چطور با خودتان مهربان‌تر باشید؛ ۱۷ نکته طلایی

چطور با خودتان مهربان‌تر باشید؛ ۱۷ نکته طلایی
امتیاز مطلب: ٩٩%
99

اگر شادی بیشتری در زندگی می‌خواهید، باید با مهربانی بیشتری با خودتان رفتار کنید. الیزابت گیلبرت در کتاب پرفروش، «بخور، عبادت کن، عشق بورز» (Eat, Pray, Love) می‌نویسد: او آن روز با عجله وارد ساختمانی در نیویورک شد. همین‌طور که با سرعت به سمت آسانسور می‌رفت چشمش به تصویر درون آینه افتاد. گرچه خودش را بلافاصله نشناخت. اما فکر کرد: «اوه، اونجا رو ببین! میشناسمش. اون دوستمه.»

گیلبرت با لبخند به سمت تصویر در آینه حرکت کرد، آماده بود آن را در آغوش بگیرد که ناگهان متوجه شد به انعکاس خودش نگاه می‌کرده است. بعداً این اتفاق را زمانی که در رُم بود به یاد آورد. با وجود احساس تنهایی و ناراحتی‌ای که داشت خاطره‌ی آن روز در نیویورک کمی آرام‌اش می‌کرد. و همانطور که مشغول نوشتن در دفتر خاطراتش بود جمله‌ی آخر را اینطور تمام کرد:

«هیچ وقت فراموش نکن روزی، در لحظه‌ا‌ی که انتظارش را نداشتی، خودت را به عنوان یک دوست شناختی.»

برای اینکه بتوانید با خودتان دوست شوید، باید با خودتان مهربان باشید. اگر مطمئن نیستید که چطور می‌شود با خود مهربان بود، مقاله‌ی درستی را انتخاب کرده‌اید. در ادامه می‌خواهیم با هم راه‌هایی را کشف ‌کنیم که به ما کمک می‌کنند با خودمان مهربان‌تر باشیم.

۱. زمانی را برای خودتان کنار بگذارید

هر روز زمانی را به خودتان اختصاص دهید و در آن به کاری مشغول شوید که دوست دارید. می‌توانید طراحی کنید، داستانی کوتاه خلق کنید، یادداشت‌های‌ روزانه‌ بنویسید، یک ساز بزنید، یا هر کار دیگری که فکر می‌کنید دوست دارید. با داشتن چیزی به نام «زمان خودم» در هر روز، می‌توانید با خودتان مهربان‌تر رفتار کنید.

۲. قدردان خود باشید

ما اغلب به سرعت متوجه موفقیت‌های دیگران می‌شویم و از آنها قدردانی می‌کنیم، اما در تصدیق موفقیت‌های خودمان آنقدرها سریع نیستیم. این وضعیت باید جایی تمام شود. موفقیت‌ها و دستاوردهای خودتان را هم ببینید و بابت آنها از خودتان قدردانی کنید. زمانی که مشغول انجام کاری هستید که به آن افتخار می‌کنید، لحظه‌ای مکث کنید و به کارتان نگاهی بیاندازید. سپاسگزار خود باشید و پیروزی خود را مزه‌مزه کنید. از خودتان تعریف کنید. دستی به شانه‌ی خود بزنید و بگویید: «آفرین به من!»

۳. وکیل مدافع درونتان را پرورش دهید

وکیل مدافع درون- مهربان بودن با خود

همه با انتقادگر درونمان آشنا هستیم، همان صدایی که به سرعت ما را قضاوت می‌کند و همیشه برای تحقیر کردن آماده است. خُب، وقتش رسیده که منتقد درونتان با حامی درونتان ملاقاتی داشته باشد.

این وکیل مدافع اصلاً کیست؟ صدای دیگری درون سرِ شماست، صدایی که از شما دفاع می‌کند. زمانی که صدای منتقد درونتان با تمسخر و اهانت به راه افتاد، وکیل مدافع درونی شما ظاهر می‌شود و در حمایت از شما استدلال‌هایی ارائه می‌دهد. درحالیکه صدای انتقادگر بر علیه شماست، صدای این وکیل درونی، حامیِ شماست. با پرورش این وکیل مدافع می‌توانید با خودتان بیش‌تر مهربان باشید. (وکیل مدافع من یک کت آرمانی به تن می‌کند و یک کیف چرمی گوچی دارد! وکیل مدافع درون شما چطور؟)

۴. خودتان را ببخشید

همه‌ی ما اشتباه می‌کنیم. شاید شما در گذشته کاری انجام داده‌اید که چندان مایه افتخارتان نیست. شاید برای حق خودتان ایستادگی نکرده‌اید و اجازه داده‌اید کس دیگری کنترل شما را بدست بگیرد. ممکن است موقعیت عالی‌ای را به خاطر ترس، از دست داده باشید. ممکن است در دنبال کردن مسیر رسیدن به هدفی با اهمیت شکست خورده باشید. اگر از خودتان عصبانی هستید، زمان آن است که با خودتان مهربان‌تر باشید: به ملامت کردن خودتان پایان دهید، تصمیم بگیرید که از حالا به بعد بهتر عمل می‌کنید و خودتان را ببخشید.

۵. خیلی مراقب خودتان باشید

اینکه به بهترین شکل از خودتان مراقبت کنید یکی از بهترین راه‌های مهربان بودن با خود است. به اندازه کافی بخوابید، مراقب سلامتی‌تان باشید، میوه و سبزیجات بخورید و نوعی ورزش را به طور مرتب انجام دهید. علاوه بر این، راهی برای رهایی از استرس پیدا کنید؛ اصلاح کرده باشید و به ظاهرتان برسید.

(می‌توانید برای کنترل استرس به اینجا و اینجا سری بزنید.)

۶. به خودتان احترام بگذارید

احترام به خود یعنی برای آنچه هستید ارزش قائل باشید و به کسی اجازه ندهید ارزشمند بودن شما را زیر سوال ببرد. احترام به خود همچنین به معنای اعتماد داشتن به خودتان، به جای خودتان فکر کردن، داشتن نظر شخصی برای خودتان، تصمیم گرفتن برای خودتان و البته خود را با دیگران مقایسه نکردن است.

نهایتاً احترام به خود وفادار ماندن به قول‌هایی است که به خودتان داده‌اید و دنبال کردن آن‌ چیز‌هایی که تصمیم گرفتید انجامش دهید. با احترام عمیقی که برای خود قایل می‌شوید می‌توانید با خودتان مهربان باشید.

۷. به خودتان جایزه بدهید

من طرفدار خریددرمانی یا مصرف‌گرایی نیستم. با این حال اگر چیزی دیدید که واقعاً آن را می‌خواهید، آن را به خودتان جایزه بدهید. اگر چیز گرانی است، برای خریدش پول جمع کنید. صبر نکنید تا کسی آن را به شما هدیه بدهد، خودتان آن را به خودتان هدیه دهید. (و اگر از فروشنده بخواهید که آن را در یک کاغذ کادوی خوش‌رنگ بپیچد امتیاز مثبتی هم می‌گیرید!)

۸. خودتان را آرام کنید

خودتان را تسکین دهید- مهربان بودن با خود

روز سختی داشتید؟ با دوست یا همکارتان بحث‌تان شده است؟ ارائه‌ی بدی در محل کار داشتید؟ یا از آن روزهایی داشته‌اید که هر چیزی که ممکن بوده اشتباه پیش برود، خراب شده؟ در چنین مواقعی کارهای زیر را امتحان کنید تا آرام شوید، اینگونه می‌توانید با خود مهربان‌تر باشید:

 • یک دوش آب گرم بگیرید، می‌توانید از روغن‌های حمام عطردار هم استفاده کنید. یا اینکه در حوضچه‌ی آب گرم استخر فرو بروید.
 • کاسه‌ی سر و پاهایتان را ماساژ دهید.
 • برای خودتان نوشیدنی کاکائوی داغ درست کنید با شیرینی مورد علاقه‌تان، برای خواندن یک رمان رازآلود لم بدهید.
 • درِ اتاقتان را قفل کنید، آهنگی بگذارید و در اتاقتان برقصید.

از همه‌ی اینها که بگذریم شما بهتر از هر کسی می‌دانید که چطور می‌شود آرامتان کرد.

۹. خوبی‌هایتان را به خودتان یادآوری کنید

ممکن است شما با آنچه وزن ایده‌آل به حساب می‌آید فاصله داشته باشید، اما موهای بلند و درخشان خود را فراموش نکنید. ممکن است به عنوان یک ورزشکار، عالی عمل نکنید اما در ریاضیات می‌درخشید. ممکن است زیادی احساساتی باشید اما شوخ‌طبعی خوبی هم دارید.

همیشه خصوصیات خوبی که دارید را به خودتان یادآوری کنید.

۱۰. اگر افتادید خودتان را بالا بکشید

زمانی که شکست می‌خورید، اشتباه می‌کنید، یا کار نادرستی انجام می‌دهید، دو انتخاب پیشِ رو دارید. می‌توانید به خودتان احساس بدی بدهید یا خودتان را بالا بکشید. افرادی که با خودشان مهربان هستند مورد دوم را انتخاب می‌کنند. به خودتان بگویید اوضاع درست خواهد شد، با یادآوری موفقیت‌هایی که در گذشته داشتید به خودتان روحیه بدهید. سپس برنامه‌ای برای روبرو شدن با آنچه اتفاق افتاده‌ است بریزید و مطابق با آن عمل کنید.

۱۱. به خودتان بگویید، «کافی هستم»

من کافی هستم- مهربان

در زندگی همه‌ی ما زمان‌هایی بوده است که فکر کرده‌ایم به اندازه کافی زیبا، باهوش یا قوی نیستیم تا آنچه می‌خواهیم را داشته باشیم. این نوع گفتگوهای درونی را در خودتان متوقف کنید و به جای آن به خودتان بگویید:

 • «همین‌طور که هستم، خوبم.»
 • «من ارزشمندم.»
 • «من شایسته‌ی شاد بودنم.»
 • «من برای داشتن هر چه که می‌خواهم شایسته‌ام.»

به علاوه به خودتان یادآوری کنید که لازم نیست اتفاق خاصی رخ بدهد تا احساس ارزشمندی داشته باشید. هر چه همین حالا هستید کافی است.

۱۲. به رویاهایتان احترام بگذارید

افرادی که به خودشان احترام می‌گذارند و با خودشان مهربان هستند؛ به رویاهایشان نیز احترام می‌گذارند. آنها با گفتن اینکه رویاهایشان تنها خیالپردازی‌هایی احمقانه‌اند، آنها را کم‌اهمیت نمی‌کنند. در عوض رویاهایشان را جدی می‌گیرند، یعنی رویاهایشان را به اهدافی تبدیل می‌کنند و برای رسیدن به آنها برنامه‌ریزی می‌کنند.

۱۳. نقطه‌ی بهینه‌، بین تلاش و پذیرش را پیدا کنید

پذیرش آنچه در آن استعداد دارید بخشی از مهربان بودن با خودتان است. همان‌طور که در نکته‌ی قبل گفته شد باید بدانید چه می‌خواهید و آن را دنبال کنید. اما اگر هیچ وقت از جایی که درآن هستید، یا آنچه بدست آورده‌اید رضایت نداشته باشید، یعنی با خودتان مهربان نیستید.

برای اینکه با خودتان مهربان باشید باید نقطه‌ی بهینه‌ای را پیدا کنید که در آنجا هم از آنچه هستید رضایت دارید و هم برای بهتر شدن تلاش می‌کنید.

۱۴. از اینکه بخواهید بدون نقص باشید دست بردارید

افرادی که معیارشان بی‌نقص بودن است در واقع برای شکست خود برنامه‌ ریخته‌اند چرا که کسی نمی‌تواند کاملاً بدون نقص و کامل باشد. آیا شما کاری نامهربانانه‌تر از این سراغ دارید که کسی موفقیت را برای خودش به مسئله‌ای غیرممکن تبدیل کند؟

به جای تعیین معیاری مانند «بی‌نقص بودن» برای خودتان، برای پیشرفت کردن برنامه‌ای داشته باشید. و هر بار یک قدم به سوی بهتر شدن بردارید.

(مطالعه بیشتر برای غلبه بر کمال گرایی)

۱۵. دلسوز خودتان باشید

نیومن و بِرکویتز، در کتاب «چطور بهترین دوست خود باشید» پیشنهاد می‌دهند اگر می‌خواهید با خودتان دوستانه رفتار کنید باید دلسوز خودتان باشید. بهترین راه برای اینکه بدانید چطور می‌توانید دلسوز خودتان باشید این است که تصور کنید کسی که خیلی دوستش دارید ناراحت است. در این صورت:

 • چه چیزی به آنها خواهید گفت؟
 • چگونه با آنها رفتار خواهید کرد؟
 • چگونه به آنها اطمینان خواهید داد؟
 • چگونه به آنها می‌فهمانید که دوستشان دارید و مراقبشان هستید؟

حالا، همین کارها را برای خودتان هم انجام دهید.

۱۶. به خودتان باور داشته باشید

رویاهای بزرگ

بخشی از مهربان بودن با خودتان این است که بهترین‌ها را برای خودتان بخواهید. برای اینکه این بهترین‌ها نصیب شما شود، باید به خودتان باور داشته باشید. به توانایی‌ها و قضاوت خودتان باور داشته باشید. درباره‌ی خودتان بزرگ فکر کنید: به خودتان ایمان داشته باشید.

۱۷. خودتان را بپذیرید

خودتان را همین‌طور که هستید بپذیرید. شما نقاط قو‌ت و ضعفی دارید. گاهی پیروز می‌شوید و گاهی شکست می‌خورید. گاهی حق با شماست و گاهی اشتباه می‌کنید. به خودتان اجازه دهید همه‌ی آنچه هستید را زندگی کند.

نهایتاً اینکه

تنها فرد روی زمین که همیشه با او ارتباط خواهید داشت، خودتان هستید. پس بهتر است از این که همراه خوبی برای خودتان هستید، مطمئن شوید. وقتی با خودتان مهربان باشید بهترین زندگی ممکن را تجربه می‌کنید. شما همین حالا می‌توانید با به کارگرفتن ۱۷ موردی که در بالا توضیح داده شد در این مسیر قدم بگذارید.

برگرفته از: Daringtolivefully

سارا شهیدی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (26)

 1. profile-placeholder zeinab گفت:

  سلام خانم شهیدی عزیز
  همیشه سعی میکنم مراقب باشم که درگیر روزمرگی زندگی نشم و هرروز دیدم به زندگی بهتر باشه و هدف داشته باشم . مقالاتی از این دست برای من مثل یه تلنگر میمونه که بهم یادآوری کنه که هیچ چیز نباید حال خوبمو ازم بگیره . سپاس از تلاش شما برای زندگی بهتر

 2. profile-placeholder شیما گفت:

  عاااااااالی بود
  واقعا ممنون🙏🏻

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنون دوست عزیز
   از اینکه وقت می‌ذارین و مطالب چطور رو مطالعه می‌فرمایین تشکر می‌کنم.

 3. profile-placeholder الهام گفت:

  ممنون از مقاله ی خوبتون… واقعا به این جملات نیاز داشتم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنون دوست عزیز
   همراهی شما مایه دلگرمی ماست

 4. siamak120 siamak120 گفت:

  سلام:جالب بود. متاسفانه علل اصلی مشکلات ما ایرانیها وعدم موفقیت دربکاربستن این ۱۷ نکته کلیدی وطلایی را باید در رفتار های اغلب غلط والدین و دوران مدرسه وجامعه ما دانست-زمانی که شخصیت کودک درحال شکل گیری وتکوین است-اغلب برخوردها :سرکوبگرانه ومنفی است.برای همین هم :انانکه با تعلیمات سنتی قدیم پرورش می یابند اغلب تحت سیطره کودکی بالغ نشده!:لوس ومدام نق زن وبسیارپرتوقع “درون”خود قرار می گیرند.وانجام موارد کاربردی:۳-۴-۶-۹ مشکل می شود.ولذا خود ما باید با بکاربستن موارد یا د شده به بلوغ وبروز شدن کودک درون خود کمک نماییم.خود را دست کمنگرفتن ومهربانی وگذشت با خود در برابر اشتباهات وتصحیح انان تدریجا ما را به تکامل وپختگی -که من شخصا انرا دراین جا”سن عقل” می نامم -خواهد رساند.با تشکر

  1. محمد محمد گفت:

   با نظر شما موافقم،

   به دوستان کتاب کودک نوین و بلوغ از سری کتاب های اشو رو معرفی میکنم خواندن این دو کتاب دیدگاه من رو به شخصه تغییر داد.

  2. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون که نظرتون رو با ما در میون گذاشتین، تمام مواردی که اشاره کردید پیش‌زمینه‌هایی لازم برای تغییرات مثبت فردی هستند. نحوه‌ی مقابله‌ی مثبت با شکست یا کاستی‌هایی که باهاشون مواجه می‌شیم. این مقاله رو هم به شما و سایر دوستان توصیه می‌کنم:چطور شکست را به پیروزی تبدیل کنیم؟
   موفق باشید

 5. Mehdi Ahmadi Mehdi Ahmadi گفت:

  سلام.مطالب جالب بود من اول وقت درمحل کارم خوندم روحیه ام تغییرکردوآرامش عجیبی رااحساس میکنم

 6. profile-placeholder sara گفت:

  حرفتون درسته ولی به نظرم یکم رویایی . خوب باید شرایطی که زندگی میکنیم جوری باشه که بتونیم این کارارو انجام بدیم و قطعا اگر شرایطش باشه ادم شادتر میتونه زنگی کنه ولی چه فایده که همیشه اونجوری نمیشه که مامیخوایم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   با شما موافقم، البته که شرایط زندگی در اینکه چقدر شاد باشیم یا چقدر با خودمون مهربونی کنیم تاثیر مهمی دارن. ولی دقیقا در شرایط‍ِ سخته که بیشتر به شاد بودن مراقبت از خودمون نیاز داریم.
   در مورد شادی این نوشته رو بهتون توصیه میکنم که از قرار درباره‌ی اینکه شاد بودن در سختی چطور ممکنه هم حرف زده.

 7. توحید توحید گفت:

  عالی بود خسته نباشین

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   رضایت شما همراهان چطور خستگی رو از ما دور میکنه. ممنون

 8. رقیه سادات فروغی رقیه سادات فروغی گفت:

  ممنون خانم شهیدی.عالی بود استفاده میکنم.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   از اینکه همراه و حامی ما هستین از شما سپاسگزارم.

 9. profile-placeholder کاظم سخی زاده گفت:

  ممنون تان خانم سارا شهیدی عالی بود دست تان درد نکند

  1. profile-placeholder سارا شهیدی گفت:

   از شما ممنون دوست عزیز که همراه خوب ما هستید.

 10. profile-placeholder بهزاد گفت:

  خیلی مطلب خوب و مهمی بود. ممنون

  1. profile-placeholder سارا شهیدی گفت:

   ممنون از همراهی شما دوست عزیز.

 11. profile-placeholder نريمان گفت:

  بسيار مفيد و كاربردى بود

  1. profile-placeholder سارا شهیدی گفت:

   خوشحالیم که براتون مفید بوده دوست عزیز

 12. profile-placeholder افشین گفت:

  با عرض سلام و ادب ، نوشته بسیار آموزنده و سودمند و قابل تحسین بود ، دوست گرانقدر از زحمت و لطف شما در گرد آوری این مطلب نهایت تشکر و سپاس را دارم ، به امید روزهای پر از موفقیت و کامیابی . برقرار و پاینده باشی

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   از اینکه این مقاله نظرتون رو جلب کرده خیلی خوشحالم، امیدوارم که سایر مقالات سایت هم براتون مفید باشه.
   با آرزوی موفقیت و سلامت برای شما

 13. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

  بسیار آموزنده بود. خسته نباشید

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنون از شما دوست عزیز

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان