چطور یک برنامه ریزی روزانه ایده‌آل و همه‌جانبه داشته باشیم؟

چطور یک برنامه ریزی روزانه ایده‌آل و همه‌جانبه داشته باشیم؟
امتیاز مطلب: ٩٤%
94

برقراری تعادل میان وظایف و کارهای گوناگون در زندگی‌ آسان نیست. کار، درس، خرده‌کاری‌های هر روزه‌ی زندگی؛ درحالی‌که باید هوای دوستان و خانواده را هم داشته ‌باشید! به همه‌ی اینها زمانی را که نیاز دارید به خودتان برسید هم اضافه کنید. در چنین معرکه‌ای بی‌شک برنامه ریزی روزانه به شما کمک می‌کند. با برنامه ریزی، مدیریت و کنترل کارها آسان‌تر می‌شود، می‌توانید میان اهداف کوتاه‌مدت و بلند‌مدت تعادل برقرار و کارها را بر اساس اهمیتی که برای‌تان دارند اولویت‌بندی کنید. با ما همراه باشید تا ببینید چطور می‌توانید یک برنامه ریزی روزانه‌ کارآمد داشته باشید.


مقاله مرتبط: برنامه روزانه انسانهای موفق چگونه است؟

طرح‌ریزی برای یک برنامه‌ روزانه

برنامه ریزی روزانه

۱. مشخص کنید روزتان را چگونه می‌گذرانید

پیش از تهیه‌ی یک برنامه‌ بهینه باید از کارهایی که طی روز انجام می‌دهید و نحوه‌ی تنظیم آنها آگاه باشید. مثلا اگر باید به دانشگاه یا سر کار بروید، پس این موارد و زمان مربوط به آنها در اختیار شما نیست اما در وقت‌های آزادتان خیلی راحت امکان تغییر و تصمیم‌گیری دارید.
چند روزی را به بررسی کارهایی که می‌کنید و اینکه زمان را چطور سپری می‌کنید، اختصاص بدهید. همه‌ی کارهایی را که انجام می‌دهید دقیق یادداشت کنید. به ویژه به زمان‌های آزادتان و کارهایی که در این اوقات انجام می‌دهید، توجه کنید. آیا این زمان‌ها را به بازی کردن می‌گذرانید یا تمیز کردن خانه؟ فهرستی از همه‌ی فعالیت‌های‌تان و مدت زمان انجام هر یک تهیه کنید.

۲. زمانی را که در رفت‌و‌آمد برای کار، دانشگاه و… هستید تخمین بزنید

ما بخش عمده‌ای از روز را صرف رفتن از جایی به جای دیگر می‌کنیم. این رفت‌و‌آمدها برای ما ضروری است. زمان لازم برای این آمد‌وشدها را محاسبه کنید و در برنامه‌ خود زمان کافی به آنها اختصاص دهید. بهتر است برنامه تان را بر اساس این زمان‌ها بهبود دهید.

۳. مشخص کنید چه زمانی بیشترین بهره‌ور‌ی را دارید

بهترین زمان بازدهی خود را در برنامه ریزی روزانه تان علامت بزنید.

در حین برنامه ریزی به ترتیب انجام کارها توجه کنید. بهتر است کارهای مهم‌ را که نیاز به تمرکز بیشتری دارند در زمان‌هایی انجام دهید که بیشترین بهره‌وری را دارید. بیشتر افراد صبح‌ها بهتر کار می‌کنند و بعدازظهر‌ها را به پاسخگویی به تماس‌های تلفنی و ایمیل‌های دریافتی اختصاص می‌دهند.

۴. بدانید که عادت‌های شما زندگی روزمره‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهند

انجام کارها بر اساس برنامه‌ ریزی روزانه به ما نشان می‌دهد زندگی‌مان چقدر تحت تأثیر عادت‌های‌مان است. گاهی برخی عادت‌های بد مانع رسیدن شما به اهداف‌تان می‌شوند، در مقابل برخی عادت‌ها سودمند و یاری‌رسان هستند. هنگام برنامه ریزی روزانه تان، عادت‌های سودمند و آسیب‌رسان را شناسایی کنید.
مثلا ممکن است عادت داشته باشید وقت زیادی را صرف انجام کار مورد علاقه‌تان کنید تا جای که برای کارهای دیگر از جمله اهداف بلندمدت‌تان نیرویی نداشته باشید، یا چنان غرق در کارتان و تأمین خواسته‌های دیگران می‌شوید که زمانی برای استراحت و رسیدگی به خودتان ندارید. هر دوی اینها به یک اندازه آسیب‌رسان هستند. پس مهم است که بدانید عادت‌های‌تان چطور بر زندگی شما تأثیر می‌گذارند.
پس از شناسایی عادت‌های آسیب‌رسان، سعی کنید با یافتن روش‌های جایگزین‌ از زمان‌تان بهتر استفاده‌ کنید. این روش‌ها ممکن است به سادگی محدود کردن زمانی باشد که صرف برخی کارها مثل بازی‌های ویدیویی، ساز زدن و… می‌کنید. بهتر است این کارها را به بعد از انجام کارهای ضروری موکول کنید. شاید هم لازم باشد کمی تمرین کنید و نه گفتن به دیگران را یاد بگیرید!


مقاله مرتبط: ۱۰ عادت بد که باید از برنامه روزانه‌تان حذف کنید

۵. از وقت‌های تلف‌شده بکاهید

 وقت‌های تلف‌شده در برنامه ریزی روزانه

شاید برخی از کارهایی که می‌کنید اتلاف وقت به نظر برسند. برخی از آنها واقعا اجتناب‌ناپذیر هستند مثل رفت‌و‌آمد به محل کار یا مراجعه به ادار‌ه‌ای خاص در شلوغ‌ترین ساعت روز تنها به این دلیل به یک برگه‌ی امضا شده نیازِ مبرم دارید. برنامه‌ ریزی روزانه تان را بررسی کنید و ببینید آیا امکان دارد با ایجاد تغییرات از اتلاف وقت بکاهید. اگر امکان تغییر کارها نیست شاید بد نباشد در صورت امکان برخی کارها را در وقت‌های تلف شده‌تان انجام بدهید، مثلا می‌توانید صبحانه‌تان را در طول مسیر رفتن به سر کار و در اتوبوس میل کنید.

۶. برنامه‌ هر روز را شب پیش بریزید

بهتر است از پیش برای روزتان برنامه ریزی کنید. اگر تجربه‌ای در برنامه ریزی روزانه ندارید، احتمالا مدتی طول می‌کشد تا از عهده‌ی یک برنامه ریزی خوب و بی‌نقص بربیایید. بهتر است یک برنامه‌ موقتی از ترتیب کارها و زمان لازم برای هر یک تهیه کنید و امکان جابه‌جایی و انعطاف‌پذیری را هم برای آن در نظر بگیرید.

برقراری تعادل میان وظایف روز‌مره و اهداف بلندمدت

تعادل میان اهداف بلندمدت و وظایف روزمره در برنامه ریزی روزانه

۱. کارهایی که به تحقق اهداف بلندمدت‌تان کمک می‌کند در برنامه‌ ریزی روزانه‌ تان قرار دهید

شناسایی کارهایی که باید در طول روز انجام دهید در عین سادگی، دشوار است! زیرا ما همیشه نمی‌دانیم چه هدفی داریم و به چه می‌خواهیم برسیم. به علاوه کاری که اکنون مایل به انجام آن هستید ممکن است در راستای اهداف بلندمدتان نباشد. بهتر است میان این دو تعادل ایجاد کنید.
اهداف بلندمدت خود را مشخص کنید و آنها را روی کاغذ بنویسید، خوب نیست که آنها فقط تصویری در ذهنتان باشند. شغلی که می‌خواهید به آن برسید، افرادی که مایلید با آنها ارتباط بیشتری داشته باشید و… همه‌ را یادداشت کنید.
فهرستی از کارهایی که به شما در رسیدن به این اهداف کمک می‌کنند تهیه کنید و در برنامه‌ ریزی روزانه‌ تان زمانی را به آنها اختصاص دهید.


مقاله مرتبط: ۶ برنامه اندرویدی برای برنامه‌ریزی روزانه

۲. انتظاراتی را که از خودتان دارید و انتظارتی را که دیگران از شما دارند تفکیک کنید

تفکیک انتظارات در برنامه ریزی روزانه

خوب است که در تعیین اهداف‌تان با دیگران مشورت کنید اما فراموش نکنید مهم شناسایی چیزی است که خودتان به آن علاقه دارید. بی‌شک وظایف روزمره‌ی زندگی که ممکن است ربطی به اهداف بلندمدتان نداشته باشند، بخش مهمی از برنامه‌ ریزی روزانه تان را تشکیل می‌دهند.
مثلا شاید آرزوی پدر و مادرتان این باشد که شما وکیل شوید! اگرچه چنین آرزوهایی که بر پایه‌ی آرزوی موفقیت و شادی فرزندان هستند اما ممکن است این شغل خاص واقعا باعث خوشحالی شما نشود. بهتر است با پدر و مادرتان در این باره صحبت کنید بدترین کار این است که مطابق با خواسته‌ی دیگران زندگی کنید بدون اینکه بفهمید چه چیز به راستی شما را خوشحال می‌کند.
پس از اینکه اهداف‌تان را مشخص کردید، سعی کنید راهی برای هماهنگ کردن آنها با انتظاراتی که دیگران از شما دارند بیابید. شما احتمالا نمی‌توانید قید همه‌ی انتظاراتی که دیگران از شما دارند و وظایف‌تان در قبال آنها را بزنید. اما می‌توانید طوری برنامه ریزی کنید که زمان بیشتری به اهداف خودتان اختصاص یابد.

۳. اولویت‌بندی کنید

برخی کارها باید هرچه سریع‌تر انجام شوند و برخی دیگر را می‌توان به تعویق انداخت. در برنامه ریزی روزانه‌تان به اولویت‌ها توجه کنید و سپس مدیریت زمان کنید.
در کنار برخی کارها و وظایف روزانه، گاهی کارهای از پیش ندانسته هم برای‌تان پیش می‌آید که لازم است وقتی برای آنها در برنامه تان در نظر بگیرید حتی اگر آنها در برنامه تان وجود نداشته باشند (نمی‌دانستید که قرار بوده وجود داشته باشند!). بهترین کار این است که برای انعطاف‌پذیری بیشتر در برنامه تان با وقفه‌های مناسب وقت‌های آزاد داشته باشید تا در صورت پیشامد یک کار ضروریِ غیرمنتظره، آن زمان‌ها را به این کار اختصاص دهید. اگر هم کاری پیش نیامد می‌توانید این زمان‌های آزاد را به کارهای مورد علاقه‌تان و مواردی که به پیشبرد اهداف بلندمدت‌تان کمک می‌کنند اختصاص دهید.


مقاله مرتبط: یک تکنیک ساده برای مدیریت زمان

ثبت برنامه‌ روزانه‌ تان

برنامه ریزی روزانه خود را ثبت کنید.

۱. بهترین ابزار را برای ثبت برنامه تان پیدا کنید

نوشتن برنامه بهترین راه اطمینان از این است که طبق برنامه پیش می‌روید. در دسترس بودن برنامه امکان مرور پیوسته‌ي آن را فراهم می‌کند. بهترین روش و مناسب‌ترین ابزار را پیدا کنید و هر زمان که نیاز داشتید از گام بعدی‌تان باخبر شوید نگاهی به برنامه تان بیندازید.
رایانه، لپ‌تاپ، انواع اپلیکیشن‌ها و… امکان ثبت و نگهداری برنامه تان را به شما می‌دهند. حتی امکان استفاده از یادآور برای کارهای مهم هم فراهم است.

۲. روزتان را به بخش‌های ۳۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید

روزتان را به بخش‌های نیم‌ساعته تبدیل کنید و تخمین بزنید برای انجام هر کار چند بخش لازم است. با این روش ضرورتی ندارد با ساعت و دقیقه کارتان را پیچیده کنید.

۳. کارهای ضروری را سریع‌تر در برنامه‌ ریزی روزانه تان بگنجانید

کارهای ضروری و غیرقابل‌ِحذف را در آغاز برنامه ریزی در نظر بگیرید. مثلا اگر هر روز خودتان باید بچه‌ها را ساعت ۸ صبح به مدرسه برسانید و ۳ بعد‌از‌ظهر از مدرسه بردارید و پیش از هر کار دیگری این دو وظیفه‌ی ضروری و فعالیت‌های مشابه را در برنامه‌ روزانه‌ تان قرار دهید.

۴. وقت‌های آزادِ انعطاف‌پذیر را فراموش نکنید

پس از گنجاندن همه‌ی وظایف و کارهای ضروری در برنامه تان، زمان‌های خالی را که مختص به هیچ فعالیتی نیستند مشخص کنید. این زمان‌ها بخش‌های انعطاف‌پذیر برنامه‌ روزانه تان هستند. اهداف بلندمدت‌ خود را در نظر بگیرید و فعالیت‌هایی را که به شما در رسیدن به این اهداف کمک می‌کنند به این بخش‌ها تخصیص دهید.
همچنین وجود بخش‌های انعطاف‌پذیر امکان پوشش وظایف و کارهای پیش‌بینی نشده و دقیقه‌ي نودی را به شما می‌دهند.

۵. مرتب برنامه‌ روزانه تان را مرور کنید

باید به‌طور منظم برنامه تان را مرور کنید تا کارها و فعالیت‌هایی که برای‌شان برنامه ریزی کردید به شما یاد‌آوری شود. این کار همچنین شما را در مسیر درست نگه‌ می‌دارد و باعث می‌شود بیش از اندازه روی کار خاصی توقف نکنید و مطابق با زمان تخصیص یافته با آن پیش بروید.

۶. در صورت نیاز برنامه تان را اصلاح کنید

با پیروی از برنامه‌ روزانه تان امکان ارزیابی آن را هم خواهید داشت و مثلا می‌توانید زمان تخمینی تخصیص داده شده به فعالیت‌ها را اصلاح کنید و یا ترتیب کارها را تغییر دهید. حواستان به اهداف بلندمدت‌تان باشد و از آنها غافل نشوید.


مقاله مرتبط: چگونه برنامه‌ ریزی کنیم؟

زمانی برای خودتان

در برنامه ریزی روزانه زمانی برای خودتان در نظر بگیرید

۱. به سلامتی خودتان توجه کنید

برنامه ریزی تنها برای رسیدن به خواسته‌های اجتماعی‌تان و بهره‌وری بیشتر نیست بلکه به حفظ سلامتی و شاد بودن کمک می‌کند. پژوهش‌ها نشان دادند دانشجویانی که در برنامه ریزی خود زمانی را به خودشان اختصاص می‌دهند بهتر بر اضطراب غلبه می‌کنند و موفق‌تر هستند.
افراد گوناگون کارهای مختلفی را در این زمان‌ها انجام می‌دهند. برخی مراقبه (مدیتیشن) می‌کنند، برخی دوست دارند چرت بزنند، عده‌ای دیگر بازی‌های ویدئویی را ترجیح می‌دهند، برخی‌ هم به ملاقات با دوستان علاقه‌مند هستند و بسیاری فعالیت‌های دیگر. فعالیت‌ مورد‌علاقه‌تان را که از آن لذت می‌برید و فشار و اضطراب‌تان را کاهش می‌دهد شناسایی کنید و آن را در برنامه‌ روزانه تان قرار دهید.

۲. برای اختصاص زمان‌ مشخص و قطعی به خودتان برنامه ریزی کنید

زمان‌های مشخص و ثابتی را به خودتان و کارهای موردِ‌ علاقه‌تان اختصاص بدهید. با اینکه از اهمیت توجه به خودتان آگاه هستید ممکن است بدون تعیین زمان‌های مشخص و قطعی، از آن غافل شوید.
ماساژ ماهانه، ۳۰ دقیقه بازی در روز و… یا هر فعالیتی که برای‌تان لذت‌بخش است را در برنامه تان قرار بدهید. اختصاص زمانی به خودتان و کارهای موردِ‌ علاقه‌تان باعث می‌شود انجام کارهای ضروری ناخوشایند آسان‌تر شود.


مقاله مرتبط: ۱۹ راه خیلی ساده برای حفظ سلامتی در محل کار

۳. به خودتان پاداش بدهید

پاداش برنامه ریزی روزانه موفق

درحالی‌که مطابق با برنامه تان پیش می‌روید به خاطر تلاشی که می‌کنید به خودتان پاداش بدهید. مثلا پس از اتمام موفقیت‌آمیز فعالیتی در زمان معین، به عنوان جایزه خوراکیِ موردِ علاقه‌تان را به خودتان تقدیم و نوشِ جان کنید و از آن لذت ببرید. این حس خوب و لذت‌بخش به شما در ایجاد تغییرات رفتاری کمک می‌کند.

برگرفته از: wikihow.com

برچسب‌ها:
الناز طرزمنی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (48)

 1. profile-placeholder کیانوش گفت:

  عالی بود ممنون

 2. profile-placeholder بهار گفت:

  برای کسانی که سر کار میرن و متاهل اند و تا به خونه میرسند ساعت ۷ شبه ایا این برنامه موثر هست؟

 3. profile-placeholder اسماعیل گفت:

  عالی بود من تا حالا نتیجه نگرفتم ببینیم چی میشه خسته نباشید خانم طرزمنی

 4. profile-placeholder Yegane گفت:

  سلام واقعا ممنون از این مطلب زیبا و کاربردی تون

 5. profile-placeholder رضا پهلوان گفت:

  متاسفانه؛ نه فقط متن شما (که ترجمه ای بسیار روان وعالی داشت) بعضی از متن های چطور؛ خیلی کلیشه ای هستند؛ و کاربردی ندارند؛
  مقاله های چطور از بی هویتیِ شدیدی رنج میبرند؛ به طوری که عنوان ها و موضوع ها بینظیرن ولی متن مقالات هیچ رسالتی رو دنبال نمیکنند
  و کاربرد ندارند؛ به عنوان مثال توصیه های بالا در نهایت هیچ راهکاری رو برای برنامه ریزی ارائه نمیده و بیشتر انگار نوشته شده که فقط خوانده شود

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   سپاس از نظر نیکوی شما درباره‌ی ترجمه‌ مقاله.
   اتفاقا این مقاله یکی از کاربردی‌ترین مقاله‌هاست! مخصوصا بخش نخستش. یه کاغذ و قلم بردارید و گام به گام به تیترها فکر کنید و آنچه خواسته شده را روی کاغذ بیارید. واقعا به نظرتون شدنی نیست؟! بخش دوم هم خُب به فرهنگ ما برمی‌گرده که خیلی به خودمون توجه نمی‌کنیم ولی با تمرین و تغییر نگرش این هم شدنیه. سراسر این مطلب «راهکار»ه دوست عزیز!
   سپاس از وقتی که برای خوندن این مطلب و دادن نظر صرف کردید.

 6. profile-placeholder روشنک گفت:

  به نظر من مااگر درزندگی برنامه ریزی داشته باشیم به همه کارهامون می رسیم مثلا اگر بدونیم امروز چه کارهایی می خواهیم بکنیم و برای آن برنامه ریزی کنیم به نتیجه مطلوبی میرسیم

 7. profile-placeholder مریم گفت:

  وااااای عالی بود یک نکتش برام مثل یه کشف جدید بود… خیلی ممنون بابت وقتی که صرف میکنین

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   چه عالی که مطلب اینقدر براتون جالب بوده! سپاس که حس خوبتون رو به ما منتقل می‌کنید!

 8. profile-placeholder مهران گفت:

  سلام بسیار مطالب مهم و کاربردی در اختیار ما گذاشتید
  سپاس ازشما

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   سپاسگزاریم از نظر دلگرم‌کننده‌تون!

 9. profile-placeholder یسنا گفت:

  به نظر من این سایت،بهترین سایت کل عالمه و خیلی خوشحالم که باهاش آشنا شدم
  .
  از وقتی با این سایت آشنا شدم زندگیم خیلی بهتر شده (-;

 10. profile-placeholder تینا گفت:

  سلام و خداقوت به شما عزیزان. من واقعا از خواندن مطالب این سایت لذت میبرم . مطالبی ارزشمند و مفید و کارآمد که در اختیار ما میذارید واقعا حرف ندارن و عالی هستن . تشکر فراوان از شما عزیزان دارم.
  به امید موفقیت های بیشتر

 11. profile-placeholder امیر گفت:

  چقدر خوبه که یه گروهی مثل شما تو ایران هست که اطلاعات ارزشمندی رو داره رایگان به مردم ارائه میده دمتووون گرم ایشالله گروهتون هر روز از روز قبل قوی تر و کاراتر شه .. براتون آرزوی موفقیت و سلامتی دارم.

 12. محمد رحمانی محمد رحمانی گفت:

  خیلی مطلب مفیدی بود. برنامه ریزی یکی از مهم ترین عوامل موفقیته
  مورد آخر یعنی پاداش دادن هم خیلی موثره توی پایبند بودن به برنامه ریزی.
  و اینکه کارهایی مثل ورزش و اهمیت دادن به سلامتی رو باید توی الویت‌هامون بذاریم. چون بی توجهی به اونها شاید در کوتاه مدت تاثیری نداشته باشه اما در بلندمدت برامون مشکل ایجاد می کنه

 13. profile-placeholder بهار گفت:

  سلام.واقعا نکات آموزنده ای بود.
  اما دم خودم گرم ک چندروزیه انقدر باخودم درمورد نحوه برنامه ریزی فکرکردم(بدون هیچ اطلاع قبلی و مطالعه درموردش)و پایین وبالاکردم توذهنم ک بایدچکارکنم توبرنامه ریزیم..و خودم بیشتراین مطالبی ک گفتیدو بهش رسیده بودم
  ک امروزیهویادم افتادشایدبتونم تواینترنت یک نمونه جدولی پیداکنم ک تموم این نکات توذهنمو شامل بشه
  ک ب مطلب شما برخوردم
  همش حوب بود
  اما من اینا رو خودم بهش رسیده بودم
  فقط تو ساختن جدول واقعا کامل مشکل دارم
  ک هرچ گشتمم پیدا نکردم😯😯😯

 14. profile-placeholder علی گفت:

  ممنونم عالی بود

  1. profile-placeholder ميلاد گفت:

   لطفا جدولی بنویسید که ما اگه دیدم با زندگی مطابقت دارد طبق ان زندگی کنیم

 15. profile-placeholder زهره گفت:

  بسیار مطلب آموزنده ای بود . امیدوارم بتونم بهش عمل کنم چون اول راه برنامه ریزی برای زندگی خیلی سخته

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   چه خوب که این مطلب براتون مفید بوده. سپاس از ابراز نظرتون. امیدوارم در پیگیری برنامه‌تون موفق باشید و ثابت‌قدم.

   1. profile-placeholder امیر گفت:

    سلام بر شما
    از تیم کاری چطور خواهشمندم که جدولی ارائه نمایند که بتوانیم از آن استفاده کنیم

    1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

     سلام دوست گرامی
     خیلی ممنون از توجه شما و پیشنهاد خوبتون. حتما سعی میکنیم جدولی برای این مقاله تهیه کنیم.
     سپاس که همراهمون هستین

 16. profile-placeholder حمیدرضا گفت:

  خیلی ممنون بابت مقاله های جالبتون

 17. masoud.farshbaf masoud.farshbaf گفت:

  واقعا عالي بود خيلي متشكر
  خدا قوت

 18. profile-placeholder مهدی گفت:

  عالی بود …زمان خیلی مهمه مخصوصا اینه درک کنی زمان رفته برنمیگرده هر نفسی ک میکشیم ما رو به مرگ نزدیکتر میکنه پس باید برا این گنج بی قیمت برنامه ریزی کرد.

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   خوشحالیم که مطلب رو دوست داشتید و سپاس به خاطر ابراز نظرتون. درست می‌گید زمان گنجیه که خیلی‌هامون بدون اینکه حواسمون باشه به راحتی از دستش می‌دیم!

 19. profile-placeholder hossain گفت:

  نسبتا خوب بود
  و گزینه اخرم خیلی قشنگ گفتی

 20. profile-placeholder الکاپو گفت:

  اصلا خوب نبود

 21. profile-placeholder silent wolf گفت:

  عالی بود و مفی ازتون ممنونم

 22. profile-placeholder علی گفت:

  عالی بود عالی,هرچی که لازم بود رو تو مطلب گذاشته بودید ممنون

 23. profile-placeholder مسعود گفت:

  سلام ممنونم مطلبتون عالی بود.با اجازتون کپی و چاپ گرفتم برای اعضا شرکتم.شادو سالم و پیروز باشین

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام بر شما
   خیلی هم عالی!
   سپاس از همراهی‌تون

 24. profile-placeholder منصور گفت:

  واقعا ب من کمک کرد بهترین بخش این سایت مطالب بیشتره الان دقیقا ۵ ساعته ک اینجام و گذر زمان احساس نشد مطالبتون جالب،زیبا،دوست داشتنی،آموزنده،وسرگرم کننده و… هستند ممنون از مدیریت عالیتون وقعا چقدر خوبه افرادی مانند شما رو تو ایران داریم البته خاننده های محترم وقتی نظراتو میخونی خوش حال میشی که ایرانی ها هم جدیدا بمطالعه ارزش میدن.
  خلاصه:
  mr30

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام بر شما
   خیلی ممنون که این همه به ما انرژی دادین و چقدر خوبه که افرادی مثل شما رو هم تو ایران داریم 🙂
   امیدوارم همیشه تا این اندازه از «چطور» راضی باشین.

 25. profile-placeholder امیر گفت:

  با سلام ، به نظر من ،مطالب مفید و پرفایده بود. مخصوصا قسمت مقاله های مرتبط که فرد را تشویق و ترغیب به یادگیری ادامه مطلب و موضوع می کند. با تشکر

 26. profile-placeholder حامد گفت:

  به نظرم خوب نبود….درجه ۱بود

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   نظرتون لبخند به لبم آورد. سپاس از خوانندگان درجه یکی مثل شما!

 27. profile-placeholder mahya گفت:

  merc kheyli khob bood

 28. profile-placeholder مهدى حسين پور گفت:

  خيلى بدرد بخور بود تشكر از سايت عاليتون 😊

 29. profile-placeholder رضا موسوی گفت:

  ممنون ، مفید بود

 30. profile-placeholder مسعود گفت:

  واقعا عالی بوود

 31. Rasool Eidiany Rasool Eidiany گفت:

  ممنووووون
  من از این سایت مطالب خیلی مفیدی رو یاد میگیرم
  از این مطلب هم متشکرم من قبلا تو برنامه ریزیم مشکل داشتم ولی با خوندن کامل مقاله شما خیلی از مشکلات برنامم رو فهمیدم .
  لطفا اگه میشه یک مقاله هم در مورد بهتر عمل کردن به برنامه های از پیش تعیین شده روزانه بنویسید .
  باز هم دوباره ازتون بابت چیزی که بهم یاد دادید تشکر میکنم .

  1. الناز طرزمنی الناز طرزمنی گفت:

   خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده. با موضوع برنامه‌ریزی مطالب دیگه‌ای هم در چطور موجوده، می‌تونید به اونها مراجعه کنید، احتمالا توصیه‌هایی برای مسئله‌ای که مطرح کردید پیدا خواهید کرد. سپاس از ابراز نظرتون.

 32. profile-placeholder Mohamad گفت:

  سلام خسته نباشید
  کلی چیزهای جدید یاد گرفتم
  پیروز و سربلند باشید

 33. profile-placeholder MilaDRonaldo گفت:

  دستتون درد نکنه دنبال همچین مطلبی بودم عالی بوووود

 34. profile-placeholder کامران گفت:

  خیییییلی عالی بود….ممنون

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان