۱۲ عبارتی که هرگز نباید به افراد افسرده بگویید

۱۲ عبارتی که هرگز نباید به افراد افسرده بگویید
امتیاز مطلب: ٨٨%
88

افسرده بودن همانند زندگی در جهانی دیگر است که ذهن شما قادر به درک آن نیست. حمایت از یک دوست، در زمان افسردگی، سخت و ناراحت‌کننده است. بسیاری از مردم چیزی نمی‌گویند ولی وقتی حرفی می‌زنند، حرف‌هایشان نادرست است. گفتن عبارات نوع‌دوستانه به یک دوست افسرده، کار ساده‌ای است اما با این کار شما به جای کمک کردن، به او ضربه می‌زنید.
اگر شما بتوانید از گفتن این ۱۲ عبارت اجتناب کنید، بهتر می‏‌توانید زمانی که دوست‌تان بیش از هر وقت دیگر به کمک شما نیاز دارد، از او حمایت کنید.

به جای خواندن این متن می‌توانید ویدیوی زیر را نیز ببینید.

۱. اوضاع می‌توانست بدتر از این باشد!

تلاش برای مقایسه وضعیت دوست‌تان با کسی که شرایط بدتری دارد، راهکار مناسبی نیست. افسردگی بر اثر شرایط زندگی رخ نمی‌دهد، بلکه به فعل‌و‌انفعالات شیمیایی مغز بستگی‌ دارد. از دیدگاه شما ممکن است کسی زندگی آسان و خوبی داشته‌ باشد، اما ظاهر زندگی دیگران، نشان‌گر احساسات و باطن زندگی آنها نیست. مقایسه زندگی دوست‌تان با افرادی با شرایط بدتر از او، تنها می‌تواند حس بدتری به او بدهد.

۲. باید روی داشته‌هایت حساب کنی

چیزی که ممکن است به شما کمک کند، برای کسی که زیر فشار افسردگی قرار دارد، مناسب نیست. فکر کردن به چیزهای خوب در زندگی، افسردگی دوست شما را برطرف نمی‌کند. بلکه تنها باعث می‌شود او علاوه بر مسائلی که با آنها درگیر است، بار گناه بیشتری را حس کند.

۳. تو فقط کمی ناراحت هستی

ناراحتی

درگیری ذهنی دوست‌تان را با گفتن این عبارت ناچیز نشمارید. با این ادعا که این وضعیت، تنها یک شرایط ناراحت‏‌کننده گذراست، در واقع به او می‌گویید که احساسات او ارزشمند نیست. احساساتی را که درک نمی‌کنید نادیده نگیرید.

۴. این روش را امتحان کرده‌ای…

کسی که افسرده است، نمی‌خواهد به رنجی که می‏‌‏کشد، فکر کند. این افراد هر روشی را که می‌‏دانسته‏‌اند امتحان کرده‌اند. پیشنهاد شما، تنها حس حماقت و ناامیدی را در دوست‌تان برمی‌انگیزد. اگر شما تاکنون افسرده نبوده‌اید، هرگز نمی‌توانید عمق درد و رنج دوست‌تان را درک کنید. پیشنهاد دادن راهکار از سوی کسی که شرایط یک فرد افسرده را درک نمی‌‏کند، به معنای حمایت نیست.

۵. حال تو را درک می‌کنم. من هم زمانی افسرده بودم…

اگر شما فکر می‏‌کنید که زمانی افسرده بوده‌اید، معلوم است که شما نمی‌دانید افسردگی چیست. غمگین یا ناراحت بودن به معنای افسردگی بالینی نیست. تلاش برای شرح دادن حسی که هرگز آن را واقعا تجربه نکرده‌اید، حس دوست داشتن یا حمایت به دوست‌تان نمی‌دهد.

۶. تو باید روی ورزش و تغذیه‌ی سالم تمرکز کنی!

اگر شما یک متخصص نیستید هرگز نباید به کسی که بیماری روانی جدی دارد، توصیه یا سفارشی بکنید. دوست افسرده شما به نظر یک متخصص دیگر نیاز ندارد. او تنها یه یک دوست احتیاج دارد. سلامت جسم به سلامت روح بستگی دارد، اما عدم تعادل شیمیایی مغز که موجب افسردگی می‌شود، با ورزش یا خوردن یک سالاد درمان نمی‌شود.

۷. تو افسرده به نظر نمی‌رسی!

افسردگی یک حالت نیست و لزوما روی ظاهر افراد اثر نمی‌گذارد. افراد ممکن است در هر سن، نژاد، جنسیت، شغل و گرایشی به افسردگی مبتلا شوند. شما نمی‌توانید بر اساس ظاهر افراد به احساسات آنها پی‌ببرید. حتی اگر دوستان شما شاد و سالم به نظر برسند، باز هم باید به احساسات واقعی آنها توجه کنید و آنها را باور داشته‌باشید.

۸. تو می‌توانی با بیماری مقابله کنی

مقابله با ناراحتی

افسردگی مانند سایر بیماریهای جسمی نیست که بتوانید مانند سرماخوردگی آن را درمان کنید. این ادعا که دوست شما می‌تواند بر افسردگی خود غلبه کند به این معناست که او تحت کنترل بیماری قرار دارد. شاید این فرض که دوست‌تان قادر به غلبه بر این بیماری ذهنی است به این معنا باشد که او در برابر احساس خود مسئول است.

۹. چرا کارهایی را که برایت لذت‌بخش است انجام نمی‌دهی؟

وقتی شخصی افسرده است، کارهایی که به طور طبیعی لذت‌بخش و شادی‏‏‌آفرین هستند، برای او این‌گونه نیستند. این موضوع یکی از بدترین جنبه‌های افسردگی است. تمایلات و علاقمندی‌ها رنگ و بوی خود را از دست می‌دهند. کاردستی‌های ساده یا پیاده‌روی، بیماران ذهنی را مداوا نمی‌کند.

۱۰. تو باید جنبه مثبت موضوع را در نظر بگیری

گفتن این جمله نشان‌دهنده آن است که شما حقیقت افسردگی را درک نکرده‌اید. در اینجا نقطه‌ی مثبتی وجود ندارد. افسرده بودن به این معناست که دوست شما در تلاش است تا جنبه‌ای مثبت را در زندگی بیابد.

۱۱. دیدن من، تو را خوشحال نمی‌کند؟

افسردگی دوستان شما ربطی به شما ندارد. فکر نکنید که آنها دیگر شما را دوست ندارند یا نمی‏‌خواهند، زیرا تعادل شیمیایی مغز آنها تغییر کرده است. شما با برانگیختن احساسات دوستان‌تان درباره‌ی خودتان، تنها باعث می‌شوید آنها حس گناه و ناامیدی داشته‌باشند.

۱۲. شاد‌ بودن یک انتخاب است!

وقتی افسرده نیستید. دست‌کم‌گرفتن تلاش دوستان‌تان برای یک انتخاب ساده مانند شاد بودن یا نبودن، بسیار سهل‏‌انگارانه و توهین‌آمیز است. آنها در داشتن این حس دخیل نیستند و شاد نبودن، انتخاب آنها نیست. با اجتناب از این عبارات و برخی عبارات مشابه، شما بهتر می‏توانید دوست افسرده خود را درک کرده و از او حمایت کنید. آنها نیاز دارند تا به حرف‌هایشان گوش کنید، آنها را دوست بدارید و حامی آنها باشید بدون آنکه سعی کنید مشکل آنها را حل کنید.

برگرفته از: lifehack

الهام صدوقی نیا کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم و همون طور که اقتضای گرایش تحصیلیم بوده به مدیریت دانش علاقمندم و دوست دارم دانش خودم رو با بقیه به اشتراک بگذارم و متقابلا از دانش شما هم استفاده کنم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (37)

 1. profile-placeholder مریم گفت:

  باید موثر تر موضوعات رابررسی وبیان کنید

 2. profile-placeholder بهشتی گفت:

  ضمن عذر خواهیاگه فرزند من که افسردگی داره و جلوی چشممه و این مسئله منو داره عذاب میده چی میتونم بهش بگم ؟به نظر من بعضی از این موارد خیلی هم بد نیست که یه مادر به بچه ش بگه

 3. profile-placeholder احسان گفت:

  مقاله ناامید کننده ای بود……. کسی که افسرده شده یعنی اعتماد به نفس خودشو از دست داده …پس باید اعتماد به نفسش و نقاط قوتش رو به یادش بیاریم…

 4. profile-placeholder هموطن گفت:

  بهترین راهکار برای درمان افسردگی استفاده ازتکنیک های شناخت درمانی ،مصرف دارو های ضد افسردگی(زیر نظر پزشک) و دستورات طب سنتی ایرانی(مزاج ها و …) است.

 5. profile-placeholder mona گفت:

  اگ یکی از نزدیکانم دچار افسردگی بشه حرفی راجب افسردگی باش نمیزنم اونو ب گردش میبرم توی جمع های مفید قرارش میدم و خیلی کارای عملی ک البته براش کسل کننده نباشه….و همچنبن بعد از اینها میزارم مدت کمی تنها باشه تا با خودش تنتا باشه…بنظرم فقط خود شخص ک میتونه خودشو درمان کنه پس ی وقتایی تهنایی لازمه.

 6. profile-placeholder فرهاد گفت:

  به نظر من ادم افسرده درخود فرو میره و در افکار بشدت منفی و مایوس کننده گرفتار میشه و شیطان هم به کمکش میاد و اون را ناامیدتر میکنه تا جایی که دست به خودکشی بزنه این افراد دارای مشکلات عینی هستن که اگر اون مشکل حل شه خیالشون راحت میشه و از افسردگی خارج میشن مشکلاتی که ممکنه با کسی مطرح نکنن مثل شکستهای عشقی یا بدهکاری های مالی و غیره ولی اگه کسی مشکلی نداشت وافسرده شد لابد به یاس فلسفی رسیده در ان صورت باید دیدگاهش به جهان اصلاح بشه اما اگر کسی به سبب ناامیدی و بیکاری و بی پولی و بیانگیزه بودن دچار افسردگی شده باید با ورزش و تفریح و با دوستان بودن از این حالت روحی خارج شه و با انگیزه بیشتر برای مقابله با مشکلات تلاش کنه ،به نظر من تلقین مثبت و عدم تمرکز بر افکار منفی و ناامید کننده راه خلاصی از افسردگی میباشد،

 7. profile-placeholder غدیر گفت:

  شما باید بفرمایید چه عباراتی را باید به افراد افسرده بگوییم .

 8. profile-placeholder مسعود گفت:

  سلام
  جالب بود و استفاده کردیم
  کاش نوع رفتار درست تو این شرایط هم گفته میشد

 9. profile-placeholder مهاجر گفت:

  مشغول به کار بودن وورزش وداشتن ایمانی محکم به خدای مهربان میتواند به طور قطع از افسردگی جلوگیری کند نخوردن عدسی وبرخی غذاها وخوردن موز بستنی وانیلی و… میتواند جلوی افسردگی را بگیرد….شادی یک انتخاب است…

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سپاس که نظرتون رو با ما به اشتراک می گذارید. حتما به زودی مطالب بیشتری درمورد افسردگی و راهکارهای مقابله با اون خواهیم داشت.

 10. profile-placeholder abbas گفت:

  این متن تقریبا مصداق این تصنیف هست،البته تقریبا!!!
  برای من سخن از من مگو به دلجویی،مگیر آینه پیش ز خویش بیزارها
  _____________
  من خیلی وقت پیش حمله عصبی پانیک داشتم،گاهی اوقات که بهش فکر میکنم،خیلی بهم نزدیک میشه،کاشکی یه گروه یا یه سایت یا همچین چیزی بود که من میتونستم تجربه هامو در اختیار کسایی که درد منو دارن قرار بدم،ولی حیف!

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   بسیار زیباست این بیت شعر..

   خوشحالم که بهبود پیدا کردین و براتون آرزوی سلامتی روزافزون دارم.. عالیه که می خواین به بقیه کمک کنید، امیدوارم شرایطش مهیا بشه، ولی تا اون موقع حتی کمک کردن به یکی از اطرافیان هم عالی و تاثیرگذاره.
   سپاس

 11. profile-placeholder White Fox گفت:

  مقاله کاربردی خوبی بود…
  ممنون از توجه اتون به طرز درست رفتار کردن…
  واقعا نیاز دارم همچین مطالبی رو بدونم.

 12. profile-placeholder رسته گفت:

  از ميان ديدگاه ها، نوشتهء saba جالب است كه مى گويد: ” …. نه تنها كمكى به افسردگى ام نمى كنند،، بلكه اعتماد به نفسم مى آيد پايين ”
  مى توان نتيجه گرفت كه براى بيرون آمدن از افسردگى بايد اعتماد به نفس را بالا برد، آن هم با پند و نصيحت نه تنها بالا نمى رود، بلكه نتيجه اى معكوس مى دهد.
  بايد دست از پند دادن كشيد، و راه هاى عملى را بدون گفتن و به رخ كشيدن پيش گرفت،

 13. profile-placeholder فریده گفت:

  با درود و سلام. من فکر می کنم موسیقی درمانی راه خوبیه. و در صورت نیاز استفاده از قرص تحت نظر پزشک و هم چنین ورزش. مشکلات روحی خود من با ورزش، موسیقی و قرص واقعا تغییر کرد.

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   خدا رو شکر که بهبود پیدا کردین و ممنون که تجربتون رو با ما به اشتراک می ذارین.
   امیدوارم همیشه سلامت و خوشحال باشید.

 14. profile-placeholder حمید گفت:

  اگه اینطوره یه کلام میگفتید با آدم افسرده حرف نزنید نه اینکه اینا رو نگید. این دو موضوعه

 15. profile-placeholder چه اهمتي داره گفت:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشيد
  من هرگز اهل نظر دادن راجع به نوشته اي نبودم’ً. و از اونجايي كه مدت طولاني درگير افسردگي ام. بايد بگم اين مقاله فوق العاده و كاملا درست و بدون نقص بود. جالبه بدونيد خيلي اوقات عزيزان من گله ميكنن ازم و ميگن تو ناشكري ميكني و جنبه هاي مثبت زندگيت رو نميبيني كه انقدر افسرده اي… اين مدل صحبت ها فقط باعث ميشه فرد افسرده تو باطلاقي كه گير كرده بيشتر فرو بره… ممنون از مقاله خوبتون.

 16. profile-placeholder ایرانی گفت:

  بهتر نیست نظر و دیدگاه مطرح شده در مقالات علمی بخصوص در حوزه روانشناسی انسان را چشم بسته نپذیریم؟ با توجه به تفاوت های فرهنگی که ما با ملل دیگر که در این رشته پیشرو بودن داریم و از اون مهمتر این واقعیت که هر انسان یک موجود خاص هست؟

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ضمن تشکر از توجه شما بیان این مقالات برای آگاهی از نظرات و توصیه های صاحبنظران این حوزه ست و پذیرش یا عدم پذیرش اونها به افراد بستگی داره

 17. profile-placeholder بهار گفت:

  خانم صدوقی نیا متشکر از نکات جالبی که عنوان کردید اما تو جامعه امروز ما کمتر کسی هست که افسرده نباشه.کاش میگفتین چه چیزهای رو در صورت رو در رو شدن با یک افسرده عنوان کنیم.چون همه یک جوری در ارتباط هستیم روزانه با این اشخاص

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از حضور شما سعی می کنیم به زودی مقالاتی درمورد راهکارها داشته باشیم.

 18. profile-placeholder saba گفت:

  دقیقا این جلمه ها همونایی هستن که همیشه بقیه بهم میگن و من خندم میگیره از حرفاشون..!
  نه تنها کمکی به افسردگیم نمیکنن بلکه اعتماد به نفسم بیشتر میاد پایین و کمتر خس میکنم منو واقعا درک کردن یا نه 🙁

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   امیدوارم با بالا رفتن درک و آگاهی عمومی بتونیم این مشکلات رو حل کنیم از حضور شما دوست عزیز هم سپاسگزاریم

 19. profile-placeholder لیا گفت:

  تا همین چند وقت پیش پیشنهاد میشد این جملات رو بگیم حالا میگن نگید
  این مثلا مشاوران، خودشون به روانشناس احتیاج دارن

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   این مورد از اون مواردیه که نمیشه گفت امتحانش ضرر نداره
   چون واقعا تشخیصش آسون نیست
   ممنون از حضورتون و توجهی که به مقاله داشتید سعی می کنیم در این مورد مطالب بیشتری داشته باشیم که بشه به نتیجه‌ی درست رسید.

 20. profile-placeholder هدی گفت:

  سلام
  در کل معنیش اینه که هیچی نگیم
  همینه که هست
  بگی و نگی فرقی نداره

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   سلام
   سکوت گاهی بهترین کار ممکنه به نظر من فقط باید درددل آدمای افسرده رو گوش کرد و باهاشون همدردی کرد به هر حال خیلی حساس هستند و نمیشه هر حرفی رو بهشون زد. به هر حال اینم نظرات مشاوران و روانشناسانه و باید این نکات رو رعایت کرد تا حالشون بدتر نشه

   1. profile-placeholder هدی گفت:

    سلام بله دقیقا
    من هم به همین نتیجه رسیدم که متایفانه میشه به همین دل خوش بود که بدتر نشن.
    وگرنه یا خوب نمیشن یا نمیخوان که خوب بشن.
    ممنون از وقتی که گذاشتید

    1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

     خواهش می کنم ممنون از توجه‌تون امیدوارم که در مقالات آینده بتونیم این ابهامات رو برطرف کنیم.

 21. profile-placeholder محسن گفت:

  خیلی جالب بود. من ندانسته همه این اشتباهات رو مرتکب شدم!
  این روزها بخش زیادی از افراد جامعه دچار افسرگی های مزمن و حاد هستند وباید در این زمینه آموزش های بیشتری ارایه بشه.
  ممنون از مطلب مفیدتون خانم صدوقی نیا.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   خواهش می کنم ممنون از توجه شما

 22. profile-placeholder راس الغول گفت:

  ما چی؟‌شما متخصصید که این حرفها را می زنید؟ درست است که افسرده ها مشکل فیزیولوژیک داند و باید به متخصص برای درمان مراجعه کنند، وی هنوز انسانند و ماشین مکانیکی و روبوت نیستند و اراده هم دارند و بعد از اینکه تحت تشخیص صحیح و درمان قرار گرفتند باید روش صحیح زندگی را پیگیری کنند نه اینکه مثل یک سگ و خوک در آشغالدونی زندگی کنند. اصلا اگر افسرده اراده ندارد چگونه می توان او را مجاب کرد به دکتر مراجعه کند؟‌شما چه توصیه ای میکنید؟ که به افسرده بگوییم:
  ۱. بدترین وضع ممکن رو داری.
  ۲. نباید روی داشته هایت حساب کنی، تو اصلا هیچ کی نیستی و هیچ شانسی نداری برای زندگی بهتر.
  ۳. نباید به رنج خودت فکر کنی و من پیشنهاد نمی دهم تو به دکتر مراجعه کنی.
  ۴. من ترا درک نمی کنم، پس برو به جهنم.
  ۵. همیشه بگیر بخواب و به جای غذای خوب آشغال بخور.
  ۶. تو نمی تونی با بیماری مقابله کنی، حتی اراده دکتر رفتن هم نداری، پس برو بمیر.
  ۷. کارهایی را انجام بده که ازشون رنج می کشی.
  ۸. هیچ جنبه مثبتی در زندگی تو نیست، پس باز هم برو بمیر،
  ۹. از دیدن من خوشحال نباش، من هم از دیدن تو عقم می گیره.
  ۱۰. تو انتخابی نداری و باید تا آخر عمرت بدبخت باشی.

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   ممنون از اینکه نظرتون رو گفتید. این مواردی که تو مقالات بیان میشه نظر صاحبنظران این حوزه هاست، نظر شخصی نیست. اما به نظرتون بهتر نیست با کسی که افسرده است بدون صلاحدید متخصص حرفی نزنیم شاید شرایطش بدتر بشه شاید بهتر باشه اصلا چیزی بهش نگیم و فقط به حرفاش گوش بدیم اونم در صورتی که خودش بخواد حرفی بزنه.

  2. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   فکر می کنم این مقاله به این می پردازه که به عنوان یه شخص عادی و غیرمتخصص، انجام چه کارهایی یا گفتن چه چیزهایی آسیب بیشتری به شخصی که افسرده هست وارد می کنه و این می تونه اولین قدم برای کمک به اون شخص باشه؛ اینکه آسیب بیشتری وارد نکنیم. در قدم بعدی می تونیم درمورد بایدها بدونیم و سعی کنیم شخصی که واسمون عزیز هست رو نجات بدیم.
   سعی می کنیم به زودی مقالاتی هم درمورد بایدها و راهکارها داشته باشیم.

 23. profile-placeholder شادی حلوایی گفت:

  دقیقا همین طوره!
  هر کسی اینا رو بهم بگه نه تنها تاثیری نداره بلکه باعث میشه دیگه نخوام باهاش حرف بزنم… 🙂
  این مقاله رو باید برای تمام کسانی که باهام در ارتباط هستند بفرستم!!!

  1. الهام صدوقی نیا الهام صدوقی نیا گفت:

   میدونی اگه خودمون در موقعیت کسی نباشیم نمیتونیم در موردش نظری بدیم و حرفی بزنیم

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان