۱۰ جمله‌ای که افراد باهوش در محل کار هرگز نمی‌گویند

۱۰ جمله‌ای که افراد باهوش در محل کار هرگز نمی‌گویند
امتیاز مطلب: ٨٨%
88

زبان، این جانور زندانی‌شده در قفس دهان، اگر رام شده باشد می‌تواند با یک کلمه، انسانی را به عرش ببرد و اگر رام نشده باشد با یک کلمه، انسانی را به خاک ذلت می‌کشاند. اگر این عضو عضلانی نیرومند، نسنجیده در دهان بچرخد و واژگان را به هم ببافد و نثار شنونده کند، چه خواهد شد؟

پائولو کوئیلو می‌گوید: «از میان تمام سلاح‌هایی که بشر ساخته است، وحشتناک‌ترین و قدرتمندترین آنها «کلمات» بوده‌اند. خنجرها و نیزه‌ها، ردّ خون به جای می‌گذارند، تیرِ کمان‌ها را می‌توان از فاصله‌ی دور دید، ردّ پای سموم را می‌توان شناسایی کرد و آنها را زدود، اما این کلمات هستند که نابود می‌کنند و در ظاهر هیچ اثری به جای نمی‌گذارند.»

برای همین در این نوشته می‌خواهیم به شرح جملات خطرناکی بپردازیم که افراد باهوش هرگز در محل کار استفاده نمی‌کنند. همچنین می‌خواهیم نحوه برخورد در محیط کار را با هم بررسی کنیم.


مقاله مرتبط: موفقیت در محیط کار چگونه بدست می‌آید؟

اگر می‌خواهید با این جملات به شکلی تصویری آشنا شوید، ویدیو زیر را نیز می‌توانید ببینید.

در محیط کار چگونه باشیم؟

حرف‌هایی هست که شما هرگز نباید در محل کار، آنها را به زبان بیاورید. حرف‌هایی که می‌خواهیم درباره‌شان صحبت کنیم، قدرت خاصی دارند. این توانایی خارق‌العاده را دارند که شما را بد جلوه دهند، حتی وقتی حرف‌های شما عین واقعیت است.

بدتر از همه، وقتی آنها را به زبان بیاورید، دیگر نمی‌شود کاری کرد و به اصطلاح، آب رفته به جوی باز نمی‌گردد.

من از لغزش‌های زبانی تکان‌دهنده، شوخی‌های مبتذل یا آبروریزی‌های سیاسی صحبت نمی‌کنم. اینها تنها موقعیت‌هایی نیستند که شما را بد جلوه می‌دهند.

اظهارنظرهای جزئی، اغلب بیشترین آسیب را به ما می‌زنند، اظهارنظرهایی که ما را در چشم دیگران، نالایق و بدون اعتماد به نفس نشان می‌دهند.

فرقی نمی‌کند چقدر بااستعداد باشید و چه موفقیت‌ هایی را کسب کرده باشید، جملات خاصی وجود دارند که اگر آنها را به زبان بیاورید، نگاه دیگران به شما فورا تغییر می‌کند و ممکن است برای همیشه با دید منفی به شما نگاه کنند. این جملات آنقدر بار منفی دارند که در کوتاه مدت روی کار افراد هم اثر منفی‌ می‌گذارند. به این جملات دقت کنید تا نحوه برخورد در محیط کار را براحتی یاد بگیرید.

جملاتی که افراد باهوش در محل کار بکار نمی برند

روال کار همیشه همین بوده!

تغییرات فناوری آنقدر سریع رخ می‌دهند که حتی یک فرایند شش ماهه هم می‌تواند قدیمی به حساب بیاید. گفتن این جمله که «روال کار همیشه همین بوده» نه تنها باعث می‌شود شما تنبل و تغییرناپذیر به نظر برسید، بلکه باعث می‌شود رئیس شما به این فکر بیفتد که چرا شما از جانب خودتان به فکر بهبود روال کار نبوده‌اید. اگر واقعا کاری را طبق روال همیشگی آن انجام می‌دهید، پس قطعا راه‌های بهتری برای انجام آن کار وجود دارد، اما این شما هستید که در برابر تغییر مقاومت نشان می‌دهید.

تقصیر من نیست!

هرگز ایده‌ی خوبی نیست که تقصیر را گردن دیگران بیندازید. شما باید مسئول باشید. اگر در هر کاری که درست پیش نرفته است، کوچک‌ترین نقشی داشته‌اید، مسئولیت آن را به عهده بگیرید. اگر هم نقشی نداشته‌اید، توضیح «بی‌طرفانه‌ای» از وقایع، ارائه کنید. به حقایق تکیه کنید و اجازه دهید رئیس و همکاران شما نتیجه‌گیری‌های خودشان را درباره‌ی اینکه چه کسی مقصر است، داشته باشند. لحظه‌ای که انگشت اتهام به سوی کسی دراز می‌کنید، لحظه‌ای است که دیگران درمی‌یابند شما فردی هستید که مسئولیت کارهایش را به عهده نمی‌گیرد. این رفتار شما، دیگران را آزرده می‌کند. بعضی‌ از افراد کلا از کار کردن با شما منصرف می‌شوند و دیگران، وقتی اشتباهی رخ داد، اول از همه، شما را مقصر خواهند دانست.


مقاله مرتبط: ۷ راهکار برای محبوبیت در محیط کاری

نمی‌تونم!

جملاتی که افراد باهوش نمی‌گویند

می‌توان گفت «نمی‌توانم» مترادف عبارت «تقصیر من نیست» است. مردم دوست ندارند «من نمی‌توانم» را بشنوند، چون از نظر آنها معادل «من انجام نخواهم داد» است. گفتن «نمی‌توانم» حاکی از آن است که شما تمایل ندارید مسئولیت‌هایی را به عهده‌ بگیرید که لازمه‌ی به اتمام رساندن کاری است. اگر دلیل شما برای انجام ندادن کاری، بخاطر نداشتن مهارت‌های لازم است، بهتر است لااقل یک راه‌حل جایگزین پیشنهاد کنید. به جای گفتن کاری که «نمی‌توانید» انجام دهید، از کاری که «می‌توانید» انجام دهید بگویید. برای نمونه، به جای «من امشب نمی‌تونم تا دیروقت بمونم»، بگویید: «فردا صبح زود می‌تونم بیام. خوبه؟»، به جای «من نمی‌تونم این محاسبات رو انجام بدم» بگویید: «من هنوز نمی‌دونم چجوری این نوع محاسبه رو انجام بدم. کسی هست به من یاد بده تا دفعه‌ی بعد خودم انجامش بدم؟»

منصفانه نیست!

همه می‌دانند زندگی منصفانه نیست. گفتنِ «منصفانه نیست» یعنی شما فکر می‌کنید زندگی قرار است منصفانه باشد، اما نیست و این گفته، شما را خام و بی‌تجربه جلوه می‌دهد. اگر نمی‌خواهید تصویر بدی از شما در ذهن دیگران شکل بگیرد، به حقایق اتکا کنید، فرد مفیدی باشید و پای تعبیر و تفسیرهای خودتان را وسط نکشید. برای نمونه، می‌توانید بگویید: «من متوجه شدم شما اون پروژه‌ی بزرگی رو که من دوست داشتم انجام بدم، به (فلان همکار) محول کردین. میشه دلیل این انتخاب شما رو بدونم؟ دوست دارم بدونم از نظر شما، چرا من برای انجام اون پروژه مناسب نبودم؟»

این در شرح وظایف کاری من نیست!

این سخن طعنه‌آمیز باعث می‌شود به گونه‌ای جلوه کنید که انگار فقط برای دریافت حقوق ماهانه‌‌‌تان، وظایف‌تان را انجام می‌دهید، نه بیشتر و نه کمتر. اگر امنیت شغلی برای‌تان مهم باشد، این طرز تفکر اصلا خوب نیست. اگر رئیس‌تان از شما می‌خواهد کاری را انجام دهید که احساس می‌کنید مناسب موقعیت شما نیست (در صورتیکه با اخلاقیات مغایرت نداشته باشد)، بهترین واکنش این است که ابتدا وظیفه‌ی محول‌شده را با اشتیاق انجام دهید، اما پس از اتمام کار، با رئیس خود درباره‌ی نقش‌تان در شرکت و اینکه آیا وظایف کاری شما نسبت به گذشته، تغییر کرده یا نه، صحبت کنید. این حرکت تضمین می‌کند که شما خرده‌پا و بی‌اهمیت در نظر گرفته نمی‌شوید. همچنین این امکان را به شما و رئیس‌تان می‌دهد که شرح بایدها و نبایدهای وظایف‌ کاری‌تان را به‌روز کنید و در این مورد به درک متقابل برسید.

شاید این ایده احمقانه باشه/ می‌خوام یک سؤال احمقانه بپرسم

این جملات خالی از اراده، فورا اعتبار شما را از بین می‌برند. حتی اگر بعد از گفتن این عبارات، یک ایده‌ی عالی را مطرح کنید، باز هم نشان داده‌اید که اعتماد به نفس ندارید و این باعث می‌شود شنونده هم اعتمادش را به شما از دست بدهد. سعی نکنید بدترین منتقد خودتان باشید. اگر به گفته‌های‌ خودتان اعتماد نداشته باشید، پس دیگران هم به شما اعتماد نخواهند کرد. اگر واقعا از موضوعی اطلاعی ندارید، بگویید: «من الان اطلاعات لازم رو ندارم، اما اجازه بدید اطلاعات لازم رو به‌دست بیارم و بعد با شما صحبت کنم.»


مقاله مرتبط: چرا همه ما به هوش هیجانی نیاز داریم؟

سعی می‌کنم!

«سعی کردن» هم درست مانند «فکر کردن»، آزمایشی به نظر می‌رسد و حاکی از آن است که شما به توانایی‌تان برای انجام کاری، اعتماد ندارید. مالکیت کامل توانایی‌های‌تان را در دست بگیرید. اگر از شما خواسته‌اند کاری را انجام بدهید، یا متعهد به انجام آن کار شوید و یا اگر نمی‌توانید، راه‌حلی پیشنهاد کنید، اما نگویید سعی می‌کنم انجامش بدهم، چون با گفتن این حرف، انگار قرار نیست خیلی هم تلاش کنید.

فقط یک دقیقه طول می‌کشه!

گفتن این که انجام کاری فقط یک دقیقه طول می‌کشد، مهارت‌های شما را زیر سؤال می‌برد و اینطور به نظر می‌رسد که می‌خواهید با عجله و شتاب، کارهای‌تان را انجام بدهید. اگر واقعا احساس می‌کنید که می‌توانید کاری را ظرف ۶۰ ثانیه تمام کنید، پس راحت باشید و بگویید که انجامش زمان زیادی نمی‌برد، اما جوری نگویید که تصور شود، کار محول شده را با عجله و بی دقت انجام داده‌اید.

از این کار متنفرم!

جملاتی که افراد باهوش نمی‌گویند

آخرین چیزی که ممکن است دیگران در محل کار از شما بشنود، این است که بگویید چقدر از کارتان متنفر هستید. با این کار، برچسب یک آدم منفی را به شما می‌زنند و شما باعث می‌شوید روحیه‌ی جمعی پایین بیاید. چشمان تیزبین رؤسا همیشه مراقب آدم‌های منفی‌بافی است که روحیه‌ی دیگران را خراب می‌کنند. ناگفته نماند این رؤسا خوب می‌دانند که همیشه جایگزین‌های مشتاق و قدردانی هستند که جای این افراد منفی‌باف را بگیرند.


مقاله مرتبط: چرا از کار خود نفرت دارید؟

اون تنبله/ نالایقه/ احمقه!

اظهارنظرهای توهین‌آمیز درباره‌ی همکاران هیچ جنبه‌ی مثبتی ندارد. اگر نظر شما درست باشد، پس دیگران هم مثل شما این را می‌دانند و نیاز نیست شما آن را به زبان بیاورید. اگر نظر شما نادرست باشد، این خود شما هستید که در آخر، احمق به نظر می‌آیید. بعید نیست که در محل کار، آدم‌های نالایق یا تنبل هم باشند و این احتمال وجود دارد که دیگران هم مثل شما، این افراد را بشناسند. اگر شما قدرت اصلاح یا اخراج این افراد را ندارید، پس با پچ‌پچ کردن درباره‌ی ضعف‌های آنها چیزی عاید شما نمی‌شود. صحبت کردن از بی‌عرضگی دیگران، نشان‌دهنده‌ی تلاش مفتضحانه‌ی شما برای خوب جلوه‌ دادن خودتان است. این رفتار شما، در نهایت گریبان خودتان را خواهد گرفت. چگونه؟ روزی خواهد رسید که افراد لایق‌تر از شما، از نالایقی شما در گوش هم بگویند.

جمع‌بندی

نتیجه‌ی به‌کار بردن این جملات، خوشایند نخواهد بود و شما بدون شک غافلگیر خواهید شد، پس همیشه مراقب گفته‌های‌تان در محل کار باشید.

برگرفته از: linkedin.com

زهرا ذوالقدر نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (150)

 1. profile-placeholder shokofe گفت:

  من تازه مشغول ب کار شدم متاسفانه همه بهم گوشزد می کنند که خیلی شل حرف می زنم لطفا کمکم کنید

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:
 2. profile-placeholder مهدی گفت:

  موارد خوبی رو ذکر نمودین. متاسفانه بعضی وقت ها هر کی که تو جمع بیشتر دیگران رو تمسخر کنه و حرفهای بی ربط بزنه بیشتر قبولش دارن

 3. حمید ملکی حمید ملکی گفت:

  سلام مطالب بسیار جالب تنفیذ هستند

 4. profile-placeholder الناز گفت:

  سپاس
  عالی است.

 5. profile-placeholder محمد راستگو گفت:

  اینقدر آدم پاچه خار ریخته که هرکاری کنی ته جدولی

 6. profile-placeholder احمد گفت:

  خیلی خیلی خوب بود
  خدای قسم الله میخورم اگه روزی یک ساعت رسانه های اجتمای اهم از تلوزیون رادیو و غیره چنین مطالبی رو تو برنامه شون قرار بدن رشد علمی ایران با این همه جوان با انگیزه از پیشرفته ترین کشورها هم بیشتر میشه

 7. profile-placeholder حامد عوض خواه گفت:

  سلام نکات بسیار عالی و خوب و مفید بودن ممنونم از شما

 8. profile-placeholder الهام دبیری گفت:

  مطالب عالی بود

 9. profile-placeholder مصطفی صحت گفت:

  سلام
  عمق حرف من ریشه ای تر این حرفاس ، اگر دوست داشته باشید مباحثه میکنیم.

 10. profile-placeholder مصطفی صحت گفت:

  با سلام
  میتونم بگم متاسفم که فقط بلدیم از برگردان جملات غربی ها استفاده کنیم ، صدها بار تو سایت های مختلف از این دست جملات چرت و بیفایده دیدم . نمیدونم چرا حس خلاقیت از ما ایرانی ها گرفته شده

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون که دیدگاه‌تون رو بیان کردین.
   مطالب این مقاله ارتباطی به غربی یا شرقی بودن یا حتی خلاقیت نداره. افرادی که این جملات رو به‌کار میبرن عموما نداشتن اعتماد به نفس‌ و مسئولیت‌پذیر نبودن‌شون رو به دیگران ثابت می‌کنن و طبیعتا کسی دوست نداره همکار یا کارمندش چنین ویژگی‌هایی داشته باشه! استفاده کردن از این جملات علاوه‌بر اینکه موجب ناراحتی دیگران میشه و تصویر مناسبی از شخص به‌جا نمیذاره، آینده‌ی شغلیش رو هم تهدید میکنه.

 11. profile-placeholder ناشر مولف گفت:

  این مطالب مال خارجی هاست. بیاین ایرانیش رو من به شما یاد بدم:
  رئیس: “همینیه که هست تو کارت رو دنبال نکن”
  مشتری: “نمیشه، جریمه م می کنن”
  رئیس: “خب بکن”

 12. profile-placeholder سیما گفت:

  سلام ، سپاس از مطالب خوب شما دید مثبت و نگاه تغییر آمیز به زندگی و رفتار شخصی خیلی مهم و این درک میشه در مطالبتون . سپاس از شما .

 13. profile-placeholder جلال گفت:

  مطالبتون خیلی عالی و مفید بود

 14. profile-placeholder ابراهیم بهمنیاری کارشناس ارش تاریخ جهان از دانشگاه شهید بهشتی . گفت:

  درود
  درود بر همه مخاطبان عزیز.
  مطالب خیلی زیبا و کاربردی را ترجمه نموده اید خیلی از زحمات شما ممنونم و سپاسگزاری می کنم از محبت شما آرزوی سلامتی و توان قلم را برای شما دارم .
  سپاسگزارم از حوصله مخاطبان عزیز.

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. ممنونم بابت آرزوی زیبای شما و خوشحالم از رضایت شما از مطالبی که تیم «چطور» در اختیار خواننده ها میذاره.

 15. profile-placeholder هشمت الله گفت:

  مزخرف بود

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   متأسفم که این مقاله نظرتون رو جلب نکرده، امیدوارم سایر مقالات براتون مفید باشن.
   سپاس از همراهی‌تون

 16. profile-placeholder مجید گفت:

  سلام . خیلی سطحی بود. بهتر بود جملات خوب متقابل را بیان کنید.

 17. profile-placeholder بوذری گفت:

  در ایران برعکس تمام دنیا است کافی رئیست ازت خوشش بیاد دیگه همه چی حله

 18. Ali Bishak Ali Bishak گفت:

  مطلب خوبی بود ، ولی بسته به نوع مدیر و نیروی کار فرق میکنه ، بعضی اوقات یک نه گفتن در محیط کار خیلی بهتر از بله گفتن است که همه را به دردسر می اندازد . وقتی سیستم کاری اروپا را بررسی می کنید متوجه می شید که این مطالب برای کشورهای اروپایی کاربرد دارد نه ایران !!!
  ممنونم از مطالبتون که به روز هستش .

 19. profile-placeholder azadeh گفت:

  This is s stupid approach to keep your job in a post inductrial society and not IRAN. Stop translating western culture habits and advirtising inocent people on how to follow.

  1. محمدعلی نصیری محمدعلی نصیری گفت:

   !!:)Take it Easy my smart & innocent friend

 20. profile-placeholder سامان گفت:

  ممنونم..کاری که باعشق انجام دادین تبدیل به انرژی خوبی در تفکرات من شد

 21. sajjad Sanatzadeh sajjad Sanatzadeh گفت:

  من کارم روی کشتی هستش ویه جورای حرف اول واخروکاپیتان کشتی میزنه.بعضی مطالب خوب بود

 22. profile-placeholder رضا گفت:

  این تکنیک ها مال اروپاست نه ایران لطفا دقت کنید ملت را هوایی نکنید

 23. profile-placeholder علی دهقانی گفت:

  عالی بود

 24. profile-placeholder ئشتهی گفت:

  بد نبود… چند موردش واقعا درست است

 25. profile-placeholder علیرضا گفت:

  با سلام برای اجرای خوب نکات فوق افزایش توانایی های شخصی ضروری است همانند مطالعه ، دوره های آموزشی ، کار با افراد پیشروتر از خودمان ، درک اعتقاد به اخلاق و …

 26. profile-placeholder مرتضی گفت:

  سلام عالی بود مطلبتون مرسی

 27. profile-placeholder حسینی گفت:

  به درد ایران نمی خورد

 28. profile-placeholder نیکو گفت:

  به نظر من مطالب ارائه شده چندان درست و دقیق نیست. با توجه به تجربه حدود سی ساله در کار و پروژه های مهندسی و طراحی و سرپرستی بخش و تیم مهندسی بنظرم نقطه نظرات لازم است اصلاح شود.

 29. profile-placeholder فرهاد گفت:

  سلام
  عالی بود.من اعتماد به نفس کمی دارم و در برخورد با دیگران دچار مشکل.
  راه حل بدید .ممنون

 30. profile-placeholder یوسف پورخواجه گفت:

  سلام
  مطالبی را که بیان فرمودید اغلب در مواردی می شود بکار برد که شخص ازامنیت شغلی نسبتا”خوبی برخوردار است اما نفرمودید ازچه جملاتی میتوان برای جواب دادن به رئیس یا مدیر در مواقعی که ازشما کاری را میخواهند که در وظایف کاریتون نیست و باتوجه به نبود امنیت شغلی مجبورهستید فقط بگویید …چشم قربان!!!
  ممنون و تشکرات

 31. profile-placeholder محمد گفت:

  ترجمه ای که به فقط به درد جامعه غربی میخورد نه ایران

 32. profile-placeholder قبادفیاض گفت:

  بسیار سنجش شده و دقیق بیان شده بود بخصوص کلمات جایگزین که عالی تر و گزینشی بود

 33. profile-placeholder yegane گفت:

  عشق شما به ما هم منتقل شد از شما و سایت خییییییییلییییی خوبتون واقعا سپاسگزارم امیدوارم کارمای مثبت تلاشتون رو دریافت کنید

 34. profile-placeholder مریم گفت:

  عالی بود مشتاق دریافت مجدد مطالبی از این دست هستم. بخصوص محیط کار

 35. profile-placeholder عبدالرحمن نوروزی گفت:

  عالی و مفید بود.خودم صاحب یک شرکت کوچک هستم و در برخی جاهای دیگر هم یک مدیر میانی هستم.پس از خواندن متن شما متوجه شدم که درست هستند.مثلا بدترین جمله ای که ممکنه از یه کارمند بشنوم اونه که وظیفه من نیست یا همیشه همین طوری بوده.با دوستانی که میگن اینجا ایرانه و …….موافق نیستم و به اونا میگم درسته که خیلی از محیطهای کاری بر اساس ضوابط و یا اصول علمی اداره نمیشن ولی اگه شما این اشتباهات را اضافه کنین دیگه فاجعه بار و غیرقابل تحمل خواهند بود.

 36. profile-placeholder نرگس گفت:

  عالی بود.

 37. profile-placeholder محسن گفت:

  معلومه انسان تلاشگری هستید

 38. profile-placeholder مهرانه گفت:

  با سلام و تشکر از مقاله خوبتون… ای کاش جملاتی هم که میتوان جایگزین این جملات منفی کرد را ذکر میکردین

 39. profile-placeholder kianoosh گفت:

  عالي بود
  اميدوارم موفق باشيد

 40. profile-placeholder محمد فاخر گفت:

  ممنونم خوب بود …

 41. profile-placeholder معصومه گفت:

  بسیاراموزنده بود چون من برخی از این کلنات رادراداره بکارمیبردم ازاین به بعد تلاش خواهم کزد که تغیییردهم

 42. profile-placeholder رضا رضا گفت:

  لذت بردم

  عالی بود

 43. profile-placeholder محمد گفت:

  جالب بود ممنون. واقعا به چند تا از توصیه ها نیاز داشتم و سعی می کنم عمل کنم. در ضمن خیلی روان ترجمه شده بود انگار متن اصلی بود. موفق باشید

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. ممنونم از شما. خوشحالم که راضی بودین. موفق باشید 😊

   1. profile-placeholder مهدی گفت:

    عالی است. برای شعارانتخاباتی یکی ازپیشنهاد داد:
    من نمی توانم برای شما کاری انحام دهم ولی تمام سعیم را انجام خواهم دادتا کاری انجام دهم.
    شعاری بهترازاین سراغ دارید؟

 44. profile-placeholder سمیه گفت:

  سلام
  جملات خوبی بود و قطعا درست هستن
  ازتون خواهش میکنم چیزهای خوبیو دوباره بفرستیدمن به نوبه خودم از شما و مقاله خوبتون تشکر میکنم موفق باشید.

 45. profile-placeholder امیر دانشبر گفت:

  تا روابط حاکم باشد ظوابط در آشغالی است.

 46. profile-placeholder آرش گفت:

  سلام
  جملات خوبی بود و قطعا درست هستن
  ولی کامل نیستن در محیط کار هر کاری بسیاری از این جملات هستند که مانع از پیشرفت در کار میشن و متأسفانه همینطور که دوستمون اشاره کرد میدونیم ولی استفاده نمیکنیم من به نوبه خودم از شما و مقاله خوبتون تشکر میکنم موفق باشید.

 47. profile-placeholder mehdimasumi گفت:

  خیلی عالی ومفیدبود.مرسی

 48. profile-placeholder عرفان گفت:

  سلام و خداقوت
  سپاس از مطلب مفیدتون

 49. profile-placeholder پاشایی گفت:

  سلام و تبریک بخاطر زحمت و ارزش گذاری شما سرکار خانم ذوالقدر . خیلی از انسانها اکثر این مطالب رو میدونند ولی متاسفانه سعی نمیکنن بکار بگیرند . چون هر کاری فرهنگ سازی خودش رو میخواد . اکثر ما مردم مسئولیت پذیر نیستیم . فقط خدا کمکمون کنه . بازم از زحمتی که کشیدید کمال تشکر را دارم موفق باشید .

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام دوست عزیز. سپاسگزارم از پیام محبت آمیز شما. خوشحالم از رضایتتون از این مقاله که حاصل یک‌کار گروهیه و قطعا انتخاب درست و بجای مقالات در جلب رضایت خواننده موثره که زحمتش با دوستان من در تیم چطور هست. موفق باشید 🌷🌷🌷

 50. profile-placeholder حسین گفت:

  سلام.با تشکر .اگر اشکالی ندارد مراحل موفقیت در کار بیمارستانی ذکرشود

 51. profile-placeholder محسن گفت:

  واقعا عالی بود

 52. نادر نادر گفت:

  واقعا عالی بود

 53. profile-placeholder arman گفت:

  بیشتر مطالبی که در این مقاله ذکر شده در ایران اتفاقا جواب میده و موجبات ترقی و رشد شما رو بوجود خواهد آورد. آخه اینجا ایرانه

 54. profile-placeholder آرشامی گفت:

  عالی بود چشم مایی…

 55. profile-placeholder نون. الف. كاف. گفت:

  به نظر من، اجرا كردن اين اصول بمراتب راحتر خواهد بود اگر همه متاهد به انجامش باشند. من بتازگى با همسرم كارفرماى شركت كوچكى با ٣ كارمند شدم، ممنون ميشم اگر اطلاعات و پيشنهاداتى يا سايتى در مورد روابط بين كارفرما و كارمند برأى إيجاد و ثبات فضاى سالم شغلى داريد، رو عنوان كنيد.
  با مهر..

 56. profile-placeholder صدیقه گفت:

  سلام. با تشکر عالی و مفید بود.

 57. profile-placeholder فاطمه گفت:

  سلام به نظر من این توضیح وتفسیرها واقعا اغراق امیز هستند.جملاتی رو که نوشتید گاهی واقعا لازمه که به کاربرد بعلاوه اگه بالحن اروم ومودبانه به کار بروند ودر کنارشان توضیح مختصری هم اضافه کنیم دیگر تاثییر منفی نخواهند داشت .به نظرمن شما لحن گفتار وحالت چهره ادمها رو که فوق العاده در گفتگوها می تونند تاثییر مثبت یا منفی داشته باشند را به کلی نادیده گرفتید.

 58. profile-placeholder اﻳﺮﺝ گفت:

  ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻓﺎﺟﻌﻪ

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   متاسفم که راضی نبودین از ترجمه. بهرحال از وقتی که برای خوندن مقاله گذاشتن، ازتون ممنونم! اگر نکته یا پیشنهاد خاصی هم در جهت بهتر شدن ترجمه من دارین، لطفا راهنمایی کنید!

 59. profile-placeholder مینا گفت:

  مطالب عالی و مفید بود.
  با تشکر فراوان از شما

 60. profile-placeholder مسعود گفت:

  من امیدوار هستم که این مباحث وبطور کلی رشد شخصی، در مدارس از ابتدا کار بشه تا در وجود افراد بصورت ناخودآگاه در بیاد و اونوقت بسیار زیبا می شود زندگی

 61. profile-placeholder 110 گفت:

  خانم ذواقدر سلام
  جمله (((از این کار متنفرم))) خیلی بار منفی داره من قبول دارم چون دیدم که میگم
  مطالبتون خوب بود

 62. profile-placeholder وحید گفت:

  چون که با عشق بوده لاجرم بر دل نشیند…

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سپاسگزارم 🙂

 63. profile-placeholder ص اسدی گفت:

  ص اسدی
  سلام
  من مقاله را برای ارسال بارگذاری کردم ولی هر کاری کردم مقاله را نتونستم ارسال کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام
   می تونید بیشتر توضیح بدین که چه مشکلی وجود داره؟

 64. profile-placeholder صمیم احمدی گفت:

  مطالب مفیدوارزندهء بود ممنون…
  متاسفانه توی کشورهای مثل ایران وافغانستان از اینکه خواسته باشی کارات رو بهتر انجام داده باشی اون کارات از طرف کارفرما هیچ وخت تشویق و تحسین نمیشه.
  ضرب المثل که از قدیم میگن لطف زیاد باعث وظیفه میشه .

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   ممنونم از شما. امیدوارم هر یک از ما بتونیم به نوبه ی خودمون وضعیت فعلی رو از حالتی که هست به تدریج خارج کنیم.

  2. profile-placeholder یکی از هزار گفت:

   چه و خـ تهایی ؟!؟

 65. profile-placeholder کوهیار گفت:

  با سلام واحترام….درک هر مطلبی دانش میخواهد…میتونه چند تا از هزران عواملی باشه که هر انسانی را به کمال برسونه….

 66. profile-placeholder علی گمرکی گفت:

  باسلام:مطلب بسیار مفیدوحائز احمیتی بود می تواند در روابط اجتماعی و کاری نقش موثری را ایفا نمایداز این نکته بینی دقیق و کامل شماسپاسگزارم.

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. از لطف شما سپاسگزارم و خوشحالم که این مقاله نظر شما رو جلب کرده 🙂

  2. profile-placeholder یکی از هزار گفت:

   آره خیلی احــــــمیت داره و محـــــــــمه لابد

 67. profile-placeholder سيدحسن حسيني گفت:

  كليات مطالبي كه گفتيد مفيد است ويك جامعه ايده ال بايد اينطوري باشد ولي در كشورهاي جهان سوم برخي اوقات ناچاريم اين جملات را گفت وگرنه زندگي خودمان مختل ميشود -چرا -چون هنوز به اين درك نرسيده ايم

 68. profile-placeholder پدرام گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب عالی و زیبایی شما .
  من با نظر ناهید خانم و آقا مهرداد کاملا و دقیقا موافقم اینجا ایرانه که از تمام جملات و کلمه ای مثبت کاملا به صورت منفی و نا بجا بکار برده میشود . به طوری که به هر مقدار که شما دید مثبت داشته باشید و نیمه پر لیوان ببینید کسانی که منفی هستن و نیمه خالی میبینم زیاد تر است و این مورد اشباع شده است چون من خودم یکی از قربانی شدگان همین جمله های کلیدی و مهم هستم با این توضیح که این ۱۰ جمله سر لوحه کارم و حرفه ام بود اما زیر فشار باری این ۱۰ مورد له و نابود شدم . و دقیقا باید بگم تا سواد فرهنگ و معانی دقیق این جملات توسط مدیر ان درک نشود خیلی افراد مثل من قربانی میشوند متشکرم به امید روزها روشن

 69. profile-placeholder بهنام گفت:

  بسیار تأثیر گذار بود مرسی مطالب خوبت

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. از همه شما و دوستانی که نظرات و تجربیات باارزش تون رو اینجا به اشتراک گذاشتین، ممنونم. با شما و دوستان دیگه موافقم که شاید نشه به همه موارد گفته شده در مقاله عمل کرد. اما تاجییکه که به طرز برخورد و اخلاقیات خودمون مربوط میشه، هنوز جای امید هست و میشه کاری کرد که لذت بیشتری از بودن در محیط کار ببریم. نقاط ضعفی مثل قضاوت کردن دیگران (اون تنبله/ نالایقه/ احمقه!)، اعتماد به نفس نداشتن (شاید این ایده احمقانه باشه/ می‌خوام یک سؤال احمقانه بپرسم) یا نداشتن روحیه مثبت (از این کار متنفرم!). میشه جلوی اینها رو گرفت. برای باقی موارد که گفتنش ممکنه خطرساز بشه و مدیران هنوز آمادگی پذیرش اونها رو نداشته باشن، فقط باید امیدوار بود این فرهنگ سازی بشه و هیچکس از ابراز حقش و دفاع از حقش ترسی به دل نداشته باشه!

  2. profile-placeholder babak گفت:

   به نظر من بستگی به این داره که شما در یک ارگان دولتی کارمیکنید یا یه کارفرمای شخصی دارید تو بعضی از ارگانها هرکاری کنید وهرجور که باشید خلاصه بگ مال بد بیخ ریش صاحبشه ولی کارکردن در شرکتهای خصوصی اینجوری نیست وهر لحظه ممکنه کارفرما یه یکی از شرکا از قیافه شما خوشش نیاد ویا به هزار دلیل دیگه عذر شما رو بخوان واینجاست که دیگه خیلی نمیشه دست به دامن این چیزا شد

 70. profile-placeholder احسان موسوی گفت:

  مطالب بسیار مفید و کاربردیست.ممنون از شما دوست با سخاوت.

 71. profile-placeholder علی حسینی گفت:

  احسنت و افرین به شما خواهر گرامی سرکار خانم زهرا ذوالقدر با این مطالب بسیار زیبا و مفید در پناه حق تعالی موفق و موید باشید

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   ممنون از پیام سرشار از محبت شما! 🙂

 72. profile-placeholder افشاری گفت:

  بسیار عالی بود تشکر از شما

 73. profile-placeholder علیرضا گفت:

  سپاس از لطفتون بابت مطالب مفیدی که درسایتتون قراردادین به نظر من حتی اگر تمام مطالب قابل اجرا درمملکتمون نباشه اما دونستنشون خالی از لطف نیست چون فن بیان ونحوه ارتباط دردنیای امروز باجوامع مختلف بسیارگسترده و حائز اهمیت هستش

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   ممنوم از شما که مطالب سایت «چطور» رو دنبال میکنید. به نکته خوبی اشاره کردین. شاید تمام مطالب قابل اجرا نباشن، اما این کوچکترین کاریست که ما به نوبه خودمون میتونیم از این دریچه، در جهت تغییر و بهتر شدن انجام بدیم 🙂

 74. profile-placeholder محمد جواد بابائی گفت:

  ممنون از زهرا ذوالقدر که با عشق این مقاله ارزشمند را ترجمه کرده.

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سپاسگزارم جناب آقای بابایی 🙂

 75. profile-placeholder ناهید گفت:

  اینکه انتظارات و توقعات مدیران و صاحب کاکاباعث میشه ادم ناخواسته یک سزی از این جملات را بگه ب قول دوستان عزیز حیف این شیوه های عاقلانه که تو کشور ما هیچ کاربردی نداره و شاید برعکس استفاده کردنش کارت رو بهتر کنه

 76. profile-placeholder مهرداد گفت:

  توی ادارات ایران اگه کاری که در شرح وظیفه کاریت نیست انجام بدی میشه “وظیفه” اگه هم بعد یک بار انجام دادن دیگه انجام ندی میشی متخلف و کارمند تنبل و کارشکن . پس بهتره از همون اول بگی جزو شرح وظیفه من نیست و خلاص …. اینجا ایرانه دوست عزیز

  1. profile-placeholder sarang گفت:

   من هم قبول دارم من خودم یه جائی کارمیکنم که همکارم که حقوقش بیشتر از من هست از صبه که میاد روزی سه چهار ساعت با گوشیش ور میره ویا تماس داره کاراشو که باید انجام بده میمونه به جایی میرسه که بجای اینکه بهش گیر بدن انجام بده میگن ایشون نمیرسه کاراش زیاده فلانی شما کمک کن تموم بشه بله اینجا اینجوریه .

 77. profile-placeholder مهسا گفت:

  من یه مشت هم تو کله ی رییسم میزنم

 78. profile-placeholder فرزانه گفت:

  سلام از زحماتتون ممنونم،مقاله بالا رو خوندم بسيار مفيد بود.لطف ميكنيد در مورد رفتار مديران و اينكه چطور و با چه اصولي مقررات و وظايف پرسنل رو به كارمندان تفهيم كنند مطلب بگذاريد،ممنونم

 79. profile-placeholder ارش گفت:

  با سلام . بنظر من این مطلبی که نوشتید بیشتر برای غربی ها و بافرهنگ متفاوت میتونه کاربرد داشته باشه . اغلب این کلمات به عنوان عرفی از فرنگ ملت ایرانه و حتی اگر تغیرش بدیم کسی درکش نمیکنه

  1. profile-placeholder محمد جواد گفت:

   دقیقا همینطور ک آقا آرش میگه.این جملات توی فرهنگ و محیط کار ما واقعا کارایی نداره.مخصوصا ۲ جمله: روال کار همیشه همین بوده و این توی شرح وظایف من نیست!!!!!!
   البته برخلاف همه ک میگن با یه گل بهار نمیشه به نظر من با یه گلم بهار میشه،ولی نه توی ایران!!!!!
   در کل متن ترجمه شده خوبی بود!
   ممنون

 80. profile-placeholder مهسا گفت:

  خوبه من خودم گاها یکی دو تاشو انجام میدم و از دیگرانم این اشتباهاتو دیدم اکثر افراد از تاثیر چنین جملاتی خبر ندارن خوبه که باعث آگاهی میشید🍀

 81. profile-placeholder سحر گفت:

  سلام،خیلی مقاله مفیدی بود،ولی مشکل شخصی من درمحيط کارانه که نميتونم مثل بقیه محافظه کاربشم وخيلي رک وراست مشکلاتم روبیان میکنم،چه کارکنم که حرف دلم روبزنم ولی مافوقم رونرنجونم

 82. profile-placeholder نیما گفت:

  خیلی خوب بود. به ظاهر عبارات بدیهی بودند ولی متاسفانه درصد زیادی از ما همین موارد رو فراموش میکنیم و اجرا نمیکنیم.

 83. profile-placeholder سعید گفت:

  تو ایران باید دقیقا همین حرفها رو گفت والا پیامدش ناخوش آیند خواهد بود

 84. profile-placeholder سمک عیار گفت:

  شاید از دیدگاه کمال گرایانه تلاش‌های ما نقطه ضعف هائی داشته باشه اما به نظرم خود تلاش و ارائه خدمت بسیار ارزشمنده. بنابراین وظیفه خودم میدونم از شما کمال تشکر رو داشته باشم. به سهم خودم بسیار استفاده کردم و لذت بردم. برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

 85. profile-placeholder احمد ارجمند گفت:

  سلام ممنونم از اینکه با خواندن این متن به من کمک کردید تا رفتار بهتری داشته باشم.شما زحمت کشیدید و حتما نیتتون خبر بوده اما متن های ترجمه شده اغلب در بعضی موارد با فرهنگ ما و روابط موجود در جامعه ایران سازگاری نداره خیلی بهتر بود اگه دانشمندان ما هم متناسب با فرهنگ ما و به امین شیوایی متونی ارائه بدن.

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. خیلی خوشحالم که مقاله به شما کمک کرده و براتون مفید واقع شده. بخشی از تلاش تیم «چطور» هم جبران ضعفی هست که متاسفانه در منابع فارسی وجود داره و شما فرمودین.

 86. profile-placeholder آرمان گفت:

  خيلي خوب ،آموزنده و كاربردي بود

 87. profile-placeholder کیارش گفت:

  خیلی ممنون چرا که با خوندن این مقاله من به اشتباههای خودم درسره کارم پی بردم واقعا ازتون ممنون چرا که این یه تلنگر خوبی برای من بود تا بتونم خودمو اصلاح کنم تشکر

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   من هم از شما سپاسگزارم که تأثیر مثبت این مقاله رو در کارتون با ما به اشتراک گذاشتین!

 88. profile-placeholder داود گفت:

  سلام خسته نباشید
  مقاله مختصر و مفیدی بود و به درد بخور

 89. profile-placeholder هلیا گفت:

  جالب و آموزنده بود. من هم بعد از چند سال در محیط کار بودن به این نتایج رسیدم.

  1. profile-placeholder Erkin گفت:

   در مورد اولی حق با شماست

 90. profile-placeholder Erkin گفت:

  بدون رفرنس و بسیار سطحی

  1. profile-placeholder هلیا گفت:

   چطوره تا آخر مقاله بخونی؟ :)))

 91. profile-placeholder مرتضی گفت:

  عالی بود مرسی

 92. profile-placeholder مهدی گفت:

  ضعیف بود
  حال نکردم

 93. profile-placeholder حجت گفت:

  سلام ، بسیار عالی بود . ممنون از شما و زحمتی که کشیده بودین

 94. profile-placeholder علي گفت:

  سلام ، ممنون از زماني كه براي آگاه سازي اشخاصي چون من زمان ميگذاريد و مطالب آموزشي رو براي ما به اشتراك ميگذاريد ، واقعا خوب بود

 95. profile-placeholder محمدحسن گفت:

  مطالب خوب وخش بود

 96. profile-placeholder مطالب خوب وخش بود گفت:

  حسن

 97. profile-placeholder ياسين گفت:

  نكات عالي و قابل تأملي بود، ممنون

 98. profile-placeholder عبدالله گفت:

  عالی بود …
  خیلی برام مفید واقع شد ..جملاتیکه نیازش داشتم. شما در این مقاله تون ذکر کردید
  ممنون از تلاش و زحمات تان

 99. Mobina Mehdizadeh Mobina Mehdizadeh گفت:

  حرف نداشت
  واقعا تاثير داره …

 100. profile-placeholder علی گفت:

  میخواممطالب شما رو پیگیری کنم

 101. profile-placeholder علی گفت:

  سلام ..بنده مدیریت داخلی یه شرکت بزگ رو دارم //فوق العده عالی بود…من میخواممقاللات شما رو پیگیری کنم…

 102. profile-placeholder حامد گفت:

  عالی
  ممنون . بیست

 103. profile-placeholder محمد بهاروند گفت:

  بنظرم باذکر منبع یا بی ذکر منبع هدف این باشه ک چیز جدیدی یاد بگیریم ک در وقتش استفادشو ببریم. ممنون از مطالبتون

 104. میلاد میلاد گفت:

  از شما کمال تشکر رو میکنم و بهتون خسته نباشید میگم و منتظر مقاله های بعدیتون میمونم.
  راستش بنده چند روزی هست که دارم روی هدف هام تمرکز میکنم که از خودم و زندگیم چی میخوام و خوشحالم که مشغولیت های ذهنیم به نتیجه نشسته
  وقتی به یک هدف کلی خیره میشید و فکر میکنید ، تمام کار هاتون کنترل شده صورت میگیره و دقیقا کار هایی که من در محل کارم توی این چند روز، بعد از نتیجه گیری کلی برای زندگیم انجام دادم و با استفاده از راه حل هایی که برای خودم تعیین کردم
  متوجه شدم که میتونم خیلی از مشکلات رو کنترل کنم و بر روی اونها چیره بشم.
  دقیقا توی این مقاله، گفتگو هایی رو دیدم که دارم انجامشون میدم و صد البته مسائل بسیار مهمی هستند برای شخصیتتون و برای گسترش دادن شخصیتتون.
  برای یاد اوری این مسائل مهم ازتون ممنونم و به هر کسی که دوست داره زندگی خودشو تغییر بده و رو به رشد قدم برداره، توصیه میکنم تک تک این مطالب رو بخونه و تصویر سازی ذهنی کنه و دونه دونه ازشون درس بگیره

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بوده و از تجربیات شخصی خودتون گفتین که بسیار ارزشمنده. موفق باشید.

 105. profile-placeholder سيد جواد گفت:

  سلام موضوع جالبی رو انتخاب کردید از تلاشی که به خرج دادید واقعا ممنونم
  انچه که بیشتر در این مقاله قابل تحسینه تلاش عاشقانه و امیدوارانه و خیر خواهانه برای عموم هست
  در نقد این مقاله مقدمه ای پربار وعالی که افراد رو متوجه اهمیت کنترل زبان میکند اما درادامه خود مقاله جای بحث دارد مثلا گفتن این جمله با اعتماد بهنفس که این وظیفه ی من نیست در برخی از مواقع جلوی زیاده طلبی و سو استفاده مدیران را میگیرد و اگر چه جمله منفی به نظر برسد اما به تجربه ای که دارم بسیار هم ضرورت دارد و نتایجی مثبتی دارد و در نهایت احترام و حقوق فرد را حفظ میکند
  خود مقاله نیاز به تحقیق و تلاش بیشتری دارد

  1. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   سلام. ممنونم از شما و همه دوستانی که مقالات سایت رو با دقت و حوصله می خونن و نظراتشون رو به اشتراک میذارن. تجربه شما و نظراتتون برای من و همه همکارانم ارزشمنده. اگه به این موضوع یا هر موضوع دیگه ای علاقه دارید، مطمئن باشید مقالات دیگه ای در اون راستا با هدف پوشش دادن به مطالب مهم مربوط به اون موضوع، در سایت «چطور» ترجمه شده یا در دست ترجمه ست.

 106. profile-placeholder محسن گفت:

  درود بیکران بر شما بابت مطالب مفید سایت

 107. profile-placeholder حمید گفت:

  قابل تأمل بود
  سپاس

 108. profile-placeholder سعید گفت:

  عالی بود..

 109. profile-placeholder قاسمی گفت:

  متاسفانه هیچ یک از مطالب شما منبع ندارد و تمام این نویسنده های شما، نویسنده نیستند بلکه مترجم هستند. مقاله ای را در سایت های معتبر منتشر خواهم کرد تا مردم به کمک شود تا توجه چندانی به مطالب زرد نشود.

  1. profile-placeholder amir گفت:

   منابع علم مختلف است
   یکی از آن بدیهیات است، از نظر من منابع را نباید فقط در کتب مرجع محدود کرد

  2. زهرا ذوالقدر زهرا ذوالقدر گفت:

   با عرض سلام خدمت شما خواننده عزیز و محترم. تمامی مقاله های سایت چطور با ذکر منبع در انتهای مقاله منتشر میشن و این از اصول مسلم و اخلاقی کار ما هست (منع مقاله بعنوان مثال در مقاله ای که شما منتقدش بودین، در انتها به این صورت نوشته شده: برگرفته از: linkedin.com که اگه روش کلیک کنید در صفحه جدیدی باز میشه). نکته دیگه اینکه فقط گزیده مقاله ها نوشته خود مترجم هست و مقاله اصلی ترجمه ما هست که خالی از ذوق و سلیقه و تلاش ما برای بومی سازی اونا (در صورت لزوم) مطابق فرهنگ خودمون نیست. بهرحال من از حساسیت شما نسبت به کیفیت مطالبی که در اختیار خواننده ها قرار میگیره تقدیر می کنم.

  3. profile-placeholder حسن گفت:

   برو منتشربکن مگه کسی جلوت رو گرفته بچه بازی هم در نیار

 110. profile-placeholder شفیعی - ارومیه گفت:

  باسلام عالی بود واقعا استفاده کردم.

 111. profile-placeholder موسی طیبی گفت:

  سلام خوب بود دست شما درد نکند.

 112. profile-placeholder معین پایدار گفت:

  هرچند به‌ظاهر کلّی و عام بود، آوردنِ همه‌یِ این نکته‌ها در کنارِ هم بسیار ارزنده است. ضمنِ این‌که جمله‌هایِ یکم و هشتم، تازه بودند و کم‌تر به آن‌ها فکر کرده‌بودم.
  بسیار متشکّرم خانمِ ذوالقدر

 113. profile-placeholder Rmin گفت:

  خیلی عالی بود . من بدون اینکه جایی این مطلب رو خونده باشم .خودم ۶ موردش رو رعایت میکردم .و درملاک ارزیابی کارمندانم هم این مطالب رو نا خواسته به کار میبردم

 114. profile-placeholder نادر قاسمی گفت:

  زیاد کلی گویی بود

 115. profile-placeholder حسيني گفت:

  عالي بود

 116. Pooya R Pooya R گفت:

  عالی بود….ممنون

 117. profile-placeholder سینا فیض پور گفت:

  بسیار مطلب مفید و زیبایی بود. از شما ممنونم.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان