زنان با اعتماد به نفس چگونه رفتار می‌کنند

زنان با اعتماد به نفس چگونه رفتار می‌کنند
امتیاز مطلب: ٩٧%
97

اعتماد به نفس یا خودباوری، ارزشی است که افراد برای توانایی‌ها، افکار و عقاید خود قائل می‌شوند. این ویژگی که در چهره، رفتار و حرکات نمود پیدا می‌کند، از عوامل مهم جذابیتِ خانم‌ها به حساب آمده و باعث می‌شود دیگران از بودن در کنار چنین زنانی حس خوبی داشته باشند. در این مقاله به ۹ ویژگی مهمِ زنان با اعتماد به نفس، اشاره شده است.

زنان با اعتماد به نفس

۱. نقاط ضعف خود را می‌پذیرند

«هیچ‌کس کامل نیست.» هر چند این جمله‌ی کلیشه‌ای را زیاد شنیده‌ایم، ولی بسیاری از ما به آن اعتقاد قلبی نداریم. از ویژگی‌های بارز زنان با اعتماد به نفس، «خودآگاهی» است. آنها با آگاهی به این موضوع که پذیرفتن ضعف‌های‌شان تا چه اندازه به محو شدن آنها کمک می‌کند، کاستی‌های خود را می‌پذیرند و با تکیه بر نقاط قوت، برای بهبود نقاط ضعف خود تلاش می‌کنند. آنها خود را همان‌طور که هستند دوست دارند و وقت و زمان خود را صرف بی‌نقص بودن و بهترین بودن نمی‌کنند.

۲. قدرت «نه گفتن» دارند

اعتماد به نفس و نه گفتن

زنان با اعتماد به نفس قادرند مخالفت خود را خیلی صریح و البته بسیار محترمانه بیان کنند.

آنها رُک و صادق هستند و وعده‌های بی‌جا نمی‌دهند؛ چون حقیقت را بر دروغ مصلحتی و رفتار عجیب بعد از آن ترجیح می‌دهند. به جای انجام کارهایی که دیگران را خشنود می‌کند، ترجیح می‌دهند وقت‌شان را صرف اموری‌ کنند که واقعا از آن لذت می‌برند.

۳. شنونده‌ی خوبی هستند

این زنان در حالی که به قضاوت‌های خود ایمان دارند، به اظهار نظر دیگران نیز به خوبی گوش می‌دهند. آنها لزوما تمام آنچه را که می‌شنوند، دوست ندارند ولی از شنیدن دریغ نمی‌کنند. معتقدند انتقاد سازنده و گوش دادن به نظرات دیگران، راهی خوب برای رسیدن به حل و فصل موضوعات است.

۴. هم‌رنگ جماعت نمی‌شوند

زنان با اعتماد به نفس در جستجوی علایق درونی خود هستند و هرگز برای جلب رضایت اطرافیان هم‌رنگ جماعت نمی‌شوند. آنها به اندازه‌ی کافی شجاع هستند که تنها خود را در نظر بگیرند و هیچ‌گاه کاری را که به آن اعتقاد قلبی ندارند انجام نمی‌دهند.

۵. با شکست‌های عاطفی مقابله می‌کنند

اعتماد به نفس و مقابله با شکست عاطفی

زنان با اعتماد به نفس، به اندازه کافی قوی هستند که اگر رابطه‌ی عاطفی‌شان با شکست مواجه شد خود را نجات دهند. آنها به شکست عشقی به عنوان یک تجربه می‌نگرند و همیشه در جستجوی فرصت‌های خوب هستند. باورشان این است که لایق رابطه‌ای عالی هستند و اجازه نمی‌دهند گذشته، در زندگی حال‌شان تأثیر منفی بگذارد.

۶. از دیگران کمک می‌گیرند

زنان با اعتماد به نفس می‌دانند که انجام تمام کارها به تنهایی ممکن نیست. آنها باور دارند که کمک گرفتن از دیگران امری طبیعی بوده و نه تنها نشانه‌ی ضعف نیست، بلکه بیان‌گر قدرت در به‌دست آوردن خواسته‌های‌شان است.

۷. احساسات خود را ابراز می‌کنند

زنان با اعتماد به نفس هرگز احساسات‌شان را در خود حبس نمی‌کنند و بدون توجه به موقعیت و واکنش دیگران، می‌کوشند هیجان و احساس خود را بروز دهند.

۸. خود را می‌بخشند

زنان با اعتماد به نفس خور را می‌بخشند

احساس گناه تنها هیجانی موقتی و گذرا برای بررسی رفتار و کردار، تلاش برای تصحیح کردن اشتباهات و در نهایت عذر‌خواهی است. این احساس ناخوشایند را هرگز نباید در ذهن انبار کرد. زنان با اعتماد به نفس، تقصیرات و اشتباهات خود را می‌پذیرند، راه‌هایی برای اصلاح آنها پیدا می‌کنند و سپس کاملا از آنها خلاص می‌شوند.

۹. از دیگران حمایت می‌کنند

زنان با اعتماد به نفس باور دارند که موفقیتِ دیگران مانع موفقیت و پیروزی آنها نیست. از بلندپروازی دیگران خوشحال می‌شوند و با تقسیم تجربه‌های خود‌ و تشویق‌های صادقانه و صمیمانه، دیگران را در رسیدن به اهداف‌شان حمایت می‌کنند.

جمع‌بندی:

این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که اعتماد به نفس موجب رشد شما می‌شود. مورد ۶ را به یاد آورید. مهارت در این مورد کلید شما برای رسیدن به وضعیت مطلوب خواهد بود.

برگرفته از: huffingtonpost.com

سارا سلیمی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (6)

 1. profile-placeholder فاطمه گفت:

  با سلام خانم سلیمی مطابتان مفید بود .لطفا راجع به روش های مطالعه هم مطلب بگذارید

 2. profile-placeholder مهدی گفت:

  با سلام وعرض ارادت خدمت سرکارخانم سلیمی و تشکر بابت متن بسیار خوب و زیبایتان به نظرم چند نکته رو هم می توان به این مباحث بنیادین و کاربردی اضافه نمود : ۱-زنان دارای اعتماد به نفس توانایی تاثیرگذاری برمحیط ،اطرافیان وحتی جامعه را داشته و توانایی مدیریت در سطح کلان را خواهند داشت. ۲- زنان با اعتماد به نفس بالا در زندگی خود دچارمشکلات کمتری شده و در صورت بروز مشکلات و ناملایمات که جزیی از زندگی است راحت تر برمشکلات غلبه خواهند نمود. ۳- بررسی ها نشان می دهد زنان با اعتماد به نفس بالا کمتر دچار انحرافات اخلاقی شده و به ندرت در دام انسان های حیوان صفت و سود جو قرار می گیرند. تذکر این نکته هم مهم است که مرز اعتماد بنفس بالا با غرور وتکبر باید مد نظر عزیزان قرار گیرد.

  1. سارا سلیمی سارا سلیمی گفت:

   سلام. خیلی ممنون از اینکه مطلب رو خوندین. کاملا درسته…مطمئنا ویژگی زنان با اعتماد به نفس محدود به مواردی که توی این مقاله ذکر شده، نیست.

 3. profile-placeholder سید محمد گفت:

  باسلام عالی بود زنان باهوشترین موجودات روی زمین می باشند .مردان از این مهم دررنجند یاعلی مدد.

  1. سارا سلیمی سارا سلیمی گفت:

   سپاس!

 4. profile-placeholder نسیم گفت:

  از همه مهم تر نه گفتنه!!!!!!!!!!

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان