نحوه اعتراض به رای دادگاه چگونه است؟

نحوه اعتراض به رای دادگاه چگونه است؟
امتیاز مطلب: ٨٧%
87

گاهی در دعاوی‌ای که مطرح می‌کنیم یا بر علیه ما مطرح می‌کنند، رأیی به ضرر ما صادر می‌شود اما باید این نکته را در نظر داشت که این آخر راه نیست و کسی که حکم علیه او صادر شده است، می‌تواند از طرق مختلف به این رأی صادره اعتراض کند. این نوشته را بخوانید تا با نحوه اعتراض به رای دادگاه آشنا شوید.


مقاله مرتبط: صدور و اجرای حکم جلب در دعاوی حقوقی و کیفری چگونه است؟

تقسیم‌بندی‌های اولیه در ارتباط با طرق اعتراض به آرا

یکی از تقسیم‌بندی‌های اولیه در ارتباط با طرق اعتراض به آرا، تفکیک طرق عادی از طرق فوق‌العاده است. طرق عادی اعتراض شامل:

۱. واخواهی است که در مورد حکم غیابی صورت می‌گیرد؛

۲. تجدید نظرخواهی که مربوط به آرای حضوری است.

در مورد اصطلاح حضوری یا غیابی بودن آرا، لازم به توضیح است که حکم دادگاه در تمامی موارد حضوری است مگر این که خوانده‌ی دعوی یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده‌ی قانونی او (یعنی ولی یا قیم او) در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده باشد و به طور کتبی نیز دفاع نکرده باشد یا اخطاریه‌های دادگاه به او ابلاغ واقعی نشده باشد. (منظور از ابلاغ واقعی اوراق دعوی، تحویل آنها به شخص مخاطب اوراق است.) در چنین حالتی، حکمِ صادره غیابی محسوب می‌شود و اگر حکم غیابی علیه ما صادر شده بود مدت ۲۰ روز برای افراد مقیم در ایران و دوماه برای افراد مقیم خارج از ایران مهلت واخواهی در نظر گرفته شده است مگر این که عذر موجهی همچون بیماری‌ای که مانع از حرکت است یا حوادث قهری مثل سیل و زلزله و … یا در حبس یا توقیف بودن و… وجود داشته باشد که باید در اولین فرصت پس از رفع عذر برای واخواهی اقدام نمایید. در حقیقت واخواهی حقِ‌ محکوم علیه غایب برای اعتراض به حکمی است که به ضرر او صادر شده است. چنین شخصی می‌تواند دادخواست واخواهی خود را به همان مرجعی که رأی را صادر کرده است، تقدیم نماید.

در خصوص واخواهی بیان چند نکته مناسب به نظر می رسد : اول این که واخواهی صرفا حق محکوم علیه (کسی که حکم به زیان او صادر شده باشد) است و نه محکوم له. دوم این که برای واخواهی حتما حکم باید غیابی صادر شده باشد واحکام نسبت به خواهان دعوی همیشه حضوری محسوب می‌شود. و در نهایت این که اعتراض به حکم غیابی هم در مرحله‌ی بدوی و هم در مرحله‌ی تجدیدنظرخواهی امکان پذیر است.

چنانچه رأیی که بر علیه ما صادر شده، حضوری باشد، تنها راه اعتراض به آن تجدیدنظر خواهی است. در امور حقوقی، صرفا دعاوی مالی‌ای که خواسته‌ی آنها تا مبلغ سه میلیون ریال (سیصد هزار تومان) باشد قابل تجدید نظر نخواهد بود و در سایر موارد اگر رأیی به ضرر ما صادر شده باشد و ما حق تجدیدنظر خواهی خود را با توافق کتبی از بین نبرده باشیم، اصولا قابل تجدید نظرخواهی است.


مقاله مرتبط: جرم جعل چگونه محقق می شود؟

مرجع تجدیدنظر خواهی

اعتراض به رای دادگاه

اما مرجع تجدیدنظر خواهی کدام است و ظرف چه مهلتی باید تجدید نظر خواهی کرد؟

چنانچه رأیی که به ضرر ما صادر شده است، از سوی شورای حل اختلاف صادر شده باشد، ظرف ۲۰ روز مهلت تجدیدنظر خواهی از تاریخ ابلاغ رأی برای ما وجود دارد اما مرجع تجدیدنظر خواهی، حسب مورد دادگاه عمومی حقوقی (در امور حقوقی) یا کیفری دو (در امور کیفری) همان حوزه‌ی قضائی خواهد بود و چنانچه رأیی که بر علیه ما صادر شده است از سوی دادگاه‌های عمومی و انقلاب هر حوزه‌ای صادر شده باشد، مرجع تجدیدنظر خواهی، دادگاه تجدید نظر مرکز همان استان است. مهلت تجدیدنظر خواهی در این مورد اخیر، نیز برای افراد مقیم ایران بیست روز و برای افراد مقیم در خارج از کشور دو ماه است.

نکته‌ای که باید به آن توجه نمود این است که پس از مرحله‌ی تجدیدنظر خواهی اصولا آرای صادره قطعی خواهند شد و وارد مرحله‌ی اجرا می‌شوند.
از طرقِ عادیِ اعتراض به آرا که بگذریم، طرق فوق‌العاده‌ی اعتراض نسبت به آرای محاکم عبارتند از:

۱. فرجام‌خواهی؛

۲. اعاده‌ی دادرسی؛

۳. اعتراض ثالث.


مقاله مرتبط: شرایط طلاق غیابی چیست؟

فرجام خواهی و اعتراض ثالث

با توجه به این که بررسی همه‌ی رو‌ش‌ها در این نوشتار امکان پذیر نیست، در این جا صرفا یک مرور اجمالی در ارتباط با فرجام خواهی و اعتراض ثالث خواهیم داشت زیرا این دو مورد کاربرد بیشتری دارند.

فرجام‌خواهی عبارت است از تشخیص مطابقت یا عدم مطابقت رأی صادره با موازین شرعی و مقررات قانونی. با توجه به این که فرجام‌خواهی یکی از طرق فوق‌العاده‌ی اعتراض به آراست در هر مورد نمی‌توان از این روش برای اعتراض استفاده کرد .

در مورد آرای دادگاه‌های بدوی (نخستین) که به علت عدم درخواست تجدیدنظر قطعیت یافته، مهمترین موارد فرجام‌خواهی عبارتند از :

۱. احکامی که خواسته‌ی آن بیش از بیست میلیون ریال باشد؛

۲. احکام راجع به اصل نکاح (ازدواج) و فسخ آن، طلاق، نسب، حجر، وقف، ثلث ( منظور وصیت تا یک سوم اموال است که هر شخصی می‌تواند راجع به آن وصیت کند)، حبس (منظور حبس منافع یک مال است) و تولیت (که منظور امور مربوط به اداره‌ی مال موقوفه است) .

و آرای دادگاه‌های تجدیدنظر استان قابل فرجام خواهی نیستند مگر در مورد احکام راجع به اصل نکاح و فسخ آن، طلاق، نسب، حجر و وقف که به عنوان مهم‌ترین مورد فرجام خواهی مطرح می‌شوند.

مهلت فرجام‌خواهی برای اشخاص مقیم ایران ۲۰ روز و برای اشخاص مقیم خارج دو ماه خواهد بود. در مورد احکام قابل فرجام خواهی، دادگاه تجدید نظر استان از روز ابلاغ مهلت فرجام‌خواهی را تعیین می‌کند و برای احکام قابل تجدید نظر، دادگاه بدوی که نسبت به آن تجدیدنظر خواهی نشده از تاریخ انقضای مهلت تجدیدنظر مهلت جدید تعیین می‌کند. مرجع صالح برای فرجام خواهی دیوان عالی کشور است.

یکی دیگر از طرق فوق‌العاده‌ی اعتراض، بحث اعتراض ثالث است و منظور از ثالث در اینجا شخصی غیر از خواهان و خوانده‌ی دعوی است. اگر در خصوص دعوایی، رأیی صادر شود که به حقوق اشخاص ثالث خللی وارد آورد و آن شخص یا نماینده‌ی او در دادرسی که منتهی به صدور رأی شده است به عنوان اصحاب دعوا دخالت نداشته باشد، می‌تواند نسبت به آن رأی اعتراض نماید. در این موارد شخص ثالث حق دارد به هر گونه رأی صادره از دادگاه‌های عمومی، انقلاب و تجدید نظر اعتراض کند و نسبت به حکم داور نیز کسانی که خود یا نماینده‌ی آنان در تعیین داور شرکت نداشته‌اند، می‌توانند به عنوان شخص ثالث اعتراض کنند. اعتراض شخص ثالث باید به موجب دادخواست و به طرفیت محکوم له و محکوم علیه رأی مورد اعتراض باشد و به دادگاهی تقدیم می‌شود که رأی مورد اعتراض را صادر کرده است. اعتراض ثالث تنها روش اعتراضی است که مقید به مهلت ۲۰ روزه و دو ماهه نیست.

تهیه شده در: chetor.com

برچسب‌ها:
مونا عبدی نویسنده و عضو تیم تحریریه چه طور.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (60)

 1. profile-placeholder گم شده گفت:

  سلام خسته نباشید لطفاً بفرمایید اگر فروشنده تاییدیه فسخ ملک را از دادگاه بگیرد و دادگاه تایید کند تا کی باید ثمن معامله را به خریدار برگرداند و آیا می تواند به راحتی تعلل نماید و یا ندهد و بگوید شکایت کنید تا دادگاه رای بدهد؟ از وقتی که تصمیم به فسخ داشته البته آن هم به دلایل دروغین آیا زمان اعلام فسخ ملک پیش فروش در قانون ذکر نشده؟ فروشنده مبالغی قبلا دریافت کرده ولی به دلایل گران شدن واحد که آن را انکار می کند در اسفند به یک چک که از ایشان وقت گرفته شده بود برگشت زده بدون اطلاع دادن تا حق فسخ داشته باشد و واحد را به قیمت بالاتر بفروشد و حتی مبلغ را بلافاصله تامین کردیم از دریافت آن امتناع کرد و حتی ثمن پرداختی را مطالبه کردیم نداد اردیبهشت برای تایید فسخ اقدام کرده و با دلایل ساختگی این تاییدیه را گرفت ولی باز هم که مرداد است ثمن را می خواهیم نمی دهد می گوید بیایید واحد را با قیمت جدید بخرید یا صبر کنید بفروشم یا شکایت کنید. موقع عقد قرارداد ۹۵/۱۰/۱۸, زمان برگشت زدن به چک ۹۵/۱۲/۲۳ اعلام فسخ به طور شفاهی و اظهار خرید مجدد واحد ۹۶/۱/۱۶ تاییدیه فسخ ۹۶/۴/۱۱. پرداختی از عقد قرارداد ۹۰ میلیون تومان
  ۱. آیا در قانون مدت مشخصی برای اعلام و گرفتن فسخ قرارداد پیش فروش وجود ندارد؟
  ۲. آیا فروشنده هر زمان که بخواهد می تواند برای فسخ و پرداخت اقدام کند دلبخواهی می باشد؟
  آیا فروشنده بعد از گرفتن تاییدیه نباید بلافاصله ثمن را تادیه نماید برای این کار آیا زمانی در قانون مشخص شده و یا فروشنده می تواند پول مردم را غصب نماید و هر زمان که خواست بپردازد؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 2. profile-placeholder ندا گفت:

  با سلام- در رابطه با فروش مال غير به همراه برادر و خواهرانم شكايت كرديه ايم كه در مجموع ۴ نفر بوديم دادگاه حكم قرار موقوفي تعقيب صادر كرده. اگر در درخواست تجديد نظر فقط بنده به راي اعتراض كنم مشكلي پيش مياد يا بايد همه كساني كه شكايت كرديم درخواست تجديد نظر بدهيم.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   شما می توانید به تنهایی نسبت به قرار اعتراض کنید.

 3. profile-placeholder فواد صالحی گفت:

  لطفا کمک کنید بعد شش سال در دادگاه تجدید نظر سنندج زحمت سی سال پدر منو که یه قطعه زمینه به دو تا کلاهبردار واگزار کرده توش نوشته شما زمین رو هدیه دادید به کسی که حتی نمیشناسیم چطوری اعتراض بدیم و چقد طول میکشه؟ چقد حالم بده

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   با توجه به این که رای از دادگاه تجدیدنظر صادر شده است، قطعی است و شما صرفا می توانید از موارد اعاده دادرسی -اگر وجود داشته باشد- استفاده کنید. برای آگاهی از موارد اعاده دادرسی و مهلت های آن به مقاله همکارم در این رابطه مراجعه بفرمایید.(این اصطلاح با رنگ قرمز مشخص شده که می تونید روش کلیک کنید تا مقاله باز شود).
   اگر واقعا این طوری که می فرمایید با مانور متقلبانه از پدرتون امضایی گرفته باشند می توانید شکایت کیفری با عنوان کلاهبرداری مطرح کنید و اگه تونستید رای محکومیت بگیرید می تونید با استناد به آن از اعاده دادرسی استفاده کنید. البته برای موفقیت باید دلایل کافی داشته باشید و لازمه آن بررسی دقیق موضوع است.
   به نظرم حتما از وکلا در این امر کمک بگیرید و اسنادتون رو نشون بدید.
   موفق باشید.

 4. profile-placeholder ناشناس گفت:

  سلام من همسایه طبقه بالایی یک اپارتمان هستم و هرروز صدای کتک و شکنجه یک بچه میاد یه روز اون بچه اومد پیش ما با صورت کبود و روی سینه اش هم یک خط قرمز خونی بود و میگفت میخواد از پدرش به پلیس شکایت کنه حالا من نمیدونم برای این بچه چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید اگر شکایت کنیم رای به نفع کی صادر میشه لطفا میشه سریع تر جواب منو بدید ممنون میشم.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   در این گونه موارد حتما با پلیس تماس بگیرید و یک گزارش در ارتباط با وضعیت طفل از آن ها بگیرید. خودشان شما را راهنمایی می کنند.
   برای شکایت هم دادستان می تواند شخصی را به عنوان قیم موقت تعیین کند و یا خود دادستان امر کیفری را برای طفل تعقیب نماید.

 5. profile-placeholder محسن گفت:

  سلام.من ۱۰ میلیون از شریکم سفته داشتم ک بابت قرضم گرفته بودم بعد از شکایت فرستادنمون پیش کارشناس و اونا اعتراض میدادنو بعد از سه تا بالاخره تو آخری اعتراض ندادن و کارشناس از من بخاطر سفته ها مدرک خواست منم چندتا چک که به دست خط خودش بود ارائه دادم که ۷ تومن بود دو تومن هم گفتن خسارت طرفین شراکته که اصلا به دادگستری ربطی نداشت و تو دادگستری بود و تموم شده بود قبلا منم رضایت داده بودم و بعد از یکونیم سال رای ما برای ۱۰ میلیون سفته ۵ میلیون تعلق گرفته آیا همچین چیزی میشه؟ سال ۹۲ شکایت کردم و وکیل هم نداشتم.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   اصولا محاکم موظف هستند در مورد خواسته نظر بدهند و تعیین تکلیف کنند و این امر هم در رای ذکر می شود. بنابراین برای این که متوجه شوید چرا به تمام خواسته شما رای داده نشده است باید متن کامل رای را مطالعه نمایید.
   ولی چند تا احتمال ممکن است وجود داشته باشد. مثلا شاید طلب شما به میزان ۵ میلیون با بدهی ای که با خوانده داشتید تهاتر شده باشد یا این که در مرحله کارشناسی در مورد ۵ میلیون مطابقت خط و امضا تشخیص داده نشده باشد و یا…
   در هر حال شما می تونید اگر رای از مرحله بدوی صادر شده تجدیدنظر خواهی کنید و مستنداتتان را هم ضمیمه دادخواست کنید.

 6. profile-placeholder گلی گفت:

  سلام من عید تصادف کردم و آسیب دیدم ولی بیمه ازم شکایت کرده که راننده بودم که دیه نده.با حضور شاهد ثابت شد که راننده نبودم و دادگاه رای به نفع من صادر کرد.میخوام بدونم که توی این ۲۰ روز که حق اعتراض دارند میتوانند از شکایت خود صرف نظر کنند تا من زودتر دیه بگیرم؟؟البته بیمه خودش گفت که اعتراض نمیزنه .
  با تشکر

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   بله در مهلت بیست روزی که برای اعتراض تعیین شده بیمه می تواند اعتراض نکند یا اگر اعتراض کرده است آن را مسترد نماید تا حکم صادره زودتر قطعی شود.این بستگی به شرکت بیمه دارد.

 7. profile-placeholder امیر علی گفت:

  موارد اعاده دادرسی داخل گوگل سرچ کنم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   موارد اعاده دادرسی در امور کیفری در ماده ۴۷۴ قانون آئین دادرسی کیفری و مواد بعدی تصریح شده است. اما مهمرین آن ها که شاید در پرونده شما قابل بررسی باشد عبارتند از:
   – زمانی که در دادگاه صالح ثابت شود که اسنادِ جعلی یا شهادتِ خلافِ واقعِ گواهان مبناء حکم بوده است.
   -پس از صدور حکم قطعی، واقعه جدیدی حادث و یا ظاهر و یا ادله جدیدی ارائه شود که موجب اثبات بی گناهی محکوم علیه یا عدم تقصیر وی باشد.
   -درباره شخصی به اتهام واحد، احکام متفاوتی صادر شود.
   – شخصی به علت انتساب جرمی محکوم شود و فرد دیگری نیز به موجب حکمی از مراجع قضائی به علت انتساب همان جرم محکوم شده باشد به طوری که از تعارض و تضاد مفاد دو حکم، بی گناه یکی از آنان احراز گردد.
   ….

 8. profile-placeholder امیر علی گفت:

  ممنون میشم زود جوابشو بدین

 9. profile-placeholder امیر علی گفت:

  سلام یکی از دوستام به جرم سرقت براش حکم بریدن طبق اسناد یکی از شاکی هاش اصلا مدرک نداره و پروندش به دادگاه تجدید نظر هم رفته و دوباره حکم صادر کردن ۲ سال بوده یک سوم و تعلیق کرده الان میتونه به دیوان عالی کشور اعتراض کنه

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   اگر رای صادره از دادگاه تجدید نظر صادر شده باشد و قطعی شده باشد دیگه قابل اعتراض نیست مگر در موراد خاص و استثنائی. برای آگاهی از این موارد استثنائی، موارد اعاده دادرسی در امور کیفری را مطالعه نمایید.

 10. profile-placeholder محمد گفت:

  با عرض سلام خدمت همه ی اعضای سایت و ناظران
  سوال من اینه که از یه بنده خدایی شکایت کردم و دادسرا حکم بازداشت طرف و داده به من ولی هر دفعه رفتیم در خونش یارو نبوده خونه
  اصلا فراریه
  حالا که رفتیم دادسرا به من گفتن که برو خونه اخطاریه حق رای واسه شما صادر میشه به خونتون
  حالا این حق رای میدن چی میشه بعدش؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   احتمالا منظور شما از دادن حکم بازداشت، این است که دادسرا حکم جلب این متهم را صادر نموده است و او فراری است در این گونه موارد می توانید درخواست جلب سیار بنمایید تا هر کجا که رویت شدند توسط ظابطان دادگستری جلب شوند و تا زمانی هم که به متهم دسترسی پیدا نشده است بازپرس تحت شرایطی ممنوعیت خروج از کشور را صادر می کنند که شش ماه اعتبار دارد و در صورت لزوم تمدید می شود تا زمانی که به متهم دسترسی پیدا شود. در هر حال باید منتظر باشید و پرونده را در همان مرجع پیگیری کنید تا بازپرس تصمیم مقتضی بگیرند. چیزی به عنوان حق رای شنیده نشده احتمالا گفتند که منتظر باشید تا رای به شما ابلاغ شود.

 11. profile-placeholder Alireza balouch گفت:

  سلام
  از یک نفر به واسطه خسارت وارده به بنده شکایت کردم قاضی شورای حل اختلاف که قاضی شعبه دوم حقوقی دادگاه هم میباشد حکم قطعی وحضوری به پرداخت خسارت به نفع بنده صادر کرد وچهل وپنج روز از ابلاغ ان نیز گذشته وخوانده نیز اعتراض نکرده است حسابهای خوانده بسته شد
  یکمرتبه پدر منشی قاضی برای دفاع از خوانده وارد معرکه شد که الان یک هفته است قاضی بنده را سر میدواند

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   وقتی حکمی به صورت قطعی و حضوری صادر شده است و مهلت های اعتراض هم گذشته است دیگر دفاع مجددا از جانب هیچ کسی پذیرفته نیست. در مورد تاخیر هم اصولا مدتی بیش از یک هفته طول می کشد تا پرونده برای اجرا به واحد اجرای احکام ارسال شود و این زمان در مراجع مختلف متفاوت است اما لازم است برای پیشرفت سریعتر، مرتبا پیگیر پرونده باشید. اگر بیش از حد متعارف پرونده ( بعد از اتمام کار) نزد یک مرجع نگه داری شود مورد از موارد تخلف خواهد بود و قابل پیگیری است.

 12. profile-placeholder حسن نیاز گفت:

  با سلام مجدد
  اگر شاکی رضایت مشروط بر این که مجرم دیگر با ایشان درگیری نداشته باشد یا هتک حرمت ایشان نکند”داده باشد ایا میتواند بی دلیل یا به این دلیل که ضعف مالی دارد دیه خود را به اجرا بگذارد .

  با تشکر از وکلای زبر دست و همیشه موفقگروه (چطور)

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر.
   اصولا رضایت شاکی باید بدون قید و شرط و به صورت مطلق داده شود و رضایت مشروط پذیرفته نمی شود. بنابراین شاکی یا رضایت می دهد که دعوی خاتمه پیدا می کند یا رضایت نمی دهد که رسیدگی ادامه پیدا می کند. اگر رضایت بدهد دیگه تحت هیچ شرایطی نمی تواند همان دعوا را پیگیری کند مگر این که دعوای جدیدی با دلایل جدید مطرح کند. فقط گاهی اوقات در مرحله رسیدگی در دادسرا در جرائم قابل گذشت، شاکی می تواند درخواست صدور قرار ترک تعقیب کند که در این صورت تا یکسال از تاریخ صدور و صرفا برای یکبار دیگر می تواند درخواست ادامه رسیدگی را مطرح کند. در این پرونده،
   شما باید ببینید که آیا قرار ترک تعقیب صادر شده است یا خیر.

 13. profile-placeholder حسن نیاز گفت:

  سلام
  ببخشید میخواستم بدونم اگر شاکی ده مورد اتهام وارد کرده باشد و از ده مورد یک مورد از اتهامات را اثبات شده باشد ایا متهم میتواند ائاده حیثیت کند

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   بله. در صورتی که جرائمی را به شما نسبت داده باشند و نتوانند آن ها را ثابت نمایند و برای شما قرار منع تعقیب در دادسرا صادر شده یا در دادگاه حکم برائت صادر شده باشد می توانید تحت عنوان افترا (نسبت دادن جرم به دیگری) از اتهام زننده شکایت نمایید.

 14. profile-placeholder افشین گفت:

  سلام من در دادگاه بدوی حقوقی حاکم شده ام طرف مقابل من برای تجدید نظر تقاضای اعسار نموده دادگاه بدوی من و طرف مقابل را برای ارائه مستندات احضار کرده و پرونده را به دادگاه تجدید نظر نفرستاده راهنمایی کنید که چرا من را احضار کردند و مستندات میخواهند

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   با سلام.
   علت احضار دادخواست اعساری است که طرف شما ارائه کرده است. داوگاه بدوی می خواهد به ادعای اعسار طرف شما رسیدگی کند و شما هم باید دعوت می شدید و اگه خلاف ادعای او دلایلی دارید به دادگاه ارائه کنید.

 15. profile-placeholder gh گفت:

  باتشکر فراوان از شما
  یک نکته دیگه هم هست شاکی تا یک سال پیچ و پلاک دستش را خارج نکرده بوده آیا این کوتاهی در امر درمان نیست؟ ضمن اینکه بنده دادخواست اعسار الکترونیک ثبت کردم اعتراض هم نوشتم اما هنوز تحویل ندادم لطفا راهنمایی ام کنید دیگه باید چکار کنم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر.
   با توجه به این که رای صادره بر اساس گزارشات مرجع انتظامی، نظر کارشناس تصادفات، نظر پزشکی قانونی و اقرار صریح خود شما بوده است به نظر می رسد که تجدیدنظر خواهی هم فایده چندانی ندارد ضمن این که اگر مجموع مبالغ تعیین شده کمتر از یک دهم دیه کامل یک انسان باشد اصلا قابل تجدید نظر نیست.
   در مورد دادخواست اعسار هم باید این دادخواست به همان مرجعی که ابتدائا به پرونده رسیدگی کرده ارائه شود- پس از ثبت در دفاتر خدمات الکترونیک قضائی به همان مرجع ارجاع می شود- اگر اعسار شما پذیرفته شود مبلغ محکومیت شما قسط بندی می شود و اگر پذیرفته نشود باید کامل پرداخت بفرمایید.
   در مورد این که شاکی در امر درمان کوتاهی کرده است یا نه این مورد اصلا تاثیری در رای صادره نداشته و در حال شما مرتکب تقصیر شدید و باید خسارت وارده را جبران کنید.
   همان طوری که قبلا خدمتتان عرض کردم اصولا محاکم در پرونده های ورود آسیب و جراحات نظر پزشکی قانونی را مدنظر قرار می دهند و اگر تقلبی هم صورت گرفته باشد خود پزشکی قانونی موارد تقلب را ذکر می کند. معمولا این آرا تایید هم می شود.

   1. profile-placeholder gh گفت:

    سلام خیلی ممنون یعنی میفرمایید من دیگه اعتراض نکنم یا وکیل نگیرم؟ یک نکته دیگه شاکی اول دستش عمل جراحی شد دو ماه بعدش رفت پزشکی قانونی حتی در بیمارستان گفته بود از پله افتاده و دو هفته بعدش شکایت کرد اصلا هم بنده شکستگی دستش را قبول نکردم که تقصیرم بوده فقط گفته بودم به همدیگه برخورد کرده بودیم … ان شاءالله هرچه خیر هست همان شود

    1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

     در مورد این که وکیل بگیرید یا نه بسته به نظر خودتون است اما در مورد اعتراض شما از تمام ابزارهاتون استفاده کنید چیزی که خدمتتون عرض کردم صرفا بر اساس تجربه هایی بود که در این زمینه وجود داشت و همان طوری که خدمتتان عرض کردم اصولا در این گونه پرونده ها تاکید و توجه محاکم روی نظر پزشکی قانونی است چون این ها یک امر تخصصی هستند ولی حتما از فرصت هاتون استفاده بفرمایید اما انتظار تغییرات شگرفی نداشته باشید.
     من براتون آرزوی موفقیت دارم.

 16. profile-placeholder fikhl گفت:

  با سلام بنده دوسال پیش با عابر تصادف کردم بنده دوچرخه سوار بودم که دست عابر شکست اما مشخص نبود از قبل شکسته یا در آن شلوغی یک ماشین یا موتور بهش خورده باشه البته عابر به دروغ گفته بود که به سرش هم ضربه خورده که پزشکی قانونی تایید نکرد اما باعث اتلاف وثت شد بطوری که پرونده دوسال طول کشیده تابه رای رسیده حالا من اگر اعتراض کنم به دروغگویی آن فرد آیا ممکنه مدت زمان پرونده را کمتر کنند و دیه به نرخ پارسال را ثبت کنند؟ ضمن اینکه پرونده شبه غمد تشخصیص داده شده درحالیکه بنده داشتم ورزش دوچرخه سواری میکردم چرا غیرعمد نزدن؟به اینم میتونم اعتراض کنم؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   در مورد جراحات و صدمات اصولا محاکم نظر پزشکی قانونی را مد نظر قرار می دهند هر آسیبی که پزشکی قانونی تایید کند مورد قبول واقع می شود زیرا این یک امر تخصصی است. اگر میزان دیه تعیین شده کمتر از یک دهم دیه کامل باشد رای قطعی و غیر قابل تجدیدنظر خواهد و باید دیه را پرداخت نمایید.
   در مورد این سوال که چرا شبه عمد قید شده هم علت این است که شما قصد فعل یعنی انجام دوچرخه سواری را داشته اید اما قصد نتیجه یعنی ایراد صدمه به عابر را نداشتید برای همین احتمالا این گونه رای داده شده است. البته شاید نظامات و دستورات مربوط را هم رعایت نکرده بودید.
   برای اظهار نظر دقیق لازم است پرونده و رای صادره به دقت مورد مطالعه قرار گیرد.

 17. profile-placeholder سید مجید گفت:

  سلام .کیف من به همراه تبلت دو سال پیش سرقت شد.با ردیابی سیم کارت کسی که تبلت دستش بود احضار شد و مدعی شد که تبلت را از کسی خریده و ان شخص الان در ایران نیست.تبلت هم در حال حاضر وجود ندارد.به ایشان ۲۰ روز مهلت جلب رضایت داده شد که متواری شد و دیگر نتوانستم پیدایش کنم تا اتفاقی اتومبیلش را در خیابان مشاهده و توقیف کردم . بعد از دو سال در دادگاه دوباره از ایشان خواسته شد که رضایت بگیرند و گرنه زندان و شلاق و جریمه دارند.اما در نهایت رای برایت صادر شده! چنین چیزی چطور ممکن است و من باید الان چیکار کنم ؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   با سلام.
   باید علت صدور این رای را در رای صادره مطالعه بفرمایید و ببینید برای چی حکم برائت صادر شده است.
   اما اگر این رای در دادگاه بدوی صادر شده باشد می توانید ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ تجدیدنظر خواهی کنید.

 18. profile-placeholder راحیل جعفری گفت:

  دردعوای مالکیتی حکم بر بی حقی خواهان صادر شده ودر مرحله تجدیدنظر نیز قطعی شده است.حال در کروکی جدیدی که خواندگان جهت جابجایی چاه گرفته اند به جای ۴هکتار اشتباها ۸هکتار وارد شده است.و خوانده ی سابق دوباره اقامه دعوای مالکیت ۳دانگ پروانه کرده و گفته این ۴هکتار اضافی همان ۴هکتاری است که من قبلا برای آن دعوا داشته ام.آیا در اینجا اثبات مالکیتی برای آن خواهان میشود؟بق

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   با توجه به این که حکم قطعی شده دیگر تغییری ایجاد نمی شود مگر این که مشمول موارد اعاده دادرسی باشد و مجددا با ارائه دلایل مورد رسیدگی قرار گیرد.

 19. profile-placeholder بهرام نیک بخت گفت:

  باسلام اگر بخواهیم به حکم اعسار اعتراض کنیم به کدام مواد مراجعه کنیم باتشک

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر.
   دعوای اعسار – اعم از اعسار از پرداخت هزینه دادرسی و اعسار از پرداخت محکوم به – یک دعوای غیر مالی است و بر اساس بند ب ماده ۳۳۱ ق. آ. د. م قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدیدنظر است.

 20. profile-placeholder الناز شفيق گفت:

  سلام من به جهت بارداري امكان اين نبود كه در جلسه دادگاه كه در شهر ديگر بود شركت كنم اكنون رأي بر عليه من است ميتوانم واخواهي دهم لطفا جواب دهيد نگرانم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سرکار خانم شفیق: با سلام
   اگر در هیچ یک از جلسات دادرسی شرکت نکرده باشید و لایحه دفاعیه هم نداده باشید و ابلاغ اوراق قضائی به شخص شما تحویل نشده باشد، حکم صادره غیابی محسوب می شود و شما ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ رای فرصت واخواهی خواهید داشت مگر این که تاخیر شما به دلیل عذر موجه باشد از قبیل مرضی که مانع حرکت باشد، حوادث قهری مثل سیل و زلزله و …که در آن صورت عذر خود را به دادگاه مطرح نمایید اگر دادگاه پذیرفت قرار قبولی صادر می کنداگر هم نپذیرفت شما بیست روز از تاریخ رای فرصت تجدید نظر خواهی هم دارید ببینید این بیست روز گذشته یا نه؟ اگر دعوای شما راجع به اصل نکاح و طلاق مانند این ها ( که موارد آن در متن مقاله در بخش فرجام خواهی به تفکیک ذکر شده است ) باشد باز بیست روز هم فرصت فرجام خواهی خواهید داشت. پیشنهاد می کنم مقاله همکار محترم را در ارتباط با اعاده دادرسی هم مطالعه بفرمایید تا با موارد و مهلت های آن ها به طور مفصل آشنا شوید و ببینید پرونده شما آن شرایط را دارد یا خیر.
   موفق باشید.

 21. profile-placeholder ارش گفت:

  ايا بعد از اين كه قاضي هردو طرفو خواست و حاضر شدن راي داده شد واگر اعتراض زدن باز هردو رو در دادگاه تجديد نظر حاضر ميكنند يا ن؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   اصولا در مرحله تجدیدنظر لازم نیست که طرفین مجددا حاضر شوند و بر اساس تبادل لوایحی که طرفین تهیه کرده اند رسیدگی انجام می شود اما چنان چه قاضی حضور هر دو طرف یا یکی از آن ها را برای صدور رای لازم و ضروری بداند، در اخطاریه این امر را ذکر می کند و طرف احضار شده، مکلف به حضور خواهد بود.

 22. profile-placeholder بارانی گفت:

  سلام اعتراض به آرای دادگاه تجدید نطر که رای غیابی صادر کرده است و ۲ ماه گذشته است آیا امکان پذیر است

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   با توجه به این که ۲ ماه از تاریخ صدور و ابلاغ رای گذشته است، فرصت واخواهی از بین رفته است و رای قطعی شده است همین طور است در مورد مهلت فرجام خواهی.
   اما اگر علت تاخیر شما به دلیل عذر موجهی باشد و بتوانید آن را ثابت نمایید و یکی از موارد اعاده دادرسی در پرونده شما وجود داشته باشد، می توانید درخواست اعاده دادرسی بدهید. برای آگاهی از موارد اعاده دادرسی و مهلت های آن، به مقاله ای با همین عنوان از همکار گرامی خانم صنایع پرکار مراجعه بفرمایید که لینک آن در متن مقاله هم آمده است.

 23. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام وصیت نامه ای دست نویس دو سال پیش در دادگاه تنفیذ شد و وقت اعتراضش هم گذشت و واخواهی یکی از طرفین هم رد شد / الان متوجه ماده ۲۹۴ قانون امور حسبی و ۲۷۸ امور حسبی شدم چون اصلا متوفی بی سواد بوده و وصیت نامه دست نویس عادی ارائه شده و درخواست تنفیذ هم چند سال بعد فوت و انحصاروراثت و آگهی روزنامه ارائه شده / آیا میشه کاری کرد یا اینکه جداگانه شکایت دیگه ای برای ابطال وصیت نامه ارائه کرد؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   در مورد سوالی که مطرح فرمودید می توانید به استناد بندهای ۵ یا ۶ یا ۷ ماده ۴۲۶ قانون آئین دادرسی مدنی با رعایت مواد بعدی آن در خواست اعاده دادرسی نمایید فقط مهلت اعاده دادرسی ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ حکم قطعی است مگر این که عذر موجهی برای این تاخیر داشته باشید که در آن صورت باید ابتدا دادگاه عذر شما را موجه تشخیص بده و قرار قبولی اعاده دادرسی صادر کند و بعد وارد رسیدگی شود. ( حتما مواد مورد اشاره را مطالعه بفرمایید هم در مورد ابتدای مهلت ها و هم در مورد موارد اعاده دادرسی ).

 24. profile-placeholder مسیح برومند گفت:

  باسلام وخسته نباشید ۱۶سال گذشته خواهرزاده ام دردبی بود بامن تماس گرفت که ماشینم بفروش وبدیهای من پرداخت کن باامدن به ایران باحضور پدرش مادرش وچندتن ا اقوام باهم تسویه حساب نموده ایم وخودش هم در دادگاه تجدیدنظراقرارنموده است ایشان نه مدرکی نه شاهدی دارداماباپول وپارتی برعله من رای صادر شده است باوجداینکه من هم ۳نفر شاهد بردم وقسم خوردن وهم پرنت حسابی که چک بهش داده بودم لطفا مراراهنمایی کنید ایا رای دادگاه تجدیدنظرقطعی شده میتوانم فرجام خواهی کنم یا به مقام بالاتر شکایت کنم ممنون ت

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر :
   همان طور که در متن مقاله هم اشاره شده است، اصولا آراء صادره از دادگاه تجدید نظر قطعی هستند و صرفا در موارد استثنائی قابل اعتراض در دیوان عالی کشور هستند که مورد شما از جمله این موارد نیست اما چنان چه قاضی بر خلاف قوانین و بدون هیچ گونه دلیل موجهی رایی بر علیه شما صادر کرده باشد و حقی را از شما ضایع کرده باشد می توانید در دادسرای انتظامی قضات با ارائه دلیل علیه او شکایت نمایید و خسارات وارد بر خود را مطالبه کنید.

 25. profile-placeholder جمشید نصرالهی گفت:

  با سلام و خسته نباشید در رای بدوی پسر بچه ای زیر ۱۸ سال برای توهین و در گیری ضرب و شتم خانم و انداختن روسری و تهدید به تحمل ۷۴ ضر به شلاق تعزیری <سه میلیون جزای نقدی ودوسال حبس تعزیری ودر تجدید نظر به شش ماه با اختیا ر حاصله از ماده ۴۹ قانون تایید می کند در دیوان به ماده ۶۶۹قانون مجازات اسلامی تعزیرات استناد شده است حداقل حبس مقرر در آن دو ماه حبس است اما شعبه همعرض از بابت تو هین و اهانت به پر داخت یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم گردیده اند مقررات ماده ۸۹در زمان جرم زیر ۱۸سال داشته به جای شش ماه ده میلیون ریال تعیین می گردید در صورت امکان از راهنماییهای لازمه جهت شکایت دو باره اعلام نمایید
  متشکرم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   جناب آقای نصرالهی : با سلام.
   سوالی که مطرح فرمودید کاملا واضح نیست اما اگر منظورتان این است که می خواهید دوباره برای همین جرائم شکایت کنید، با توجه به این که این پرونده تا مرحله دیوان عالی کشور رفته است و حکم صادره قطعی شده است، امکان طرح شکایت مجدد در ارتباط با همین جرائم وجود ندارد مگر این که محکوم علیه مجددا بعد از محکوم شدن، همین جرائم را مرتکب شده باشد که باید با دلایل جدید و طرح شکایت جدید، پیگیری فرمایید.

 26. profile-placeholder جمشید نصرالهی گفت:

  باسلام و با تشکر فراوان
  طبق آخرین دادنامه شعبه ۲ دادگاه تجدید نظر دلایل نقض رای به شرح زیر می باشد
  ۱-عدم رعایت مقررات ماده ۸۹قانون اساسی ۲- عدم رعایت قواعد مربوط به تخفیف مجازات
  سوال بنده اینست
  مورد شماره ۱ برای حکم حبس زیر ۱۸ سال صدق می کند
  ۲-تخفیف برای حکم حبس یک مرد ۴۲ ساله طبق دلیل شماره ۲ از چه می تواند ناشی شود
  ۳- ودر نهایت پرونده ای که یک بار برای آن رای صادر شده و بعد از آن اینجانب به آن اعتراض کرده و مجددا رای آن به صورت قطعی صادر شده ،می توان طرف مقابل اعتراض کرد و رای را تغییر داد
  متشکرم از زحمات شما

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر.
   مورد شماره ۱ احتمالا قانون اساسی نیست و منظور قانون مجازات باید باشد چون اصل ۸۹ قانون اساسی مربوط به موضوعی دیگر است.
   در مورد سوال ۲ تخفیف در این مورد می تواند ناشی از مواردی مثل ندامت، حسن سابقه و یاوضع خاص متهم از قبیل کهولت یا بیماری باشد یا به خاطر خفیف بودن زیان وارده به بزه دیده یا موارد دیگر ( بند های ث و چ و یا پ و … ماده ۳۸ قانون مجازات)
   در مورد سوال ۳ هم باید عرض کنم هر کدام از طرفین ( چنان چه رایی قابل تجدید نظر خواهی باشد ) در قسمتی که حکم به ضررشان باشد حق تجدید نظر خواهی دارند بنابراین طرف شما هم می توانسته تجدید نظر خواهی کند.

 27. profile-placeholder جمشید نصرالهی گفت:

  خسته نباشید در سلماس ۱۰۳ جزایی به هر فرد دوسال حبس تعیین کرده است با توجه به اعتراضات آنان در تجدید نظر شعبه ۱۵ به آنان شش ماه تعییین شدند با توجه به آعاده دادرسی نموده شعبه ۲ کان لم یکن تلقی گردیده

 28. profile-placeholder جمشید نصرالهی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید به مسئولین قضات و عالی مقام
  پرونده اینجانب به مدت ۳ سال بود که بلا تکلیف است رایی که شعبه تجدید نظر شعبه ۱۵ و ۱۰۳ جزائی سلماس داده بودشعبه ۲ تجدید نظر کان لم یکن تلقی گردید بنده اعاده دادرسی در خواست نموده ام معاونت قرار بر این بود که بررسی نماید نه تنها بررسی نشده دوباره پرونده را همون شعبه ۲قرارشد بررسی نمایند آیا این کار درست بود ؟کسی هست به داد مظلومان برسد که پسری ۲۰ ساله و مرد ۴۳ ساله یک زن را مورد ضرب و شتم وتوهین وتهدید قرار گرفت

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   جناب آقای نصرالهی : عرض سلام و احترام.
   سوال شما مربوط به امور جزائی است و همین طور نیازمند بررسی دقیق محتوای پرونده. در رسیدگی های کیفری ( که مربوط به تحقق جرائم است) پس از این که شما در مرحله دادسرا طرح شکایت نمودید و در آنجا تحقیقات مقدماتی انجام شد به شعب بدوی کیفری ارجاع می شود و پس از صدور رای چنان چه شما اعتراضی داشته باشید یا طرف مقابلتان اعتراض نماید در مرحله تجدید نظر خواهی مورد رسیدگی قرار می گیرد ودر این مرحله رای صادره اصولا قطعی است و اعاده دادرسی که اشاره فرمودید در امور کیفری، محدود به موارد مشخصی است که به نظر نمی رسد پرونده شما جزء آن موارد باشد. با این حال اگر درخواست اعاده دادرسی از شما پذیرفته شده باشد مجددا به همان دادگاه صادره کننده حکم قطعی یعنی همان شعبه ۲ تجدیدنظر باید ارسال شود پس از این نظر رای صادره درست است.
   در مورد تاخیر در رسیدگی به پرونده هم باید خدمتتان عرض کنم متاسفانه روند رسیدگی ها در نظام حقوقی ما به ویژه در شهرستان ها بسیار طولانی مدت است اما پیگیری های مداوم این روند را تا حدودی کوتاه تر می کند و صدور رای مناسب در هر پرونده به دلایلی مربوط می شود که شما ارائه دادید به ویژه در مباحثی مثل ضرب و شتم، گواهی پزشکی قانونی، شهادت شهود، سوابق متهمین و… بسیار تعیین کننده خواهد بود.
   پیشنهاد من به شما این است پیگیر پرونده در همان شعبه ۲ باشید و چنان چه با ارئه گواهی پزشکی قانونی و دلایل معتبر حقی از شما تضییع شده باشد و بدون دلیل رای شما در مرحله تجدیدنظر نقض شده باشد ( چنان چه در مرحله اعاده رسیدگی نشد ) ابتدا موضوع را با رئیس مجتمع و سپس با حفاظت اطلاعات مجتمع مربوطه در میان بگذارید ( البته می توان از قضات هم درصورت تخلف شکایت کرد در دادسرای انتظامی قضات، اما چون این کار هم وقت گیر و هم تخصصی بود من این راه را پیشنهاد نکردم ). ولی قبل از هرگونه اقدامی دلایل خود را یکبار دیگر بررسی بفرمایید شاید شما به نحو مطلوبی ارائه دلیل نکردید که در مرحله تجدیدنظر رای نقض شده. حتما علت نقض رای را در رای تجدیدنظر، مطالعه و بررسی نمایید.
   من برای شما آرزوی صبر و آرامش و حل شدن مشکل دارم.

 29. profile-placeholder قربانعلی مرادی گفت:

  ضمن سلام وخسته نباشیدمتاسفانه دراتوبان یک کامیون ازپشت به ماشین مازدومن ازناحیه دست چپ مقداری کبودی وکمرم پشت قفسه سینه احساس ناراحتی میکنم واینکه بینی بنده انحراف پیداکرده اماموقع تصادف اصلامتوجه نشده بودم چون دردی احساس نمیکردم ودندانی که قبلاپرکرده بودم ازبغل شکسته شده وموادش ریخته است وقتی به پزشک قانونی مراجعه کردم فقط دنبال کبودی بودوهمین رانوشته است الان یک هزارم دیه ونیم درصددیه بابت ساعدچپ نوشته ومواردفوق ذکرنشده است من راراهنمایی کنیدباسپاس فراوان

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   با عرض سلام و با آرزوی سلامتی برای شما.
   با توجه به این که دیه تعیین شده برای شما کمتر از یک دهم دیه کامل است، این رای غیر قابل تجدید نظرخواهی است اما شما می توانید برای مطالبه مابقی خسارات وارد به خود که به سبب تصادف ایجاد شده است با ارائه مدارک کامل پزشکی، از باب قاعده تسبیب به دادگاه حقوقی دادخواست ارائه کنید.

   1. profile-placeholder قربانعلی مرادی گفت:

    ممنون ازمحبت وبزرگواری وراهنمایی شماومتشکرازوقتی که دراختیاربنده قراردادیدسپاس فراوان

 30. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

  سلام و روز شما بخیر.
  باعث خوشحالی است که مطالب را در بخش حقوقی دنبال می فرمایید.
  در مورد نکته ای که فرمودید باید بگم که اولا همانطور که در متن اشاره شده فرجام خواهی یک طریقه فوق العاده اعتراض به آراست یعنی در هر دعوایی امکان پذیر نیست صرفا در برخی آراء صادر شده در مرحله نخستین یا تجدیدنظر امکان پذیر است و آن هم فقط یکبار برای کسی که حکم به زیانش صادر شده است.
  دوما رسیدگی دیوان عالی کشور در مرحله فرجام خواهی صرفا رسیدگی شکلی است یعنی بررسی می کند که رای صادره مطابق با قوانین یا شرع صادر شده است یا خیر ولی به هیچ وجه وارد ماهیت دعوا و بررسی ادله طرفین نمی شود و چنان چه رای را نقض کند پرونده را برای رسیدگی مجددا به دادگاه صادر کندده رای بر می گرداند.

 31. profile-placeholder منتقد گفت:

  فکر میکردم فرجام خواهی دو بار قابل درخواسته.
  البته الان مطمئن نیستم دو بار برای هر یک از طرفین دعواست یا با احتساب برای هر دو. اما تقریبا مطمئن بودم دو باره!!

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان