افراد دوست داشتنی چه ویژگی‌هایی دارند

افراد دوست داشتنی چه ویژگی‌هایی دارند
امتیاز مطلب: ٩٥%
95

بسیاری از افراد تسلیم این باور اشتباه می‌شوند که دوست داشتنی بودن ناشی از ویژگی‌های ذاتی و غیرآموختنی است که فقط تعداد محدودی از افراد خوش‌شانس از آن بهره‌مند هستند. همچنین تصور می‌شود که افراد دوست داشتنی خوش چهره، به شدت اجتماعی و به شکل عجیبی باهوش هستند. اگرچه ممکن است به راحتی این باور را بپذیرید، اما در واقعیت، دوست داشتنی بودن تحت کنترل شماست و با هوش هیجانی در ارتباط است.

در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، شرکت‌کنندگان بیش از ۵۰۰ صفت را براساس اهمیت‌شان برای دوست داشتنی بودن، رتبه‌بندی کردند. صفت‌هایی که در بالاترین رتبه قرار گرفتند، هیچ ارتباطی با اجتماعی بودن، هوش یا جذابیت (ویژگی‌های درونی) نداشتند. بلکه بالعکس، مهم‌ترین صفات صمیمیت، شفافیت و ظرفیت درک دیگران بودند. این صفات و صفت‌های مشابه‌ آنها، توصیف‌کننده‌ی افرادی هستند که در بُعدِ اجتماعیِ هوش هیجانی، مهارت دارند. داده‌های تحقیقاتی به‌دست آمده از بیش از نیم میلیون نفر نشان می‌دهد که افراد دارای چنین مهارت‌هایی نه تنها به شدت دوست داشتنی هستند، بلکه نسبت به افرادی بدون این مهارت‌ها، عملکرد بسیار بهتری دارند. براساس مطالعات مختلف، رفتارهای کلیدی‌ای که افراد دارای هوش هیجانی بالا از خود نشان می‌دهند و باعث می‌شود که دوست داشتنی باشند، ۱۳ مورد هستند که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

۱. سؤال می‌پرسند

افراد دوست داشتنی سوال می‌پرسند تا آنچه می‌شوند را بهتر درک کنند.

بزرگ‌ترین مشکلات افراد در زمان گوش دادن این است که بیش از حد به آنچه که می‌خواهند بگویند یا اینکه چگونه صحبت طرف مقابل بر آنها اثر می‌گذارد، توجه می‌کنند و در نتیجه نمی‌توانند آنچه که گفته شده را بشنوند. اگرچه کلمات با صدای بلند و به شکل واضح بیان شده‌اند، معنا از دست رفته است.

یک راه ساده برای جلوگیری از این مشکل، پرسیدن سؤال‌های متعدد است. دیگران دوست دارند که بدانند شما به آنها گوش می‌کنید و سؤالی ساده برای شفاف‌سازی نشان می‌دهد که نه تنها شما به آنها گوش می‌دهید، بلکه آنچه که می‌گویند برای‌تان اهمیت دارد. شاید تعجب کنید که با سؤال پرسیدن تا چه حد احترام و قدردانی به دست می‌آورید.


مقاله مرتبط: تقویت مهارت گوش دادن؛ ۱۰ اصلی که شما را تبدیل به شنونده سراپا گوش می‌کند

۲. موبایل خود را کنار می‌گذارند

هیچ چیز بیشتر از پیامک زدن در وسط گفتگو یا حتی نگاهی سریع به موبایل‌تان، طرف مقابل را ناراحت نمی‌کند. زمانی که در حال گفتگو هستید، تمام انرژی خود را برای آن بگذارید. با این کار متوجه خواهید شد که گفتگوها تا چه حد لذت‌بخش و حتی مؤثر هستند.

۳. صادق هستند

افراد دوست داشتنی صادق هستند. صداقت و راستگویی برای دوست داشتنی بودن بسیار مهم است. هیچ کس فردی شیاد و متقلب را دوست ندارد. مردم جذب کسانی می‌شوند که صادق هستند، چرا که می‌دانند می‌توانند به آنها اعتماد کنند. وقتی نمی‌دانید که طرف مقابل چطور آدمی است و واقعا چه احساسی دارد،‌ نمی‌توانید او را دوست داشته باشید.

افراد دوست داشتنی خودشان را می‌شناسند. آنها به اندازه‌ی کافی اعتماد به نفس دارند که خود واقعی‌شان را به دیگران نشان دهند. با تمرکز بر اینکه چه چیز به شما به عنوان یک نفر انگیزه می‌دهد و باعث خوشحالی‌تان می‌شود، به فردی دلچسب تبدیل می‌شوید،‌ نه اینکه تلاش کنید تا دست به انتخاب‌هایی بزنید که فکر می‌کنید باعث می‌شود دیگران شما را دوست داشته باشند.


مقاله مرتبط: چرا صداقت داشتن مهم است

۴. قضاوت نمی‌کنند

برای اینکه دوست داشتنی باشید، نباید قضاوت کنید.

اگر می‌خواهید دوست داشتنی باشید، باید ذهنی باز داشته باشید. ذهن باز شما را به فردی خوش‌برخورد و دلچسب در ذهن دیگران تبدیل می‌کند. هیچ کس نمی‌خواهد با کسی گفتگو کند که متعصب است و حاضر به شنیدن نیست.

داشتن ذهن باز در محیط کار بسیار مهم است، چرا که که خوش‌برخوردی به معنای دسترسی به ایده‌های جدید و دریافت کمک است. برای از بین بردن افکار قبلی و قضاوت‌های‌تان، باید جهان را از چشم دیگران ببینید. اینکار به معنای این نیست که باید آنچه که باور دارند را باور کنید یا از رفتارشان چشم‌پوشی کنید، بلکه باید تا حدی قضاوت را کنار بگذارید که بتوانید آنها را واقعا درک کنید. تنها با این کار می توانید به آنها اجازه دهید که خودشان باشند.


مقاله مرتبط: جزئیاتی که مردم بر اساس آنها شخصیت شما را قضاوت می‌کنند

۵. به دنبال جلب توجه نیستند

مردم از کسانی که تشنه‌ی توجه هستند، بیزارند. نیازی نیست شخصیتی بزرگ و برونگرا داشته باشید تا دوست داشتنی به نظر برسید. بلکه برخورد دوستانه و باملاحظه چیزی است که برای به دست آوردن دل دیگران نیاز دارید. به جای تلاش برای اینکه به افراد نشان دهید که مهم هستید، وقتی به شکل دوستانه، مطمئن، و مختصر و مفید برخورد می‌کنید، متوجه می‌شوید که آنها کاملا به شما توجه می‌کنند. افراد سریع متوجه نگرش شما می‌شوند و به نگرش صحیح بیشتر از آنچه که شما فکر می‌کنید، جذب می‌شوند.

وقتی که مورد توجه قرار می‌گیرید، مثلا زمانی که برای دستاوردی تشویق می‌شوید، از افرادی تشکر کنید که برای کمک به شما تلاش کرده‌اند تا به اینجا برسید. شاید این کار کلیشه‌ای به نظر برسد، اما اگر صادقانه آن را انجام دهید، نشان می‌دهد که شما فردی قدرشناس و متواضع هستید. این دو صفت به شدت با دوست‌ داشتنی بودن در ارتباطند.

۶. باثبات هستند

وقتی افراد به شما مراجعه می‌کنند، دوست دارند بدانند که با چه کسی سروکار دارند و انتظار چه پاسخی خواهند داشت. برای اینکه باثبات باشید، باید قابل اتکا باشید و حتی این اطمینان را به طرف مقابل‌تان بدهید که در صورتی که از نظر روحی دچار تغییر شوید، برخوردتان با دیگران تغییر نخواهد کرد.

۷. از زبان بدن به شکل مثبت استفاده می‌کنند

با استفاده از زبان بدن مثبت، فردی دوست داشتنی به نظر می‌رسید.

وقتی نسبت به حرکات بدن، حالت چهره و لحن صدای‌تان آگاه باشید و سعی کنید آنها را مثبت نشان دهید، مردم به سمت‌تان جذب می‌شوند. استفاده از لحنی مشتاق، باز کردن دست‌ها (دست به سینه نبودن)، ارتباط چشمی مداوم و قرار گرفتن به سمت فردی که در حال صحبت با شماست، همگی شکل‌های مختلف مثبت زبان بدن هستند که افراد دارای هوش هیجانی بالا برای جذب دیگران استفاده می‌کنند. زبان بدن مثبت تفاوت‌های اساسی در گفتگوها ایجاد می‌کند.


مقاله مرتبط: ۲۳ ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند

۸. در اولین برخورد، اثری قوی بر دیگران می‌گذارند

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد در ۷ ثانیه‌ی ابتدای ملاقات با شما تصمیم می‌گیرند که شما را دوست داشته باشند یا نه. آنها در ادامه‌ی گفتگو در حال توجیه درونی واکنش اولیه‌شان هستند. شاید ترسناک به نظر برسد، اما وقتی این نکته را بدانید می‌توانید از آن به خوبی استفاده کنید تا دوست داشتنی به نظر برسید. تأثیرگذاری اولیه، شدیدا به زبان بدن مثبت وابسته است. استوار ایستادن، با قدرت دست دادن، لبخند زدن و باز کردن شانه‌های‌تان به سوی فردی که در حال صحبت با شماست، به شما اطمینان می‌دهد که اولین برخوردتان صحیح و خوب بوده است.

۹. برای احوالپرسی از نام کوچک افراد استفاده می‌کنند

نام شما بخش مهمی از هویت‌تان است و وقتی دیگران از آن استفاده می‌کنند حسی عالی به شما دست می‌دهد. افراد دوست داشتنی هر زمان که با کسی ملاقات می‌کنند، حتما از نامش استفاده می‌کنند. البته نباید فقط زمانی که با طرف مقابل احوالپرسی می‌کنید از نامش استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی فردی نام شخص مقابل را در صحبت‌هایش استفاده می‌کند و به او اشاره می‌کند، طرف مقابل احساس معتبر بودن می‌کند.

اگر چهره‌ها را خوب به خاطر می‌سپارید اما در به باید آوردن اسامی مشکل دارید، این کار را به تمرینی تفریحی تبدیل کنید و سعی کنید به یاد آوردن نام افراد را به عنوان یک بازی ذهنی انجام دهید. زمانی که کسی را ملاقات می‌کنید، نترسید که نامش را برای بار دوم، حتی بلافاصله بعد از اینکه آن را شنیدید و فراموش کردید،‌ بپرسید. اگر می‌خواهید نام وی را دفعه‌ی بعد به خاطر داشته باشید، باید به طور مداوم از آن استفاده کنید.

۱۰. لبخند می‌زنند

مردم به شکل طبیعی (و البته ناخودآگاه) آینه‌ی زبان بدن فردی هستند که در مقابل‌شان قرار گرفته و با آنها صحبت می‌کند. اگر می‌خواهید دیگران شما را دوست داشته باشند،‌ در حین گفتگو به آنها لبخند بزنید و آنها نیز به طور ناخودآگاه این لبخند را بازتاب داده و به شما لبخند می‌زنند.


مقاله مرتبط: راهکارهایی برای خوش اخلاقی با دیگران

۱۱. می‌دانند که چه زمانی درد دل کنند

مواظب باشید که به سرعت مشکلات شخصی و اعترافات‌تان را بازگو نکنید، چرا که شما را فردی شاکی جلوه می‌دهد. افراد دوست داشتنی اجازه می‌دهند طرف مقابل مشخص کند که چه زمانی برای اینکه درد دل کنند، مناسب است.

۱۲. زمان مناسب برای تماس فیزیکی را می‌دانند

افراد دوست داشتنی به موقع طرف مقابل را لمس می‌کنند.

زمانی که در حین گفتگو فردی را لمس می‌کنید،‌ باعث ترشح هورمون اُکسی‌توسین در مغزش می‌شوید که در ذهنش، شما را با اعتماد و بعضی احساسات مثبت دیگر پیوند می‌دهد. لمس کوتاه شانه، در آغوش کشیدن یا دوستانه دست دادن همگی باعث ترشح اکسی‌توسین می‌شود. البته باید فردی مناسب را در زمان صحیح لمس کنید تا این هورمون ترشح شود، وگرنه لمس کردن ناخواسته و نامناسب نتیجه‌ی معکوس دارد. به یاد داشته باشید که روابط فقط براساس کلمات شکل نمی‌گیرند بلکه ناشی از احساسات ما نسبت به یکدیگر هستند. تماس فیزیکی طرف مقابل به شکل مناسب، راهی فوق‌العاده برای این است که نشان دهید شما به او اهمیت می‌دهید.

۱۳. بین جدی بودن و شوخ‌طبعی تعادل برقرار می‌کنند

مردم مجذوب افراد مشتاق و باانگیزه می‌شوند. با این حال، چنین افرادی به سادگی ممکن است در ملاقات با دیگران خیلی جدی یا بی‌علاقه به نظر برسند، چرا که معمولا در کارشان غرق می‌شوند. افراد دوست داشتنی بین جدی بودن و شوخ‌طبعی تعادل برقرار می‌کنند. در حین کار جدی هستند اما برخوردی دوستانه دارند. آنها همچنان خوش برخورد هستند، چون حتی در کوتاه‌ترین لحظات هم فردی مؤثر بوده و قدر لحظات ارزشمند را می‌دانند. این افراد صحبت‌های غیرمهم و شایعه‌پراکنی را محدود کرده و به جای آن، به ارتباط مؤثر با همکاران‌شان توجه می‌کنند. آنها آنچه که دیروز یا هفته‌ی گذشته با ایشان در میان گذاشته‌اید را به یاد می‌آورند و نشان می‌دهند که شما هم به اندازه‌ی کارشان برای‌شان اهمیت دارید.

جمع‌بندی

افراد دوست داشتنی دارای ارزشی بی‌نهایت و منحصر به فرد هستند. آنها به آسانی ارتباط برقرار می‌کنند، توازن در محیط کار را افزایش می‌دهند، باعث می‌شوند تا اطرافیان‌شان به بهترین شکل عمل کنند و معمولا بیشترین احساس لذت و خوشی را تجربه می‌کنند. این مهارت‌ها را به مجموعه‌ی صفات‌تان اضافه کنید تا ببینید که چقدر دوست داشتنی می‌شوید.

برگرفته از: talentsmart

میترا دانشور نویسنده و عضو هیئت تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (39)

 1. profile-placeholder امیرحسین گفت:

  خیلی خوب بود ولی خب ای کاش یکم با شرایط ایران مطابقتش میدادین منظورم محدودیت روایط زنان و مردان است

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید، اما بنده در بین ویژگی‌ها موردی نمی‌بینم که با شرایط ایران مطابقت نداشته باشه. موفق باشید.

 2. profile-placeholder رزگار گفت:

  سلام بسیار عالی ،مختصر و مفید انشاءالله موفق باشید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، لطف دارید. خوشحالم که راضی بودید و ممنون که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 3. profile-placeholder رحیم گفت:

  سلام.با تشکر مطالب بسیار مفیدی بود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. باعث خوشحالیه که رضایت داشتید و ممنون که با ما همراه هستید.

 4. profile-placeholder رضا گفت:

  سلام خیلی روشن و شفاف و عالی بود واقعا” استفاده کردم .ممنونم از زحمتی که کشیدید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام،‌ خواهش می‌کنم. خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 5. tahereh tahereh گفت:

  سلام مطالبی که برای مطالعه میزارید واقعا کاربردی ان و قابل درک. ممنون

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. باعث خوشحالیه که رضایتتون جلب شده. براتون آرزوی موفقیت دارم.

 6. mohsen gholami mohsen gholami گفت:

  عالی ممنون خانم دانشور

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 7. profile-placeholder م.ر گفت:

  سلام مطالب بسیار عالی و مفید سپاسگذارم و خوشحالم از اینکه بطور اتفاقی این سایت را پیدا کرده و مدتهاست از اون استفاده می کنم.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. لطف دارید. باعث افتخاره که ما با همراه هستید. موفق باشید.

 8. profile-placeholder نیما گفت:

  به نظر من افراد دوست داشتنی فقط یک ویژگی دارند اونم اینه که به شدت خوشگل هستند .

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   به هر حال هر کس نظری داره! ممنون از اینکه تعریفتون از دوست داشتنی بودن رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 9. profile-placeholder آمن گفت:

  سلام و نه خسته .اخه چقد این مطالبتون خاصه من خیلی دوسشون دارم . و یه دفتر تهیه کردم اسمشم گذاشتم چطور .همش نت بر می دارم و اونایی که دارم رو بهتر می کنم .دوس دارمش سایتتونو .تنکس

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خیلی لطف دارید. موفق باشید.

 10. profile-placeholder عباس گفت:

  سلام من از انگلیس کانال شما را دنبال میکنم ممنونم عااااالیه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   مرسی، بسیار خوشحالیم که در کنار ما هستید.

 11. profile-placeholder رامین اقبالی گفت:

  عالی بود مرسی
  اما من اکثر این صفات رو دارا هستم و نتیجه شم دیدم
  یعنی با انجام این کارا خود ب خود انرژی مثبت میگیری

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که راضی بودید.

 12. profile-placeholder سيدحسن حسيني گفت:

  مطالب مفيد هستند منتها مهم آنست كه چقدر آنها را در زندگي استفاده كنيم وبه كار ببنديم

 13. profile-placeholder سیما گفت:

  سلام خوشحالم که تونستم یه سایت مفید جهت مطالعه ودانستن مطالب ضروری پیدا کنم که بیهوده در فضای مجازی وقت تلف نکنم.یکی از چیزای ضروری جامعه ما داشتن عزت نفس و احترام به خود میباشد امیدوارم افرادی چون شما بتوانند مثمر ثمر واقع شوند ….موفق باشید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خیلی خوشحالیم که به جمع چطوری‌ها پیوستید. موفق باشید.

 14. profile-placeholder این روزا خیلی پریشونم گفت:

  باسلام خدمت خانم دانشور و خانم خسروی.مطالب شما خیلی بدلم نشست.
  خدا خیرتون بده…
  بنده ۲۶سالمه و میخوام ازدواج کنم ولی اصلا میبینم خودمو نشناختم چه برسه دختری که میخواد بیاد تو زندگیم بشناسم…خیلی حالم گرفته هست جوری که افسردگی توی ظاهرم خودشو با کاهش وزن و پریشونی حال نشون میده….خیلی دوست دارم اگه میتونید کمکم کنید.لطفتان بیپایان.

 15. profile-placeholder نرگس خسروی گفت:

  به نام خدا
  با سلام خدمت خانم دانشور عزیز و نیز سپاس و تشکر از مطالبی که گذاشتید.

  من به عنوان یک پژوهشگر علاقمند، در طول ده سال اخیر مطالبی بسیار زیادی از این دست در زمینه های روانشناسی و جامعه شناسی (مقالات به روز، معتبر و نیز تازه های علوم حاضر در جامعه علمی جهانی) را مطالعه نموده ام. مایلم برای شما بنگارم که بزرگ ترین و مهم ترین عامل دوست داشتنی بودن افراد در اجتماع و نیز گران بودن وزن تأثیرگذاری اجتماعی آنان در جهت مثبت، “خویشتن دوستی” و “پذیرش خویش” (خویشتن دوستی به معنای احترام به خویش و نه خودپسندی) است. افرادی که خود را دوست می دارند و خود را با همه امتیازات و قصورات خویش پذیرفته اند، به صورت کاملاً ناخودآگاه می توانند در سطحی بسیار بالغ تر وارد روابط اجتماعی با اطرافیان خود شوند؛ زیرا به دلیل اینکه خود را پذیرفته اند، نیازی به گرفتن پذیرش و یا توجه از دیگران ندارند و در فضایی سالم، وارد رابطه های اجتماعی سالم می شوند. اینگونه افراد چون خود را پذیرفته اند و خویشتن را دوست می دارند، به دیگران نیز کمک می کنند تا آنان نیز بتوانند خود را دوست داشته باشند و دقیقاً به همین دلیل می توانند برای دیگران مورد اعتماد باشند. این افراد در سلامت روحی کامل به سر می برند و هرگز از اطرافیان خویش گروگان گیری عاطفی نمی کنند؛ به آنان باج عاطفی نمی دهند؛ به امتیازات اطرافیان حسادت نمی کنند؛ در یک رابطه هرگز احساس ناامنی نمی کنند؛ خودنمایی و خودپرستی نمی کنند؛ خود را به دیگران تحمیل نمی کنند؛ از نقاط ضعف دیگران سوء استفاده نمی کنند؛ دیگران را مورد تحقیر قرار نمی دهند؛ منصف هستند و به دیگران حق اشتباه کردن را می دهند زیرا خود را مبری از اشتباه نمی دانند؛ از رفتارهای آزار دهنده افراد هنجار شکن، نمی شکنند و می توانند عدم بلوغ رفتاری افراد دون مایه در اجتماع را به راحتی تحمل کنند و از آن اغماض کنند؛ به طور معمول از غم دیگران اندوهگین و از شادمانی و موفقیت دیگران مسرور و خرسند می شوند؛ هر آنچه که برای خود می خواهند و هر موفقیتی که از آن برخوردار می شوند را به راحتی با دیگران به اشتراک می گذارند؛ از پیشرفت اطرافیان هراس ندارند و از کمک کردن به دیگران احساس ارزشمندی و عزت نفس بیشتری می کنند. این گونه افراد در اندیشه، کردار و گفتار “خالص” هستند. خلوص حد اعلای صداقت است و وجود خصیصه خلوص در یک فرد، به راستی هر نگرنده ای را به تحسین وامی دارد. اثری از ریا، تزویر، خودنمایی، تحقیر، تهدید، خشم، حسادت، خباثت، حقارت، حقه، مکر، چرب زبانی، فرصت طلبی، منفعت پرستی و … در رفتارهای افراد خالص دیده نمی شود. جالب اینکه همه ادیان (البته پیش از آنکه به تحریف انسان برسند) انسان را به “توحید” و “خداپرستی” دعوات می کنند و درخواست آنان از انسان در مکتب دین، این است که “همراه با خدا” خدایی دیگر را به پرستش نخوانند. هیچ جهان بینی در این حد نمی تواند انسان را در مسیر تعالی قرار دهد که انسان را به “یک نقطه” و “یک هدف” متمرکز نماید و از او درخواست یکتاپرستی و تمرکز بر یک هدف (در مقابل چند هدف بودن) نماید.

  نکته دیگر اینکه هر فردی از زاویه دید خود دنیا را همان گونه که در ذهن خویش ساخته است، می بیند؛ فردی که ابتدا به ساکن خود را “منتقد” معرفی می کند و این لقب را برای خویش برمی گزیند، و نیز بی اینکه تفاوت طبیعی که میان اقشار مختلف هرم اجتماع را لحاظ کند، همه آنان را با یک لحن و یک صفت (و آن هم منفی) خطاب می کند، متأسفانه خود را دوست نمی دارد و نمی تواند حس ارزشمندی و دوست داشتنی بودن را به اطرافیان خود منتقل کند. نکته مهم تر اینکه اعتبار یک جامعه حاصلجمع اعتبار تک تک افراد آن جامعه است و اگر این تعداد این گونه افراد در یک جامعه فزون شود، آن جامعه دارای عزت نفس و مناعت طبع اندکی خواهد بود؛ در این وضعیت به علت چیدمان این زیرساخت ویرانگر، افراد سعی در شانه خالی کردن از مسئولیت اجتماعی دارند و هر شخصی خود را تافته جدا بافته می داند و تقصیرات را به گردن “قومی” که خود را از آن جدا می داند، می اندازد…

  به امید اینکه افراد جامعه ایران به سطح قابل قبولی از خویشتن دوستی برسند تا بتوانند احساسات مثبت و سازنده ای را در شرایط سخت کنونی در یکدیگر ایجاد کنند؛ شاید راه برای نسل آینده (که در این آشفته بازاری که نظام سرمایه داری و دیکتاتوری تدوین دیده است، فرصت بسیار اندکی برای خودشناسی و خویشتن دوستی خواهند داشت) هموارتر گردد و نقشی تحسین برانگیز از ما در این جهان به یادگار ماند.

  با آرزوی توفیق روز افزون برای شما
  با تقدیم احترام: نرگس خسروی

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از زمان که صرف کردید و اطلاعات مفیدی که با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

  2. profile-placeholder منتقد گفت:

   در پاسخ به نرگس خسروی:
   “آدمی که خوابه رو می شه بیدار کرد؛ اونی که خودش رو به خوابیدن می زنه، نه. هیچ وقت”.

 16. profile-placeholder سيد محمد ميرشفيعي گفت:

  اينگونه مطالب كه به رفتار و تعاملات اجتماعي در محيط هاي كاري با همكاران زيردستان ودوستان و سرپرستان و مديران ميپردازد بسيار مفيد و كاربردي و ارزشمند است. همواره و در همه رده هاي سني و شغلي به اموزش نياز مبرم داريم .

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   دقیقا همین طوره.

 17. حسینعلی محمدنژاد حسینعلی محمدنژاد گفت:

  عالی

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از لطفتون

 18. profile-placeholder منتقد گفت:

  تا جایی که دیدم، تمامی نویسنده های سایت بانو تشریف دارن.
  اصلا مورد و مشکلی نداره بلکه خیلی هم خوب ولی؛
  “چطور!”

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   نه اتفاقا، همین الان در صفحه‌ی اول مقالات زیادی از آقای «میلاد فروحی» وجود داره. به مطالب پیشین هم که نگاهی بندازید نویسنده‌های آقا کم نیستند.

 19. profile-placeholder منتقد گفت:

  بالاخره ما یه سایت و صفحه تو این وب فارسی دیدیم که ارزش خوندن داشته باشه.

  گرچه به جد معتقدم کارِتون در کل، هیچ ثمر و نتیجه ای نداره و این قوم چنبره زده بر بدویت با چکه قطره های آگاهی از مسیر توحش راهش رو به طریق آدمیت کج نمی کنه و شما هم دیر یا زود نهایتا خسته می شین! ولی خوشم اومد.
  دنبالتون میکنم.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از لطفتون. خوشحالیم که با ما همراه شدید. ما امیدواریم تاثیری هر چند کوچیک داشته باشیم و بتونیم به دیگران کمک کنیم.

  2. profile-placeholder قوم چنبر زده گفت:

   معلوم شد که خود جنابعالی سردسته ی این قوم به قول شما چنبرزده اید چون هنوز چند ثانیه نگذشته از خوندن مقاله ضد اون رو رفتار کردید یکبار دیگه مورد ۱۱ رو مرور کن، حتی اگه یکی یک درصد متقاعد شده باشه با انتقاد استاد منتقد کلا نابود میشه

   1. profile-placeholder سعید رهبری گفت:

    با سلام
    من یک نگاه کلی به مطلبتون داشتم. همیشه هم از همون ۱۴ ۱۵ سالگی در این زمینه ها می خوندم. چیزی که به نظرم مهمه اینه که آخر آخرش کسی یادش نره که اینا همه ویژگی‌های چنین فردیه. اما چیزی که باعث میشه یه آدم دوست داشتنی باشه، یا تاثیری داشته باشه، یا هر چی… رویکردشه. یعنی اونی که آدم‌ها دوسش دارن، به خاطر این نیست که یه ادا و تظاهر داره به آدم خوبی بودن. به خاطره اینه که آدم مفیده و واقعاً اهمیّت میده به جهان دورش (الان من بحثی در مورد اینکه “خوب” چی هست و چی نیست ندارم و صرفاً از نگاه جامعه میگم.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان