نحوه نوشتن صحیح چک چگونه است؟

نحوه نوشتن صحیح چک چگونه است؟
امتیاز مطلب: ٩٦%
96

چک یکی از اسناد تجاری است. برای تنظیم چک (به‌عنوان معروف‌ترین سند تجاری) لازم است اصولی را مدنظر داشته باشیم تا احتمال سوءِ استفاده از آن توسط فرد دیگر، کاهش یابد. برای اینکه با نحوه نوشتن صحیح چک آشنا شوید، مطلب زیر را بخوانید.


مقاله مرتبط: مجازات چک برگشتی چیست؛ رفع سوءاثر از چک برگشتی چگونه است؟

در ابتدا باید بگوییم منظور ما از چک، همان چک‌های عادی (چک‌هایی که توسط بانک در اختیار مشتریان قرارداده می شود) است که چند جای خالی دارند که باید پر شوند.

الف‌. یکی از مواردی که باید در برگ چک درج شود، تاریخ است:

 1. سفید گذاشتن جای تاریخ به این معناست که دارنده‌ی چک هر زمان که بخواهد می‌تواند به بانک مراجعه و مبلغ چک را دریافت کند.
 2. بهتر است تاریخ چک هم به عدد و هم به حروف نوشته شود تا احتمال جعل و اعمال تغییرات در آن توسط سایرین کاهش یابد.

ب‌. قسمت دیگری که باید تکمیل شود، مبلغ چک است.

 1. بهتر است مبلغ هم به عدد و به حروف، و هم به ریال و به تومان درج شود. ضمنا مرسوم است که روی مبلغ عددی و حروفی را با چسب شیشه‌ای می‌پوشانند تا در صورت کندن چسب، چک مخدوش شود. برخی نیز هنگام پر کردن اطلاعات لازم در برگ چک از یک کاربن برای درج اطلاعات در پشت چک استفاده می‌کنند. با این‌گونه ترفندها احتمال تغییر مندرجات چک و سوءِ استفاده از آن دشوار می‌شود.
 2. هیچ‌گاه چک را بدون درج مبلغ به کسی تحویل ندهید. چون وقتی چک سفید امضا را به شخصی می‌دهید به این معناست که به او این حق را داده‌اید که هر مبلغی خواست بر روی آن درج کند.

ج‌. اگر در وجه چک عبارت «بابت» درج شود یا شرطی قید شود، وصول چک شما منوط به اجرا و اثبات آن موضوعی است که چک بابت آن موضوع کشیده شده است. بنابراین از پذیرفتن چک‌های مشروط خودداری کنید.

د. اطلاعات دیگری که لازم است در برگ چک پر شود این است که در وجه چه کسی صادر شده است. برخی در این قسمت می‌نویسند «در وجه حامل» به این معنی که اگر چک در اختیار هرکسی قرار گرفت، او می‌تواند بدون اینکه چک را پشت‌نویسی کند آن را در اختیار دیگران قرار بدهد. تا حد امکان چک را در وجه حامل صادر نکنید تا هر کسی نتواند ادعا کند که چک متعلق به اوست.

ه‌. قسمت بعدی چک، امضاست، زیرا چک بدون امضا اعتباری ندارد و تأکید بر این است که حتما زمان مراجعه به بانک، از امضاهایی استفاده شود که ساده و قابل تقلید نباشند. نکته‌ی حائز اهمیت در این خصوص این است که به هیچ وجه چک را قبل از نوشتن امضا نکنید. برخی از مردم تمام برگه‌های دسته چک را برای سهولت کار خود امضا و آماده می‌کنند که خطرات بسیاری در بر دارد.

و. هرگز در نگارش چک، خودکارتان را عوض یا از خودکار دیگران استفاده نکنید. چرا که جاعل بعدا می‌تواند ادعا کند که خودکار سومی هم در کار بوده است و تشخیص تغییرات در چک بسیار دشوار خواهد شد.


مقاله مرتبط: سفته چیست؛ آشنایی با شرایط صدور و مزایای داشتن آن

ز. هیچ‌وقت تنظیم تمام یا قسمتی از چک را به دیگران واگذار نکنید.

ح‌. در صورتی‌که قراردادی تنظیم می‌کنید، مشخصات چک شامل مبلغ، تاریخ و شماره‌ی چک را در قرارداد درج و تصاویر چک‌ها را پیوست کنید و چنانچه برای پرداخت‌های سنگین از چک استفاده می‌کنید، حتما از آن رونوشت بگیرید و در نسخه‌ی رونوشت از گیرنده‌ی چک اثر انگشت بگیرید.

ط‌. برخی از چک‌ها دو یا چند امضایی هستند (یعنی حتما دو نفر یا بیشتر باید آن را امضا کنند) یا بدون مهر فاقد اعتبار هستند. این موارد فرصت کلاهبرداری را افزایش می‌دهد. بهتر است در زمان گرفتن چک، از صادرکننده بخواهید درج کند که این چک به امضای دیگر یا مهر نیاز ندارد.

ی‌. هرگز چک را جهت اصلاح، تعویض و… در اختیار صادرکننده قرار ندهید، زیرا صادرکننده می‌تواند ادعا کند که وجه چک را پرداخته و چک را پس‌گرفته است. و این شمایید که باید خلاف آن را ثابت کنید.

تهیه شده در: chetor.com

برچسب‌ها:
مونا عبدی نویسنده و عضو تیم تحریریه چه طور.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (39)

 1. profile-placeholder رضا گفت:

  خوب بود مونا خانم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   از حسن نظرتون ممنون.

 2. profile-placeholder احسان گفت:

  مطلب در سطح پایین بود. انتظارم این بود که مقاله شامل موارد سطح بالاتری برای اشخاص حرفه ای تر می بود که نبود.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام. با توجه به این که رویکرد وبسایت چه طور بیان بسیار ساده ای از مطالب برای عموم مردم است لذا امکان درج مطالب خیلی تخصصی و حرفه ای وجود ندارد.
   در هر حال متاسفم که این مقاله برای شخص شما مفید نبود و امیدوارم که مطالب دیگر وبسایت چه طور براتون مفید باشد.

 3. profile-placeholder کمال جعفری گفت:

  عالی ومفیدبرای اینجانب بود

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   عرض سلام و احترام.
   خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بود و ممنونم که نظرتون را با ما در میان گذاشتید.
   سال بسیار خوبی براتون آرزومندم.

 4. profile-placeholder حمید گفت:

  بسیار مفید بود اگه ممکنه مطالبی در مورد خرید و فروش خانه و مسائل حقوقی آن خصوصاً انجام پرداخت وجه آن با چک مطالبی درج فرمایید

  باتشکر

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام. ممنون از لطفتون و این که نظراتتون رو با ما در میان می گذارید.
   حتما دوستانم در بخش حقوقی موضوعات پیشنهادی شما را در لیست موضوعات آینده، مدنظر قرار می دهند.

 5. profile-placeholder میثم احسانی گفت:

  سلام اطلاعات مفید بود.ممنون

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و ممنونم از حسن نظرتون.

 6. profile-placeholder علی اقوامی مقدم گفت:

  تمام مطلب چرت و پرت هستش – دوست من لطفا قانون مربوط به چک رو یه بار بخونید

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و روزتون بخیر.
   متاسفم که این مطلب برای شخص شما مفید نبود و امیدوارم که مطالب دیگر وبسایت چه طور براتون مفید باشد.
   در مورد مطالعه قانون هم باید خدمتتون یادآور شوم که من و دوستان نویسنده در بخش مسائل حقوقی، به اقتضا رشته و کار خود بارها قوانین مرتبط را مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار می دهیم. این مورد هم مستثنی نیست اما اگر نکته، مطلب، ایراد یا تعارضی مشاهده می فرماید بگید تا پاسخ گو باشیم یا مطالب جدیدی از دوستان یاد بگیریم.

 7. profile-placeholder سيدحسن حسيني گفت:

  مطالب مفيدي بود

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بود.

   1. profile-placeholder شاهین محلوجی گفت:

    دارای نکاتی بود که تابحال متوجه آن نبودم خیلی ممنونم

    1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

     سلام و سپاس.

 8. profile-placeholder اميرسام گفت:

  لطفا به موارد تخصصي تري در نوشتن چك اشاره كنيد .
  مثل اينكه در هنگام نوشتن عدد ، ارقام تا جاي ممكن نزديك به هم نوشته شوند و فاصله اي بين اعداد نباشد تا امكان تغيير در آنها نباشد بطور مثال امكان دندانه دادن اضافه اي به عدد ٢ نباشد كه ٣ خوانده شود .

  يا اينكه بر روي كلمه به حواله كرد خط كشيده شود كه امكان انتقال چك نباشد .

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و وقت شما بخیر.
   در مورد این نکته که فرمودید اعداد با فاصله نزدیک به هم نوشتن شوند، این نکته تخصصی به نظر نمی رسد چرا که در هرسندی که شخصی تنظیم می نماید اصل بدیهی و اولیه این است که مطالب با فاصله مناسب نوشته شوند نه بسیار نزدیک و نه بسیار دور. ضمن این که وقتی شما از تکنیک هایی همچون استفاده از چسب شیشه ای و کاربن استفاده می نمایید احتمال تغییرات از جمله اضافه کردن دندانه و … بسیار دشوارتر خواهد شد.
   در مورد خط زدن عبارت حواله کرد هم باید متذکر شوم که با توجه به این که چک اصولا وسیله ای برای پرداخت است بعضا خود تنظیم کننده یا دارنده آن می خواهند که عبارت حواله کرد باشد تا امکان انتقال آن فراهم باشد . به علاوه حتی طرفین می توانند در ظهر چک انتقال چک به دیگری را قید و امضا نمایند. بنابراین خط زدن یا نزدن ارتباطی به تخصصی نوشتن چک ندارد و به نیاز طرفین مربوط می شود.

 9. profile-placeholder م.ر گفت:

  سلام بسیار عالی، ممنونم از شما.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   🙏😄

 10. محمدعلی نصیری محمدعلی نصیری گفت:

  چسب شیشه ای که معمولا روی مبلغ چک میزنند رو میشه به راحتی با نزدیک کزدن چک به بخار آب (مثلا کتری یا سماور) بدون اینکه هیچ خدشه ای به چک وارد بشه ، جدا کرد. 🙂

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و ممنون که دانش و تجربیات خودتان را با ما در میان می گذارید.
   در مورد نزدیک کردن چک به بخار آب تا آنجا که من می دانم باعث جمع شدن چک و تغییر در رنگ جوهر روی چک می شود و در حال مخدوش شدن سند قابل تشخیص می شه.
   و البته لازم به ذکر است که مطالبی که مطرح شده احتمال سوء استفاده را صفر نمی کند اما تا حدودی زیادی از بروز آن ها جلوگیری می کند یا حداقل امکان تغییر را با دشواری مواجه می کند.

   1. محمدعلی نصیری محمدعلی نصیری گفت:

    البته که من تجربه ای در این زمینه ندارم(جعل چک 🙂 ) اما اینو اضافه کنم که جنس کاغذ چک معمولیه و به همین خاطر در مواجهه با بخار آب جمع نمیشه (مگه اینکه یک ساعت توی سونای بخار باشه) تغییر در رنگ جوهر هم وقتی اتفاق میفته که چک با خودنویس نوشته شده باشه ولی خب با قسمت دوم صحبت هاتون موافقم که این تدابیر فقط میتونه واسه جاعل هزینه ساز باشه.
    ممنون که نظرات ما رو میخونید و بهش پاسخ میدید

    1. profile-placeholder محمد هادی گفت:

     دعوا نکنید سشوار بگیرید روش درست میشه البته من اینکاره نیستما گفته باشم مونا ومحمدعلی بدونند

 11. profile-placeholder کمال گفت:

  نکات جالب و کلیدی بود … سپاس

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بود.

 12. زهره مثنا زهره مثنا گفت:

  ممنون. مطلب خیلی خوبی بود. خسته نباشید

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و از لطفتون ممنون.

 13. profile-placeholder کاوه گفت:

  با تشکر از اطلاعات مفید ارائه شده، معمولاً اعلام میشود که چکهای بدون تاریخ را با درج تاریخ به بانک ببرید، درحالیکه در متن اشاره شده چک بدون تاریخ هم قابل وصول است، اگر ممکن است بیشتر توضیح دهید و به قانون مربوطه اشاره نمایید، همچنین واکنش بانک به چک بدونن تاریخ هم مهم است.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام و وقت شما بخیر.
   در مورد درج تاریخ بر روی چک، چیزی که در متن اشاره شده است، این است که اگر ما در هنگام نوشتن چک تاریخ را درج نکنیم دارنده چک هر زمانی که بخواهد، تاریخ را درج می نماید و به بانک مراجعه می کند. در حقیقت خالی گذاشتن تاریخ به این معناست که ما این اختیار را به دارنده دادیم تا هر زمانی که بخواهد با اضافه کردن تاریخ به بانک مراجعه نماید. با توجه به این که چک در تاریخ مندرج در آن یا پس از آن قابل وصول است و چنان چه در آن تاریخ ،موجودی کافی در حساب نباشد، جرم چک پرداخت نشده محقق می شود لذا تاریخ مندرج در چک از اهمیت بسیاری برخوردار است پس بهتر است که خودمان هنگام نوشتن چک، تاریخ مناسب را تعیین نماییم و این امر را به دارنده واگذار نکنیم.
   تاریخ مندرج بر روی چک از یک بعد دیگر هم اهمیت دارد و آن هم این است که مطابق ماده ۱۳ قانون صدور چک در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده است یا به طور مدت دار صادر شده است، قابل تعقیب کیفری نیست و ما ضمانت اجرای کیفری را از دست می دهیم پس بهتر است که در همان زمان تنظیم از تنظیم کننده بخواهیم که تاریخ را بر روی چک درج نماید و این تاریخ هم وعده دار نباشد تا چنان چه، چک برگشت خورد بتوانیم از ضمانت اجرای کیفری برخوردار باشیم.
   خواسته بودید که به قانون مربوطه هم اشاره شود. برای مطالعه بیشتر در خصوص تاریخ و اهمیت آن به قانون صدور چک (اصلاحات ۱۳۸۲) به ویژه مواد ۳ ، ۳ مکرر ، ۱۱ و ۱۳ آن قانون مراجعه بفرمایید. تمامی این نکات در آن جا مطرح شده است.

 14. profile-placeholder فرامرز گفت:

  در مورد قسمت ز من خودم تجربه داشتم و چک امضا شده دادم دست کسی و خودش نوشتش بعدا که چک را برگشت زد همین باعث نجات من شد یعنی گفتم چک را خودش نوشته و اعتبار ندارد. دادند خط شناسی و تائید شد و من تبرئه شدم. بنابراین دادن چک امضا شده همیشه باعث بدبختی نیست.

 15. profile-placeholder منتقد گفت:

  به قول فرنگی ها: گُد جاب.
  یا به قول خودمون: کارِ ت حرف نداشت.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   متشکرم.

 16. Allen Kai Allen Kai گفت:

  سلام،
  بنده كارمند بانك هستم و در مورد قسمت “ج” بايد بگم كه بانك به شرطي كه روي چك نوشته شده “هيچ” ترتيب اثري نميدهد و همانند يك چك بدون شرط در صورت داشتن موجودي آن را نقد مي كند. اين عبارت در دعواي حقوقي بين صادر كننده چك و دارنده آن “پس” از وصول يا برگشت چك در محاكم قضايي كاربرد دارد.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   باعث خوشحالی است که دوستانی که مطالب را می خوانند نظرات و تجربیاتشان را در میان می گذارند. از این بابت ممنونم.
   با توجه به این که رویکرد سایت چه طور بیان ساده ای از مسائل حقوقی است برای افزایش اطلاع عمومی مردم، لذا بیان همه فروض قابل تصور در این نوشتار کوتاه امکان پذیر نیست برای همین نویسندگان تلاش می کنند که مهمترین رئوس مطالب را با زبان ساده مطرح نمایند.
   در مورد بند ج هم چون در این مقاله از نحوه صحیح نوشتن چک سخن می گوییم بهتر است در مقام صدور یا اخذ آن از پذیرفتن چک های مشروط خودداری کنیم چون در نهایت اگر چکی مقید به قید یا شرطی شده باشد بر فرض هم که بانک پرداخت نماید صادر کننده حتما به این ایراد در مقام های قضائی استناد می نماید و در هر حال ما با یک دعوا مواجه خواهیم شد.
   به نظر می رسد که بهتر باشد در همان ابتدا چک را به گونه ای تنظیم نماییم یا قبول کنیم که بعدا با مشکلی مواجه نباشیم.

 17. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  عالی بود
  کاش همه این مطلب رو بخونن! لارمه واقعا.

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   از حسن نظرتون متشکرم

  1. مونا عبدی مونا عبدی گفت:

   سلام.
   خوشحالم که این مقاله براتون مفید بود.
   از وقتی که برای مطالعه این مطالب گذاشتید ممنونم.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان