۸ روش برای تقویت حافظه و یادگیری سریع‌تر

۸ روش برای تقویت حافظه و یادگیری سریع‌تر
امتیاز مطلب: ٨٨%
88

بسیاری از افراد با ثبت‌نام در باشگاه‌های ورزشی به دنبال عضله‌سازی و تناسب اندام هستند. بسیاری دیگر با اینکه وقت باشگاه رفتن ندارند، هفته‌ای چند بار پیاده‌روی می‌کنند تا استقامت‌شان بالا برود. خیلی‌ها هم اگرچه نه باشگاه می‌روند و نه پیاده‌روی می‌کنند، به شدت در حسرت اندکی وقت اضافه هستند تا هیکل‌شان را روی فرم بیاورند. اما آیا همین‌قدر که در صدد دستیابی به اندام ایده‌آل هستید، به سلامت مغز و تقویت حافظه‌ی‌تان هم فکر می‌کنید؟ آیا می‌دانستید با بهبود قدرت حافظه، سرعت یادگیری‌تان افزایش می‌یابد و در سنین پیری از ابتلا به بیماری آلزایمر در امان خواهید ماند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با ۸ روش تقویت حافظه و یادگیری سریع‌تر که البته بسیار ساده و بی‌دردسر هستند، آشنا شوید.


مقاله مرتبط: چگونه حافظه قوی داشته باشیم؟

۱. کار کشیدن از حافظه

کار کشیدن از حافظه

توآیلا ثارپ (Twyla Tharp)، رقصنده‌ و طراح رقص مشهور آمریکایی، در زمینه‌ی تمرین حافظه به نتایج جالبی دست یافته است. وی می‌گوید هر وقت پای تماشای اجراهایی که خودش طراحی کرده می‌نشیند، سعی می‌کند ۱۲ تا ۱۴ مورد از اصلاحاتی را که قصد دارد بعدتر با گروهش در میان بگذارد، حفظ کند. چنانچه فکر می‌کنید حفظ کردن این تعداد اصلاحات، کار شاقی نیست، سخت در اشتباه هستید. ثارپ در کتاب عادت خلاق ادعا می‌کند اغلب مردم فقط می‌توانند حداکثر سه مورد از اصلاحات را به یاد بیاورند.

مقصود ثارپ این است که یاد بگیرید نکات مورد نظرتان را یادداشت نکنید، بلکه به ذهن بسپارید و سپس سعی کنید هر نکته را از حفظ با دیگران به بحث بگذارید. پژوهش‌هایی که پیرامون قدرت مغز انجام شده‌اند نیز به تأثیر مثبت این تمرین اذعان دارند. فعالیت‌های ذهنی، به ویژه فعالیت‌هایی که عملکرد مغز را در تمامی سطوح (دریافت، یادآوری و تفکر) تحریک می‌کنند، موجب بهبود بهره‌وری مغز می‌شوند.

شاید با خودتان بگویید ما که طراح رقص نیستیم، پس این تمرین به دردمان نمی‌خورد. اما شاید در موقعیتی قرار بگیرید که لازم باشد در مورد یک سخنرانی اظهار نظر کنید یا ممکن است دوست‌تان علاقه‌مند باشد درباره‌ی آثار جالبی که در بازدید اخیرتان از فلان موزه مشاهده کردید، گپ بزنید. موقعیت‌هایی از این قبیل، فرصت‌های بسیار مناسبی هستند تا ماهیچه‌های مغزتان را ورزش دهید.

تکرار، ساده‌ترین راهکاری است که در یادآوری هر چیزی مؤثر است. فرض کنید با شخص جدیدی به اسم سیاوش آشنا شده‌اید. وقتی سیاوش خودش را معرفی کرد، بهتر است به جای اینکه بگویید «از آشنایی‌تون خوش‌وقتم.» از جمله‌ی «سیاوش، از آشنایی باهات خوش‌وقتم.» استفاده کنید تا با تکرار اسم طرف مقابل، اسمش را راحت‌تر به خاطر بسپارید.


مقاله مرتبط: ۷ فایده بازی‌های کامپیوتری و موبایل برای مغز که نمی‌دانستید

۲. تکرار مداوم یک کار جدید

تکرار مداوم یک کار جدید

وقتی خودتان را به انجام مداوم یک کار جدید عادت می‌دهید، مسیرهای عصبی جدیدی در مغز شکل می‌گیرند که موجب می‌شوند در انجام کارهای جدید، کارآمدتر و پرسرعت‌تر ظاهر شوید.

یک کودک سه ساله به طور حتم آنقدر بزرگ شده که بتواند قاشق و چنگال دست بگیرد. اما فقط کافی است کودک دلبندتان را موقع غذا خوردن به حال خودش رها کنید تا ببینید چه افتضاحی به بار می‌آورد. کودکان در این سن اگرچه می‌توانند قاشق و چنگال دست بگیرند، هنوز قادر نیستند با قاشق و چنگال، شبیه بزرگ‌ترها غذا بخورند، اما سعی می‌کنند با تکرار مداوم این رفتار که البته در تمرین‌های اولیه چیزی جز کثیف‌کاری نیست، روش صحیح غذا خوردن با قاشق و چنگال را یاد بگیرند. با تکرار مداوم این رفتار، مسیرهای عصبی جدیدی در مغز کودک شکل می‌گیرند و موجب می‌شوند کودک در نهایت یاد بگیرد شبیه بزرگ‌ترها غذا بخورد.

حتما دل‌تان می‌خواهد بدانید بزرگسالان چطور می‌توانند مغزشان را به تشکیل مسیرهای عصبی جدید وادار کنند؟ قدم اول این است که انجام هیچ کاری را به تعویق نیندازید. شاید بگویید عادت به تعویق انداختن امور چنان در رفتارتان ریشه کرده که نمی‌توانید ترکش کنید. اما برای اینکه موتورتان راه بیفتد، پیشنهاد می‌کنیم کاری را انتخاب کنید که معمولا طرفش نمی‌روید. سپس به انجام قسمت کوچکی از این کار مشغول شوید. از آنجایی که این کار کوچک در راستای تکمیل همان کار بزرگ‌تری است که معمولا طرفش نمی‌رفتید، تشکیل مسیرهای عصبی جدید در مغز به تدریج آغاز می‌شود.

مثلا چنانچه عادت ندارید میز تحریرتان را مرتب کنید و همیشه انجام این کار را به تعویق می‌اندازید، می‌توانید با مرتب کردن فقط یک برگ کاغذ شروع کنید. یعنی از بین انبوه وسایلی که روی میز تحریرتان جمع شده است، یک برگ کاغذ بردارید و همان یک برگ را سر جایش قرار دهید. حتی می‌توانید برای شروع، بدون اینکه به کاغذ مورد نظر دست بزنید، فقط تصمیم بگیرید چه بلایی سرش بیاورید: آیا لازم است این کاغذ را دور بریزید یا داخل کِشو قرار دهید؟ در این مرحله، نیازی نیست کاغذ مورد نظر را در سطل آشغال بیندازید یا به داخل کِشو منتقل کنید، فقط کافی است در موردش تصمیم بگیرید. با همین اقدام خیلی خیلی کوچک می‌توانید دست به کار شوید و مطمئن باشید تشکیل مسیرهای عصبی جدید در مغز به تدریج آغاز می‌شود. با ادامه‌ی این روند، به تدریج از فردی تنبل که عادت دارد انجام هر کاری را به لحظه‌ی آخر موکول کند، به فردی زبر و زرنگ تبدیل خواهید شد که هر کاری را به وقتش انجام می‌دهد.


مقاله مرتبط: فیلم آموزشی : مغز شما چطور کار می‌کند؟

۳. یادگیری یک مهارت جدید

یادگیری یک مهارت جدید

بدیهی است که هرچه بیشتر از مغزتان کار بکشید، عملکرد مغز بهبود می‌یابد. مثلا یادگیری یک ساز جدید موجب خواهد شد در تبدیل اطلاعات دیداری (نُت موسیقی) به یک کار عملی (نواختن ساز) مهارت بیشتری پیدا کنید. یا مثلا یادگیری یک زبان جدید، مغزتان را با طرز تفکری متفاوت مواجه خواهد کرد و ناگزیرتان می‌کند خودتان را به شیوه‌ی دیگری ابراز کنید.

حتی می‌توانید یک قدمِ بلندتر بردارید و به یادگیری رقص اقدام کنید. مطالعات نشان داده است یادگیری رقص در سالخوردگان به پیشگیری از آلزایمر کمک می‌کند.

۴. دنبال کردن برنامه‌های آموزشی پرورش مغز

دنبال کردن برنامه‌های آموزشی پرورش مغز

زمانی که روی کاناپه لم داده‌اید نیز می‌توانید با بهره‌گیری از دنیای اینترنت، عملکرد مغزتان را بهبود ببخشید. مطالعات بالینی نشان داده است برنامه‌های آموزشی پرورش مغز نظیر BrainHQ موجب تقویت حافظه می‌شوند و کمک‌تان می‌کنند سریع‌تر فکر کنید. با مراجعه به آدرس www.brainhq.com می‌توانید بازی‌‌هایی انجام دهید که گفته می‌شود روی عملکرد مغز، تأثیر مثبت می‌گذارند.

۵. ورزش کردن

ورزش کردن

احتمالا از همان اول که شروع به خواندن این مقاله کردید، منتظر بودید به این مورد برسید. ورزش نه تنها در سلامت جسمانی مؤثر است، بلکه موجب تقویت حافظه نیز می‌شود. فقط ۲۰ دقیقه ورزش به پردازش اطلاعات و عملکرد حافظه کمک می‌کند. همچنین با ورزش می‌توانید روند تشکیل اتصالات عصبی جدید در مغز را سرعت ببخشید. خلاصه اینکه ورزش به یادگیری سریع‌تر و افزایش سطح هوشیاری می‌انجامد و همگی این فواید فقط با تحرک بدنی حاصل می‌شود.

چنانچه از جمله افرادی هستید که به طور منظم ورزش نمی‌کنید و از اینکه مغزتان را از فواید ورزش محروم کرده‌اید، احساس گناه می‌کنید، توصیه می‌کنیم از برنامه‌های ورزشی پرورش مغز نظیر Exercise Bliss غافل نشوید. با دنبال کردن آموزش‌هایی که در برنامه‌ی Exercise Bliss ارائه می‌شود، می‌توانید ورزش کردن را به راحتی آب خوردن به یک عادت دلپذیر تبدیل کنید.


مقاله مرتبط: بهترین نوع ورزش برای مغز چیست؟

۶. معاشرت با خانواده و دوستان

معاشرت با خانواده و دوستان

چنانچه قصد دارید از توانایی شناختی مطلوبی برخوردار شوید، پس حتما سعی کنید در زندگی‌تان روابط معنی‌دار برقرار کنید. هم‌صحبتی با دیگران و هم‌نشینی با افرادی که دوست‌شان دارید، موجب می‌شود واضح‌تر فکر کنید و خُلق‌تان باز شود.

افراد برونگرا از برقراری ارتباط با دیگران فایده‌ی مضاعف می‌برند. ماریا بریلاکی (Maria Brilaki) که نویسنده‌ی اصلی این مقاله است، می‌گوید در یکی از کلاس‌هایی که در دانشگاه استنفورد تجربه‌ کرد، یاد گرفت افراد برونگرا از طریق صحبت کردن با دیگران سعی می‌کنند به درک صحیح‌تری از افکار خود برسند و در واقع با این رفتار، افکار خود را پردازش می‌کنند. ماریا می‌گوید استادش در کلاس تعریف کرد که وقتی نتیجه‌ی آزمون شخصیتش را دید، حسابی تعجب کرده بود، چرا که همیشه فکر می‌کرده خصلت درونگرایانه دارد، اما نتیجه‌ی آزمون ثابت کرده بود که از جمله افراد برونگرا به شمار می‌رود. از آن زمان به بعد، استاد ماریا متوجه شد که چقدر هم‌صحبتی با دیگران به ساماندهی افکارش کمک می‌کند و به این ترتیب بود که موقعیت جدیدش را به عنوان یک فرد برونگرا پذیرفت.


مقاله مرتبط: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید

۷. جدول حل نکردن

جدول حل نکردن

هر وقت حرف از راهکارهای تقویت حافظه می‌شود، بسیاری از ما به فکر جدول حل کردن می‌افتیم. جدول حل کردن موجب تقویت فصاحت و روانی کلام می‌شود، اما مطالعات نشان داده است این فایده به تنهایی برای تقویت حافظه کافی نیست. جدول حل کردن اگرچه فعالیت سرگرم‌کننده‌ای است، در تقویت حافظه آنقدرها هم که تصور می‌شود، مؤثر نیست. البته، چنانچه از روی سرگرمی به جدول حل کردن روی آورده‌اید، پس حتما به این فعالیت مفرح ادامه دهید. اما چنانچه به امید تقویت حافظه جدول حل می‌کنید، بهتر است به فعالیت دیگری مشغول شوید که در تقویت مغز کارآمدتر باشد.

۸. تغذیه‌ سالم

تغذیه‌ی سالم

خوراکی‌هایی نظیر ماهی، میوه و سبزیجات به عملکرد مطلوب مغز کمک می‌کنند. جالب است بدانید شکلات تلخ نیز در تقویت عملکرد مغز مؤثر است. وقتی شکلات می‌خورید، مغز دوپامین آزاد می‌کند. دوپامین موجب می‌شود سریع‌تر یاد بگیرید و راحت‌تر به خاطر بیاورید. همچنین، شکلات حاوی فلاونول‌ و آنتی‌اکسیدان است که به تقویت عملکرد مغز کمک می‌کنند. پس هر وقت به انجام فعالیت‌های ذهنی دشوار مشغول می‌شوید، یک تکه‌ی کوچک شکلات تلخ بخورید تا مغزتان سرحال‌تر شود.


مقاله مرتبط: ۶ ویتامین و ماده‌ی معدنی برای تقویت مغز

اکنون که با روش‌های تقویت حافظه و یادگیری سریع‌تر آشنا شدید، وقتش است که از همین حالا دست به کار شوید. امیدواریم با مطالعه‌ی این روش‌ها ترغیب شده باشید سبک زندگی‌تان را بهبود ببخشید. فقط کافی است راهکارهایی را که یاد گرفتید به کار ببندید تا باهوش‌تر از قبل زندگی کنید.

برگرفته از: lifehack.org

صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (36)

 1. profile-placeholder شادی گفت:

  مرسی واقعا به دردم خورد.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی خوشحالم که این‌طور بوده 🙂

 2. profile-placeholder اردلان گفت:

  نخ سوزن چیز یعنی مخصوصا (خخ) از بابت معرفی این سایت brainhq ممنون

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سلام دوست عزیز،
   امیدوارم از محتوای وب‌سایت نام‌برده بهره‌ی لازم رو ببرید.
   پیروز و سربلند باشید.

 3. profile-placeholder پویا خانی گفت:

  انصافا دستتون درد نکنه صدف خانوم بی نهایت استفاده کردم واز لطفتون سپاس گذارم و بازهم منتظر مطالب مفیدتون هستم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دیدگاه محبت‌آمیز شما بسیار انرژی‌بخش بود. از اینکه با ما همراه هستید سپاسگزارم.

 4. profile-placeholder مژده گفت:

  خلاصه و مفید.بسیار عالی البته لازم به ذکر است که خودم نیز با ۱۵سال سن دارای ضریب هوشی بالایی هستم ولی همیشه دنبال اینجور مطالب برای تقویت کردن بیشتر حافظه ام بودم ممنون بابت اطلاعاتتون.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   مژده جان سلام،
   تبریک به هوش و ذکاوت شما. خوشحالم که مطالب چطور براتون مفید بوده.

 5. profile-placeholder سهيلا طلوعي گفت:

  بسيار عالي و مفيد بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   باعث خوشحالی ماست که راضی بودید. سپاس که با حضورتون به ما انرژی می‌دید.

 6. profile-placeholder مهسا گفت:

  ممنون خیلی مفید بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی هم عالی! امیدوارم نکات گفته شده به کارتون بیاد.

 7. profile-placeholder امیدوار گفت:

  خیلی ممنون از مقاله مفید و جالبتان. از معدود مطالب و اطلاعات خوبی که در اینترنت به زبان فارسی میتوان یافت . البته قطعا بی اشکال نیست. من حمایت خودم را از این فعالیت شما اعلام میکنم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالیم که رضایت‌تون جلب شده. سپاس از اینکه با ما همراه هستید.

 8. profile-placeholder علی گفت:

  ممنون از مطالب مفید و کاربردیتون… اما فرهنگ دین اسلام هم برنامه های مفیدی در این زمینه دارد و مستلزم اشاره هست.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده.

 9. profile-placeholder حانیه گفت:

  من هوشم فوق العاده اس البته تعریف از خود نباشه ولی مشاورم این رو به من گفته بهتون یه پیشنهاد میدم تا خودتون نخواهید هیچکس نمیتواند به شما درسی بیاموزد فقط کافیه اراده کنید

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   ممنون که دیدگاه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان در میون گذاشتید. قطعا اراده‌ی راسخ یکی از ستون‌های اصلی موفقیته، اما به نظرم اگر هم اراده‌ی کافی داشتیم، باز هم نباید نسبت به راهکارهایی که می‌تونن باعث تقویت توانمندی‌ها و رشد و توسعه‌ی فردی‌مون بشن، بی‌توجه باشیم.

 10. profile-placeholder حانیه گفت:

  خیلی مسخره بود البته ببخشیدا

 11. profile-placeholder محمد هادی گفت:

  کاملا با مقاله موافقم
  اما عسل خیلی برای هوش عالیه

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی ممنون که وقت گذاشتید و ما رو از نظر مثبت‌تون مطلع کردید. پیشنهاد می‌کنم هر وقت فرصت داشتید، یه سری هم به این مقاله که سایر خواص عسل رو مرور کرده بزنید: http://chetor.com/36017-خواص-عسل/

 12. بهاره حسنی بهاره حسنی گفت:

  سلام مرسی از مطلب خوبتون من خیلی مشتاق هستم در خصوص برنامه های آموزشی پرورش مغز که لینکش را در نوشته تون گذاشتید مطلب بخونم و شاید هم خوب باشه این برنامه های آموزش رو در وب سایت بذارید

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بهاره‌ی عزیز سلام،
   خیلی ممنون که مطالب چطور رو با علاقه دنبال می‌کنی. یکی از لینک‌هایی که در این مطلب بهش اشاره شده، مربوط به وب‌سایت http://www.brainhq.com هست. بازی‌های ارائه شده در این وب‌سایت توسط جمعی از دانشمندان علوم اعصاب و متخصصان مغز طراحی شدن. با ثبت‌نام و ساخت حساب کاربری می‌تونید به تعدادی از این بازی‌ها به صورت رایگان دسترسی داشته باشید، اما جهت دسترسی به تمامی خدمات ارائه شده لازمه مبلغی رو به دلار بپردازید. این بازی‌ها به گونه‌ای طراحی شدن که با انجام مرحله به مرحله‌شون به تدریج توانایی‌های شناختی مغزتون تقویت می‌شه. گویا انجام هر مرحله از این بازی‌ها بیشتر از ۵ دقیقه طول نمی‌کشه و شرکت‌کنندگان می‌تونن در هر مرحله به توضیحاتی در خصوص کیفیت عملکردشون هم دسترسی داشته باشن. در انجام این بازی‌ها قرار نیست با سایر شرکت‌کنندگان رقابت کنید. رقابت اصلی هر فرد با خودشه و می‌تونه ببینه که با گذشت زمان چه پیشرفتی در مقایسه با روزهای اولش حاصل کرده. ضمنا می‌تونید اپلیکیشن این برنامه رو روی گوشی موبایل‌تون هم نصب کنید.
   برنامه‌ی دیگه‌ای که در این مطلب بهش اشاره شده Exercise Bliss هست. با ثبت‌نام در این وب‌سایت، اگه اشتباه نکنم تا یه مدت مشخص، یه سری حرکات ورزشی براتون برنامه‌ریزی می‌شه که می‌تونید روزانه تمرین‌شون کنید تا به تدریج یاد بگیرید ورزش کردن عادت سختی نیست و به راحتی می‌شه مثل خیلی از کارهای روزمره‌ی دیگه انجامش بدید.
   امیدوارم تونسته باشم به شما دوست عزیز کمکی کرده باشم. بسیار از اشتیاق و علاقه‌مندی شما انرژی گرفتم. موفق و پاینده باشید.

 13. profile-placeholder مهری مهرتلب گفت:

  با سپاس ، بابت آگاهی های ک از نوشته های شما گرامیان بهره می برم، می خواستم بدانم آیا امکان داره ،این مطالب را در کتابخانه خودم داشته باشم. متشکرم .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، قطعا می‌تونید مطالب مورد علاقه‌تون رو ذخیره و هر زمان که خواستید، مرور کنید.

 14. profile-placeholder tayyeb گفت:

  باز هم خیلی خوب بود .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده. امیدوارم از سایر مطالب سایت هم لذت ببرید.

 15. profile-placeholder علی گفت:

  سلام.

  نشر اطلاعاتِ خیر و مفید اگر به هدفِ کسب رضای خدای متعال باشه یکی از عبادات هست و پاداش زیادی داره در قیامت چون باعث اصلاح جامعه میشه و این شخص یک فرد مُصلح هست .
  نشر اطلاعات شر و مضر از گناهان بزرگ هست چون باعث اِفساد میشه (به فساد کشاندن دیگران) و این شخص یک مفسد هست که خیلی خطرناکتر از فاسد هست .
  اجر شما با خدای شکور .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما، ممنون از دعای خیرتون 🙏.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سپاس

 16. profile-placeholder فاطمه گفت:

  هر چه سریعتر بهتر
  واقعا واسه سیزده آبان نیازمندم
  ممنون که واسه ما وقت می ذارید
  سپاس فراواااان

 17. profile-placeholder فاطمه گفت:

  سلام میشه ویدیو ش رو بسازید
  ممنون میشممممم

  1. آرمان والی آرمان والی گفت:

   سلام. باز هم ممنون از این پیشنهاد. حتما در اولویت خواهیم گذاشت . ممنون از توجه شما

 18. profile-placeholder حمید صحاب گفت:

  خیلی خوب بود مشتاقانه به دنبال اطلاعات بیشتری هستم
  ممنون و سپاسگزار..

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از توجه‌تون سپاسگزارم. حتما در آینده مطالب بیشتری در این زمینه خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان