۱۰ عادت بد که باید از برنامه روزانه‌تان حذف کنید

۱۰ عادت بد که باید از برنامه روزانه‌تان حذف کنید
امتیاز مطلب: ٩٦%
96

بسیاری از ما در طول روز، کارهای بیهوده‌ی زیادی انجام می‌دهیم که مانع از موفقیت و استفاده‌ی بهینه از زمان و توانایی‌های ما می‌شوند. برای اینکه افراد موفقی باشیم و از توانایی‌های‌مان نهایت استفاده را ببریم، باید این عادت‌های بد را کنار بگذاریم و سعی کنیم، بهره‌وری خود را افزایش دهیم. وقتی سخن از بهره‌وری پیش می‌آید، چیزهای به ظاهر جزئی، می‌توانند تفاوت زیادی ایجاد کنند. با دقت بیشتر، متوجه می‌شویم که عادت‌هایی که ظاهرا بی‌اهمیت هستند، می‌توانند تاثیر زیادی بر موفقیت‌های کوچک یا حتی بزرگ ما داشته باشند و ما می‌توانیم با حذف این عادت‌های بد، به زیان رساندن به خودمان پایان دهیم. در اینجا به بیان ۱۰ عادت بدِ رایجی می‌پردازیم که باید از برنامه‌ روزانه‌ ما حذف شوند.


مقاله مرتبط: ۱۳ عادت بدی که بهره‌وری را پایین می‌آورد

می‌توانید برای آشنایی با این عادات به جای خواندن این نوشته، ویدیوی زیر را نیز ببینید.

شخصیت شما، نتیجه‌ی مجموعه‌ای از عادت‌های شماست. وقتی اجازه می‌دهید تا عادت‌های بد قدرت بگیرند، این عادت‌ها به شکل موانعی در مسیر موفقیت شما قرار می‌گیرند. چالش اصلی اینجاست که عادت‌های بد، موذی هستند و به آرامی در وجود شما ریشه می‌کنند، تا جایی که حتی متوجه زیانی که به شما می‌رسانند نیز نمی‌شوید.

زنجیرهای عادت، آنقدر سبک هستند که آنها را حس نمی‌کنید تا زمانی‌که به اندازه‌ای سنگین می‌شوند که دیگر نمی‌توانید آنها را پاره کنید

عادت‌های بد را از برنامه روزانه خود حذف کنید.

کنار گذاشتن عادت‌های بد، نیازمند میزان بالایی از خودکنترلی (self-control) است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که رسیدن به خودکنترلی، ارزش تلاش کردن را دارد، زیرا نقش بزرگی در دستیابی به موفقیت دارد. روانشناسان دانشگاه پنسیلوانیا، آنجلا داک‌ورث (Angela Duckworth) و مارتین سلیگمن (Martin Seligman)، مطالعه‌ای انجام دادند که در آن، ضریب هوشی و میزان خودکنترلیِ دانشجویان را در بدو ورودشان به دانشگاه، اندازه‌گیری کردند. ۴ سال بعد، با مشاهده‌ی معدل نمرات آن دانشجویان دریافتند که خودکنترلی، ۲ برابرِ ضریب هوشی، در بالا بودنِ معدل نمرات، اهمیت دارد.

خودکنترلیِ لازم برای شکل‌گیری عادت‌های خوب (و حذف عادت‌های بد)، به صورت پایه و اساسی برای اخلاق کاری خوب و بهره‌وری بالا عمل می‌کند. خودکنترلی مانند عضله‌ای است که برای ساختن آن، باید آن را ورزش بدهید. شما می‌توانید با حذف عادت‌های بد زیر، عضله‌ی خودکنترلی خود را قوی کنید:

۱. استفاده از تلفن، تبلت یا رایانه در رختخواب

عادت استفاده از تلفن، تبلت یا رایانه در رختخواب را از برنامه روزانه خود حذف کنید.

اولین عادت بدی که برنامه روزانه ما را تحت الشعاع قرار می‌دهد استفاده از تلفن، تبلت یا رایانه در رختخواب است. این عادت مهمی است و بیشتر افراد حتی متوجه نمی‌شوند این کار، به خواب و بهره‌وری آنها صدمه می‌زند. نور آبی دارایِ طول موج کوتاه، نقش مهمی در خلق و خو، سطح انرژی و کیفیت خواب ایفا می‌کند. نور خورشید در هنگام صبح، دارای مقادیر زیادی از این نور آبی است. وقتی چشم‌های شما، به صورت مستقیم در معرض این نور آبی قرار می‌گیرد، این نور تولید هورمون خواب‌آورِ ملاتونین را متوقف کرده و احساس هوشیاری را در شما ایجاد می‌کند. در بعدازظهر، اشعه‌های خورشید، فاقد نور آبی هستند که موجب می‌شود بدن شما ملاتونین تولید کند و به تدریج، احساس خواب‌آلودگی کنید. در هنگام شب، مغز شما انتظار وجودِ هیچ نور آبی‌ای را ندارد و نسبت به این نور، بسیار حساس می‌شود.

بیشتر دستگاه‌های مورد علاقه‌ی ما در هنگام شب (مانند لپ‌تاپ، تبلت و گوشی‌های تلفن همراه)، نور آبی با طول موج کوتاه را به شدت و درست در مقابل چهره‌ی ما منتشر می‌کنند. قرار گرفتن در معرض این نور، تولید ملاتونین را مختل کرده و موجب اختلال در توانایی شما در به خواب رفتن و همچنین، کاهش کیفیت خواب می‌شود. همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم، خواب شبانه‌ی نامطلوب، تاثیرات بسیار زیان‌آوری دارد. بهترین کار، پرهیز از استفاده از این دستگاه‌ها پس از شام است (برای بیشتر افراد، تماشای تلویزیون اشکالی ندارد، البته به شرطی که به اندازه‌ی کافی از آن فاصله گرفته باشید).

۲. گشت و گذار ناگهانی و بی‌موقع در اینترنت

عادت گشت و گذار ناگهانی و بی‌موقع در اینترنت را از برنامه روزانه خود حذف کنید.

پیش از آنکه بتوانید به طور کامل در کاری غرق شوید، باید ۱۵ دقیقه‌ی پی‌در‌پی، بر آن کار تمرکز کنید. پس از این ۱۵ دقیقه، وارد حالت اشتیاق و هیجانِ افزایش بهره‌وری می‌شوید که در روانشناسی به آن حالت فلو (flow) گفته می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده است که بهره‌وری افراد در حالت فلو، ۵ برابر بیشتر از حالت عادی است. وقتی ناگهان به سرتان می‌زند که اخبار، فیس‌بوک، نتیجه‌ی یک مسابقه‌ی ورزشی یا چیز دیگری را مشاهده کنید و کاری که انجام می‌دادید را رها می‌کنید، این مسئله موجب می‌شود تا از حالت فلو خارج شوید. یعنی باید ۱۵ دقیقه‌ی دیگر، تمرکز پیوسته را تجربه کنید تا دوباره بتوانید به حالت فلو وارد شوید. اگر بارها کارتان را رها کنید و دوباره به سراغ آن برگردید، در تمام طول روز، حالت فلو را تجربه نخواهید کرد.


مقاله مرتبط: نشانه‌های اعتیاد به اینترنت و راه درمان آن

۳. نگاه کردن به گوشی در طول گفتگو

نگاه کردن به گوشی در طول گفتگو را از برنامه روزانه خود حذف کنید.

هیچ چیز به اندازه‌ی خواندن یک پیامک یا حتی نگاهی سریع به گوشی همراه در وسط گفتگو، دیگران را ناراحت نمی‌کند. وقتی در حال گفتگو با دیگران هستید، تمام انرژی‌تان را بر روی آن متمرکز کنید. وقتی خود را در گفتگویی غرق می‌کنید، متوجه می‌شوید که آن گفتگو، لذت‌بخش‌تر و موثرتر می‌شود.

۴. خواندنِ بلافاصله‌ی پیام‌ها

چهارمین عادت بدی که برنامه روزانه ما را تحت الشعاع قرار می‌دهد، خواندنِ بلافاصله‌ی پیام‌ها و وقت گذاشتن برای آنهاست. خواندن بلافاصله‌ی پیام‌ها، کابوسی برای بهره‌وری به شمار می‌رود. بررسی‌ها نشان داده‌اند که اگر هر زمان که گوشی همراه یا ایمیل‌تان به صدا درمی‌آید، به سرعت به سراغ آن بروید، بهره‌وری شما کاهش یابد. شاید احساس کنید که اگر هر زمان که پیامی به گوشی همراه‌تان ارسال می‌شود یا ایمیلی به صندوق ورودی‌تان وارد می‌شود، بلافاصله از آن مطلع شوید، بهره‌وری شما افزایش می‌یابد، ولی در واقع اینطور نیست. به جای خواندن فوری پیام‌هایی که دریافت می‌کنید، تمام ایمیل‌ها و پیامک‌های‌تان را در زمان‌هایی تعیین شده بررسی کنید (مثلا هر ساعت، یک بار به ایمیل‌های‌تان پاسخ بدهید). این روش موثر و اثبات‌شده‌ای برای کار کردن است.


مقاله مرتبط: برنامه روزانه انسانهای موفق چگونه است؟

۵. «بله» گفتن در زمانی که باید «نه» بگویید

بی‌درنگ «بله» گفتن را از برنامه روزانه خود حذف کنید.

مطالعه‌ای انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو نشان می‌دهد که هر چه گفتنِ نه، برای شما سخت‌تر باشد، احتمال اینکه به استرس، فرسودگی جسمی و ذهنی و حتی افسردگی (که موجب تضعیف خودکنترلی می‌شوند) دچار شوید نیز بیشتر خواهد بود. در واقع نه گفتن، برای بسیاری از افراد چالش اصلی رسیدن به خودکنترلی است. «نه» واژه‌ای قدرتمند است که نباید از استفاده از آن هراسی داشته باشید. افرادِ دارای هوش هیجانی بالا، در زمان نه گفتن، از عباراتی مانند «فکر نمی‌کنم بتوانم» یا «مطمئن نیستم بتوانم» استفاده نمی‌کنند. نه گفتن به انجامِ وظیفه‌ای جدید، موجب محترم شمردنِ وظایف فعلی شما شده و به شما امکان می‌دهد تا آنها را با موفقیت انجام دهید. به خودتان یادآوری کنید که نه گفتن، نشانه‌ای از خودکنترلی است که با جلوگیری از اثراتِ منفیِ انجامِ وظایف و تعهدات بیش از حد، در آینده خودکنترلی شما را افزایش می‌دهد.

۶. فکر کردن به افراد سمی

فکر کردن به افراد سمی که شما را ناراحت می‌کنند را از برنامه روزانه خود حذف کنید.

همیشه افرادی سمی وجود دارند که به شکلی شما را ناراحت و عصبانی می‌کنند. به جای فکر کردن در مورد همکار یا فردی که خون شما را به جوش می‌آورد، سپاسگزار بودن برای شخص دیگری در زندگی‌تان را تمرین کنید. در زندگی شما افراد فراوانی وجود دارند که شایستگی توجه و فکر کردن را دارند و کاری که نباید انجام دهید، فکر کردن در مورد افراد بی‌ارزش است.


مقاله مرتبط: ۱۲ روش افراد موفق برای مقابله با آدم‌های سمی

۷. انجام دادن چند کار در طول جلسه

عادت انجام دادن چند کار همزمان در جلسه را از برنامه روزانه خود حذف کنید.

شما هرگز نباید به چیزی کم‌توجهی کنید، به ویژه اگر آن چیز، یک جلسه باشد. اگر آن جلسه به اندازه‌ای مهم نیست که لازم باشد به طور کامل به آن توجه داشته باشید، اصلا در آن شرکت نکنید، ولی اگر به اندازه‌ای مهم است که باید تمام توجه خود را به آن معطوف کنید، باید در طول جلسه، تمام کارهای دیگر را کنار بگذارید. انجام دادن چند کار در طول جلسات، وجود این احساس که فکر می‌کنید از سایر افرادِ حاضر در جلسه مهم‌تر هستید، به شما لطمه می‌زند.

۸. سخن‌چینی کردن

سخن چینی را از برنامه روزانه خود حذف کنید تا به شما و اطرافیان‌تان لطمه نزند.

هشتمین عادت بدی که برنامه روزانه ما را تحت الشعاع قرار می‌دهد، وقت گذاشتن برای سخن‌چینی است. افراد سخن‌چین، از بیچارگی دیگران لذت می‌برند. شاید در ابتدا، سردرآوردن از خطاها و لغزش‌های شخصی یا حرفه‌ای دیگران جالب باشد، ولی با گذشت زمان، این کار خسته‌کننده شده و موجب می‌شود احساس شرمندگی کنید و به افراد دیگر نیز لطمه می‌زند. در اطراف شما نکات مثبت بسیاری وجود دارد و چیزهای زیادی را می‌توانید از افراد جالب یاد بگیرید، به جای آنکه وقت خود را با حرف زدن در مورد بیچارگی‌های دیگران تلف کنید.

«ذهن‌های بزرگ در مورد ایده‌ها صحبت می‌کنند، ذهن‌های متوسط در مورد رویدادها صحبت می‌کنند و ذهن‌های کوچک در مورد دیگران صحبت می‌کنند.» – اِلِنور روزولت

۹. اقدام نکردن تا زمانی که مطمئن شوید موفق می‌شوید

بیشتر نویسنده‌ها، ساعات بی‌شماری را صرف طوفان فکری در مورد کاراکترها و طرح داستان می‌کنند و حتی صفحات بسیاری را می‌نویسند که می‌دانند هرگز از آنها در کتاب خود استفاده نخواهند کرد. آنها به این دلیل این کار را انجام می‌دهند که می‌دانند ایده‌ها برای رشد کردن، نیاز به زمان دارند. ما ترجیح می‌دهیم در زمان شروع، حرکتی انجام ندهیم، زیرا می‌دانیم که ایده‌های‌مان عالی و بدون نقص نیستند و شاید آنچه تولید می‌کنیم، اصلا خوب نباشد. ولی اگر شروع نکنید و به ایده‌های‌تان زمان ندهید تا تکامل پیدا کنند، چگونه می‌توانید چیزی عالی را خلق کنید؟ رمان‌نویس، جودی پیکولت (Jodi Picoult)، اهمیت اجتناب از کمال‌گرایی را به خوبی در این جمله خلاصه می‌کند که:

«شما می‌توانید صفحه‌ای پر از اشکال را ویرایش کنید، ولی نمی‌توانید صفحه‌ای خالی را ویرایش کنید.»

۱۰. مقایسه کردن خود با دیگران

وقتی احساس لذت و رضایت در شما، از مقایسه‌ی خودتان با دیگران ناشی شود، شما دیگر صاحب شادی خود نخواهید بود. وقتی در مورد کاری که انجام داده‌اید احساس خوبی دارید، اجازه ندهید که عقاید یا دستاوردهای دیگران، این حس خوب را از شما بگیرد. درست است که نمی‌توانید نسبت به آنچه دیگران در مورد شما فکر می‌کنند، هیچ واکنشی نداشته باشید، ولی نباید خودتان را با دیگران مقایسه کنید؛ همیشه در مورد عقاید دیگران مقداری تردید داشته باشید. به این ترتیب، بدون توجه به اینکه دیگران چه فکری می‌کنند یا چه کاری انجام می‌دهند، ارزش شما در دیدِ خودتان، از درون خودتان سرچشمه می‌گیرد. صرف نظر از اینکه دیگران چه نظری در مورد شما دارند، یک مسئله قطعی وجود دارد و آن این است که شما هرگز به اندازه‌ای که دیگران می‌گویند، خوب یا بد نیستید.

کلام آخر

با تمرین خودکنترلی برای حذف این عادت‌های بد، می‌توانید به طور هم‌زمان، خودکنترلی را در خود تقویت کنید و به عادت‌های بدی که می‌توانند تاثیر مخربی بر حرفه‌ی شما داشته باشند، پایان دهید.

برگرفته از: entrepreneur.com

برچسب‌ها:
فاطمه زنگنه نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (82)

 1. profile-placeholder saba گفت:

  راستی یادم رفت ممنون از سایت خوبتون😊

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزاریم که نظرتون رو با ما در میون می‌گذارید. البته ترک کردن عادت شماره‌ی یک اهمیت زیادی داره چون نگاه کردن به صفحه‌ی پرنور گوشی موبایل و تبلت در تاریکی به بینایی آسیب می‌رسونه. به هر حال با کمی اراده و تلاش همه‌ی ما می‌تونیم عادت‌های بد خودمون رو کنار بگذاریم.
   موفق باشید

 2. profile-placeholder saba گفت:

  همین عادتای۱و۲من و از پا دراورده ولی نمیتونم ترک کنم…نمیشه دیگه چیکار کنم؟😮

 3. profile-placeholder ناشناس گفت:

  عالی بود مخصوصا مورد سوم گاهی منو فلج میکنه، طوری که اصلا کار اصلی رو فراموش میکنم.

 4. ریحانه طاهری ریحانه طاهری گفت:

  فوق العاده بود . بابت زحماتتون کمال تشکر رو دارم.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   از اظهار لطف و توجه شما بسیار سپاسگزارم.

 5. nastaran nastaran گفت:

  خیلی خوب بود ممنونم واقعا

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.
   با سپاس

 6. profile-placeholder نازنین گفت:

  من که خداروشکرهیچ کدوم روندارم بجزدومی

 7. profile-placeholder ترمه گفت:

  خیلی خوب بود

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سپاس از لطف و توجه شما.

 8. ali rza ali rza گفت:

  ممنون خیلی استفاده کردم

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله گذاشتید سپاسگزاریم و خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.

 9. profile-placeholder علی گفت:

  ممنون از این مقاله خوبتون! من واقعا کم پیش میاد یه مقاله رو تا انتها بتونم بخونم ولی انقدر مطالب این مثاله شامل حال من میشد که تا انتها با اشتیاق خوندم!

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزاریم و خوشحالیم که این مقاله براتون جالب بوده.

 10. profile-placeholder hassan گفت:

  Thank you so much. That was great.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   You’re welcome my dear friend

 11. profile-placeholder پیمان گفت:

  خیلی ممنونم از مقاله ی مفید و پرمحتواتون. سپاسگزارم

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   دوست عزیز، بسیار سپاسگزاریم که برای خوندن مقاله وقت گذاشتید و نظرتون رو بیان کردید.

 12. profile-placeholder کریم قربانزاده گفت:

  عالی بود…سپاس

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   ممنون دوست عزیز و موفق باشید.

 13. مجتبی فرزانه مجتبی فرزانه گفت:

  یک مسئله قطعی وجود دارد و آن این است که شما هرگز به اندازه‌ای که دیگران می‌گویند، خوب یا بد نیستید.
  ممنون از چطور

 14. profile-placeholder سرور گفت:

  ممنون مفید بود

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   سلام دوست عزیز. خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده.

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   ممنون دوست عزیز

 15. رضا رضا گفت:

  👣استادتونم اومد،🕪من همرو دارم به توان ۲ و یسری چیزا هم اضافه تر.😆

 16. profile-placeholder رضا گفت:

  سلام . من متاسفانه کارهای پراکنده زیادی رو انجام میدم و همین منو مشوش میکنه . و البته دوست دارم همیشه مشغول و پر کار و تاثیرگذار باشم

 17. profile-placeholder F.m گفت:

  خیلی ممنون از مطلبتون.من دارای هوش هیجانیام و واقعا به بعضی چیز ها نمیتونم نه نگم.مثلا دادن جزوه به دوستم.معمولا هم ناامیدم بخاطر همون مقایسه.ابدا خوشحالی هام پایدار نیستم.کنکوریم برای همین از ادامه راه خود به خود عقب میکشم.راستی گاهی اوقات کار هایی که ازشون خجالت میکشم و انجام دادمشون اینقد ریپیت میشه تا زمانی که مشتی به دیوار یا داد نزنم رها نمیکنن منو حواسمو از درسم پرت میکنن.پیشنهاد بدین چیکار کنم

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالیم که این مطلب تونسته نظر شما رو جلب کنه
   پیشنهاد می کنم نگاهی به این مقاله ها هم بندازید:
   http://chetor.com/?p=390
   http://chetor.com/?p=26581
   http://chetor.com/?p=30560
   http://chetor.com/?p=26251
   http://chetor.com/?p=22298

   امیدوارم خوندن این مقاله ها بتونه کمکی باشه واستون.
   باز هم با ما در ارتباط باشید

   1. profile-placeholder فرهنگ محمدیان گفت:

    ازتون خیلی خیلی ممنونم فکرم کامل آزاد شد.اجرتون با خدا خانم ناصری عزیز

 18. profile-placeholder parsa گفت:

  فوق العاده بود تشکر

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   ممنون، لطف دارید.

 19. profile-placeholder Ali گفت:

  سلام. واقعا عاالی ، کارآمد و مفید
  مرس از مطلبتون

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   خواهش میکنم. خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده.

 20. profile-placeholder انچارتد گفت:

  به انچارتد نمیرسه

  1. profile-placeholder سعید گفت:

   fan boy….fan boy everywhere

 21. profile-placeholder طاها گفت:

  خیلی خوب خیلی عالی چقد مطالب جالب و کاربردی تو این سایت هستش واقعا خسته نباشین

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   ممنون دوست عزیز. خیلی خوشحالیم که مطالب سایت برای شما مفیده بوده

 22. profile-placeholder هاشم گفت:

  سلام عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود

  1. فاطمه زنگنه فاطمه زنگنه گفت:

   خیلی ممنون از لطف و توجه شما

 23. profile-placeholder h.a گفت:

  Mn nemitonm shaba goshimo bar nadarm .vaghti ham pm miad nmitonm bi tafavot basham😭

 24. profile-placeholder فریده گفت:

  عالی بود واقعا لذت بردم، مطالب سایتتون فوق العادست.

 25. profile-placeholder مينا گفت:

  ممنون عالي بود

 26. profile-placeholder سید محمد گفت:

  باسلام خیلی ممنون چند مورد رامن داشتم وفکر می کردم خوب ودرست است ومشکلاتم هم روز بروز بیشتر میشد تصمیم گرفتم درترک انها بکوشم متشکرم یاعلی مدد

 27. profile-placeholder ابوالفضل گفت:

  عالی بود

 28. profile-placeholder ALEXIRAN گفت:

  دوستان عزیز سلام
  برای ایجاد انگیزه در خودتون کافیه به زندگینامه برخی از بزرگان توجه کنید
  مثلا میتونید کتاب های آقای تونی رابینز رو مطالعه کنید.
  به طور نمونه می تونم کتاب به سوی کامیابی ایشون رو توصیه کنم که زندگی نامه خودشون هم در این کتاب به تحریر در اومده…
  الگو برداری بهترین روش برای ترک عادت هاست و البته در کنارش عطش و عشق خواستن برای تغییر و سعه صدر و بردباری هم اصلی ترین چاشنی برای موفق شدنه…
  موفق و پیروز باشید…

 29. profile-placeholder حسام گفت:

  مطلب خوب است. تشکر. ای کاش بتوانم عمل کنم و از عادات بدی که دارم اجتناب کنم.
  بیشتر مطالب وضوح نظری دارند اما در عمل واقعاً اجرا کردنش دشوار است.

 30. profile-placeholder کرایتوس گفت:

  مطلب بسیار عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود…

 31. profile-placeholder babak گفت:

  هرچی فکرمیکنم میبینم این عادتها با زندگی همه ماها عجین شده وروز بروز هم بدتر وبرتر میشه به نظر من راه فراری نیست

  1. profile-placeholder سما گفت:

   راه فرار اینه که مطمین باشی میتونی خودتو از این وضعیت دربیاری.

   1. profile-placeholder babak گفت:

    درسته ولی تو این جامعه هیچ چیز در جایگاه خودش نیست وبرنامه ریزی کردن کار سختیه

 32. profile-placeholder امیر گفت:

  ای کاش قضاوت در مورد قضاوت کردن ها هم میگفتین
  خیلی از ماها برای خودمون وکیل و برای دیگران قاضی هستیم

 33. profile-placeholder حامد گفت:

  متشکرم
  بسیار عالی بود
  با امید به کارگیری این مطالب

 34. profile-placeholder سعید گفت:

  من برم بمیرم

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   خدا نکنه
   همه اینا با یه عزم جدی و کمی تلاش قابل حله

   1. profile-placeholder مرتضی قاسمی گفت:

    سلام خانم ناصری

 35. profile-placeholder یوسف گفت:

  فقط یک مورد

 36. profile-placeholder سید جلال گفت:

  بسیار عالی…دو مطلب هم به نظر بنده رسید .۱-خوبی هایی که به دیگران کرده ایم فراموش کنیم.۲- بدی ها را مد نظر داشته باشیم که دیگر تکرار نشود

 37. profile-placeholder مجتبی گفت:

  عالی بود
  احسنت

 38. profile-placeholder کاظم سخی زاده گفت:

  great advice, thank u
  wish u more succes sister

 39. profile-placeholder hamed گفت:

  تشکر, خیلی مفید بود

 40. profile-placeholder reza گفت:

  سرکا رخانم زنگنه از اینکه مطالبی رو عنوان میکنید که باعث کاهش استرسهای روزمره آدمها می شود ؛بیسار متشکریم

 41. profile-placeholder احمد گفت:

  ممنون بابت مطلب بسیار مفید، خود من شخصا هنگام خواب گوشی رو دستم میگیرم و اونقدر سرگرمش میشم که خواب از سرم میپره !! :)))

 42. profile-placeholder کارگزار بورس اوراق بهادار گفت:

  بسیار عالی بسیار خوب و دقیق- درود بر نویسنده نکته سنج

 43. profile-placeholder محسن تاجیک گفت:

  سلام ممنون از شما
  خوب بود

 44. ali mehravar ali mehravar گفت:

  سلام منم متاسفانه بعضی ها شو دارم

 45. Khaled MahmOodi Khaled MahmOodi گفت:

  خيلي ممنونم ازتون
  من تمام ٩ عادت رو دارم،و الحمدلله عادت خبر چيني رو نه (ولا تجسسوا)
  موفق باشيد
  لذت بردم

 46. profile-placeholder میلاد گفت:

  جا داره یه دست خووووووش بگم به خانم فاطمه زنگنه بابت این مطلب مفید و تاثیر گذار

 47. profile-placeholder hanieh گفت:

  ب امید روزی که بتونیم این عادت های بد رو از برنامه زندگیمون حذف کنیم تا ب اهداف درخشانمون برسیم.

 48. profile-placeholder علی گفت:

  دستمریزاد عالی بود

 49. profile-placeholder علی گفت:

  متاسفانه ۱۰ مورد

 50. profile-placeholder میلاد پاکدل گفت:

  دقیقا خوبی مطالعه کردن و کتاب یا مقاله خوندن همین خوبی هارو داره.
  ما موجودات زنده و ما انسان ها با وجود تمام نعمت هامون برای زندگی کردن پر از اشکال نیز هستیم،و برای از بین بردن کاستی های خودمون باید بهشون بیاندیشیم.
  خوندن این مقاله نه تنها میتونه کاری کنه که ما عادات بدمون رو کنار بگذاریم بلکه میتونه ما رو به موفقیت بزرگی در هر کاری برسونه.(با اصلاح کردن عادت های بد به خوب )
  پس فقط پیدا کردنشون و خوندنشون در یک مقاله اهمیت نداره ، مهم اینه که هر چه زودتر بهشون عمل کنید و به اهدافتون نزدیک و نزدیک تر بشید.
  به امید موفقیت های بزرگ

 51. MP.Sniper MP.Sniper گفت:

  «ذهن‌های بزرگ در مورد ایده‌ها صحبت می‌کنند، ذهن‌های متوسط در مورد رویدادها صحبت می‌کنند و ذهن‌های کوچک در مورد دیگران صحبت می‌کنند.» – اِلِنور روزولت
  ****
  «شما می‌توانید صفحه‌ای پر از اشکال را ویرایش کنید، ولی نمی‌توانید صفحه‌ای خالی را ویرایش کنید.»
  -جودی پیکولت

  1. profile-placeholder امیر گفت:

   این متن خیلی عالی بود برای چند نفر ارسال کردم

 52. profile-placeholder Abolfazl گفت:

  عالی بود.

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   خب من رکورد شما رو زدم!!‌ تقریبا ۹ مورد!

   1. profile-placeholder علی گفت:

    زیاد نگران نباشید ۹۰% مردم همینند

  2. profile-placeholder سعید گفت:

   خب نفر اولتون اومد من همشو دارم :))

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان