افراد با اعتماد به نفس چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند

افراد با اعتماد به نفس چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند
امتیاز مطلب: ٩٨%
98

خیلی از توانمندی‌ها در بین افراد مختلف مشترک هستند، پس چرا این توانمندی‌ها فقط در برخی افراد به شکوفایی می‌رسند و در بسیاری دیگر حتی کوچک‌ترین رشدی نمی‌کنند؟ اگر دلایلی از جمله شرایط خانوادگی، محیط آموزشی، وضعیت اقتصادی و دیگر دلایل این‌چنینی را کنار بگذاریم، خواهیم دید اعتماد به نفس نیز نقش بسزایی در رشد و پرورش توانمندی‌های هر فرد دارد. افراد با اعتماد به نفس بالا در زندگی روزمره‌شان به عادت‌هایی پایبند هستند که برای‌شان موفقیت به ارمغان می‌آورند. اگر هرکسی اندکی در جهت تغییر عادت‌های غلطش گام بردارد، می‌تواند به یک فرد با اعتماد به نفس بالا تبدیل شود که قادر است توانمندی‌هایش را به ثمر بنشاند. در ادامه با ما همراه باشید تا یاد بگیرید افراد با اعتماد به نفس بالا کدام کارهای زندگی روزمره‌شان را متفاوت انجام می‌دهند. اما قبل از مرور عادت‌های روزمره افراد با اعتماد به نفس، به طور مختصر به بررسی نقش اعتماد به نفس در موفقیت می‌پردازیم.

خیلی از افرادی که شاید در زندگی روزمره به ظاهرِ با اعتماد به نفس‌شان غبطه می‌خورید، در واقع نوعی خودباوری ساختگی و پوچ دارند که کمک‌شان می‌کند در انظار عمومی بر نقاط ضعف‌شان سرپوش بگذارند، اما اگر اعتماد به نفس همین افراد را در عمل بسنجید، خواهید دید که هیچ جربزه‌ای ندارند. در نقطه‌ی مقابل، افرادی که از اعتماد به نفس حقیقی برخوردارند، نه تنها قادرند خودشان را از گرداب ترس‌ها و تردیدها به سلامت بیرون بکشند، بلکه به اطرافیان‌شان نیز انگیزه می‌دهند و نشدنی‌ها را ممکن می‌کنند.

چه فکر کنید که می‌توانید و چه فکر کنید که نمی‌توانید، در هر دو صورت حق با شماست.

هنری فورد، مؤسس پرآوازه‌ی شرکت اتومبیل‌سازی فورد، معتقد بود باور ذهنی و طرز فکر افراد روی توانمندی‌هایشان تأثیر می‌گذارد. صحت این ادعا در پژوهشی که اخیرا در دانشگاه ملبورن انجام گرفت، ثابت شد. نتایج این پژوهش نشان داد افراد با اعتماد به نفس حقوق بالاتری دریافت می‌کنند و سریع‌تر از همکاران‌شان ترفیع می‌گیرند.

افراد با اعتماد به نفس می‌توانند روی جهان درون‌شان و حتی اطرافیان‌شان تأثیر بگذارند. اما تنها مشخصه‌ای که از زندگی این افراد به چشم‌ دیگران می‌آید، نوآوری‌ها و موفقیت‌های‌شان است، در حالی که رمز پیروزی افراد با اعتماد به نفس را باید در عادت‌های زندگی روزمره‌شان جست‌و‌جو کرد. اعتماد به نفس این افراد تا حد زیادی از عادت‌های سازنده‌ای که دارند، ناشی می‌شود. در ادامه با تعدادی از عادت‌های مشترک افراد با اعتماد به نفس آشنا خواهید شد.

۱. با قاطعیت صحبت می‌کنند

استیو جابز نمونه‌ی بارز یک فرد با اعتماد به نفس است که قاطعانه صحبت می‌کند.

خیلی کم پیش می‌آید از افراد با اعتماد به نفس بشنوید که حین صحبت کردن مِن مِن کنند و به عبارات و جملاتی مثل «خیلی مطمئن نیستم» یا «یه جورایی به نظرم میاد که…» پناه بیاورند. افراد با اعتماد به نفس، مصمم صحبت می‌کنند. این افراد خوب می‌دانند اگر افکارشان را با قاطعیت بیان نکنند، دیگران به صحبت‌های‌شان گوش نخواهند کرد.


مقاله مرتبط: ۱۰ ترفند برای جلب توجه مخاطبان در سخنرانی‌

۲. از پیروزی‌های کوچک غافل نمی‌شوند

افراد با اعتماد به نفس از موفقیت‌های کوچک نیرو می‌گیرند.

افراد با اعتماد به نفس اهل چالش هستند و حاضرند برای پیروزی‌های نه چندان بزرگ خودشان را به چالش بکشند. موفقیت‌های کوچک موجب تشکیل گیرنده‌های آندروژن در نواحی مغزی مرتبط با پاداش و انگیزه می‌شوند. افزایش تعداد گیرنده‌های آندروژن، تأثیر هورمون تستوسترون را افزایش می‌دهد. در پی افزایش تأثیر این هورمون، فرد اعتماد به نفس بیشتری احساس می‌کند و ترغیب می‌شود با چالش‌های پیش رو دست‌وپنجه نرم کند. وقتی به چند موفقیت کوچک برسید، افزایش اعتماد به نفس‌تان حتی تا چندین ماه دوام خواهد داشت.

۳. ورزش می‌کنند

افراد با اعتماد به نفس به توانمندسازی جسم‌شان توجه می‌کنند.

بر اساس نتایج پژوهشی که در مؤسسه‌ی تحقیقاتی اونتاریوی شرقی انجام شد، افرادی که به مدت ده هفته، هفته‌ای دو بار، ورزش کرده‌ بودند، در روابط اجتماعی، عملکرد تحصیلی و وضعیت جسمانی توانمندتر شدند. این افراد توانستند عزت نفس و نیز تصویر ذهنی‌ای را که از ظاهرشان داشتند، بهبود ببخشند. پژوهشگران دریافتند بخشی از اعتماد به نفس این افراد از تغییرات فعل و انفعالی بدن‌شان ناشی شده است که در رأسش ترشح اندورفین قرار دارد. بدن در نتیجه‌ی تمرینات فیزیکی اندورفین آزاد می‌کند و موجب افزایش سطح اعتماد به نفس می‌شود.


مقاله مرتبط: بهترین نوع ورزش برای مغز چیست؟

۴. خودِ واقعی‌شان هستند

افراد با اعتماد به نفس سعی نمی‌کنند خودشان را مهم جلوه دهند.

افراد با اعتماد به نفس از گدایی توجه بیزارند. این افراد می‌دانند همین که خود واقعی‌شان باشند تأثیرگذارتر از این است که خودشان را یک شخصیت مهم جا بزنند. افراد با اعتماد به نفس سعی می‌کنند طرز رفتاری را که صحیح‌تر است در پیش بگیرند. دقیقا همین طرز رفتار صحیح است که مردم را جذب‌شان می‌کند. در نتیجه، این افراد نیازی ندارند برای جلب توجه دیگران گزافه‌گویی کنند.

افراد با اعتماد به نفس مهارت شگفت‌انگیزی در «انتشار توجه» دارند. این افراد وقتی به دلیل موفقیت‌هایشان مورد توجه قرار می‌گیرند، سریعا تمامی توجهات را به سوی همه‌ی افرادی معطوف می‌کنند که در موفقیت‌شان شریک بوده‌اند. افراد با اعتماد به نفس به دنبال تأیید یا تشویق دیگران نیستند، چرا که احساس خودارزشی این افراد از جهان درون‌شان نیرو می‌گیرد.

۵. دیگران را قضاوت نمی‌کنند

افراد با اعتماد به نفس موفقیت‌های دیگران را در کفه‌ی ترازو نمی‌گذارند.

افراد با اعتماد به نفس سعی نمی‌کنند موفقیت‌های دیگران را با قضاوت‌های کوبنده‌شان کم‌ارزش جلوه دهند، چرا که می‌دانند هر کسی به هر حال توانمندی‌هایی دارد که قابل احترام است. این افراد هرگز برای اینکه احساس خوشایندتری نسبت به خودشان پیدا کنند، دیگران را پایین نمی‌کشند. افراد با اعتماد به نفس کاملا درک کرده‌اند که اگر خودشان را در مقام مقایسه‌ با دیگران قرار دهند، راه به جایی نخواهند برد. پس این افراد وقت‌شان را صرف سبک‌ و‌ سنگین کردن موفقیت‌های دیگران نمی‌کنند و برای‌شان اهمیتی ندارد که موفقیت‌های‌شان چقدر از موفقیت‌های‌ دیگران بااهمیت‌تر یا کم‌اهمیت‌تر است.

۶. از درون، احساس شادی می‌کنند

افراد با اعتماد به نفس از شادمانی درونی لذت می‌برند.

شادمانی یکی از مهم‌ترین عناصر سازنده‌ی اعتماد به نفس است. برای اینکه بتوانید به کاری که انجام می‌دهید باور داشته باشید، قبل از هر چیزی باید از چیزی که هستید احساس شادی کنید. افراد با اعتماد به نفس برای اینکه شاد باشند به دیدگاهی که دیگران نسبت به موفقیت‌هایشان دارند تکیه نمی‌کنند، بلکه خشنودی و رضایتمندی این افراد از خود موفقیت‌هایشان حاصل می‌شود.


مقاله مرتبط: ۱۱ عادت افرادی که واقعا احساس خوشحالی می‌کنند

۷. بیشتر از اینکه صحبت کنند، گوش می‌دهند

افراد با اعتماد به نفس شنونده‌ی خوبی هستند.

افراد با اعتماد به نفس بیشتر از اینکه صحبت کنند گوش می‌دهند، چرا که احساس می‌کنند نیازی ندارند خودشان را به دیگران ثابت کنند. این افراد می‌دانند اگر با جان و دل به صحبت‌های دیگران گوش دهند، بیشتر می‌توانند به دانسته‌هایشان اضافه کرده و رشد کنند. افراد با اعتماد به نفس به جای اینکه در تلاش باشند تا در تعاملات‌شان خودشان را به دیگران ثابت کنند، به خودِ تعامل و گفت‌و‌گویی که در جریان است توجه می‌کنند و می‌دانند که این طرز برخورد، راهکار سازنده‌تری در هم‌نشینی با دیگران است.


مقاله مرتبط: تقویت مهارت گوش دادن؛ ۱۰ اصلی که شما را تبدیل به شنونده سراپا گوش می‌کند

۸. خطر می‌کنند

افراد با اعتماد به نفس از خطر کردن نمی‌ترسند.

افراد با اعتماد به نفس هیچ فرصتی را از دست نمی‌دهند. این افراد به جای اینکه نگران موانع باشند، از خودشان می‌پرسند: «الآن چی داره مانعم می‌شه؟ چرا نمی‌تونم از این فرصت استفاده کنم؟» و بعد از اینکه خودشان را مورد پرسش قرار دادند، به سمت فرصت‌های پیش رو قدم برمی‌دارند. افراد با اعتماد به نفس هرگز از روی ترس عقب‌نشینی نمی‌کنند، چرا که می‌دانند اگر کاری را امتحان نکنند، هیچ‌وقت نمی‌توانند در زمینه‌ی دلخواه‌شان به موفقیت برسند.

۹. از اشتباه کردن نمی‌ترسند

افراد با اعتماد به نفس از اشتباه کردن نمی‌ترسند.

افراد با اعتماد به نفس از اشتباه کردن نمی‌ترسند. این افراد نظرات‌شان را با دیگران به اشتراک می‌گذارند تا از درستی یا نادرستی نظرات‌شان آگاه شوند. افراد با اعتماد به نفس وقتی اشتباه می‌کنند، از اشتباهات‌شان درس می‌گیرند و وقتی هم که در مسیر درست قدم برمی‌دارند، فرصتی را فراهم می‌کنند تا دیگران از عملکردشان درس بگیرند. افرادی که به خودباوری رسیده‌اند می‌دانند از چه قابلیت‌هایی برخوردارند و به اشتباهات‌شان به عنوان یک ضعف شخصیتی نگاه نمی‌کنند.

۱۰. از موفقیت دیگران شاد می‌شوند

افراد با اعتماد به نفس در شادی موفقیت دیگران شریک می‌شوند.

افراد با اعتماد به نفس پایین به شایستگی و ارزشمندی خودشان باور ندارند و به همین دلیل، برای اینکه خودشان را ثابت کنند، به عیب‌جویی از دیگران روی می‌آورند. این در حالی است که احساس خودارزشی افراد با اعتماد به نفس بالا از جهان درونی خودشان ناشی می‌شود. این افراد از مشاهده‌ی توانمندی‌های دیگران لذت می‌برند و قادرند موفقیت‌های اطرافیان‌شان را تحسین کنند.

برگرفته از: linkedin

صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (24)

 1. profile-placeholder ارسطو گفت:

  با سلام
  از مطالعه ی این مقاله ی ویژه بسیار حظ بردم. ممنون.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون از شما که وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید.

 2. profile-placeholder mehdimasumi گفت:

  بسیارعالی بود.مرسی

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس. باعث خوشحالی ماست که چطور رو برای مطالعه انتخاب کردید.

 3. profile-placeholder فاطمه گفت:

  عالی بود لطفا مقالات راجع به روش های مطالعه بگذارید.

 4. profile-placeholder سارا 124 گفت:

  سلام مطلبتون خیلی خوب بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده.

 5. profile-placeholder شاپرک گفت:

  متشکرم
  مقاله و ترجمه کاربردی و مفیدی بود
  با بکاربردن همین چند دستور تقریبا ساده و شدنی میتوان اعتماد بنفس را تا حد زیادی بالا برد

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون از شما که چطور رو برای مطالعه انتخاب کردید. خوشحالم که محتوای این مطلب، براتون مفید بوده.

 6. profile-placeholder vahid گفت:

  باسلام . مطالب تاثیر گذار و مهم بود . یه تلنگری بود که سعی کنیم خودمان رو از یکنواخت بودن و تکرار فاصله بگیریم و خودمان رو با چالش هایی مواجه کنیم .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، خوشحالم که این چند نکته‌ی اگرچه مختصر مفید و تأثیرگذار واقع شده.

 7. profile-placeholder سید محمد گفت:

  باسلام خیلی ممنون عالی بود یاعلی مدد

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس

 8. profile-placeholder رضا بیگی گفت:

  با سلام.خیلی کاربردی و مفید می باشد.برایتان آرزوی موفقیت دارم.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، بسیار سپاسگزارم که وقت ارزشمندتون رو به مطالعه‌ی مطالب چطور اختصاص می‌دید. بنده هم متقابلا برای شما آرزوی موفیقت دارم.

 9. profile-placeholder Mahdi گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  مطالبتون بسیار جالب و آموزنده است و میتونه راهی تازه ای رو پیش روی خیلی از ما قرار بده و از روزمرگی و حالت سکون در بیاره ولی بهتره همونطور که نقش تمرینات و تفکرات دنیوی رو پیش میکشید که البته از لازمه های موفقیت در امور دنیاست و قطعا خوبه، به جنبه روحی و متعالی انسان و رابطه با خدا هم توجه کنید، اصل زندگی انسانی بر پایه هدفه؛ هدفی که اگه خدا رو شناختیم هدفی خدایی میشه و در مسیر اون هدف وقتی همیشه خدا در نظرمون باشه خودمون رو برای موفقیت فانی دنیا درگیر گناه و اشتباه نمیکنیم و به طبع هم خیلی از مشکلات جامع انسانی حل میشه. تا وقتی خود حقیقیمون وخدای خودمون رو نشناختیم، ممکنه هر لحظه از مسیر خارج بشیم و با بی فکری برای رسیدن به خواسته های خودمون باعث نابودی زندگی دیگران بشیم. همون چیزی که امروزه تو جوامع مختلف از جمله جامعه خودمون باعث این همه مشکل شده ولی کسی هم حرکت جدی ای برای حلش نمیکنه.
  امید است با توجه بیشتر شما و کسانی که میتونن به مردم اطلاع رسانی کنند، در رابطه با کیفیت امور که با وجود خدا و درک درست راه زندگی میسر میشه، و لطف خداوند بزرگ بتونیم مشکلات رو از ریشه نابود کنیم، فقط کافیه هر کس خودش رو بسازه و به دیگرانم توصیه کنه که به سمت خوبی ها حرکت کنند و از بدی ها دوری.
  با تشکر از شما

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون که دیدگاه‌تون رو با ما در میون گذاشتید. وقتی که به مطالعه‌ی مطالب چطور و بیان دیدگاه‌تون درباره‌ی مطالب‌مون اختصاص می‌دید برای ما بسیار ارزشمنده.

 10. profile-placeholder کاوه گفت:

  عالی بود ، ممنونم از مطالب زیبا و عالی شما.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس

 11. profile-placeholder احمد گفت:

  مرسی مثل همیشه عالی

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون از همراهی شما

 12. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  واقعا مفید بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده. موفق باشید.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان