چگونه جذاب صحبت کنیم؛ نکاتی برای اینکه دیگران را مبهوت خود کنیم

چگونه جذاب صحبت کنیم؛ نکاتی برای اینکه دیگران را مبهوت خود کنیم
امتیاز مطلب: ٩٢%
92

برخی از افراد آن‌قدر جذاب صحبت می‌کنند که محال است از نشستن پای صحبت‌هایشان خسته شوید. احتمالا شما هم دل‌تان می‌خواهد بتوانید مثل این افراد، طوری صحبت کنید که دیگران شیفته‌ی صحبت‌ کردن‌تان شوند. حتما می‌پرسید چگونه جذاب صحبت کنیم تا شنونده متقاعد شود پای صحبت‌هایمان بنشیند. جالب است بدانید خیلی از افرادی که جذاب صحبت می‌کنند، بخش قابل توجهی از این جذابیت را مدیون صدایشان هستند. به عبارت دیگر، این افراد توانسته‌اند با آموزش دادن صدایشان، مخاطب‌ جذب کنند. هر کسی می‌تواند با رعایت نکات و انجام تمریناتی که در ادامه اشاره خواهیم کرد، صدایش را در مدتی نسبتا کوتاه، دلپذیرتر از آنچه که هست، تبدیل کند. پس با ما همراه باشید تا با عادات و تمرینات درست صحبت کردن بیشتر آشنا شوید.


مقاله مرتبط: ۳ اشتباه رایج در صحبت کردن که شما را بدون اعتماد‌به‌نفس نشان می‌دهد

عادات صحبت کردن در جمع

۱. رسا صحبت کنید

چگونه جذاب صحبت کنیم - رسا صحبت کنید

نه خیلی آهسته و نه خیلی بلند صحبت کنید. حجم صدایتان باید به اندازه‌ای باشد که به راحتی شنیده شود، اما گوش را از بلندی زیاد آزار ندهد. اگر مِن‌مِن کنید یا اینکه صدایتان فقط در حد پِچ‌پِچ به گوش برسد،حضورتان در گفت‌وگو نادیده گرفته خواهد شد و چه بسا دیگران مدام وسط صحبت‌تان بپرند و رشته‌ی کلام‌تان را قطع کنند. منظور این نیست که داد بزنید، بلکه فقط سعی کنید بلندی صدایتان را متناسب با موقعیت تغییر بدهید. مثلا اگر مقابل جمعیتی صحبت می‌کنید که تعدادشان زیاد است، باید بلندتر صحبت کنید تا صدایتان به گوش همه برسد. اما در شرایط عادی و مکالمات روزمره لازم نیست خیلی بلند صحبت کنید؛ چرا که ممکن است با بلند صحبت کردن نابه‌جا، روی مخاطب‌تان تأثیر منفی بگذارید.


مقاله مرتبط: چگونه خوب صحبت کنیم؟

۲. شمرده صحبت کنید

چگونه جذاب صحبت کنیم - سرعت ایده‌آل صحبت کردن

تندتند صحبت کردن عادت ناپسندی است که موجب می‌شود دیگران نتوانند پا‌ به‌ پای صحبت‌هایتان پیش بیایند و منظورتان را متوجه شوند. در مورد افرادی که خیلی تند صحبت می‌کنند، احتمال زیادتری وجود دارد که مخاطب از یک جایی به بعد دیگر به ادامه‌ی صحبت‌هایشان گوش ندهد. پس کمی آهسته‌تر کلمات را ادا کنید و بین جملات‌تان یک مکث کوتاه داشته باشید. اما این مکث‌ها نباید زیادی طولانی شوند تا مبادا مخاطب‌ فکر کند که کلمات را گم کرده‌اید و در حال سرهم کردن جمله‌ی بعدی هستید. مکث‌های کوتاه به گوینده فرصت می‌دهند تا روی تکه‌هایی از کلام خود تأکید بگذارد و همچنین نفسی تازه کند. اما حواس‌تان باشد از آن طرف بوم نیفتید! خیلی آهسته صحبت کردن هم عادت پسندیده‌ای نیست. اگر بیش از حد آهسته صحبت کنید، به گوش مخاطب‌تان یکنواخت و خسته‌کننده خواهید آمد، طوری که احتمال دارد طرف مقابل حوصله‌اش سر برود و دیگر به ادامه‌ی صحبت‌تان گوش نکند.

سرعت ایده‌آل صحبت کردن چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه در دقیقه است. اما توصیه می‌شود در سخنرانی‌ها با سرعت متغیر صحبت کنید، یعنی صحبت خود را در هنگام تأکید با سرعت پایین‌تر و برای ایجاد هیجان با سرعت بالاتری پیش ببرید. در مجموع اگر بتوانید با سرعت مناسب و مکث‌های سنجیده صحبت کنید، حس کنجکاوی مخاطب را تحریک خواهید کرد تا حواس‌جمع پای ادامه‌ی صحبت‌هایتان بنشیند.

۳. واضح صحبت کنید

چگونه جذاب صحبت کنیم - واضح صحبت کردن

برای اینکه طرز صحبت کردن‌تان جذاب‌تر‌ به نظر برسد، حتما کلمات را واضح ادا کنید. باید در تلفظ کامل و صحیح تمام کلماتی که بر زبان‌تان جاری می‌شوند، دقت کافی داشته باشید. برای جلوگیری از نوک زبانی تلفظ کردن کلمات باید دهان خود را هنگام صحبت به اندازه‌ی کافی باز و لب‌ها را شل کنید و همچنین اجازه بدهید که زبان و دندان‌ها در وضعیت مناسب قرار بگیرند. گلو نیز باید باز و آزاد باشد تا بتوانید کلمات را با صدای رسا ادا کنید. شاید اولش برای‌تان سخت باشد تمام کلمات را کامل و صحیح تلفظ کنید، اما مطمئن باشید تلفظ واضح کلمات بعد از مدتی تمرین برای‌تان طبیعی خواهد شد.


مقاله مرتبط: ۵ راه برای اینکه در صحبت‌ کردن تاثیرگذارتر باشیم

۴. نفس عمیق بکشید

تنفس عمیق یکی از مهم‌ترین مهارت‌های جذابیت صدا به شمار می‌رود. اغلب مردم هنگام صحبت کردن تند و کم‌عمق نفس می‌کشند و به همین علت صدایشان تودماغی و غیرعادی شنیده می‌شود. البته گاهی نفس کشیدن غلط به علت استرس است که موجب می‌شود صدا جیغ‌جیغی و گوش‌آزار شنیده شود و فرد نتواند با اعتماد به نفس جلوه کند. متأسفانه در چنین مواقعی هرچه بیشتر دست‌و‌پا بزنید که خوش‌آهنگ صحبت کنید بدتر خواهد شد، مگر اینکه به جای قفسه‌ی سینه از دیافراگم نفس بکشید.

برای تمرین با پنج شماره یک نفس عمیق بکشید، طوری که شکم‌تان از هوا پر شود و سپس با پنج شماره هوای فرو داده شده را خارج کنید. می‌توانید یک دست‌تان را روی شکم‌ خود درست زیر آخرین دنده بگذارید و نفس بکشید؛ اگر شانه‌هایتان همزمان با دم و بازدم به بالا و پایین حرکت کردند و نیز توانستید انبساط شکم‌تان را حس کنید، یعنی درست نفس می‌کشید. طرز صحیح نفس کشیدن را به همین ترتیب تمرین کنید و بعد از اینکه خوب مسلط شدید، هنگام صحبت کردن نیز همین‌طور نفس بکشید.

و اما دو نکته:

 • یادتان باشد وقتی در حالت نشسته یا حتی ایستاده صحبت می‌کنید، پشت‌تان صاف باشد و قوز نکنید. سرتان را بالا و شانه‌هایتان را به سمت عقب بگیرید تا راحت‌تر بتوانید نفس عمیق بکشید و صدای جذاب‌تری پیدا کنید. صاف نشستن و بدون قوز ایستادن به افزایش اعتمادبه‌نفس نیز کمک می‌کند.
 • دم و بازدم خود را طوری تنظیم کنید که در پایان جملات دم بگیرید و با مکث کوتاهی که ایجاد می‌شود به مخاطب‌تان فرصت بدهید تا محتوای کلام‌تان را هضم کند. البته اگر نفس عمیق بکشید، دیگر مجبور به نفس‌گیری مداوم بین جملات نخواهید بود و می‌توانید بی‌درنگ به جمله‌ی بعدی بروید.

۵. آب کافی بنوشید

چگونه جذاب صحبت کنیم - آب کافی بنوشید

سیراب بودن بدن به افزایش کیفیت صدا کمک می‌کند. اگر خودتان را در طول روز به جای آب فقط به نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، نوشابه و امثال اینها ببندید، از رطوبت مورد نیاز تارهای صوتی‌ کاسته خواهد شد و در نتیجه جذابیت صدایتان پایین می‌آید. تارهای صوتی باید انعطاف‌پذیر باقی بمانند تا بتوانند سریعا ارتعاش کنند. میانگین ارتعاش تارهای صوتی در زنان ۲۰۰ بار در ثانیه و در مردان ۱۲۰ بار در ثانیه است.

۶. با گام کنترل‌شده صحبت کنید

گام صدا (نوسانات صدا به لحاظ کوتاهی و بلندی) تأثیر بسزایی در جذابیت‌ صحبت کردن دارد. اگر روی گام صدای خود کنترل نداشته باشید و با گام لرزان صحبت کنید، مخاطب‌ احساس خواهد کرد که دست‌پاچه هستید و هول کرده‌اید. اما اگر بتوانید بر گام صدای خود مسلط شوید، شنونده از گوش دادن به کلام‌تان احساس آرامش خواهد گرفت و ترغیب می‌شود پای ادامه‌ی صحبت‌تان بنشیند. نباید در تمام مدت با گام یکنواخت صحبت کنید، بلکه گام متغیر اما کنترل‌شده تأثیرگذارتر است. مثلا می‌توانید برای تأکیدگذاری روی برخی کلمات گام صدای خود را بالاتر ببرید تا توجه مخاطب جلب شود.


مقاله مرتبط: فیلم آموزشی: ۳ تکنیک برای اینکه سر صحبت را باز کنیم

۷. صاف بنشینید و بایستید

چگونه جذاب صحبت کنیم - صاف بیستید

همان‌طور که در مورد چهارم نیز اشاره شد، طرز نشستن یا ایستادن روی کیفیت صدا تأثیر می‌گذارد. صاف و بدون قوز بنشینید و بایستید تا بتوانید درست نفس بکشید و کلمات را با صدای رسا تلفظ کنید. در مورد وضعیت سر نیز اگر چانه را بالا بگیرید و سر را اندکی کج کنید، از رزونانس صدا کاسته می‌شود و بیان واضح‌تری خواهید داشت. همچنین یادتان باشد اگر شانه‌ها را منقبض کرده و به گوش خود نزدیک کنید، بخش قابل ملاحظه‌ای از قدرت بالقوه‌ی صدایتان را از دست خواهید داد.

۸. پرحرارت صحبت کنید

برای اینکه بتوانید پرحرارت و انگیزشی صحبت کنید، باید شخصیت، محتوای کلام و نیت‌تان از پیامی که به مخاطب می‌رسانید همگی در یک راستا باشند. شخصیت یعنی خودِ خودتان با همه‌ی افکار و تجاربی که موجب تمایزهای فردی می‌شوند و به شرایط منحصربه‌فرد زندگی افراد بستگی دارند. محتوای کلام هم که معلوم است، یعنی همان موضوع صحبت، پیامی که در قالب کلمات به مخاطب‌‌تان ارائه می‌دهید. نیت نیز به هدفی گفته می‌شود که انتظار دارید در نتیجه‌ی صحبت‌هایتان کسب کنید. وقتی این سه، شخصیت و محتوای کلام و نیت، بر یکدیگر منطبق باشند، صدایتان سرشار از شور و حرارتی خواهد شد که مخاطب را میخکوب می‌کند. افرادی که این‌گونه صحبت می‌کنند، کلام‌شان معتبر و راستین به نظر می‌‌رسد، در حالی که مثلا اگر نیت‌تان نامشخص یا در تضاد با پیامی که منتقل می‌کنید باشد، از قدرت صدایتان کاسته خواهد شد و در نهایت بی‌مخاطب می‌مانید!

تمرینات درست صحبت کردن

۱. تمرینات آوازی انجام دهید

چگونه جذاب صحبت کنیم - تمرینات آوازی

برای اینکه بتوانید در حالت طبیعی با صدای جذاب‌تری‌ صحبت کنید، باید کمی تمرینات آوازی انجام دهید. مثلا می‌توانید مقابل آینه بایستید، دهان‌تان را شل کنید و تارهای صوتی‌ خود را به حالت استراحت دربیاورید. برای اینکه تارهای صوتی‌تان استراحت کنند یک خمیازه‌ی کشدار بکشید، فک‌تان را به چپ و راست تکان دهید یا مثلا آهنگی را که بلد هستید پیش خودتان زمزمه کنید. حتی می‌توانید ماهیچه‌های گلویتان را به آرامی با انگشت ماساژ بدهید.

همچنین سعی کنید ظرفیت و حجم تنفسی‌ خود را بالا ببرید. باید تمام هوایی را که به داخل ریه‌ها فرو می‌دهید، در هنگام بازدم کاملا از ریه‌ها خارج کنید. سپس یک نفس عمیق بکشید و قبل از بازدم ۱۵ ثانیه نفس‌تان را نگه دارید. دیگر اینکه روی گام صدای خود کار کنید. برای تمرین، صدایی مثل صدای «اَ» را ابتدا با گام معمولی به شکل آواز بخوانید و به تدریج گام صدایتان را پایین بیاورید. حتی توصیه می‌شود عبارات دارای تلفظ دشوار را با خودتان تکرار کنید. مثلا چند بار پشت سر هم بگویید: «چه ژست زشتی!»

۲. با صدای بلند تمرین کنید

برای اینکه یاد بگیرید روی تلفظ، سرعت و بلندی صدای خود کنترل داشته باشید، باید با صدای بلند تمرین کنید. متنی از یک کتاب یا مجله را در دست بگیرید و با صدای بلند بخوانید. حتی می‌توانید همین تمرین را با متن یک سخنرانی معروف نیز انجام دهید. یادتان باشد در زمان تمرین صاف بایستید، نفس عمیق بکشید و هنگام خواندن متن دهان‌تان را به اندازه‌ی کافی باز کنید. اگر با تمرین کردن جلوی آینه حس و حال بهتری می‌گیرید، حتما مقابل آینه تمرین کنید. این‌ تمرین را به قدری تکرار کنید تا از شنیدن صدای خودتان احساس رضایت داشته باشید. بعد از اینکه به جنبه‌های مختلف صدای خود مسلط شدید، مهارت‌هایی را که یاد گرفته‌اید در مکالمات روزمره‌ به کار ببندید.


مقاله مرتبط: خانم‌ها چطور می توانند با اعتماد به نفس بیشتری در محل کارشان صحبت کنند؟

۳. صدایتان را ضبط کنید

چگونه جذاب صحبت کنیم - صدای تان را ضبط کنید

خیلی‌ها خوش‌شان نمی‌آید به صدای خودشان گوش کنند، اما توصیه می‌شود صدایتان را ضبط کنید و به صدای خودتان گوش دهید. با این کار می‌توانید به ایرادهایی که شاید در حالت عادی قابل تشخیص نباشند پی ببرید. تلفظ‌های غلط، سرعت نامناسب هنگام صحبت کردن و اشکالات گام با این روش قابل تشخیص خواهند بود. اتفاقا این روزها که اغلب تلفن‌های همراه از قابلیت ضبط صدا برخوردار هستند، با زحمت کمتری می‌توانید به این تمرین بپردازید. حتی بد نیست حین تمرین از خودتان فیلم هم بگیرید تا بتوانید حالت بدن، تماس چشمی و حرکات لب‌هایتان را نیز زیر نظر بگیرید.

۴. از یک مربی صدا کمک بگیرید

اگر قصد دارید به طور جدی روی صدای خود کار کنید، توصیه می‌شود از یک مربی صدا کمک بگیرید. مربی صدا می‌تواند اشکالات صدایتان را تشخیص دهد و کمک‌ کند این اشکالات را برطرف سازید. اگر لهجه‌ی محلی یا خیلی محاوره‌ای دارید، مربی صدا کمک‌تان خواهد کرد بدون لهجه یا با لهجه‌ی کمتری صحبت کنید .به ویژه اگر به علت داشتن لهجه در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارید، تمرین با یک مربی صدا ضروری است.

اما اگر احساس می‌کنید نیازی به تمرین با مربی صدا ندارید، پس حداقل مقابل یکی از اعضای خانواده یا دوستان‌تان تمرین کنید. یادتان باشد باید مقابل کسی تمرین کنید که خودش از فن بیان بالایی برخوردار باشد و بتواند روان و فصیح صحبت کند. این قبیل افراد می‌توانند اشکالات‌تان را هنگام صحبت کردن تشخیص دهند و در جهت رفع اشکالات راهنمایی‌تان کنند. با تمرین کردن مقابل دیگرات حتی اعتمادبه‌نفس‌تان نیز افزایش خواهد یافت.

۵. هنگام صحبت کردن لبخند بزنید

اگر منعطف، دوستانه و دلگرم‌کننده صحبت کنید، مخاطب‌ نسبت به خودتان و محتوای کلام‌تان قضاوت خوشایندتری خواهد داشت. این در حالی است که اگر خشونت‌آمیز، نیش‌دار و کسل‌کننده صحبت کنید، روی مخاطب‌تان تأثیر منفی خواهید گذاشت. برای اینکه لحن صحبت کردن‌تان دوستانه‌تر و گرم به نظر برسد، هنگام صحبت لبخند بزنید. البته لبخند زدن حین صحبت کردن همیشه ممکن نیست. مثلا وقتی درباره‌ی یک موضوع خیلی جدی صحبت می‌کنید، جالب نیست لبخند بزنید. اما اگر امکانش بود، همین که فقط اندکی گوشه‌های دهان‌تان به سمت بالا تغییر وضعیت بدهند کافی است تا صدایتان حتی از پشت تلفن دلنشین‌تر به نظر برسد. مطمئن باشید اگر صدایتان را به اندکی احساسات زیبا آغشته کنید، تأثیرگذارتر خواهید بود. اما هرگز پوزخند نزنید.

برگرفته از: wikihow fastcompany sixminutes.dlugan

صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (101)

 1. profile-placeholder خاطره گفت:

  بسیار خوشم آمد ولی من مشکل دارم در صوت و آواز خود خیلی خجل میشوم وقتی که صحبت میکنم چطور میتوانم این مشکل خود را حل نمای

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   همون‌طور که در این مطلب اشاره شد، یا باید خودتون تمرین‌های نام‌برده رو امتحان کنید یا از یه مربی صدا و فن بیان کمک بگیرید. تقویت اعتمادبه‌نفس هم خیلی می‌تونه کمک‌تون کنه.
   سپاس

 2. profile-placeholder پرهام گفت:

  ممنون. خیلی جالب و مفید بود. یک نکته موقع صحبت در جمع بخصوص در جلسات آینه که به همه افراد در جلسه نگاه کنیم. اگر فقط روی میز یا نوشته نگاه کنیم یا به یک طرف خیره بشیم بقیه ناراحت میشن. نگاه کنیم. میتونیم احساس افراد را از چهره اونها بفهمیم. اگر خسته شده اند کلام را کوتاه کنیم یا مطالب را خلاصه بیان کنیم.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   کاملا درسته. سپاس از همراهی‌تون. خیلی خوشحالیم که دیدگاه‌تون رو با ما و سایر دوستان به اشتراک گذاشتید.

 3. profile-placeholder نجفی گفت:

  خوب بودن مطالب.ی سوال دارم.استاد فن بیان باید چی خونده باشه؟من جایی کلاس میرم ارشد روانشناس دارن

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   تا جایی که اطلاع دارم بسیاری از افرادی که در حوزه‌ی تدریس فن بیان مشغولن، این مهارت رو در قالب دوره‌های آموزشی، تجربه و البته مطالعه کسب کردن.
   سپاس که با ما همراه هستید

 4. profile-placeholder عبدی گفت:

  سلام من اصلا در ارتباط برقرار کردن خیلی مشکل دارم حالا در هرمحیطی.نمیدونم چطور دیگران رو به خودم جذب کنم.کمی خجالتی هستم با اینکه سنم بالای ۳۵٫لطفا راهنمایی کنید .مجکرم.عبدی

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما مخاطب عزیز،
   خیلی خیلی ممنون که چطور رو برای مطالعه انتخاب کردید. پیشنهاد می‌کنم اگه مایل بودید یه نگاهی به مطالب مربوط به کاریزما بندازید: کاریزما
   سپاس که با ما همراه هستید

 5. profile-placeholder مریم گفت:

  سلام

  ببخشید من نمیتونم کلمه (و) رو بگم ومیخوام کلمه (و) رو بگم بجاش (ر) میگم و همه منو در مدرسه و همه جا مسخره میکنند باید چیکار کنم لطفا بگید چطور (و) بگم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   این مشکل برای هرکسی ممکنه پیش بیاد و مطمئن‌ترین راه حلش اینه که به یه گفتار درمانگر مراجعه کنید تا با انجام تمرینات مخصوصی که بهتون ارائه می‌ده، این مشکل رو به‌طور اصولی حل کنید. برای اینکه بتونید گفتار درمانگرهای فعال در شهر محل سکونت‌تون رو بشناسید، پیشنهاد می‌کنم عبارت «فهرست گفتاردرمانان ایران» رو در گوگل سرچ کنید و در اسرع وقت به یکی از مراکز گفتار درمانی سر بزنید. اطمینان داشته باشید که این مشکل با پیگیری و ممارست خودتون قابل حله.
   شاد و سلامت باشید

 6. profile-placeholder احسان گفت:

  سلام خدمت خانم دژآلود.من اهل نظر دادن رو هر مطلبی نیستم ولی نکاتی رو که شما تو سایت گذاشتین بعضیاشون به دردم خورد.مرسی

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   باعث خوشحالی و دلگرمی ماست که تونستیم رضایت‌تون رو جلب کنیم. امیدوارم با رعایت این نکات به نتیجه‌ی دلخواه‌تون برسید.
   شاد و سلامت باشید

 7. profile-placeholder Fatima گفت:

  درود بر شما.
  من مدت یک سال میشه که حرف س رو نمیتونم درست تلفظ کنم و سرزبانی تلفظ میکنم.
  این مشکل رو از اول نداشتم و همین موضوع باعث میشه موقع حرف زدن اعتماد به نفس نداشته باشم.
  میشه راهنماییم کنید.
  ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   اصلا جای نگرانی نیست، چون به راحتی می‌تونید با مراجعه به یک گفتار درمانگر و انجام تمریناتی که بهتون داده می‌شه این مشکل رو برطرف کنید.

   1. profile-placeholder Fatima گفت:

    ممنون از شما
    اما ما اينجا گفتار درمانگر نداريم خب!
    اگر راه ديگه اي وجود داره بگيد!

    1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

     فاطیمای عزیز سلام مجدد،
     بنده تخصصی در این زمینه ندارم و مطمئنا اگه از یه فرد کاربلد کمک بگیرید به نتیجه‌ی بهتری می‌رسید و البته اینکه برخلاف تصورتون در ایران هم مراکز گفتار درمانی وجود داره! می‌تونید فهرست گفتاردرمانان ایران رو در گوگل فارسی جست‌وجو کنید و گفتار درمانگران فعال در شهر محل سکونت‌تون رو بشناسید.

     1. profile-placeholder Fatima گفت:

      صدف جان!
      ممنون اما بنده از ايران نيستم.. مشكل همينه

     2. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

      به هر حال امیدوارم هرکجا که هستید مشکل‌تون برطرف شه 🙂

 8. profile-placeholder عماد گفت:

  ببخشید شیوه های (( خرید ذهن )) چیست؟ اگر دراین خصوص مطالبی در اختیار دارید برای بنده ارسال کنید

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   منظورتون رو از خرید ذهن خیلی خوب متوجه نشدم. آیا مقصودتون شیوه‌های در دست گرفتن کنترل ذهن دیگرانه؟ اگه یه کم واضح‌تر توضیح بدید ممنون می‌شم.

   1. profile-placeholder عماد گفت:

    بله همین که شما می فرمایید
    این اصطلاح رو اولین بار از زبان یکی از وکلای معروف کشور شنیدم
    از انجایی که بنده هم حقوقدان و علاقه مند به وکالت می باشم خواهش میکنم
    اگر کتاب، سایت، مقاله و … در این خصوص سراغ دارید، بند را راهنمایی کنید
    با سپاس

    1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

     سلام مجدد،
     از بابت تأخیری که در پاسخگویی پیش اومد عذرخواهی می‌کنم.
     پس اگه منظورتون همون شیوه‌های کنترل ذهن دیگرانه، پیشنهاد می‌کنم یه سری به این مطلب که قبلا در چطور منتشر شده بزنید:
     ۷ روش برای کنترل ذهن دیگران

 9. profile-placeholder سحر گفت:

  درود برشما
  موضوع خیلی جالب بود وظیفه من برگزاری آموزش ها است.خیلی لازم داشتم اینو .مفیدبود کاستی های خودم رادریافنتم .تکمیل کردن جملات ونفس عمیق موقع سخنرانی را باید منظم کنم . خیلی خیلی ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   بسیار خوشحالم که این مطلب رو مفید ارزیابی کردید. امیدوارم از به کار بستن این نکات نتیجه‌ی مثبت بگیرید. سایر مطالب مربوط به فن بیان رو هم می‌تونید در این صفحه مشاهده کنید.
   شاد باشید.

 10. profile-placeholder عسگر جعفر صادقی گفت:

  ضمن سلام و عرض ارادت ظاهر اراسته و نوع پوشش لباس و مرتب بودن نیز در سخنرانی تاثیر بسیاری روی مخاطبان خواهد داشت

 11. profile-placeholder ویدا نصرالهی گفت:

  خیلی عالی ومفید بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون از شما که چطور رو برای مطالعه انتخاب کردید.

 12. profile-placeholder الهام گفت:

  مفید و جالب توجه بود. نحوه صحبت بسیار تاثیر گذار هست در اعتماد به نفس و حتی کسب موفقیت- باز هم در این زمینه مطلب بزارید –
  سپاس

 13. profile-placeholder مالک گفت:

  سلام و خدا قوت خانم دژآلود گرامی
  مطلبتون کاربردی بود سپاسگزارم….شاد و پیروز باشید

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون از شما که وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید. رضایت شما باعث دلگرمی ماست.

 14. profile-placeholder شفق آریانمهر گفت:

  به نظر من سایتتون واقعا عالیه چون به من که خیلی کمک کرده منتظر مطلب های جدیدتر هستم.مرسی از سایت خوبتونو تشکر از همه نویستدگان و بقیه..

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   مخاطب عزیز سلام،
   بسیار خوشحالیم که مطالب چطور مورد توجه‌تون قرار گرفتن و رضایت‌تون جلب شده. سایت هر روز آپدیت می‌شه و می‌تونید با مراجعه به صفحه‌ی اول، مطالب جدیدتر رو مطالعه بفرمایید.
   سپاس که با ما همراه هستید

 15. علی علی گفت:

  مطالب خوبی بود..
  باتشکر
  قزوین

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده. امیدوارم از این نکات در زندگی روزمره‌تون بهره ببرید.

 16. profile-placeholder فرید گفت:

  خیلی جالب و مفید بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس

 17. profile-placeholder نادیا محجوبی گفت:

  سلام
  مطلب فوق العاده عالی و تاثیر گذار بود .ممنون که این مطالب زیبارو رایگان در اختیار دیگران قرار میدهید.
  ممنونم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از رضایت شما مخاطب عزیز بسیار خرسند شدم. ممنون که با دیدگاه پرمهرتون به ما انرژی دادید.

 18. profile-placeholder علی گفت:

  سلام مطلب جالب و به درد بخوری بود فکر میکنم برای شروع خوب بود باز هم از این گونه مطالب بگذارید ممنون

 19. profile-placeholder امیر گفت:

  برای من خیلی مفید بود ممنونم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   چه عالی! امیدوارم این نکات در زندگی روزمره به کارتون بیاد و نتیجه‌ی مثبت بگیرید.

 20. profile-placeholder مسعود گفت:

  با سلام .جالب بود .ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   تشکر. امیدوارم سایر مطالب چطور هم براتون مفید و کاربردی باشن.

 21. profile-placeholder فرزاد گفت:

  سپاس، عالی بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   باعث خوشحالی ماست که از این مطلب راضی بودید.

 22. profile-placeholder عبدالرب نسیمی گفت:

  مطلب را دقیقا مطالعه نمودم واقعا نکات جذاب را گسیل کرده بودید

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از توجه‌تون سپاسگزارم.

 23. profile-placeholder یوسف گفت:

  hi dear. I got lot of things from that.Iam as an english teacher need that. Thanks alot
  wish u the best

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   چه عالی! امیدوارم از این نکات در کلاس‌هاتون بهره ببرید و نتیجه‌ی مثبت بگیرید.

 24. profile-placeholder علی مظفری گفت:

  عالی بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس. امیدوارم این نکات در زندگی واقعی به کارتون بیاد.

 25. profile-placeholder مهدی گفت:

  متشکرم.جالب و کامل بود.اگر مطلبی جدید دارید برام ایمیل نمایید.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   درود بر شما
   خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.
   در قسمت پایین صفحه میتونید ایمیل‌تون رو وارد کنید و مطالب جدید و پربازدید رو از طریق ایمیل دریافت کنید.
   سپاس از همراهی‌تون

 26. profile-placeholder حمید گفت:

  واقعا مطلب جالبی بود میتونه تو ادامه زندگی بهم کمک کنه ممنونم از شما

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   خیلی هم عالی. امیدوارم از به کار بستن این نکات نتیجه‌ی مثبت بگیرید. خوشحال می‌شیم اگه تجربه‌تون رو هم با در میون بذارید.

 27. profile-placeholder بيگدلي گفت:

  درود بر شما،نكات ذكر شده،كليدي و طلايي بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس از توجه و همراهی‌تون

 28. blue sky blue sky گفت:

  ممنون از راهنمایی ها و نظرات صحیحتان . بسیار عالی و پسندیده بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   مخاطب عزیز سلام،
   ممنون که مطالب چطور رو دنبال می‌کنید و به ما انرژی می‌دید.

 29. profile-placeholder رامین گفت:

  باعرضه سلام وخسته نباشید خدمت شما عزیزان بسیارجالب وسفید بود استفاده کردیم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   چقدر عالی که براتون مفید بوده. امیدوارم باز هم به چطور سر بزنید و از مطالب جدیدترمون هم استفاده ببرید.

 30. profile-placeholder مهدیه گفت:

  ممنونم خیلی عالی بود موفق باشین

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   امیداوارم همیشه بتونیم رضایت‌تون رو جلب کنیم. موفق و سربلند باشید.

 31. profile-placeholder Amir گفت:

  با سلام و عرض ادب،
  ۱۹٫۵ سالمه و حدود ۵ ساله ساکن تهرانم،منتها به شدت افتضاح صحبت میکنم و این موضوع در حد بسیار زیادی برام زجر آورده،دیگه افسرده شدم،به قدری تند صحبت میکنم که نه تنها طرف مقابل بلکه گاهی اوقات خودمم نمیفهمم چی گفتم و یادم میره چی میخواستم بگم…
  تاحالا این مقاله و مشابهش رو بار ها و بار ها خوندم حتی همیشه سعی کردم بهش عمل کنم،اما متاسفانه نتونستم…البته شاید بخاطر مشکلات شدید شخصی خانوادگی ای بوده که داشتم،دارم و در کل تجربه کردم که ظاهرا این تاثیر بد رو روم گذاشته(هم تند صحبت کردن،هم بد ارتباط برقرار کردن و تنها بودن)متاسفانه اوضاع مالیم هم خوب نیست و نمیتونم به روانشناس یا افراد مشابه روانشنسا برای کمک گرفتن مراجعه کنم…

  ممنون میشم اگه راه حلِ بهتری سراغ دارید،منت بزارید و راهنمایی بفرمائید.

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا این مقاله ها هم ببنید:
   آشنایی با نکاتی کلیدی درباره صحبت کردن در جمع
   ۵ راه برای اینکه در صحبت‌ کردن تاثیرگذارتر باشیم
   چگونه خوب صحبت کنیم

   فکر می کنم یکی از راه حل هایی که می تونه موثر باشه «گوش دادن» باشه. رادیو ، کتاب های صوتی و البته گوش دادن به افرادی که از نظرتون زیبا صحبت می کنند و حتی کتاب خوندن، منابعی هستن که کمک زیادی به شما خواهند کرد.
   امیدوارم خیلی زود این مشکل برطرف بشه واستون.

 32. profile-placeholder احسان اسفندیاری گفت:

  همگامی حرکات دست و سر با صدای رسا و با اعتماد به نفس هم بسیار مهم است.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   بی‌نهایت سپاس از اینکه نه تنها مطالب رو به دقت دنبال می‌کنید، بلکه وقت می‌ذارید و دیدگاه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان چطور مطرح می‌کنید.
   تمامی نکاتی که اشاره فرمودید در جذب مخاطب نقش بسزایی دارند. در این مطلب به طور خاص به مبحث پرورش صدا و آموزش طرز صحبت کردن پرداخته شده. اما شکی نیست که زبان بدن هم در جذب مخاطب از جایگاه پراهمیتی برخورداره و چنانچه افراد بتونن علاوه بر رعایت نکاتی که گفته شد، به مبحث زبان بدن هم توجه داشته باشن، بسیار موفق خواهند بود.

 33. profile-placeholder حامد رضای گفت:

  با تشکر از نویسنده مقاله وسایت خوبتون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، به عنوان مترجم این مطلب از توجه و همراهی‌تون بسیار متشکرم. موفق و پاینده باشید​.

 34. profile-placeholder بهرام طاهرانپور گفت:

  سلام بسيار مفيد وآموزنده بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   جناب طاهرانپور سلام،
   بسیار خوشحالم که این مطلب رو مفید و آموزنده ارزیابی کردید. امیدوارم باز هم به چطور سر بزنید و از مطالعه‌ی مطالب جدیدمون هم لذت ببرید.

 35. profile-placeholder محسن گفت:

  ممنونم.عالی بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از نظر لطف‌تون سپاسگزارم.

 36. profile-placeholder علی جمالی گفت:

  ایها که فرمودید درست اما اصل مطلب در فهم درست و تسلط شخص بر موضوع مورد سخن میباشد

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   ممنون که مطالب چطور رو دنبال می‌کنید و دیدگاه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان در میون می‌ذارید. بله همون‌طور که به درستی اشاره فرمودید، تسلط گوینده بر موضوع بحث تأثیر بسزایی در جذب مخاطب داره. البته در مطلب فوق بیشتر سعی شده که به طور خاص فقط به جنبه‌ی پرورش صدا و آموزش طرز صحبت کردن پرداخته بشه.

 37. مجتبی عرب مجتبی عرب گفت:

  چطور میشه تن صدا را تغییر داد ، ممنون از لطف شما .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   با عرض پوزش، اطلاعات تخصصی در این زمینه ندارم. اما به نظرم میاد درست نفس کشیدن و کنترل داشتن روی گام صدا که در این مطلب هم درباره‌شون صحبت شد، کمک‌کننده باشن. اما باز هم توصیه می‌کنم این سوال‌تون رو با افراد متخصص در زمینه‌ی پرورش صدا مطرح کنید تا دقیق‌تر راهنمایی‌تون کنن.
   موفق باشید​.

 38. profile-placeholder سحر گفت:

  کاش این هم دخیل می کردید که کسی که بلد هست صحبت کند و تأثیرگذار صحبت می کنه می باید دانش و علم به اون موضوع به خصوص رو داشته باشه و مطالعه داشته باشه. این مهم بسیار ارجح هست به مواردی که در اینجا ذکر شد…

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سحر عزیز سلام،
   قطعا نکته‌ای که بهش اشاره فرمودید، اهمیت بسزایی داره. فردی که از روی دانش و آگاهی صحبت می‌کنه و البته فن بیان خوبی هم داره، می‌تونه مخاطبان زیادی رو جذب کنه. اما توجه داشته باشید که در این مطلب به طور خاص به موضوع پرورش صدا پرداخته شده.

   1. saHar saHar گفت:

    ممنون خانم دژ آلود گرامی؛ اگر چنین است بهتر می بود نام عنوان مقاله به چگونه با لحن گیرا مخاطب را تحت تأثیر خود قرار دهیم؛ چرا که دیگران صرفاً با شنیدن صدای آسمانی هم مبهوت و جذب نمی شوند … خود بحث و انتخاب کلمات اصل است و این موارد حاشیه

    1. profile-placeholder سروش گفت:

     این هم نکته ای بود بس قابل توجه. تایید میکنم.(مقام معظم خودم دام ظله العالی)

 39. profile-placeholder اسما گفت:

  مرسی خوب بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده. امیدوارم این راهکارها رو امتحان کنید و نتیجه‌شون رو ببینید.

 40. profile-placeholder Mohammad گفت:

  سلام من همش فكر مي كنم دخترونه و تو دماغي صحبت ميكنم چي كار كنم؟ البته وقتي به صداي ضبط كردم گوش مي دم…

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   بر اساس توصیه‌ای که در این رابطه در متن ارائه شده، باید روی طرز نفس کشیدن‌تون کار کنید. پیشنهاد می‌کنم مورد ۴ رو یه بار دیگه مطالعه بفرمایید.

 41. Gholam Mohammad Qiam Husany Gholam Mohammad Qiam Husany گفت:

  Very very nice.
  Thank you

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از نظر لطف‌تون سپاسگزارم.

 42. عباس پله عباس پله گفت:

  عالی بود،
  خواهشمند است مقاله ای مرتبط با تکنیک یک شروع خوب برای کلاس های آموزشی (حوزه دانشگاه و حوزه اداری) نشر فرمایید.
  موفق باشید

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   بسیار خوشحالم که این مطلب مورد توجه‌تون قرار گرفته. حتما دوستانم در تیم تحریریه، موضوع پیشنهادی شما مخاطب عزیز رو مد نظر خواهند داشت.

 43. profile-placeholder ehsan گفت:

  سلام مقاله خیلی خوبیه .ممنونم از شما.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بسیار خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده. امیدوارم از مطالعه‌ی سایر مطالب چطور هم لذت ببرید.

 44. profile-placeholder رسول.م.راد گفت:

  سلام
  خسته نباشید.
  ممنون از مقاله خوبتون.
  شخصا استفاده کردم و برا دوستان هم فرستادم که استفاده کنند.
  لطفا مقالاتی در زمینه اداب معاشرت و اصول اخلاق انسانی یعنی
  ۱_ رعایت حرمت و حیثیت انسانی،
  ۲_ واقع بینی و حقیقت گرایی ،
  ۳_ مهربانی و محبت
  ۴ _عدالت و انصاف و
  ۵_ ازادی و آزادگی
  هم منتشر کنید.
  باز هم ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالیم که مطالب چطور رو دنبال می‌کنید و پیشنهادات‌تون رو با ما در میون می‌ذارید. حتما دوستانم در تیم تحریریه، موضوعات پیشنهادی‌تون رو مد نظر خواهند داشت. در حال حاضر می‌تونید مطالب متنوعی رو که با موضوع آداب معاشرت در چطور منتشر شدن، از طریق این لینک مشاهده کنید. موفق باشید.

 45. profile-placeholder بی نام گفت:

  سلام اگه میشه یه مگلب در مورد دوست یابی وفرهنگ اروپایی بزارید

  1. profile-placeholder بی نام گفت:

   ببخشید………
   مطلب

 46. profile-placeholder سمیرا گفت:

  سلام.
  از مطالب خوبتون تشکر می کنم . از متن و نوشته هاتون خیلی لذت بردم.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، امیدوارم همیشه بتونیم رضایت‌تون رو جلب کنیم.

 47. profile-placeholder محمد رضا گفت:

  سلام.
  خیلی خوشم میاد که فعالید و نظرات افراد رو میخونید و بلافاصله جواب میدید. حس خیلی خوبی به آدم دست میده.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بسیار خوشحالیم که تونستیم این حس خوب رو در مخاطبان‌مون ایجاد کنیم. شک نداشته باشید که دیدگاه‌های شما دوستان عزیز برای همگی ما ارزشمنده و حتما سعی می‌کنیم پاسخ هر پیشنهاد یا انتقادی رو در اسرع وقت ارسال کنیم. ممنون از همراهی‌تون.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان