۱۴ روش سریع برای درمان جوش صورت

۱۴ روش سریع برای درمان جوش صورت
امتیاز مطلب: ٩٣%
93

معروف است که سروکله‌ی جوش‌‌ها وقتی پیدا می‌شود که قرار است به مهمانی بروید یا سر یک قرار مهم حاضر شوید. نظری درباره‌ی همزمانی این اتفاقات با هم نداریم، اما اگر می‌خواهید با روش‌های درمان جوش صورت آشنا شوید، با این مقاله همراه باشید و البته با کمی تحمل، یکی از غیرقابل مقاومت‌ترین کارها یعنی فشار دادن جوش‌ را فعلا به تعویق بیندازید.

اگر می‌خواهید با روش‌های درمان سریع جوش آشنا شوید، می‌توانید به جای خواندن این مقاله ویدیوی زیر را نیز ببینید.

دلایل ایجاد جوش‌

اگر می‌خواهید بدانید چطور می‌توان از شر جوش‌ خلاص شد و خودتان یک پا متخصص شوید باید ابتدا درباره‌ی دلیل فیزیولوژیکی پدید آمدن آنها اطلاعاتی داشته باشید. برای اکثر مردم جوش‌ تنها نشانه‌ای از مشکلات پوستی است که در نتیجه‌ی اختلال بخش‌های تولید‌کننده‌ی چربی پوست به وجود آمده‌ است. به طور کلی این بخش‌ها به دلایلی بیش‌فعال می‌شوند و شروع به تولید مقدار زیادی چربی می‌کنند که در نتیجه‌ی آن این بخش‌ها در چربی غوطه‌ور می‌شوند.

ارگانیسم‌های زنده‌ی میکروسکوپی که به طور معمول روی پوست وجود دارند در این حجم زیادِ چربی به دام می‌افتند و باعث ایجاد آلودگی و تولید ترشحات بعدی می‌شوند. این اتفاقی است که نقطه‌ی برآمده‌ی روی پوست که آن را جوش می‌نامیم ایجاد می‌کند.

جوش چیست؟

درمان جوش

جوش یک زائده‌ی کوچک پوستی است. جوش‌ها، جراحت‌ها یا مشکلات پوستی کوچک ناشی از غدد چربی‌ای هستند که به وسیله‌ی میکروب‌ها آلوده و ملتهب شده و در مرحله‌ی بعد ترشحات سطح آنها را پر می‌کند.


مقاله مرتبط: روشن شدن پوست صورت با ۱۵ روش خانگی

انواع شایع جوش یا آکنه

وقتی غدد چربی پوست که در انتهای فولیکول مو قرار دارند بیش‌فعال شوند جوش ظاهر می‌شود. نقاطی از بدن که بیشتر در معرض جوش زدن هستند عبارت است از: صورت، بالای کمر، سینه و شانه‌. جوش علامت واضحی از التهاب پوستی است به خصوص زمانی که روی پوست ظاهر می‌شود. انواع مختلفی از جوش‌ها وجود دارند:

جوش‌های زیرپوستی کمودون‌ (Comedone)

کمودون یا به صورت مفرد کمودو (comedo) زمانی ایجاد می‌شود که فولیکول مو بر اثر افزایش چربی و سلول‌های مرده‌ی پوست مسدود شود. دو نوع از کمودون وجود دارد: سرسیاه و سرسفید.

جوش سرسفید (Whiteheads): با نام کمودون‌ بسته نیز شناخته می‌شوند، زیرا چربی و سلول‌های مرده‌ی پوست از باز شدن مجرای بسته شده جلوگیری می‌کنند و التهاب در زیر پوست باقی می‌ماند. اگر سر این التهاب بیرون بیاید شبیه دانه‌ای کوچک با حبابی از چرک است.

جوش سرسیاه (Blackheads): به کمودون‌های باز معروفند. این جوش‌ها به راحتی به چشم می‌آیند. رنگ تیره‌ای دارند و روی سطح پوست ظاهر می‌شوند. برخی به اشتباه گمان می‌کنند که این جوش‌ها در اثر آلودگی به وجود آمده‌اند و با شدت سعی در پاک کردن آنها می‌کنند. این کار فایده‌ای ندارد و ممکن است پوست را آزار داده و مشکلات دیگری ایجاد کند. سیاهی سر این جوش‌ها ملانین‌ِ غدد چربی پوست است که وقتی در معرض هوا قرار گرفته‌اند اکسید شده‌ و به این رنگ درمی‌آیند. برای مطالعه در مورد درمان این نوع جوش می‌توانید به مقاله درمان جوش سرسیاه مراجعه کنید.


مقاله مرتبط: درمان جوش سرسیاه با ۱۱ روش موفق و قطعی خانگی

سفت‌دانه یا پاپول (Papules)

سفت‌دانه‌ها یا پاپول‌ها برآمدگی‌هایی سفت روی پوست هستند که در آنها مایع واضحی وجود ندارد. به رنگ‌های قهوه‌ای، بنفش، قرمز و اکثرا صورتی رنگ هستند. اگر آنها را لمس کنید ممکن است دردناک باشند. سعی نکنید آنها را فشار دهید چون ممکن است جای زخم‌شان باقی بماند.

پاسچول (Pustules)

این جوش‌ها بر خلاف پاپول‌ها دارای چرکی هستند که روی سطح پوست به وضوح دیده می‌شود. قاعده‌ی این جوش‌ها قرمز و سطح رویی آنها چرک‌آلود است. این چرک سفید یا زرد رنگ است که معمولا مخلوطی از باکتری، گلبول‌سفید و سلول‌های مرده‌ی پوستی است. دستکاری این جوش‌ها به باقی ماندن جای جوش تیره‌رنگ و جای زخم منتهی می‌شود.

ناب (Knobs)

از لحاظ ریخت‌شناسی شبیه به سفت‌دانه‌ها اما بزرگ‌تر از آنها هستند. این جوش‌ها دردناک هستند و در زیر پوست قرار دارند.

کیست‌ (Cysts)

به راحتی روی پوست قابل تشخیص هستند. این زائده‌ها مانند پاسچول‌ها پر از چرک هستند، اما اندازه‌ی بزرگ‌تری دارند و دردناک بوده و معمولا جای‌شان روی پوست باقی می‌ماند.


مقاله مرتبط: ۵ نکته برای داشتن پوستی سالم

۱۴ درمان خانگی برای رهایی سریع از جوش‌ها

بسیاری از مردم قبول دارند که استفاده از مواد شیمیایی خشن، شست‌وشوی طاقت‌فرسا و حتی لایه‌برداری‌ و لیزر کردن تحت‌ نظر پزشک واقعا پوست را حساس کرده و مشکل را تشدید می‌کند. بنابراین می‌توان برای جوش‌های دوره‌ای با دفعات ظهور محدود، از راه‌های درمانی فوق‌العاده متداولی که جوش‌ و آکنه را با سرعت و به راحتی از بین می‌برند استفاده کرد.

۱. هر چه سریع‌تر از یخ استفاده کنید

یخ - درمان جوش

اولین درمان سریع جوش یخ است. برای جوشی که هنوز به طور کامل عفونی نشده است، استفاده از یخ به کاهش التهاب کمک می‌کند و غدد چربی را تشویق می‌کند منقبض شده و چربی اضافه و میکروب‌های درون آن را از آن بخش پوست بیرون برانند.

نحوه‌ی استفاده:

 • یخ را در تکه ای پارچه گذاشته و روی بخشی که در حال جوش زدن است به مدت چند ثانیه نگه دارید.
 • چند دقیقه فاصله بگذارید و مجدد مرحله‌ی قبل را تکرار کنید.

نکته: این کار را به دفعات دلخواه تکرار کنید، جوش در عرض یکی دو روز از بین می‌رود.


مقاله مرتبط: ۵ ورزش صورت برای شادابی پوست

۲. عسل

عسل - درمان جوش

حتما با خواص عسل آشنا هستید. عسل به عنوان ماده‌ای با خواص ضدعفونی‌کننده شناخته می‌شود و به از بین بردن عوامل میکروبی اطراف غدد چربی کمک می‌کند. وقتی میکروب‌ها کاهش پیدا می‌کنند سرعت بهبودی افزایش پیدا می‌کند.

نحوه‌ی استفاده:

 • یک اپلیکاتور پنبه‌ای استریل را در عسل طبیعی فرو ببرید و روی پوست بمالید و پوست را حداقل به مدت ۳۰ دقیقه به حال خود بگذارید و بعد از آن با آب گرم بشویید.

نکته: علاوه بر این می‌توانید با افزودن پودر دارچین به عسل ماده‌ی سفت‌تری به‌ دست بیاورید و آن را شب تا صبح در هنگام خواب روی جوش بگذارید.

۳. آبلیمو

آب لیمو - درمان جوش

راه معجزه‌آسای دیگر برای خلاصی از جوش استفاده از آبلیموی تازه گرفته شده است. آبلیمو به عنوان میکروب‌کش ارگانیسم‌های میکروسکوپی دخیل در ایجاد جوش را می‌کشد و علاوه بر این با خاصیت جمع‌کنندگی‌ای که دارد باعث می‌شود چربی‌های تجمع یافته بیرون رانده شوند. برای استفاده از لیمو چند راه دارید.

نحوه‌ی استفاده:

 • پیش از خوابیدن از یک گوش‌پاک‌کن استریل پنبه‌ای استفاده کنید و آبلیمو را روی جوش بمالید.

نکته: برای جوش‌های جدی‌تر مخلوطی از پودر دارچین و آبلیمو درست کنید و شب قبل از خواب روی جوش بمالید و بگذارید تا صبح بماند. این کار به از بین رفتن سریع جوش کمک می‌کند، اما برای افرادی که پوست حساس دارند توصیه نمی‌شود.


مقاله مرتبط: ۸ فایده‌ نوشیدن آبلیمو و عسل قبل از صبحانه

۴. خمیردندان راه‌حل جوش‌های آب‌دار

خمیردندان - درمان جوش

خمیردندان برای درمان جوش فوق‌العاده است. اگر به عنوان روشی بعد از یخ گذاشتن استفاده شود سریع‌ترین اثر را دارد. لازم است که حتما از خمیردندان‌های سفید‌رنگ و غیرسفید‌کننده استفاده کنید. همچنین از انواع خمیردندان‌های ژل‌مانند استفاده نکنید.

نحوه‌ی استفاده:

 • قبل از اینکه جوش روی صورت‌‌تان جا خوش کند کمی خمیردندان سفید را روی آن ناحیه بمالید و بگذارید حین خواب شبانه آنجا بماند.
 • وقتی بیدار شدید با آب سرد آن را بشویید. در صورتی که قرار نیست خانه را ترک کنید می‌توانید این کار را در میانه‌ی روز دوباره تکرار کنید.
 • برای اینکه این روش فایده‌ای داشته باشد خمیردندان حداقل باید ۳۰ دقیقه روی پوست بماند.

نکته: خمیردندان می‌تواند برای پوست ایجاد حساسیت کند، بنابراین مهم است که از این روش با احتیاط و به شیوه‌ی درست استفاده کنید.

۵. از بخور استفاده کنید

بخور - درمان جوش

برای درمان سریع جوش بخور را فراموش نکنید. استفاده از بخور گرم به علت باز کردن منافذ پوستی و بیرون ریختن مواد زايد از آن، فواید فوق‌العاده‌ای برای پوست افرادی که از جوش رنج می‌برند به همراه دارد.

نحوه‌ی استفاده:

 • یک ظرف بزرگ را با آب داغ پر کنید، سپس صورت خود را در نزدیکی دهانه‌ی ظرف قرار دهید به طوری که بخار آب به پوست‌تان برسد.
 • به هیچ عنوان پوست‌تان را در تماس با آب داغ قرار ندهید، زیرا ممکن است منجر به سوختگی شود.

نکته: بخور را به مدت ۳۰ دقیقه ادامه دهید و سپس به پوست‌تان مرطوب‌کننده بمالید.

۶. روغن درخت‌ چای

روغن درخت چای - درمان جوش

روغن درخت چای درمان‌کننده‌ی حیرت‌انگیزی برای جوش‌های پوستی است. روغن درخت چای با خاصیت ضدباکتریایی به جنگ میکروب‌هایی می‌رود که مشکلات پوستی ایجاد می‌کنند و به دلیل خواص تسکین‌بخشی که دارد، قرمزی و وخامت جوش‌ها را کاهش می‌دهد. این روغن همچنین با خشک کردن جوش‌ها و کمودون‌های سرسفید آنها را بهبود می‌دهد.

نحوه‌ی استفاده:

 • گلوله‌ی پنبه‌ای را در روغن درخت چای غوطه‌ور کنید و بر موضع جوش بمالید. بعد از گذشت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پوست خود را بشویید.
 • راه دیگر مخلوط کردن چند قطره از این روغن در یک قاشق ژل آلوئه‌ورا است. مخلوط به دست آمده را روی جوش‌ها و سایر نقاط مشکل‌دار پوست‌تان بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

نکته: اگر پوست شما حساس است نباید از روغن درخت چای استفاده کنید.


مقاله مرتبط: خواص چای سیاه؛ ۱۱ خاصیت این نوشیدنی گرم و دلچسب

۷. سیر

سیر - درمان جوش

سیر گیاهی است که به علت مزه‌ی عالی و فایده‌های پزشکی مورد توجه است. سیر دارای خواص اثبات شده‌ی قوی ضدباکتریایی، تقویت سلولی و ضدویروس است و به عوامل بیماری‌زای مسری حمله‌ می‌کند. سیر همچنین در تقویت قوای جسمی نقش دارد.

سیر خام در طب قدیمی هند، آیوروِدا، یکی از بهترین درمان‌ها برای جوش‌های رسیده برشمرده می‌شود و طبیبان آیورودا بر سر خواص سیر در درمان جای جوش‌ها و همچنین در جلوگیری از عود مجدد جوش قسم می‌خورند.

بدون در نظر گرفتن گزارش‌های طب آیورودا درباره‌ی سیر، به اندازه‌ای افراد مختلف به فواید خوردن سیر خام در پیشگیری و درمان جوش‌ صورت اشاره‌ کرده‌اند که می‌توان آن را درمانی عالی برشمرد. سیر این ماده‌ی ضدویروس، ضدقارچ و ضدسرطان برای درمان سریع جوش‌ها کارساز است. همچنین سولفور موجود در سیر به تسریع فرایند بهبودی جوش کمک می‌کند.

نحوه‌ی استفاده:

 • یک حبه سیر را دو نیم کنید.
 • سیر را روی جوش بمالید و بعد از ۵ دقیقه با آب ولرم بشویید.
 • این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

نکته: خوردن روزانه‌ی یک حبه سیر خام به پاک‌سازی خون‌تان نیز کمک می‌کند. اما توجه کنید که در مصرف سیر خام زیاده‌روی نکنید تا معده‌ی شما اذیت نشود.

۸. جوش‌ شیرین (بی‌کربنات سدیم)

جوش شیرین - درمان جوش

جوش‌شیرین راه‌حل خانگی مفید دیگری برای درمان جوش است که با لایه‌برداری پوست و باز‌ کردن راه تخلیه‌ی چربی و سلول‌های مرده جوش‌ها را از بین ‌می‌برد. جوش‌شیرین کاربردهای فراوانی دارد. می‌توان از آن به عنوان ضدبو، به عنوان خمیردندان و در محلول‌های مختلف خانگی برای لایه‌برداری پوست استفاده کرد.

التهاب جوش زمانی که سلول‌های پوست و ارگانیسم‌های کوچک در کنار هم جمع می‌شوند و یک جوش متورم را ایجاد می‌کنند، شکل می‌گیرد. التهاب پوست علاوه بر اینکه توجه دیگران را به خود جلب می‌کند می‌تواند واقعا دردناک باشد.

بخشی از قدرت جوش‌شیرین در مراقبت از پوست به این دلیل است که قادر است به عنوان بخشی از درمان التهاب پوست و در یک برنامه‌ی درمانی به کار رود. مثلا از مواد معمولی موجود در آشپزخانه می‌توان برای درست کردن ماسک‌های قوام‌دار با پایه‌ی جوش‌شیرین استفاده کرد. ماسک‌های خانگیِ پوشاننده‌ی صورت که با جوش‌شیرین درست شوند می‌توانند به پیشگیری و درمان مشکلات پوستی کمک کنند.

نحوه‌ی استفاده:

 • جوش‌شیرین را با مقداری آب و آبلیمو مخلوط کرده و یک خمیر باقوام درست کنید.
 • پوست خود را به دقت بشویید و در حالی که نم‌دار است خمیر را در نواحی مشکل‌دار پوست بمالید، آنگاه چند دقیقه تا زمانی که خمیر روی پوست شما خشک شود صبر کنید.
 • صورت‌ خود را با آب گرم بشویید.
 • برای اینکه سریع‌تر نتیجه بگیرید این فرایند را دوبار در روز تکرار کنید.

نکته: هرگز جوش‌شیرین را بیشتر از چند دقیقه‌ی محدود روی پوست رها نکنید، زیرا ممکن است موجب خشکی و حساسیت شود.

۹. خیار

خیار - درمان جوش

خیار سرشار از پتاسیم و ویتامین‌هایی چون ویتامین A ،C و E است. علاوه‌ بر این خیار دارای خواص خنک‌کنندگی و تسکین پوست است. در کشورهای خاورمیانه و آسیایی آب خیار برای خنک کردن بدن و پوست‌، درمانی متمایز به شمار می‌رود. آب خیار همچنین برای ترمیم پوست مفید است و به خصوص زمانی که روی پوست به کار رود در کاهش التهاب پوستی نقش دارد.

نحوه‌ی استفاده:

 • خیار را خرد کنید روی آن آب بریزید و بگذارید به مدت ۶۰ دقیقه بماند. مواد داخل خیار مثل ویتامین A، پتاسیم و کلروفیل در آب منتشر می‌شوند.
 • آب حاصل را صاف کنید و برای نوشیدن یا شستن صورت استفاده کنید.

نکته: می‌توانید با خیار ماسک صورت درست کنید. این ماسک را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت قرار دهید سپس با آب گرم بشویید. این کار به تمیزی آلودگی‌ها و باکتری‌ها از مجاری پوست کمک می‌کند.

۱۰. سرکه‌ سیب

سرکه سیب - درمان جوش

وقتی می‌خواهید جوش‌های‌تان را درمان کنید، سرکه‌ی سیب را به عنوان ماده‌ای قدرتمند به حساب آورید. چرا؟ زیرا ارگانیسم‌های کوچکی که تمام این مشکلات را پدید آورده‌اند با سرکه‌ی سیب نابود می‌شوند. سرکه‌ی سیب با خواص قلیایی خود، pH سطح پوست شما را به تعادل می‌رساند و در این شرایط باز هم رشد میکروب‌ها سخت‌تر می‌شود. نکته‌ی آخر اینکه سرکه‌ی سیب با خواص منقبض‌کننده‌ی خود مانند آبلیمو کمک می‌کند که چربی تجمع‌یافته در منافذ پوستی بیرون رانده شود. به یاد داشته باشید که با زیاده‌روی در استفاده از سرکه روی پوست، آن را بیش از اندازه خشک نکنید.

نحوه‌ی استفاده:

 • صورت‌تان را با آب شسته و با حوله خشک کنید. یک پیمانه سرکه را با ۳ پیمانه آب مخلوط کنید، سپس گلوله‌ی پنبه‌ای را در آن فرو ببرید و مشخصا روی نقاطی از پوست که مشکل دارد بمالید.
 • حداقل به مدت ۱۰ دقیقه پوست را به حال خود بگذارید، همچنین می‌توانید بگذارید سرکه یک شب تا صبح روی پوست‌تان بماند. هر روز چند مرتبه این کار را تکرار کنید.

نکته: پس از استفاده از این درمان از تونر پوست استفاده کنید. تونر یک پاک‌کننده‌ی رقیق پوست است که از مواد غیرالکلی ساخته می‌شود و به همین دلیل خشکی پوست ایجاد نمی‌کند.


مقاله مرتبط: با این کار ۱۰ سال جوان‌تر شوید

۱۱. ماست

ماست - درمان جوش

ماست غذایی دلپذیر است که به عنوان وعده‌ی صبحانه و همچنین میان‌وعده عالی است. ماست علاوه بر این اگر به صورت موضعی روی پوست استفاده شود فایده‌های شگفت‌آوری دارد. سالیان دراز است که به دلیل همین فواید عالی، برای بهبود پوست از آن استفاده می‌شود.

هنوز هم در هند از ماست به عنوان راهی عالی در درمان جوش و کاهش التهاب آن استفاده می‌شود. کلئوپاترای مصر باستان به حمام‌های روزانه‌ای با شیر ترشیده که به او پوستی درخشان و جوان می‌بخشیده است معروف است. شما هم می‌توانید برای از بین بردن جوش‌ها از ماست استفاده کنید.

نحوه‌ی استفاده:

 • مقداری ماست را با آبلیمو مخلوط کنید و روی پوست‌تان بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه صورت‌تان را بشویید.

نکته: باید از این مخلوط روزی دوبار استفاده کنید.


مقاله مرتبط: فواید ماست؛ ۱۰ فایده شگفت‌انگیز این خوراکی همه فن‌حریف

۱۲. آسپرین

آسپرین

آسپرین یک مسکن است و البته از آن برای تسکین جوش هم می‌توان استفاده کرد. اکثر ما معمولا قرص‌های تسکین سردرد را در خانه داریم.

نحوه‌ی استفاده:

 • سر راست‌ترین راه برای استفاده از آسپرین در درمان جوش ساختن خمیری با یک سهم آسپرین و سه سهم آب است. زمانی که خمیر سفت شد آن را روی جوش‌ها بمالید. حدودا ۳۰ دقیقه بعد این خمیر خشک می‌شود و پایین می‌ریزد. بعد از آن می‌توانید صورت‌تان را بشویید.

نکته: روزی یک بار این درمان را انجام دهید.


مقاله مرتبط: تقویت موهای ضعیف و نازک با ۸ روشی که به موهایتان جان می‌بخشد

۱۳. ژل آلوئه‌ ورا

آلوئه‌ورا - درمان جوش

آلوئه‌ورا نه تنها با کاهش التهاب پوست احساسی عالی به شما می‌دهد، آزردگی و قرمزی جوش را از بین برده و پوست‌تان را درخشان و صاف می‌کند.

نحوه‌ی استفاده:

 • ژل آلوئه‌ورا را به جوش‌ها بمالید و ۱۵ دقیقه بگذارید بماند.

نکته: بعد از ۱۵ دقیقه صورت‌تان را با آب گرم بشویید.

۱۴. روغن زیتون

روغن زیتون - درمان جوش

روغن زیتون حاوی ویتامین، آنتی‌اکسیدان و آهن است. این روغن به دلیل خاصیت تسکین‌دهندگی پوست به ترمیم جای جوش کمک می‌کند.

نحوه‌ی استفاده:

 • برای از بین بردن جای جوش‌ها باید پیش از رفتن به رختخواب از روغن زیتون استفاده کنید.
 • مقداری روغن زیتون بردارید و به صورت خود ماساژ دهید. بیش‌تر روی جای جوش‌ها تمرکز کنید.
 • ماساژ روغن به پوست را به مدت چند دقیقه تا زمانی که حس کنید روغن جذب پوست شده ادامه دهید.
 • پارچه یا حوله‌ای تمیز را در آب گرم فرو ببرید.
 • حوله‌ی گرم را روی صورت‌تان بگذارید تا بخار به آن برسد.
 • چربی باقی مانده را به آرامی و نه با سابیدن از روی پوست پاک کنید.

نکته: بعد از یکی دو دقیقه صورت‌تان را با آب معمولی بشویید.

جلوگیری از جوش صورت

جلوگیری از تشکیل جوش‌ها روی پوست، راز کنترل آنهاست؛ علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد. گرچه اغلب آدم‌ها به غلط بر این باورند که جوش زدن با آلودگی سطح پوست یا مصرف غذاهای خاص مرتبط است اما، جوش زدن به ترکیبی از عوامل مرتبط است که برخی از کنترل ما خارجند؛ تعادل هورمونی و سرعت طبیعی سیستم تجدید پوست ما از آن جمله‌اند. با وجود اینکه به طور قطع جوش زدن تقصیر شما نیست اما در برابر جوش‌ها بی‌دفاع هم نیستید. شما برای کمک به بدن‌تان برای مقابله با جوش‌ها می‌توانید آنچه را که بدن برای قدرتمند و سالم بودن بدان نیاز دارد در اختیارش بگذارید.

اگر می‌خواهید پوست خوبی داشته باشید، این موارد ساده را رعایت کنید:

شست‌وشوی روزانه

روزی دو مرتبه با ملایمت صورت‌تان را بشویید تا چربی اضافه، باکتری‌ها و سلول‌های مرده را از سطح آن پاک کنید. فراموش نکنید که علت جوش، آلودگی پوست نیست و شست‌و‌شوی بیش از حد تنها منجر به خشک شدن پوست و تحریک آن برای تولید میزان بیشتر چربی می‌شود. هرگز بیش از حد این کار را تکرار نکنید. اگر روالی برای شست‌وشوی پوست‌تان به‌صورت روزانه، جواب داد همان را ادامه بدهید.

از سابیدن پوست با لایه‌بردارهای زبر بپرهیزید

لایه‌برداری پوست خوب است اما دقت کنید از لایه‌بردارهای خفیف که دانه‌های ریز و نرم دارند استفاده کنید. از مصرف محصولاتی که حاوی خرده‌های پوسته‌ی بادام یا زردآلو هستند خودداری کنید. این خرده‌ها می‌توانند پوست را تحریک کنند و حتی باعث خراش بشوند که به التهاب پوست دامن می‌زند.

از محصولات حاوی الکل استفاده نکنید

اگر از شیرپاک‌کن استفاده می‌کنید از محصولات با پایه‌ی الکل ایزوپروپیل یا سایر الکل‌های شوینده استفاده نکنید. الکل ماده‌ی قابض قدرتمندی است و لایه‌ی سطحی پوست را برمی‌دارد، این امر باعث تولید بیشتر چربی از غدد پوستی می‌شود. نتیجه‌ی این کار پوستی خشک و قرمز است و احتمالا جوش‌های بیشتری می‌زنید.

رژیم غذایی سالم و مصرف آب

با اینکه غذاها دلیل جوش زدن نیستند، رژیم غذایی سالم کمک می‌کند بدن آنچه را برای جنگیدن با جوش‌ها نیاز دارد در اختیار داشته باشد.

صبحانه را حذف نکنید: صبحانه نیرومحرکه‌ای برای فرایندهای متابولیسم بدن‌تان است و در طول روز به شما انرژی می‌دهد.

به طور کلی میوه‌های تازه را به سیب‌زمینی سرخ‌کرده ترجیح بدهید و رژیمی متعادل داشته باشید که از همه‌ی گروه‌های غذایی در آن استفاده شده باشد.

روزانه حداقل ۸ لیوان، و اگر ورزش می‌کنید یا در فصل گرما به سر می‌برید حتی بیشتر، آب بنوشید.

ورزش کنید

فواید ورزش بی‌شمار است، ورزش به گردش خون در بدن کمک می‌کند، به شما آرامش می‌دهد، استرس را کاهش می‌دهد و انرژی‌تان را بالا می‌برد. پوست شما هم از گردش خون بیشتر و اکسیژن‌رسانی بیشتری که در اثر فعالیت ورزشی ایجاد می‌شود سود می‌برد.

اما دقت کنید که حرارت و رطوبت نشسته روی پوست در اثر ورزش، مکان مناسبی برای پخش شدن باکتری‌ها فراهم می‌کند. بنابراین، پیش از ورزش آرایش‌تان را پاک کنید. اگر مستعد جوش بدن هستید برای ورزش لباس نخی گشاد به تن کنید. بعد از ورزش در اولین فرصت به حمام بروید.

جوش‌ها را فشار ندهید، دست‌کاری نکنید و نترکانید

فشار دادن یا درآوردن چرک جوش‌ها با ناخن، سوزن یا هر وسیله‌ی دیگر می‌تواند مسیر باکتری‌ها را به عمق بیشتری از پوست باز کند که موجب تشدید التهاب و عفونت خواهد شد. همچنین این کار به بافت اطراف پوست آسیب می‌زند و احتمال باقی ماندن جای جوش را افزایش می‌دهد. همچنین، تماس بیش از حد دست‌ها با پوست شامل مالیدن یا حتی تکیه زدن دست به چانه می‌تواند باکتری‌ها را به منافذ پوست وارد کند و احتمال جوش زدن را بالا ببرد.

از پوست‌تان در برابر تابش آفتاب، محافظت کنید

هرروز، حتی روزهای ابری، از ضدآفتاب با spf حداقل ۱۵ استفاده کنید. گرچه حقیقت دارد که مجاورت اندک با نور آفتاب می‌تواند در آغاز برای آکنه مفید باشد اما گول نخورید زیرا این منافع کوتاه‌مدت هستند. تماس طولانی با نور آفتاب پوست‌تان را خشک می‌کند و باعث تولید بیشتر چربی پوست و تسریع ریزش سلول‌های مرده‌ی آن می‌شود. چربی بیشتر در کنار سلول‌های مرده‌ی پوستی زمینه‌ی مناسبی برای ایجاد جوش‌ها ایجاد می‌کند.

استراحت

خواب خوب شبانه، به مدت حداقل ۷ تا ۸ ساعت، می‌تواند معجزه‌ای برای جوش‌هایتان باشد. می‌پرسید چطور؟ در پاسخ باید بگوییم بدنی که خوب استراحت‌ کرده منابع لازم را برای داشتن دستگاه ایمنی قوی در اختیار دارد. گرچه سیستم ایمنی قوی به کلی مانع جوش نمی‌شود، اما در مبارزه با عفونت جوش‌ها کمک می‌کند و جوش‌ها با سرعت بالاتری بهبود پیدا می‌کنند.

آرام باشید

زمانی که در تنش باشید، غده‌ی آدرنال، هورمون کورتیزول را روانه‌ی جریان خون‌تان می‌کند. این هورمون غدد چربی پوست را به ترشح بیشتر وا می‌دارد که می‌تواند به جوش زدن بینجامد. بسیار مهم است که روزانه زمانی را به استراحت اختصاص بدهید، مطالعه کنید، دوش بگیرید، مدیتیشن یا یوگا انجام بدهید یا هر کار دیگری که به شما احساس شادی و آرامش می‌دهد. برای داشتن بدنی سالم به‌طور کلی و همچنین داشتن پوستی زیبا و سالم، آرام بودن قدم اساسی است.

به‌خاطر داشته باشید حتی بعد از رفع شدن جوش‌ها باید استفاده از روش‌های پیشگیری را ادامه بدهید تا جوش‌های جدید ایجاد نشوند.

برگرفته از: naturalremedyideas proactiv.com

سارا شهیدی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (149)

 1. profile-placeholder هاااانیه گفت:

  سلام دوستان من ۱۴ سالمه از یازده سالگی روی بینی و پیشونیم جوش میزد اوایل ۱۳ سالگیم خیلیی جوشام زیاد بود رفتم دکتر بهم یه داروی الکلی و یه صابون داد صورتم خیلیییی بهتر شد ولی بعد چند دوباره همونجوری شد ولی کمتر من هم از آبلیمو استفاده کردم ولی اثری نداشت . چند مدتی از خمیر دندون استفاده کردم بهتر شد. یه سری هم از ژل آلوئه ورا استفاده کردم صورتم کمی بهتر شد. دکتر به من گفت این جوش ها دوران نوجوانیه با صبر کنی که بهتر بشه ولی واقعا قابل تحمل نیست . به نظر من آلوئه ورا رو هم امتحان کنید خیلی خوبه میتونید از عطاری ها تهیه کنید. ههههههههههههه

 2. profile-placeholder محمد مهدی گفت:

  سلاااااااااام….. من محمد مهدی اکبری از بهشهرم …. واقعا عالی بوود ..از بیاناات شمااااا استفاااده کردیم……… از کسای دیگه هم می خوااام از این روش ها استفاااده کنن-۰-۰-۰-۰…..-.-.-.-.-.-.-.-.-..–.-

 3. profile-placeholder فاطمه گفت:

  سلام. من از آبلیمو استفاده کردم و الان جوش های صورتم داره از بین میره.
  ممنونم از مطلب مفیدتون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که براتون مفید بوده

  2. profile-placeholder محمد مهدی گفت:

   سلااااام ..می خواستم بگم از همشون استفاده کردی یا فقط از آبلیمو

 4. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام من هم از ابليمو و هم از عسل و هم از خمير دندان استفاده كردم وأي هنوز نتيجه نگرفتم بلكه لكه هاي سياه هم روي پوستم ايجاد شده من ۱۶سالمه و دو سال و نيمه كه هرروز صورتم بيشتر جوش ميزنه لطفا جواب رو به ايميلم بفرستيد ممنون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   مواردی مثل آبلیمو و خمیردندان خیلی باید با احتیاط مصرف بشن، علاوه بر این باید به مدت و نحوه ی استفاده هم توجه کنید و گرنه عوارض ناخوشایندی خواهند داشت. مقاله رو کامل مطالعه کنید و از موارد ملایم تر مثل عسل یا روغن زیتون استفاده کنید.
   در آخر فراموش نکنید که اینها بخشی از راههای موجود هست وعلاوه بر اینها میتونین از کمک متخصصین پوست بهره بگیرید.

 5. profile-placeholder shirin گفت:

  سلام ب همه دوستان ….بزارین بهترین خاطره زندگیمو بگم.من ۱۷ سالمه از ۱۰ سالگی جوش میزدم.جوش های چرکی و خیلی بزرگ..اونم ب تعداد زیاد.هر جا میرفتم بجا سلام میگفتن چقد جوشات بد شده.شاید اصلا بهم نگا نمیکردن..تمام گونه هام و پیشونی و بینینم پر از جوش شده..ب ولله هر کرمی.هر قرصی.ه دارویی.هر داروی خونگی بود مصرف کردم….تاثیرش کوتاه مدت بود….ب همه دوستان حجامت رو پیشنهاد میکنم…بهترین نوعش زالو درمانیه…من یماه پیش زالو انداختم..تو صورتم..شاید از صدتا جوش وحشتناک ک جای همشم مونده الان هیچی باقی نمونده…زالو درمانی خون صورت ادمو تمیز میکنه.پوست صورت روشن میشه عین ماه شب چهارده..از جوشم خبری نیست دیگ…ولی اگه ادامش بدین خیلی بهتره.مثلا ۴۵ روزی یبار..موفق باشین.حتما امتحانش کنین

 6. profile-placeholder زهرا گفت:

  عالی بود .من که کلی استفاده کردم از توضیحات خوبتون

 7. profile-placeholder پریسا گفت:

  با سلام ، میشه بگید برای از بین بردن جوش های گونه چیکار کنم؟؟؟

 8. profile-placeholder فاطمه گفت:

  من صورتم پر جوش بود الان کم کم داره خوب میشه ممنون از راهنماییتون هم از شما هم از کاربرا

 9. profile-placeholder یکی :) گفت:

  بچه ها براتون خبر خوب دارم
  قول داده بودم اگ جوشام رفت روشم رو ب همه بگم

  من چند سال بود صورتم پر از جوش بود جوری ک هر جا میرفتم همه صداشون درمیومد و منم اعتماد ب نفسمو از دست داده بودم
  هر دکتری رفتم خوب نشد پول مفت بود فقط هیچوقت دکتر نرید اونا فقط ب فکر پول درووردنن و الا این روش ساده ک من میگم همه میتونن انجام بدن منتها چون ب ضرر دکترها هست نمیان بگن

  من یروز ک آبجیم اومده بود خونمون گفت ک برا چاقی صورت هرروز خیار رنده کن بزار بیست دیقه صورتت بمونه
  منم گفتم باشه
  خلاصه یه هفته ای هر روز خیار میزدم صورتم دیدم جوشام یواش یواش دارن محو میشن
  اصلا انتظار نداشتم چون برا چاقی صورتم استفاده میکردم این شد ک ادامه دادم الان ی سال میگذره تا امروز دیگ جوش نزدم و صورتم رو با خیار هم خوب هم تمیزو روشن نگه داشتم تازه جوون تر هم نشون میده
  الان ۲۵ سالمه هر کی ببینه فک میکنه ۱۸-۲۰ام
  خلاصه ی ماه پشت هم خیار بزنید باور کنید معجزه میکنه

 10. profile-placeholder zahra گفت:

  سلام ابلیمو جواب میده
  درضمن من امتحان کردم خمیر دندون جوش رو از بین میبره ولی جای جوش میمونه
  بهترین روش خاکشیره صب قبل از اینکه صبحونه بخورید خاکشیر رو با اب ولرم اب بزنید بخورید واااقعا جواب میده

 11. profile-placeholder ایمان گفت:

  میخوام تجربه پنج سال درمانم باهتون درمیون بزارم دوستان هرچی دارو لایه بردار ماسک عسل خمیر دندون بیخالش شد برید متخصص پوست یک ازامایش بدید انزیمتون برسی کنه بهتون قرص راکوتان بده سه ماه راحت شید

 12. profile-placeholder الهام شکری گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه تاحالا چند بار رفتم پیش دکتر متخصص داروبهم دادن مصرف کردم فقط ی دوره ی یک ماهه یا کمتر پوستم خوبه بعدش باز جوشام میزنه بیرون پوستتم سفیده خیلی بد دیده میشه واقعا دیگه خسته شدم هر دکتر میرم یه دارو میده مصرف میکنم که باز بعدش درست بشو نیست

 13. profile-placeholder Wali Hooman گفت:

  سلام به همه دوستان امیدوارم ازین حال بدی که جوش برامون ساخته دلتنگ نشده باشید من هم مثل شما یه نوجون ۱۵ ساله هستم صورت از ۱۱ سالگی به جوش زدن آغاز کرده وقت هاییکه نمیدونستم جوش هامو میترکاندم و خیلی از اونها لکه هاشون تو صورتم باقی مانده خیلی ممنونم ازین مطلب مفیدتون ، من هنوز از همش استفاده نکردم فقط از دیشب استفاده کردم واقعا تاثیر بزرگی داشت انشاالله با استفاده از همه اینها مشکل جوشام رفع خواهد شد به شما هم توصیه میکنم که اینهارو به شکل منظم انجام دهیداگه خدا بخاد اثر میکنی من خواستم جویا شوم که ایا روشی برای ازبین بردن لکه های سیاه، قرمز و … لکه ها وجود داره کهبیشترین اثر رو داشته باشه ؟ منتظر جوابتون هستم خانم سارا شهیدی!!! به امید روزی که مشکل همه از داشتن جوش ها رفع شود

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   من متخصص نیستم و مقاله ی بالا رو صرفا از منابع معتبر ترجمه کردم. میتونید برای خوندن مطالب بیشتر درباره ی جوش و جای اون، از دکمه ی جستجو که به شکل ذره بین و بالای صفحه است استفاده کنید.
   موفق باشید

 14. profile-placeholder امیرحسین گفت:

  سسلام من ماست رو با نشاسته مخلوط کردم( دو قاشق ماست با نصف الی یک قاشق نشاسته )فقط یه بار زدم رو صورتم جوشاش کمتر شد (البته باید دقت کنین در حین زدن ماسک اصلا نباید حرف بزنین و صورتتونو تکون بدین فقط باید پلک بزنین وگرنه صورتتون چروک میشه)ماسک رو نیم ساعت میزارین بعد با آب سرد میشورین .الان من رو صورتم لک دارم چیکار باید بکنم؟

 15. profile-placeholder پریسا گفت:

  من خمیر دندون زدم احساس کردم صورتم داره آتیش میگیره
  کمک

  1. profile-placeholder Negin گفت:

   اولش اینطوریه یکم بگذره خوب میشه دیگه هیچی حس نمیکنی

 16. profile-placeholder پریسا گفت:

  سلام من پونزده سالمه جوشام دیونم کرده چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟

  1. profile-placeholder احمد گفت:

   تشریف ببرید دکتر پوست. ناسلامتی علم پیشرفت کرده.

 17. profile-placeholder احمد گفت:

  کاملا مخالفم. به جای این همه دردسر تشریف می برید پیش یک دکتر پوست خوب و با چنتا دارو و محلول مسئله حل میشه. این همه هم دنگ و فنگ نداره

  1. profile-placeholder zahra گفت:

   دکتــر داروی شیمیایی تجویز میکنه و هیچ فایده ایی هم نداره هیچ بلکه بدتر هم ممکنه بشه:|

 18. profile-placeholder پسر احساسی گفت:

  دوستان عزیز سلام. من خدمت تمام کسانیکه از جوش رنج میبرن عرض کنم که من وقتی ۱۲ سالم بود یا کوچیکتر صورتم شروع کرد به جوش زدن و اینقدر زیاد بود که جرئت نداشتم به کسی نگاه کنم وقتی حرف میزدم با کسی سرمو مینداختم پاین تا صورتمو نبینه. این موضوع منو خیلی رنج میداد تا اینکه تصمیم گرفتم درمان کنم جوشها رو. خلاصه عرض کنم در قدم اول آب بهترین چیز و نعمت خداست پس زیاد آب بنوش حتی اگه عادت نداری یا دلت نمیشه به زور بخور و در قسمت میوه و سبزی ها چیزی نمونده که امتحان نکرده باشم به قول دوستم هر چی میخوردمو به صورتمم میزنم 😄 دوستان من از لیمو و ماست و سفیدی تخم مرغ استفاده میکنم به شکل انفرادی خیلی عالیه واقعا هم لیمو که سلطان سفیدیه و از بین برنده جوش هم ماست که فوق العادس و هم سفیدی تخم مرغ که این دیگه بی نذیره اگه شما هم با یک انگیزه خوب پیش برین و درمان کنین انشالله مثل من خوب میشین و یه روز اگه یادتون اومد دعام میکنید. و اینکه در اخیر بگم که به کلی جوش ها متوقف نمیشه از بین میرن ولی بعد چند هفته یا ماهی ، دوباره جوش میزنه صورتتون که میتونید باز هم با روش های که به پوست تون خوبه پدر جوشا رو دربیارین. ممنونم از دوستان که وقت گذاشتن و خوندن اگه سوالی بود من درخدمتم. به امید اینکه همه شما یه صبح بدون جوش داشته باشین💛✌ من همتونو درک میکنم 😔

 19. profile-placeholder آیدازمانی گفت:

  باسلام خدمت همه دوستان عزیز.روش ها کاملا خوب و غیر شیمیایی بودند.اما به نظر من سریع ترین روش خوردن داروی راکوتان است.شایان ذکر است خوردن این دارو عوارضی به همراه دارد.مثلا هر روز باید به مقدار زیادی آب بخورید و گرنه به طور افتضاحی لب هایتان ترک میخورد.اما نهایتا تا ۲ ماه صورت کاملا صاف خواهد شد.این دارو حتما باید با تجویز پزشک مصرف شو.موفق باشید

  1. profile-placeholder ریحانه گفت:

   سلام من دانشجوی ترم آخر داروسازیم . آیدا خانم درسته که راکوتان یه راه حل آسون و دردسترسیه ولی ارزشش رو نداره حتی اگه پزشک معالج تجویز کنه
   عوارض راکوتان خیلی زیاده که علاوه بر کاهش وزن و سردرد و از کار افتادن کبد و … خانمی که راکوتان مصرف میکنه ۶ تا ۸ ماه مجاز به بارداری نیست ودرصورت رعایت نکردن یا جنین سقط میشه یا موجب ناهنجاری در بدنش میشه و عوارض خیلی خیلی زیاد دیگه ای که روی بدن شخص بجا میذاره و الان این دارو از لیست داروهای بعضی از کشورا حذف شده
   لطفا قبل از مصرف هردارویی عوارض و نوع استفاده صحیحش رو مطالعه کنید با آرزوی سلامتی

 20. profile-placeholder mehdi viper گفت:

  چجورب بفهمم پوستم به ابلیمو حساسه؟

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   با امتحان کردن “مقدار کمی” از یک ماده روی” ناحیه ی کوچکی” از پوست برای “مدت کوتاه” به روش سعی و خطا میتونید حساسیت خودتون رو به آبلیمو یا حتب مواد بهداشتی و آرایشی امتحان کنید.

 21. profile-placeholder آرام گفت:

  عاااالی بود دستتون دردنکنه

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   ممنون از همراهی تون با چطور

 22. profile-placeholder کاربر گفت:

  ۱-آرامش۲-تغذیه کافی و سالم۳-ورزش(این سه مورد دستگاه های داخلی بدن و کارکردشون رو به تعادل میرسونن مثل تنظیم ترشح هورمونها؛دفع سموم)۴-رعایت بهداشت و استفاده از ضد آفتاب۵-نگران و ناراحت نبودن و نترسیدن از ایجاد جوش و عدم توجه به جوش و جوش زدن و مقاومت نکردن۶-صبوووووور بودن۷-نتیجه گرا نبودن

 23. profile-placeholder مبینا گفت:

  سلام،من صورتم اصلا جوش نمیزد،۳روز پیش اصلاح کردم،صورتم کرم داشت،بعد اون صورتم کلا پر شده از جوش های ریز،پوستمم تیره شده،مریض شدم بخدا ،بدم میاد به صورتم دست میرنم،چیکارشون کنم،تورو خدا راهنماییم کنید.چیکارکنم زود ازبین برن

 24. profile-placeholder علی گفت:

  سلام دوستان همه این کارها بی فایدس چون همه روش هارا رفتم بعضی ها تاثیری نداشت مثل عسل بعضی تاثیر بد داشت مثل خمیردندون
  دوستان میخوام بهتون بهترین راهو پیشنهاد بدم که قطعا میتونید همگی استفاده کنید خود من هم از این به بعد نه جوش میزنم و همه جوشای قبلیمم رفته و جای جوش هایم هم در حال رفتن است
  کافیست هرروز صبح قبل از خوردن صبحانه آب را گذاشته تا جوش شود سپس یک لیوان را پر از آب جوش کرده ولی کنار کذاشته تا ملایم شود سپس نصف لیمو را فشار داده تا وارد آب شود و یک قاشق کوچک عسل وارد اب کنید و هم بزنید معجون امادست و بخورید. یه هفته بخورید اثرشو میبینید اصلا باور ندارید خودتون تو اینترنت سرچ کنید خواص آب ولرم و عسل و آبلیمو تا باورتون بشه بخداااا عالیهه به خواستتون نرسیدین بیاید اصلا بهم فحش بدین جوش اا باید از درون بدن خوب شن نه به طور موضعی از سطح پوست

 25. profile-placeholder ارش گفت:

  اقا ناموسا جوااب بدین مثه سفید برفی بودم الان کل صورتم سوخته به خاطر خمیر دندونایی ک زدم رو.جوشام

  جو نهرکی دوست دارین جوااب یدین

 26. profile-placeholder ارش گفت:

  میگم من الان استفاده کرد مجای خمیر دندونا کامل سیا ه وسوخته هشده چطور درستش کنم؟

 27. profile-placeholder زینب گفت:

  سلام من ۱۷سالمه از ۱۳سالگی جوشام شروع شدن و فقط رو بینیمو و گونه هام جوش میزدن اما وقتی دکتر رفتم بر اثر عوارض قرص ها هم حساست شدید به نور آفتاب پیدا کردم هم تمام صورتم پر از جوش شده دارم می میرم فقط برام دعا کنین تو همین سن بمیرم

 28. profile-placeholder برد گفت:

  مزخرفن بهترین روش استفاده از پمادها و قرص های مخصوص به نوع جوش که البته جوش اکثر افراد درگیر تجمع چربیست به دلایل مصرف مواد غذایی و روغن های بسیار سالم که در دسترس است (:

 29. profile-placeholder محمد گفت:

  اینا همش الکیه جوش یه چیزه درونیه نمیشه با این چیزا حلش کرد مخصوصا جوش نوجوانی رو باید صبر کرد خودش بره

 30. profile-placeholder مهران گفت:

  واقعا کامل و مفید بود

 31. profile-placeholder ابوالفضل مدبر گفت:

  خیلی مطالب خوبی بود

 32. profile-placeholder مهتاب گفت:

  ممنونم از مطالب خوبتون

 33. profile-placeholder مهتاب گفت:

  سلام ممنونم عااااااالی بود

 34. profile-placeholder مهتاب گفت:

  سلام خسته نباشید ممنونم از مطالبتون عالیه

 35. profile-placeholder فاطی گفت:

  من میخوام یخ با ابلیمو سیر و عسل و رپغن زیتون استفاده کنم ،استفاده همزمان مشکلی ک ایجاد نمیکنه؟

 36. profile-placeholder pari گفت:

  یکی میگه باید زیادی بشوری صورتت و یکی میگه طبعیی یکی میگه اعصاب و…. البته این روش هاهم به صورت من جوابی نداده بخدا دیگه از صورتم خسته شودم

 37. profile-placeholder آویشن گفت:

  با سلام آویشن را دم کنید روزی سه بار صورت خود را با شامپو بچه شستشو دهید و هر بار آویشن دم کرده را به صورت خود اسپری کنید. میتوانید هر نیم ساعت یکبار آویشن را به صورت اسپری کنید البته فقط روی گونه و چانه با فاصله بسیار از چشم و پوست زیر چشم .

 38. profile-placeholder سجاد گفت:

  ای بابا مال شماها که خوبه من۱۷سالمه از ۱۵سالگی داره جوش میزنه اونم چه جوشایی منم مش شما ولی اون جوشایی که سر دماغت میزنه اوفففف رو اعصابه خخخ چیکار میشه کرد ?هیچکار
  تحمل کنین خخخخخ من که دیگه شده یکی از اعضای خانوادم اینقد که من به جوشای صورتم میرسم به درسم می رسیدم الان فیلسوف بودم

 39. profile-placeholder بدون جوش گفت:

  سلام دوستان … کمر و صورت من البته لعد از اصلاح خیلی جوش داشت من چندتا راهکارو تقریبا همزمان انجام دادم ۱٫پنیر رو از صبحونه حذف کردم ۲٫ دیگه بلوز و لباس زیرمو با پودر لباس شویی نشستم از صابون استفاده کردم ۳٫ مصرف اب رو به ۱۰ لیوان در روز رسوندم و البته ۳ لیوان آب ولرم رو ناشتا خوردم و تا ۱ ساعت بعدش چیزی نخوردم و در ضمن سعی کنید بلافاصله بعد از غذا اب نخورید که این ربطی به جوش نداره ۴٫ روغن بادام تلخ اصل (من از یک مغازه که خودش روغن گیری می کرد تهیه کردم اگه کسی خواست بگه تا بهش بگم ادرسو) رو فقط به محدوده ای که دار لک بود زدم اگه به جاهای بدون جوش بزنید شاید بدتر جوش بزنه ۵٫ برای حمام و شستن لباسهام از صابون معمولی و غیر عطردار بصورت رنده شده استفاده کردم (چون صابون زود میکروب میگیره) من که این کارها رو امتحان کردم نمی گم صدر در صد ولی ۸۰ درصد جواب گرفتم البته در عرض ۳ هفته.کمرم فاجعه بود الان خیلی خیلی بهتر شده ولی خودم احساس می کنم بیشتر از همه ۳ یا ۴ لیوان اب گرم ناشتا جواب داد
  به امید ی روز بدون جوش برای همه دوستان

 40. Shamshad Jan Shamshad Jan گفت:

  سلام آيا نخ كردن صورت به جوش صورت ارتباط دارد؟

 41. profile-placeholder حنا گفت:

  سلام من ۵ساله که جوش می زنم یه ماهه که ازاریترومایسین ۴درصداستفاده می کنم ولی تاثیرانچنانی ندیدم الانم جای جوش هام روگونم مونده به صوورت قرمزوفرورفته چیکارکنم؟؟

 42. profile-placeholder سارینا گفت:

  سلام خسته نباشین. من ۱۶سالمه و از ۱۰سالگی همش جوش میزنم جوشهای قرمز و خونی و خیلی بزرگ دکتر رفتم از همه این راهکارهایی که گفتین بالا رو انجام دادم و نرفتن دارم دیوونه میشم خواهش میکنم کمکم کنید

 43. profile-placeholder محمدحسین گفت:

  سلام من ۱۳سالمه از ۱۰سالگی صورتم جوش میزد الان هم خیلی جوش تو صورتم هست.ممنون میشم کمکم کنید

 44. profile-placeholder بدبخت... گفت:

  سلام.. من هجده سالمه از سن یازده سالگی دارم جوش میزنم بقران دیگ کلافه شدم صورتم ظاهر زیبایی داره ولی پوستم افتضاحه پر از جای جوشه… 😥😥هر کاری ک فکرشو بکنید کردم, هر دکتری ک فکر کنید رفتم ولی هر روز دارم بدتر میشم, چقد گریه کنم خب…. من بدترین پوست دنیا رو دارم… 😭😭😭😭همش فک میکنم اگ بخوام ازدواج کنم چ جوری بدون کرم جلوی شوهرم بیام… اگ اینو دیدی دعا کن بمیییییییرم… 😭😭😭😭

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست خوبم
   ناامید نباشید. خیلی از جوش‌های صورت به مرور زمان خودشون برطرف میشن. برای اینکه این مسئله تا این اندازه اذیت‌تون نکنه، شاید بهتر باشه با یک مشاور صحبت کنید.
   صمیمانه براتون پوست صاف و بدون لکی رو آرزو دارم 🌺

  2. profile-placeholder zahra گفت:

   😂
   ابجی قبل از صبحونه خاکشیر روی اب ولرم اب بزن یکمم عسل بهش اضافه کن بخور جواب میده

 45. profile-placeholder درخشان گفت:

  سلام برای درمان جوش صورت محلول اریترومایسن ۴درصد عالی هستش.در اکثر داروخانه ها موجود هستش و قیمتش هم پنج هزار تومنه. حتما امتحان کنید جواب میده. من چندین ماه درگیر بدترین جوش در صورت بودم و ۲ بارحجامت وابلیمو و روغن زیتون رو هم امتحان کردم فایده نداشت که یه دکتر این محلول رو معرفی کرد. روزی دو بار روی صورتتون بمالید عرض دو روز جوابش رو میبینید

 46. profile-placeholder جیمین گفت:

  من هر کاری کردم جوش های صورتم از بین نرفت که نرفت ومجبور شدم دست کاری کنم حالا هم جاش رو پیشونیم مونده نمی دونم چی کار کنم کمک کنیدو راستی من در روز های خاصی از ماه جوش می زنم نمی دونم دلیلش چیه کمکم کنید

 47. profile-placeholder نرجس گفت:

  سلام مرسی از سایت خیلی خوبتون. امکانش هست چندتا ضد افتاب خوب هم معرفی کنین؟

 48. profile-placeholder محمد گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۶سالمه از ۱۰سالگیم تا الان جوش میزنم صورتم پرشده از جوش نمیدونم چیکار کنم تورو خدا کمک کنین

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   متن مقاله، خصوصا بخش «جلوگیری از جوش صورت» رو به خوبی مطالعه کنین و توصیه‌هاش رو به کار بگیرین
   مقالات مرتبط رو که در متن مقاله بهش لینک دادیم بخونید… و با استفاده از ذره‌بین بالای سایت (کادر جستجو) در چطور کلمه‌ی جوش رو جستجو کنید مقالات زیادی داریم که می‌تونید از اونها بهره بگیرید.

 49. profile-placeholder saieh گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه و پوست چربی دارم یکی از جوش هامو دست زدم جاش مونده و متاسفانه جاش خیلی بده دقیق روبینیم میشه یه راهنمایی برای‌ دورکردن جای جوش بگید ممنون میشم

 50. profile-placeholder ناشناس گفت:

  سلام من آبلیمو و دارچین رو که شمانوشتید به صورتم زد و جاش مثل سوختگی قرمز شد.چیکار باید بکنم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   احتمالا پوست شما حساسه. طبق مقاله آبلیمو و دارچین برای پوست حساس توصیه نمیشه.
   سعی کنید از موارد ملایم تر لیست مثلا روغن زیتون (مورد ۱۴) استفاده کنید

 51. profile-placeholder ali گفت:

  از اونجایی که مدت زیادی جوش میزنم فهمیدم این روشا نه اینکه فایده نداشته باشه اما خیلی تاثیرش کمه
  میشه لطفا بگید استفاده از داروها و پمادهای پزشک متخصص پوست چه ضرری داره ؟ چون من از این روش نتیجه ی مقطعی گرفتم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   مراجعه به متخصص ضرری نداره اما معمولا پزشکان ما عادت ندارن که اثرات جانبی داروهای تجویزی رو با بیمار در میون بگذارن (شاید چون مردم ازشون درخواست نمیکنن). در مورد پوست گاهی برای مشکلات نه چندان جدی، از داروهایی با عوارض جانبی جدی استفاده میشه که در روال های درمانی جهانی کمتر معموله!
   به همین خاطر باید در انتخاب پزشک دقت کنید و همیشه بابت عوارض داروها (منطقی بودن قرار گرفتن در معرض این عوارض به نسبت مشکل پوستی تون) توضیح کافی بخواین و به خاطر خودتون و حفظ سلامت تون سوالی رو بی جواب نگذارین.
   توصیه میکنم این مقاله رو درباره نحوه ی توجه به داروها و ملاقات با پزشک مطالعه بفرمایین:
   http://chetor.com/?p=50612

 52. profile-placeholder سلام گفت:

  سلام
  من به جوش هام به طور اتفاقی دست زدم و اون ها ترکیدند
  حالا چکار کنم تا اثرشون از بین بره؟

 53. profile-placeholder nazi گفت:

  ۱۹سالمه اونجا اشتب نوشتم

 54. profile-placeholder nazi گفت:

  سلام.این مطالب واسه کسایی ک جوشا معمولی دارن بدرد میخوره.من ۹سالمه همه ی این روشارو امتحان کردم اثر نداشت دکتر طب سنتی و متخصص پوست و دکتر زنان و..همه رو رفتم واقعا اثر نداشته ناامید شدم😔کلی ازمایش خون و هورمون و سونوگرافی و …دادم .فقط کم خونی شدید داشتم ک فک نکنم علت بشه برای جوشای دردناک صورت😭😭خسته شدم شما راهنمایی کنید

  1. profile-placeholder Navid گفت:

   نظر منو بخوای باید از خدا کمک بگیری و امید از دست ندی

 55. profile-placeholder آوا گفت:

  لعنت به این جوشا که هرکاری میکنی از بین نمیرن.دیگه افسرده شدم بخدا.یه روش نیست که من امتحانش نکرده باشم

 56. profile-placeholder Mahdiye گفت:

  سلام من پوستم تقریبا خشک هستش و جوش نمیزدم مز چندتا جوش چربی زیر پوستی که همیشه بود،الان چند وقته صورتم جوش میزنه و همون جوش های زیر پوستی روی پیشونیم هست ،میشه راهنماییم کنید؟

 57. profile-placeholder عسل گفت:

  سلام خانوم سارا شهیدی می خواستم بگم که لطف کنید بیشتر کارباماست را توضیح دهید.تشکر

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   علاوه بر مصرف خوراکی ماست که برای جوش مفیده میتونین:
   یک قاشق ماست و نصف این مقدار آب لیموی تازه رو با هم مخلوط کنید بعد این مخلوط رو روی صورتتون که از قبل با آب و صابون ملایم شسته بودید بمالید. نهایتا بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آب سرد بشویید و آروم خشک کنید. در آخر پوست رو با روغن زیتون کمی چرب کنید.

 58. profile-placeholder سحر گفت:

  سلام
  با عرض خسته نباشید
  من هر ماه صورتم دو سه تا جوش درمیاره که بعد از یکی دو روز خوب میشه ولی هر یکی دو ماه یه جوشایی صورتم درمیاره که خیلی دردناکه و قرمزه و ورم میکنه و معمولا یه۲۰روزی طول میکشه که خوب بشه…الان داره یکی از اون جوشا بالای لبم در میاد تابزرگ نشده بگین چیکارش کنم….
  با تشکر….

  1. profile-placeholder عسل گفت:

   اگه جوشت بزرگ شده حتما برو دکتر به تو دارو یاکرم می دهد.خوب می شی

  2. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   مورد یخ و خمیردندون رو از مقاله مطالعه بفرمایین.
   من متخصص پوست نیستم و صرفا حدس خودم از مقاله رو خدمت شما میگم.

 59. profile-placeholder @hadi6120c گفت:

  سلام کل مقالتون خوندم ب امید اینکه درمان قطعی رو بگید. ولی شما همه درمان ها تون موضعی بود ،
  علت جوش چیه کبد دفع سموم بدن از سطح پست
  لطف کنید ی مقاله در رابطه با دفع سموم بدن بنویسید و از سایت های خارجی ترجمه کنید ، تا سمومی نباشه که ب سطح پوست بیاد
  قرص لیو ۵۲ برای کبد
  لیورهلث یا لیورگل
  اینا خوبن

  ی دارو هم هست ب اسم هفت گیاه پاپریکا اونو تست نکردم
  ریشه گیاه بابا ادم هم در حال حاضر شروع کردم استفاده میکنم امید وارم جواب بده

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که وقت‌تون رو صرف مطالعه‌ی کامل این مطلب و گذاشتن نظرتون کردین. توجه کنید که خوردن قرص‌های مختلف (حتی درمان گیاهی) بدون تجویز پزشک، به‌خودی‌خود می‌تونه مشکلات جدی برای فرد ایجاد کنه. به همین دلیل ما به هیچ‌وجه مصرف خودسرانه‌ی دارو رو به شما و سایر دوستان توصیه نمی‌کنیم.
   این مقاله مرتبط با دفع سموم بدن هست که امیدوارم براتون مفید باشه:
   سم‌زدایی بدن

   فراموش نکنیم که برای جوش زدن علت‌های شناخته‌شده‌تری وجود داره که در مقاله بهش اشاره کردیم. خیلی اوقات هورمون‌ها (جوش‌های دوران بلوغ مثال واضحی از این مورده) و وراثت باعث جوش زدن هستند و نه الزاما مشکلی در کبد.
   موفق باشین

 60. profile-placeholder مسيح گفت:

  خخخخخ،من ٣٠ سالمه از ١٨ سالگي فكر كنم جوش ميزنم،اندازه پول يه ماشين ٤٠ ميليوني كم كم خرج كردم ولي بي فايده بود ،فكر كنم بايد كلا خون و قلبمو و كبدمو همرو كلا عوض كنن،اين راهها كه زدي برا ما خاطرس،حجامتم كردم نشد كه نشد،خاك تو سرم با اين شانسم،لعنت به جوش
  خلاصه كنم الكي درگيرش نشين مردا ريش بزارن معلوم نشه
  خانوما هم كه ارايش ميكنن معلوم نميشه
  والا
  خستم كرد اين جوش لعنتي

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   متأسفانه مشکل جوش‌ها می‌تونه کلافه‌کننده باشه و یکی از عوامل ایجاد جوش رو به لیست سایر عوامل و استعداد ژنتیکی اضافه کنه. اون هم استرسه!
   توصیه میکنم بخشی که به تازگی به انتهای این مقاله اضافه کردیم رو مطالعه کنید(جلوگیری از جوش صورت)

 61. profile-placeholder معصومه گفت:

  من از سیزده سالگی جوش میزدم و الانم که ۲۱ سالمه همچنان ب قوت خودش باقیه.میگن جوش بلوغه ولی اگر واقعا اینطور بود باید تا پایان ۱۸ سالگی از بین میرفت..هر راهی هم ک امتحان کردم بی فایده بود.متاسفانه الان صورتم پر از جای جوش و پستی و بلندی های خیلی زشتیه ک واقعا روی اعتماد ب نفسم تاثیر گذاشته..منم شنیده بودم که یخ واسه ی جوش صورت خوبه.واسه همین توی اینترنت سرچ کردم و مقاله شما رو خوندم.فعلا ک از یه دکتر سنتی ی ماسک گیاهی گرفتم و با آبلیمو و یخ سعی دارم جوشای صورتمو از بین ببرم..امیدوارم جواب بده چون هفته ی دیگ جشن عروسیمه و دوس ندارم با این صورت جوش جوشی حاضر شم تو جشن😭 واسه اون دوستانی ک میگن با خوردن شیرینی جوش میزنن..باید بهتون بگم ک ن تنها شیرینی بلکه چربی و روغن و سس و پفک و اینچیزا هم باعث جوش زدن میشن.بنابراین رعایت کنید.البته بعد از خوردن شیرینی میتونید بلافاصله آبلیمو بخورید.این راه حل تا حد زیادی بهتون کمک میکنه ولی بنظر من واسه اون دسته از جوشایی که خیلی سیریشن جواب نمیده.پوست همگی خوووب ایشالا مخصوصا خودم!!!

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بخشی به انتهای مقاله اضافه کردیم که شاید نظرتون رو درباره رابطه جوش و غذاها تغییر بده.
   تغذیه سالم به بدن کمک می‌کنه با این حال متخصصین معمولا غذاها رو عامل جوش زدن نمی‌دونن، گرچه اخیرا مشخص شده غذاهایی با شاخص گلایسمیک ایندکس بالا مثل برنج و نان سفید می‌تونن باعث جوش زدن بشن.

 62. profile-placeholder sahar4275 گفت:

  سلام،ممنون از مطالب آموزندتون،خیلی عالی وتأثیر گذاربود،ممنون ازتون!👌😘

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما. بخشی رو به آخر مقاله اضافه کردیم (جلوگیری از جوش صورت) که امیدوارم براتون جالب باشه.

 63. profile-placeholder merila گفت:

  سلام
  برای اینکه جوش پاپول خوب بشه کدوم یکی از روش هارو باید انجام بدیم تا زود تر خوب بشه؟ لطــــفا رهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   قسمت مربوط به جوش پاپول رو در مقاله به دقت مطالعه کنید و از درمان‌های موضعی ارائه شده که برای اون جوش بهترین هستن کمک بگیرید.
   همین‌طور توصیه می‌کنم بخش جدیدی که در مورد جلوگیری از ایجاد جوش به انتهای مطلب اضافه کردیم رو مطالعه بفرمایین

 64. profile-placeholder hdy گفت:

  خــــوشمــــان امــــد

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بخشی به انتهای مقاله اضافه کردیم درباره‌ی پیشگیری از ایجاد جوش‌ها که امیدوارم بتونه نظر شما رو جلب کنه.

 65. profile-placeholder samanta گفت:

  جالب بودن اما هنوز انجام ندادم که ببینم جواب میده یا نه
  من ١۶سالمه و صورت چربی دارم برای همین خیلی جوش میزنه با اینکه هر روز دو سه بار با صابون صورتمو میشورم اما بازم فایده ای نداره فقط کمتر میشن و چون مدرسه میرم اصلا دوست ندارم برای پنهون کردن جوشام کلی کرم به صورتم بزنم پزشک هم مراجعه کردم و یه دوره درمان داشتم اما بعد از تموم شدن دوره درمان دوباره شروع شد …. فقط باید صبر کنم این دروه سنی تموم بشه چون به نظرم جوش زدن دوره خاصی داره و تموم میشه
  به طور کل مطالب جالب و مفیدی بود ممنون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی‌تون با چطور و نظری که برامون گذاشتین.
   شستن بیش از اندازه‌ی پوست صورت می‌تونه پوست‌تون رو خشک کنه و زمینه‌ی تولید چربی بیشتر رو فراهم می‌کنه.
   حتما سری به بخشی که به انتهای مقاله اضافه کردیم بزنید تا کارهایی که می‌کنید به بدن و پوست‌تون کمک کنه با جوش‌ها بهتر مقابله کنه.
   موفق باشین

 66. profile-placeholder mona گفت:

  سلام،من۱۹سالمه وقتی چیزای شیرین میخورم صورتم جوش میزنه در حدی هست که جرات نمیکنم چیزای شیرین بخورم همیشه هم بیشتر موقع هاهم جوش زیر پوستی میزنم لطفا راهنمایی کنید🙏

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   با مقاله‌ای درباره‌ی جوش‌های زیرپوستی همراه شما خواهیم بود. چطور رو دنبال کنید.

 67. profile-placeholder mohiw گفت:

  من صورتم پر از جوش بود با روش های شما خیلی خوب شدم.❤

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالم که براتون مفید بوده 🙂

  2. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بخشی رو به آخر مقاله اضافه کردیم (جلوگیری از جوش صورت) که امیدوارم باز هم کمکی باشه در مقابله با جوش‌ها.

  3. profile-placeholder فاطمه گفت:

   دوست عزیز میشه بگی دقیقا کدوم اینا موثر تر بود؟منم میخوام امتحان کنم

  4. profile-placeholder پریناز گفت:

   کدوم روش عزیزم

 68. profile-placeholder ناشناس گفت:

  باسلام من۱۴سالمه یه جوش های قرمزی روی صورتم درمیان بعضی موقع ها که اصلا جرعت ندارم دست بزنم بهشون راه های خونگی هم استفاده کردم فقط یخ جواب داده ولی بازهم میان چی کارکنم

 69. profile-placeholder جانان گفت:

  من فقط ۱۶ سالمه در سن حساس واییییی صورتم جوش زده چیکار کنم از خمیر وندون صابون خریدم فایده نداره حالا چیکار کنم عسلو ابلیمو هم زدم ولی فایده نداشت اگه بکنم جاش میمونه دست نمیزنم ولی بدجور رو مخم اسکی میرن لامصبا ۱

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بخشی رو به آخر مقاله اضافه کردیم (جلوگیری از جوش صورت)، سری به اون قسمت بزنید شاید بهتون کمکی بکنه.

 70. profile-placeholder مینا گفت:

  ای خدا آدم کم شانس یعنی من…….که پوست داغون هر چی هم دوا درمون کردم بدتر شد…..بعد موهاتم کم پشت بشن در حد افتضاح نتونی سرتو جایی لخت کنی…لاغر هم باشی لاغرتر هم بشی و به مرور تیره تر هم بشه پوستت….دیگه یعنی قیافتو با آرایش هم نتونی درست کنی…دست خدا درد نکنه…..واقعا ممنون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   با پزشک متخصص غدد مشورت کنید.

  2. profile-placeholder زمان ...این مسلخ شیرین بی پایان گفت:

   این ها اصلا مهم نیستند اگه کسی دوست داشته باشه اصلا اهمیت نمی ده

  3. profile-placeholder زمان ...این مسلخ شیرین بی پایان گفت:

   قابل توجه مینا .جوش چی خدارو شکر که سالم هستیم این جوش ها مثل مهمان هستند هر مهمانی هم ماندگار نیست

   1. profile-placeholder پریناز گفت:

    البته نه همه ی مهمان ها گلم

 71. profile-placeholder ریحانه گفت:

  فوق العاده بود.ممنون از مطالب عالیتون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   از همراهی و ابراز لطف‌تون ممنونم دوست عزیز

 72. profile-placeholder فاطمه گفت:

  من چندماه بود که جوش نزده بودم اما دو روزه ۴ تا جوش زدم😔خودم احساس میکنم وقتایی که آفتاب شدید میشه و میخوره به پوستم جوش میزنم چون تو تابستون و بهار جوشام بیشتره و تو زمستون خیلی کمتر.کرم ضد آفتاب هم میزدم ولی خودش برام ایجاد جوش میکرد.من میترسم جوش شیرین بزنم ولی شنیدم چندجا که تاثیرش خیلی خوب و سریعه به نسبت.ولی میترسم یه وقت بدتر شه.کسی امتحان نکرده؟

  1. profile-placeholder Younes گفت:

   باید از کرم ضدآفتاب مخصوص پوست های جوشدار و آکنه ای استفاده کنید

 73. profile-placeholder zahra گفت:

  من صورتم خیلی وقته که جوش های چرکی میزنه صورتم درد میکنه و سوراخ شده بعضیا میگن واسه بلوغه میشه یه راه درمان خانگی بم پیشنهاد کنید😔

 74. profile-placeholder سعیده گفت:

  سلام دوستان توروخدا لطفا به سوالم‌جواب بدین
  من اصلا صورتم‌جوش نمیزد اصلا ولی‌الان یه هفتس صورتم‌جوش های قرمز‌وزیادی زده
  الکل و ماسک های خونگی هم استفاده کردم خوب نشد توروخدا راهنماییم کنین چیکارکنم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   تا جایی که می‌دونم الکل می‌تونه پوست صورت رو خشک بکنه و احتمالا شرایط جوش‌ها رو بدتر. چرا به یک متخصص مراجعه نمی کنید؟

 75. profile-placeholder مفسدالعرض گفت:

  دوستان میگن طب سوزنی خوب میکنه ! جریان چیه واقعا خوب میکنه؟! من از یکی شنیدم وهم دیدم که پوستش کاملا خوب شده بود باهمین طب سوزنی اگه کسی درجریانه به ماهم بگه؟

 76. profile-placeholder ساره گفت:

  امیدوارم همگی خوب شیــم
  مخصوصا منــ:(

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوندن مقالاتی که به سایر دوستان در زمینه‌ی استرس توصیه کردم رو به شما هم پیشنهاد می‌کنم. براتون آرزوی بهبودی دارم و اینم خالی از لطف نیست که بهتون بگم چند وقت پیش به مطلبی برخوردم که بیان می‌کرد افرادی که جوش می‌زنند پوست‌هاشون کمتر مستعد پیر شدنه! امیدوارم دونستن این نکته کمک کنه راحت‌تر با این مهمونای ناخوانده کنار بیاین. شاد باشین.
   😉

 77. profile-placeholder مفسدالعرض گفت:

  ماکه هیچی ولی دوستانی که پولدارن برن کشور دیگه قطعا خوب میشن چون کشورای دیگه یک دستگاهایی دارن که هنو تو ایران نیامده ! از هرجهتی نگاه کنید ما عقب مونده ایم اصلا جوش صورت اسون ترین درمانو داره تو کشورای خارج مثه انگلیس ولی تو ایران هرکسی ی چیزی میده راکوتان میدن که پدر ادمو دربیاره هیچ کاریم نکنه دوباره جوشا برگرده ! تاکه بری دکتر درجا قرصارو نوشته چون کاره دیگه ای بلد نیستن به امید پیشرفت ایران😥😔

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   فراموش نکنین که این مقاله رو همون خارجی‌ها نوشتن و ما ترجمه‌اش کردیم، پس اونقدرها هم جوشای اون ور دنیا با این ور دنیا و امکانات و دکترها فرق ندارن 🙂
   البته شما همیشه این حق رو دارید که از دکترتون بخوایید در مورد درمان براتون توضیح بده و عوارض داروها رو در مقابل منافعش براتون روشن بکنه.
   یه مورد دیگه طب سنتیه، اینی که ما داریم و اونا ندارن! 😉 ، اون هم راهکارهایی داره که شاید بد نباشه با یک طبیب سنتی مشورت کنین

 78. profile-placeholder ساناز گفت:

  من دیگه خسته شدم ازاین پوست افتضاحی که دارم هرچی ژل وصابون گرون وموادطبیعی هم استفاده کردم اثرنداره دیگه بی خیال شدم افسرده هم شدم 🙁 :'(

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   هر راهی که تا به حال استفاده کردید و جواب نگرفتید رو موقتا کنار بذارین و راه‌های تازه رو امتحان کنین، شاید مراجعه به طبیبان سنتی یا مراجعه به پزشک متخصص پوست بتونه بهتون کمک کنه. اما معمولا باید به درمانی که شروع کردید پای‌بند بمونید تا نتیجه رو ببینید.
   موفق باشید

 79. profile-placeholder ساناز گفت:

  من دیگه خسته شدم ازاین پوست افتضاحی که دارم هرچی ژل وصابون گرون وموادطبیعی هم استفاده کردم اثرنداره دیگه بی خیال شدم افسرده هم شدم 🙁

  1. profile-placeholder علی گفت:

   دست نزن بهشون منم خودم دارم ۱۶ سالمه جوش غروره ببین صبح بیدار شدی با صابون گیاهی بشور خوب با دستمال کاغذی خشک کن شب هم قبل خواب همینطور فقط دست نزن کمتر میشن من دارم جوابشو میبینم

  2. profile-placeholder pari گفت:

   منم همین طور متآسفم راه حلی ندارم

 80. ..دم تو این زندگی همه دارن تو این سن جوونی میکنن ماباید به فکر چه چرت و پرتایی باشیم خدایی

 81. profile-placeholder mahsa گفت:

  سلام من از۱۴سالگی پوستم شروع به جوش زدن کرده به خصوص در ناحیه پیشونی و چونه
  والان هم ک ۲۶سالمه جوش های وحشتناک ادامه دارند هرماسکی بگین من انحام دادم اما هیچ تاثیری ک نداشته هیچ،بد تر هم میشده
  خواهش میکنم بگین من چیکار کنم

  1. profile-placeholder mahsa گفت:

   ببخشن سن الانم اشتباه شد ۱۶سالمه

  2. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   متأسفانه چون متخصص پوست نیستم کمک زیادی نمی‌تونم بهتون بکنم جز اینکه توصیه می‌کنم به دکتر پوست مراجعه کنین.

   1. profile-placeholder mahsa گفت:

    شما چه دکتری رو پیشنهاد میکنین ک خوب باشه؟ ممنون میشم جوابمو بدین

    1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

     سلام دوست عزیز
     من دکتر متخصص پوست سراغ ندارم. به نظر شخصی من درمان‌های طب سنتی برای این مورد بهتر و کم ضررتر هستند و متأسفانه حکیم حاذقی هم سراغ ندارم. اما ترجیحا فردی رو پیدا کنید که در دانشکده طب سنتی درس خونده باشه.

  3. profile-placeholder نسرین گفت:

   ب نظرم حتما ب دکتر مراجعه کنید اگ درمان های عادی تا این سن جواب نده روآکوتان درمان قطعیه و ۳ ۴ ماه بعد هم تمام اثراتش از بدنتون خارج میشه

 82. SA.MR_32 SA.MR_32 گفت:

  من استفاده خوبی کردم ممنون کار امد بود

 83. profile-placeholder مرتضی گفت:

  همش بدر نخوره. تکراری و مزخرف و بی نتیجه.

 84. profile-placeholder سید احمد جلال گفت:

  این بسیار عالی بود و کمک میکند تا بخار ها را از بین ببریم و جلد صاف داشته باشیم.

 85. profile-placeholder علیرضا گفت:

  سلام من ۱۷ سلامه از سه سال بیش جوش میزدم قبلا جوشام سریع درمان میشد وجاشم نمیموند ولی الان دیر درمان میشن و جاشون هم میمونه به نظرتون علت چیه وچگار گنم؟

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   قبل هر چیزی باید بگم من متخصص پوست نیستم و تنها این مقاله رو ترجمه کردم. خوندن مقاله ی دیگرمون درمورد جوش رو بهتون پیشنهاد میکنم در آدرس:
   http://chetor.com/?p=36623
   علاوه بر این توصیه میکنم حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنین تا درمان پزشکی دریافت کنید.

 86. profile-placeholder محمدحسین گفت:

  خوشم امد افرین

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   خوشحالم که راضی بودین

 87. profile-placeholder شادی گفت:

  سلام
  من از دیروز تا حالا در ناحیه چانه و اطراف چانه و در لبها در فواصل بسیار کم جوش زدم لطفا کمکم کنید نزدیک عیده فک کنم برا همین استرس جوش زدم.لطفا راه حل بدین دوستان.ممنون

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام شادی گرامی
   من متخصص پوست نیستم اما با توجه به مقالات چطور می‌تونم بهتون پیشنهاد کنم که استرس خودتون رو بیارین پایین، اینجا می‌تونید بخونید که استرس واقعا می‌تونه باعث جوش زدن بشه،
   علائم استرس چیست؛ این نشانه‌ها را بشناسید و آن را متوقف کنید، در این آدرس:
   http://chetor.com/?p=31342
   و برای کاهش استرس‌تون:
   مقابله با استرس با ۱۲ روشی که به حفظ آرامش شما کمک می‌کند ، در آدرس:
   http://chetor.com/?p=38206
   مدیتیشن برای تازه‌کارها: ۲۰ نکته‌ی عملی برای درک ذهن‌تان، در این آدرس:
   http://chetor.com/?p=2681
   و مقاله‌ی مرتبط با درمان جوش، درمان آکنه با ۲۲ روشی که مثل آب روی آتش می‌ماند:
   http://chetor.com/?p=36623
   امیدوارم که جوش‌ها زودتر بهبود پیدا کنن

 88. profile-placeholder مبینا گفت:

  سلام خسته نباشید من ی مدته سیستم بدنم بهم ریخته و صورتم شدید جوش میزنه موندم چکارکنم همه راه حل هارو رفتم ولی کم و بیش خوب شد ولی بازدوباره جوش زده من خودم میگم شیرینی میخورم جوش میزنه اگه راه حل دیگ واس ازبین رفتن جوش و جای جوش هست بگیدممنون میشم

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر متوجه تغییرات جدید در بدنتون شدید که به نظرتون عادی نیست باید به دکتر مراجعه کنید. خیلی فاکتورها دخیله در اینکه دلیل جوش شما چی ممکنه باشه. شما می تونین با همراهی یک متخصص پوست دلایل و راه حل ها رو جستجو کنید.

 89. profile-placeholder kkk گفت:

  خیلییییییییی عالیییییی بودددددددد.

  1. سارا شهیدی سارا شهیدی گفت:

   خوشحالیم که این متن نظر مثبت شما رو جلب کرده دوست عزیز.

  2. profile-placeholder pari گفت:

   من چیکارکنم پس؟؟؟

   1. profile-placeholder sarinweb گفت:

    با سلام..
    دوست عیزیز اگر تمام تلاشت برای اینکه دیگه صورتت جوش نزنه بی فایده است حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کن..من قرص هایی رو که دکتر برام تجویز کرده بودن استفاده کردم واقعا نتیجه گرفتم..اینم بگم که این قرص هارو حتما باید با تجویز پزشک بخورین..برای از بین بردن جای جوش هم از سفیده تخم مرغ استفاده کنین..

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان