۱۰ اشتباهی که افراد باهوش دو بار تکرار نمی‌کنند

۱۰ اشتباهی که افراد باهوش دو بار تکرار نمی‌کنند
امتیاز مطلب: ٨٥%
85

همه اشتباه می‌کنند (که البته اجتناب‌ناپذیر است)، اما همه از اشتباهات‌شان درس نمی‌گیرند. بعضی آدم‌ها یک اشتباه را بارها و بارها تکرار می‌کنند و وقتی هیچ پیشرفتی نمی‌کنند حیران می‌مانند که دلیلش چیست. زمانی که مرتکب اشتباه می‌شویم اقرار به آن می‌تواند سخت باشد، گویی با پذیرفتن اشتباه از ارزش‌مان کم می‌شود. این نوع تفکر زمینه‌ساز مشکل بزرگی است؛ زیرا تحقیقات اخیر این گفته‌ی قدیمیِ برآمده از عقل سلیم را ثابت کرده‌اند که برعهده‌ گرفتن و پذیرش تمام و کمال خطاها تنها راه جلوگیری از تکرار آنهاست.


مقاله مرتبط: ۱۰ اشتباهی که به محبوبیت شما لطمه وارد می‌کند

اشتباهات همیشه قابل بخشش‌اند، به این شرط که فرد جرئت پذیرفتن آن را داشته باشد.

با این حال هنوز بسیاری از ما با این موضوع مبارزه می‌کنیم.

محققان آزمایشگاه کلینیک روان‌شناسی دانشگاه میشیگان در پژوهشی به این نکته پی بردند که افراد وقتی اشتباه می‌کنند یکی از این دو رویکرد را در پیش می‌گیرند. دسته‌ی اول که نگرش ایستا دارند به جملاتی مانند این باور دارند: «فراموشش کن؛ هیچ وقت در این کار خوب نبودم». دسته‌ی دوم که از نگرش رشد برخوردارند به عبارت‌های این چنینی گرایش دارند: «خوب شد متوجه شدم! بگذار ببینم کجای کار اشتباه کردم تا دیگر تکرارش نکنم».

نگرش رشد در برابر نگرش ایستا

یکی از محققان این آزمایش می‌گوید: «با توجه کردن به اشتباهات، زمان و انرژی بیشتری را صرف اصلاح آنها می‌کنیم. نتیجه این است که اشتباه به نفع شما تمام می‌شود.»

افرادی که نگرش رشد دارند فارغ از آنچه پیش آمده از اشتباهات سربلند بیرون می‌آیند. چون اشتباهات‌شان را می‌پذیرند و از آن برای بهتر شدن سود می‌برند. در مقابل افراد با نگرش ایستا محکوم به تکرار اشتباهات‌شان هستند چون برای چشم‌پوشی از آنها نهایت تلاش‌شان را می‌کنند.

آدم‌های باهوش و موفق به هیچ‌وجه مصون از خطا نیستند صرفا نوع نگرش‌شان است که آنها را قادر می‌کند از خطاهایشان درس بگیرند. به عبارت دیگر، آنها به ریشه‌های دردسری که درست کرده‌اند به سرعت پی می‌برند و هرگز یک اشتباه را دو بار مرتکب نمی‌شوند.

اشتباهی که تکرار شود دیگر یک اشتباه نیست: یک تصمیم است.

برخی اشتباهاتی که در فهرست زیر می‌خوانید آن‌قدر وسوسه‌کننده‌اند که همه‌ی ما گهگاه مرتکب آنها می‌شویم. در حالی‌که تقریبا همه چنین اشتباهاتی می‌کنند افراد باهوش تنها یک بار مرتکب آنها می‌شوند. این شما و این هم فهرست ۱۰ اشتباهی که افراد باهوش دو بار مرتکب نمی‌شوند.


مقاله مرتبط: ۱۳ خطای ذهنی‌ که زندگی شما را بر هم می‌زند

۱. باور کردن آدم‌ها و چیزهایی که به‌نظر بیش از اندازه خوب‌‌اند

پول در تله موش

برخی افراد آن‌قدر کاریزماتیک و با اعتماد‌ به‌ نفس هستند که ممکن است مجذوب و فریفته‌ی گفتارشان بشوید. آنها بی‌وقفه از میزان موفقیت کسب‌وکارشان می‌گویند، اینکه چقدر دیگران دوست‌شان دارند، با چه کسانی آشنا هستند و اینکه تا چه اندازه می‌توانند موقعیت‌های متنوع در اختیار شما بگذارند. آدم‌های باهوش پیش از اینکه «دو بار» فکر کردن به معامله‌های بیش از اندازه خوب‌ را یاد بگیرند تنها کافی است «یک بار» فریب بخورند. نتیجه‌ی ساده‌لوحی و فقدان ارزیابی بایسته می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد. آدم‌های باهوش پیش از دخیل شدن در موضوعی سؤالات جدی می‌پرسند زیرا متوجه هستند که هیچ کس، از جمله خود آنها، به آن خوبی‌ای که به نظر می‌رسد نیست.


مقاله مرتبط: ۱۵ راز افرادی که متقاعد کردن دیگران را خوب بلدند

۲. انجام مکرر یک رفتار و انتظار کشیدن برای نتیجه‌ای متفاوت

آلبرت اینشتین گفته است: جنون یعنی انجام دوباره و دوباره‌ی یک کار و انتظار نتیجه‌‌ی متفاوت داشتن. محبوبیت و بینش تَشَرزننده‌ی اینشتین ظاهرا بر فراوانیِ آدم‌هایی که مصمم‌اند دو به علاوه‌ی دو سرانجام مساوی با پنج می‌شود تأثیری نگذاشته است. آدم‌های باهوش اما به روشی متفاوت عمل می‌کنند و یک بار تجربه‌ی این ناکامی برای‌شان کافی است. حقیقت واضح است: اگر رویکرد قدیمی را ادامه بدهید نتایج قبلی را می‌گیرید؛ اینکه چقدر مشتاق نتیجه‌ای دیگر باشید اهمیتی ندارد. آدم‌های باهوش می‌دانند اگر خواهان نتیجه‌ای متفاوت‌اند باید رویکردشان را تغییر بدهند، حتی اگر این کار رنج‌آور باشد.


مقاله مرتبط: ۱۰ ویژگی رفتاری آدم‌های باهوش

۳. ضعف در به تأخیر انداختن لذت‌ها

آزمایش به تاخیر انداختن لذت مارشمالو

ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که کتاب‌های تازه منتشرشده بی‌معطلی روی دستگاه‌های الکترونیکی‌مان ظاهر می‌شوند. اخبار به سرعت از مناطق دور دست به ما می‌رسد و تقریبا هر چیزی می‌تواند ظرف مدت یک روز پشت درب خانه‌مان تحویل شود. آدم‌های باهوش می‌دانند لذت به سرعت مهیا نخواهد شد و خیلی قبل‌تر از رسیدن به پاداش، کار سخت وجود دارد. علاوه بر این آنها می‌دانند چطور از این موضوع برای انگیزه دادن به خودشان در تمام گام‌های مسیرِ دشوارِ رسیدن به موفقیت استفاده کنند؛ زیرا آنها از رنج و ناامیدیِ ناشی از رضایت دادن به چیزی کمتر از آنچه می‌توانند باشند، خبر دارند.


مقاله مرتبط: آیا برای موفقیت باید لذت زندگی کردن را فراموش کنیم؟

۴. بدون حساب‌وکتاب خرج کردن

شما نمی‌توانید آزادی مالی را تجربه کنید مگر اینکه بر طبق محدودیت‌های یک حساب دخل‌وخرج عمل کنید. تعهد به حساب دخل‌و‌خرج چه در مسائل شخصی، و چه در مسائل کاری مجبورمان می‌کند بین خواسته و نیازمان انتخاب‌های حساب‌شده‌ داشته باشیم.

آدم‌های باهوش کافی است یک بار با صورت‌حسابی رو‌به‌رو شوند که از پسِ پرداختش برنمی‌آیند تا به فکر سروسامان دادن اعمال‌شان بیفتند. آنها این کار را با به حساب آوردن همه‌ی مخارجی آغاز می‌کنند که پول‌شان صرف آنها شده است. آدم‌های باهوش می‌دانند به محض اینکه بفهمند برای چه چیز‌هایی و به چه میزان خرج کرده‌اند انتخاب‌های درست خود‌به‌خود نمایان می‌شوند. وسوسه‌ی خوردن یک لیوان کافه لاته‌ی صبحگاهی خیلی کمتر می‌شود وقتی که بدانید سالانه به طور متوسط هزینه‌ای معادل ۴ میلیون تومان برای آن می‌پردازید. داشتن حساب دخل‌و‌خرج تنها به معنی اطمینان یافتن از توانایی پرداخت بدهی‌ها و صورت‌حساب‌ها نیست؛ آدم‌های باهوش می‌دانند داشتن حسابی سخت‌گیرانه برای خرج‌ها این اطمینان را به دنبال خواهد داشت که هرگز مجبور نیستند از فرصت پیش رویشان صرف‌نظر کنند؛ زیرا سرمایه‌ی عزیزشان را برای روز مبادا جمع کرده‌اند. حساب دخل‌وخرج داشتن به زندگی نظم می‌دهد و نظم اساس انجامِ کارِ باکیفیت است.


مقاله مرتبط: چگونه پول خرج کنیم؛ با رعایت ۱۰ توصیه مقتصدانه همیشه پولدار بمانید

۵. فراموش کردن چشم‌انداز کلی

فراموش کردن چشم‌انداز تصویر کلی

اینکه تمام تلاش‌تان آن‌قدر وقف کار پیش روی‌تان باشد که تصویر کلی را فراموش کنید می‌تواند به سادگی اتفاق بیفتد. اما آدم‌های باهوش یاد می‌گیرند که چطور این موضوع را با تطبیق دادن اولویت‌بندی‌های روزمره‌‌‌شان با یک هدف به دقت حساب‌شده، کنترل کنند. این‌طور نیست که آنها به کارهایی که در مقیاس کوتاه‌مدت انجام می‌دهند بی‌توجه باشند،‌افراد باهوش صرفا نظم و چشم‌انداز اصلاح مسیر را در صورت ضرورت دارا هستند. زندگی متشکل از تصاویر کلی است و زمانی که فرد توجه به آن را از دست بدهد، همه چیز دچار اشکال خواهد شد.


مقاله مرتبط: ۷ سوال عجیب برای یافتن هدف زندگی‌

۶. انجام ندادن تکالیف

همگی گاهی در زندگی راه میان‌بر را انتخاب کرده‌ایم. چه این میان‌بر کپی کردن تکالیف‌ درس زیست‌شناسی از روی دست دوست‌مان بوده باشد، چه سلانه سلانه و بدون آمادگی وارد شدن به یک جلسه‌ی مهم. آدم‌های باهوش می‌دانند در حالی که احتمالا بعضی اوقات شانس با آنهاست، چنین رویکردی آنها را از تحقق کامل پتانسیل‌هایشان بازمی‌دارد. آنها روی شانس حساب نمی‌کنند و می‌دانند جایگزینی برای کارِ سخت و ارزیابی بایسته وجود ندارد. آنها می‌دانند اگر تکالیف‌ خود را انجام ندهند هرگز چیزی یاد نمی‌گیرند. این مسیر میان‌بر یقینا منجر به از دست دادن کارتان می‌شود.


مقاله مرتبط: چطور پشتکار خود را زیاد کنیم؟

۷. نقش بازی کردن

سعی بر اینکه کسی باشیم که دیگران از ما می‌خواهند وسوسه‌کننده است. اما هیچ کس از آدم تقلبی خوشش نمی‌آید. سعی برای تبدیل شدن به کسی که نیستید هیچ وقت ثمره‌ی خوبی ندارد. آدم‌های باهوش به محض اینکه برای اولین بار به‌خاطر تصنعی بودن‌، فراموش کردن متن اجرای نمایش‌ یا خارج شدن از نقش‌شان، اخطار می‌گیرند این مسئله را می‌فهمند.

باقیِ آدم‌ها انگار اصلا متوجه نیستند که سایرین همگی می‌توانند درست از روی اعمال آنها این موضوع را متوجه شوند. این آدم‌ها تشخیص نمی‌دهند رابطه‌هایی که خراب کرده‌اند، شغل‌هایی که از دست داده‌اند و فرصت‌هایی که سوزانده‌اند به این خاطر بوده که خواسته‌اند آدمی باشند که نیستند.

در مقابل، آدم‌های باهوش این ارتباط را به سرعت کشف می‌کنند و می‌فهمند شادی و موفقیت در گروی به رسمیت شناختن حقیقت درونی‌شان است.


مقاله مرتبط: چطور اوریجینال باشیم؟

۸. تلاش برای جلب رضایت همه

تقریبا همه در جایی از زندگی دچار این اشتباه می‌شوند. اما آدم‌های باهوش به سرعت می‌فهمند راضی کردن همه غیرممکن است و تلاش برای راضی کردن همه نهایتا هیچ کس را راضی نخواهد کرد. آدم‌های باهوش می‌دانند برای مؤثر بودن باید جرئت انتخاب‌های تاثیر‌گذار را داشته باشند. انتخاب‌هایی که از نظر آنها درست هستند و البته ممکن است رضایت همه را به دنبال نداشته باشند.

۹. نقش قربانی را بازی کردن

بازی نقش قربانی

گزارش‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی پر از داستان‌هایی هستند که افرادی در آنها می‌خواهند با ظاهر شدن در نقش قربانی اهداف‌شان را پیش ببرند. (مثلا دختری که فشار دادن گلویش با تکه‌ای پارچه را جلوی دوربین شبکه‌های اجتماعی به نمایش می‌گذارد و به این شکل تعداد زیادی فالوور جمع می‌کند!)

آدم‌های باهوش ممکن است یک بار ایفای نقش قربانی را امتحان کنند. اما به سرعت می‌فهمند این کار نوعی فریب‌کاری است و هر منفعتی حاصل از این روش به محض آنکه دیگران متوجه بازی شوند تمام می‌شود. نکته‌ی ظریف این استراتژی که تنها آدم‌های واقعا باهوش آن را می‌فهمند این است که برای ایفای نقش قربانی باید از قدرت‌تان صرف‌نظر کنید، چیزی که نمی‌توان قیمتی روی آن گذاشت.


مقاله مرتبط: ۶ اخلاق سمّی که آدم‌ها را از شما می‌راند

۱۰. تلاش برای تغییر دادن دیگران

جاده‌ی تغییر یک انسان‌ تنها از مسیر اشتیاق و توانایی خود او برای تغییر می‌گذرد. البته تلاش برای تغییر آدمی که نمی‌خواهد تغییر کند وسوسه‌انگیز است. گویی خواسته‌ی عمیق قلبی شما برای بهتر شدن (همان‌طور که موجب تغییر شما شده) آنها را نیز تغییر خواهد داد. بعضی آدم‌ها فعالانه در جست‌وجوی افراد مشکل‌دار می‌گردند تا آنها را «درست» کنند. آدم‌های باهوش ممکن است این اشتباه را یک بار مرتکب شوند اما پس از آن می‌فهمند قادر به تغییر هیچ کس نیستند، جز خودشان. در عوض آنها سعی می‌کنند آدم‌های اصیل و مثبت را در زندگی‌شان داشته باشند و تلاش می‌کنند از آدم‌های سرشار از مشکل که آنها را پایین می‌کشند دور بمانند.

در یک کلام

آدم‌هایی که هوش هیجانی بالایی دارند به این خاطر موفق‌اند که هیچ‌گاه از آموختن باز نمی‌ایستند. آنها هم از اشتباهات‌ و هم از موفقیت‌هایشان درس می‌گیرند و دائما تغییرات مثبتی در خودشان به وجود می‌آورند.

شما خوانندگان «چطور» با کدام نگرش به زندگی نگاه می‌کنید؟ نگرش رشد یا نگرش ایستا؟ اشتباهات دیگری را سراغ دارید که افراد باهوش دوبار مرتکب آن نمی‌شوند؟ اگر نظری دارید با ما در میان بگذارید.

برگرفته از: linkedin

برچسب‌ها:
سارا شهیدی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (47)

 1. profile-placeholder تارا گفت:

  سلام . مرسی بابت مقاله ولی با این تیتر یعنی هیچ آم باهوشی توی دنیا وجود نداره . همه ی ماها بارها و بارها این اشتباهات رو تکرار می کنیم . کی می تونه بگه باهوشه و در تمام عمرش فقط یک بار تکالیفش رو به نعویق انداخته ؟ کی می تونه بگه فقط یکیار تلاش کرده برای تغییر دیگران یا جلب رضایت همه ؟؟ با اینکه هوش هیجانی تاثیر خیلی زیادی در درس گرفتن از اشتباهات داره ، با اینحال بعضی اشتباهات ناشی از ویژگیهای دیگه ای هستن . مثلا ممکنه یکی باهوش باشه و موضوع رو درک کنه ولی تنبلی غالب هم داره .

 2. profile-placeholder میم کاف گفت:

  سلیقه ای بود

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   متأسفم که مقاله نظرتون رو جلب نکرد. امیدوارم از مطالب دیگه‌ی سایت لذت ببرید

 3. profile-placeholder مریم گفت:

  حیلی کلیشه ای بود .و بهتر بود با اشاره به یک نفرخاص (دنیا جهان نمیدونم چی چی )شخصیت دیگزان را تخریب نمی کردید مطمئن هستید که خودتون به اندازه کافی باهوش هستین ؟!

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   متأسفم که نظرتون جلب نشد. امیدوارم از مطالب دیگه‌ی سایت لذت ببرید

 4. shia cyber shia cyber گفت:

  شاید یه موردش رو با توجه به عقاید دینیم قبول نداشته باشم ولی مطلب خیلی قشنگ و مفیدی هست 🙂 سپاسپگذارم و ان شا ء الله خدا به شما وسعت وقت بده که بتونید در لحظه لحظه های زندگیتون موفقیت های بیشتری رو کسب کنید .

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   خیلی متشکرم از بیان نظر و آرزوی زیبای شما.
   من هم برای شما برکت وقت آرزو می‌کنم.

 5. profile-placeholder رویا گفت:

  عالی بود

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   خوشحالم از جلب نظر شما دوست عزیز

 6. profile-placeholder تیموری گفت:

  باسلام من ۵۷ سال سن دارم درطول عمرم باادمهای زیادی برخورد ومعاشرت داشته ام تا ۴۵ سالگی درحال آزمون وخطا بوده ام پس از گذشت ۴۵سال باکوله باری ازتجربه نگرش من درموردزندگی تغییرکرد.درنگاه کسانی که مرامیشناسند اگرباهوش جلوه نکنم مطمئنم که ساده وزودباورمتجلی نیستم.چندین سال است که به این باور رسیده ام که هرشخصی چه مونث وچه مذکر برای سلامتی روح وروان خویش که عامل اصلی درسلامت جسم وزندگی شخصی واجتماعی خویش میباشد، بایستی یک سری از نکات مهم را رعایت نماید.
  ۱-توان کنترل افکار خویشتن خویش رابدست آورد که این درصورت ممارست وتمرین ظرف مدت چندماه بدست خواهدآمد به شرط اینکه این خواستگاه باتاکید وتکرار درذهن القا ودرنهایت تثبیت خواهدشد.
  ۲-به هیچ عنوان بااشخاصی که ازلحاظ رفتار،ناهنجارکه مغایرت با معیارهای یک جامعه سالم را دارندمعاشرت نداشته باشند(توجه کنید که یکی ازخصوصیات بارزافرادباهوش، سرعت بالای انطباق پذیری ایشان درمحیطی که درآن قرارگرفته اندمیباشدپس چراماخودرادرمعرض برخوردباافرادی قراردهیم که رفتارشان خارج ازمعیارهای مثبت جامعه میباشد که ذهن ما ناخودآگاه درطول زمان به عادت افتاده و آنگونه رفتار کند.یادمان باشد”زدست دیده ودل هردوفریاد که هرچه دیده بینددل کندیاد”پس بجای اینکه چشم وگوش خود رادردیدن وشنیدن “بدی ها”بکار ببریم بهتراست دربرخوردباآدم خوبا خودمون روبه خوبیها عادت بدیم.
  ۳-درطول زندگی فقط دنباله روتفکرات مثبت باشیم هرچقدرمیتونیم ازآدمهای کج خیال ،بدبین ،بددهن ،پرخاشگر،هتاک وبطورکلی بدباطن فاصله بگیریم چون رفتاراونها درضمیرناخودآگاه ماتاثیرخواهدگذاشت وبجاش بیشتر سعی کنیم باافرادباشخصیت مثبت معاشرت کنیم.البته یادمون باشه دربرخورد با هردونوع افراد حتی آدم خوبا”زوددل نبازیم”وشیفته نشویم.آخه اینقدرآدم “کلک باز” وترفندهاشون متنوع شده که بهتره جانب احتیاط روپیشه کنیم.
  ۴-تهور وشجاعت درگفتار وکرداربصورت کنترل شده خوبه اما بایدبدوراز هیجان زدگی ناشی از ،،شادی یا ناراحتی مفرط،، که اگه خطاکنی باید عمری رو برای جبرانش صرف کنی.خیلی ازآدما وقتی حس میکنن دربست قبولشون داری درصدد سواستفاده از توخواهند شدوبهتره حواسمون جمع باشه تاآسیب نبینیم.
  ۵-درتفکر ویادگیری هیچاه نباید درجابزنیم وایستاباشیم هرچه میتوانیم ازرفتارآدما،نکات خوب ومثبتشون روبا تفکر وتعقل ارزیابی ودرذهن بسپاریم.
  ۵-“حاسبوا قبل ان تحاسبوا”یادمان باشد دائم هرشب قبل ازخواب به رفتاروگفتارمون درطی روزجاری فکرکرده وایراداتی که داشتیم روشناسائی ودررفع ایرادات جدی وکوشاباشیم تادیگرمرتکب این خطاهای سهوی نشویم.
  ۶- بیاییم تصویرذهنی خوب مثبت وقوی برای آینده ای که درپیشرو داریم درخودبسازیم وبرای نیل به آن درخودانگیزه ایجادکنیم(علاقه شدیدقلبی) که دراین صورت بدون تصمیم تمام رفتاروکردارمان بصورت خودکار واتوماتیک جهت رسیدن به هدف خواهدشد.
  باآرزوی سلامتی برای همه دوستان امیدوارم توانسته باشم تجربیات چندین ساله خودرابرای دوستان جوان بازگوکرده باشم.البته حرف ونکته بسیار است که این حقیربه کلی گویی اکتفا کرده ام.
  باآرزوی موفقیت شما
  تیموری

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام همراه گرامی چطور
   خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید و نظرات‌ خودتون رو برای ما و باقی دوستان نوشتید. دونستن نکاتی که افراد در اثر تجربه بهش دست پیدا می‌کنند جالب و تاثیرگذاره
   براتون آرزوی سعادت و توفیق روزافزون دارم

 7. profile-placeholder امیرحسین گفت:

  خب چیکار کنیم که از انجام تکالیف سر باز نزنیم و خودکنترلی رو زیاد کنیم ؟ این مهمه وگرنه موارد لیست رو که همه میدونستند

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   دوست عزیز
   برخی بزرگان میگن پاسخ درون شماست. از یک نگاه میشه گفت ما پاسخ همه چیز رو می‌دونیم

   از نگاه دیگه دنبال پرسش‌هامون میریم و خواهیم دید که هیچ تک نوشته‌ای نیست که جوابگوی همه ی سوالات‌مون باشه.

 8. profile-placeholder احمد گفت:

  برخی از ایراد های ذکر شده در من و جود دارد. خصوصا اولین مورد
  خیلی زود به اطرافیان (منظورم دوستان جدید هست) اعتماد می کنم و یه انسان کامل در ذهنم ازشون می سازم و بعد از مدتی که رابطه به اوج میرسه متوجه کاستی ها و اخلاق های بدش که با روحیات من کاملا متضاد هست روبرو میشم. بعد یا رابطه به هم می خوره یا مجبور می شم یه تصویر مصنوعی از خودم براش بسازم که شبیه اون بشم.
  ولی انگار هر چی بزرگ تر می شم با تجربه تر هم میشم و اول عقلم رو به کار می اندازم بعد احساسم رو.
  از مقاله تون ممنون از اون مقاله هایی نبود که صرفا تجاری و کپی شده از چند جای دیگه باشه و در یک دنیای آرمانی سیر کنه. بهم حس خوبی داد.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   همون‌طور که متوجه شدید آدم‌ها موجودات کاملی نیستن، یعنی فرشته نیستن و البته هیولا هم نیستن. اشکالِ داشتن این نوع تصورات درباره‌ی دوستان و اطرافیانمون اینه که چشم‌های مارو به واقعیت پیشِ رومون می‌بنده و نمی‌ذاره «در لحظه» درست تصمیم بگیریم.
   برای اینکه بتونید واکنش متناسبی به آدم‌ها و رفتاراشون داشته باشید نباید از قبل قضاوتی در ذهن‌تون راجع به اون‌ها وجود داشته باشه. این کار سختیه ولی با تمرین کردن درش بهتر می‌شین.

   نهایتا اینکه ممنونم که نظر مثبت‌تون رو درباره‌ی متن به اطلاع ما رسوندین و به ما هم احساس خوبتون رو منتقل کردین. لازمه یادآوری کنم در چطور هیچ کدوم از مطالب کپی شده نیستند و همگی مستقیما از منابع معتبر ترجمه و تألیف می‌شن.

 9. profile-placeholder شایان گفت:

  خیلی به افکار من نزدیک بود…..شاید نظرم بخاطر اینکه دلیل زیاد منطقی نباشه….ولی بنظرم یکی از هوشمندانه ترین مقاله هایی بود که تاحالا خونده بودم….ممنون از بینش شما که این مطلبو انتخاب کردید

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   در کامنت شما مشخصه که به نقش احساسات‌تون در ارزیابی‌هایی که انجام می‌دین واقف هستین. تواناییِ شناخت احساسات یکی از مؤلفه‌های هوش هیجانیه که در این مقاله هم بهش پرداخته شده.
   خیلی خوشحالم که انتخاب خانم ناصری، همکارم در چطور، در این حد نظر مثبت شما رو جلب کرده.
   توصیه می‌کنم اگر به این موضوع علاقه دارید نوشته‌های مرتبط با هوش هیجانی چطور رو بخونید. برخی مطالب هوش هیجانی مشخصا از نویسنده‌ی همین متن ترجمه شدن که از صاحب‌نظران هوش هیجانی هستن.

 10. profile-placeholder کریم قربانزاده گفت:

  مثل همیشه عالی و آموزنده و باز مثل همیشه سپاس و خسته نباشید…

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون که همراه همیشگی چطور هستید و به ما انرژی مثبت می‌دین

 11. profile-placeholder مسعود گفت:

  مطلب جالب و آموزنده ای بود،ممنون سارا خانم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنون از شما. خوشحالیم که مطالب براتون مفید واقع شده

 12. profile-placeholder محمد حسن گفت:

  نظریات خوب بود که هنوز بعضی هاشو نمیدانستم تشکر از لطف تان

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   خوشحالیم که مطالب براتون تازگی داشتن دوست عزیز

 13. profile-placeholder سعیده گفت:

  سلام متن خوب و آموزنده ای بود امیدوارم که همه درزندگیشون به این باور برسن که موفقیت به این آسونی به دست نمیاد.باید رنج وسختی های زیادی بکشن .خیلیا باخودشون فک میکنن که برخی از افراد پولدار که پول فراوانی دارن موفقن .به نظر من به شخصی باید گفت موفق که هم ازجنبه مالی.هم خانوادگی و رفتاری معیارهای موفقیت رو تا حدودی داشته باشه میشه گفت موفق.و فقط وفقط با ایمان قلبی،لطف ومرحمت خداوندوتلاش وپشتکار میسر میشه.امیدوارم روزی برسه که همه ی مردم کشورم جز افراد موفق در لیست جهانی باشن.باتشکر.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از لطف و توجه شما، از آرزوی خوبتون انرژی گرفتیم.

 14. profile-placeholder امیر گفت:

  متنتون واقعا خوب بود

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   خوشحالیم که این متن رضایت شما رو جلب کرده دوست عزیز

 15. profile-placeholder علیرضا گفت:

  سلام .خیلی خوشحالم از متنی که خوندم خودم یه اشتباهاتی تو رفتارم داشتم که سعی میکنم برطرف کنم.ممنون از متن خوبتون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از انرژی مثبتی که به ما دادین، امیدوارم که در راه پیشِ روتون موفق باشید.

 16. profile-placeholder حسین ش گفت:

  موافقم چون دقیقا کمکم کرد مطالبتون،اما انگیزه هایم رو گم ورده ام بی انگیزه زندگیعادی امحیران است،،و به خاطر جستار ان زندگی تمیتوانم تصمیمات درست بگیرم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که متن برای شما مفید بوده

 17. profile-placeholder رضا گفت:

  موضوع جالبی نبود ای کاش سر تیترهای بهتری انتخاب می کردید این نوشته چندان تاثیر گذار نبود بهتره کمی دقت رو چاشنی مطالب کنی و کمی هیجانی بنویسی

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   متأسفم که نظر مثبت شما جلب نشد امیدوارم از نوشته‌های دیگه سایت لذت ببرید.

 18. vida moghadam vida moghadam گفت:

  خیلی خیلی جالب و آموزنده بود .من هم جزو همان هایی ام که راحت اشتباهات را میپذیرم و در پی رفع آنها هستم مرسی.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   از این بابت باید به شما تبریک گفت!
   موفق باشید

 19. profile-placeholder زکریا گفت:

  سلام.ممنون از متن خوبتون.من ۱۹سالمه و از کودکی از مساله اعتمادبنفس پایین رنج میبرم. ساده بودنم (به اجبار وجدانم)حتی دربرابر حیله دیگران و خوب بودن باطنی(نه ظاهری) براشون ، خوشحال نشدن از کار موفقیت آمیزی که انجام میدم(هیچ غروری بهم نمیده و کیف نمیکنم) ، و احساس میکنم حافظه کوتاه مدتم که از همون کودکی دارم واسه همینه مثلا وقتی یکی حرف میزد میپریدم وسط حرفش سوال میپرسیدم و توانایی نگهداشتنش رو نداشتم ینی اعتماد نداشتم به خودم که میتونم اون مطلبو به خاطرم بسپرم که متاسفانه در زمینه درسی تاثیر بسیارشدیدی روم گذاشته ، ببنا به حرف اطرافیان(تشخیص میدم کدوم تعاریف بیخوده و کدوم واقعی) من توانایی دارم. متاسفانه احساس میکنم بیش از اندازه ساده و واسه دیگران خوبم.(برعکس واسه خانوادم بدم)/به سختی رو خودم کار کردم تا از انزوا خارج شم و بازم مشکلات بالا رو دارم.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   حالا که می‌دونید چی شما رو دچار سختی و رنج کرده پس شاید وقتشه که تغییری ایجاد کنید. مثلا اگر فکر می‌کنید اعتماد به نفس پایینی دارید چطور رو برای مقالات مربوط سرچ کنید و تمرین کنید که آدم بااعتماد به نفس بالاتری باشید. در مورد هر مشکلی که باهاش روبه‌رو هستید اول تلاش کنید رفعش کنید و اگر نشد حتما از متخصصان مورد اعتماد کمک بگیرید.

 20. profile-placeholder بازنده حرفه ای گفت:

  ادم های باهوشی هم هستن که یک اشتباه رو صد بار هم تکرار میکنن.این ادم ها اعتماد به نفس پایینی دارن و بطور کلی ادم های ضعیفی هستن.اونا بدون حمایت هیچی نیستن.
  تجربه ای از زندگه خودم
  یک نابغه ضعیف
  برداشت خودم از خودم
  یک نمره بیست در لباس یک نمره صفر.بیستی که صفر شده.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   متأسفم که این نوشته چنین احساساتی رو در شما بیدار کرد. سعی می‌کنم توضیحی بدم و امیدوارم حالتون رو بهتر کنه. اول اینکه همه‌ی آدم‌ها استعداد دارن حتی اون آدم‌هایی که IQ پایین دارن همچنان در زمینه‌های دیگه می‌تونن مستعد باشن. نظریه‌های مختلف درباره‌ی هوش معتقدن انواع مختلفی از هوش وجود داره برای مثال هوش موسیقایی، هوش حرکتی، هوش میان‌فردی و…
   از انواع هوش‌هایی که امروز مورد توجه هست هوشی به اسم هوش هیجانیه، ممکنه یه نابغه‌ با آی‌کیو سرآمد هوش هیجانی پایینی داشته باشه. درباره‌ی اینکه این هوش چیه می‌تونین در صفحه اول سایت روی علامت ذره‌بین کلیک کنید و این عبارت رو سرچ کنین. خبر خوب اینکه این هوش اکتسابیه و میشه پرورشش داد.
   هوش شما باید در خدمت شما باشه و به کمکتون بیاد که زندگی بهتری داشته باشین. تکرار اشتباهاتی که در این مقاله عنوان شد به ضرر فرده و خب آدم باهوش از ضرر و درد و رنج ناشی از تکرار اشتباه دوری می‌کنه. امیدوارم مطالعه و تمرین درباره هوش هیجانی از شما یه نابغه‌ی خوشحال بسازه.

 21. profile-placeholder عبدالحسن بدرالدین گفت:

  سلام ممنون و متشکر از ارایه مطالب مفید امیدوارم همه ما روزی بتوانیم درست زندگی کردن را بیاموزیم بقول زنده یاد قیصر امین پور چقدر زود دیر میشود قبل از دیر شدن بفهمیم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که متن نظر مثبت شما رو جلب کرده، از همراهی‌تون با چطور ممنونم.

 22. profile-placeholder احمد گفت:

  استفاده کردم.متشکرم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که نوشته براتون مفید بوده

 23. profile-placeholder عيسي گفت:

  سلام سركار خانم شهيدي مقاله جالبي بود، گاهآ ما اشتباهاتي مي كنم اي كاش يك مقدار فكر مي كردم بعد انجام مي دادم. مرسي از مقاله خوبتان.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزاریم که همراه چطور هستید و همیشه به ما انرژی مثبت میدین. امیدوارم که نظر مثبت شما رو حفظ کنیم

 24. Roya.f Roya.f گفت:

  خیلی مقسی.واقعا خوب بود.
  سرزنش کردن هم مهمه شاید ادمهای مثبت و باهوش نه بطور مطلق بلکه کمتر سرزنش کردن خودشون بهر دلیلی ک بوده متوقف کنن.هرچند ک کار اسونی نیست اما باید انجام شه.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که متن تونسته نظر مثبت شما رو جلب کنه

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان