نحوه اعتراض به رای دادگاه چگونه است؟

نحوه اعتراض به رای دادگاه چگونه است؟
امتیاز مطلب: ٨٦%
86

گاهی در دعاوی‌ای که مطرح می‌کنیم یا بر علیه ما مطرح می‌کنند، رأیی به ضرر ما صادر می‌شود اما باید این نکته را در نظر داشت که این آخر راه نیست و کسی که حکم علیه او صادر شده است، می‌تواند از طرق مختلف به این رأی صادره اعتراض کند. این نوشته را بخوانید تا با نحوه اعتراض به رای دادگاه آشنا شوید.


مقاله مرتبط: صدور و اجرای حکم جلب در دعاوی حقوقی و کیفری چگونه است؟

تقسیم‌بندی‌های اولیه در ارتباط با طرق اعتراض به آرا

یکی از تقسیم‌بندی‌های اولیه در ارتباط با طرق اعتراض به آرا، تفکیک طرق عادی از طرق فوق‌العاده است. طرق عادی اعتراض شامل:

۱. واخواهی است که در مورد حکم غیابی صورت می‌گیرد؛

۲. تجدید نظرخواهی که مربوط به آرای حضوری است.

در مورد اصطلاح حضوری یا غیابی بودن آرا، لازم به توضیح است که حکم دادگاه در تمامی موارد حضوری است مگر این که خوانده‌ی دعوی یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده‌ی قانونی او (یعنی ولی یا قیم او) در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده باشد و به طور کتبی نیز دفاع نکرده باشد یا اخطاریه‌های دادگاه به او ابلاغ واقعی نشده باشد. (منظور از ابلاغ واقعی اوراق دعوی، تحویل آنها به شخص مخاطب اوراق است.) در چنین حالتی، حکمِ صادره غیابی محسوب می‌شود و اگر حکم غیابی علیه ما صادر شده بود مدت ۲۰ روز برای افراد مقیم در ایران و دوماه برای افراد مقیم خارج از ایران مهلت واخواهی در نظر گرفته شده است مگر این که عذر موجهی همچون بیماری‌ای که مانع از حرکت است یا حوادث قهری مثل سیل و زلزله و … یا در حبس یا توقیف بودن و… وجود داشته باشد که باید در اولین فرصت پس از رفع عذر برای واخواهی اقدام نمایید. در حقیقت واخواهی حقِ‌ محکوم علیه غایب برای اعتراض به حکمی است که به ضرر او صادر شده است. چنین شخصی می‌تواند دادخواست واخواهی خود را به همان مرجعی که رأی را صادر کرده است، تقدیم نماید.

در خصوص واخواهی بیان چند نکته مناسب به نظر می رسد : اول این که واخواهی صرفا حق محکوم علیه (کسی که حکم به زیان او صادر شده باشد) است و نه محکوم له. دوم این که برای واخواهی حتما حکم باید غیابی صادر شده باشد واحکام نسبت به خواهان دعوی همیشه حضوری محسوب می‌شود. و در نهایت این که اعتراض به حکم غیابی هم در مرحله‌ی بدوی و هم در مرحله‌ی تجدیدنظرخواهی امکان پذیر است.

چنانچه رأیی که بر علیه ما صادر شده، حضوری باشد، تنها راه اعتراض به آن تجدیدنظر خواهی است. در امور حقوقی، صرفا دعاوی مالی‌ای که خواسته‌ی آنها تا مبلغ سه میلیون ریال (سیصد هزار تومان) باشد قابل تجدید نظر نخواهد بود و در سایر موارد اگر رأیی به ضرر ما صادر شده باشد و ما حق تجدیدنظر خواهی خود را با توافق کتبی از بین نبرده باشیم، اصولا قابل تجدید نظرخواهی است.


مقاله مرتبط: جرم جعل چگونه محقق می شود؟

مرجع تجدیدنظر خواهی

اعتراض به رای دادگاه

اما مرجع تجدیدنظر خواهی کدام است و ظرف چه مهلتی باید تجدید نظر خواهی کرد؟

چنانچه رأیی که به ضرر ما صادر شده است، از سوی شورای حل اختلاف صادر شده باشد، ظرف ۲۰ روز مهلت تجدیدنظر خواهی از تاریخ ابلاغ رأی برای ما وجود دارد اما مرجع تجدیدنظر خواهی، حسب مورد دادگاه عمومی حقوقی (در امور حقوقی) یا کیفری دو (در امور کیفری) همان حوزه‌ی قضائی خواهد بود و چنانچه رأیی که بر علیه ما صادر شده است از سوی دادگاه‌های عمومی و انقلاب هر حوزه‌ای صادر شده باشد، مرجع تجدیدنظر خواهی، دادگاه تجدید نظر مرکز همان استان است. مهلت تجدیدنظر خواهی در این مورد اخیر، نیز برای افراد مقیم ایران بیست روز و برای افراد مقیم در خارج از کشور دو ماه است.

نکته‌ای که باید به آن توجه نمود این است که پس از مرحله‌ی تجدیدنظر خواهی اصولا آرای صادره قطعی خواهند شد و وارد مرحله‌ی اجرا می‌شوند.
از طرقِ عادیِ اعتراض به آرا که بگذریم، طرق فوق‌العاده‌ی اعتراض نسبت به آرای محاکم عبارتند از:

۱. فرجام‌خواهی؛

۲. اعاده‌ی دادرسی؛

۳. اعتراض ثالث.


مقاله مرتبط: شرایط طلاق غیابی چیست؟

فرجام خواهی و اعتراض ثالث

با توجه به این که بررسی همه‌ی رو‌ش‌ها در این نوشتار امکان پذیر نیست، در این جا صرفا یک مرور اجمالی در ارتباط با فرجام خواهی و اعتراض ثالث خواهیم داشت زیرا این دو مورد کاربرد بیشتری دارند.

فرجام‌خواهی عبارت است از تشخیص مطابقت یا عدم مطابقت رأی صادره با موازین شرعی و مقررات قانونی. با توجه به این که فرجام‌خواهی یکی از طرق فوق‌العاده‌ی اعتراض به آراست در هر مورد نمی‌توان از این روش برای اعتراض استفاده کرد .

در مورد آرای دادگاه‌های بدوی (نخستین) که به علت عدم درخواست تجدیدنظر قطعیت یافته، مهمترین موارد فرجام‌خواهی عبارتند از :

۱. احکامی که خواسته‌ی آن بیش از بیست میلیون ریال باشد؛

۲. احکام راجع به اصل نکاح (ازدواج) و فسخ آن، طلاق، نسب، حجر، وقف، ثلث ( منظور وصیت تا یک سوم اموال است که هر شخصی می‌تواند راجع به آن وصیت کند)، حبس (منظور حبس منافع یک مال است) و تولیت (که منظور امور مربوط به اداره‌ی مال موقوفه است) .

و آرای دادگاه‌های تجدیدنظر استان قابل فرجام خواهی نیستند مگر در مورد احکام راجع به اصل نکاح و فسخ آن، طلاق، نسب، حجر و وقف که به عنوان مهم‌ترین مورد فرجام خواهی مطرح می‌شوند.

مهلت فرجام‌خواهی برای اشخاص مقیم ایران ۲۰ روز و برای اشخاص مقیم خارج دو ماه خواهد بود. در مورد احکام قابل فرجام خواهی، دادگاه تجدید نظر استان از روز ابلاغ مهلت فرجام‌خواهی را تعیین می‌کند و برای احکام قابل تجدید نظر، دادگاه بدوی که نسبت به آن تجدیدنظر خواهی نشده از تاریخ انقضای مهلت تجدیدنظر مهلت جدید تعیین می‌کند. مرجع صالح برای فرجام خواهی دیوان عالی کشور است.

یکی دیگر از طرق فوق‌العاده‌ی اعتراض، بحث اعتراض ثالث است و منظور از ثالث در اینجا شخصی غیر از خواهان و خوانده‌ی دعوی است. اگر در خصوص دعوایی، رأیی صادر شود که به حقوق اشخاص ثالث خللی وارد آورد و آن شخص یا نماینده‌ی او در دادرسی که منتهی به صدور رأی شده است به عنوان اصحاب دعوا دخالت نداشته باشد، می‌تواند نسبت به آن رأی اعتراض نماید. در این موارد شخص ثالث حق دارد به هر گونه رأی صادره از دادگاه‌های عمومی، انقلاب و تجدید نظر اعتراض کند و نسبت به حکم داور نیز کسانی که خود یا نماینده‌ی آنان در تعیین داور شرکت نداشته‌اند، می‌توانند به عنوان شخص ثالث اعتراض کنند. اعتراض شخص ثالث باید به موجب دادخواست و به طرفیت محکوم له و محکوم علیه رأی مورد اعتراض باشد و به دادگاهی تقدیم می‌شود که رأی مورد اعتراض را صادر کرده است. اعتراض ثالث تنها روش اعتراضی است که مقید به مهلت ۲۰ روزه و دو ماهه نیست.

تهیه شده در: chetor.com

برچسب‌ها:
مونا عبدی نویسنده و عضو تیم تحریریه چه طور.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (89)

 1. profile-placeholder اصغر ضمایی شعاع گفت:

  با سلام خدمت همه اعضا محترم من به صورت غیر قانونی و بدون داشتن پاسپورت از کشور خارج شدم و دادگاه مرا طبق ماده ۳۴ گذرنامه به مبلغ ۱۸ میلیون ریال جریمه کرده اند ایا من میتوانم به این روند رای دادگاه اعتراض بزنم و چگونه این کار را انجام دهم ممنون میشوم مرا راهنمایی کنید

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   با توجه به این که جرم شما محرز است و خودتان هم قبول دارید اعتراض تاثیری نخواهد داشت و جریمه تعیین شده را پس از قطعی شدن رای باید پرداخت نمایید.

 2. profile-placeholder احسان گفت:

  با سلام دوردی دوباره
  میخاستم بدونم که از زمان صدور رای دادگاه کیفری تا زمان صدور حکم قطعی از دادگاه تجدید نظر چقدر زمان میبره ایا این وسط ما به عنوان شاکی باید کاری را انجام بدهیم یا خیر ضمنن حکم صادر شده ضرب و جرح عمدی با چاقو میباشد همچنین پرداخت دیه
  با تشکر

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   این که چقدر زمان می بره بستگی به شعبه رسیدگی کننده و حجم کارهای ارجاع شده به آن شعبه داره اما معمولا در پرونده های ضرب و جرح عمدی از دو سه ماه تا شش ماه رای تجدیدنظر صادر می شه و معمولا هم رای بدوی مورد تایید قرار می گیره و اگه دیه تعیین شده کمتر از یک دهم دیه کامل باشه اصلا قابل تجدیدنظر خواهی نیست.

 3. profile-placeholder شریعتی گفت:

  سلام، من مجوز احداث خانه سرایداری از جهاد کشاورزی گرفته ام و پس از اخذپروانه از شهرداری بیشتر از مجوز ساخته ام در شکایت جهاد دادگاه درخواست کراشناس دادگستری کرد که بخش ساخته شده بعنوان انباری را تائید کرد اما دادرس قبول نکرد و من را محکوم کرد در تجدید نظر نیز درخواستم موزد موافقت قرار نگرفت و رای اول تائید شد و به تخریب بخش اضافی و ۲ میلیون تومان جریمه محگوم شده ام.چگونه میتوان فرجام خواهی کنم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   با توجه به این که حکم قطعی صادر شده است و مورد شما جز موارد امکان فرجام خواهی نیست لذا قابل اعتراض مجدد نمی باشد. ضمن این که اگر اعتراض هم می نمودید با توجه به این که خودتان قبول دارید که بیشتر از میزان مجاز ساخت و ساز انجام داده اید تاثیری در صادره نداشت.

 4. profile-placeholder احسان گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  برادر من توی زندان شخصی بهش حمله کرد و با شیشه به قسمت پایین قلبش ضربه زدن و دیه بریدن واسش ولی این شخص بعد از مدتی ازاد شد و متوجه شدیم که با (پارتی بازی رییس زندان که الان زندان هست به جرم دیگری) شخص محکوم ازاد شد و فوت نمود الان هم به دلیل فوت شخص میگن احتمال مختومه شدن پرونده زیاد هست خود قاضی اجرای احکام گفتن ایا راهی هست که بشه این دیه رو از صندوق بیت المال پرداخت کنن یا خیر چون برادر من ناقص شدن به دلیل ضربه شیشه به سینه شون
  تشکر

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   اگر حکم قطعی محکومیت برای پرداخت دیه صادر شده باشد حتی اگر محکوم علیه فوت نماید از اموال او پرداخت خواهد شد.
   مواردی که دیه از بیت المال پرداخت می شه موارد مشخصی در قانون مجازات اسلامی جدید مصوب ۱۳۹۲ است که ظاهرا مورد شما را شامل نمی شود. برای آگاهی کامل از حالات مختلف پرداخت دیه توسط بیت المال فصل چهارم دیات با عنوان مسئول پرداخت دیه را از قانون مجازات جدید مطالعه بفرمایید. (از ماده ۴۶۲ تا۴۸۷ و به ویژه مواد ۴۷۱ به بعد) و به این نکته توجه داشته باشید که پرونده شما در مورد ضرب و جرح عمدی است نه غیر عمد یا خطای محض وماده ۴۷۴ که گفته در جنایات شبه عمد در صورتی که به دلیل مرگ یا فرار، به مرتکب دسترسی نباشد دیه از مال او گرفته می شود و در صورتی که مال او کفایت نکنه از بیت المال پرداخت می شه مربوط به جنایات شبه عمد است نه عمدی.

 5. profile-placeholder احمد یزدانی گفت:

  به دنبال فرمت اعتراض به رای بدوی دادگاه بودم که فرمت مشخصی پیدا نکردم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   این فرم ها را می توانید از دفاتر مجتمع های قضائی یا از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضائی تهیه کنید.

 6. profile-placeholder ندا گفت:

  ادامه…
  سوال:
  احتراما نظربه اينكه حسب بند ماده ۱۰۹ قانون مجازات اسلامي جرائم اقتصادي از جمله كلاهبرداري مستثني ازشمول مرورزمان اجرا مي باشند مستدعي است با توجه به نظرات مختلف قضائي درسطح استان ارشاد شود آيا بزه انتقال مال غير كه حسب نظريه شماره ۱۳۵۳/۷ مورخ ۴/۳/۸۴ آن اداره درحكم كلاهبرداري است و با توجه به اصل حقوقي تفسير قوانين كيفري به نفع متهم و نيز كلمه شامل در بند ب ماده ۱۰۹ كه ظاهرا برخلاف كلمه مانند دلالت برحصرمي كند مشمول اين استناد مي باشد يا خير.
  نظريه
  فروش مال غير به صراحت ماده ۱ قانون مجازات راجع به انتقال مال غير مصوب ۱۳۰۸ كلاهبرداري قلمداد شده است و در نتيجه با رعايت نصاب مقرر در بند ب ماده ۱۰۹ قانون مجازات اسلامي مصوب ۱۳۹۲ مشمول مرور زمان نخواهد بود./الف

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   با سلام مجدد. جای بسیار خوشحالی است که دوستان استدلال های خودشان را با ما در میان می گذارند و باعث تبادل اطلاعات بیشتر برای ما و شاید دیگر خوانندگان مقالات می شوند: اما چند تا مطلب در مورد نحوه استدلال شما به ذهنم می رسد که شاید مفید باشد:
   اولا روشن است که قانون گذار در بند ب ماده ۱۰۹ قصد داشته است که هم کلاهبرداری و هم جرائم اقتصادی مذکور در تبصره ۳۶ را مطرح نماید. اگر مطابق گفته شما به ماده ۳۶ ارجاع می داد نه تبصره، در این صورت جرائم تبصره مطرح نمی شد چون در خود ماده این جرائم نیامده است؛ بنابراین ضرورتا باید جرم کلاهبرداری را قید می کرد و به تبصره ماده ۳۶ اشاره می کرد نه خود ماده تا جامعیت حالات مدنظر قرار گیرد.
   ثانیا مطابق قواعد اصول فقه در تفسیر، وقتی که یک قیدی یا مخصصی بعد از چند تا مفرد (منظور کلمات یا عباراتی هستند که جمله نیستند و مستقل مطرح نشده اند) بیاید نظر رایج تر این گونه مطرح می شود که آن قید یا مخصص به تمامی آن مفردات بر می گردد چرا که در یک جمله آمده است نه به طور مجزا و در جملات مستقل تا ما تردید کنیم که به همه آن ها برمی گردد یا فقط به آخری.
   بنابراین قید انتهای بند ب یعنی عبارت «با رعایت مبلغ مقرر در آن ماده» به لحاظ اصول تفسیری، هم به عبارت کلاهبرداری بر می گردد و هم به جرائم اقتصادی تبصره ماده ۳۶زیرا در یک جمله واحد به کار رفته است.
   ثالثا اگر به خود قید توجه کنیم قانون گذار درتعیین مبلغ، به مبلغ مقرر در خود ماده اشاره کرده است یعنی بیش از یک میلیارد که قدر متیقن برای کلاهبرداری و دیگر جرائم اقتصادی تبصره ماده ۳۶ است. اگر منظور قانون گذار این بود که مبلغ مقرر صرفا در مورد جرائم اقتصادی تبصره ماده ۳۶ باشد می توانست مبلغ مقرر در تبصره را ملاک قرار دهد یعنی خود یک میلیارد را هم مدنظر قرار می داد.
   در هر حال تفاسیر پیرامون این ماده می تواند متفاوت باشد و معمولا در خصوص این گونه موارد یک رویه نانوشته ای در میان قضات پذیرفته می شود و بر اساس همان هم رای صادر می شود. شاید در آینده اگر اختلاف آرائی در این مورد پیش بیاید یک رای وحدت رویه جدید هم صادر شود اما برای صدور آن تلاش و تفسیرهای وکلا می تواند خیلی کمک کننده باشد. من همیشه از استدلالات نوآورانه و جدید استقبال می کنم و ممنونم که نظرتون رو با ما در میان گذاشتید.

 7. profile-placeholder ندا گفت:

  با سلام مجدد- مادة ۱۰۹ ق.م.ا مصوب ۱/۲/۹۲ جرایم مطروحه در سه بند الف ـ ب ـ پ ـ آن ماده را از شمول مرور زمان استثناء کرده که در بند ب « جرایم اقتصادی شامل کلاهبرداری و جرایم موضوع تبصره مـاده۳۶ این قانون (ق.م.ا) با رعایت مبلغ مقرر در آن ماده» مطرح شده است.:
  این بند (بند ب) دو قسمت دارد
  ۱ـ جرایم اقتصادی شامل کلاهبرداری
  ۲ـ جرایم موضوع تبصرة ماده۳۶ این قانون (ق.م.ا) با رعایت مبلغ مقرر در آن ماده
  این بدین معنی نیست که جرم اقتصادی شامل کلاهبـــرداری (ذکر عبارت شامل کلاهبرداری از این جهت است که جرایم اقتصــادی دیـگر از قبیل ارتشــاء، اختلاس و… را که در تبصره ماده۳۶ ق.م.ا آمده است استثناء کند و نشان دهــــد کلاهبرداری مانند سایر جرایم اقتصادی ذکر شده در تبصره ماده۳۶ مشمول رعایت مبلغ مقرر در تبصرة ماده۳۶ نیست) باید با رعایت مبلغ مندرج در تبصرة ماده۳۶ این قانـون باشد. این بند به صراحت خواسته تا کلاهبرداری را از شمول قید یک میلیارد ریال استثناء کند. همانــطور که در تبصرة مادة ۳۶ می‌بینیم از بند الف تا ز جرم کلاهبرداری ذکر نشده است تا بخواهیم کلاهبـرداری را مقید به یک میلیارد ریال کنیم. با این توضیحات در می‌یابیم که منظور قانونگذار از بند ب مادة ۱۰۹، استثنـــای کلاهبـرداری (به طور عام و به هر مبلغی) و استثنای جرایم مطروحه در تبصرة مادة ۳۶ با رعایت مبلغ کف یک میلیارد ریال، از شمـول مرور زمان است. اگر قصد قانونگذار، استثنای کلاهبرداری با مبلغ بالاتر از یک میلیارد ریال از شمـــول مــرور زمان بود در بند ب مـادة ۱۰۹ به خود مــادة ۳۶ اشاره می‌کرد که کلمة کلاهبرداری در‌ آن ذکر شده است، نه به تبصرة آن که اسمی از کلاهبــرداری در‌ آن نیست، تا متعلق مبلغ بالاتر از یک میلیارد ریال شود.
  در نظريه مشورتي نيز به اين جمله استناد شده:
  نظریه شماره ۱۸۸
  نظریه شماره ۱۸۹۹/۹۲/۷ مورخ ۱/۱۰/۹۲
  ۱۴۶۲-۱/۱۸۶-۹۲

  سوال:
  احتراما نظربه اينكه حسب بند ماده ۱۰۹ قانون مجازات اسلامي جرائم اقتصادي از جمله كلاهبرداري مستثني ازشمول مرورزمان اجرا مي باشند مستدعي است با توجه به نظرات مختلف قضائي درسطح استان ارشاد شود آيا بزه انتقال مال غير كه حسب نظريه شماره ۱۳۵۳/۷ مورخ ۴/۳/۸۴ آن اداره درحكم كلاهبرداري است و با توجه به اصل حقوقي تفسير قوانين كيفري به نفع متهم و نيز كلمه شامل در بند ب ماده ۱۰۹ كه ظاهرا برخلاف كلمه مانند دلالت برحصرمي كند مشمول اين استناد مي باشد يا خير.
  نظريه
  فروش مال غير به صراحت ماده ۱ قانون مجازات راجع به انتقال مال غير مصوب ۱۳۰۸ كلاهبرداري قلمداد شده است و در نتيجه با رعايت نصاب مقرر در بند ب ماده ۱۰۹ قانون مجازات اسلامي مصوب ۱۳۹۲ مشمول مرور زمان نخواهد بود.
  به طور كلي صراحت كاملي در اين خصوص وجود ندارد. نظر جنابعالي به طور شفاف به اين موضوع چگونه است ؟ چگونه بايستي جهت راي وحدت رويه در اين خصوص اقدام نمود و اين امكان از طريق شاكي وجود دارد يا خير؟

 8. profile-placeholder ندا گفت:

  با سلام و احترام. در مورد فروش مال غير از ۲ نفر شكايت كرده ايم. معامله در سال ۷۰ اتفاق افتاده و ارزش ملك زير ۱۰۰ ميليون است. آيا فروش مال غير مشمول مرور زمان مي شود. اگر نه به چه ماده قانوني استناد مي كنيد. البته با شكايت توسط دادگاه راي قرار موقوقفي تعقيب صادر شده و در دادگاه تجديد نظر نيز قرار موقوقفي تعقيب تاييد گرديده است. آيا بعد از تصويب قوانين سال ۱۳۹۲ رايي را در خصوص عدم مشموليت مرور زمان سراغ داريد. با توجه به برداشتهاي متفاوت از ماده مادة ۱۰۹ ق.م.ا مصوب ۹۲/۰۲/۰۱ چگونه بايد در جهت راي وحدت رويه تلاش كرد.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر.
   در این موردی که مطرح فرمودید دو نظریه مشورتی به تاریخ های ۲/۱۱/۱۳۹۲ و ۱۵/۱۰/۱۳۹۲ وجود دارد. به علاوه با توجه به این که در متن ماده ۱ قانون مجازات راجع به انتقال مالی غیر مصوب ۱۳۰۸ این جرم در حکم کلاهبرداری مطرح شده است در نتیجه با رعایت نصاب مقرر در بند ب ماده ۱۰۹ ق.م.ا جدید مشمول مرور زمان نخواهد بود. به عبارت دیگر اگر موضوع جرم بیش از یک میلیارد ریال باشد مشمول مرور زمان تعقیب و صدور رای و اجرا نخواهد بود اما خود یک میلیارد و کمتر مشمول مرور زمان خواهد بود. آراء بسیاری در این خصوص وجود دارد که موید همین نظر است از جمله رای صادره در پرونده شما. برای بررسی مجموع این آراء می توانید به سایت آراء قوه قضائیه و همین طور نظرات مشورتی که شماره آن را خدمتتان مطرح کردم مراجعه بفرمایید.

 9. profile-placeholder بدشانس بدبخت گفت:

  باسلام وخسته نباشید درخصوص اتهام پخش عکس وتصاویر ومطالب خلاف عفت عمومی وتوهین به اشخاص عادی.چندروزدیگه دادگاه کیفری دارم خیلی میترسم که زندان داره یانه وجرمش چیه وبدون سابقه واولین باره پام به دادگاه بازمیشه.توروخدا زود جواب بدین باچندین وکیلم صحبت کردم یکی میگه جریمس یکی میگه زندان یکی میگه بستگی ب قاضی داره.والبته اینم بگم خود طرف توشکایتش گفته عکسام که روی پروفایل تلگرام بوده دزدیده شده

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   معمولا در مورد اتهام توهین به افراد عادی اگر اثبات شود،برای بار اول ۱۰۰ هزار تومان جریمه در نظر گرفته می شه اما در مورد اتهام پخش تصاویر و … لازم است شما مواد ۶۴۰، ۷۴۲ و ۷۴۳ قانون مجازات جدید (یا مواد ۱۴ و ۱۵ قانون جرائم رایانه ای) را به طور کامل با تبصره ها مطالعه بفرمایید تا به طور کامل با صور مختلف این جرم و مجازاتش آشنا شوید. برای این جرم قانون گذار مجازات حبس یا جزای نقدی یا هر دو را پیش بینی کرده است البته در هر پرونده با توجه به شرایط و اوضاع و احوال خاص ان پرونده رای داده خواهد شد. این که شما سابقه ندارید می تواند جز عوامل تخفیف دهنده باشد اما باید ببینید دلائل ارائه شده در پرونده چه مواردی است و قاضی رسیدگی کننده چه رویکردی دارد. اما به تجربه ثابت شده است که معمولا برای بار اول قضات تخفیفات لازم را در نظر می گیرند. نحوه دفاع شما هم می تواند بسیار اثرگذار و تعیین کننده باشد.

 10. profile-placeholder دانیال گفت:

  سلام.بابت شکایت همسرم مبنی به ضرب و جرح در دادگاه بدوی به یک و نیم درصد دیه کامل انسان فقط با استناد به گواهی پزشکی قانونی محکوم شده ام.در انتها رای نوشته شده با توجه به مقدار دیه رای قطعی می باشد.با توجه به اینکه قاضی امکان تجدیدنظر خواهی از بنده سلب نموده چه راهکاری برای اعتراض به رای دادگاه بدوی وجود دارد؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   دیه کمتر از یک دهم دیه کامل مطابق قانون جدید آئین دادرسی کیفری، قطعی است؛ بنابراین قاضی رای را قطعی اعلام نکرده بلکه بر اساس قانون رای صادره قطعی می باشد و در پرونده های ضرب و جرح اصولا محاکم نظر کارشناس پزشکی قانونی را مدنظر قرار می دهند؛ با توجه به قطعیت رای راهی برای اعتراض وجود ندارد.

 11. profile-placeholder مریم* گفت:

  سلام
  از همسرِ سابقِ خواهرم به دلیل ورود غیر قانونی به منزل (درِ حیاط خانه را با دیلم باز کرده اند) توهین و فحاشی و مزاحمت شکایت کردیم و سه شاهد هم برای هر چهار مورد داشتیم. یه بار برای ایشان احضاریه رفت و هر سه بار در دادگاه حاضر نشدند. امروز خبر دادند که پرونده مختومه است و ایشان ۱۰۰ هزار تومان برای حاضر نشدن جریمه می شن! به دلیل این که خوانده وضعیت روحی مناسب ندارد و شیشه مصرف می کند تعادل روحی هم ندارد و مدام به صورت تلفنی تهدید می کند و خواهر من از خانه نمی توانند بیرون بروند. آیا می توانیم به رای صادره شکایت کنیم و این که اصلا مختومه کردنِ پرونده از نظرِ حقوقی درست است؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   برای نظر دقیق لازم است رای صادره مطالعه شود ولی به نظر می رسد که ۱۰۰ تومان جریمه بابت توهین و فحاشی باشه نه عدم حضور. چون ضمانت اجرای عدم حضور در امور کیفری جلب است.
   شما ابتدا باید ببینید رای صادره چیست و در قسمتی که به ضررتان صادر شده است می توانید تجدیدنظر خواهی کنید.
   معمولا این قبیل دعاوی مثل مزاحمت و ورود و… به خاطر سابق آشنایی و نبود سوء نیت و تفسیر به نفع متهم در امور کیفری، از سوی محاکم پذیرفته نمی شود مگر این که دلایل محکم تری برای محکومیت متهم ارائه شود. البته اینی که خدمتتون گفتم بر اساس تجربیات بود. ولی شما در مهلت اعتراض خودتون اعتراض بزنید.

 12. profile-placeholder سمیرا گفت:

  سلام من سوالمو اینجا مطرح میکنم .و قبلن متشکرم از پاسخگویی شما
  ما یه زمین کوچک در شهرستان داریم ک اداره مخابرات طبق صورتجلسه ای ک از ش۶رداری داره اقدام ب نصب یه دستگاه مخابراتی در زمین ما کرده و در ضمن ما پروانه ساخت از قبل از نصب این دستگاه رو داریم ولی مخابرات برش نمیداره و میگه شهرداری ب ما اجازه داده در ضمن کلانتری محل زمینو معاینه و صورتجلسه کرده ویک ماهه بصورت مادی ما زمینو تصرف کردیم سند رسمی نداریم چون روستا هست ولی قابل تایید محل هستش ودر ضمن روستا شورا هم داره
  حالا رای دادگاه ک قاضی داده ب علت مجوزی ک مخابرات داره و شهرداری قبولش نداره و ماده ۱۵۸٫۱٫۶۱٫۱۶۲ .۱۹۷ مارو بی حق شناخته .ممنون میشم کمکم کنید چون قاضی فقط مارو مقصر کرده ک سند نداریم در صورتیکه اونجا کسی سند نداره فقط ب نفع دولتیا رای داده

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   مساله ای را که مطرح کردید بیشتر در تخصص دوستانی است که در رشته حقوق عمومی فعالیت می کنند اما با این حال برای این که سوالتان بی پاسخ نباشد، به نظر می رسه شما ابتدا باید در دیوان عدالت اداری درخواست ابطال مجوز شرکت مخابرات و اثبات تقصیر آن را بنمایید و سپس برای اخذ خسارات وارده و جابجایی تجهیزات به محاکم دادگستری مراجعه کنید.

 13. profile-placeholder علی گفت:

  با سلام بنده حدود یک ماه پیش تصادف کردم که بنده عابر پیاده بودم یک سواری به بنده زد که از ناحیه سر دچاره صدمه شدم گوشم از شنوایی دچاره مشکل شد که بیمارستان شهرستان به بنده گفتن احتیاج به شستشو داره خوب میشه من از دست طرفم رضایت دادم بعد پیشه متخصص رفتم گفت عصب گوشهات صدمه دیده شنواییتو تقریبآ از دست دادی خواستم ببینم میشه دوباره شاکی شم؟اعتراض زدم حکم آمد رائ صادر شده بود؟راه حلش چیه چیکار کنم ممنون؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.امکان برگشت از رضایت وجود ندارد اما خسارت هایی را که بعدا متحمل شدید می توانید از باب قاعده تسبیب ان هم در یک دعوی حقوقی مطالبه کنید.

 14. رویال رویالی رویال رویالی گفت:

  سلام من یک اتوبوس شریکی داشتیم حدود ۴سال باهم کار میکردیم وبماند که چقدر به من خسارت مالی زد وبیچارم کرد ومن ۳تا چک دست ایشون داشتم شریک بودیم میگفت لاستیک میخوام بخرم میدادم ایشون دوتا چک امضاع شده گرفته بود ویه ۱۵میلیون از کسی دستی گرفته بود که ماهیان ۵۰۰بهره میداد بدون اطلاع من ووقتی پرسیدم گفت برای تعمیر ماشین میخاستم و نصف این مبلغ ازمن چک گرفت یعنی ۷۵۰۰ که امانت داد از اونی که پولو گرفته بود وقتی اتوبوسو فروختیم دربنگاه کله حساب وکتاب باهم انجام دادیم یعنی پوله اون چکرو از من گرفت وقتی درمحضر میخاستم امضاع کنم گفتم چکامو بده دوتا چک که برای لاستیک گرفته بود امصاع شده نگه داشته بود اونارو با مصیبت گرفتم که الان موجوده وموند یک چکم که ۷۵۰۰ بابت ۱۵ میلیون که نصف من داده بودم گفت باید بگیرم وبعد میدم که قبول نمیکردم که بنگاه ویه اقایی دیگه شناس وقابل اعتماد بود تضمین دادن که میگیریم وبرات میاریم وبعد از چند ماه ایشون چکو میزاره اجرا ودوتا تا به حال نامه امده برام وکلی حرف وصحبت میگه ۳ ملیون بده رضایت بدم منم زورم میاد پول زور بدم چیکار کنم و درتبریز هست و منم نمیتونم برم چیکار کنم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   اگر ایشون دعوایی را اقامه کرده اند شما می توانید دعوای متقابل با عنوان استرداد چک اقامه کنید و اگر هنوز دعوایی علیه شما اقامه نکرده اند شما می توانید دعوای استرداد را علیه ایشون مطرح کنید البته لازمه آن ارائه دلیل برای پرداخت است یعنی اگر پول را به حساب ایشون ریختید پرینت حساب را اخذ کنید به اضافه شهادت کسانی که دیدند شما این پول را پرداختید مثلا همان بنگاه و آقایی که می فرمایید قابل اعتماد بودند و ضمانت کردند.
   به لحاظ کیفری هم می توانید شکایت خیانت در امانت علیه ایشون مطرح کنید البته بازم باید دلایل محکمی مبنی بر پرداخت وجه چک به ایشون ارائه کنید.

 15. profile-placeholder گم شده گفت:

  سلام خسته نباشید لطفاً بفرمایید اگر فروشنده تاییدیه فسخ ملک را از دادگاه بگیرد و دادگاه تایید کند تا کی باید ثمن معامله را به خریدار برگرداند و آیا می تواند به راحتی تعلل نماید و یا ندهد و بگوید شکایت کنید تا دادگاه رای بدهد؟ از وقتی که تصمیم به فسخ داشته البته آن هم به دلایل دروغین آیا زمان اعلام فسخ ملک پیش فروش در قانون ذکر نشده؟ فروشنده مبالغی قبلا دریافت کرده ولی به دلایل گران شدن واحد که آن را انکار می کند در اسفند به یک چک که از ایشان وقت گرفته شده بود برگشت زده بدون اطلاع دادن تا حق فسخ داشته باشد و واحد را به قیمت بالاتر بفروشد و حتی مبلغ را بلافاصله تامین کردیم از دریافت آن امتناع کرد و حتی ثمن پرداختی را مطالبه کردیم نداد اردیبهشت برای تایید فسخ اقدام کرده و با دلایل ساختگی این تاییدیه را گرفت ولی باز هم که مرداد است ثمن را می خواهیم نمی دهد می گوید بیایید واحد را با قیمت جدید بخرید یا صبر کنید بفروشم یا شکایت کنید. موقع عقد قرارداد ۹۵/۱۰/۱۸, زمان برگشت زدن به چک ۹۵/۱۲/۲۳ اعلام فسخ به طور شفاهی و اظهار خرید مجدد واحد ۹۶/۱/۱۶ تاییدیه فسخ ۹۶/۴/۱۱. پرداختی از عقد قرارداد ۹۰ میلیون تومان
  ۱. آیا در قانون مدت مشخصی برای اعلام و گرفتن فسخ قرارداد پیش فروش وجود ندارد؟
  ۲. آیا فروشنده هر زمان که بخواهد می تواند برای فسخ و پرداخت اقدام کند دلبخواهی می باشد؟
  آیا فروشنده بعد از گرفتن تاییدیه نباید بلافاصله ثمن را تادیه نماید برای این کار آیا زمانی در قانون مشخص شده و یا فروشنده می تواند پول مردم را غصب نماید و هر زمان که خواست بپردازد؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.

  2. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   کسی که قرارداد را فسخ می کند می بایست فورا عوض را به طرف دیگر برگرداند اما منظور از این فوریت یک فوریت عرفی است یعنی تا یک مدت زمان متعارفی فرصت دارد که ثمن را بازگرداند در غیر این صورت علاوه بر پرداخت اصل ثمن باید کلیه خسارات وارده به شما از جمله خسارات ناشی از تاخیر در پرداخت، خسارات دادرسی و … را بپردازد. شما می توانید درخواست تامین خواسته هم بفرمایید تا اگر اموالی دارد توقیف شود و پس از گرفتن رای به نفع خودتان از آن محل آن را اجرا کنید. معمولا در قراردادهای پیش فروش ساختمان بندهایی از قرارداد اختصاص به مباحث فسخ و خسارات و تضمینات و … دارد باید ببینید در این خصوص در قرارداد شما چه شرایطی درج شده است.

 16. profile-placeholder ندا گفت:

  با سلام- در رابطه با فروش مال غير به همراه برادر و خواهرانم شكايت كرديه ايم كه در مجموع ۴ نفر بوديم دادگاه حكم قرار موقوفي تعقيب صادر كرده. اگر در درخواست تجديد نظر فقط بنده به راي اعتراض كنم مشكلي پيش مياد يا بايد همه كساني كه شكايت كرديم درخواست تجديد نظر بدهيم.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   شما می توانید به تنهایی نسبت به قرار اعتراض کنید.

 17. profile-placeholder فواد صالحی گفت:

  لطفا کمک کنید بعد شش سال در دادگاه تجدید نظر سنندج زحمت سی سال پدر منو که یه قطعه زمینه به دو تا کلاهبردار واگزار کرده توش نوشته شما زمین رو هدیه دادید به کسی که حتی نمیشناسیم چطوری اعتراض بدیم و چقد طول میکشه؟ چقد حالم بده

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   با توجه به این که رای از دادگاه تجدیدنظر صادر شده است، قطعی است و شما صرفا می توانید از موارد اعاده دادرسی -اگر وجود داشته باشد- استفاده کنید. برای آگاهی از موارد اعاده دادرسی و مهلت های آن به مقاله همکارم در این رابطه مراجعه بفرمایید.(این اصطلاح با رنگ قرمز مشخص شده که می تونید روش کلیک کنید تا مقاله باز شود).
   اگر واقعا این طوری که می فرمایید با مانور متقلبانه از پدرتون امضایی گرفته باشند می توانید شکایت کیفری با عنوان کلاهبرداری مطرح کنید و اگه تونستید رای محکومیت بگیرید می تونید با استناد به آن از اعاده دادرسی استفاده کنید. البته برای موفقیت باید دلایل کافی داشته باشید و لازمه آن بررسی دقیق موضوع است.
   به نظرم حتما از وکلا در این امر کمک بگیرید و اسنادتون رو نشون بدید.
   موفق باشید.

 18. profile-placeholder ناشناس گفت:

  سلام من همسایه طبقه بالایی یک اپارتمان هستم و هرروز صدای کتک و شکنجه یک بچه میاد یه روز اون بچه اومد پیش ما با صورت کبود و روی سینه اش هم یک خط قرمز خونی بود و میگفت میخواد از پدرش به پلیس شکایت کنه حالا من نمیدونم برای این بچه چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید اگر شکایت کنیم رای به نفع کی صادر میشه لطفا میشه سریع تر جواب منو بدید ممنون میشم.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   در این گونه موارد حتما با پلیس تماس بگیرید و یک گزارش در ارتباط با وضعیت طفل از آن ها بگیرید. خودشان شما را راهنمایی می کنند.
   برای شکایت هم دادستان می تواند شخصی را به عنوان قیم موقت تعیین کند و یا خود دادستان امر کیفری را برای طفل تعقیب نماید.

 19. profile-placeholder محسن گفت:

  سلام.من ۱۰ میلیون از شریکم سفته داشتم ک بابت قرضم گرفته بودم بعد از شکایت فرستادنمون پیش کارشناس و اونا اعتراض میدادنو بعد از سه تا بالاخره تو آخری اعتراض ندادن و کارشناس از من بخاطر سفته ها مدرک خواست منم چندتا چک که به دست خط خودش بود ارائه دادم که ۷ تومن بود دو تومن هم گفتن خسارت طرفین شراکته که اصلا به دادگستری ربطی نداشت و تو دادگستری بود و تموم شده بود قبلا منم رضایت داده بودم و بعد از یکونیم سال رای ما برای ۱۰ میلیون سفته ۵ میلیون تعلق گرفته آیا همچین چیزی میشه؟ سال ۹۲ شکایت کردم و وکیل هم نداشتم.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   اصولا محاکم موظف هستند در مورد خواسته نظر بدهند و تعیین تکلیف کنند و این امر هم در رای ذکر می شود. بنابراین برای این که متوجه شوید چرا به تمام خواسته شما رای داده نشده است باید متن کامل رای را مطالعه نمایید.
   ولی چند تا احتمال ممکن است وجود داشته باشد. مثلا شاید طلب شما به میزان ۵ میلیون با بدهی ای که با خوانده داشتید تهاتر شده باشد یا این که در مرحله کارشناسی در مورد ۵ میلیون مطابقت خط و امضا تشخیص داده نشده باشد و یا…
   در هر حال شما می تونید اگر رای از مرحله بدوی صادر شده تجدیدنظر خواهی کنید و مستنداتتان را هم ضمیمه دادخواست کنید.

 20. profile-placeholder گلی گفت:

  سلام من عید تصادف کردم و آسیب دیدم ولی بیمه ازم شکایت کرده که راننده بودم که دیه نده.با حضور شاهد ثابت شد که راننده نبودم و دادگاه رای به نفع من صادر کرد.میخوام بدونم که توی این ۲۰ روز که حق اعتراض دارند میتوانند از شکایت خود صرف نظر کنند تا من زودتر دیه بگیرم؟؟البته بیمه خودش گفت که اعتراض نمیزنه .
  با تشکر

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   بله در مهلت بیست روزی که برای اعتراض تعیین شده بیمه می تواند اعتراض نکند یا اگر اعتراض کرده است آن را مسترد نماید تا حکم صادره زودتر قطعی شود.این بستگی به شرکت بیمه دارد.

 21. profile-placeholder امیر علی گفت:

  موارد اعاده دادرسی داخل گوگل سرچ کنم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   موارد اعاده دادرسی در امور کیفری در ماده ۴۷۴ قانون آئین دادرسی کیفری و مواد بعدی تصریح شده است. اما مهمرین آن ها که شاید در پرونده شما قابل بررسی باشد عبارتند از:
   – زمانی که در دادگاه صالح ثابت شود که اسنادِ جعلی یا شهادتِ خلافِ واقعِ گواهان مبناء حکم بوده است.
   -پس از صدور حکم قطعی، واقعه جدیدی حادث و یا ظاهر و یا ادله جدیدی ارائه شود که موجب اثبات بی گناهی محکوم علیه یا عدم تقصیر وی باشد.
   -درباره شخصی به اتهام واحد، احکام متفاوتی صادر شود.
   – شخصی به علت انتساب جرمی محکوم شود و فرد دیگری نیز به موجب حکمی از مراجع قضائی به علت انتساب همان جرم محکوم شده باشد به طوری که از تعارض و تضاد مفاد دو حکم، بی گناه یکی از آنان احراز گردد.
   ….

 22. profile-placeholder امیر علی گفت:

  ممنون میشم زود جوابشو بدین

 23. profile-placeholder امیر علی گفت:

  سلام یکی از دوستام به جرم سرقت براش حکم بریدن طبق اسناد یکی از شاکی هاش اصلا مدرک نداره و پروندش به دادگاه تجدید نظر هم رفته و دوباره حکم صادر کردن ۲ سال بوده یک سوم و تعلیق کرده الان میتونه به دیوان عالی کشور اعتراض کنه

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   اگر رای صادره از دادگاه تجدید نظر صادر شده باشد و قطعی شده باشد دیگه قابل اعتراض نیست مگر در موراد خاص و استثنائی. برای آگاهی از این موارد استثنائی، موارد اعاده دادرسی در امور کیفری را مطالعه نمایید.

 24. profile-placeholder محمد گفت:

  با عرض سلام خدمت همه ی اعضای سایت و ناظران
  سوال من اینه که از یه بنده خدایی شکایت کردم و دادسرا حکم بازداشت طرف و داده به من ولی هر دفعه رفتیم در خونش یارو نبوده خونه
  اصلا فراریه
  حالا که رفتیم دادسرا به من گفتن که برو خونه اخطاریه حق رای واسه شما صادر میشه به خونتون
  حالا این حق رای میدن چی میشه بعدش؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   احتمالا منظور شما از دادن حکم بازداشت، این است که دادسرا حکم جلب این متهم را صادر نموده است و او فراری است در این گونه موارد می توانید درخواست جلب سیار بنمایید تا هر کجا که رویت شدند توسط ظابطان دادگستری جلب شوند و تا زمانی هم که به متهم دسترسی پیدا نشده است بازپرس تحت شرایطی ممنوعیت خروج از کشور را صادر می کنند که شش ماه اعتبار دارد و در صورت لزوم تمدید می شود تا زمانی که به متهم دسترسی پیدا شود. در هر حال باید منتظر باشید و پرونده را در همان مرجع پیگیری کنید تا بازپرس تصمیم مقتضی بگیرند. چیزی به عنوان حق رای شنیده نشده احتمالا گفتند که منتظر باشید تا رای به شما ابلاغ شود.

 25. profile-placeholder Alireza balouch گفت:

  سلام
  از یک نفر به واسطه خسارت وارده به بنده شکایت کردم قاضی شورای حل اختلاف که قاضی شعبه دوم حقوقی دادگاه هم میباشد حکم قطعی وحضوری به پرداخت خسارت به نفع بنده صادر کرد وچهل وپنج روز از ابلاغ ان نیز گذشته وخوانده نیز اعتراض نکرده است حسابهای خوانده بسته شد
  یکمرتبه پدر منشی قاضی برای دفاع از خوانده وارد معرکه شد که الان یک هفته است قاضی بنده را سر میدواند

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   وقتی حکمی به صورت قطعی و حضوری صادر شده است و مهلت های اعتراض هم گذشته است دیگر دفاع مجددا از جانب هیچ کسی پذیرفته نیست. در مورد تاخیر هم اصولا مدتی بیش از یک هفته طول می کشد تا پرونده برای اجرا به واحد اجرای احکام ارسال شود و این زمان در مراجع مختلف متفاوت است اما لازم است برای پیشرفت سریعتر، مرتبا پیگیر پرونده باشید. اگر بیش از حد متعارف پرونده ( بعد از اتمام کار) نزد یک مرجع نگه داری شود مورد از موارد تخلف خواهد بود و قابل پیگیری است.

 26. profile-placeholder حسن نیاز گفت:

  با سلام مجدد
  اگر شاکی رضایت مشروط بر این که مجرم دیگر با ایشان درگیری نداشته باشد یا هتک حرمت ایشان نکند”داده باشد ایا میتواند بی دلیل یا به این دلیل که ضعف مالی دارد دیه خود را به اجرا بگذارد .

  با تشکر از وکلای زبر دست و همیشه موفقگروه (چطور)

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر.
   اصولا رضایت شاکی باید بدون قید و شرط و به صورت مطلق داده شود و رضایت مشروط پذیرفته نمی شود. بنابراین شاکی یا رضایت می دهد که دعوی خاتمه پیدا می کند یا رضایت نمی دهد که رسیدگی ادامه پیدا می کند. اگر رضایت بدهد دیگه تحت هیچ شرایطی نمی تواند همان دعوا را پیگیری کند مگر این که دعوای جدیدی با دلایل جدید مطرح کند. فقط گاهی اوقات در مرحله رسیدگی در دادسرا در جرائم قابل گذشت، شاکی می تواند درخواست صدور قرار ترک تعقیب کند که در این صورت تا یکسال از تاریخ صدور و صرفا برای یکبار دیگر می تواند درخواست ادامه رسیدگی را مطرح کند. در این پرونده،
   شما باید ببینید که آیا قرار ترک تعقیب صادر شده است یا خیر.

 27. profile-placeholder حسن نیاز گفت:

  سلام
  ببخشید میخواستم بدونم اگر شاکی ده مورد اتهام وارد کرده باشد و از ده مورد یک مورد از اتهامات را اثبات شده باشد ایا متهم میتواند ائاده حیثیت کند

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   بله. در صورتی که جرائمی را به شما نسبت داده باشند و نتوانند آن ها را ثابت نمایند و برای شما قرار منع تعقیب در دادسرا صادر شده یا در دادگاه حکم برائت صادر شده باشد می توانید تحت عنوان افترا (نسبت دادن جرم به دیگری) از اتهام زننده شکایت نمایید.

 28. profile-placeholder افشین گفت:

  سلام من در دادگاه بدوی حقوقی حاکم شده ام طرف مقابل من برای تجدید نظر تقاضای اعسار نموده دادگاه بدوی من و طرف مقابل را برای ارائه مستندات احضار کرده و پرونده را به دادگاه تجدید نظر نفرستاده راهنمایی کنید که چرا من را احضار کردند و مستندات میخواهند

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   با سلام.
   علت احضار دادخواست اعساری است که طرف شما ارائه کرده است. داوگاه بدوی می خواهد به ادعای اعسار طرف شما رسیدگی کند و شما هم باید دعوت می شدید و اگه خلاف ادعای او دلایلی دارید به دادگاه ارائه کنید.

 29. profile-placeholder gh گفت:

  باتشکر فراوان از شما
  یک نکته دیگه هم هست شاکی تا یک سال پیچ و پلاک دستش را خارج نکرده بوده آیا این کوتاهی در امر درمان نیست؟ ضمن اینکه بنده دادخواست اعسار الکترونیک ثبت کردم اعتراض هم نوشتم اما هنوز تحویل ندادم لطفا راهنمایی ام کنید دیگه باید چکار کنم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر.
   با توجه به این که رای صادره بر اساس گزارشات مرجع انتظامی، نظر کارشناس تصادفات، نظر پزشکی قانونی و اقرار صریح خود شما بوده است به نظر می رسد که تجدیدنظر خواهی هم فایده چندانی ندارد ضمن این که اگر مجموع مبالغ تعیین شده کمتر از یک دهم دیه کامل یک انسان باشد اصلا قابل تجدید نظر نیست.
   در مورد دادخواست اعسار هم باید این دادخواست به همان مرجعی که ابتدائا به پرونده رسیدگی کرده ارائه شود- پس از ثبت در دفاتر خدمات الکترونیک قضائی به همان مرجع ارجاع می شود- اگر اعسار شما پذیرفته شود مبلغ محکومیت شما قسط بندی می شود و اگر پذیرفته نشود باید کامل پرداخت بفرمایید.
   در مورد این که شاکی در امر درمان کوتاهی کرده است یا نه این مورد اصلا تاثیری در رای صادره نداشته و در حال شما مرتکب تقصیر شدید و باید خسارت وارده را جبران کنید.
   همان طوری که قبلا خدمتتان عرض کردم اصولا محاکم در پرونده های ورود آسیب و جراحات نظر پزشکی قانونی را مدنظر قرار می دهند و اگر تقلبی هم صورت گرفته باشد خود پزشکی قانونی موارد تقلب را ذکر می کند. معمولا این آرا تایید هم می شود.

   1. profile-placeholder gh گفت:

    سلام خیلی ممنون یعنی میفرمایید من دیگه اعتراض نکنم یا وکیل نگیرم؟ یک نکته دیگه شاکی اول دستش عمل جراحی شد دو ماه بعدش رفت پزشکی قانونی حتی در بیمارستان گفته بود از پله افتاده و دو هفته بعدش شکایت کرد اصلا هم بنده شکستگی دستش را قبول نکردم که تقصیرم بوده فقط گفته بودم به همدیگه برخورد کرده بودیم … ان شاءالله هرچه خیر هست همان شود

    1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

     در مورد این که وکیل بگیرید یا نه بسته به نظر خودتون است اما در مورد اعتراض شما از تمام ابزارهاتون استفاده کنید چیزی که خدمتتون عرض کردم صرفا بر اساس تجربه هایی بود که در این زمینه وجود داشت و همان طوری که خدمتتان عرض کردم اصولا در این گونه پرونده ها تاکید و توجه محاکم روی نظر پزشکی قانونی است چون این ها یک امر تخصصی هستند ولی حتما از فرصت هاتون استفاده بفرمایید اما انتظار تغییرات شگرفی نداشته باشید.
     من براتون آرزوی موفقیت دارم.

 30. profile-placeholder fikhl گفت:

  با سلام بنده دوسال پیش با عابر تصادف کردم بنده دوچرخه سوار بودم که دست عابر شکست اما مشخص نبود از قبل شکسته یا در آن شلوغی یک ماشین یا موتور بهش خورده باشه البته عابر به دروغ گفته بود که به سرش هم ضربه خورده که پزشکی قانونی تایید نکرد اما باعث اتلاف وثت شد بطوری که پرونده دوسال طول کشیده تابه رای رسیده حالا من اگر اعتراض کنم به دروغگویی آن فرد آیا ممکنه مدت زمان پرونده را کمتر کنند و دیه به نرخ پارسال را ثبت کنند؟ ضمن اینکه پرونده شبه غمد تشخصیص داده شده درحالیکه بنده داشتم ورزش دوچرخه سواری میکردم چرا غیرعمد نزدن؟به اینم میتونم اعتراض کنم؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   در مورد جراحات و صدمات اصولا محاکم نظر پزشکی قانونی را مد نظر قرار می دهند هر آسیبی که پزشکی قانونی تایید کند مورد قبول واقع می شود زیرا این یک امر تخصصی است. اگر میزان دیه تعیین شده کمتر از یک دهم دیه کامل باشد رای قطعی و غیر قابل تجدیدنظر خواهد و باید دیه را پرداخت نمایید.
   در مورد این سوال که چرا شبه عمد قید شده هم علت این است که شما قصد فعل یعنی انجام دوچرخه سواری را داشته اید اما قصد نتیجه یعنی ایراد صدمه به عابر را نداشتید برای همین احتمالا این گونه رای داده شده است. البته شاید نظامات و دستورات مربوط را هم رعایت نکرده بودید.
   برای اظهار نظر دقیق لازم است پرونده و رای صادره به دقت مورد مطالعه قرار گیرد.

 31. profile-placeholder سید مجید گفت:

  سلام .کیف من به همراه تبلت دو سال پیش سرقت شد.با ردیابی سیم کارت کسی که تبلت دستش بود احضار شد و مدعی شد که تبلت را از کسی خریده و ان شخص الان در ایران نیست.تبلت هم در حال حاضر وجود ندارد.به ایشان ۲۰ روز مهلت جلب رضایت داده شد که متواری شد و دیگر نتوانستم پیدایش کنم تا اتفاقی اتومبیلش را در خیابان مشاهده و توقیف کردم . بعد از دو سال در دادگاه دوباره از ایشان خواسته شد که رضایت بگیرند و گرنه زندان و شلاق و جریمه دارند.اما در نهایت رای برایت صادر شده! چنین چیزی چطور ممکن است و من باید الان چیکار کنم ؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   با سلام.
   باید علت صدور این رای را در رای صادره مطالعه بفرمایید و ببینید برای چی حکم برائت صادر شده است.
   اما اگر این رای در دادگاه بدوی صادر شده باشد می توانید ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ تجدیدنظر خواهی کنید.

 32. profile-placeholder راحیل جعفری گفت:

  دردعوای مالکیتی حکم بر بی حقی خواهان صادر شده ودر مرحله تجدیدنظر نیز قطعی شده است.حال در کروکی جدیدی که خواندگان جهت جابجایی چاه گرفته اند به جای ۴هکتار اشتباها ۸هکتار وارد شده است.و خوانده ی سابق دوباره اقامه دعوای مالکیت ۳دانگ پروانه کرده و گفته این ۴هکتار اضافی همان ۴هکتاری است که من قبلا برای آن دعوا داشته ام.آیا در اینجا اثبات مالکیتی برای آن خواهان میشود؟بق

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   با توجه به این که حکم قطعی شده دیگر تغییری ایجاد نمی شود مگر این که مشمول موارد اعاده دادرسی باشد و مجددا با ارائه دلایل مورد رسیدگی قرار گیرد.

 33. profile-placeholder بهرام نیک بخت گفت:

  باسلام اگر بخواهیم به حکم اعسار اعتراض کنیم به کدام مواد مراجعه کنیم باتشک

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر.
   دعوای اعسار – اعم از اعسار از پرداخت هزینه دادرسی و اعسار از پرداخت محکوم به – یک دعوای غیر مالی است و بر اساس بند ب ماده ۳۳۱ ق. آ. د. م قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدیدنظر است.

 34. profile-placeholder الناز شفيق گفت:

  سلام من به جهت بارداري امكان اين نبود كه در جلسه دادگاه كه در شهر ديگر بود شركت كنم اكنون رأي بر عليه من است ميتوانم واخواهي دهم لطفا جواب دهيد نگرانم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سرکار خانم شفیق: با سلام
   اگر در هیچ یک از جلسات دادرسی شرکت نکرده باشید و لایحه دفاعیه هم نداده باشید و ابلاغ اوراق قضائی به شخص شما تحویل نشده باشد، حکم صادره غیابی محسوب می شود و شما ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ رای فرصت واخواهی خواهید داشت مگر این که تاخیر شما به دلیل عذر موجه باشد از قبیل مرضی که مانع حرکت باشد، حوادث قهری مثل سیل و زلزله و …که در آن صورت عذر خود را به دادگاه مطرح نمایید اگر دادگاه پذیرفت قرار قبولی صادر می کنداگر هم نپذیرفت شما بیست روز از تاریخ رای فرصت تجدید نظر خواهی هم دارید ببینید این بیست روز گذشته یا نه؟ اگر دعوای شما راجع به اصل نکاح و طلاق مانند این ها ( که موارد آن در متن مقاله در بخش فرجام خواهی به تفکیک ذکر شده است ) باشد باز بیست روز هم فرصت فرجام خواهی خواهید داشت. پیشنهاد می کنم مقاله همکار محترم را در ارتباط با اعاده دادرسی هم مطالعه بفرمایید تا با موارد و مهلت های آن ها به طور مفصل آشنا شوید و ببینید پرونده شما آن شرایط را دارد یا خیر.
   موفق باشید.

 35. profile-placeholder ارش گفت:

  ايا بعد از اين كه قاضي هردو طرفو خواست و حاضر شدن راي داده شد واگر اعتراض زدن باز هردو رو در دادگاه تجديد نظر حاضر ميكنند يا ن؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   اصولا در مرحله تجدیدنظر لازم نیست که طرفین مجددا حاضر شوند و بر اساس تبادل لوایحی که طرفین تهیه کرده اند رسیدگی انجام می شود اما چنان چه قاضی حضور هر دو طرف یا یکی از آن ها را برای صدور رای لازم و ضروری بداند، در اخطاریه این امر را ذکر می کند و طرف احضار شده، مکلف به حضور خواهد بود.

 36. profile-placeholder بارانی گفت:

  سلام اعتراض به آرای دادگاه تجدید نطر که رای غیابی صادر کرده است و ۲ ماه گذشته است آیا امکان پذیر است

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   با توجه به این که ۲ ماه از تاریخ صدور و ابلاغ رای گذشته است، فرصت واخواهی از بین رفته است و رای قطعی شده است همین طور است در مورد مهلت فرجام خواهی.
   اما اگر علت تاخیر شما به دلیل عذر موجهی باشد و بتوانید آن را ثابت نمایید و یکی از موارد اعاده دادرسی در پرونده شما وجود داشته باشد، می توانید درخواست اعاده دادرسی بدهید. برای آگاهی از موارد اعاده دادرسی و مهلت های آن، به مقاله ای با همین عنوان از همکار گرامی خانم صنایع پرکار مراجعه بفرمایید که لینک آن در متن مقاله هم آمده است.

 37. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام وصیت نامه ای دست نویس دو سال پیش در دادگاه تنفیذ شد و وقت اعتراضش هم گذشت و واخواهی یکی از طرفین هم رد شد / الان متوجه ماده ۲۹۴ قانون امور حسبی و ۲۷۸ امور حسبی شدم چون اصلا متوفی بی سواد بوده و وصیت نامه دست نویس عادی ارائه شده و درخواست تنفیذ هم چند سال بعد فوت و انحصاروراثت و آگهی روزنامه ارائه شده / آیا میشه کاری کرد یا اینکه جداگانه شکایت دیگه ای برای ابطال وصیت نامه ارائه کرد؟

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   در مورد سوالی که مطرح فرمودید می توانید به استناد بندهای ۵ یا ۶ یا ۷ ماده ۴۲۶ قانون آئین دادرسی مدنی با رعایت مواد بعدی آن در خواست اعاده دادرسی نمایید فقط مهلت اعاده دادرسی ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ حکم قطعی است مگر این که عذر موجهی برای این تاخیر داشته باشید که در آن صورت باید ابتدا دادگاه عذر شما را موجه تشخیص بده و قرار قبولی اعاده دادرسی صادر کند و بعد وارد رسیدگی شود. ( حتما مواد مورد اشاره را مطالعه بفرمایید هم در مورد ابتدای مهلت ها و هم در مورد موارد اعاده دادرسی ).

 38. profile-placeholder مسیح برومند گفت:

  باسلام وخسته نباشید ۱۶سال گذشته خواهرزاده ام دردبی بود بامن تماس گرفت که ماشینم بفروش وبدیهای من پرداخت کن باامدن به ایران باحضور پدرش مادرش وچندتن ا اقوام باهم تسویه حساب نموده ایم وخودش هم در دادگاه تجدیدنظراقرارنموده است ایشان نه مدرکی نه شاهدی دارداماباپول وپارتی برعله من رای صادر شده است باوجداینکه من هم ۳نفر شاهد بردم وقسم خوردن وهم پرنت حسابی که چک بهش داده بودم لطفا مراراهنمایی کنید ایا رای دادگاه تجدیدنظرقطعی شده میتوانم فرجام خواهی کنم یا به مقام بالاتر شکایت کنم ممنون ت

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر :
   همان طور که در متن مقاله هم اشاره شده است، اصولا آراء صادره از دادگاه تجدید نظر قطعی هستند و صرفا در موارد استثنائی قابل اعتراض در دیوان عالی کشور هستند که مورد شما از جمله این موارد نیست اما چنان چه قاضی بر خلاف قوانین و بدون هیچ گونه دلیل موجهی رایی بر علیه شما صادر کرده باشد و حقی را از شما ضایع کرده باشد می توانید در دادسرای انتظامی قضات با ارائه دلیل علیه او شکایت نمایید و خسارات وارد بر خود را مطالبه کنید.

 39. profile-placeholder جمشید نصرالهی گفت:

  با سلام و خسته نباشید در رای بدوی پسر بچه ای زیر ۱۸ سال برای توهین و در گیری ضرب و شتم خانم و انداختن روسری و تهدید به تحمل ۷۴ ضر به شلاق تعزیری <سه میلیون جزای نقدی ودوسال حبس تعزیری ودر تجدید نظر به شش ماه با اختیا ر حاصله از ماده ۴۹ قانون تایید می کند در دیوان به ماده ۶۶۹قانون مجازات اسلامی تعزیرات استناد شده است حداقل حبس مقرر در آن دو ماه حبس است اما شعبه همعرض از بابت تو هین و اهانت به پر داخت یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم گردیده اند مقررات ماده ۸۹در زمان جرم زیر ۱۸سال داشته به جای شش ماه ده میلیون ریال تعیین می گردید در صورت امکان از راهنماییهای لازمه جهت شکایت دو باره اعلام نمایید
  متشکرم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   جناب آقای نصرالهی : با سلام.
   سوالی که مطرح فرمودید کاملا واضح نیست اما اگر منظورتان این است که می خواهید دوباره برای همین جرائم شکایت کنید، با توجه به این که این پرونده تا مرحله دیوان عالی کشور رفته است و حکم صادره قطعی شده است، امکان طرح شکایت مجدد در ارتباط با همین جرائم وجود ندارد مگر این که محکوم علیه مجددا بعد از محکوم شدن، همین جرائم را مرتکب شده باشد که باید با دلایل جدید و طرح شکایت جدید، پیگیری فرمایید.

 40. profile-placeholder جمشید نصرالهی گفت:

  باسلام و با تشکر فراوان
  طبق آخرین دادنامه شعبه ۲ دادگاه تجدید نظر دلایل نقض رای به شرح زیر می باشد
  ۱-عدم رعایت مقررات ماده ۸۹قانون اساسی ۲- عدم رعایت قواعد مربوط به تخفیف مجازات
  سوال بنده اینست
  مورد شماره ۱ برای حکم حبس زیر ۱۸ سال صدق می کند
  ۲-تخفیف برای حکم حبس یک مرد ۴۲ ساله طبق دلیل شماره ۲ از چه می تواند ناشی شود
  ۳- ودر نهایت پرونده ای که یک بار برای آن رای صادر شده و بعد از آن اینجانب به آن اعتراض کرده و مجددا رای آن به صورت قطعی صادر شده ،می توان طرف مقابل اعتراض کرد و رای را تغییر داد
  متشکرم از زحمات شما

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر.
   مورد شماره ۱ احتمالا قانون اساسی نیست و منظور قانون مجازات باید باشد چون اصل ۸۹ قانون اساسی مربوط به موضوعی دیگر است.
   در مورد سوال ۲ تخفیف در این مورد می تواند ناشی از مواردی مثل ندامت، حسن سابقه و یاوضع خاص متهم از قبیل کهولت یا بیماری باشد یا به خاطر خفیف بودن زیان وارده به بزه دیده یا موارد دیگر ( بند های ث و چ و یا پ و … ماده ۳۸ قانون مجازات)
   در مورد سوال ۳ هم باید عرض کنم هر کدام از طرفین ( چنان چه رایی قابل تجدید نظر خواهی باشد ) در قسمتی که حکم به ضررشان باشد حق تجدید نظر خواهی دارند بنابراین طرف شما هم می توانسته تجدید نظر خواهی کند.

 41. profile-placeholder جمشید نصرالهی گفت:

  خسته نباشید در سلماس ۱۰۳ جزایی به هر فرد دوسال حبس تعیین کرده است با توجه به اعتراضات آنان در تجدید نظر شعبه ۱۵ به آنان شش ماه تعییین شدند با توجه به آعاده دادرسی نموده شعبه ۲ کان لم یکن تلقی گردیده

 42. profile-placeholder جمشید نصرالهی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید به مسئولین قضات و عالی مقام
  پرونده اینجانب به مدت ۳ سال بود که بلا تکلیف است رایی که شعبه تجدید نظر شعبه ۱۵ و ۱۰۳ جزائی سلماس داده بودشعبه ۲ تجدید نظر کان لم یکن تلقی گردید بنده اعاده دادرسی در خواست نموده ام معاونت قرار بر این بود که بررسی نماید نه تنها بررسی نشده دوباره پرونده را همون شعبه ۲قرارشد بررسی نمایند آیا این کار درست بود ؟کسی هست به داد مظلومان برسد که پسری ۲۰ ساله و مرد ۴۳ ساله یک زن را مورد ضرب و شتم وتوهین وتهدید قرار گرفت

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   جناب آقای نصرالهی : عرض سلام و احترام.
   سوال شما مربوط به امور جزائی است و همین طور نیازمند بررسی دقیق محتوای پرونده. در رسیدگی های کیفری ( که مربوط به تحقق جرائم است) پس از این که شما در مرحله دادسرا طرح شکایت نمودید و در آنجا تحقیقات مقدماتی انجام شد به شعب بدوی کیفری ارجاع می شود و پس از صدور رای چنان چه شما اعتراضی داشته باشید یا طرف مقابلتان اعتراض نماید در مرحله تجدید نظر خواهی مورد رسیدگی قرار می گیرد ودر این مرحله رای صادره اصولا قطعی است و اعاده دادرسی که اشاره فرمودید در امور کیفری، محدود به موارد مشخصی است که به نظر نمی رسد پرونده شما جزء آن موارد باشد. با این حال اگر درخواست اعاده دادرسی از شما پذیرفته شده باشد مجددا به همان دادگاه صادره کننده حکم قطعی یعنی همان شعبه ۲ تجدیدنظر باید ارسال شود پس از این نظر رای صادره درست است.
   در مورد تاخیر در رسیدگی به پرونده هم باید خدمتتان عرض کنم متاسفانه روند رسیدگی ها در نظام حقوقی ما به ویژه در شهرستان ها بسیار طولانی مدت است اما پیگیری های مداوم این روند را تا حدودی کوتاه تر می کند و صدور رای مناسب در هر پرونده به دلایلی مربوط می شود که شما ارائه دادید به ویژه در مباحثی مثل ضرب و شتم، گواهی پزشکی قانونی، شهادت شهود، سوابق متهمین و… بسیار تعیین کننده خواهد بود.
   پیشنهاد من به شما این است پیگیر پرونده در همان شعبه ۲ باشید و چنان چه با ارئه گواهی پزشکی قانونی و دلایل معتبر حقی از شما تضییع شده باشد و بدون دلیل رای شما در مرحله تجدیدنظر نقض شده باشد ( چنان چه در مرحله اعاده رسیدگی نشد ) ابتدا موضوع را با رئیس مجتمع و سپس با حفاظت اطلاعات مجتمع مربوطه در میان بگذارید ( البته می توان از قضات هم درصورت تخلف شکایت کرد در دادسرای انتظامی قضات، اما چون این کار هم وقت گیر و هم تخصصی بود من این راه را پیشنهاد نکردم ). ولی قبل از هرگونه اقدامی دلایل خود را یکبار دیگر بررسی بفرمایید شاید شما به نحو مطلوبی ارائه دلیل نکردید که در مرحله تجدیدنظر رای نقض شده. حتما علت نقض رای را در رای تجدیدنظر، مطالعه و بررسی نمایید.
   من برای شما آرزوی صبر و آرامش و حل شدن مشکل دارم.

 43. profile-placeholder قربانعلی مرادی گفت:

  ضمن سلام وخسته نباشیدمتاسفانه دراتوبان یک کامیون ازپشت به ماشین مازدومن ازناحیه دست چپ مقداری کبودی وکمرم پشت قفسه سینه احساس ناراحتی میکنم واینکه بینی بنده انحراف پیداکرده اماموقع تصادف اصلامتوجه نشده بودم چون دردی احساس نمیکردم ودندانی که قبلاپرکرده بودم ازبغل شکسته شده وموادش ریخته است وقتی به پزشک قانونی مراجعه کردم فقط دنبال کبودی بودوهمین رانوشته است الان یک هزارم دیه ونیم درصددیه بابت ساعدچپ نوشته ومواردفوق ذکرنشده است من راراهنمایی کنیدباسپاس فراوان

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   با عرض سلام و با آرزوی سلامتی برای شما.
   با توجه به این که دیه تعیین شده برای شما کمتر از یک دهم دیه کامل است، این رای غیر قابل تجدید نظرخواهی است اما شما می توانید برای مطالبه مابقی خسارات وارد به خود که به سبب تصادف ایجاد شده است با ارائه مدارک کامل پزشکی، از باب قاعده تسبیب به دادگاه حقوقی دادخواست ارائه کنید.

   1. profile-placeholder قربانعلی مرادی گفت:

    ممنون ازمحبت وبزرگواری وراهنمایی شماومتشکرازوقتی که دراختیاربنده قراردادیدسپاس فراوان

 44. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

  سلام و روز شما بخیر.
  باعث خوشحالی است که مطالب را در بخش حقوقی دنبال می فرمایید.
  در مورد نکته ای که فرمودید باید بگم که اولا همانطور که در متن اشاره شده فرجام خواهی یک طریقه فوق العاده اعتراض به آراست یعنی در هر دعوایی امکان پذیر نیست صرفا در برخی آراء صادر شده در مرحله نخستین یا تجدیدنظر امکان پذیر است و آن هم فقط یکبار برای کسی که حکم به زیانش صادر شده است.
  دوما رسیدگی دیوان عالی کشور در مرحله فرجام خواهی صرفا رسیدگی شکلی است یعنی بررسی می کند که رای صادره مطابق با قوانین یا شرع صادر شده است یا خیر ولی به هیچ وجه وارد ماهیت دعوا و بررسی ادله طرفین نمی شود و چنان چه رای را نقض کند پرونده را برای رسیدگی مجددا به دادگاه صادر کندده رای بر می گرداند.

 45. profile-placeholder منتقد گفت:

  فکر میکردم فرجام خواهی دو بار قابل درخواسته.
  البته الان مطمئن نیستم دو بار برای هر یک از طرفین دعواست یا با احتساب برای هر دو. اما تقریبا مطمئن بودم دو باره!!

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان