۵ نشانه که می‌گوید هوش شما بالاتر از متوسط جامعه است

۵ نشانه که می‌گوید هوش شما بالاتر از متوسط جامعه است
امتیاز مطلب: ٧٠%
70

هوش یا ضریب هوشی به دانسته‌های شما مربوط نیست، بلکه سرعتی است که اطلاعات جدید را دریافت می‌کنید. مطالعات نشان داده‌اند که ضریب هوشی در سن پایین تثبیت می‌شود و تا آخر عمر به همان اندازه می‌ماند. اگرچه ضریب هوشی قطعا تنها چیزی نیست که موفقیت در زندگی را تعیین می‌کند، تحقیقات نشان می‌دهد که حتی مهم‌ترین عامل نیز به شمار نمی‌آید. البته داشتن ضریب هوشی بالا چیز بدی نیست. در واقع، هیچ کس بدش نمی‌آید که هوش بالایی داشته باشد.


مقاله مرتبط: ترفندهایی که شما را باهوش‌تر از آنچه هستید نشان می‌دهد

فرق بین نبوغ و حماقت این است که نبوغ حدی دارد.

بسیاری از ما به زندگی خود ادامه می‌دهیم، بدون اینکه دقیقا بدانیم چقدر باهوش هستیم. اندازه‌گیری ضریب هوشی دشوار است و فقط در صورتی که قبول کنید هزینه‌ی تقریبا بالایی به یک متخصص بپردازید، می‌توانید بفهمید که ضریب هوشی‌تان چقدر است. تحقیقات جدید نشانه‌های جدیدی یافته‌اند که تجربیات اولیه‌ی زندگی را به هوش بالا مرتبط می‌سازند. اگر هر کدام از این نشانه‌ها برای شما صادق باشد، احتمالا ضریب هوشی بالایی دارید.

۱. مضطرب هستید

اضطراب همیشه بد نیست و یکی از نشانه‌های هوش بالا محسوب می‌شود.

فکر اینکه اضطراب چیز خوبی باشد سخت است؛ اما شواهد می‌گویند که احتمالا مضطرب بودن خیلی هم بد نیست. روان‌پزشکی به نام جرمی کاپلان (Jeremy Coplan) بر روی بیمارانی با اختلالات اضطراب مطالعه کرد و دریافت که افراد با شدیدترین علائم بیماری، هوش بالاتری نسبت به افرادی با علائم متوسط بیماری داشتند. سایر مطالعات نیز رابطه‌ی بین نمرات بالاتر در ضریب هوشی کلامی را با میزان اضطراب بالاتر تأیید کرده‌اند. همچنین یک آزمایش پیچیده در مرکز میان‌رشته‌ای هرزلیا (herzliya) در اسرائیل انجام شد. در این آزمایش، محققان از شرکت‌کنندگان می‌خواستند تا کارهای هنری را که توسط یک برنامه‌ی نرم‌افزاری نمایش داده می‌شد، ارزیابی کنند و سپس یک ویروس کامپیوتری جعلی ایجاد می‌کردند، طوری که به نظر می‌رسید شرکت‌کنندگان کاری کرده‌اند که کامپیوتر ویروسی شده است. سپس شرکت‌کنندگان را به یک مأموریت اضطراری می‌فرستادند تا به دنبال پشتیبانی فنی بروند، و در این راه، موانع دیگری برای‌شان قرار دادند. آنها دریافتند که مضطرب‌ترین شرکت‌کنندگان دارای بالاترین تمرکز و کارایی در انجام تکالیف بودند. پس دفعه‌ی بعد که کسی به شما گفت دست از نگرانی بردارید،‌ بگویید این نگرانی ناشی از نبوغ بسیار بالای شماست و دست خودتان نیست!

۲. از سنین پایین خواندن را آغاز کردید

یک مطالعه‌ در بریتانیا بر روی ۲۰۰۰ جفت دوقلوی همسان نشان داد که علی‌رغم ژن‌های یکسان، کودکانی که از سن پایین‌تر خواندن را آغاز می‌کنند، نمرات بالاتری در ضریب هوشی (هم کلامی و هم غیرکلامی) نسبت به خواهر و برادرشان کسب می‌کنند. شاید ظاهرا توضیحش بسیار آسان باشد:‌ کودکانی زودتر خواندن را یاد گرفتند که باهوش‌تر بودند. اما قضیه به این سادگی نیست. محققان نتیجه گرفتند که یاد گرفتن زودهنگام خواندن، در واقع بر رشد اثر می‌گذارد و باعث باهوش‌تر شدن کودک می‌شود. پس اگر از سن پایین شروع به خواندن کردید، شاید به خاطر این نباشد که باهوش هستید؛ بلکه احتمالا شما باهوش هستید، چون از سن پایین شروع به خواندن کردید.

۳. چپ دست هستید

افراد چپ دست دارای هوش بالاتری هستند.

به نظر می‌رسد معلمانی که تلاش می‌کردند تا کودکان چپ دست را وادار به نوشتن با دست راست کنند، کارشان اشتباه بوده است. اگرچه شواهد بسیار کم و اثبات‌نشده‌ای در مورد رابطه‌ی بین چپ دست بودن و ارتکاب جرم وجود دارد، چپ دست بودن از نظر هوشی دارای فوایدی است. یک مطالعه‌ی گسترده نشان داد که چپ دست بودن با تفکر واگرا ارتباط دارد و این ارتباط در مردان بیشتر دیده می‌شود. تفکر واگرا به معنای یافتن راه‌حل‌های جدید در حل‌ مسئله و نیز توانایی منحصر به فرد در ترکیب دو موضوع بی‌ربط و معنادار ساختن‌شان است که یکی از نشانه‌های نبوغ به شمار می‌آید.

۴. در کودکی موسیقی یاد گرفته‌اید

مطالعات مختلفی نشان می‌دهند که آموزش موسیقی باعث افزایش هوش کلامی و عملکرد اجرایی می‌شود. این مهارت‌ها برای تمرکز و خودکنترلی بسیار مهم هستند. در مطالعه‌ای که توسط روان‌پزشکی به نام سیلوین مورنو (Sylvain Moreno) انجام شد، ۴۸ کودک در سنین بین ۴ و ۶ در یک برنامه‌های آموزش کامپیوتری شرکت کردند که توسط یک معلم اداره می‌شد.

برای چهار هفته، پنج روز در هفته و روزی یک ساعت، نیمی از دانش‌آموزان یک برنامه‌ی موسیقی و نیم دیگر یک برنامه‌ی هنرهای تجسمی انجام می‌دادند. در پایان آزمایش، ۹۰٪ کودکانی که آموزش موسیقی دیده بودند در ضریب هوشی کلامی پیشرفت داشتند. پس اگر در کودکی تحت آموزش موسیقی قرار گرفته‌اید، نشانه‌ی خوبی برای ضریب هوشی بالاتر شماست.

۵. شوخ‌طبع هستید

دلقک‌ها خوشحال شوند! تحقیق‌ها نشان داده‌اند که ارتباط قوی بین شوخ‌طبعی و نمرات بالا هم در هوش کلامی و هم استدلال انتزاعی وجود دارد. ظاهرا بامزگی شما نتیجه‌ی ذهن باهوش‌تان است.

جمع‌بندی

این فهرست قطعا کامل نیست و اگر هیچ کدام از موارد بالا برای شما صادق نیست، اصلا بدین معنا نخواهد بود که امکان ندارد ضریب هوشی بالایی داشته باشید ولی اگر تعداد زیادی از این موارد در شما وجود دارد، احتمالا باهوش‌تر از متوسط جامعه هستید.

برگرفته از: linkedin

برچسب‌ها:
میترا دانشور نویسنده و عضو هیئت تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (56)

 1. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام من بیشتر این غلایم رو دارم الا دوتا : راست دست و زود نوشتن و زود سخن گفتن . بنده تا مدتی زیادی نتوانستم حرف بزنم بطوری که والدین شک به لال بودن من کردن بعد بنده و.اقعا از اضطراب در جمع خصوصا توی خیایان دارم تمام صدا ها حرکات و رفتار افرادرا انالیز می کنیم نمی تونم جلوی اینو بگیرم چند بار تست هوش دادم اول متوسط بودن ولی الان بالای ۱۴۰ زدن فک کردن از سر عادت کردن باشه چندتا جدید همین رو به من نشون دادن بعد واقغی گفتار روزمره مردم و خانواده ام حوصله امک رو سر می بره اصلا حوصله شنیدن این حرفا رو ندارم ولی توی مسال فنی تقربیا حرفه ی و مثال علمی همین طور از همه چیز بر میام و بعضی ها مجبورم استعداد خودم رو مخفی کنم خصوص توی مدرسه که بدلیل این مشکل چند بار معلمان با من لج می کردن و قدرت پیش بینی قوی دارم و بعد بیشتر از ۷ ساعت نمی تونم بخوام اصلا بعد از موسیقی بی کلام زیاد خوشم میاد راستش بنده آدم عادی ام ولی اطرافان یه جوری دیگه به من نگاه می کنن و از تنهای شدید رنج می برم به نظرم بیشتر ادم های اطرافم هوش کافی برای درک بنده رو ندارن واقعا یک تنهایی وحشت ناک

 2. profile-placeholder حسین گفت:

  سلام. خسته نباشید میگم بابت نظرات اعضا.
  این که در مطلب دقت نمیکنن و صرفا دوست دارن نظر خودشون رو هرجور شده و بدون در نظر گرفتن اصل مطلب و توضیحاتی که داده شده، بگن، بنظر من همین بیان کننده هوششون هست و نیاز نیست دنبال مطالبی بگردن که بیانگر این باشه که آیا علائم باهوش بودن دارند یا خیر 🙂

 3. profile-placeholder morteza گفت:

  همه نابغه هستن ولی اگه توانایی یک پرنده رو برای شنا کردن تو آب در نظر بگیرید اون پرنده فک میکنه که یه احمقه

 4. profile-placeholder مریم گفت:

  من شوخ طبعم و به خاطر کنترل شرایط و احساساتم کمتر مضطربم چپ دست نیستم چون خدا و بیان ژن هام این اجازه رو نداده تازه امکان یادگیری موسیقی رو نداشتم کلا اومدم به جز یک مورد مقالتونو نقض کنم و برم…

 5. profile-placeholder Ava.s گفت:

  هر کسی میتونه توی هر چیزی نه تنها باهوش بلکه نابغه باشه ممکنه به ظاهر ابله به نظر بیاد ولی ذهنش پر از هوش و خلاقیت باشه نابغه بودن توی همه وجود داره فقط یکم باور خود فرد رو می طلبه توجه داشته باشین که فقط ریاضی و فیزیک معیار هوشی آدما نیسن ما نابغه نقاشی داریم نابغه موسیقی و نابغه خیلی چیزهای دیگه که به ذهن خیلیا نمیرسه پس نمیشه برای هوش معیاری گذاشت ممکنه واقعا ازین چیزایی که شما گفتید یه باهوش دربیاد ولی اگه بخوایم یه نابغه مثل انیشتین رو که همه میشناسن مثال بزنیم اون نه چپ دسته نه دلقک بوده نه تو بچگی موسیقی یاد گرفته و کسی بوده که به بیخیالی معروف بوده نه مضطرب بودن … امیدوارم روز به روز مطالبتون بهتر و پر بارتر از روز قبل باشه تا جایی که دیگه هیچ کس هیچ ایرادی نتونه بگیره 🙂

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 6. profile-placeholder پروین خانوم گفت:

  خیلی عذرمیخوام ولی بنظرمن اصلا باعقل جور درنمیاد.. ینی چی ک مضطرب باشی ینی باهوشی؟!چپ دست بودن؟!درکودکی موسیقی و خواندن یادگرفتن؟!خب اگ کسی استعدادشو داشت ولی امکاناتشو نداشت و یادنگرفت؛ینی کم هوشه دیگه؟!همین الان توی یه مقاله دیگه خوندم که یکی از ویژگیای افراد باهوش اینه ک دنبال تکامل خودشون هستن و روزبه روز به توسعه فردی درزمینه های مختلف میپردازن…بنظرشما عایا این مورد با مضطرب بودن که شما بیان میکنید جوره؟!اصلا اضطراب که ارامش رو از ادم میگیره پس کسی که باهوشه؛میفهمه که بازدهی توی مواقع اضطراب و استرس شدیدا پایین میاد..و تمام سعیش رو میکنه که بر اون غالب بشه نه اینکه به دوستانش که بهش میگن نگران نباش وتوکلت به خدا و این جور چیزااا؛بهشون بگه:نه عزیزم!من باهوشم!!!!!شما خنگید!!!درک نمیکنید!!!!
  خانوم دانشور نه تنها شما؛بلکه تمام نویسندگان و مترجمان این سایت خوب؛رسالتی برعهده دارید و اون انتقال مطالب هست و فکر میکنید با گفتن این حرف”من فقط مترجم هستم..نویسنده یک روانشناس معروف خارجیه…منبعش فلان جا موجوده و….”آیا مسئولیت شما درمقابل اطلاعاتی ک منتقل میکنید سلب میشه؟؟اصلنم همچین چیزی نیست؛لطف کنین یه مقاله رو بخونید..با مطالب موجود تطابق بدین و ازهمه مهمتر با منطق خودتون!!یقینا قابل پذیرش نخواهد بود همچین موارد سطحی ای برای تعیین هوش وشماهم خواهید فهمید…شما وظیفتون سنگینه..لطفا اهمیتش رو درک کنین و هر مقاله ای که بدستتون رسید روترجمه نکنین یا اگر ترجمه کردین داخل سایت نذارید تا اطلاعات سطحی یا نادرست منتشر نشن..وگرنه کاره شما نشر شایعات میشه و بی ارزش!!

  اگر میدونستم این پیام خونده نمیشه؛وقت باارزشمو نمیذاشتم بنویسمش..اولشم گفتم کوتاه مینویسم ولی بازم نتونستم…تا وسطش گفتم بذار تا اخر مینویسم..چون مطمئنم که خونده میشه و “ترتیب اثر” داده میشه…
  شاید خیلیا بامن موافق باشن ولی انقدر این مقاله سطحی بود که حتی لزومی ندیدن نظری قید کنن..((سایتی که چنین اطلاعات کودکانه و سطحی رو منتشر میکنه؛هرچیم ما بگیم چه فایده؟!مگه خودشون نمیفهن چقد مطلب داغوووونیه؟؟اگ نمیخواستن منتشر نمیکردن..گفتن بیفایدس بابا…ولش کن))

  ولی من ب سایتتون علاقه دارم و دوستانه سعی کردم بهتون بگم که باعث پایین اومدن سطح خودتون میشید بااین مقاله های ضعیف..
  اول خودتون ارزیابی کنین بعدش قرار بدین تو سایت..انقدرام سخت نیست..لول و کلاس کارتون هم بالا میره:-)

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه وقت گذاشتید و با حوصله نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. ولی همچنان با شما موافق نیستم، اولا این مقاله نگفته این نشانه‌ها حتما به معنای باهوش بودن هستند و اصلا تاکیدی نداره که فقط و فقط این نشونه‌ها ملاکند. دوما هر مورد به تحقیقاتی که انجام شده اشاره کرده و از اون‌ها نتیجه‌ گرفته، پس بدون اساس هم نیست. ولی اینکه چون به نظر شما موارد ذکر شده منطقی نیستند، یعنی صحت ندارند، دلیل مناسبی نیست که کل اطلاعات رو زیر سوال ببرید. حتی اگر مثال نقضی هم وجود داشته باشه جای تعجبی نداره، چون مخصوصا در حوزه‌ی روانشناسی حتی مقالات کاملا علمی و آکادمیک در بالاترین سطح هم گاهی دارای نتایج متناقض هستند. موفق باشید.

 7. profile-placeholder هلیا گفت:

  من هم از ۵ ویژگی ۴ تا شو داشتم..

 8. milad nawrozi milad nawrozi گفت:

  هر موضوع دیگه ای هم میتونه نشون دهنده ی سطح هوش فرد باشه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   قطعا همین طوره. این مقاله هم چکیده محدودی از چند مورد هست.

 9. profile-placeholder الناز گفت:

  ولی خوشحالم خیلی چیزایی که نوشتین به دردم خورد مخصوصا اونی که درباره ی استرس بود چون من همیشه قبل از امتحان استرس دارم☺😉

 10. profile-placeholder الناز گفت:

  سلام خیلی عالی بود من همی اون خصوصیت ها رو دارشتم مخصوصا شوخ طبعی ولی چپ دست نیستم☺

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

   1. milad nawrozi milad nawrozi گفت:

    هیچ وقت به کسی نگین موفق باشید .

    1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

     میتونم دلیلش رو بدونم؟

 11. profile-placeholder Bahare گفت:

  خیلی مقاله کاملی نیست شاید بهتر بود بیشتر روش کار میکردین.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   اگر به منبع مراجعه کنید، می‌بینید که مقاله‌ی حاضر، ترجمه‌ی یک مقاله‌ی خارجی بوده که توسط یک روانشناس معروف نوشته شده.

 12. profile-placeholder Bahare گفت:

  سلام ممنون از مقاله شما.بنظرم چب دست بودن و مضطرب بودن خیلی نمیتونه درست باشه.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، این مقاله یک جمع‌بندی از مطالعات انجام شده در سراسر جهان هست و نویسنده یک روانشناس معروف خارجی است. با این حال شاید با انجام مطالعات بیشتر نتایج متفاوتی به دست بیاد.

   1. profile-placeholder Bahar گفت:

    تشکر.موفق باشین

 13. profile-placeholder آذین گفت:

  اطلاعات من در آوردی و یا اثبات نشده از نظر علمی.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   فکر می‌کنم اگر دقیق‌تر متن رو بخونید می‌بینید که برای اکثر موارد، شواهدی از مطالعات علمی آورده شده. ضمنا مقاله نوشته‌ی یک روانشناس شناخته شده‌ی خارجی است و منبع هم در پایان مقاله وجود داره.

 14. profile-placeholder Latif:-) گفت:

  اینایی که نظر میدن خیلی بیکارن!
  اونایی که باهوشن میبینن و به خاطر میسپرن و میرن بنظرم بعضیا زیادی سادن!

  1. profile-placeholder الناز98 گفت:

   پس خیلی بیکاری که نظر دادی !

 15. زهره مثنا زهره مثنا گفت:

  آخ جون من باهوشم :-دی

 16. profile-placeholder Kosarjhn گفت:

  خوب بود به طور خلاصه مطلب رسونده شده بود👌

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   باعث خوشحالیه که براتون مفید بوده.

 17. profile-placeholder بهاره رضا جو گفت:

  واقعا جالب بود؛ در مورد خودم هم معلمم که نه، مادرم اجازه نمیداد با دست چپ بنویسم! آخرش هم با همه مقاومتی که کردم راست دست شدم!!!

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 18. profile-placeholder علی گفت:

  کاش به جای واژه ی دلقک کمی زیبا تر صحبت می کردید؛ شاید نوشتن نیز نشان دهنده ی هوش نویسندست.

  موفق و پیروز باشید

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از توجه و دقت نظر شما.
   با نوشتن واژه دلقک قصد مکدر کردن خاطر شما رو نداشتیم. فقط دلقک نماد خندوندن آدماهست و واقعا هم به هوش و خلاقیت زیادی نیاز داره.

  2. profile-placeholder الناز گفت:

   بهتر نبود نگاه بهتری به این کلمه داشته باشی دوست عزیز؟من اصلا فکر نمی کنم منظور ایشون توهین به کسانی که شوخ طبع هستند بوده باشه.

 19. profile-placeholder کاپتان گفت:

  اخه دلقک ؟؟؟ چه بی ادبانه !

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   دلقک به معنای واقعی کلمه، و نه به عنوان برچسبی برای تمسخر که بی ادبانه نیست!!

 20. profile-placeholder هدی بانکی گفت:

  جالب بود
  در مورد اضطراب یک نکته‌ی جدید و عجیب گرفتم!

 21. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

  قبلا نبوغ رو تو «انیشتین» خلاصه میکردم؛ الان تو «یه بچه‌ای که یه کاغذ تو دست چپش گرفته و داره از روش جوک میخونه، بعد یهو مضطرب میشه میره پیانو میزنه!»

  1. profile-placeholder م گفت:

   حال کردم قشنگ بود

  2. profile-placeholder مهران گفت:

   مورد اول کی گفته هر کی مضطربه با هوشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی هر کسی نمیتونه احساسات و اوضاع رو کنترل کنه و ناچار به لرزیدن و عرق ریختن میفته با هوشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟با هوش اونه که مغزش قدرت اینو داشته باشه که بتونه شرایطو کنترل کنه و با ارامش و تجزیه تحلیل مشکلات و موانع به موفقیت برسه اون ازمایشی که گفته بودی به فرض اینکه صحت داشته باشه دلیل موفقیت افراد مضطرب این بوده که از شکست میترسیدند و خودشونا به هر دری میزنند تا شکست نخورند
   مورد دوم درست نیست کسی که تلاش کرده و وقت گذاشته و قبل مدرسه خوندن یاد گرفته ربطی به هوشش ندارا اگه میگفتی خوب و زود یاد گرفته یه چیزی. اما این حرف فقط از ذهن یه بچه کوچولو بیرون میاد
   مورد سوم مزخرف ترین مورد . وقتی اطلاعاتت ناقصه مقاله ننویس این فقط یه شایعه بین مردمه که (هرکی چپ دسته نابغه است. مثل انیشتین). چهار تا عکس که از انیشتین ببینی و اون مغزی که رو شایعات مردم دایورت شده رو به کار بندازی میفهمی که داره با راست مینویسه البته با چپم می تونسته بنویسه.درستش اینه:اگه دو مغز یکسان داشته باشیم یعنی با یه قدرت و با یه توانایی اون مغزی که تو بدن چپ دستس به دلیل ارتباطات بین دو نیم کره بهتر کار میکنه و این به این معنی نیست که هر چپ دستی با هوش تر از یه راست دسته. ممکنه یه راست دست مغز قدرتمند تری داشته باشه و با هوش تر باشه. چپ دست احمق زیاد داریم. یه دوستای خودم چپ دسته صبح تا شب درس میخونه و هیچی حالیش نیست استاد هفتصد بار باید یه چیزو بگه تا بفهمه از این گذشته هوش اجتماعی افتضاحی داره و از این گذشته افراد راست دست شوخ ترند و این موضوع مورد پنجا رد میکنه که افراد چپ دست با هوشند و هرکی با هوشه شوخه پس هوش بازم ربطی به چپ دست یا راست دست بودن نداره با این که خودم چپ دستم
   مورد چهار بدی نیست. خوبه
   مورد پنج کسی شاده و میتونه با حال جوک بگه و مسائلو شوخی بگیره و بتونه بقیه رو بخندونه ربطی به هوشش نداره هر ادمی میتونه این استعداد ها رو داشته باشه حتی اگه احمق باشه
   جمع بندی خودم: هر ادمی هوش و استعداد داره اما همه فقط تو یه موضوع هوش ندارند هر کسی تو یه زمینه ای هوش داره. تو همه قسمتایی که خودم گفتم اینا با هوشند اونا نیستند منظورم هوش تو زمینه تحصیل بوده نه همه زمینه ها این تفکر که بعضیا با هوش تر بقیند قدیمی شده هر کی هم تو یه زمینه ای استعداد نداره با تلاش میتونه تو اون زمینه موفق بشه
   البته هوش و عقلو باهم قاطی نکنید یه نفر میتونه با هوش باشه ولی عاقل نباشه
   افرادی هستند که به راحتی مسائل سخت فیزیکو حل میکنند ولی عقلشون در حد جلبکه
   خانم میترا دانشور من نمیدونم شما تو اون دانشگاه چیکار می کنید؟ گِل بگیرند در اون داشگاهی رو که محصلاش مثله بچه ها فکر میکنند
   با هر ازمایشی که صحت داشتنش معلوم نیست که نمیشه هر چیزو ثابت کرد و ازش نتیجه کلی گرفت

   1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

    سلام دوست عزیز
    خانوم دانشور از همکارای بسیار خوب من و “مترجم” این مطلب هستن. منبع اصلی رو پایین جلوی “برگرفته از: ” میتونید ببینید.
    چیزی که اون بالا من نوشتم صرفا بخاطر دیدگاهیه که نسبت به کلمه “هوش” داشتم و البته هنوزم دارم. در این زمینه (یعنی هوش و متعلقاتش) صاحب نظر نیستم و اصلا هم نخواستم مقاله رو زیر سوال ببرم (شاید ناخواسته این اتفاق افتاده، که در این صورت همینجا از خانوم دانشور معذرت میخوام) میتونیم اینجوری نگاه کنیم که اینجا یه مکانیه که فارغ از هر نوع اندیشه و طرز تفکری، میتونیم دیدگاهمون رو با ادبیات خاص خودمون بیان کنیم..

  3. profile-placeholder مهران گفت:

   باحال بود درست میگی

   1. profile-placeholder مهران گفت:

    چیزی که نوشتم در تایید خانم رقیه محمدی و در مقابله با چرت و پرتای میترا دانشور
    بود

    1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

     ممنون از نظرات شما و خانم محمدی، با توجه به اینکه بنده صرفا یک مقاله‌ی خارجی از یکی از روانشناسان شناخته شده در دنیا رو ترجمه کردم، حقی جهت دفاع از اطلاعات موجود در مقاله برای خودم نمیبینم و البته نظر هر کس قابل احترامه. موفق باشید.

 22. profile-placeholder پارسا زاهدی گفت:

  من فقط یکیشو داشتم :'(
  گزینه یک ¬¦

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   قطعا یه دونه بهتر از هیچیه! و همونطور که در نتیجه‌گیری اومده،‌ این نشونه‌ها بسیار محدودند و معیار کاملی برای سنجش هوش نیستند. موفق باشید.

 23. SA.MR_32 SA.MR_32 گفت:

  جالب بود فقط ینی کسی دست راست باشه فرقی داره؟

 24. محمدعلی نصیری محمدعلی نصیری گفت:

  فقط مورد ۵ 🙂

 25. profile-placeholder حسبن گفت:

  مطلب خوبی بود مخصوصا قسمت اضطرابش که به نظر تحلیل و تحقیق جدیدی هست
  ممنون که چنین مطالب با ارزشی رو جمع آدری میکنید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده. موفق باشید.

 26. profile-placeholder مهدی گفت:

  سلام.
  درمورد مقدمه یه نکته هست:
  وقتی در ted سرچ کنید brain همایشی هست که در آن توضیح میده iq قابلیت افزایش دارد با روش هایی مختلفی.تو این قسمتش بصورت خاص توضیح میده که iq میتونه افزایش پیدا کنه واگر نه بصورت
  پراکنده خیلی جاها دیدم یا خوندم که مثلا افرادی که یک مقطع تحصیلی را میگذرانند نسبت به ابتدای آن مقطع در صورت موفقیت در تحصیل نمره iq بیشتری دارند یا افراد بعد از یادگیری یک زبان خارجی.
  این مقدمه الان یک باور اشتباه و رایج به شمار می اید.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از توضیحاتتون. راستش فکر می‌کنم این موضوع همیشه جنجالی و بحث‌برانگیز بوده و همچنان هیچ قطعیتی در مورد خیلی از یافته‌ها، مخصوصا توضیحات مقدمه، وجود نداره. به هر حال ممنون از دقتتون. موفق باشید.

 27. profile-placeholder امیر گفت:

  هیچکدم ازاین نشانه ها رو نداشتم. ولی اشکال نداره. مهم نیست .

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   همونطور که در جمع‌بندی مقاله اومده، قطعا این پنج تا نشانه خیلی محدودن و معیارهای کافی برای سنجش میزان هوش نیستند. به نظرم هر کس ویژگی خاصی داره که از بقیه متمایز میشه. موفق باشید.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوش به حالتون! من ۲تاشو داشتم 🙂

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان