۱۰ ترفند ساده برای اینکه در کمتر از ۳۰ ثانیه خواب‌ تان ببرد

۱۰ ترفند ساده برای اینکه در کمتر از ۳۰ ثانیه خواب‌ تان ببرد
امتیاز مطلب: ٨٠%
80

گاهی پشت سر هم خمیازه می‌کشید، اما خبری از روی هم رفتن پلک‌ها نیست. همه‌ می‌خواهند خواب با کیفیت داشته باشند، اما بسیاری از ما، غَلت زدن در رختخواب و ساعت‌ها پهلو به پهلو شدن را تجربه می‌کنیم تا سرانجام به خواب برویم. با این حال همه سزاوار خوابی خوش هستند. در این مقاله می‌توانید با ۱۰ ترفند ساده برای اینکه در کمتر از ۳۰ ثانیه خواب‌ تان ببرد، آشنا شوید.

۱. قبل از خواب کتاب بخوانید

قبل از خواب کتاب بخوانید تا راحت‌تر بخوابید.

یکی از بهترین و معروف‌ترین ترفندهای خوابیدن، خاموش کردن چراغ‌های اضافه، رفتن زیر پتو و خواندن کتاب قطور است. نیاز نیست کتابی روشنفکرانه انتخاب کنید، بلکه گاهی کتابی خسته‌کننده یا کسالت‌بار ممکن است به خوبی شما را به عالم خواب ببرد. خواندن، شما را وادار می‌کند تا از لوازم الکترونیکی‌تان و وسایلی که ذهن شما از نظر دیداری تحریک می‌کنند، جدا شوید و در نتیجه راحت‌تر بخوابید. بنابراین دفعه‌ی بعد که در خوابیدن مشکل داشتید، یکی از کتاب‌های کتابخانه‌تان را بردارید. شاید این کار بهترین راه حل برای خوابیدن باشد.


مقاله مرتبط: چطور کتاب‌های قطور را تا انتها بخوانیم؟

۲. ساعت مشخصی برای خوابیدن تنظیم کنید

تعیین زمان خاصی برای رفتن به رختخواب، شما را وادار می‌سازد که هر شب در آن ساعت بخوابید و این کار به دلیل اینکه سریع‌تر به رختخواب می‌روید، بسیار مفید خواهد بود. عمل به این نکته، نه تنها از نظر فیزیکی، بلکه از نظر روانی هم به شما کمک می‌کند. تنظیم ساعت برای خواب، به ذهن‌تان یادآوری می‌کند تا تشخیص دهد که این زمان برای شما به معنای دست از کار کشیدن و آرامش یافتن است. هم‌چنین این کار باعث تنظیم سطوح سروتونین و ملاتونین مغزتان خواهد شد و ساعت بدن‌تان را متعادل می‌سازد. به طور خلاصه، این کار فواید بسیاری دارد و برای اینکه سریع‌تر به خواب بروید، قطعا ضروری است.


مقاله مرتبط: علت خواب آلودگی در طول روز چیست؟

۳. رژیم غذایی سالم‌ داشته باشید

همه می‌دانیم و حتی باور داریم که، رژیم غذاییِ سالم مزایای بسیاری دارد، اما واقعا به آن عمل نمی‌کنیم. با این حال بدانید برای داشتن خوابی بهتر، ارزش دارد که رژیم غذایی‌تان را تنظیم کنید. تحقیقات نشان داده است که افزایش مصرف میوه و سبزیجات، باعث افزایش کیفیت خواب شده و مدت زمان به خواب رفتن را، به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد، زیرا باعث بالا رفتن سطح منیزیم، پتاسیم و سایر مواد معدنی مورد نیاز بدن‌تان می‌شود. حتی اضافه کردن مقدار بیشتری گوشت بوقلمون که سرشار از تریپتوفان است، باعث القای حس خواب‌ آلودگی در شما شده و فاصله‌ی زمان بیداری تا خوابیدن را کمتر می‌کند.


مقاله مرتبط: ۱۲ خوراکی که به داشتن خواب راحت کمک می‌کنند

۴. اتاق‌تان را خنک نگه دارید

اتاق سرد برای خواب مناسب‌تر از اتاق گرم است.

راه حل دیگر برای سریع‌تر خوابیدن، تا حد امکان خنک نگه‌داشتن دمای اتاق است، اما باید مراقب بود خیلی سرد نشود. سال‌ها مطالعات علمی نشان داده‌اند که در زمان تلاش برای خوابیدن، دمای بدن‌تان بسیار با اهمیت است؛ چنان‌که در هنگام خواب دمای بدن به طور طبیعی کاهش می‌یابد. بنابراین خنک بودن اتاق خواب مهم است. همان‌طور که پس از یک حمام داغ به خاطر کاهش دمای بدن‌تان احساس خواب‌آلودگی می‌کنید، بهترین کار در زمان خواب، باز کردن پنجره یا روشن کردن پنکه برای خنک نگه داشتن هواست.

۵. قبل از خواب یوگا تمرین کنید

اگر علاقه‌مند به انجام کاری تا حدی غیرمتعارف هستید، تحقیقات پیشنهاد می‌دهند که انجام یوگا می‌تواند بدن‌تان را آرام ساخته و کمک کند تا در زمانی کوتاه‌تر به خواب بروید. یوگا به عنوان ترفندی برای خوابیدن، مدت طولانی است که مشتریان زیادی پیدا کرده و ارزش امتحان کردن را دارد. مجموعه حرکاتی خاص مثل «سلام بر ماه» که به آرامی و با ملایمت انجام می‌شوند، باعث افزایش احساس آرامش و خروج درد‌هایی از بدن‌تان خواهد شد که احتمالا پیش از این در طول شب باعث بی‌خوابی‌تان می‌شدند. یوگا به خاطر فوایدی که برای سلامتی دارد، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است، پس اگر شبی بی‌خواب شُدید کافی است دست خود را برای انجام یکی از حرکات یوگا بالا ببرید و بلافاصله آرام شده و به خواب بروید.


مقاله مرتبط: آموزش مدیتیشن برای تازه‌کارها با ۲۰ نکته عملی

۶. تمرکز ذهن انجام دهید

مراقبه ذهن را آرام کرده و خواب را تسهیل می کند.

انقلاب تمرکز ذهن در حال درنوردیدن همه‌ی شهرها و فرهنگ‌هاست و به عنوان راهکاری مفید برای هر کسی که نیاز به کمک دارد، معرفی می‌شود و البته دلیلی خوب هم برای آن وجود دارد. در واقع همیشه از تمرکز ذهن به عنوان نوعی درمان برای هر بیماری فیزیکی یا روانی یاد می‌شود که در اینجا بیماری مدنظر ما، مشکل در خوابیدن است. تمرکز ذهن به شما کمک می‌کند تا ذهن مضطرب‌تان را آرام کرده و با تمرکز بر تنفس آهسته و منظم‌تان بتوانید بهتر بخوابید. در واقع «تنفس اوجایی (ujjayi)» یا «تنفس صدای اقیانوس» از بهترین تکنیک‌ها برای آرام شدن و به خواب رفتن است. (در هر دو نوع تنفس، عمل دم و بازدم به چند مرحله تقسیم شده و برای هر مرحله تکنیک مشخصی پیاده می‌شود)

۷. مقداری شیر گرم بنوشید

گاهی داستان‌های قدیمیِ مادربزرگ‌ها، نشانه‌هایی از منطق و واقعیت در خود دارند. مثلا این گفته‌ی قدیمی که نوشیدن شیر گرم به خوابیدن کمک می‌کند، نه تنها درست است بلکه ترفندی مفید برای کسانی است که می‌خواهند زودتر به خواب بروند. البته به دلیل بحث‌های پیرامون اثرگذاری تریپتوفان در خوابیدن، در حال حاضر تردیدهایی وجود دارد که شیر گرم یا نوشیدنی‌هایی با پایه‌ی شیر، باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند؛ با این حال روان‌شناسان اثر ناخودآگاه نوشیدن شیر گرم را در نظر می‌گیرند، که به تجربه‌ی نوزادی و زمان نوشیدن شیر مادر و آرامش همراه با آن مربوط است. بنابراین به جای استفاده از چشم‌بند خواب، یک لیوان شیر گرم بنوشید تا در موقع بیدار شدن اول صبح، احساس بهتری داشته باشید.

۸. مصرف کافئین را قطع کنید

یکی از بهترین ترفندهای خوابیدن، قطع اعتیادآورترین ماده‌ی شیمیایی رایج است: درست حدس زدید، کافئین! بله، همه‌ی ما در روز مقداری کافئین را چه با چای و قهوه و چه با شکلات مصرف می‌کنیم. با این حال اگر می‌خواهید مطمئن شوید که در سریع‌ترین زمان ممکن به خواب می‌روید، مصرف کافئین را از زمانی مشخص در روزتان قطع کنید. مطالعات نشان می‌دهد قطع کافئین قبل از ساعت ۳ بعد از ظهر هم کیفیت خواب را افزایش می‌دهد و هم زمان به خواب رفتن را سریع‌تر می‌کند. پس برای اینکه مقداری پیشرفت در بهبود روند خوابیدن‌تان ببینید، قهوه یا چای عصرانه را از برنامه‌تان حذف کنید.

۹. لوازم الکترونیکی را خاموش کنید

لوازم الکترونیکی را خاموش کنید تا خواب راحت‌تری را تجربه کنید.

یکی از مهم‌ترین ترفندهای خواب برای افراد امروزی و مدرن، دور کردن لوازم الکترونیکی از اتاق خواب و کنار گذاشتن‌شان است. مطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند که نور آبی لوازم الکترونیک، توانایی مغزتان برای آغاز آرام شدن جهت خوابی با کیفیت بهتر را مختل کرده و حتی قبل از خواب، آرامش را از شما می‌گیرد. در عوض، سعی نمایید تا لپ‌تاپ، موبایل یا تبلت خود را یک ساعت پیش از خواب، خاموش کنید تا ذهن‌تان به خوبی آرام گیرد و در نتیجه به کیفیت خوابی که سزاوار آن هستید، برسید.


مقاله مرتبط: چرا زنان در مقایسه با مردان به خواب بیشتری نیاز دارند؟

۱۰. پرده‌های ضخیم بخرید

اگر به دنبال ترفندی راحت و مفید برای خوابیدن هستید، بهتر است برای خرید پرده‌های ضخیم هزینه کنید. وقتی انواع نور از لامپ حیاط همسایه و چراغ‌های خیابان تا نور ماشینی که ساعت ۱ نصف شب از کوچه رد می‌شود، بر اتاق شما تأثیر می‌گذارد، خوابیدن سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد. پرده‌های ضخیم نه تنها مانع رسیدن نور می‌شوند، بلکه کمک می‌کنند تا برای زمانی طولانی بخوابید و هیچ اختلالی در خواب‌تان ایجاد نشود.

برگرفته از: lifehack

میترا دانشور نویسنده و عضو هیئت تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (443)

 1. sattar sattar گفت:

  خخخخخخخخخخ هیچ کدومو نمیتونم انجام بدم و واقعا هم دارم دیونه میشم از دست بیخوابی هام !!!!

  1. profile-placeholder Kourosh گفت:

   Hi..go to bed when you are really tired.

   1. sattar sattar گفت:

    Hi, unfortunately, your solution doesnt work

 2. profile-placeholder نوا گفت:

  سلام
  اول از همه ممنونم به خاطر توصیه هاتون
  ولی من یه سوال دارم : کسانی که به خاطر مشغله ی ذهنی خوابشون نمیبره … اونها چجوری بخوابن ؟
  باز هم میگم با تشکر

 3. profile-placeholder مهدی گفت:

  مطالب خوب بود . ولی شماره ۴ و ۸ و ۹ هم کافیه. مخصوصا شماره ۸ و ۹. خاموش کردن گوشی تلویزیون و چراغها و فقط به خواب فکر کردن راهکار خوبیه.

 4. profile-placeholder امین گفت:

  با سلام
  ممنون از مطلبی که نوشتین ولی به نظرم این موارد برای تعداد معدودی از افراد که اعصاب آرومی دارن و از جنبه های روحی و روانی مشکلی ندارن مفید هستش نه برای همه مردم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، موافقم که این راهکارها برای تک تک افراد جامعه جواب نمی‌دن اما فکر می‌کنم بخش قابل توجهی از مردم می‌تونن از اون‌ها استفاده کنن. امیدوارم بعدا مقاله‌ای مخصوص افرادی که دچار مشکلات حادتری هستند داشته باشیم.

 5. profile-placeholder عرفان گفت:

  من که اگه هوای اتاقم خنک باشه خوابم نمیبره حتما باید هوا گرم باشه تا خوابم ببره :/

 6. profile-placeholder آلبرت انیشتین گفت:

  حیف وقت…

 7. شکیبا شکیبا گفت:

  ممنون به خاطر راهکار های کاربردی …
  من خودم برای زودتر و بهتر خوابیدن شیر رو امتحان کردم و واقعا هم تاثیر گذار بود ،ولی با توجه به توصیه دندانپزشکم دیگه قبل از خواب شیر نمی خورم با توجه به گفته دکترم نوشیدن شیر در شب باعث افزایش احتمال پوسیدگی دندون میشه …
  به خاطر همین به نظرم شیر نوشیدن باید گزینه اخر باشه …

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از اینکه تجربه‌تون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 8. profile-placeholder محمد گفت:

  اوووووف این همه کار بخواییم بکنیم خودش دو ساعت زمان میبره.همینطوری می خوابیم نیم ساعته خوابمون میبره فوقش

 9. profile-placeholder فیروزه گفت:

  ممنون میترا جون
  عالی بود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خواهش می‌کنم. خوشحالم که براتون مفید بوده.

 10. profile-placeholder محدثه گفت:

  هووووف این راهکارا واسه کساییه که هیچ مشکلی تو زندگیشون ندارن یا اگرم دارن خیلی زیاد و بزرگ و مطرح نیستن.
  یه بدبخت بیچاره هایی امثال من با قرص خواب آور خوابشون نمی بره چه برسه به این چیزا.
  امیدوارم یه روز تمام مشکلاتمون حل بشه:)💔

 11. sadegh sadooni sadegh sadooni گفت:

  سایتتون محشره

 12. profile-placeholder محمد گفت:

  خوابیدن در عرض ۳۰ ثانیه؟؟ما ارزومه توی ۳۰دقیقه خوابم ببره…از این روش ها ک گفتین زیاد تست کردم اما…بازم ممنون

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   امیدوارم بالاخره به راهکاری برسید که خیلی زودتر از ۳۰ دقیقه خوابتون ببره. موفق باشید.

 13. MoJa MoJa گفت:

  عالی بود.ممنون از زحمتی که کشیدید.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده. براتون آرزوی موفقیت دارم.

 14. profile-placeholder آتوسا گفت:

  مطالب بسیار مفید هستند.
  ممنون از شما خانم دانشور.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید، ممنون از شما که با ما همراه هستید.

 15. رضا دهمرده رضا دهمرده گفت:

  با سلام واحترام
  بسيار مفيد بود با توجه به اينکه من هم دچار ديابت نوع ۲ و مشکل بي خوابي هستم بعضي از ترفند ها جالب بود. با تشکر

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالم که مقاله براتون مفید و مؤثر بوده. موفق باشید.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. ممنون از اینکه با ما همراه هستید.

 16. profile-placeholder كريم گفت:

  سلام
  مطلب بسيار جالب بود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالم که راضی بودید.

 17. Negin Sedighi Negin Sedighi گفت:

  😯😯😯😯😯😯

 18. profile-placeholder Mojtab Nikooei AFGH گفت:

  با تشكر از شما
  امتحان مى كنم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحال میشیم بعد از اینکه امتحان کردید، نتیجه رو با ما در میون بذارید تا بقیه هم استفاده کنند. موفق باشید.

 19. profile-placeholder سام گفت:

  یه ساعت کتاب بخونی و یوگا کار کنی که بخوای در ۳۰ ثانیه خوابت ببره؟ اینکه می شه یک ساعت و ۳۰ ثانیه.

 20. profile-placeholder zahra گفت:

  ممنونم عالی بود …. جواب گو هم بود ولی برا کسی که با وزوز یه مگس بیدار میشه تاثیر کمی داره … مگه نه؟ ممنونم میترا خانوم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از شما که با ما همراه هستید. براتون آرزوی خوابی عمیق دارم.

   1. profile-placeholder علی گفت:

    بدهکاری داشته باشی بهیچ وجه خابت نمیبره

    1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

     بله قطعا مسائل زیادی روی خوابیدن تأثیرگذار هستن و این ترفندها به طور کلی معرفی شدن.

 21. profile-placeholder فریبا گفت:

  سلام از ساعت چارونیم صبح بیدارم البته ازصدای خروس مادرشوهرم باهم زندگی میکنیم شبا تا دیروقت صدای تلوزیون تو اتاق میاد واز نصف شب صدای خروس!فک نکنین توروستام، شوهرم راحت خابیده ولی من خیلی خوابم سبکه وهروقت ک اینطوری از خواب پا میشم عصبی میشم دیگه خابم نمیبره الانم انقد غصه خوردم از بی خوابی ک معدم درد گرفته، چقد بده که اطرافیانت رعایت حالتو نکنن،واسم دعا کنین زودتر مستقل شم.

 22. profile-placeholder علیرضا گفت:

  سلام و درود با اکثریت مخالفم بزرگوار
  به خصوص در قسمت مطالعه
  چراکه مطالعه قبل از خواب ذهن را شرطی میکند و این باعث میشود فرد مورد نظر هر زمان که مطالعه میکند محتاج خواب شود ! اینگونه ست که اکثریت دانش آموز ها و دانشجویان محترم دوچار ضعف در مطالعه می شوند .

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. ممنون از اینکه دیدگاه‌تون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 23. farhad farhad گفت:

  برخی از اقوام یا اعضای خانواده ام را مشاهد میکنم که برای یک خراش یا بریده گی ساده بدن به دکتر مراجعه می کنند اما بدلیل نادانی یا کم دانی برای خونریزی های روانی که تمام وجودشان را احاطه کرده حاضر نیستندبه مشاور مراجعه کنند .

 24. farhad farhad گفت:

  سپاس و تشکر
  البته تا حدی بسیاری جامع افراد خود است و مانع اغیار .
  و می دانیم که این مقاله مفید است در صورتیکه زمان و مکان و شرایط عادی باشد
  و افرادش نرمال باشد .
  بنظر می اید مقاله شما چنین باشد
  اگر بر کسی مقبول نیفتد و موثر نباشد لازم است به مشاور متخصص مراجعه کند .

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

 25. profile-placeholder Vawm گفت:

  رو هم رفته فکر کنم ۳ ساعتی را طول بکشه … 😐

 26. profile-placeholder مجتبی گفت:

  زحمت کشیدید
  ماجور باشید
  اما مفید نبود
  بنظرم خواب راحت یه جور شانسه
  بعضیها خوش شانسن در این مورد و بعضی مث من بدشانس

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، متاسفم که براتون مفید نبوده و امیدوارم از بقیه مطالب سایت استفاده کنید. موفق باشید.

 27. profile-placeholder سید محمد گفت:

  باسلام مطالب خوبی بود متشکرم لازم بود عرض کنم یک جمله درمورد کتاب قطور برای خوابیدن کارخوبی نباشد چون ما عادت می کنیم وهروقت درکتابخانه وارد می شویم معزمافرمان خواب را می دهد دانشمندان می گویند کباب بخوان تابیدار شوی خواند ن کتاب نیاز به بیداری فیزکی دارد تابه بیداری فکر وبصیرت منتهی گردد یاعلی مدد

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از توضیحاتی که دادید. موفق باشید.

 28. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  سلام و عرض ادب .به نظرم اگر انسان بتونه قبل خواب ذهنش رو از افكار فردا و دغدغه ها پاك كنه راحت تر ميخوابه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.

 29. profile-placeholder گلستانی از یونان گفت:

  ممنونم از شما که محبت کرده و لینکهائی را برای اطلاعات بیشتر معرفی کردید. همه را مطالعه کردم و گرچه اطلاعات جدیدی به دست آوردم اما برای حل مشکل راهکارهای پیشنهادی برای شخص من عملی نبود!
  موفق باشید.

 30. profile-placeholder گلستانی از یونان گفت:

  من شخصاً با دیدن تلویزیون بعد از مدتی به خواب می روم اما شنیده ام که استفاده از تلویزیون در اطاق خواب با اصل حفظ الصحه مغایرت دارد! شما اطلاعی دارید؟
  با سپاس.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   متاسفانه بنده در این مورد اطلاعاتی ندارم.

 31. profile-placeholder گلستانی از یونان گفت:

  بسیار ممنونم خانم دانشور عزیز از زحمات شما در ترجمه و ارائۀ چنین مقالات سودمند که خیلی پر محتوی و جامع بود. با این حال سؤالی که در این رابطه برای من باقی مانده علت خواب آلودگی در طی روز است که باید حل شود. زمانی که ساعات خواب شب کافی نیست و به ۴ یا ۵ ساعت محدود می شود طبیعیست که کسالت روزانه را سبب شود بنا بر این محبت فرمائید و راهکارهای دسترسی به خواب کافی شب را توضیح دهید، به نظر می رسد درصد بسیار بالائی از کسالت روزانه از این طریق حل می گردد.
  با امتنان فراوان و آرزوی توفیق بیشتر.

 32. profile-placeholder مهدی گفت:

  سلام من راهی رو بهتون نشون میدم که خودم رکورد یازده ثانیه رو باهاش زدم
  امیدوارم برای شما هم جواب بده و خوابی مطمئن و آرام رو تجربه کنید؛
  بعد از ورود به محل خواب با استفاده از قوه تخیل وارد محیطی شناخته شده بشید مثل محل کار مدرسه دانشگاه ….ولی زیاد اونجا نمونید و به محل بعدی پرواز کنید سعی کنید محل هایی که انتخاب میکنید از همدیگه فاصله مکانی داشته باشن جذب محیط خیالی نشید فقط از مکانی به مکان بعدی سفر کنید با این تمرین که اسمشو گذاشتم پراکندگی ذهن خیلی سریع به خوابی عمیق خواهید رفت . خواب عالم عجیبی هست با تمرین میتونید ساعت درونی خودتون رو برای بیدار شدن هم کوک کنید! اگر دوست داشتید و این روش رو پسند کردین اطلاع بدین تا روش جالب کوک کردن ساعت درون رو براتون بگم
  ارادتمندم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه راهکار خودتون رو به ما معرفی کردید. موفق باشید.

  2. profile-placeholder علیرضا گفت:

   مرسی بابت مقاله خوبتون و نظر شما دوست عزیز..
   تجربه جالبیه..اگه امکانش هست کوک کردن ساعت درونی رو هم توضیح بدید.
   موفق باشید

 33. profile-placeholder علي گفت:

  من خودم مشكل خواب دارم و شب ها تا صبح و حتي ظهر بيدارم
  همه رو امتحان كردم فقط ٤ و ٦ و ٧ و ٩ كارساز بودند

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از اینکه تجربه‌تون رو با ما در میون گذاشتید.

 34. profile-placeholder مسعود گفت:

  با سلام
  بجای استفاده از چشم بند شیر بنوشیم ولی از آن طرف پرده ضخیم بخریم؟

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، بنده تناقضی در این راهکارها نمی‌بینم. و به نظرم هم شیر نوشیدن و هم پرده ضخیم راحت‌تر از استفاده از چشم‌بند هستند.

 35. profile-placeholder فرزاد گفت:

  رابه عنوان بهترین روش به خواب رفتن کشف وتجربه کرده ام وهنوزازآن استفاده میکنم ولی شیرداغ وپرده ضخیم به نظرمن روش غیرعلمی هست بعدازخوردن شیرداغ اسیدمعده بالارفته وخوابیدن بعدارآن صحیح نیست.من تجربه کرده ام که درطول روزشادباشم وشب ماجرای روزم را مروروتمرکزمیکنم چون بااین کاروقایع آنروزم رادوباره تجربه کرده وسریع به خواب میروم .ممنونم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از اینکه تجربیاتتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. موفق باشید.

 36. profile-placeholder صبا گفت:

  سلام من دانشجو هستم و در خوابگاه زندگی میکنم ،بچه ها خیلی دیر میخوابن و اتاق تا ساعت سه شب روشن است ،جدا از سروصدا خوابیدن در روشنایی سخت است میشه راه حلی ارائه بدید

  1. مینا بردبار مینا بردبار گفت:

   سلام صبا جان.
   من هم مثل شما دانشجو هستم و همین مشکل رو داشتم. کاری که من کردم این بود که یه پرده‌ی پارچه‌ای برای دورتادور تختم درست کردم. مشکل نور رو حداقل برای من که به خوبی برطرف می‌کنه. راه‌حل ساده ترش هم استفاده از چشم‌بند موقع خوابه. در مورد سر و صدا هم اگه هندزفری بذاری و به یه کتاب صوتی گوش کنی خیلی به خواب رفتن کمک می‌کنه. اگر هم اهل موسیقی باشی یه آهنگ رو چندین بار گوش دادن راه‌حل خوبیه. تکرار آهنگ خودش باعث میشه خوابت بگیره.
   ممنون که مطالب‌مون رو مطالعه می‌کنید
   PS. گاهی وقتا هم از تا صبح بیدار موندنای خوابگاه لذت ببر 😊

 37. profile-placeholder علیرضا گفت:

  خیلی خوب بود،مرسی

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده.

 38. Khaatereh Sedghi Khaatereh Sedghi گفت:

  سلام مطلب هاتون عالیه👏🏻

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از لطفتون. موفق باشید.

 39. مجتبی فرزانه مجتبی فرزانه گفت:

  سپاس
  لطفا در مورد تمرکز ذهن (مورد ششم) مطلب بیشتری بگذارید
  درباره مورد آخر دیگه یه کم نور که خوبه یا اونم نباشه و کلا ظلمات؟!

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   چشم، سعی می‌کنیم مطالب بیشتری بذاریم، این دو تا مقاله در این رابطه شاید بهتون کمک کنند:
   https://goo.gl/MmNREC
   https://goo.gl/UUXrdP
   در مورد آخر، پیشنهاد شده که تا حد امکان هیچ نوری اذیتتون نکنه، اما این راهکارها بسیار نسبی هستند و باید ببینید عادت خود شما چطوره یا با چه شیوه‌ای راحتتر هستید. موفق باشید.

 40. profile-placeholder علی گفت:

  عالی بود ممنون

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید

 41. profile-placeholder بهروز گفت:

  سرکارز محترم خانم میترادانشور،مقاله کوتاه شماکامل وجامع بود.همیشه سلامت وعالی یدرخشید.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از لطفتون. موفق باشید.

 42. profile-placeholder masoud گفت:

  salam ba masraf meveh va ghahte coffe in mova fegham az salavat bar mohammad va all mohhamad ghafel nashavid .

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه دیدگاهتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. موفق باشید.

 43. profile-placeholder ابراهیمی گفت:

  سلام قصد جسارت ندارم :مطلب ارایه شده تکراری وسن مطرح نشده تحقیقات اوالیه نشان داده عوامل های زیادی باعث بیخوابی میشود( حتی یک کتاب و::::::::::::بخوان یا انجام بده) خواب به سراغت نمی اید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید و کم و کسری‌ها رو ببخشید. این مقاله صرفا ترجمه‌ای از یک مقاله‌ی خارجی بوده و امیدوارم در مقاله‌های بعدی بتونیم اطلاعات دقیق‌تری ارائه بدیم.

 44. profile-placeholder سید حمید جعفری گفت:

  سلام
  بسیار ممنون بابت این مقاله مفید. به عقیده بنده در کنار این راهکارهای مفید بهتر است که در طول روز با انجام کارهای مفید فکری و بدنی و در واقعیت فعالیت مفید، بدنمون رو خسته کنیم تا نیاز به خواب در ما ایجاد بشه. باز هم ممنون

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 45. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام.من شیر گرم رو امتحان کردم و واقعا جواب گرفتم.ممنون

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالم که مقاله براتون مفید بوده. موفق باشید.

 46. profile-placeholder چشمان سیاه گفت:

  سلام ممنون از اطلاعاتتون. من همیشه وقتی به سمت کتابای مدرسه ام میرم در عرض دو دقیقه خوابم میبره.البته فکر نکنید بچه تنبلی هستم اتفاقا برعکس ولی چون باشگاه میرم زیاد خوصلم نمیشه درس بخونم😃😴

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 47. profile-placeholder N.Z.A.B گفت:

  کمکی نکرد

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   متاسفم که براتون مفید نبوده، ولی امیدوارم از بقیه مقالات سایت استفاده کنید. ممنون که با ما همراه هستید.

 48. Mohammad Zanganeh Mohammad Zanganeh گفت:

  کتاب صوتی (بهتر است داستان باشد)
  موسیقی های ارام بخش (بهتره بیکلام باشه)
  صدای طبیعت
  کمک خوبی می کنه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از اینکه راهکارهاتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 49. profile-placeholder MTI گفت:

  اینا ک شما میگید برای ۱۰درصد جامعه ما جواب میده اونمم maybe

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   راستش من آمار دقیقی ندارم که این راهکارها برای چند درصد جامعه‌مون جواب میده؛ و البته موافقم هر راهکاری برای یکسری افراد فایده داره و ظاهرا تا الان عده‌ای از این راهکارها استفاده کردن و جواب داده. خوشحال میشیم اگر شما هم راهکارتون رو معرفی کنید. موفق باشید.

 50. profile-placeholder ؟ گفت:

  سلام
  مطمئنین ۳۰ ثانیه رو درست نوشتین؟
  فک کنم منظورتون دقیقه بوده
  چون رختخوابتم بخوای پهن کنی ۳۰ ثانیه بیشتر میشه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، «۳۰ ثانیه» یک استعاره بوده برای اینکه راهکارهای سریعی رو معرفی کنیم.

 51. profile-placeholder سیدحمیدرضا داودی گفت:

  سلام. عالی بود.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 52. profile-placeholder علیرضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  راه کار عملی تر برای سریع خوابیدن
  ۱- مالیدن ناخنهای دستها به همدیگر به مدت ۱تا ۲ دقیقه
  ۲- کمی تفکر به تمامی سطح ناخنهای شصت هر دوپا
  وسپس معجزه آسا می خوابید.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه راهکارهاتون رو با ما در میون گذاشتید.

 53. profile-placeholder ایمان گفت:

  سلام عاااااالی بود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، لطف دارید. خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 54. profile-placeholder Bahar گفت:

  سلام ممنون از مقاله خوب شما عالی بود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از شما که با ما همراه هستید. براتون آرزوی موفقیت دارم.

 55. profile-placeholder علی گفت:

  چند مورد به اطلاعاتم اضاف شد تشکر

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 56. profile-placeholder ardeshir گفت:

  خغوب بود ولی چون تجربه مشکل بی خوابی رو داشتم اونو در میون میزارم
  سریع ترین روش خوابی که تا الان کشف شده خوردن قرص خواب زولاین دارو به حدی سریع عمل میکنه که توصیه میکنم اول مسواک و دستشوی برین بعد مصرف کنید این دارو خواب سریعی رو حاصل میشه ولی لذت بخش و عمیق نمیتونه باشه عوارض اینه بعد از قطع مصرف تا دوشب بی خوابی دیوانه کننده و اگه بعد از مصرف از خوابیدن امتنا بشه توهم دو بینی ایجاد میشه داروی برای سربازان جنگ جهانی ساخته شده عملکرد سریعی داره ولی عمیق ولذت بخش نیست برای داشتن خواب عمیق دارو های ارامبخش بهتره مثل الپرازولام لبته این روش برای دیوانه ها خوبه
  روش سالم اینه که جسم و روحمونو تنظیم کنیم اول این که ساعت مشخصواسه خوابو بیداری تنظیم کنیم دوم اینکه موقع خواب فکر و خیال نکنیم وبه خودمون بگیم با اضطرتب مشکلات حل نمیشه در حال حاضر مهم ترین روش برای حل مشکلات خواب من هستش شرمنده اگه غلط و نا مفهم نوشتم عجله داشتم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه وقت گذاشتید و تجربیاتتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

  2. profile-placeholder Bahar گفت:

   به نظر من هر نوع قرص خواب اصلا خوب نیست.کتاب خوندن روش منسب تریه

 57. profile-placeholder مجید گفت:

  تیتر انتخاب شده برای مطلب با موارد ذکر شده همخوانی ندارد هرچند که علمی است ولی هیچکدام راهکار سی ثانیه بخواب رفتن را ندارد

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، این تیتر به نوعی استعاره برای معرفی راهکارهای سریع به خواب رفتن هست و منظور این نبوده که دقیقا در ۳۰ ثانیه خوابتون میبره.

 58. profile-placeholder arash گفت:

  با سلام نکات جالب و موثری بود اما روش من بدین گونه است که شروع به ساختن رویاهای مثبت و شاخ و برگ دادن به آنها میکنم و خیلی زود خوابم میبرد

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون که راهکار خودتون رو با ما در میون گذاشتید.

 59. profile-placeholder داریوش گفت:

  سلام خانم دانشور انصافاً همه راه کارها عالی بودند مخصوصا خواندن کتاب در خواب ، من این و تجربه کردم و همیشه جواب داده بویژه زمانی که قبل از به رختخواب رفتن با استرس و افسردگی و بیقراری و ناراحتی در مورد موضوعی مواجه هستیم .

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالم که این راهکارها برای شما ثابت شده و مفید بودند. موفق باشید.

   1. profile-placeholder داریوش گفت:

    سلام از لطف و محبت شما بینهایت متشکرم بنده همچنین برای شما آرزوی سلامتی و توفیقات روز افزون دارم .

 60. profile-placeholder محمد گفت:

  با عرض سلام من وقتی خوابم نمیبره کافیه فایل صوتی آموزش زبان نصرت را گوش بدم فورا میخوابم 🙂

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون که راهکار خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. موفق باشید.

 61. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام
  نکات خوبی اشاره کردید/هرشب به پدرومادرتان اگر دردسترس نیستند حتما تماس بگیرید وجویا احوال شوید یا شب بخیر بگیدبسیار شب آرامی خواهید داشت

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالم که براتون مفید بوده و ممنون که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.

 62. profile-placeholder وحید گفت:

  سلام،من خوابم به هم ریخته،چون یک هفته شب کارم یک هفته روز کار،تا میام به روز عادت کنم،دوباره باید به شب عادت کنم این باعث شده که خوابم به هم بریزه،نمیدونم چیکار کنم.

 63. profile-placeholder حسین گفت:

  دخترم بیشتر استراحت کن

 64. profile-placeholder نصرتی گفت:

  استاد گرامی ازیادخداغافل نشوید بایادخدا دل آرام میگیرد،من هرموقع خواب نمی آید ذکرمیگویم فورامیخوابم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 65. profile-placeholder قدرت اقایی گفت:

  واقعیت هایی راکه نمیشه نادیده گرفت .بنده با استفاده چند روش قید شده که تجربه برای خوابیدن بکار می گیرم به راحتی به خواب میروم.با سپاس فراوان از توصیه فراوان شما

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 66. profile-placeholder فروغی گفت:

  سلام این ده مورد خوبه اما نه برای کم خوابها
  بهترین داروی خواب را من که همیشه کم خواب بودم از دیوان حافظ کشف کردم و آن (عنصر خیال ) است با پرواز در یک آسمان خیال زیبابا انرژی مثبت دقایقی بعد در خواب هستین و با رویاهای خوب و آرام .
  بباطاهر : چو شو گیرم خیالت را در آغوش سحر از بسترم بوی گل آیو
  حافظ : شب تنهایی ام در قصد جان بود خیالش لطف های بیکران کرد

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون که دیدگاهتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   متاسفم که براتون مفید نبوده ولی امیدوارم از بقیه مقالات سایت استفاده کنید. ممنون که با ما همراه هستید.

 67. profile-placeholder رضا آریامهر گفت:

  میترا خانوم ممنون عالی بود، راستی شما چهره ی خیلی جذابی دارین..

 68. profile-placeholder مجید گفت:

  دیدگاه شما …ممنونم…مفید بود…

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که رضایتتون جلب شده. موفق باشید.

 69. profile-placeholder وحید گفت:

  ممنونم از اینکه با حوصله کامنتارو ج میدی

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   وظیفه است. ممنون که نظراتتون رو با ما در میون میذارید.

 70. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام میتراخانم من هر کار کنم تا دیر وقت خوابم نمیبرد چکارکنم

  1. profile-placeholder محمد گفت:

   خیلی جالب بود ممنون

   1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

    والا بنده تخصصی در زمینه‌ی خواب ندارم و صرفا مترجم مطلب بودم ولی به نظرم همین راهکارهایی که در مقاله اومده میتونه بهتون کمک کنه. ممنون که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 71. profile-placeholder محمد علی خوشبخت گفت:

  این مطلبارو همه میدونستن و چیز جدیدی توش نبود ۳۰ ثانیه قرص هم بخوری خواب نمیری شما اغراق کردی که جلب توجه مردم رو بگیری .بهترین راه برای خواب اینه که همسرت کنارت نباشه – در طول روز فعالیت زیاد باشه- ورزش کنن

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   متاسفم که رضایتتون جلب نشده، ولی ما ادعا نکردیم قرار روش جدید معرفی کنیم و راهکارهایی رو گفتیم که تاثیرگذار هستند. این اغراق یه استعاره بوده و قصد جلب توجه نداشتیم. ممنون که راهکاراتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 72. profile-placeholder خیال پرداز گفت:

  تا این کارهارو انجام بدیم که صبح شده !!

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   قرار نیست همه‌ی کارها رو با هم انجام بدید و باید ببینید کدوم یکی براتون مفید هست.

 73. profile-placeholder مصطفی گفت:

  دلیل بد خوابین نفرات رو از چند نفر مو سفید شده سوال کنید اینطور جواب میدن و من هم کاملا باهاشون موافقم . نفرات از صبح که بیدار میشن تا شب بدنشون همش در حال استراحته .اگه هر کس واقعا صبح که بیدار میشه وجدانش رو بزاره وسط و به اندازه پولی که در میاره عرق بریزه شبها قبل اینکه سر مبارکش برسه به بالش مرحله چهارم خواب(دکتر اینو میدونه) رو تجربه میکنه یه چیز دیگه هم این ریش سفیدا میگن که گفتم بگم .قدیمیا صبح سحر بیدار میشدن و دغدغه لقمه حلال سر صبح رو داشتن دغدغه حلال بدست اوردن و تا شب کار کردن ادم رو خسته میکنه سومیش که منو خیلی قانع کرد هم میگم کسی نمیتونه خوب بخوابه که اون روز به خلق خدا هیچ نفعی نرسونده و در عین حال به فکر فردایی هست که باز هیچ نفعی به کسی نمیرسونه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   مرسی که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

  2. profile-placeholder مصطفی گفت:

   موافقم

 74. profile-placeholder مصطفی گفت:

  کارت بیسته

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید.

 75. profile-placeholder علی گفت:

  ممنون از مطالب مفید و کاربدیتون…

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از همراهی شما با ما

 76. profile-placeholder محسن گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان همچنین خانم دانشور عزیز
  مطلبتون مفید بود و مطمعنن خیلیا ازش استفاده میکنن. بنده چند شب بود که داشتم سعی میکردم شبا زود بخوابم ولی تو این مدت که با سایت چطور آشنا شدم، هرشب تا دیروقت نشستم و مطالبشو خوندم.
  و اما نظر بنده درمورد شرایط زود خوابیدن، به نظرم دوستانی که مثل من به شب بیداری دچارن، فقط باید دلایل افکار قبل از خوابشونو پیدا کنن و اونو برطرف کنن. چون اونا هستن که تا چشمارو میزاری رو هم، عین سیل سرازیر میشن روی آدم.
  البته نظر اساتید و دوستان دیگه مطمعنن جایگاه خاص خودشو داره.
  بازم خانم دانشور گرامی، ممنون از مطالب مفیدتون.
  شب خوبی داشته باشین

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید و با ماه همراه هستید. موفق باشید.

 77. profile-placeholder جابر گفت:

  ی چیز دیگه هم هست و اون که اگه شبها زود(منظورم ساعت دوازده)بخوابم و نزدیکهای صبح ب هر طریق(خواب دیدن،دستشوییی و …..)از خواب بپرم دیگه خوابم نمیبره،،الان ک این پیام رو میدم هم ب همین مصیبت دچار شدم،،،اگه اینطور شد چطوری دوباره تمرکز بگیرم،،،،،

 78. profile-placeholder جابر گفت:

  سلام
  مطالب خوب بودند،،بنده سالهاست که زود خوابیدن رو نمیتونم انجام بدم علتش هم شب نشینیه با دوستان رو مقدم میدونستم،،،ولی الان سه ماه میشه که سعی کردم حداکثر تا ساعت دوازده شب بخوابم ولی خیلی موفق نبودم ب همین خاطر ب پزشک مراجعه کردم و ی سری دارو داد و با اونها خیلی راحت میخوابم،،بدترین چیز که موقع خوابیدن اذیتم میکنه اینه ک نمیتونم تمرکز بگیرم،،ب نظر شما چ کنم

 79. profile-placeholder ramin گفت:

  چون تا اس ام اس ندم خوابم نمیبره

 80. profile-placeholder ramin گفت:

  جالب نبود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   متأسفم که براتون مفید نبوده و البته هر کس راهکارهای مخصوص خودش رو داره. موفق باشید.

   1. profile-placeholder شیرزاد گفت:

    سلام مرسی عالی بود میترا خانوم موفق باشید

 81. profile-placeholder شقايق گفت:

  لطفامطالب جديدتري ارائه دهيد
  درتمامي سايت هااين مطالب موجوداست.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون که نظرتون رو بیان کردین.
   اینکه این موارد رو زیاد مشاهده کردین شاید یه دلیلش اینه که واقعا مفیدن! پس جدید یا قدیمی بودنشون مهم نیست 🙂

 82. profile-placeholder azin گفت:

  matlabe mofifi bud ,ama dar kol ina rahkarayi hastan ke aksaran bahashun ashnan, rahkari ke tuye donyaye emruzi ba mashghaleye fekri bala shayad bishtar komak kone.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از توضیحاتتون. خوشحالیم که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 83. profile-placeholder حسام گفت:

  سلام ممنون خانم دانشور از زحمات شما کمال تشکر را دارم مرسی

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خواهش می‌کنم. ممنون از اینکه با ما همراه هستید.

 84. profile-placeholder حسام گفت:

  سلام خانم دانشور اگه ممکنه از یوگا مطالب مفیدی بنویسید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:
  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   خیلی ممنون که نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید
   ولی چرا مختصر؟

 85. profile-placeholder محسن گفت:

  این کارا یه نصف روز طول میکشه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   اگر عبارت «کمتر از ۳۰ ثانیه‌» که ما استفاده کردیم کمی اغراق‌آمیز باشه، نصف روزی که شما هم گفتید اغراقه. ضمنا اصلا قرار نیست همه‌ی این کارها با هم انجام بشه. باید ببینید چه راهکارهایی براتون مفید هستند. موفق باشید.

 86. profile-placeholder طبیب بین گفت:

  سلام: دخترم ، در بهترین شرایط فقط ترجمه است ! هیچ دخل و تصرف و هیچ تحقیق فردی یا اظهار نظری از پدر بزرگ و مادر بزرگ در کار نیست ….

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، بله کل مطلب ترجمه است و منبع هم در پایین مقاله ذکر شده. بنده هیچ ادعایی نداشتم که خودم مطالب رو گردآوری کردم. موفق باشید.

 87. profile-placeholder ایهان گفت:

  اینا خوبه اما واسه کسی که هزار و یک درد تو دلش نیست.اگه فکرت راحت باشه زودتر از ۳۰ثانیه هم خوابت میبره. بازم دستت درد نکنه.مر۳۰

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   باهاتون موافقم. شاد و موفق باشید.

 88. profile-placeholder محب شریفی گفت:

  همه این کار ها رو انجام میدم ولی باز…
  العان چند سال خاب راحت ندارم یا اصلا خابیدن را دوست ندارم
  باید چیکار کنم

 89. profile-placeholder گلی گفت:

  مفید بود.
  البته کنار این مطالب به نظر من باید نرمترین و راحترین و خوشرنگ ترین رختخواب یا تخت خواب و ملافه،پتو،تشک رو برای خواب بخریم والبته تمیز بودنشون و شستشو با موادی که هم نرم کننده باشن و هم داری رابحه خوبی باشن.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، لطف دارید. قطعا نکاتی که گفتید هم بسیار مهم هستند. ممنون

 90. profile-placeholder میلاد گفت:

  کتاب خواندن ۱۰ دقیقه
  تمرین یوگا ۱۵ دقیقه
  تمرین تمرکز ۱۰ دقیقه
  گرم کردن و خوردن شیر ۱۰ دقیقه
  چک کردن بقیه موارد گفته شده ۵ دقیقه
  یعنی تقریبا ۱ ساعت علافیم که بتونیم در عرض ۳۰ ثانیه بخوابیم
  خوبه من که راضیم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   استفاده از استعاره‌ی «سی ثانیه» صرفا برای توضیح راهکارهایی سریع برای خوابیدن هست. ضمنا قرار نیست همه‌ی موارد با هم امتحان بشه. ممنون که با ما همراه هستید.

 91. profile-placeholder ali zaboli گفت:

  سلام
  عالی و مفید بود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالم که رضایتتون جلب شده. موفق باشید.

 92. profile-placeholder مهدي گفت:

  خوب بود ميتوان دستورات ديني هم به آن اضافه كرد مثلا هنگام خواب با طهارت و وضو باشيم وخواندن ۱۱مرتبه سوره توحيد اگه فرصت داشتيم سوره واقعه و مسبحات

  1. profile-placeholder ناشناس گفت:

   آقا مهدی هر کسی ی دیدگاهی داره شما هم واسه خودتون دارید حرفمون قبول دارم اما همیشه تو زندگی سعی کنید هر چی بلدی ب رخ مردم نکشید

  2. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از راهکارهایی که ارائه دادید. قطعا موارد زیادی رو میشه به مقاله اضافه کرد، و اگر این تعداد محدود است، به دلیل ترجمه‌ی متن از یک منبع خارجی است. موفق باشید.

 93. profile-placeholder محمدمحمدی گفت:

  Awli bod🌹

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. باعث خوشحالیه که براتون مفید بوده.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   باعث تأسفه که براتون مفید نبوده، اما امیدوارم از سایر مطالب سایت لذت ببرید. ممنون که با ما همراه هستید.

 94. profile-placeholder اشنا گفت:

  سلام.من قبل از اینکه مطالب رو درین مورد بخونم, سعی میکردم با مطاله کتاب یا گوشی,خودم رو بخوابونم که موفقم هستم بلطف الهی.نخوردن کافئین هم بیشتر درسن بالاس.مامانم این روش رو پی گرفتن.کلا این روشها برای کسانیست که مشکل خاصی ندارن, یا بطورموروثی اجیرخواب نیستن.
  ودر اخر هم متاسفم که بعضی گستاخانه نظر منفی میذارن.اگه براتون کارسازنبود دیگه تو هین چرا؟باتشکر از تهیه مطلب.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه در مورد تجربه‌هاتون به ما گفتید. باعث خوشحالیه که با ماه همراه هستید. براتون آرزوی موفقیت و شادکامی دارم.

 95. profile-placeholder غزال گفت:

  سلام و تشكر از مطلب بسيار خوبتون.من كتاب خواندن و تنفس رو هميشه امتحان كردم و براحتي خوابيدم كه بنظرم شامل يكي دو تا از راه حلهاي ديگه هم ميشه و اين واقعا عاليه.مثل تنظيم زمان خواب و خاموش كردن وسايل الكترونيكي.
  اميدورارم همه مون زمانهاي استراحت مفيد و كاملي داشته باشيم تا سالمتر و شاداب تر باشيم.
  ممنون سركار خانم.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از شما که تجربیاتتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 96. profile-placeholder پارساعبدی گفت:

  با تقدینم احترام ولیکن اصلاً خوب نبود ./

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   متاسفم که براتون مفید نبوده، و امیدوارم مطالب دیگه براتون جذاب باشه. ممنون که با ما همراه هستید.

 97. profile-placeholder Hossein ff گفت:

  سلام برای اینکه راحتتر بخوابید بهتره ازخواب اورهای طبیعی مثل دوغ استفاده کنید😊😊

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، قطعا راهکار شما هم برای عده‌ی زیادی جواب میده. مرسی.

 98. profile-placeholder آرین نژادعلی گفت:

  به ظن من یکی دیگه از موانع خوابیدن بالاخص در کشور ما استفاده از مواد مخدره که با افزایش فشار خون و اختلال در سیستم اعصاب و روان خواب رو مختل میکنه مخصوصا در کسانی که در شب مصرف میکنن.در ضمن عکس مرتبط با مطلبتون کسیو نشون میده که در حالی که لیوان به نظرم کافئین دسته به خواب رفته’بعدشم راه حلها اکثرا دو ساعت وقت میگیره تا طرف بخوابه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. در مورد عکس، به نظرم نشونه‌ای وجود نداره که فرد با کافئین به خواب رفته باشه. ما صرفا خواستیم راهکارهایی سریع رو معرفی کنیم و استفاده از «کمتر از سی ثانیه» استعاره بوده. موفق باشید.

 99. profile-placeholder نسیم گفت:

  عالی بود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. خوشحالم که راضی بودید.

 100. profile-placeholder طلا گفت:

  به درد نخوره

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   باعث تأسفه که براتون مفید نبوده. موفق باشید.

 101. profile-placeholder محسن گفت:

  خسته نباشید خیلی ممنون از مطالبتون ولی اگه امکان داره در مورد اینکه از خستگی زیر ۱۰ ثانیه خوابمون نبره تمرین بگذارین.من میرسم خونمون انقدر خستم که تو راه پله میخوام بخوابم-خانمم خیلی گناه داره نه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   چشم. سعی می‌کنیم در این مورد هم مقاله داشته باشیم.

 102. profile-placeholder وحيد گفت:

  سايت بسيار عالي وآموزنده اي هست ممنون از زحماتتان

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از لطفتون. خوشحالیم که ما با همراه هستید. موفق باشید.

 103. profile-placeholder Raz گفت:

  در عنوان مطلب ذکر نموده اید راهکار برای اینکه کمتر از ده ثانیه به خواب بروید در صورتی که مواردی که عنوان نموده اید گاها شاید نیاز به ده ها روز تمرین داشته باشد،بهتر می بود در انتخاب عنوان مطلب،صادق باشید.

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون که نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید
   جای تعجبی نداره، برای اینکه توی مدت زمان کوتاهی به خواب بریم، متغیرهای زیادی وجود داره و مقدمات زیادی نیاز هستش، هیچوقت قصدی برای عدم صداقت وجود نداشته.
   امیدواریم که با رعایت این موارد بتونید در نهایت به اون هدف نهایی برسید.
   خیلی خوشحالیم که با ما همراه هستید

 104. profile-placeholder سمانه گفت:

  اگر میخواید زود خوابتون ببره به رویاهاتون فکر کنید و اوناررو تو ذهنتون تصویرسازی کنید علاوه بر اینکه سریع میخوابید به هدفاتون هم نزدیک تر میشید. من این روش رو به خیلیا پیشنهاد دادم نتیجه گرفتن.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از اینکه راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 105. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  هیچ کدام فایده نداری

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   متاسفم که راهکارها براتون مفید نبوده. ممنون که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 106. profile-placeholder فرهاد گفت:

  تیترش مزخرفه. همه کارایی که میگین نیازمند یه برنامه ریزی طولانی مدته. مثلا قبل خوابیدن کتاب بخوانید. آدم باید دو ساعت کتاب بخونه که خسته بشه و اونوقت خوابش ببره. شما این دوساعتو چیکار کردین کجا گذاشتین یا کجا گمش کردین که همون ۳۰ ثانیه چشم رو هم گذاشتنو میبینید؟؟؟؟؟؟؟ حداقل واسه مطالب ساید تیتر و عناوین بهتر و معقولتری انتخاب کنید. همه چی که بازدید نیست کاری کنید سایتتون محتوای خوب داشته باشه.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   فکر می‌کنم کمی سوءتفاهم شده چون قصد ما صرفا بازدید گرفتن نبوده، بلکه از استعاره‌ی «در کمتر از ۳۰ ثانیه» استفاده کردیم تا راهکارهایی نسبتا سریع رو برای خوابیدن معرفی کنیم. موفق باشید.

 107. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام به همگی
  به نظر من علت اصلی بی خوابی استرس در طول روز ، پیشنهاد میکنم بیشتر شاد باشید در طول روز تا شب راحت تر بخوابید ، از مباحث خانم دانشور کمال تشکر رو دارم.
  محمد از اصفهان

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از اینکه راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 108. profile-placeholder mohammad گفت:

  راستی من سایت شمارو سیو کردم که داشته باشم برای مطلب هاش

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خیلی لطف دارید. خوشحالیم که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 109. profile-placeholder mohammad گفت:

  سلام : من سوالی داشتم من تنظیم خوابم به کل بهم ریخته یعنی اینکه زمانی که به مدرسه میرفتم شبا ساعت ۱۰ میخوابیدم از انور ساعت ۸الی ۹ بلند میشدم واسه راهی شدن به مدرسه ولی الان که دیپلمه هستم و بیکارم شبا دیر میخوابم مثلا” ساعت ۱۱ شایدم ۱۲ الی ۱ میخوابم از اینور ساعت ۱۲ بلند میشم همین باعث شده من من تنظیمم بهم بخوره دست خودم نیس چون عادت کردم همش شبا دیر خوابم میبره روزا ساعت ۱۲ بلند میشم وخودم متوجه شدم این باعث بهم ریختی خوابم ! میخواستم سوال کنم شما چه راحلی مدید برای این راهکار خواب من تا من به موقع از خوابم بلند بشم ممنون میشم راهنمای کنید وبگید من باید چیکار کنم تا نتظیم خواب درستی داشته باشم تا بد خواب نشم !

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   به نظرم فقط باید عادتتون رو عوض کنید، مثلا صبح‌ها زودتر از خواب بیدار بشید تا به خاطر کمبود خواب شبا هم زودتر به رختخواب برید.

 110. profile-placeholder مینا گفت:

  من همه ی این ها رو کار کردم ولی هیچ جوابی نداده ترفند های جدیدی رو ارائه بده ترفندهات تکراری اند

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   چشم. ایشالله در مقالات آینده راهکارهای جدیدتری معرفی می‌کنیم.

 111. profile-placeholder سرشار از زندگی گفت:

  دیدم بی خاب خیلی زیاده دلم نیومد راه کار اختراع خودمو بگم،
  منم اولا سرم و میکردم تو گوشی هی مطالب جالب بودهی خابم نمیبرد،
  دوستان وقتی سرتونو بکنید زیر پتو گوشی رو هم با دو دست بگیرید جوری که بعد چند دقیقه مچ دستتون دیگه تحمل نداره ،و در عین حال هم سعی کنید پی مطلب و بگیرید، چندین و چند تا پنجره باز کنید اصلا رحم نکنید هر چی عشقتون اومد تو اینترنت عشقتون کنید تو ی نیو تب بازش کنید،
  حالا چرا زیر پتو؟؟؟ این قد گرمای گوشی صورتتونو داغ میکنه که فقط میخوایم بخابین
  و کارتون ب جایی می رسه که هیچ چی دیگه از خدا نمیخاین،
  پس با زیر پتو رفتن این ۳ مورد هم زمان پیش میاد، فقط وقتی خاستین بخابین سعی کنین گوشی رو پرت کنین اونورتر، البته آلارم گوشی رو از قبل بدارید همیشه،
  ممنون خانم دانشور من زمانی ک درس دارم خیلی هایم بی نظم میشه، چند تا راهکار مشتی بدین ،ممنونم 🙂

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از توضیح راهکار جالبتون. سعی می‌کنیم مقالات تکمیلی در این حوزه داشته باشیم. موفق باشید.

 112. profile-placeholder پرنيان گفت:

  سلام، مطالب جالبي بود، اما من از تجربه خودم مينويسم ك برام خيلي مفيده، وقتي براي خواب آماده ميشي چشمهاتون رو ببنديد و به كتاب صوتي هشت كتاب با صداي مرحوم شكيبايي گوش كنيد، و تمام تصاوير شعر رو تو ذهنتون مجسم كنيد. من با اين روش خيلي زود و آروم ميخوابم. اميدوارم براي شما هم مفيد باشه. موفق باشيد!!!

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام،‌ لطف دارید. ممنون که راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 113. profile-placeholder امیر گفت:

  خوابم نمیبره با این روش ها غلت زدن و پهلو به پهلو شدن بهتره تا این راه ها

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ببخشید که براتون مفید نبوده، اما از نظراتی که تا به حال گذاشته شده متوجه شدم که بعضی از این راهکارها برای بعضی افراد مفید و کارآمد بوده. موفق باشید.

 114. profile-placeholder ۹۱۷۲۳۷۴۷۷۲ گفت:

  بی دینی بهتون اثر کرده ، دین راه حل های بیشتر و ساده تر داره چرا فکر می کنید راه حل های دینی رو بگید میگند احمقه یا پخمه ست؟

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. قطعا راه‌حل‌های دینی هم برای عده‌ای موثر هستند. این مقاله براساس یک منبع خارجی نوشته شده و به همین دلیل به راهکارهای دینی اشاره‌ای نداشته. موفق باشید.

 115. profile-placeholder Danial گفت:

  فرض کن تو خوابگاه این کاررو بکنیم
  برای ما خوابگاهیها هیچکدوم انجامش امکان پذیر نیست…

  1. profile-placeholder فزه گیان گفت:

   موافقم

  2. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   شما ببخشید که این راهکارها واسه جامعه‌ی خوابگاهی‌ها مفید نبوده. امیدوارم یه مطلب کار بشه مخصوص خوابگاهی‌های عزیز. موفق باشید.

 116. profile-placeholder ابول گفت:

  بستن چشم و خالی کردن ذهن از تمام خاطرات و کشیدن یک نفس عمیق با تصور بزرگی آسمان پهناور و وارد کردن عظمت آن به درون جسم با یک نفس عمیق، نفسی عمیق دیگر بازهم با تصور عظمت آسمان و دخول عظمت آسمان به جسم برای یک آرزوی خوب. باز هم نفسی عمیق برای بار سوم با همان اوصاف اما با دخول انرژی به جسم برای تشکر از خدا هم برام کارسازهر. فقط باید با تمام وجود تمرکز کنیم. حتی این تمرین برای جذب معشوق مورد نظر هم خوبه. تمرین و آرامش مطلق. آرزومند سعادت شما هستم.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از توضیح کاملتون در مورد راهکار پیشنهادی. موفق باشید.

 117. profile-placeholder سحر گفت:

  سلام خسته نباشید من همه اینکارارو کردم ولی باز زود خوابم نگرفت همش مشکل خواب شبانه دارم نمیتونم راحت بخوابم

  1. profile-placeholder فزه گیان2 گفت:

   ازدواج بهترین راهکار است تمام

 118. profile-placeholder سیما گفت:

  من تازه این مطلبو خوندم ولی میدونم که با کتاب خوندن زود خابم میبره

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که یکی از راهکارهای ما پیشاپیش برای شما ثابت شده بوده. موفق باشید.

 119. profile-placeholder سید ماهان گفت:

  فک کنم شعور خواننده به استهزا و تمسخر گرفته شده.
  برای به خواب رفتن باید اتاق گرم باشه.
  جالبه که اینجا عکسش گفته میشه.

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   به هیچ عنوان قصد جسارت نداشتیم
   منبع مقاله به این آدرس لینک داده در این مورد
   که بر اساس تحقیقات علمی انجام شده هستش و گفته شده که دمای اتاق بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد باشه.

 120. profile-placeholder amir گفت:

  Salam kheili khub bod vali mn harcheqadr khaste bashm vaqti mikham bkhabm mirm to fekr roya va khial prdazi badesh nim saat bad khbm mibre

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. موفق باشید.

 121. profile-placeholder م نوری گفت:

  من دلیل بی خوابیدن خودمی را ذهن درگیر به قضاوت ها و مقایسه ها و توقعات و هوی بازی ها میدانم بنظر شما چکار کنم تا خوابمن تنظیم شود

 122. profile-placeholder هانیه گفت:

  خیلی ضعیفه…بی خوابی های الان با این چیزا درمان نمیشه همه این کارارو میکنم خودم ولی خوابم نمیبره در حالی که دارم از خمیازه میمیرم!! اینا هیچچچچچچچ تاثیری نداره وقتی افسرده یا عصبانی یا ناراحت باشی که الان همه همینطوریم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، متاسفم که راهکارها براتون مفید نبوده، اما اگر به نظرات بقیه نگاه کنید، قطعا بعضی از راهکارها برای تعدادی از افراد موثر بوده. امیدوارم شما هم راهکار مخصوص خودتون را پیدا کنید و بعدا با ما در میون بذارید. موفق باشید.

 123. profile-placeholder رز گفت:

  عرض سلام و ادب خدمت سرکار خانم دانشور
  متاسفانه بنده در اوج خستگی هم خیلی دیر میخوابم
  هم اینکه استرس خیلی بالایی دارم که شاید همین امر باعث شده نتونم خواب آروم و بی دغدغه ای داشته باشم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، فکر می‌کنم خودتون به درستی علت دیرخوابیدنتون رو گفتید. امیدوارم این منبع استرس حل بشه تا بتونید آروم و سریع بخوابید.

 124. profile-placeholder علیرضا گفت:

  با این حال که مصرف کافعینم خیلی بالاست برایه اینکه خوابم ببره پلکایه چشممو تند تند باز و بسته میکنم تا خسته شن بعد اونجوری چشمام بسته میموننو میرم تو حالته خواب😅😴

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از راهکارتون.

 125. profile-placeholder امید341 گفت:

  سلام خانم دانشور و عزیزان ایرانی
  بخاطر مطلب مفیدتون بی نهایت سپاس گذارم
  ولی حیف که رو من هیچکدوم از راهایی که گفتین تاثیری نداشت؛چون من تو کارخونه شیرین عسل تبریز کار می کنم و کارم ۳ شیفت هستش،خدا اخر عاقبتمون رو خیر کنه!
  🤐

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالیم که با ما همراه هستید. براتون آرزوی موفقیت دارم.

 126. profile-placeholder علی. گفت:

  ببخشید من چند وقتیه خوابم نمی بره به خاطر اینکه یه نفر بی خود و بی جهت با من دعوا کرد و حسابی از خودش و رفیقاش کتک خوردم اما بعد از یه هفته هنوزم نمی تونم بخوابم و این موضوع ذهنمو در گیر کرده چه کار کنم یه نفر راهنمایی کنه

  1. profile-placeholder بهنام گفت:

   علی جان بنظرم بهتره یکی از از ورزشهای رزمی را بصورت جدی شروع و دنبال کنی..من بهت بوکس یا کیک بوکس و موتای را پیشنهاد میکنم..موفق باشی..

 127. profile-placeholder رویا توکلی گفت:

  باسمه تعالی
  هر وقت که خوابتان نمی برد ۱۰ بار سوره قدر را تلاوت کنید خیلی زود خوابتان می برد. انجام دادم نتیجه گرفتم .

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. ممنون از پیشنهادتون.

 128. profile-placeholder آروین گفت:

  سلام به نظر من بهترین راه برای خوب خوابیدن :
  ۱_قبل از خواب جوراب هایمان را از پا خارج کنیم.
  ۲_پتوی بسیار نازکی رویمان بکشیم.
  من دکتر دارو سازم ولی یه ذره اطلاعات از مشکلات بی خوابی از دوستم یاد گرفتم.
  با تشکر

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون که راهکارهاتون رو با ما در میون گذاشتید.

  2. profile-placeholder منیره گفت:

   مرسی از راهنماییتون

 129. profile-placeholder فریده گفت:

  ممنون خوب بود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده.

 130. profile-placeholder محمد گفت:

  افرادی که فعالیت روزانه دارند واز نظر شخصیتی افراد آرامی هستند وتوجهشون به خدا بیشتره راحتر می خوابند واساسا راحتر زندگی می کنند.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.

 131. profile-placeholder غلامرضا گفت:

  آمیزاد باید روزی ۱۲ ساعت بخوابه مث خودم

 132. profile-placeholder آرمان گفت:

  سلام میترا خانوم و عرض ادب:
  پیشنهاد میکنم هرکی با خوابیدن مشکل داره، بلند شه چن روز کاکو بیاد شیراز!!، کافیه فقط چن روز با ما شیرازیا باشه که بدن و ذهنش عادت کنه به راحت خوابیدن عزیزوم!!
  اما خارج از شوخی،توی یه مقاله خوندم که سعی کنیم موقع خواب فقط به خاطرات و اتفاقاته خوبی که داشتیم فکر کنیم و خودمون رو دوباره توی اون خاطرات مجسم کنیم و خیلی کنجکاوانه اون خاطرات رو مرور کنیم.
  درضمن تبریک به سایته باحالتون و ممنون که وقت میذارین، تشکر.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. ممنون از پیشنهادتون و مرسی که با ما همراه هستید.

 133. profile-placeholder شاهین گفت:

  سلام میترا خانم ! من زیاد می خوابم چکار کنم کمتر بخوابم صبحها معمولا با بیحالی از خواب بیدار میشود و نمیتوانم زودتر از معمول بیدار شوم. سنم ۵۱ ساله

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. راستش در این مورد اطلاعات دقیقی ندارم. اما سعی می‌کنیم در مقالات آینده به راهکارهایی برای کنترل خواب زیاد و شادابی بعد از بیدار شدن بپردازیم.

 134. profile-placeholder حسن گفت:

  سلام بر سرکار خانم دانشور که زحمت کشیدن و این مقاله مفید گذاشتن و همچنین سلام بر دوستانی که وقت گذاشتن و این مقاله را مطالعه کردند درخصوص راحت بخواب رفتن اگر دوستان صبح تا عصر سرکار باشند و با عشق مشغول به کار باشند و تمام روز را فعالیت نمایند دیگه مشکل بیخوابی ندارند که بخواهند یوگا وتمرین زود خوابیدن کنند. تلاش روز استراحت شب درپی دارد و استراحت روز بیخوابی شب در پی دارد و بیخوابی شب درواقع تلف شدن اوقات مفید واز دست دادن فرصت های زندگیت.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. مرسی از لطفتون و ممنون باید توضیحات مفیدی که دادید. موفق باشید.

 135. profile-placeholder حمیدرضا گفت:

  از بس کامنتا زیاده تا من همشو بخونم تا اخر خوابم گرفت…
  یادم باشه هروقت خوابم نمیبره بیام تو این سایت کامنت بخونم! D:

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   راهکارتون بسیار خلاقانه و عالیه! موفق باشید.

 136. profile-placeholder مصطفی گفت:

  جالب بود
  خیلی از موارد فوق رو امتحان نکرده بودم
  به امتحانش می ارزه☺

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. امیدوارم راهکارها براتون مفید باشه.

 137. profile-placeholder حسن گفت:

  بعضا صدای ساعت دیواری هم مزاحم خواب میشود که با خارج کرودن باطری ساعت میتونیم کمک در به خواب رفتن خود کنیم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   کاملا با شما موافق هستم. ممنون که با ما همراه هستید.

 138. profile-placeholder مریم گفت:

  شما خیلی خانم با حوصله ای هستین 😊 معلومه کارتونو دوس دارین براتون آرزوی موفقیت بیشتر دارم .

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. شما هم موفق باشید.

 139. profile-placeholder محمد رضا گفت:

  مطلب جالبی بود
  من به محضی که به درس فکر میکنم بیهوش میشم چه برسه بخوام کتاب بخونم 😄
  اما یجا هم خونده بودم نوشته بود که فقط بدن را بدون حرکت نگه داریم و این مورد برای من جواب داد

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. مرسی که راهکار جدیدی که پیشنهاد دادید.

 140. profile-placeholder zizi گفت:

  من وقتی خوابم نمیبره با صدایه تیک و تاکه ساعت چشامو بازو بسته میکنم.شما هم اینکارو بکنیدتو حداکثر یه دقیقه خوابتون میبره

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از راهکار پیشنهادیتون.

 141. profile-placeholder علی گفت:

  من نیم ساعت طول میکشه تا بخسبم
  ولی روش شما دوساعت طول میکشه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   شاید اینکه گفتیم ترفندهایی برای اینکه زیر ۳۰ ثانیه خوابتون ببره، اغراق‌آمیز بوده، اما اینکه شما می‌گید این راهکارها ۲ ساعت طول می‌کشن هم به نظر کمی اغراقه. قرار نیست همه‌ی کارها رو با هم انجام بدید و البته خیلی از راهکارها صرفا مربوط به قبل از خواب نیستن و با تغییر سبک زندگی ارتباط دارند. موفق باشید.

 142. profile-placeholder مهدی گفت:

  سلام
  تشکر بابت وقتی که گذاشتین برای ما
  آیا رابطه ای بین کم بودن سطح تستوسترون خون آقایان و پایین اومدن کیفیت خواب هستش؟

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. خواهش می‌کنم. با جستجوی مختصری که در اینترنت داشتم، ظاهرا رابطه‌ی تستوسترون و خواب دو طرفه است. یعنی از طرفی کمبود خواب و انواع اختلالات خواب مثل بی‌کیفیتی خواب باعث کاهش سطح تستوسترون میشن و از طرف دیگه، وقتی تستوسترون پایین میاد، کیفیت خواب هم کم میشه.

 143. profile-placeholder matrix گفت:

  من یه روش میگم یعنی توی صدم ثانیه خوابتون میبره اونم اینه که کتاب فیزیک پیش دانشگاهی یکی از کتابای تستشو تهیه کنید همین که یه سوال رو خوندین یکم خواب الود میشین بعد که رفتین جوابشو ببنید خوابتون درحد مرگ میشه و در صدم ثانیه می خوابید 🙂

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از راهکار جالبتون.

 144. profile-placeholder مصطفی گفت:

  من که شیفت شب باید بیدار باشم صبح هم که میام خونه درجا خوابم می بره

 145. profile-placeholder حسن گفت:

  نه خوب نبود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   متاسفم که مقاله براتون مفید نبوده، اما امیدوارم مقالات دیگه‌ی سایت یا مقالات آتی در این زمینه رضایتتون رو جلب کنه. موفق باشید.

 146. profile-placeholder عباس گفت:

  علت اصلي بي خوابي در اكثر ماها داشتن دغدغه ي حل نشدس
  اين راه حل بيشتر شبيه جك هست
  وقتي راهي براي دغدغه هامون پيدا شه مث بچه شيرخوار خوابمون مي بره

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   با شما موافقم که درگیر بودن ذهن بسیار در بی‌خوابی مؤثره. موفق باشید.

 147. profile-placeholder ali گفت:

  thanks Mrs Daneshvar your suggestion was effective.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   you’re welcome. good luck

 148. profile-placeholder آیلین گفت:

  تعداد کامنتها نشان میدهد که خواب تقریبا تبدیل به یک بحران در عصر حاضر شده است.
  وسایل الکتریکی، دغدغه نان، آینده مبهم و انسانی که فقط برده سرمایه داری شده است همگی در بیخوابی موثرند. و خود من دربدر دنبال راهی که بخوابم و نمیتوانم.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. کاملا با شما موافقم. امیدوارم شما هم راهکار مناسب برای خودتون رو پیدا کنید. موفق باشید.

 149. profile-placeholder رزا توسلي گفت:

  به يك صفحه سفيد فكر كنيد خيلي زود خوابتون ميبره

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   مرسی که راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 150. profile-placeholder فرهاد گفت:

  درود برشما. سپاس ازسخنان ارزشمندشمامهربانوی ایران.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از لطف شما. موفق باشید.

 151. profile-placeholder محمد رضا میرزایی گفت:

  سلام
  همه ی این راهکارها خوب هستند وما هم از شما به دلیل زحماتتان ممنونیم اما هر کدام از اینها بستگی به شخص استفاده کننده ودر عین حال ایمان شخص به کاری که میکند دارد.
  ضمنآ یک راهکاری هست که متاسفانه هیچ سایتی از اون نام نمیبره با اینکه چند منظوره است وآن خواندن نماز قضا میباشد
  اولین استفاده آن پرداخت بدهیهایمان به خداوند است ودومین وموثرترین استفاده ی آن خواب آلودگی بسیار است .حد اقل برای افراد مذهبی.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون از لطفتون. بنده هم موافقم که هر فرد راهکار مناسب رو باید انتخاب کنه و قطعا تمام راهکارها برای همه مناسب نیست. مرسی از راهکارهای پیشنهادیتون.

 152. profile-placeholder حافظ گفت:

  سلام ، معضل دیگه که معمولا مادانشجو ها باهاش درگیریم اینکه هر چه به سمت دی و یلدا نزدیک میشم وحشتناک خواب از چشمامون میباره ، نمیزاره صبح ها بعد بیدار شدن درس بخونیم ، کاش میشد در این موردهم یه راهکار خوب میاوردین ، کمک میکنه 😊😊 ممنون

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، چشم سعی می‌کنیم مقالات کاربردی هم برای دانشجویان داشته باشیم. موفق باشید.

 153. profile-placeholder آرش گفت:

  قهوه واقعا خوابو یه ۵ساعت عقب میندازه،از دیشب تاحالا نخابیدم البته واسه درس،الانم که میخام بخابم نمیتونم از بس قهوه خوردم،ولی کلا میگم یوگا میگن خیلی تاثیر داره،البته فقط شنیدم،اگه یه مطلب آموزشی بزارین تو سایتتوتون در مورد یوگا خیلی خوب میشه،باتشکر

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، چشم. سعی می‌کنیم در آینده مطالبی در مورد یوگا داشته باشیم.

 154. profile-placeholder فاطمه گفت:

  چقدر هم غلط املایی داشتم.معذرت میخوام😊

 155. profile-placeholder فاطمه گفت:

  من هروقت خوابم نمیبره گوشیمو روشن میکنم یکم باهاش باهاش کار میکنم مطلب مبخونم زود چشمام خسته میم گوشیو تا کنار میزارم خوابم میبره.شما هم امتحان کنید جواب میده.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   مرسی که راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 156. profile-placeholder پریسا گفت:

  سلام.اینا هیچکدوم فایده نداره.من سالهاست که خواب راحت ندارم.تا ۴ یا ۵ صبح بدترین اتفاقات ۲۷ سال زندگیم تو ذهنم مث یه فیلم مرور میشه و ذهنم به شددددت مشوش و درگیر میشه. هر راهی امتحان کردم فایده نداشته. بعدم که نمیدونم چطور خوابم برده ده ها بار کابوس میبینم و از خواب میپرم. درواقع خوابم زهرمار میشه. واقعا درمونده ام.

 157. profile-placeholder خدیجه گفت:

  سلام
  من شبهایی خوب میخوابم که به این فکر میکنم که هیچ لذتی بالاتر از خوابیدن و فراموش کردن مشکلات نیست

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   راهکار خوبی دارید و واقعا لذت خوابیدن بسیار زیاده. موفق باشید.

   1. profile-placeholder Ali tak گفت:

    سلام میترا جان خدا خیر بده شمارو من که شبا از بی خوابی دیوانه میشم بخدا تو روز هم نمی خابم چون از خواب روز بدم مياد ولی در این حال هم شب به سختی میخابم حالا ببينم با دستورات شما چطور ميشه

 158. profile-placeholder م.ر گفت:

  مطالب بسیار مفید و عالی، سپاسگذارم از شما خانم دانشور عزیز.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. موفق باشید.

 159. profile-placeholder Ze.m گفت:

  من همیشه سرمیزارم یه دیقه ای میرم اون دنیا. مشکل من پر خوابیه😐😐

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   شاید در آینده یه مطلب بذاریم که چطور بر تمایل به خواب زیاد و پرخوابی غلبه کنید 🙂

 160. profile-placeholder ابى گفت:

  خواب!!!!!!!!فك نكنم كسى تو دنيا مثه من باشه كه روزى ٤ ٥ ساعت غلت بخوره تو رختخاب اصلن نميتونم به اسونى بخابم حتا با قرص خاب.يه مرض بلا درمونه ٨ سالى ميشه اينجورم البته دلايله زيادى داشته اين بيخابى اما مهمترينش فك كردن بيش از حده

 161. profile-placeholder همایون گفت:

  هیچیک از راهکارهاتون واسه خوابیدن زیر ۳۰ ثانیه ممکن نیست
  قبل از خواب کتاب بخوانید منظورتون ۲۰ ثانیه کتاب خوندنه ؟
  ساعت مشخصی برای خوابیدن تنظیم کنید آیا همین کافیست ؟
  سایر گزینه ها نیز منطقی نیست
  والا ۱۰ تا قرص دیازپام هم قدرت ۳۰ ثانیه ای نداره

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   عبارت «۳۰ ثانیه» یک استعاره بوده و اصلا قرار نیست دقیقا هر کاری ۳۰ ثانیه طول بکشه. تجربه‌های افرادی که تا به حال برای همین مقاله کامنت گذاشتن، نشون داده که بعضی از راهکارها برای بعضی افراد مفید بوده. خوشحال میشیم اگر شما هم راهکارهای خودتون رو با ما در میون بذارید.

 162. profile-placeholder پویا گفت:

  کاملا مطالب خوبی بود

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از لطفتون.

 163. profile-placeholder بهرام گفت:

  باسلام من از اون بدخوابهای روزگار هستم هروقت تایم خوابم به هم میخوره مثلا بجای ساعت ۱۲شب ساعت ۲نصف شب بخوام بخوابم دیگه تمام شب عذاب میکشم که هیچ چند روز پشت سر هم بدخواب میشم وبعدش باید چند شب توساعت خاصی به رختخواب برم تا دوباره بتونم خواب خوبی داشته باشم وبه ریتم خواب حداقل درمورد خودم اعتقاد زیادی پیدا کرده ام

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   پس راهکار دوم برای شما به یک اصل مهم تبدیل شده و منم تقریبا همین طور هستم. موفق باشید.

 164. profile-placeholder امید گفت:

  میترا جون بد خوابی همش از استرسه فکر ادم که مشغول باشه خوابش نمیبره

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   بله، قطعا استرس تاثیر مهمی روی خواب داره.

 165. profile-placeholder مقدم گفت:

  سلام. من چشامو که میبندم یه صفحه سفید تصور میکنم و نمیذارم ذهنم به هیچ طرف دیگه ای بره.. و آروم آروم نفس عمیق میکشم.ـــ البته بشرطیکه روز نخوابیده باشم،سردم نباشه ،و هیچ نور و سر و صدایی نباشه…

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   مرسی که راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید

 166. profile-placeholder شماکه غریبه نیستید. گفت:

  سلام،تنها دلیل بی خوابی ،دغدغه فکری و استرس،واقعا مسئله مهمیه،من سی سالمه،شبا گوسفند میشمرم،خخخخخخ،چون طبیعتا همه ی اون راه ها رو رفتم،ولی خب ،کتاب خیلی خوب منو البته بعضی مواقع خواب میکنه،شما فکر کن فردا قراره خواستگار بیاد،مگه از استرس خوابت میبره?خخخخخخخ

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   باهاتون موافقم که دغدغه فکری و استرس می‌تونند در خواب اختلال ایجاد کنن. موفق باشید.

 167. profile-placeholder پارسا گفت:

  آخه قبل از خواب یوگا😓
  من نه تو هواى سرد میتونم بخوابم نه تو هوای گرم
  به نظر من نه هوا گرم باشه نه سرد😎

  1. profile-placeholder شهرام گفت:

   با تشکر از مطلبتون بسیار درست و مفید مطرح کردید . ما در کلاس ذن سال هاست از روش ذن استفاده میکنیم..در مورد دمای اتاق ۱۷ درجه ایدآل هست.در مورد شام ساعت ۱۸ بهترین زمان است . موفق باشید

   1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

    ممنون از شما بابت اطلاعاتی که با ما به اشتراک گذاشتید.

  2. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. این راهکارها پیشنهاد هستند و احتمالا همه‌شون برای تمام افراد کاربردی نیستند. مرسی از وقتی که گذاشتید و نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.

 168. profile-placeholder میلاد گفت:

  با سلام خیلی خوب بود ممنون میترا خانوم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام. ممنون از لطفتون.

 169. profile-placeholder fatemeh گفت:

  مطلب مفیدی بود ولی من تو فضای سرد و خنک کلا خوابم نمیبره . اون کامنته بود به این فکر کن که به هیچی فکر نمیکنی ؟ خیییلی جالب بود هنگیدم یه لحظه خخخخ

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید. قطعا همه‌ی راهکارها برای تمام افراد کاربردی نیست. موفق باشید.

 170. profile-placeholder خداییش گفت:

  خداییش خود شما امتحان کردین این رپش ها رو!

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   قطعا نه تمام راهکارها، ولی مورد ۲ رو کاملا رعایت می‌کنم و مورد ۱ وقتی خیلی بی‌خواب باشم بهم کمک می‌کنه.

 171. profile-placeholder بصیر گفت:

  آیا موسیقی با هندزفری برای خواب مضر هست؟

 172. profile-placeholder Amin گفت:

  سلام و تشکر
  من تا گرمم میشه خوابم میبره
  به حدی که صبح ها واسه راحت تر بیدار شدن دمای اتاق رو کم میکنم
  ولی با بقیه مطالب موافقم و اعمال میکنم
  همه مقاله یه طرف،کامنت قبلی هم یه طرف😂.مغزت نسوزه اینقد میپیچونیش

  1. profile-placeholder س گفت:

   منکه درست برعکس شمام

  2. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   مرسی که از تجربیاتتون به ما گفتید. موفق باشید.

 173. profile-placeholder بی نام گفت:

  سلام
  من بچه که بودم ۶-۷سالم بود شبا خوابم نمیبرد میگفتن به هیچی فکرنکن خوابت میبره و نکتش اینجا بود که نمیشد به هیچی فکر نکرد چون حتی اون لحظه که میخوای به هیچی فکر نکنی، داری فکر میکنی که به هیچی فکر نمیکنی.
  اون دوران گذشت تا چندسال پیش اتفاقی یادم افتاد و اومدم امتحانش کردم.. مداوم به این فکر کردم که به هیچی فکر نمیکنم و در عرض دو دقیقه خوابم برد. تو این سیستم مغز میگه خب اینکه داره فکرمیکنه که فکرنمیکنه ولی به هیچی فکرنمیکنه که فکرمیکنه و یه چیز درهمی میشه هنگ میکنه از کار میوفته خخخخخخ
  الانم چندسالی هست با همین روش سر میکنم و مغز بیچاره هرشب گیرپاچ میکنه میذاره بخوابیم. شما هم امتحان کنید.
  به صورت مداوم ۵دقیقه فکرکنید که به هیچی فکرنمیکنید.بعد چشماتونو بازمیکنید میبینید صبح شده.موفق باشید خخخخخ

  1. profile-placeholder سجاد گفت:

   واقعا واسه منم این همیشه سوال بود اون کسی که میگه به هیچی فک نکن چه منطقی داره؟؟

  2. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، تجربه‌ی جالبیه. باید امتحانش کنم.

 174. profile-placeholder Msed گفت:

  واقعا خنک بودن اتاق تاثیر ویژه ای داره. حداقل من خودم این رو امتحان کردم.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   مرسی که از تجربه‌تون در مورد راهکارها به ما گفتید. موفق باشید.

 175. profile-placeholder اسماعیل گفت:

  از شب های بعد تصمیم میگیرم امتحان کنم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   امیدوارم براتون کاربردی باشه. خوشحال میشیم بعدا تجربه‌تون رو در این مورد با ما در میون بذارید.

 176. profile-placeholder میثم گفت:

  مورد چهارم رو اگه دمای اتاق خنک باشه اصلا خوابم نمیبره و فقط توی گرما میتونم بخابم 😐

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   قطعا این راهکارها برای همه موثر نیستند و دقیقا مثل شما، گاهی برعکسش مفیده.

  2. profile-placeholder fatemeh گفت:

   اوهوووم به نظر من که اصلا تو اتاق سرد نمیشه خوابید

 177. profile-placeholder میلاد زالکانی گفت:

  این راهکارها عالین.ممنون از خانوم دانشور بخاطر این پست

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   شما لطف دارید. موفق باشید.

 178. profile-placeholder ئحمد خدادادی گفت:

  من از افغانستان میبینم سایت شمارو. خیلی مطالب جالبی داره. خواستم از شما تشکر کنم به خاطر معلومات ساده اما بسیار مفیدتون.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   باعث افتخاره که با ما همراه هستید. موفق باشید.

 179. profile-placeholder ناشناس گفت:

  خیلی مطالبتون خوب و آموزنده بود لطفا بازم ازین مطالب بذارین

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از لطفتون. چشم

 180. profile-placeholder nima گفت:

  جالب بود
  ممنون

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید.

 181. profile-placeholder مهدی گفت:

  ممنون از مطالب ارزشمندتون،موفق باشید.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده. شما هم موفق باشید.

 182. profile-placeholder زینب گفت:

  سلام ممنونم . برامن ک کلا عادت دارم سرم میره رو بالشت خوابم ببره جالبه ، چون همه این خصوصیاتو دارم ولی تا به حال بهش فک نکرده بودم ک دلیلش اینچیزاست. بازم مرسی

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از شما که با ما همراه هستید.

  2. profile-placeholder سج گفت:

   خوشبحالت دادا خدایی

 183. profile-placeholder هادی گفت:

  ممنون
  بابت مقاله
  بعضی مواقع واقعا برای یه خواب راحت جون به لب میشم تا بخوابم
  اگه ممکنه یه مطلب رو هم درباره خواب زدگی و راه مقابله با اون بزارید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام،
   چشم. سعی می‌کنیم در مطالب بعدی به این موضوع هم بپردازیم.

 184. profile-placeholder nader_b گفت:

  سلام و خسته نباشید و سپاس از مطالب اموزنده و مختصر و مفیدتان

 185. profile-placeholder nader_b گفت:

  سلام و عرض ادب و خسته نباشید به شما که این مطالب ارزنده و مهم رو تحقیق و بیان کردین خیلی خیلی عالی بودن و تمام تلاشم رو میکنم تا از این مطالب استفاده ای کرده باشم با سپاس و درود بیکران به خانم دانشور عزیز

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از لطفتون. موفق باشید.

 186. profile-placeholder Majid گفت:

  سلام
  خواب بردن انسان در سرشب یا حداقل زمان عرفی آن بستگی بسیار شدیدی به مقدار حجم کار بدنی و فکری ای داره که شما در طول اون روز انجام دادید, فقط یک سؤال: هم تجربه خودم و هم افراد نوعی جامعه به این بوده که موقع خوابیدن نگاه کردن به صفحه گوشی لپ تاپ و… ذهن رو دچار پریشونی و بی خوابی میکنه,
  این حالت قطعا از نظر علمی دلیلی داره که میتونه بیان بشه
  ممنون

 187. profile-placeholder وحید گفت:

  اخه من موندم یعنی چی داروی بیهوشی هم بزنن یک دیقه طول میکشه
  ینی چی اخه
  ما چه فکری میکنیم در مئرد هم…!!!

  1. profile-placeholder وحید گفت:

   سطر اخر در (مورد)بود که اشتباه تایپ شد ولی در کل از مسبب این وبلاگ تشکر میکنم

  2. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون که وقت گذاشتید و نظرتون رو با ما در میون گذاشتید
   این چه حرفیه، هیچوقت قصد جسارت نداشتیم خدای نکرده، ۳۰ ثانیه می تونه به معنی واقعی کلمه نباشه، و استعاره از اینه که خیلی سریع خوابتون می بره. و می تونه به همون اندازه برای افرادی که دیر خوابشون می بره مفید واقع بشه.

   سپاس که با ما همراه هستید

 188. profile-placeholder وحید گفت:

  خداییش باحال بود …
  رکورد رو داش یوسف زد با بیست ثانیه
  نبوووووود ۱۰ ثانیه
  من زیر ۱۰ ثانیه دارم ولی نمیگم که رقابت باقی بمونه خخخخخ

  1. profile-placeholder زینب گفت:

   مال من به ثانیه نمیکشه

 189. profile-placeholder س گفت:

  باسلام وتشکرخدمت شما سرکارخانم دانشور
  مطالب شما بسیارجالب ومفیدبود فقط یک سوالی برای من پیش آمد که خنک بودن اتاق مربوط به فصل سرد سال است ویا گرم سال .ولی چون اشاره به پنکه شده احتمالا فصل گرم سال می باشد.یک راه حل هم بنده اشاره می کنم خواندن سوره ها ودعاهایی که قبل ازخواب دراسلام اشاره شده است -خواندن سوره توحید ۳ بار -آیت الکرسی وسایرموارد………

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون که با ماه همراه هستید و راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 190. profile-placeholder جواد گفت:

  سلام-خسته نباشید.میخوام یوگا رو تمرین یا در واقع شروع کنم اگه میشه با معرفی کردن کتاب یا فایل های pdfمربوط به ان منو راهنمایی کنید.ممنون میشم به ایمیلم ارسال کنید.به طور اتفاقی سایت تونو دیدم واقعا عالی هستش.تبریک میگم بهتون

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالیم که با ما همراه هستید.

 191. profile-placeholder بهار سادات گفت:

  عرض سلام و ادب … ممنون از مطالب خوبتون … سالهاست که تقریبا همه ی این کارها رو انجام میدم ولی بازم خواب با کیفیتی ندارم … در بهترین شرایط حتی اگه زود خوابم ببره سر سه ساعت بیدارم … بعد از گذشت سه ساعت بیدار میشم و نیم ساعت بعد دوباره میخوابم و این اتفاق هر یه ساعت تکرار میشه … واسه همین صبحها خیلی خسته بیدار میشم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، امیدوارم بتونیم مطلبی در مورد بالا بردن کیفیت خواب هم داشته باشیم تا شاید کمکی براتون باشه. موفق باشید.

  2. profile-placeholder بهنام گفت:

   با سلام راهکار اینه که فعالیت روزانه خودتون رو بیشتر کنید و دیرتر از همیشه به رخت خواب برید. ضمنا خواندن کتاب هم قطعا مفیده

 192. profile-placeholder شهریاری گفت:

  بسیار مطلب فاخر و ارزشمندی بود احسنت

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خیلی لطف دارید.

 193. profile-placeholder امیر گفت:

  سلام، إن شاءالله شما در املای کلمات دقت بیشتری داشته باشید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنون میشم اگر اشتباهی هست بفرمایید که تصحیح کنیم.

 194. profile-placeholder tayyeb گفت:

  خیلی خوب بود ، بعضی از این کارها رو همیشه انجام میدم تا خوابم ببره . ممنون از مطالبتون .

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خواهش می‌کنم. موفق باشید.

 195. profile-placeholder Lord asadi گفت:

  سلام این ها واقعا ساده بود؟؟؟؟!!!

  بعضی از اسان هایش را انجام دادم ممنون

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خیلی هم سخت نبودن!
   خوشحالم که حداقل بعضیاش به کارتون اومد.

 196. profile-placeholder مهدی گفت:

  ممنون ، مفید بود…

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که براتون مفید بوده.

 197. profile-placeholder وحید گفت:

  توی روز نخواب
  ده دقیقه تا ۳۰ دقیقه روزانه ورزش کن
  ساعت خوابیدن و بیدار شدن رو تنظیم کن
  به همین سادگی

 198. profile-placeholder وحید گفت:

  یکم ورزش توی روز ، تنظیم زمان خوابیدن و بیدار شدن و نخوابیدن وسط روز …
  روش من اینه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از به اشتراک گذاشتن روش‌هاتون.

 199. profile-placeholder سجاد گفت:

  والله هر کسی این حجم کار قبل از خواب انجام بده زیر ۳۰ ثانیه خوابش میبره ^___^

 200. profile-placeholder محمد گفت:

  نفس آروم کشیدن خیلی تاثیر داره من انجام میدم و تو چندثانیه به آرامش میرسم ممنون از مطلبتون

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از شما که راهکارتون رو با ما در میون گذاشتید.

 201. profile-placeholder رضا ارجمند گفت:

  بسيار عالي

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید.

 202. profile-placeholder رضا ارجمند گفت:

  اين راه كار هارو انجام دادم اثر داشت ممنون از شما

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   باعث خوشحالیه که براتون کاربردی بوده. موفق باشید.

 203. profile-placeholder CR7 گفت:

  بدبخت سربازها و ماها که دانشجوی خوابگاهی اونم با هم اتاقی های بعد اونم خوابگاه بی کیفیت که خواب نداریم
  اونجا قدر خونه رو میدونیم و با بدترین شرایط خونه هم میسازیم

 204. profile-placeholder تونی گفت:

  راه حل اول خیلی نادرسته ، چون اگه با کتاب خوندن خودتون رو به خوابیدن عادت بدید بعدا هر وقت یه کتاب سخت رو بخواید بخونید خوابتون میبره !

 205. profile-placeholder * گفت:

  من یک ساعت وول می خورم تا خوابم ببره

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ایشالله که با استفاده از این راه حل‌ها راحتتر خوابتون ببره 🙂

   1. profile-placeholder تأیید گفت:

    چرا میگی ایشاالله؟
    میدونی چقدر معنیشو عوض میکنی.بگو ان شا الله چون اینجور درسته. اگه انشا رو سر هم بنویسی هم غلطه و معاذالله معنیش هم خطرناک میشه
    بهتره کمی تو نوشتن و تایپ کردن دقت کنیم

    1. profile-placeholder محسن گفت:

     «ایشالا» یک کلمه فارسی هست و همینطور که در محاوره گفته میشه واسه کامنت گذاشتن هم نوشته میشه. کلمه دکتر هم تو زبان اصلیش داکتر هست ولی ما میگیم دکتر و مثالهای دیگه.

 206. profile-placeholder محمدمهدی یسایی گفت:

  سلام بسیارعالی بود به نکات مهمی اشاره کرده بودید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   لطف دارید.

 207. profile-placeholder محمدرضا گفت:

  با تشکر از مطلب مفیدتون
  در مورد ۹، چراغ آبی نیست بلکه نور آبی است؛ البته تا جایی که بنده اطلاع دارم و مطالعه داشتم.
  هر نمایشگری یک هاله ی آبی داره که روی مغز تاثیراتی میزاره که باعث اختلالات در خواب میشه و بهتره که قبل از خواب این نور نباشه. 🙂

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از شما بابت توضیح‌تون. تصحیح شد.

   1. profile-placeholder محمدرضا گفت:

    خواهشمندم

 208. profile-placeholder حبیب گفت:

  من مشکل خواب ندارم اما جذابیت مطلب وادارم کرد تا آخرش رو بخونم. سپاسگزارم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خوشحالم که از مقاله لذت بردید.

 209. profile-placeholder ngr گفت:

  مرسی از زحماتتون
  از این خوشحالم که تنها مشکلی که ندارم مشکل خوابه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خواهش میکنم. ایشالله که همیشه خوابتون راحت باشه.

 210. profile-placeholder احمد گفت:

  خیلی ممنون از سایت خوبتون واقعا عالیه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   مرسی از شما که با ما همراه هستید.

 211. profile-placeholder امیر گفت:

  برای اینکه ۳۰ ثانیه ای خوابم ببره قبلش برم کتاب بخونم ….
  بابا تو دیگه کی هستی دانشمند .

 212. profile-placeholder مهدی گفت:

  عزیزم اینها کدومش توی سی ثانیه جواب میده

 213. profile-placeholder جابر سهیدی فر گفت:

  بعضی ها تن صدایشان خیلی معمولیست اما سخن که میگویند ,در جادوی کلامشان غرق میشوی…
  سلام.براتون ارزوی موفقیت میکنم.👏

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، شما هم موفق باشید.

 214. profile-placeholder محمد گفت:

  ممنون از سایت خوبتون.
  منکه فرصتی برای کتاب خوندن این توضیحاتی که دادین ندارم سر رو بالش میزارم میخوابم 😉

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از شما که با ما همراه هستید.

 215. profile-placeholder بهرام گفت:

  مرسی جالب بود. من هر روز به این سایت سر میزنم

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از لطفتون. خوشحالم که مطالب سایت براتون مفید بوده.

 216. profile-placeholder کامبیز گفت:

  مرسی از سایت مفیدتون گذاشتمتون تو بوکمارک
  مرسی

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   خیلی خوشحالم که به جمع «چطوری‌ها» پیوستید.

 217. profile-placeholder مرتضی گفت:

  بسیار عالی بود. بسیار سایت خوب و مفیدی دارید.
  برای نویسنده این مطلب خوب و کل مجموعه سایت آرزوی موفقیت می نمایم.
  ارادتمند

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   ممنون از لطفتون. شما هم موفق باشید

 218. profile-placeholder محمد کشاورز گفت:

  سلام به چطوری های عزیز

  من اخیرا به این جمع پیوستم و چون مطالب گزیده و کاربردی هستن از خوانندگان پر و پاقرص این وبسایت هستم و هر روز لینک مطالب جدید رو جهت اعضای کانال تلگرامم میزارم .. بابت زحماتتون ممنون

  خب .. راجع به خواب سریع من یه دستورالعمل تست شده دارم که خیلی خوب جواب گرفتم ، در کنار اینکه گزینه دوری گذیدن از لوازم الکترونیک خیلی تاثیرگذار هست ، جدای از این موضوع من بمحض ورود به تختم سعی میکنم یه هیچ چیز فکر نکنم و کمتر از یک دقیقه بخواب میرم .. البته کمی سخته اوایل ولی بعد بطور ناخودآگاه انجام میشه .. و حتی باعث شده از تایم های خیلی کوتاه بین کار هم استفاده کنم و یه خواب مفید داشته باشم که در حکم یه ریستارت سیستم رو داره .. موفق باشید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خیلی خوشحالیم که با ما همراه شدید. ممنون از دستورالعمل خوبتون.

 219. profile-placeholder مهدی گفت:

  دوستان عزیز بهترین راه برای اینکه سریع بخوابید اینه که به مسائل چالشی و پرسش و پاسخ برانگیز فکر نکنید. بطور مثال به عشقتان یا مسائل لذت برانگیز فکر کنید.

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   مرسی از پیشنهادتون

 220. profile-placeholder امید گفت:

  سلام
  ممنون
  فقط فکر کنم همه این کارها سه تا چهار ساعت وقت می بره بذای اون ۳۰ ثانیه

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، امتحانش ضرری نداره،‌ شاید یکم بیشتر از ۳۰ ثانیه و خیلی کمتر از سه چهار ساعت طول بکشه.

 221. profile-placeholder یوسف شرقی گفت:

  با سلام تازه با سایت شما اشنا شدم عالی بود
  منم یک راه کار برای خوابیدن دارم و اون اینه که کارهایی رو که از صبح انجام دادین تا شب دونه دونه به هنگام خوابیدن به یاد بیاوریید مثلا اول از رختخواب بیدار شدید بعد لباس پوشیدید بعد دست و صورتتون و شستید و الی اخر در کمتر از ۲۰ ثانیه کنترل افکارتون از دستتون میره و به خواب میریید

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، ممنونم از اینکه تجربیاتتون رو با ما به اشتراک گذاشتید

 222. بسیار نکات خوبی بودند. ممنون از خانم دانشور
  برای شخص من بهترین شیوه‌ی به خواب رفتن سریع، اینِ که تصور کنم «مجبورم» شب رو بیدار بمونم. مثلا فردا امتحان دارم و باید آماده بشم، یا باید کارهای عقب‌افتاده رو انجام بدم. زیر ۳۰ ثانیه خوابم می‌بره!

  1. میترا دانشور میترا دانشور گفت:

   سلام، خوشحالم که براتون مفید بود. راهکار شما هم عالیه، چون دقیقا برای منم همین اتفاق میفته.

   1. profile-placeholder omid گفت:

    یه راهی هم برا من بگید که دیر تر خوابم ببره .

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان