چگونه شجاع باشیم؛ نکاتی کاربردی برای اینکه بتوانیم ترس خود را کنار بگذاریم

چگونه شجاع باشیم؛ نکاتی کاربردی برای اینکه بتوانیم ترس خود را کنار بگذاریم
امتیاز مطلب: ٩٢%
92

همه‌ی ما آرزو داریم کمی شجاع‌تر باشیم، ولی ترس همچنان می‌تواند در فعالیت‌های روزمره‌ی ما نفوذ کند. ترس اجازه نمی‌دهد که وارد عمل شویم، ما را از پیشرفت در کارهایمان باز می‌دارد و حتی باعث می‌شود اقدامات‌مان را به تعویق بیندازیم. در اینجا می‌خواهیم راهکارهایی را معرفی کنیم که به شما کمک می‌کند تا دل و جرأت خود را افزایش بدهید و با شجاعت به استقبال هر روزتان بروید. پس این نوشته را بخوانید تا ببینید که چگونه شجاع باشیم.

شجاعت ترکیبی از قدرت ذهنی، دانش و اعتمادبه‌نفس است که همگی در یک خصوصیت اخلاقی جمع شده‌اند. شجاعت به شما کمک می‌کند که بتوانید تصمیم‌های دشوار بگیرید، بدون اتلاف وقت دست به اقدام بزنید و به آسانی با موقعیت‌های دشوار مواجه شوید. زمانی که وظایف جدیدی به شما محول می‌شود، نیاز به شجاعت دارید؛ زمانی که می‌خواهید با کسانی رودر‌رو شوید که به نوعی باعث رنجش شما شده‌اند، نیاز به شجاعت دارید و حتی زمانی که عملکرد ضعیفی دارید (چراکه می‌ترسید کارتان کاملا بی‌نقص نباشد) نیز نیاز به شجاعت دارید. وقتی شجاع‌تر می‌شوید، با قدرت بیشتری وارد عمل می‌شوید و اتفاقاتی را که ممکن است بیفتند، بهتر مدیریت می‌کنید.


مقاله مرتبط: فیلم آموزشی : ۳ روش برای افزایش اعتماد به نفس

شجاعت چیزی نیست که با آن متولد شده‌ باشید، اگرچه چیزی هم نیست که بتوانید یک شبه آن را کسب کنید. مانند همه‌ی خصوصیات اخلاقی مطلوب، برای پرورش شجاعت نیز باید تلاش کنید. جوئل رانیون (Joel Runyon) عضو ستاد مرکزی ایمپاسیبل (Impossible) روند رشد و توسعه‌ی شجاعت را خیلی ساده توضیح داده است. اگر می‌خواهید شجاع شوید باید:

 1. از چیزی بترسید.
 2. هر طور که شده با آن روبه‌رو شوید.
 3. نسبت به اولین باری که با آن روبه‌رو شدید، کمتر بترسید.
 4. آن را تکرار کنید.

در غیر این صورت تنها یک راه دیگر وجود دارد:

 1. از چیزی بترسید.
 2. هیچ‌ کاری انجام ندهید.
 3. همچنان از آن بترسید!

البته همیشه هم این‌طور نیست که بگوییم: «هر طور شده با آن روبه‌رو شوید!» (شاید شما از شیر و گرگ و پلنگ بترسید. در این صورت من اصلا توصیه نمی‌کنم که بروید و با آنها روبه‌رو شوید!) باید توجه کرد که شجاعت همان‌قدر که در مورد درک خطرهاست، در مورد پذیرفتن آنها نیز هست. اینکه بی‌مقدمه بپریم وسط ماجرا، لزوما شجاعت محسوب نمی‌شود، بلکه می‌تواند کاملا احمقانه باشد. شجاعت به معنای آن است که چطور بتوانیم به دفعات، حس عدم اطمینانی را که در اغلب موارد باعث شکل‌گیری ترس می‌شود، به یک ریسک محاسبه‌شده و قابل‌پذیرش تبدیل کنیم.


مقاله مرتبط: ۹ عادت افرادی که ذهنی قدرتمند دارند

متأسفانه، خیلی سخت است که در برابر چیزی شجاع باشید که هیچ‌وقت تاکنون آن را تجربه نکرده‌اید. با انجام دادن کاری که از آن واهمه دارید، ذره‌‌ذره و نرم‌نرمک، تمام حس عدم اطمینانی را که نسبت به آن دارید، از بین می‌برید. اگر از ارتفاع می‌ترسید، به یک جای بلند و مرتفع بروید. البته لازم نیست همان ابتدا به جاهای خیلی بلند بروید، بلکه در همان حدی که همچنان باعث ترس شما شود کافی است. آن را تجربه کنید. حس کنید. دفعه‌ی بعد به جایی که کمی بلندتر است بروید. وقتی این کار را می‌کنید، می‌بینید که واقعا آن‌قدر هم که به نظر می‌رسید، ترسناک نبود. هر بار که این کار را تکرار می‌کنید، شجاع‌تر می‌شوید. فضانوردان نیز با استفاده از چنین تکنیکی برای رفتن به فضا آماده می‌شوند. آنها یاد می‌گیرند چگونه کم‌کم از پس چالش‌ها برآیند، از چیزهایی که یاد گرفته‌اند استفاده می‌کنند تا بیش از پیش آماده شوند و سپس آنها را اعمال می‌کنند. زمانی که آنها به فضا پرتاب می‌شوند، تنها چیزی که باقی می‌ماند شجاعت است.

قدر لحظه‌هایی را که احساس شجاعت کرده‌اید، بدانید

چگونه شجاع باشیم - از لحظاتی که احساس شجاعت می‌کنید لذت ببرید.

هنگامی که کار شجاعانه‌ای انجام می‌دهید، سعی کنید احساسی را که در آن لحظه داشته‌اید، در یک بطری فرضی ذخیره کنید. یا حداقل تلاش کنید تا جایی که می‌توانید آن را خوب به خاطر بیاورید. به خاطرش جشن بگیرید، عکس بگیرید، یک یادبود از آن تجربه تهیه کنید، خلاصه هر چیزی که به شما یادآوری کند که در آن برهه‌ی زمانی، چقدر شگفت‌انگیز و فوق‌العاده عمل کردید.

مهم نیست مسئله چه بوده است، کوچک بود یا بزرگ، مهم این است که شما با شجاعت عمل کردید. برای مثال فرض کنید که در محل کارتان مرتکب یک اشتباه شده‌اید و از اینکه به کسی چیزی بگویید وحشت داشتید، ولی کاری بود که می‌بایست صورت می‌گرفت. زمانی که فکرهایتان را کردید و به خودتان گفتید: «بریم ببینیم چی میشه!» گای نورتن ادلمن (Gay Norton Edelman) از مجله‌ی فَمیلی سیرکِل (Family Circle)‌ نام این لحظات را، «لحظات قدرت» گذاشته است.

سعی کنید متوجه لحظاتی باشید که در آن قدرت و لیاقت را احساس می‌کنید. لحظه‌ای درنگ کنید، چند نفس عمیق و آرام بکشید و به خود بگویید: «من همچین آدمی هستم.» هرچقدر بیشتر لحظاتی را که احساس قدرت می‌کنید، متمایز و پُررنگ‌ کنید، بی‌باک‌تر خواهید شد.

کوچک یا بزرگ، لحظاتی که احساس شجاعت می‌کنید، به منزله‌ی سوخت برای کارهای شجاعانه‌ی آینده عمل می‌کنند. سوختی که هر زمان به آن نیاز داشته‌ باشید، در دسترس است. زمانی که از چیزی می‌ترسید، کافی است به خود یادآوری کنید: «چون تونستم اون کار رو انجام بدم، از پس این هم برمیام.»


مقاله مرتبط: نگذارید این ترس ها موفقیت شما را تهدید کنند

از احساسات خود به‌عنوان یک ابزار استفاده کنید

کنترل احساسات می‌تواند دشوار باشد، ولی این کار می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای غلبه بر ترس (از هر نوعی که می‌خواهد) باشد. هنگامی که تمرکز حواس داریم، می‌توانیم از احساسات‌مان استفاده کنیم و خودمان را بیشتر برای رویدادهای آینده آماده کنیم و یا حتی می‌توانیم با استفاده از آنها روی دیگران نیز به شکلی مثبت و مفید تأثیر بگذاریم. برای مثال اگر شما به قدر کافی عصبانی شوید، هیچ‌ چیز نمی‌تواند شعله‌های شجاعتی که در وجودتان زبانه می‌کشد را خاموش کند.

ممکن است شما کلا یک آدم عصبانی نباشید، ولی به این معنا نیست که نمی‌توانید اندکی حس عصبانیت در خود ایجاد کنید و از آن بهره ببرید. رابرت بیسواس-دییِنر (Robert Biswas-Diener)، نویسنده‌ی کتاب «معادله‌ی شجاعت: چگونه علم می‌تواند شما را شجاع‌تر کند»، پیشنهاد می‌دهد زمانی که نیاز دارید شجاع‌تر شوید، سعی کنید اندکی خشم را در وجود خود برانگیزید.

شما می‌توانید با فکر کردن به راه‌هایی که از آن طریق ممکن است ارزش‌های گران‌بهایتان پایمال شوند، طرز فکر شجاعانه خود را تقویت کنید.

در حالت عادی، شما به دنبال دلیلی برای عصبانی شدن نمی‌گردید، ولی عصبانیت می‌تواند ابزاری به مراتب ارزشمند‌تر از آنچه شما فکر می‌کنید، باشد. اگر بتوانید جنبه‌هایی از موقعیت پیش روی خود را کشف کنید که باعث برانگیخته شدن احساسات در شما می‌شود، از آنها استفاده کنید. برای مثال فرض کنید شما می‌ترسید با کسی روبه‌رو شوید. به این فکر کنید که این شخص چقدر وقت شما را هدر می‌دهد، بی‌ملاحظه است یا چقدر به شما بی‌احترامی می‌کند. گاهی اوقات شما به شجاعت بیش از خونسردی و منطقی بودن احتیاج دارید. فقط مواظب باشید خیلی هم پایتان از حد فراتر نگذارید!


مقاله مرتبط: ۱۳ خطای ذهنی‌ که زندگی شما را بر هم می‌زند

از خودتان بپرسید: «اگر نمی‌ترسیدم چه‌کار می‌کردم؟»

چگونه شجاع باشیم- یادتان باشد با شجاع‌تر شدن موقعیت‌های بی‌شماری انتظار شما را می‌کشند.

بعضی اوقات لازمه‌ی شجاعت، این است که از بیرون به ماجرا نگاه کنید. اگر شما نمی‌ترسیدید، آیا قادر بودید کاری را که می‌بایست انجام شود، انجام بدهید؟ احتمالا! فکر می‌کنید اگر نمی‌ترسیدید، آدم بهتری بودید؟ به احتمال زیاد! وقتی شما از زاویه‌ی دیگری به قضیه نگاه می‌کنید، ممکن است ببینید که واقعا قادر به انجام کارها هستید، از ته دل و بدون ترس.

و اگر به نظر می‌آید که نمی‌توانید شجاعت را در آن لحظه پیدا کنید، تنها «وانمود کنید» که نمی‌ترسید. ممکن است به نظر دیگران همان قدر شجاع بیایید، کسی چه می‌داند، شاید حتی بتوانید خود را نیز قانع کنید که ترس‌تان تنها ساخته و پرداخته‌ی ذهن خودتان است. آن‌قدر وانمود کنید تا سرانجام به حقیقت تبدیل شود.

به تمام چیزهایی فکر کنید که اگر نمی‌ترسیدید و شجاع بودید، می‌توانستید انجام بدهید. باز هم می‌خواهید فرصت‌های خود را از دست بدهید؟

برگرفته از: lifehacker

برچسب‌ها:
مهتاب کیان نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (25)

 1. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  سلام یه سوال ایا ترس از دعوا رو هم میشه حل کرد من از بچگی تو مدرسه همیشه کتک میخوردم و یا از ترس همیشه حقم ضایه میشد دیروز هم با یکی بحثم شد و بهم کلی فحش داد و بدو بیرا گفت اما من از ترسم نتوستم بهش چیزی بگم و با اینکه حق با من بود از طرف معذرت خواهی کردم در ضمن من هجده سالمه واقعا دارم عذاب میکشم بخاطر این ترسم لطفا منو راهنمایی کنید

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   دوست عزیز بی‌تریدی دفاع از حق خود هم نیاز یه شجاعت و هم نیاز به اعتماد به نفس داره. هیچ دلیلی وجود نداره کسی دیگران را به این شکل مورد آزار قرار بده اما برای مقابله با چنین افرادی باید از راهکارهای علمی و عملی استفاده کرد. پیشنهادم به شما این است که در این مورد از نصیحت‌های یک مشاور بهره بگیرید و هم‌زمان، با مطالعه‌ی منابع موثق و تمرین راهکارهای مناسب، اعتماد به نفس خودتون رو افزایش بدید. امیدوارم در آینده با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

 2. hossein assadzadeh hossein assadzadeh گفت:

  سلام …..بسیار آموزنده بود….

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   درود. متشکرم از همراهی شما با چطور

 3. profile-placeholder mehdi saeedi گفت:

  ترس یا شجاعت فقط به تکامل ژنتیک اجدادی هر شخصی بستگی دارد بعضی از افراد بدون هیچ شرایطی برای فهمیدن این که تشخیص داد شجاع هست…شجاع هستند یعنی این که اون طرف اجداد جنگجو شجاع و بابکی داشتنه مثل لرها…به طو کلی تر بخوام بگم شجاعت ۷۰درصدش به ژنتیک ۱۰درصد شرایط جسمانی ۱۰درصد اعتماد ب نفس ۱۰درصدمرد یا زن بودن امیداورم لذت برده باشید

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   خیلی ممنون دوست عزیز که اطلاعات خودتون را با ما و دیگر خوانندگان چطور در میون گذاشتید.

 4. profile-placeholder mehdi saeedi گفت:

  ترس یک فرآیند تکامل DNAها هست که از اجداد هرکسی بهش میرسه و با تغیرات در هورمون های ستیز و گریز طی نسل ها تقویت یا تضعیف شده

 5. profile-placeholder سلیمان گفت:

  همانطوریکه ترس ما را از کار های بسیار مهم عقب میگذارد ترس بی حوصله هم انسان را میسازد و بی حوصله گی باعث میشود که آن کار را از دست بدهیم نظرتان در این باره چی است؟؟؟؟؟

 6. Habibullah Habibi Habibullah Habibi گفت:

  بسیار زیاد تشکر از مطلب فوق العاده عالی
  خیلی به درد بخور است.

 7. profile-placeholder نگار گفت:

  واقعا ممنون
  خوب و کاربردی بود

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   ممنون از زمانی که برای مطالعه صرف کردین.

 8. profile-placeholder سعید گفت:

  با سلام و خسته نباشید بابت مطالب عالیتان
  بزرگترین مشکل من تو زندگیم اینه که با اینکه تو بعضی مواقع امکاناتشو دارم ولی میترسم و همش استرس رو تحمل میکنم و اون کاری که میتونستم با نتیجه صد تمومش کنم با نتیجه ۶۰ با هزاران استرس و تعویق انجام میدم.شاید هیشکی مثل من نباشه ولی واقعا من تو زندگیم فقط این مشکل رو دارم وبقیه موارد فقط از این ترسو بودنم و تعویق و استرس بعد از اون منتج میشه،روزهای سختی رو گذروندم بخاطرش،داغونم بدجوری!!!

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   دوست عزیز، ممنون از وقتی که برای خوندن مقاله گذاشتید. خوشحالم اگر مطالب این مقاله به نظرتون مفید و کاربردی اومد. مشکل ترس و نداشتن شجاعت کافی، مشکل خیلی از ما در این دور و زمانه است. خیلی وقت‌ها ترس‌های ما ریشه‌های کاملا غیر منطقی داره و همینه که انقدر ما رو عذاب میده. این جور ترس‌ها رو یه روزه نمیشه از بین برد و واقعا نیاز به تمرین و مداومت داره. باید سعی کرد هر روز یه کم بیشتر به کاری ازش میترسیم نزدیک بشیم. آروم آروم شاید موفق به انجام اون کار شد حتی اگر اوایل هنوز اون احساس ترس وجود داره. گاهی اما منشا ترس میتونه عواملی مثل نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس کافی باشه. که اون هم قابل تغییره.
   برای شجاع‌تر شدن یا افزایش اعتماد به نفس، خوندن مطالب به تنهایی نمی تونه راهگشا باشه. کنارش باید از تمرین‌ها وتکنیک‌های عملی تو زندگی روزمره هم استفاده کنید. امیدوارم هر چه زودتر این روزای سخت تموم بشه و به اون چیزی که لایقش هستید دست پیدا کنید.

 9. عرشیا نوری عرشیا نوری گفت:

  عالی بود . ممنون از مقالتون

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   خواهش میکنم. ممنون از همراهی‌تون.

 10. profile-placeholder علی گفت:

  خوب بود از این مقاله های مبارزه با ترس وداشتن اعتماد بنفس باز م بذارید
  متاسفانه انسان هرچی عاقلتر میشه از اون طرف ترسو تر هم میشه
  آدم هر چی سنش بالاتر میره ترسوتر میشه
  بازم ممنون

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   حق با شماست. برای همینه که برای شجاع‌تر شدن هم باید تکنیکی عمل کرد.
   در ضمن توی دسته‌ی «اعتماد به نفس» می‌تونید مطالب بیشتری از این دست پیدا کنید ما هم تلاش می‌کنیم تا با قرار دادن مطالب بیشتر در این زمینه رضایت شما رو فراهم کنیم.

 11. Ehsan Ehsan گفت:

  خسته نباشید، خوب بود!

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   ممنون از زمانی که برای مطالعه‌ی مقاله صرف کردید. خوشحالم که خوشتون اومد.

 12. profile-placeholder a گفت:

  mareke bood va hamishe hast keep it up

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   ممنون. نظرات شما به ما دلگرمی و اطمینان خاطر میده.

 13. profile-placeholder علی گفت:

  بسیار جالب و آموزنده بود دوست عزیز. سایت بسیار خوب و کاربردی دارید

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   ممنونم از حمایت شما. امیدوارم همیشه رضایت شما رو فراهم کنیم.

 14. profile-placeholder Soltani گفت:

  سلام واقعا عالیییییی بود امیدوارم در آینده هم همیشه عالی باشید 🌹🌹🌹🌹🌹

  1. مهتاب کیان مهتاب کیان گفت:

   خوشحالیم از اینکه مورد توجه‌تون واقع شد. حتما تلاش می‌کنیم هر روز بهتر و بهتر باشیم.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان