۲۴ پند وارن بافت برای پولدار شدن

۲۴ پند وارن بافت برای پولدار شدن
امتیاز مطلب: ٨٩%
89

وارِن بافِت، پیرمرد ۸۵ ساله‌ی امریکایی متولد اوماها در نبراسکا، که القاب «پیشگوی اوماها»، «جادوگر اوماها» و «دانای اوماها» را یدک می‌کشد، فردی است که دائما در لیست پولدارترین افراد جهان سر و کله‌اش پیدا می‌شود. چیزی که وارن بافت را به اینجا رسانده هوش سرشار او در سرمایه گذاری است. اینطور به شما بگویم که وارن بافِت موفق‌ترین سرمایه‌گذار کل دنیاست. موفق تر از هر کسی که شما یا پسرخاله‌تان می‌شناسید. خیلی صاف و پوست‌کنده اگر هروئین را با گچ قاطی کنید و آن را داخل شاخ کرگدن غیرقانونی بریزید و همراه با لامبورگینی دزدی بفروشید و مالیاتش را هم ندهید، باز هم قادر نیستید به سرعت وارن بافِت پول در بیاورید. شهرت این گرگ پیر به این است که اگر در بیابان رهایش کنند از زیر سنگ پول درمی‌آورد و علیرغم ثروت وحشتناک ۶۰ میلیارد دلاری خود، به روشی مقتصدانه زندگی می‌کند.

اما از همه‌ی اینها گذشته، وارن بافِت آدم باحالی است و برخلاف بسیاری از مایه‌دارهایی که شاید از نزدیک بشناسید، تریپ پولداری-قلدری ندارد و شکمش را روی میز نمی‌اندازد. او همراه با بیل گیتس بخش زیادی از ثروتش را در راه انسان‌دوستی خرج کرده‌ است.

یکی از تخصص‌های بافِت این است که می‌تواند مفاهیم پیچیده‌ی اقتصادی را برایتان بِجوَد و آنها را به زبانی بسیار ساده و قابل فهم به خوردتان بدهد.

آقای بافِت سهامدار عمده و رئیس شرکتی به نام Berkshire Hathaway است و البته در کلی شرکت کوچک و بزرگ دیگر نظیر کوکاکولا و IBM هم سهام خریده است. چیزهایی که در این مقاله برایتان گردآوری شده است، چکیده‌ای از سخنان پرمغز بافِت در جلسات سالانه‌ی سهامداران شرکتش در بیست سال اخیر است.

باعث افتخارم است که دعوتم را قبول کنید و این مقاله را تا انتها بخوانید.

اسطوره‌ی سرمایه‌گذاری، وارن بافِت راز موفقیتش را با ما به اشتراک می‌گذارد و نکاتی درباره‌ی زندگی، سرمایه‌گذاری و ۵ فوت کوزه‌گریِ خاص را به ما می‌آموزد.


مقاله مرتبط: ۷۱ نشانه که می‌گویند هیچ سر‌رشته‌ای در مدیریت پول‌ تان ندارید

در زندگی

وارن بافت - خدای سرمایه گذاری

۱. «در زندگی، فقط باید چند تا کار را درست انجام بدهید، تا کلی کار غلط انجام ندهید.»

۲. «فکر کنید در قایقی زندگی می‌کنید که دائما سوراخ می‌شود. اگر انرژی‌تان را صرف پریدن به قایق دیگری بکنید، بهتر است تا اینکه بخواهید آن انرژی را صرف درزگیری سوراخ‌ها بکنید.»

۳. «برای رسیدن به نتایج خارق‌العاده، نیازی نیست کارهای خارق‌العاده انجام بدهید.»

۴. «چیزی که از تاریخ یاد می‌گیریم این است که مردم از تاریخ درس نمی‌گیرند.»

۵.‌ «زنجیره‌ی عادت‌ها سبک‌تر از آنند که حس شوند، تا زمانی که از شدت سنگینی دیگر قابل شکستن نباشند.»

۶. «به نظر می‌رسد انسان خصلتی مضر دارد که همیشه می‌خواهد لقمه را دور سرش بچرخاند.»

۷. «هیچ چیزی مثل خرواری از پول یامُفت، عقلانیت را تسکین نمی‌دهد.»

۸. «۲۰ سال طول می‌کشد تا شهرتی برای خودتان بسازید و ۵ دقیقه طول می‌کشد تا خرابش کنید. اگر به این قضیه فکر کنید، کارها را متفاوت انجام می‌دهید.»

۹.‌ «بهتر است با آدم‌هایی بپلکید که از شما بهترند. همکارانی را برگزینید که اخلاقشان بهتر از شما باشد. چیزی نخواهد گذشت که خودتان هم به همان مسیر کشانده می‌شوید.»

۱۰. «سال‌ها پیش بن گراهام به من آموخت که هزینه چیزی است که پرداخت می‌کنی و ارزش چیزی است که دریافت می‌کنی. فرقی نمی‌کند که راجع به جوراب صحبت کنیم یا سهام. من دوست دارم جنس باکیفیت را زمانی بخرم که قیمتش پایین آمده باشد.»


مقاله مرتبط: ۱۲ راه برای بدست آوردن ثروت و موفقیت

در سرمایه‌گذاری

وارن بافت - خدای سرمایه گذاری

۱. «مهمترین خصوصیت یک سرمایه‌گذار، خُلق و خویش است نه ذکاوتش. آدم برای این کار به خلق و خویی نیاز دارد که نه از همراه بودن با جماعت خیلی سرخوش شود و نه از حرکت در خلاف جهت‌شان.»

۲. «سرمایه‌گذاری موفقیت‌آمیز نیازمند گذشت زمان، برخورداری از نظم و دیسیپلین و داشتن صبر و حوصله است. فارغ از اینکه چقدر استعداد و تلاش به خرج بدهید، بعضی کارها وقت می‌خواهند: نمی‌توان با ۹ زن باردار، بچه‌ای را یک ماهه به دنیا آورد.»

۳. «من دنبال این نیستم که از روی موانع ۲ متری بپرم؛ در عوض دنبال یک مانع ۳۰ سانتی‌متری هستم تا بتوانم رویش پا بگذارم و بالاتر بروم.»

۴. «بازار در کوتاه‌مدت، مثل مسابقه‌ی محبوبیت است و در بلندمدت، مثل باسکول.»

۵. «فرصت‌ها به ندرت پیش می‏‌آیند. پس هر وقت از آسمان طلا بارید با خودتان سطل ببرید بیرون، نه انگشتانه.»

۶. «تنوع‌بخشی، حفاظی در مقابل نادانی است. این جمله برای کسانی که می‌دانند چه کار دارند می‌کنند، معنی چندان خاصی نمی‌دهد.»

۷. «اگر حاضر نیستید سهامی را به مدت ۱۰ سال نگه‌ دارید، حتی فکر اینکه ۱۰ دقیقه نگه‌اش دارید را هم نکنید.»

۸. «نکته کلیدی در سرمایه‌گذاری این نیست که سبک سنگین کنید فلان صنعت قرار است چه تأثیری بر جامعه داشته باشد یا چقدر رشد کند. بیشتر حواستان به این باشد که ببینید فلان شرکت چقدر در رقابت با بقیه جلوتر است و از همه مهم تر اینکه تا کی می‌تواند جلو بماند.»

۹.‌«من سرمایه‌گذار بهتری هستم چون تاجرم و تاجر بهتری هستم چون سرمایه‌گذارم.»

۱۰. «خیلی بهتر است که شرکت خفنی را به قیمت خوب بخرید تا اینکه شرکت خوبی را به قیمت خفن بخرید.»


مقاله مرتبط: چگونه پولدار شویم؛ ۱۶ راه پولدار شدن که باید بدانید

۵ فوت کوزه‌گری وارن بافِت

پندهای خدای سرمایه گذاری

هر یک از ۵ فوت کوزه‌گری وارن بافِت، واقعیتی از زندگی یا سرمایه‌گذاری را به ساده‌ترین زبان ممکن بیان می‌کنند.

۱. «بهتان می‌گویم چطور پولدار شوید. درها را ببندید. هر وقت بقیه حریص بودند شما ترسو شوید. هر وقت بقیه ترسو شدند شما حریص شوید.»

از این ساده‌تر نمی‌شد بگویی که کلید سرمایه‌گذاری این است که وقتی قیمت پایین بود بخر و وقتی بالا رفت بفروش.

۲. «به دانشجوهای کالج می‌گویم، به سن من که رسیدید به شرطی آدم‌های موفقی خواهید شد که تمام کسانی که می‌خواهید دوست‌تان داشته باشند، واقعا دوست‌تان داشته باشند.»

پول مهم‌ترین چیز زندگی نیست. این را وارن بافِتی می‌گوید که از مال دنیا بی‌نیاز است.

۳. «فرق بین آدم‌های موفق و آدم‌‏های واقعا موفق این است که آدم‌های واقعا موفق به همه چیز می‌گویند نه.»

افرادی مثل استیو جابز، بیل گیتس و وارن بافِت موفقیت‌شان را مدیون قدرت تمرکزشان هستند.

۴. «خیلی‌ها را دیدم که الکل و بدهی زمین‌شان زد. واقعا در این دنیا نیازی به قرض کردن ندارید. اگر باهوش باشید، قادرید کلی پول دربیاورید، بدون اینکه از کسی قرض کنید.»

علت موفقیت افراد در زندگی می‌تواند چیزهای متفاوتی باشد، اما دلایل شکست عمدتا حول محور چند چیز می‌چرخد؛ از شکست هم به اندازه‌ی موفقیت درس بگیرید.

۵. «هر سرمایه‌گذاری باید قادر باشد، تجارتی که انتخاب کرده را به درستی ارزیابی کند. به این عبارت «انتخاب کرده» توجه کنید: قرار نیست وارد هر شرکتی شدید تخصص مربوط به حوزه‌ی کاری‌اش را داشته باشید، یا اصلا قرار نیست در چند حوزه کارشناس باشید. فقط باید قادر باشید شرکت‌ها را در داخل دایره‌ی فهم خود ارزیابی کنید. سایز این دایره خیلی مهم نیست؛ اما دانستن محدوده‌ی آن خیلی حیاتی است.»

یکی از نقل قول‌های مربوط به سرمایه‌گذاری که شدیدا از آن متنفرم متعلق به پیتر لینچ است که می‌گوید «چیزی را بخرید که از آن سر در می‌آورید». به نظرم این توصیه ناقص است. ایده‌ی بافت هم این حرف را دربرمی‌گیرد، اما به شما گوشزد می‌کند که مهم این است که قادر باشید شرکت‌ها را ارزیابی کنید و وارد کار آنهایی که از کارشان سردرنمی‌‏آورید نشوید، به همین سادگی!

برگرفته از: time

میثم عقیلی متولد بندرعباسم ولی از نظر فنی بندری محسوب نمی‌شم. اون زمان که موز از پفک ارزونتر بود دوست داشتم کنار خیابون توی یخدون‌ یونولیتی پپسی بفروشم، اما بعدن زمان خاتمی رفتم اراک مترجمی خوندم و زمان سهمیه‌بندی بنزین هم درسم تموم شد، الانم اینجا پیش چطوریام. بیکار بشم فوتبال می‌بینم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (31)

 1. PouriaPz PouriaPz گفت:

  ممنون، بسیار جالب بود. از افراد موفق مطلب زیاد بزارید لطفا.

 2. profile-placeholder امیر گفت:

  اووووو
  بیکاری برو کار کن

 3. profile-placeholder مریم گفت:

  این توصیه ها بدرد این مملکت نمی خوره .

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام مریم عزیز
   شخصا فکر میکنم تا زمانی که انگشت اتهام رو به سمت مملکت یا این و اون نشونه بگیریم، نه فقط این توصیه‌ها بلکه هیچ توصیه‌ی دیگه‌ای هم به درد نمیخوره 🙂
   شاید بهتر باشه طرز فکرمون رو نسبت به یه سری چیزا عوض کنیم.
   پیشنهاد میکنم این مطلب رو هم مطالعه بفرمایید:
   چرا طرز فکر ما بیشتر از آنچه تصور می‌کنیم مهم است؟
   موفق و پیروز باشید

   1. profile-placeholder مریم گفت:

    سلام . هیچ شخصی را متهم نکرده ام . این مطالب تراوشات ذهنی یک فرد غربی در عالم غرب است . شرایط زندگی در این مملکت شاید شباهت هایی با غرب داشته باشد ولی تفاوتهای بسیاری هم دارد . این مطلب و مطالبی از این دست ، قابل خواندن و اندیشیدن است ولی نسخه خوب و محکمی برای دردهای تقریباً بیدرمان این مملکت نیست . در بین ما وجود دارد کسانی که بتوانند راهکارهای مناسبی جهت خروج از بن بست نشان بدهند . از این مطالب بسیار خوانده ام و کلاسهای بسیاری رفته ام که به عمر از دست داده ام تاسف می خورم . شخصاً به اینگونه مطالب که بیشتر جنبه نمایشی و خودنمایی دارد و خوراک عده ای است اعتقادی ندارم .

    1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

     بله شرایط زندگی می‌تونه توی تصمیمات ما (خصوصا تصمیم‌های مالی) تأثیرگذار باشه، اما مگه همین اقای وارن بافت خودش هم کلی همشهری نداره؟ خب شما فکر میکنید چند نفر از همشهری‌هاش اندازه خود بافت پولدارن؟! بالاخره اونام غربی حساب میشن و اگه فرض کنیم شرایط زندگی تو غرب خیلی ایده‌اله (برای رسیدن به موفقیت مالی)، باید همه‌شون وارن‌ بافت‌وار پول داشته باشن!
     شاید قضیه‌ی پولدار شدن یه چیزی بیشتر از شرایط زندگی باشه…
     صمیمانه براتون ارزو دارم یه روزی بتونید از کلاس‌هایی که رفتین و مطالبی که خوندین، به بهترین شیوه استفاده کنید. 🙂

 4. ایران.رشت ایران.رشت گفت:

  با سلام
  به نظر من مطالب اصلا به صورت واضح نوشته نشده توی این پست
  با تشکر

 5. profile-placeholder طاهره زراعتکار گفت:

  ممنون همشهری ، مطلب بسیار خوبی بود…

 6. mohsen mohsen گفت:

  لایک داری داداش

 7. profile-placeholder حسن قلی زاده گفت:

  تفاوت نظر و عقیده در هر موضوعی دیده میشه
  مثلا من چند وقت پیش در این سایت یه مقاله خوندم که خیلی جالب در مورد روانشناسی ثروت خوندم که جالب بود برام
  ولی این مقاله رو که خوندم خیلی برام گنگ بود . ولی با اینکه مقالات سایت شما را دنبال میکنم واقعا لذت میبرم از مطالب ناب شما .
  با تشکر از تیم شما
  موفق باشین

 8. profile-placeholder محمدجواد گفت:

  سلام
  جملات بالا فقط برای فاندامنتال ها معنی داره ، پیتر لینچ هم تو سه تا کتابش توضیحی شبیه اقای بافت داره .
  هر دو اسطوره اند یکی فیدلیتی ماژلان دیگری برکشایر هاثاوی.
  اتفاقا لینچ می گه شما تو هر فیلدی فعالیت کنید دانش تجاری خاصی دارید که بسیار با ارزشه مثلا یک تعمیرکار خودرو می دونه با کیفیت ترین روغن موتور یا پر فروش ترین روغن موتور کدومه ، این خودش برای سرمایه گذاری مهمه .
  Rule number 1 never lose money rule number 2 never forget rule number 1.
  Warren buffet

 9. profile-placeholder مهسا گفت:

  عالیه عالیه….

  1. profile-placeholder صادق گفت:

   مهسا خانم شما کلاً مطلب رو خوندید که “عالیه عالیه” سر دادید؟
   والا ما که هرچی خوندیم متوجه نشدیم.
   به این وبسایت توصیه میکنم اگه سایر مقالاتشون رو اینطور ترجمه و منتشر میکنن، یه تجدید نظر جدی بکنن در کار

   1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

    صادق عزیز، هر کسی می تونه نظر خودش رو داشته باشه و یه مطلبی به کارش بیاد یا نه، به خاطر همین فکر نمی کنم بشه به کسی خرده گرفت در این مورد.
    خودتون سری بزنید به مطالب دیگه سایت،‌ شاید چیزهایی دیگه ای باشن که نظرتون رو جلب کنن و به کارتون بیان. :)))

   2. profile-placeholder محسن گفت:

    اینکه شما مطلب را نفهمیده اید شاید به خاطر کم خواندن باشد و گرنه پیچیدگی خاصی در ترجمه نبود .

 10. profile-placeholder عماد گفت:

  سلام
  میثم جان ممنون ، زحمت کشیدی ، دنبال یه نکته بودم که تو کارم استفاده کنم راستش اصلا گیج شدم. کلا برای مملکت و حال و روز ما بی معنی بود یا بنده حقیر خیلی بی معنی درکش کردم.بدرود

 11. profile-placeholder حسین گفت:

  متاسفانه اصلا توضیحات این شخص میلیاردر عملی نیست و کلی گویی کرده و خیلی مبهم و گُنگ توضیح داده.مثلا میگه اگه باهوش باشید پول در میارید و نیاز به قرض نیست خداییش نشنیدین که میگن بی مایه فطیر است ؟ پول تو جیبت نباشه نانوای محله یه نون بهت نمیده بعد من بیام برم تو خیابون با دست خالی و بدون هیچ فن و هنری پول بدست بیارم مگر اینکه کلیه ام رو بفروشم -۲٫ «فرق بین آدم‌های موفق و آدم‌‏های واقعا موفق این است که آدم‌های واقعا موفق به همه چیز می‌گویند نه.» وجدانا این جمله یعنی چی؟ به همه چیز بگیم نه؟ یعنی اگه یه نفر بهمون گفت این ده میلیارد تومن برای تو بهش بگم نمیخوام ؟!!!! – ۳-«به دانشجوهای کالج می‌گویم، به سن من که رسیدید به شرطی آدم‌های موفقی خواهید شد که تمام کسانی که می‌خواهید دوست‌تان داشته باشند، واقعا دوست‌تان داشته باشند.» یعنی میشه آدم کسی رو دوست داشته باشه و بعدش باهاش دعوا کنه ؟ اصلا این جمله یعنی چی؟ ۴- هر وقت پایین بود بخرید هر وقت گرون شد بفروشید؟ وجدانا بچه های ۵ ساله هم اینو میدونن. عالم و ادم میدونن. این دیگه چه جمله خنده داری بود؟ ۵ – پول مهمترین چیز نیست. خوب معلومه سلامتی و خونواده و دوستان و معرفت و عشق و کمک به مردم از پول بهتره ولی وقتی پول نداشته باشی همه شون رو از دست میدی.۶-.‌«من سرمایه‌گذار بهتری هستم چون تاجرم و تاجر بهتری هستم چون سرمایه‌گذارم.»

  ۱۰. «خیلی بهتر است که شرکت خفنی را به قیمت خوب بخرید تا اینکه شرکت خوبی را به قیمت خفن بخرید.»
  وجدانا یعنی چی شرکت خفن خوب پول خفن هم میخواد هر چی پول بدی آش میخوری. چون تاجرم سرمایه گذارم و چون سرمایه گذارم تاجرم؟!!!! مثل اینه بگی من چون ماهی گیرم میرم لب دریا و چون میرم لب دریا ماهی میگیرم .خخخخخ. توضیح بقیه جملات رو هم داشتم بگم ولی چون وقت نیست و به طومار خواهد کشید صرفنظر میکنم. باقی بقایتان.

  1. profile-placeholder Gachboy گفت:

   بزار جواب توضیح بعضی هاشو بهت بگم. گفتی که چطور میشه با دست خالی و بدون هیچ فن و هنری پول درآورد؟ با دست خالی میشه ولی بی هیچ فن و هنری نمیشه. شما اگه سرگذشت سرمایه درهای بزرگ رو خونده باشی از هوششون و بعضا در گاراژ خونشون شروع به کار کردن تا رسیدن به جایی که کارخونه زدن. گفته وقتی به سن من رسیدین زمانی آدم موفقی هستین که تمام کسانی که می‌خواهید دوست‌تان داشته باشند، واقعا دوست‌تان داشته باشند. یعنی مواظب باش که با کی دوستی میکنی و به اطرافیانت به راحتی اعتماد نکن و هسته اطرافت رو افراد واقعا قابل اعتماد انتخاب کن در غیر این صورت به زمینت میزنن. گفتی که اینکه گفته هر وقت پایین بود بخرید هر وقت گرون شد بفروشید چیز واضحیست پس چرا مردم ما عکس این کار رو انجام میدن و جایی که نباید بخرن تا بازار متعادل بشه میخرن اونم از ترس اینکه مبادا گرون تر بشه. در این حالت آدم باید حریص باشه و بدون ترس بزاره تا قیمت افت کنه که اکثر میترسن و اینکارو نمیکنن. گفته که پول مهمترین چیز نیست و شما گفتی معلومه ولی در کشور خودمون واسه تولید کننده ها پول همه چیزه حتی از رضایت مشتری حتی از اخلاق در حالی که اگه این تفکر رو داشته باشن که پول همه چیز نیست با احترام به مشتری و حقوق مصرف کننده به هم به پول میرسن و هم شهرت. خیلی وقتها ممکنه بیشتر به پول فکر کنن تا به خوشنامی و رضایت مشتری. گفته من سرمایه‌گذار بهتری هستم چون تاجرم و تاجر بهتری هستم چون سرمایه‌گذارم. یعنی اینکه این دو لازم و ملزوم همدیگه اند و اگه یکیشو از دست بدی اون دیگری رو هم از دست دادی. گفتی که یعنی چی شرکت خفن خوب پول خفن هم میخواد هر چی پول بدی آش میخوری. یک تاجر موفق اونه که با پول کمتری نسبت به بقیه همون مقدار آش رو بخوره. اینکه گفتن هر چی پول بدی آش میخوری واسه تجار صدق نمیکنه برادر واسه همینه که اونا ثروتشون بیشتر میشه چون صبر میکنن و هیچ چیز رو به قیمت خودش نمیخرن بلکه کمتر از بقیه میخرن و در فرصت مناسب با قیمت بیشتر به بقیه میفروشن و همون جور که گفته ممکنه این فرصت مناسب بیشتر از ده سال هم طول بکشه و اگر کسی تحملشو نداره خب نباید سهام و این چیزا رو بخره چون این کار صبر و حوصله هم میخواد.

  2. profile-placeholder بهزاد گفت:

   من اگر سن و تجربه شما رو بدونم بهتر بود اما با همین صحبت شما مشخصه تجربه کمی دارید. در زندگی روزمره مواقع بسیاری می شه که به شما پیشنهاد کارهایی می شه و شما به دلیل طمع و یا بی تجربگی اون ور قبول می کنید در صورتیکه باید می گفتید نه. منظور ایشون هم همینه. به همین دلیل بی تجربگی تون هست که صحبتهای ایشون رو کلی می بینید در صورتیکه همه بسیار مفید و کاربردی هستن.

 12. profile-placeholder علیرضا گفت:

  عالی بود ممنون

 13. profile-placeholder معين گفت:

  يا به اندازه آرزويت تلاش كن ؛؛؛ يا به اندازه تلاشت آرزو كن.

 14. profile-placeholder مرتضی گفت:

  ترجمه های آقا میثم مثله دوبله های قدیمی میمونه که فیلم باهاش قشنگ تر میشد،این مقاله های عالی هم با ترجمه میثم عالی تر میشه

 15. profile-placeholder نیما گفت:

  یعنی شاهکاری پسر (اون زمان که موز از پفک ارزونتر بود دوست داشتم کنار خیابون توی یخدون‌ یونولیتی پپسی بفروشم)

 16. profile-placeholder بامداد گفت:

  زنده باد میثم، ولی اجازه بده یه توصیۀ رایگان بهت بکنم، اخلاق شخصیتو توی ترجمه دخالت نده 🙂 بگو چشم!

 17. profile-placeholder هادی حسینی دهمیری گفت:

  دورد میثم جان عقیلی:
  مثل اینکه بالاخره کلید رو پیدا کردی. مخصوصا با اون تیپ اصیل بندری ات که سرشار از مهر نشونت میده. متن زیبایی بود دستت درد نکنه.

  1. میثم عقیلی میثم عقیلی گفت:

   ممنونتم هادی جان. من و اینهمه خوشبختی محاله …

 18. profile-placeholder احمد گفت:

  خوب دل نشین ممنونم

 19. MOHAMMAD TARAMESHLOO MOHAMMAD TARAMESHLOO گفت:

  عالي بود مرسي

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   درود
   خوشحالیم که خوشتون اومده

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان