از کجا بفهمیم کسی دروغ می‌گوید؟

از کجا بفهمیم کسی دروغ می‌گوید؟
امتیاز مطلب: ٨٥%
85

دروغ گفتن یکی از عادت‌های رفتاری ناپسندی است که به اعتبار افراد خدشه وارد می‌کند. قطعا هیچ‌کس دوست ندارد فریب بخورد، اما خیلی از دروغگوها اینقدر در دروغگویی مهارت دارند که به سختی می‌شود مچ‌شان را گرفت. با این حال، وقتی کسی یک مشت چرند و پرند سرهم می‌کند، نشانه‌هایی در رفتارش بروز می‌کنند که حاکی از دروغ گفتن هستند و چنانچه به اندازه‌ی کافی دقیق باشید، می‌توانید با شناسایی این نشانه‌ها به دروغ گفتن طرف مقابل پی ببرید. در این مقاله قصد داریم در مورد راهکاری صحبت کنیم که فرآیند شناسایی آدم‌های دروغگو را راحت‌تر می‌کند.


مقاله مرتبط: چرا صداقت داشتن مهم است

۱. قبل از هر چیزی در مورد شخص مورد نظر تحقیق کنید

به شبکه‌های اجتماعی شخص مورد نظر سر بزنید.- شناسایی دروغگو

قبل از روز ملاقات، در مورد طرف مقابل‌ تحقیق کنید. مثلا می‌توانید به صفحات اجتماعی شخص مورد نظر سر بزنید. سعی کنید به دنبال اطلاعات پیش‌پا افتاده‌ای بگردید که بعید است طرف مقابل درباره‌ی‌شان دروغ بگوید. حتی اطلاعات خیلی ساده مثل اینکه شخص مورد نظر آخرین بار به کجا سفر کرده، به دردتان می‌خورد. سپس، به دنبال اطلاعاتی بگردید که طرف مقابل احتمالا از صحبت کردن درباره‌ی‌شان احساس راحتی نخواهد کرد.


مقاله مرتبط: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید

۲. سر صحبت را با موضوعات سرگرم‌کننده باز کنید

اول سوالاتی بپرسید که جواب‌شان را می‌دانید.- دروغگو

وقتی سوالی می‌پرسید که خودتان از قبل جواب درستش را می‌دانید، به زبان بدن او دقت کنید. مثلا با اینکه می‌دانید طرف مقابل همین چند هفته پیش به فلان کشور سفر کرده (شاید از روی عکس‌هایی که در اینستاگرام به اشتراک گذاشته فهمیده باشید)، باز می‌توانید به عمد بپرسید «تعطیلات کجا رفته بودی؟» تا ببینید چه جوابی می‌دهد. چنانچه راستش را گفت اما حالتش ناآرام و مضطرب بود، بدانید که این حالتش به دلیل دروغ گفتن نیست، بلکه فقط احساس راحتی نمی‌کند. در این مرحله، از روی چند نشانه‌ی زیر نیز می‌توانید اطلاعات مفیدی کسب کنید.

حرکات چشم‌ها

معمولا گفته می‌شود فردی که موقع صحبت به گوشه‌ی سمت راستِ بالا یا گوشه‌ی سمت چپِ بالا نگاه می‌کند، حرفش راست نیست. پس ارتباط چشمی را فراموش نکنید. کارشناسان زبان بدن معتقدند نگاه آدم‌های دروغگو خیلی وقت‌ها به سمت نزدیک‌ترین خروجی متمایل می‌شود، چرا که به خاطر دروغ گفتن دچار استرس می‌شوند و به لحاظ روانی دل‌شان می‌خواهد پا به فرار بگذارند. چنین افرادی ممکن است به دلیل اینکه منتظرند زودتر خلاص شوند، مدام به ساعت‌شان نگاه کنند.

خشکی گلو

معمولا گفته می‌شود آدم‌های دروغگو قبل از اینکه شروع به صحبت کنند، گلوی‌ خود را صاف می‌کنند، چرا که گلوی‌شان به دلیل هجوم استرس خشک می‌شود. در این حالت، رطوبتی که به طور طبیعی در گلو وجود دارد، به شکل عرق به سطح پوست راه پیدا می‌کند و موجب خشکی گلو می‌شود. دروغگوها دقیقا به همین دلیل خشکی گلو، آب دهان‌شان را به سختی قورت می‌دهند و دچار حالت پرش سیبک گلو می‌شوند.

طرز نشستن

به گفته‌ی کارشناسان زبان بدن، آدم‌های دروغگو اغلب عادت دارند بدن خود را اندکی به سمت عقب متمایل کنند تا فاصله‌ی‌شان با طرف مقابل حفظ شود. این طرز نشستن نشانه‌ی اضطراب است. دروغگوها چون خودشان می‌دانند که روراست نیستند، می‌ترسند که طرف مقابل مچ‌شان را بگیرد و دست‌شان رو شود.

رفتارهای غیرکلامی علیرغم اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می‌دهند، شاخصه‌های کاملا مطمئنی برای سنجش صداقت افراد نیستند. به بیان دیگر، ارتباط زبان بدن با دروغ گفتن کاملا نسبی بوده و هميشه معیار مناسبی برای سنجش صداقت نیست. شاید خیلی‌ از افراد موقع صحبت کردن مثلا به گوشه‌ی سمت راستِ بالا نگاه کنند، اما نه به دلیل دروغ گفتن، بلکه به دلیل اینکه هول کرده‌اند یا دست‌پاچه شده‌اند. پس یادتان باشد علائم اضطراب در زبان بدن همیشه نشانه‌ی دروغ گفتن نیستند و لازم است بتوانید اضطراب ناشی از دروغ گفتن را از سایر اضطراب‌ها تشخیص دهید.

۳. کم‌کم شعله را زیاد کنید

اکنون سوالاتی بپرسید که شاید فرد درباره‌ی‌شان دروغ بگوید.- دروغ گو

در این مرحله، سعی کنید بحث را کم‌کم به موضوعاتی بکشانید که احتمال می‌دهید طرف مقابل درباره‌ی‌شان دروغ بگوید. مثلا چنانچه از کسب‌وکار این فرد اطلاعاتی کسب کرده‌اید و می‌دانید که اطلاعات‌تان موثق است، درباره‌ی کسب‌وکارش بپرسید تا ببینید چه جوابی می‌دهد. در صورتی که طرف مقابل درباره‌ی کسب‌وکارش دروغ گفت، به تغییراتی که در لحن صدا و حرکاتش حین دروغ گفتن ایجاد می‌شود، دقت کنید.


مقاله مرتبط: چطور خوش‌شانس باشیم

۴. حالا وقتش است که اصل مطلب را سوال کنید

حالا سوالاتی بپرسید که جواب‌شان را نمی‌دانید.- دروغ گویی

تا به این مرحله حتما دست‌تان آمده که شخص مورد نظر وقتی راست می‌گوید، زبان بدن و طرز صحبتش چه شکلی می‌شود. حالا وقتش است به سراغ سوالاتی بروید که جواب‌شان را نمی‌دانید. اکنون می‌توانید با رجوع به اطلاعاتی که در مورد رفتار این شخص به دست آورده‌اید، تا حدودی به میزان صداقتش در جوابگویی پی ببرید.

۵. یک سوال تکراری را به سه شکل مختلف بپرسید

سوال‌تان را چند بار به شکل‌های مختلف تکرار کنید. - دروغ گویی

هر وقت فکر کردید طرف مقابل‌تان راستش را نگفته، سوال‌تان را سه دفعه، اما هر بار به شکلی متفاوت، مطرح کنید. در لا‌به‌لای جواب‌های طرف مقابل به دنبال پیدا کردن تناقض و ناهماهنگی نباشید، بلکه برعکس، به دنبال شباهت‌ها بگردید. مثلا ببنید آیا چیزی که هر بار در جواب سوال تکراری‌تان می‌گوید، شبیه یک متن از پیش آماده شده است؟ آیا هر بار از جملات تکراری و حساب شده استفاده می‌کند؟ چنانچه احساس کردید طرف مقابل‌تان جملات تکراریِ از پیش آماده شده تحویل‌تان می‌دهد، می‌توانید حدس بزنید که روراست نیست یا شاید دلش نمی‌خواهد همه چیز را بگوید. سیاستمدارها نیز وقتی قصد ندارند همه‌ی حقایق را فاش کنند، دقیقا همین شکلی جواب می‌دهند.


مقاله مرتبط: ۷ راهکار برای محبوبیت در محیط کاری

۶. به سرعت جوابگویی طرف مقابل‌تان دقت کنید

طرف مقابل‌تان چقدر به سوالات‌تان جواب می‌دهد؟دروغ گویی

دقت کنید طرف مقابل چقدر سریع به سوالات‌تان جواب می‌دهد. مثلا ببینید وقتی سوال می‌پرسید، آیا بدون اینکه فکر کند جواب‌ می‌دهد؟ جواب‌های شتاب‌زده ممکن است نشانه‌ی دروغ گفتن باشند. نوجوانی را تصور کنید که دیر از مدرسه برگشته و والدینش دلیل تأخیرش را جویا شده‌اند. چنانچه این نوجوان فورا بدون اینکه فکر کند، در جواب والدینش بگوید که مثلا کلاس تقویتی داشته، می‌توان اینطور فرض کرد که جواب چنین سوالی را از قبل آماده کرده و داستانی که به هم بافته ساختگی است.


مقاله مرتبط: ۲۶ قانون آداب معاشرت در این دوره و زمانه

۷. یک جفت چشم و گوش اضافه قرض بگیرید

از شخص دیگری نیز بخواهید که حرکات طرف مقابل را زیر نظر بگیرد. دروغ گویی

چنانچه امکانش را داشتید، از شخص دیگری نیز بخواهید که در نزدیکی‌تان حضور داشته باشد و حرکات و رفتار طرف مقابل را زیر نظر بگیرد. این شخص می‌تواند در میز کناری‌تان بنشیند و وانمود کند که دوست یا همکارتان است. درست مثل آدمی که یک جفت چشم و گوش اضافه قرض گرفته باشد، این شخص کمک‌تان خواهد کرد که ارزیابی دقیق‌تری انجام دهید. یادتان باشد فردی که طرف صحبت‌تان است، خیلی زود وقتی وارد بحث شدید، فراموش خواهد کرد که شخص سومی هم در محل حضور دارد. در این شرایط، نیروی کمکی‌تان می‌تواند روی حرکات و رفتار طرف مقابل دقیق شود و شاید به نکاتی توجه کند که احتمالا از دید خودتان پنهان خواهند ماند. مثلا وقتی به حرکات چشم طرف مقابل نگاه می‌کنید، ممکن است متوجه نشوید که این شخص با نوک پا آهسته به زمین ضربه می‌زند.

با این ۷ قدم می‌توانید در مورد صداقت افراد به نتیجه‌گیری مطمئن‌تری برسید. قطعا دوست ندارید با فردی وارد رابطه شوید که به دروغ گفتن عادت دارد، اما از طرفی هم دل‌تان نمی‌خواهد فرصت رابطه‌ای را که پتانسیل موفقیت دارد، صرفا به دلیل اشتباه در سنجش صداقت طرف مقابل از دست بدهید. پس یک بار دیگر یادآور می‌شویم که هر تغییری در حرکات چشم یا لحن صدا و به طور کلی زبان بدن نشانه‌ی دروغ گفتن نیست. اما می‌توانید با راهکاری که گفتیم، مثلا پرسیدن سوالاتی که جواب‌شان را می‌دانید، تا حدودی به چگونگی رفتار فرد حین راستگویی یا دروغگویی پی ببرید.

 

برگرفته از: entrepreneur.com

برچسب‌ها:
صدف دژآلود مترجم گروه دانش روزنامه‌ی جام جم. دانش آموخته‌ی ادبیات انگلیسی. علاقه‌مند به نقد روانکاوانه. بی‌نهایت عاشق نقاشی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (46)

 1. profile-placeholder مریم گفت:

  به نظرم سطحی و غیرکاربردی آمد. من در میان دوستان به صداقت مشهورم و خیلی از این علایم مثل خشک شدن گلو یا جواب سریع رو هم دارم که ناشی از استرسه. البته مقاله اشاره کرده ولی اگر قرار باشه این موارد رو در بر نگیر باید بگه چی جاش ؟

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   همراه گرامی چطور سلام،
   البته که علائم گفته‌شده همیشه نمی‌تونن نشانه‌ی دروغ‌گویی باشن و همچنین اینکه کاربرد ترفندهای ذکرشده به عوامل زیادی بستگی داره و قطعا در تمامی شرایط و درمورد همه‌ی افراد جواب نمی‌ده.
   ضمنا خوشحالیم که دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک می‌ذارید.
   شاد و تندرست باشید

 2. profile-placeholder حمیدضا بای گفت:

  سلام متشکرم مفید بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که محتوای این مطلب مورد پسندتون واقع شد.
   شاد و سلامت باشید

 3. profile-placeholder حکمتی گفت:

  این سنجش کاملا ابتدایی و به دور از واقعیت است ، درصد خطای بالا دارد و سبب از بین رفتن یک رابطه دوستانه می شود .

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   دوست عزیز سلام،
   گویا نویسنده‌ی اصلی این مطلب نتونسته با معرفی این راهکارها نظرتون رو جلب کنه! این مطلب رو که دوست نداشتید، اما امیدوارم از سایر مطالب‌مون لذت ببرید.
   شاد و سلامت باشید.

   1. profile-placeholder حکمتی گفت:

    رفتار انسان ها مثل معادلات ریاضی میمونه
    بعضی ها معادله یک مجهولی هستند با یک سلام ساده ریشه اونها مشهوده بعضی ها معادلات درجه دو هستند ، ممکنه ریشه های غیر حقیقی رو هم تو ذات خودشون داشته باشند ، عده ای هم معادلات درجه سه هستند ، فهمیدنشون خیلی سخت تره ، بعضی ها معادلات پیچیده تری نشون میدن و حتی در قالب بسل و لاگرانژ هم نمی گنجند ، افراد خاصی هم هستند که با آرایه های بزرگ ، ماتریس هایی از احتمالات و حتی مطالعه رفتار گذشتشون نمی تونه پاسخگوی یک سنجش پیچیده باشه با این توصیف بالاخره حل خواهند شد اما نه به روشی ساده و مشترک

    1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

     سلام مجدد،
     ممنون از توضیحاتی که در تکمیل دیدگاه قبلی‌تون ارائه کردید. بله، این روش در همه‌ی شرایط و روی همه‌ی افراد جواب نمی‌ده و مقتضیات خودش رو داره.
     سپاس از همراهی‌تون

    2. profile-placeholder f.m گفت:

     با سلام این ریاضی ماشالا همه جا کاربرد داره توصیفاتتون قشنگ بود 😂موفق باشین

 4. profile-placeholder فاطمه گفت:

  بین مرد یا زن دروغ فرقی نداره رضیه جان دروغ دروغه

 5. profile-placeholder فاطمه گفت:

  اینها هم مثل همیشه عالی تاثیر گذار بود

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از توجه‌تون به این مطلب سپاسگزارم.

 6. profile-placeholder محمد هادی گفت:

  چشمها دروغ نمیگن
  مطلب کاملا به واقعیت نزدیک بود
  خدا همه دروغگوهای بزرگ رو لعنت کنه
  ممنونم از مقالت

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   درود بر شما،
   باعث خوشحالی ماست که مطالب چطور رو دنبال می‌کنید و دیدگاه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک می‌ذارید.

   1. profile-placeholder مجتبی خادم امیری گفت:

    خیلی مطالب جالب ومفیدی بود بااینکه رشته دانشگاهی من مرتبط بااین بحث نیست اما استفاده کردم…سپاسگذارم

    1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

     سپاس از شما که هم وقت می‌ذارید مطالب رو مطالعه می‌فرمایید و هم با ابراز دیدگاه‌تون به ما انرژی می‌دید.

 7. profile-placeholder ALI گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم بعضی اوقات تشخیص دروغگو خیلی مشکل است چو ن ما خودمان این مشکل را ایجاد کرده ایم دروغگو همانند یک سیاهی است اگر وجود ما روشن باشد یقینا ان لکه سیاه رسوا خواهد شد واگر ما اسیر سیاهی دروغگو می شویم به خاطر سیاهی وجود خودمان است ونه زیرکی دروغگو .والسلام

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون که وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید.

 8. profile-placeholder رضيه گفت:

  مطلب خوبي بود، ولي چرا تو اكثر تصاوير خانوما رو مخاطب دروغگويي قرار داديد؟؟؟؟!!!!!

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خوشحالم که این مطلب براتون جالب بوده. در مورد تصاویر اتفاقا سعی شده تک‌جنسی نباشن. اما گاهی به دلیل محدودیت‌هایی که در انتخاب عکس وجود داره ممکنه ناخواسته این اتفاق بیفته.

 9. profile-placeholder مهرزاد گفت:

  بسیار سپاسگزارم

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   ممنون از شما که چطور رو برای مطالعه انتخاب کردید.

 10. profile-placeholder مهدی گفت:

  سلام مطالبتون خوب واموزنده بود من برخلاف نظر برخی از این جور مطالب و بدون اینکه به یک موضوع خاص بپردازه خوشم میاد ضمنا اگه حتی یک مورد کوچک به دانسته هام اضافه کنه ارزش خوندن داره اینم بگم فقط دانستن اینا کافی نیست برای استفاده باید همانند سایر مهارت های اجتماعی در ان تبحر داشت وگرنه ممکنه طرف دستتون وبخونه وسرکارتون بذاره .باتشکر

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   خیلی ممنون که چطور رو برای مطالعه انتخاب کردید. در مورد این مطلب هم با دیدگاه‌تون موافقم. این روش وقتی جواب می‌ده که با مهارت اجرا بشه و از همه مهم‌تر اینکه به آشنایی با زبان بدن هم نیاز داره.

 11. profile-placeholder Mosi گفت:

  جالبه! البته معکوس این رو هم میشه استفاده کرد!

 12. profile-placeholder خودم هستم گفت:

  جا جواب دادن به نظر مخالف صبوری و احترام پیشه میکنید که چی رو ثابت کنید؟خیلی بلديد!؟ بلد بودن از اعماق وجود مياد نه از ترجمه اراجیف روز مره

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   نظرات موافق و مخالف همگی قابل احترام هستن. در اینجا قراره با بیان محترمانه‌ی هر دیدگاهی و نقدی که داریم، با همدیگه به یه تعامل سازنده برسیم.

 13. profile-placeholder علی قلیزاده گفت:

  بعضی‌ها اینقدر ماهرانه دروغ می گن که از راست هم محکمتر کلمات رو ادا میکنند..

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بله متاسفانه…

 14. profile-placeholder سهیلا گفت:

  کوروش بزرگ یچی میدونست از ما مردم ایران که انقدر نسبت به دروغ گفتن تاکید داشت..ولی کو گوش شنوا..اگه بود روزی هزار بار میمرد

  1. profile-placeholder سارینا گفت:

   نه تنها کوروش بلکه خود زرتشت و تمام پادشاهان هخامنشی، اشکانی و ساسانی و… روی دروغ و دروغگویی بسیار تاکید داشتند.
   اما امروزه بسیاری از مردم به راحتی دروغ میگویند جای تعجب هم ندارد در جامعه ای بزرگ شدیم که به ما دروغگو را آموختند نه راستی را!

 15. profile-placeholder آیدا گفت:

  سلام
  اصلا بعضی از ادما انقد خوب دروغ میگن ادم حیفش میاد باور نکنه!!!!:)

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   آره واقعا 😄

 16. profile-placeholder امین گفت:

  این مطالب در بعضی از جا ها و روی بعضی از کس ها صدق نمی کند

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بله، درسته. اما فکر می‌کنم اگه شرایطش مهیا باشه، شاید تا حدودی جواب بده.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   بابت وقتی که به مطالعه‌ی این مطلب اختصاص دادید، سپاسگزارم.

 17. mohammad daryabari mohammad daryabari گفت:

  سلام مرسی اما بنظرم خیلی کاربرد ندارد

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   سلام،
   از اینکه نظرتون رو با در میون گذاشتید، متشکریم. همونطور که اشاره کردید، راهکار گفته شده در هر شرایطی کارآیی نداره و صرفا در موقعیت‌هایی جواب می‌ده که از قبل بدونیم دقیقا قراره با چه شخصی ملاقات کنیم. دیگه اینکه لازمه در موقعیتی باشیم که بتونیم از طرف مقابل سوال بپرسیم تا زبان بدنش رو موقع جواب دادن ارزیابی کنیم.

 18. profile-placeholder reza گفت:

  ممنون از مطالب ارزنده شما

 19. profile-placeholder احسان گفت:

  خیلی سایت مفید و خوبی دارید. منظورم هم مطالب و هم طراحی و مدیریت سایت هست. به طرفداراتون و به نقدهای سازنده توجه کنین نه به حرفهای مفتی مثل حرف آقا سینا

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   از حضور صمیمانه‌ی‌تان سپاسگزاریم.

 20. profile-placeholder سینا گفت:

  هدفتون از اینکه پشت سر هم با بیل محتوا تو سایت خالی می کنین چیه؟می خواین رو دست سایت lifehack بلند شین ؟به نظر من ی موضوع انتخاب کنید و تخصصی روی اون کار کنید. حیف وقت و انرژیتونو اینجوری پراکنده می کنید.

  1. صدف دژآلود صدف دژآلود گفت:

   مخاطب گرامی سلام،
   اگرچه این مطلب مورد پسندتون واقع نشده، امیدواریم باز هم ما رو همراهی کنید و از سایر مطالبی که در وب‌سایت قرار دارن لذت ببرید.

   1. profile-placeholder سینا گفت:

    منظور من این مطلب یا اون مطلب نبود. منظور من تخصصی کار کردن بود. این نوع مطالب تو beytoote یا tebyan پره و دوره این جور سایتا هم دیگه داره تموم میشه. جایگاه فعلی اونا هم به خاطر قدیمی بودنشونه و فکر نکنم سایت جدیدی بتونه با این مدل منسوخ به جایی برسه.
    http://www.awaionline.com/2011/10/narrowing-down-your-businesss-niche/
    به هر حال گفتم پیشنهادی داده باشم. موفق باشید.

    1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

     سلام
     سپاس که نظرتون رو باهامون در میون گذاشتید. می تونید بیشتر توضیح بدید که منظورتون چیه؟ قدیمی از چه نظر؟

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان