چطور درون‌گرایی، بیل گیتس را پولدار کرد؟

چطور درون‌گرایی، بیل گیتس را پولدار کرد؟
امتیاز مطلب: ٩٣%
93

اگر شخصیت درونگرایی دارید خوشحال باشید، چرا که می‌توانید به وسیله‌ی آن پولدار شوید. کافیست به بیل گیتس نگاه کنید؛ سوزان کین نویسنده‌ی کتاب پر‌فروش «هیس! قدرت درون‌گرایان در جهانی که نمی‌تواند صحبت نکند» و متخصص در مسائل درونگرایان در گزارشی در هافینگتون‌پست می‌گوید: بیل گیتس یکی از موسسین مایکروسافت فردی درون‌گرا است، این درحالی است که براساس گزارش مجله‌ی اقتصادی فوربز ارزش دارایی خالص او تقریبا ۸۰ میلیارد دلار است.

پس می‌بینید که درون‌گرا بودن خوبی‌های خاص خودش را دارد، مخصوصا زمانی که درباره‌ی موفقیت‌های مالی صحبت می‌کنیم. در این مقاله می‌خواهیم به نکات شخصیتی بیل گیتس و افراد درون‌گرایی مثل او در مباحث اقتصادی بپردازیم، و درباره‌ی تمایز آن‌ها با شخصیت‌های برون‌گرا صحبت کنیم.

تفاوت‌های اصلی درون‌گرایان با برون‌گرایان

درون‌گرایان در برابر برون‌گرایان

طبق آزمون شخصیتی مایرز-بریگز (MBTI)، شخص درون‌گرا انرژی خود را از درون خود دریافت می‌کند، نه از منابع خارجی. به همین دلیل، اکثر مردم فکر می‌کنند که اشخاص درون‌گرا خجالتی هستند ولی این امر برای همه‌ی درون‌گرایان صدق نمی‌کند. اشخاص درون‌گرای زیادی وجود دارند که در جمع‌های بزرگ به راحتی صحبت می‌کنند و در محیط کار رهبران بزرگی هستند. حتی درون‌گرایانی وجود دارند که زندگی خود را با اجرای هنرهای نمایشی و یا به عنوان استاد دانشگاه می‌گذرانند. تنها فرق آنها این است که بعد از یک روز طولانی برای گرفتن انرژی دوباره، باید زمانی را به خود اختصاص دهند.

سطوح انرژی (میزان انرژی بدنی و سرحال‌بودن) و مدت زمانی که افراد ترجیح می‌دهند با دیگران در ارتباط باشند، تنها نکات قابل توجه و جالب که تفاوت بین درون‌گرایان و برون‌گرایان را نشان می‌دهند، نیستند. در حقیقت، لایه‌های دقیق‌تر و منحصر‌به‌فرد‌تری در رفتار درون‌گرایان وجود دارد که باعث می‌شود بطور خاص برای کسب ثروت‌ در طولانی‌مدت مناسب باشند.


مقاله مرتبط: چگونه پولدار شویم؛ ۱۶ راه پولدار شدن که باید بدانید

درون‌گرایان کمتر تصمیمات لحظه‌ای می‌گیرند

بسیاری از درون‌گرایان را می‌شود با عبارتی که در ادامه می‌آید تشخیص داد: من زمانی را به فکر کردن تخصیص می‌دهم تا بدانم هنگام عمل چه کاری را می‌خواهم انجام بدهم. درون‌گرایان، آدم‌های منظم و تصمیم گیرنده‌هایی محتاط هستند؛ دو ویژگی‌ای که برای کسب ثروت در طولانی مدت بسیار ضروری هستند. رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki)، نویسنده و کارشناس مالی، می‌گوید: «مهم نیست چقدر پول درمی‌آورید؛ مهم این است که چقدر پس‌انداز می‌کنید.» این مسئله‌ باعث می‌شود شما ثروتمند شوید.

دکتر مریم جَهدی، دکتر مستقر در بخش روانی و سلامت رفتاری در دانشگاه اوهایو می‌گوید به این دلیل درون‌گرایان تصمیمات لحظه‌ای نمی‌گیرند که رفتار آنها بیشتر توسط پی‌آمدها و کمتر توسط پاداش‌ها هدایت می‌شود. طبق مطالعه‌ای در سایت LiveScience.com گفته‌ی جهدی تایید می‌شود که درون‌گرایان به جای هیجان‌زده شدن به خاطر لذت‌هایی که زود به دست می‌آیند، تمایل به پاداش‌های دیرهنگام دارند.

برعکس، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ توسط پرفسور دانشگاه کرنل ریچارد دپیو (Richard Depue) و دانشجوی فارغ التحصیل، یو فو (Yu Fu) انجام شد و نشان می‌داد که برون‌گرایان، دارای شیمی مغز متفاوتی نسبت به درون‌گرایان هستند. برون‌گرایان هنگامی که پاداشی به دست می‌آورند، مثل رسیدن به یک هدف مالی و یا خوردن یک غذای خوشمزه، مغزشان دوپامین بیشتری ترشح می‌کند. علاوه بر این در برون‌گرایان پاسخ به این دوپامین بسیار شدیدتر است؛ بنابراین آنها دفعات بیشتری فعال‌شدگی احساسات قوی مثبت را تجربه می‌کنند.

مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده و عنوان آن «مقیاس اعتیاد خرید برگن» است و توسط Journal Frontiers in Psychology در ماه سپتامبر منتشر شد، عنوان می‌کند: برون‌گرایی به مقدار زیادی با اعتیاد خرید مرتبط است و اظهار می‌کند برون‌گرایان احتمالا از خرید استفاده می‌کنند تا وضعیت اجتماعی خود را تقویت کنند و جذابیت اجتماعی خود را نگه دارند. مثل خریدن لباس و لوازم جدید برای هر موقعیت و مراسم. به این دلایل، برای برون‌گرایان سخت است که میزان خرج کردن خود را کنترل کنند و نظم کافی اقتصادی را برای ساختن ثروتی برای آینده داشته باشند.

درون‌گرایان تصمیمات سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ای می‌گیرند

سرمایه گذارای درون‌گرایان

دکتر جهدی درباره‌ی سرمایه‌گذاری درون‌گرایان چنین می‌گوید: درون‌گرا بودن می‌تواند در گذر زمان بر ثروتمند شدن فرد موثر باشد چرا که بسیاری از تصمیمات اقتصادی درون‌گرایان بر اساس اجتناب از تصمیمات بد، پیامدهای منفی و فرصت‌های از دست‌رفته گرفته می‌شود. در حالیکه یک برون‌گرا توسط پاداش‌های لحظه‌ای برای تقویت احساسات مثبتش هدایت می‌شود. احساساتی که در زمان یک خرید مهیج دارید. این درست برعکس چند سال انتظار برای دیدن یک بازدهی خوب از سرمایه است.

درکل، به گزارش رویترز سرمایه‌گذاری موفق نیازمند تاملی بادقت است و طرز تفکر درون‌گرایی به خاطر طبیعتش، تصمیمات با عجله و بدون تحقیق، برای مسئله‌ای به مهمی سرمایه‌گذاری را برنمی‌تابد. در حالی که بعضی از برون‌گرایان به دنبال هیجان و تصمیمات آنی هستند که این تمایل آنها را در معرض گرفتن تصمیمات سرمایه‌گذاری پرمخاطره و ناروا قرار می‌دهد، در حالیکه درون‌گرایانِ ساکت، دارای شمی محکم و مبتنی بر تحقیق هستند.

براساس مصاحبه مجله‌ی (U.S. News) با کین (Cain): درون‌گرایان علاقه دارند قبل از اینکه حرف بزنند یا عملی انجام دهند، به آرامی و عمیقا آن را پردازش کنند و با پاداش به تاخیر افتاده، مشکل ندارند. همچنین او برای رویترز توضیح داد که به همین دلیل است که سرمایه‌گذار افسانه ای وارن بافِت (Warren Baffett) اینقدر موفق است. کین می‌گوید: بافِت مثالی کلاسیک از یک انسان درون‌گرا است که با ‌احتیاط و سنجش مناسب همه‌ی جوانب، ریسک می‌کند.

درون‌گرایان در محل کار از بقیه بهتر هستند

برتری درون‌گرایان

علاوه بر مواظبت در خرج کردن و تفکر در سرمایه‌گذاری، درون‌گرایان در محل کار از بقیه‌ بهتر هستند؛ و این بهتر بودن می‌تواند به آنها کمک کند تا پول بیشتری دربیاورند و ترفیع رتبه بگیرند. ممکن است آنها خیلی پرحرف یا اجتماعی نباشند؛ درون‌گرایان می‌توانند چیزی که جنیفر کن ویلر (Jennifer Kahnweiler)، نویسنده و یکی از سخنرانان معروف در دنیا، چهار پی (۴P) می‌نامد را اجرا کنند: آمادگی (Preparation)، حضور (Presence)، تلاش (Push) و تمرین (Practice)؛ تا به رهبرانی لایق در محل کار بدل شوند.

همچنین درون‌گرایان، انسان‌های با فکر و وظیفه‌شناسی هستند. مارتی اولسن لینی (Marti Olsen Laney)، نویسنده‌ی «مزایای درون‌گرایی» به CNN گفته است که درون‌گرایان ویژگی‌های رهبری دارند که آنها را از برون‌گرایان متمایز می‌سازد. او می‌گوید: شما در انسان‌های درون‌گرا الگویی از وظیفه‌شناس بودن، درست انجام دادن کارها، خلاق بودن و توانایی حل کردن مشکلات را می‌بینید.

بر اساس مطالعه‌ی انجام شده در موسسه تحقیقاتی میشیگان افرادی که در صفت وظیفه‌شناسی نمراتی بالاتر از ۸۵ درصد مردم بدست آوردند هر سال ۱۵۰۰ دلار بیشتر از متوسط یک امریکایی درآمد کسب می‌کنند، که این مقدار در مدت حیات آنها بالغ بر بیش از ۹۶ هزار دلار درآمد و در پس اندازهای تمام عمرشان بالغ بر بیش از ۱۵۸هزار دلار خواهد بود.

حرف آخر

محققان مدتهاست علاقه‌ی زیادی به مطالعه‌ی تفاوت‌های بین درون‌گرایان و برون‌گرایان دارند. درحالیکه برون‌گرایان زمان زیادی از رهبری و مورد توجه بودن لذت برده‌اند، تحقیقات نشان می‌دهد که الان وقت درخشیدن درون‌گرایان است و آنها هم می‌توانند رهبرانی لایق باشند. اگر شما یک درون‌گرا هستید؛ بیشتر صلاحیت بهره‌وری از استعدادها و مهارت‌های منحصر‌به‌فرد خود را برای به دست آوردن موفقیت و ثروت دارید. کسی چه می‌داند شاید شما بیل گیتس بعدی بودید.

برگرفته از: Time

امیرحسین سلیمانی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (24)

 1. profile-placeholder حسین جباری گفت:

  مطب خوبی بود ولی با تفتیک انسانها مسیر را برای افرادی که فکر می کنند برون گرا هستند سخت میکنه
  چون مطلب بر اساس موفقیت هست به نظر من کلی گویی در مورد همه افراد باشد نه شخصیت خاصی

 2. profile-placeholder آندرسAndrés گفت:

  Thanks👌
  درونگرا عالي بود!ما يك سوم جمعيت جهان را تشكيل ميديم يعني كمتريم…ضمن اين كه صدا مون هم كم تَر ميرسه!ولي كار خانوم كين عالي بود كه فكر نكنن امثال ما ديوونه يا مشكل داريم!

  1. profile-placeholder پارسا گفت:

   يك درونگرا ، درونگرا بودن خودش را به يك برونگرا نميگويد و درمورد درونگرا بودنش اطلاع نمي دهد چون درونگراست

   1. sattar sattar گفت:

    خخخخخخخخخخ

 3. ماه رخ ماه رخ گفت:

  خیلی جالب بود!!

 4. profile-placeholder پوریا گفت:

  سلام من هم درونگرا هستم و کم و بیش در این مورد مطالعاتی داشتم . خصوصیاتی که در این مقاله ذکر شده خیلی به خصوصیات من نزدیک هست اما جالبی موضوع اینه که اسامی که مردم روی خصوصیات درونگراها میگذراند با صفات واقعی اونها جور در نمیاد…مثلا خجالتی , محافظه کار , کم حرف , جدی و … اگر تو جمع زیاد صحبت نکنی و ترجیح بدی بیشتر گوش کنی و فکر کنی میشی خجالتی …. اگر سر فرصت بعد از فکر کردن تصمیم بگیری میشی محافظه کار … اگر از شوخیهای بی مورد پرهیز کنی میشی جدی !!!!

 5. profile-placeholder اتابک گفت:

  هر کس در هر کدام از این طبقات میتونه آدم متفاوتی باشه. قسمت خوب پیام قابل توجه درونگراها اینه که برخلاف تصور عامه مردم ، درونگرا ها هم میتونند از این فرصت استفاده کنند تا متمایز تر از افراد عادی شوند.

 6. profile-placeholder وحید گفت:

  اینم بگم که هرکسی ویژگی های دارد که دیگری نداره پس نباید ازخصوصیاتی که دیگران دارن ومن ندارم ناراحت بشم بلکه باید بکوشم که خودمو بشناسم وبتونم به امید خدا عیوبم رو رفع کنم.

 7. profile-placeholder وحید گفت:

  باید انسان به خود شناسی برسه . اگه خودمون رو شناختیم دیگه مشکلات وعیوبمون رو میتونیم حل کنیم .چه درون گرایانی که درجامعه طرد شدندوچه برونگرایانی که ازعلم و دانش دورشدندفقط مهم اینه که خدایی باشی. اگه دنبال خدا باشیم خدا خودیش عیوبمون رو کم کم رفع میکنه.

 8. profile-placeholder زهراحلیمی گفت:

  تشکر,من هم یک درونگراهستم اماهمیشه منوازاین بابت سرزنش میکردن اما حالا فکرمیکنم من بهترینم.

  1. علیرضا ناظم‌زاده علیرضا ناظم‌زاده گفت:

   همین مهمه که خود آدم راجع به خودش چی فکر کنه
   🙂

 9. profile-placeholder حسین گفت:

  والا من یه تست شخصیت شناسی دادم نتیجه اش شد که من isfj هستم امسال هم کنکور انسانی شرکت کردم و دوست دارم در رشته اقتصاد و مالی مشغول به تحصیل شوم ولی با توجه به تست شخصیت شناسی که دادم میترسم این رشته بدرد من نخوره و در این رشته موفقیتی کسب نکنم برای همین خیلی میترسم نمیدونم باید چیکار کنم؟ در درس ریاضی متوسط به پاِیین هستم البته میشه ریاضی یاد گرفت

  1. علیرضا ناظم‌زاده علیرضا ناظم‌زاده گفت:

   سلام حسین جان
   این تست‌ها اونقدرها هم دقیق نیستن که بخوان اینقدر نگرانت کنن. مطمئنم شیش ماه دیگه دوباره تست بدی نتیجش یه چیز دیگه میشه…. بعدش هم اگه کنکور لیسانس دادی که یعنی ۱۸ سالته. تو این سن ها آدم اینقدر عوض میشه که شاید ۱۰ سال دیگه خودت باورت نشه. پس نذار این تست‌ها انگیزت رو کم کنه و با انرژی به مسیرت ادامه بده. البته اقتصاد و مالی خیلی ریاضی احتیاج داره و پیشنهاد می‌کنم روی ریاضی کار کنی

 10. profile-placeholder علی بهار گفت:

  من فکر می کنم جدا از همه عوامل شانس در موفقیت تاثیر شگرفی دارد

  1. profile-placeholder وحید گفت:

   علی اقا هیچ اتفاقی دراین دنیا شانسی وبدون دلیل نیست.هر اتفاق و حادثه ای بخاطر علتی هست. خدا هدفمنده پس نتیجه میگیریم جهان وتمام کارهای جهان رو روی دلیل وهدف ایجاد کرده.

 11. زهره مثنا زهره مثنا گفت:

  به نظرم پیام مطلب درست دریافت نشده توسط دوستان: برای اینکه موفق بشید لازم نیست درونگرا باشید (یا بشید!) کافیه همین مواردی که اینجا آورده رو سعی کنید در خودتون تقویت کنید (با هر نوع شخصیتی که دارید). راهتون کلی هموارتر میشه

 12. profile-placeholder حمید محمدی گفت:

  ممنون من یه بیرون گرا هستم ولی تلاش میکنم خودم را قناعت بدهم تا از این وضعیت بیرون شوم و یک درونگرا شوم امیدوارم این مقاله من را کمک کند تا بتوانم از این حالت بیرون شوم .

 13. profile-placeholder مریم گفت:

  با تمام این توصیفات و تعریفایی که از درونگراها شد اینو باید بگم که درونگراها غالبا احساس تنهایی دارن و توی جمع ها اکثرا تنهان واز نظر روحی خیلی حساستر هستن اینارو میگم چون خودم یه درونگرام توی کارمم موفقم اما درونگرا بودن خیلی هم جالب نیست خیلیاتون خوب میدونین که چی میگم

 14. profile-placeholder نصیر احمد ساعی گفت:

  I am درونگرا ، خوشمان آمد

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   درون گرا Good Luck being
   D:

 15. profile-placeholder یحیی گفت:

  من برونگرا هستم شاید باور نکنید اما واقعا دلم میخواد درونگرا بودم البته نه به خاطر این مقاله که تصادفی خوندمش بخاطر آرامشی که درونگراها دارن. بخاطر رفتار منطقی ترشون بخاطر بیشتر جدی بودنشون بخاطر کم حرف بودنشون احساسی عمل نکردنشون و …
  نمیدونم راهی هست یه برونگرا رو درونگرا کرد
  البته بدون اینکه افسرده بشه!!!
  ؟؟!!

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   درود یحیی
   چیزی که مسلم هست اینه که آرامش داشتن و منطقی بودن و احساساتی عمل نکردن رو می شه تمرین کرد و یاد گرفت. یعنی برونگرانی مانع موفقیت افراد نمی شه.

 16. profile-placeholder محسن گفت:

  مرسی، کلی انرژی گرفتم چون من هم یک درونگرا هستم D:

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   چه عالی!‌امیدوارم به زودی بیل گیتس وار پولدار هم بشید!!‌

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان