجل جلاله.
  لطفا ادامه مطلب رو درپیام بعدی مطاله کنید.

 7. profile-placeholder فرهاد گفت:

  ادامه از پیام قبل؛
  از دقت درقرآن شریف معلوم میشود ک انبیاء علیهم الصلوةوالسلام،خام گیاهخوار نبودند واز همه نعمتهای حلال خداوند درحداعتدال مصرف کرده وشکرش رادرحدتوان بجا می آوردند
  فقط حضرت یعقوب علی نبینا وعلیه الصلوة والسلام،گوشت شتر را که دوست هم میداشت کنارگذاشتو به بنی اسرائیل هم دستور ترک آنرا داد واین گویا نوعی تنبیه قوم بودبدلیل نافرمانی،چراک گوشت شتربسیار مفیدوسالم وبرای آنان لذیذ بوده
  والله اعلم(درمورد دلیل وجزئیات مطمئن نیستم،مفهوما عرض کردم،خداوندمعاف کند)که البته این حکم برای نبی ما_ علیه وعلی آله وصحبه اکرم الصلواة وتسلیمات_
  منسوخ است واتفاقا حضرت ایشان علیه الصلوةوالسلام گوشت شتر را دوست داشتند.ونیز شیر وخصوصا شیرشتر.وهیچ گوشت حلال ی رو منع و یا رد نکردند.
  نوشیدن عسل وشربت عسل رو دوست داشتن وتوصیه کردن.
  برخلاف نظربرخی ازخام گیاهخوارن،قرارگیری شفا درعسل برای تمام مردمان درقرآن شریف صراحتا بیان شده.
  وهمین طور قرار گیری شفا دربرخی ادویه گیاهی مثل سیاهدانه،زیره و سنا،
  زیتون و روغن زیتون،
  ونیز خرمای عجوه وخصوصا خرمای عجوه مدینه منوره،
  دراحادیث صحیح نبی کریم علیه الصلوةوالسلام به روشنی بیان شده.
  وهمینطور در حجامت،
  ونیز درسوره حمد وکل قرآن شفا هست برای مومنین(برخلاف قبلی ها که عمومی بود)
  وهمین طور برخی دعا ها واکار برای شفا وهرحاجت وارد شده،مثل درود شریف(صلوات بر رسول کریم علیه وعلی آله وصحبه منتهاالصلواةوتسلیمات ابدا ابدا)
  استفاده از هرکدام ازاین موارد،حتی خوردن ونوشیدن موافق با سنت منور رسول پاک علیه الصلوةوالتسلیمات، علاوه بر فواید دنیوی ک برای همه حاصل میشه، باعث حصول خیر وبرکات دنیوی واخروی خواهد بود برای اهل ایمان ویقین.
  لطفا اذامه مطلب رو درپیام بعد مطالعه کنید.

 8. profile-placeholder فرهاد گفت:

  باسلام خدمت همه.
  وتشکر بابت این مقاله ونیز نظردوستان موافق ومخالف.
  نظربنده اینه ک مابدلیل دورشدن ازمنبع اصلی تمام وکمال علوم دچارسردرگمی،آشفتگی وپریشانی ای شدیم ک اغلب خدمون هم ازش بیخبریم
  لذامجبورشدیم برای دورشدن ازآشفتگی بیشتر،بجای تحقیق وجستجوی منبع اصلی،
  منابعی خودساخته رو تعریف کنیم وبه همون منابع،تمام وکمال چنگ بزنیم
  ودراین راه بسااوقات ک به توجیه هم روبیاریم.
  برای توصیف وشرح ونتیجه گیری از اونچه پیرامون ماست وحتی خودمون،موارد زیادی رو بعنوان منبع ورفرنس برداشتهامون پذیرفتیم،وکم کم دراین مورددچار تعصب شدیم.چون اعتراف ب اشتباه بودن یابعضا عدم جامع وکامل بودن منبع مون مساوی بودبااعتراف ب کم خردی مون!
  برخی ازانواع این منابع: فلسفه، علوم کلاسیک وآکادمی وجدید، علوم قدیمی تر واصطلاحا سنتی،فرقه های ساخت بشر،علوم یونانی و …
  وهمین طور تجربه!
  که هیچ کدوم ازاین منابع خالی ازاشکال،حدس وگمان،فرض واشتباه نیست.
  قدم اول برای اثبات این مدعا،پذیرش محدودبودن خودمون،عقل مون،وکل این دنیای فانی، درمقابل کل وجودو هستی پیدا وپنهان ه._ک این دنیا وتجاربش،جزء بسیار کوچیکی ازکل هستش_.
  درنتیجه منابع بشری ازجمله خیال،گمان،استنباط وپذیرش ازاطرافیان،وحتی تجربه، ازتعصب پاک یاکم بهره تر میشن.
  اون موقع راحت تر میتونیم ب منبع اصلی وحقیقی وقطعی ویقینی برسیم،ک کسی وچیزی جز خالق واحد قادر نیست،همون که کل عالم هارو ازنیست خلق کرده وآفریده،
  خالق کل شیئ،رازق کل شیئ،حافظ کل شیئ ومالک کل شیئ تنها وتنها هموست.جل شأنه وعظمته.
  اگرتوفیق پذیرش این موضوع هم حاصل شد
  وبه این یقین رسیدیم که لا اله الا الله ؛
  یعنی اینکه هیچ حاجت دهنده ،حفاظت کننده،مشکل گشا،مشکل دهنده،سوددهنده،ضرررساننده،
  روزی رسان،و هیچ خالق ومالک ورازق وحافظی جز ذات احد و واحد الله جل شأنه وجود نداشته،ندارد و نخواهدداشت،(اینها مختصری از معنای حقیقی لااله الاالله است و«اله» درزبان عرب معنای جامعی دارد که شامل هر کسی،چیزی یا نیرو وتوانی که قدرت،اختیار،علم،صفت،ماهیت یا توانی از جانب خودش داشته باشد.یعنی مالک تمام وکمال آن نیرو،توان،اختیار،علم،صفت،ماهیت باشد.)
  درصورت توفیق رسیدن به این یقین،درمیابیم که برنامه سعادت وسلامت دنیاوآخرت هم ازجانب اوتعالی برایمان حتما تنظیم وارسال شده(چون غیرازاین با عدل ودرنتیجه جامعیت وکمال اوتعالی درتناقض خواهدبود،چون مرتبه پایین ترازعدل،ازنقص است ونه ازکمال)
  در همه جوانب،ازجمله تغذیه، بهترین وجامع ترین روش برایمان بیان شده،
  این بیان بصورت گفتاری درقرآن شریف(غالبااختصاری) وبصورت تشریحی گفتاری وعملی درسنت های نورانی رسول اکرم صلی الله علیه وعلی آله وصحبه اجمعین وسلم مقرر گشته.
  لطفا ادامه مطلب رو درپیام بعدمطالعه کنید

 9. profile-placeholder محسن شریف زاده گفت:

  تمام مطالبی که نوشتید با انچه که بتوان علم تجربی نام نهاد مغایرت داره .
  وقتی که حرف از تجربی بودن علم به میان میاد با یک یا دو نمونه نمی توان رد مطلب داد.
  بهتره درباره کمپهای خامگیاهخوارن مه در آلمان و امریکا وجود داره کمی تحقیق کنید.
  برای اطلاعات عمومی خودتون بهتر.
  موفق باشید

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   دوست عزیز باید قبول بفرمایید که برای انتخاب رژیم گیاهخواری با تمام فواید و مزایایش نکاتی هست که حتما باید برای جلوگیری از ایجاد مشکلات جسمی به آنها توجه کرد. وگرنه هرکس در انتخاب روشی که بیشتر به جسم و طرز تفکر خود دارد، کاملا مختاراست. هدف صرفا اطلاع رسانی است و لاغیر. برای شما و همه عزیزان آرزوی تنی سالم و شادی داریم.

   1. profile-placeholder محسن شریف زاده گفت:

    چه دلیل مناسبی !
    ورزش کردن هم طبق اصول نیاشد مضر و بی فایده است !
    در هر کاری رعایت اصول مهمه .
    پس بنویسید کار بی برنامه بدون اصول نه تمام کار

    1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

     دوست عزیز خونسرد باشید. شما مختار هستید رژیم غذایی مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید ولی لزومی ندارد که به نکات قابل توجهی که برای عموم مفید است خرده بگیرید. در این مقاله گیاهخواری به هیچ عنوان زیرسوال نرفته است بلکه نکاتی در مورد مضرات آن گوشزد شده است.

 10. profile-placeholder محمد رضا قیاسی گفت:

  اینکه مصرف گوشت و فرآورده های حیوانی در بسیاری از جوامع به صورت عادت درآمده است دلیل خوب بودن و عقلانی بودن آن نیست ،در جوامع انسانی دلیل خوب بودن و عقلانی بودن چیزی فواید و مضرات آن است،مضرات استفاده از گوشت و فرآورده های حیوانی و فواید خام گیاهخواری از جنبه های گوناگون به اثبات رسیده است

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام مجدد
   دوست گرامی ما نگفتیم اینکه مصرف گوشت به‌صورت عادت در اومده پس درست و منطقیه. حرف ما اینه که یه رژیم غذایی سالم باید انواع مواد معدنی و ویتامین‌ها رو شامل بشه. بارها خدمت‌تون عرض کردیم که ما به‌هیچ‌وجه قصد نداریم رژیم غذایی خاصی رو ترویج بدیم. همون‌طور که خانم شهدوست هم فرمودن این کار اصلا فایده‌ای برامون نداره!!
   حتی مقاله‌ی دیگری هم درمورد فواید گیاهخواری خدمت‌تون معرفی شد تا بهتون ثابت کنیم نیت ما تنها اطلاع‌رسانی هست. اما شما با دیدگاهی بسیار بسیار متعصبانه‌، به جانب‌داری از گیاهخواری می‌پردازین.
   شما مختار هستین هر نوع رژیم غذایی‌ای رو که می‌خواین برای خودتون انتخاب کنید، اما اجازه ندارین عقاید خودتون رو به زور و بدون ارائه‌ی هیچ دلیل و مدرکی با نوشتن نظرات زیاد به بقیه تحمیل کنید.

 11. profile-placeholder محمد رضا قیاسی گفت:

  با خام گیاهخواری تمام مواد مورد نیاز بدن از جمله ویتامین ب۱۲و … به طور کامل به بدن میرسد و یک خام گیاهخوار به هیچگونه مکمل نیاز ندارد

 12. profile-placeholder محمد رضا قیاسی گفت:

  خام گیاهخواری ابداع جدیدی نیست،حقیقتی است که به آن توجه شده است به علت بیماریهایی که نتیجه پخته خواری است،لطفا به شعور خوانندگان توهین نکنید

 13. profile-placeholder محمد رضا قیاسی گفت:

  خوردن گوشت و لبنیات و غذاهای پخته که باعث انواع بیماریها هستند هویت علمی دارند!ولی گیاهخواری که باعث درمان این بیماریها و سلامتی مطلق میشود هویت علمی ندارد!چه منطقی!

 14. profile-placeholder مهرداد گفت:

  به نظر بنده این مقاله اصلا نتوانسته بجز چند ضعف در گفته های خام گیاهخواران به چیز دیگری اشاره کند و مضرات زیاد مصرف مواد پخته شده و کباب شده خیلی بیشتر می باشد. از طرفی دیگر مثلا در امر سم زدایی اعتراف در بهبود عملکرد دستگاههای داخلی خودش تائید ادعای خوام خواران است و عدم اشاره به اینکه خود سم از طریق خوردن خوراکهای پخته شده وارد بدن شده موضوعی است تامل برانگیز

 15. profile-placeholder محمد رضا قیاسی گفت:

  گیاهخواری تنها یک روش تغذیه نیست بلکه فلسفه زندگی است ،انسان خردمند روشی را برای تغذیه خود در نظر میگیرد که پایدار باشد و پخته خواری و گوشتخوار و استفاده از لبنیات بد ترین نوع تغذیه است و گیاهخواری بهترین آن

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   دوست عزیز سلامتی شما را آرزو داریم و طبق این مقاله از شما و همه دوستان چطور می خواهیم به مضرات احتمالی توجه کنید.

 16. profile-placeholder محمد رضا قیاسی گفت:

  متاسفانه تمام مطالب شما مغرضانه و دور از حقیقت است ،تمام بیماریهایی نتیجه پخته خواری و گوشتخواری است

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   هیچ غرضی در کار نیست دوست خوبم. ترویج پخته خواری هیچ سودی برای ما ندارد((: . باید بپذیرید که هر رژیم غذایی نکاتی دارد که توجه نکردن به آنها مضراتی به همراه می آورد. انشالله مقاله ای هم در مورد مضرات گوشتخواری کار می کنیم که این همه سوتفاهم گیاهخواران عزیز از بین برود.

 17. profile-placeholder محمد رضا قیاسی گفت:

  با درود،به نظر اینجانب برای داوری در مورد روشهای تغذیه باید دو مورد مورد توجه قرار بگیرد ۱: میزان تاثیر در سلامتی انسان ۲:نحوه استفاده از منابع مورد نیاز برای تامین خوراک انسان مانند آب، خاک،هوا،انرژی خورشید.متاسفانه همه چیز خواری و پخته خواری انسان هم سلامتی انسان را به شدت به خطر انداخته است و هم منابع مورد نیاز برای تولید خوراک انسان را،گوشت خواری و پخته خواری به علت مسموم کردن بدن و تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان بیماریهای گوناگونی را برای بشر بوجود آورده که وسیله ای برای پر کردن جیب پزشکان پر مدعا و شرکتهای داروسازی فراهم کرده است در صورتیکه خام گیاهخواری سلامتی مطلق برای انسان به ارمغان آورده استوار بیماریهای گوناگونی که علم پزشکی از درمان آنها عاجز است مانند دیابت نوع ۲و۳، لوپوس، انواع سرطانها و … به راحتی و با کمترین هزینه کاملا درمان شده است، متاسفانه مطالب شما در مورد مضرات گیاهخواری و فواید گوشتخواری کاملا نادرست و از روی تعصب و بی پایه و اساس و خجالت آوراست . شما مانند وکیل مدافعی که از یک انسان دزد، شارلاتان و کلاهبردار دفاع می کند از گوشتخواری دفاع می کنید .متاسفانه بسیاری از کارهای انسان که به خردش نسبت داده میشود ناشی از نادانی است مانند گوشتخوار و پخت و پز

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   در این مطلب به‌هیچ‌وجه قصد نداشتیم رژیم غذایی خاصی رو حمایت کنیم و این نکته رو بارها در متن همین مقاله هم ذکر کردیم.
   در اینکه گیاهخواری فوایدی برای انسان داره هیچ شکی نیست، اما در این مطلب به‌طور خاص به مضرات خام گیاهخواری پرداختیم و قاعدتا نباید انتظار داشته باشید در مورد فوایدش صحبتی کرده باشیم.
   قبلا فواید گیاهخواری رو در مقاله‌ی حقایقی در مورد رژیم گیاه‌خواری بررسی کردیم.

 18. profile-placeholder محسن گفت:

  یه چیز دیگه هم بهتره اینجا بهش اشاره کنیم دیدگاه قران راجب تغذیه انسان است.. اگه ما واقعا اعتقاد داریم مسلمونیم باید راه و روش قرآن و ايمه رو بکار ببریم… سوره عبس آیه ۲۴ به بعد دقیقا گفته چه غذاهایی برای انسان خوبه … تو قرآن بیش از ۱۶۰ بار از مرکبات و حبوبات و سبزیجات استفاده شده و تاکید در مصرف آنها دارد در حالی که فقط کمتر از ۳ بار به گوشت اشاره کرده و اون هم تاکید بر مصرف نداشته بلکه به عنوان حلال و حرام یاد کردن..

 19. profile-placeholder محسن گفت:

  شما یک بار یک دوره چهل روزه خام گیاه خواری رو امتحان کنید بعد متوجه میشید که این صحبت ها همش درستند و از این مقاله پشیمون میشید که تهیه کردید

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   دوست عزیزم این مقاله صرفا جلب نظر افراد به روش هایی ساده در انتخاب این شیوه از رژیم غذایی است. همین و بس

 20. profile-placeholder مجید گفت:

  هیچکدام از شما چه خام گیاه خواران و چه شما مطالبتان ریسه علمی ندارد

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   این مقاله صرفا نکاتی درباب گیاهخواری رو گوشزد می کند دوست من و تمام موارد منطقی و با توجیه علمی بیان شدند.

 21. profile-placeholder جلال گفت:

  نازنین لطفا موضوع غذاهای اسیدی و قلیایی را مطالعه کنید تا لزوم پرهیز از ورود اسید بیشتر به بدن شوید

 22. profile-placeholder Rah as گفت:

  مضراتی که شما درباره خام گیاه خواری گفتین دربرابره فوایده خام گیاه خواری هیچه.و سلامت روحی جسمی و فکری که با خام گیاه خواری بدست میاد خیلی دلپذیر و رضایت بخشه.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   در هر صورت ممنون از اینکه نظرتونو با ما در میون میگذارید.

 23. profile-placeholder afshin گفت:

  من مربی ورزشی هستم و مباحث تغذیه واسم بسیار پر اهمیته و تحقیقات زیادی انجام میدم دوستانی که نظرشون این هست که انسان موجود همه چیز خواری هست همین الان برن سر فریزر منزلشون و یه تیکه گوشت گاو بردارن و گاز بزنن هر موجود گوشتخواری این کارو به راحتی انجام میده در صورتی که ما اول باید گوشت گاو رو ساتوری کنیم بعد نیم ساعت روی آتیش کباب کنیم بعد ده دقیقه بجویم تا قابل خوردن بشه تازه بعدش چندین ساعت طول میکشه تا هضم بشه . ممنون از شما بخاطر این بحث مفیدتون.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون از نظر شما دوست عزیز.

 24. profile-placeholder مهدی گفت:

  بهتر است مطلب علمی مستندات محکمی داشته باشد این مطلب بیشتر شبیه نظر شخصی فردی بود که مخالف خام گیاهخواریست. و ربط چندانی به عنوان نداشت. در عنوان نوشته شده مضرات خام گیاهخواری ولی در مطلب به اشتباهات احتمالی خام گیاهخواران اشاره شده که چندان مستدل هم نیست

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   دوست عزیز این مقاله همه شما دوستان را به دقت بیشتری در انتخاب رژيم غذایی خود دعوت می کند. سالم و شاد باشید.

 25. profile-placeholder afshin گفت:

  شما فقط بفرمایید انسان قبل از کشف آتش چی میخورده و چگونه گوشت میخورده .ممنون

 26. profile-placeholder علی گفت:

  سلام
  بنده نزدیک به دو ساله که خام گیاهخوار هستم ، این شیوه را بخاطر میگرنم برگزیده ام چون مدت ۵۸ سال این مشکل همراه من بوده و پزشکان از درمان قطعی من ناامید بودند و می گفتند تا پایان عمر بایستی با این مسئله کنار بیای و نزدیک به ۱۴ سال بود که میگرنم تبدیل شده بود به سرگیجه و بدخوابی

  با روی آوردن به این شیوه ،اکنون از هیچگونه قرصی استفاده نمی کنم و سردرد ندارم، همیشه قبراق و سرحال هستم و هیچگونه بی خوابی و سرگیجه ای ندارم

  البته برای دوستانی که این شیوه را تجربه نکرده اند بایستی عرض کنم که بعد از سالیان درازی که همه چیز خوار بوده ایم ،انتظار نداشته باشید که بدون عوارض جانبی به روال عادی برگردیم ، اوایل دچار مشکلاتی خواهیم شد و بعد آرام آرام سیستم بدن بصورت عادی فعالیت خواهد کرد و از شر تمام بیماریها نجات خواهیم یافت .

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سپاس از اینکه تجربه خودتون رو با ما درمیون گذاشتید. در هر حال این مقاله نکات و مضراتی که خام گیاهخواری میتونه داشته باشه رو گوشزد میکنه. انتخاب با خوانندگان عزیز و محترم هست.

  2. profile-placeholder مهتا گفت:

   سلام لطفا اطلاعاتی بیشترازشیوه ی خام گیاه خواریتون یابرنامه غذایی دراختیارمون بزارید,من به تازگی کتابی خوندم وبااین رژیم غذایی آشناشدم وچون سرطان درمان شده داشتم میخوام بکارببرم

 27. profile-placeholder geet گفت:

  مطلب عالی و درستی بود.ممنون.من خودم یکروز خامگیاهخواری رو تجربه کردم.از مضراتش هرچی بگم کم گفتم.مخصوصآ سردرد دیوانه کننده و پرخاشگری که در اواخر روز دچارش میشید!دوستان اینکارو نکنید.همش تبلیغات الکیه!

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   دوست عزیزم هر چند یک روز زمان کافی برای قضاوت کردن نیست ولی به هر حال خامگیاهخواری نیاز به دقت و توجه دارد و همان طور که در متن گفته شد مضراتی متوجه فرد هست.

 28. profile-placeholder کورش قمری گفت:

  من یه خگخ هستم ولی یه زمان هم همه چیز خوار بودم اینو فهمیدم که باخگخ به آرامش رسیدم و دیابت من درمان شده زمان همه چیز خواربودن من باالان خیلی فرق میکنه اگه بدن ترازوداشت که البته داره ولی فقط خودم میبینم اگه شما هم می‌دیدید معلوم بود

 29. profile-placeholder الهام گفت:

  خام گیاه خواری نه تنها ضرری برای بدن نداره بلکه خوردن میوه -سبزیجات و هر چیزی که طبیعت با حرارت خورشید اون رو پخته و در اختیار ما قرار داده بهترین غذای بدن هست من وهمسرم دو ماه هست که پا در این تنها راه سلامتی گذاشتیم و تقریبا تمام مشکلات جسمی و روحی ما از بین رفته…
  همسر من به مدت ۴ سال به بیماری”آی بی اس “مبتلا بود و دکتر اون رو از خوردن میوه و سبزی مطلقا منع کرده بود ما هم از سر نا آ گاهی به این توصیه عمل کردیم همسرم ۱۵ کیلو وزن از دست داد و نه تنها حالش خوب نشد که بعد از اون زخمی هم در روده اش ایجاد شد که روز به روز حالش رو بدتر میکرد اخیرا مدفوع اون همراه با خون بود…..طی چند ماه گذشته ما در حین انجام آزمایشهای مختلف- اندوسکوپی -کلونوسکوپی و غیره و تجویز داروهای مختلف از طرف پزشک متخصص ایشون- من با کتاب زنده خواری “آرشاویر در آوانسیان ” آشنا شدم و آنچنان نوشته های صادقانه و عین حقیقت این کتاب در من اثر کرد که هنوز کتاب رو تموم نکرده بودم از همسرم خواهش کردم کتاب رو بخونه و همزمان داروهارو کنار بزاره… الان دو ماه ازین تصمیم میگذره و حال همسرم هر روز داره بهتر میشه هیچ اثری از درد و سوزش در معده و روده ایشون نیست وخودم هم که سالها مشکلاتی مثل – سردرد شدید – کم خونی – ناخن و موی ضعیف و اخیرا گاهی اوقات احساس درد در ناحیه قفسه سینه داشتم در کمترین زمان از بین رفت …فقط با خوردن سبزیجات میوه و خشکبار -همون چیزی که برای همسرم کلا منع شده بود..
  به همه دوستانی که علاقه مند به سلامتی خودشون و داشتن زندگی بی دغدغه هستند خوندن این کتاب زیبا و گیاه خواری رو پیشنهاد میکنم.به امید روزی که همه ما با حقایق زندگی آشنا بشیم و بتونیم زندگی سرشار از شادی و زیبایی رو تجربه کنیم.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سلام و سپاس از اشتراک نظرتون برای ما، دوست عزیزم هدف این مقاله نفی هیچ نوع رژیم غذایی نیست. فقط سعی شده تصورات رایج اشتباه، با دلیل توجیه بشن. امیدوارم در کنار همسرتون شاد و سالم باشید.

 30. profile-placeholder حیدر نودهی گفت:

  سلام دوستان اصلا قصد بحث ندارم فقط تجربه خودم رو میگم که بالای ۱۵ ساله نه گوشت خوردم نه لبنیات بیشتر اوقات سالها خام گیاهخوار بودم و جالبه بدونید که تو این مدت ابدا مریض نشدم و از نشاط بالایی هم برخوردارم لطفا تجربه کنید خیلی از دوستان که بیماری هایی داشتند که پزشکان متخصص اروپا و امریکا قادر به درمان نبودن که با این روش از مرگ حتمی نجات یافتن ببخشید فقط خواستم تجربه خودم و شفا یافتگان رو واسه شما بگم سربلند باشید

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون از وقتی که اختصاص دادین

 31. profile-placeholder محسن گفت:

  آفرین، خیلی خوب بود و البته کاملا منطقی.
  من خودم هرگاه در مصرف سبزیجات زیاده روی می کنم دچار مشکلات گوارشی میشم چون هضم اونها برای بدن سخت و نیازمند مصرف انرژی بیشتری هست.

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   ممنون دوست خوب.

 32. profile-placeholder حیدر نودهی گفت:

  کاملا اشتباه بود چون در عمل خلاف این هست میتونید تجربه کنید

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   این متن اشتباه نیست دوست من، قطعی و کلی نظر دادن کاملا اشتباه است. تمام مطالب این مقاله با اثبات بیان شده اند . دلایل خود را بازگو کنید و منصف باشید.

 33. این مقاله کُلی اطلاعات جالب در اختیار بنده گذاشت که در بحث و جدل با گیاه‌خواران فامیل رو کنم! بسیار جالب و البته (برای بنده که گیاه‌خوار نیستم) کاملا درست و منطقی بود. حالا البته باید نظر گیاه‌خوران رو هم دونست.
  خانم شهدوست، خدا قوت!

  1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

   سپاس جناب فیروزی. خیلی خوشحالم که متن براتون مفید بوده. امیدوارم در مناظره با اقوام پیروز بشین.

   1. keylogger x keylogger x گفت:

    متاسفم برای این دیدگاه کودکانتون
    فکر نمیکردم داخل تیم چطور همچین شخصیت هایی وجود داشته باشند
    دوست عزیزمون بالا جوابتان را دادنت نیازی نمیبینم توضیحی اضافه کنم
    چون کسی بخواد گیاه خوار بشه راهشو پیدا میکنه کسی نخواد هم بهانشو

    1. keylogger x keylogger x گفت:

     در رابطه با ویتامین ب ۱۲ هم بگم
     این ویتامین ن منشا حیوانی داره ن گیاهی
     در روده رشد میکنه و اگر خورده بشه در معده از بین میره
     مقاله فوقالعاده سطحی بود
     لطفا مقالات سازمان غذا و دارو امریکا رو مطالعه کنید وترجمه کنید اگر هدف اگاه سازی و عقده گشایی نیست

     1. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

      در متن رفرنس موجود هست. سابقه نگارنده معتبر متن اصلی هم در سایت وجود داره. و متن اصلی به هیچ عنوان از سایت و محتوای به تعبیر شما زرد ، ترجمه نشده است. فرهنگ هم اشاره به این داره که انسان موجودی همه چیز خوار هست. تصور بفرمایید نوزادی با روش خام گیاهخواری پرورش پیدا کنه، اصلا چنین چیزی ممکن است؟ قطعا خیر. در متن هم اشاره شده که اصراری بر ترویج یا تکذیب هیچ رژیم غذایی خاصی نداریم و تنها مواردی که لازم هست همه بدونن بازگو شده است. اما بخشی از متن به شیفتگی بیش از حد طرفداران این ر‌ژیم غذایی می پردازه که شما اون رو اثبات کردین دوست من.در هر حال آرزوی سلامتی و تن درستی براتون دارم. امیدوارم در قضاوت ها و دیدگاهاتون کمتر تعصب داشته باشید و بیشتر انصاف. سالم باشید.

    2. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

     از فرصت ابراز دیدگاه به شکل منطقی استفاده کنید دوست خوبم. مطالب این متن با اثبات ، توجیهات علمی و منابع معتبر به بیان دیدگاه پرداخته اگر جنابعالی نیز توجیه منطقی و نه توهین آمیز دارید بفرمایید تا نظرتون قابل دفاع و بررسی بشه.

     1. keylogger x keylogger x گفت:

      من در متنتون هیچ رفرنس علمی ب سایت معتبری ندیدم
      سایتی که ازش ترجمه کردید هم یک سایت خبری زرد مانند تبیان و..
      شما در متن برای تایید گوشت خواری از استنباط وجود گوشت خواری در فرهنگ ها دیگر استفاده کردید که این خودش اصلا منطقی نیست چه چیزی باعث میشه نوع تغذیه یک فرهنگ باعث تایید این نوع سبک تغذیه بشه؟
      در رابطه با ویتامین ب ۱۲ هم عرض کردم ک منشع گوشتی نداره
      شما میتونید داخل یک گلدان چند دانه سبزی خوراکی بکارید و بدون شستن اون رو بخورید اینگونه ویتامین ب ۱۲ بدنتون تامین میشه و ذخیره ب ۱۲ بین ۴ تا ۸ سال در بدن میمونه
      یک نکته دیگه اینکه خامگیاه خواری صد در صد در دراز مدت ممکنه اثرات اثبات نشده ای بزاره مثلا ۱۲ سال بعد که اون رو هم با مقداری پخته خواری میشود رفع کرد .
      مقاله ای که شما ترجمه کرده بودید هم چیزی جز غرض نبود
      با توجه ب موضوع سایت من دلیلی در وجود این مقاله در این سایت نمبینم

     2. keylogger x keylogger x گفت:

      بنده گیاه خوار نیستم فقط پایان نامم راجب این موضوع
      انسان موجودی پخته خوار بگیم بهتره
      هیچ شخصی از نخوردن گوشت تا الان نمرده.
      درون گوشت هیچ ماده مغزی نیست که جایگزین بهترش در گیاه نباشه
      گوشت حاوی چندین امینو اسید هست که بهترش رو درون گیاهان میتونید میل کنید.
      انسان گوشت خوار نیست به علت اینکه دندان هایی گوشت خوار نداره.روده بلند داره برای حضم بهتر گوشت
      سازمان غذا ودارو امریکا بهترین نوع تغذیه رو گیاه خواری اعلام کرده اگر شما دلایل علمی برای ردش دارید میتونید باهاشون ارتباط برقرار کنید و مارو هم از جهل دربیارید

     3. نیلوفر شهدوست نیلوفر شهدوست گفت:

      دوست عزیز، این نوشته “راجع به” جهل خام گیاهخواران نیست. “هضم” عقاید و نظرات مختلف راه مناسب برای تصمیم گیری های عاقلانه ست.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان