چگونه چاق شویم؛ از معنای کمبود وزن تا راههای چاق شدن

چگونه چاق شویم؛ از معنای کمبود وزن تا راههای چاق شدن
امتیاز مطلب: ٩١%
91

اگر به دوستان‌تان بگویید که پزشک‌‌تان یا متخصص تغذیه‌ای که به او مراجعه کرده‌اید، به شما گفته است که باید چاق شوید، احتمالا به شما حسادت خواهند کرد و به شما لقب خوش‌شانس خواهند داد، چرا که حدود دو سوم مردم در آمریکا، ۶۵ درصد مردم در ایران و همچنین ۳۰ درصد کل مردم دنیا یا اضافه وزن دارند یا چاق هستند. با این حال، افرادی هم وجود دارند که مسئله‌شان کاملا برعکس است و بسیار لاغر هستند. پس اگر شما هم در این دسته‌اید، باید بدانید که لاغری مفرط نیز باعث نگرانی است، زیرا کمبود وزن داشتن درست به اندازه‌ی چاقی برای سلامتی مضر است. به علاوه، بسیاری از افرادی که کمبود وزن بیمارگونه هم ندارند، تمایل دارند کمی عضله داشته باشند. اما وزن اضافه کردن و چاق شدن به هیچ وجه، کار راحتی نیست. مخصوصا اگر بخواهید این کار را به روشی سالم انجام دهید. چه شما فردی باشید که لاغری‌تان بیمار گونه باشد یا نباشد، اصول اولیه‌ی کار یکسان است. این مقاله به شما نشان می‌دهد که با محاسبه BMI تشخیص دهید که آیا کمبود وزن دارید یا خیر و سپس قدم به قدم به شما راه چاق شدن را نشان خواهد داد.


مقاله مرتبط: برای چاق شدن چه باید کرد؛ رژیم چاقی با ۱۵ خوراکی‌ طبیعی


می‌توانید به جای خواندن این مقاله، ویدیوی زیر نیز ببینید.

«کمبود وزن» دقیقا یعنی چه؟

کمبود وزن

کمبود وزن داشتن یعنی شاخص توده‌ی بدنیِ (BMI) فرد، کمتر از ۱۸.۵ باشد. این عدد به طور تقریبی کمتر از چیزی است که برای داشتن سلامت بهینه و پایدار نیاز است.

همچنین BMI بیش از ۲۵ به معنای داشتن اضافه وزن است و BMI بیش از ۳۰ نیز به معنای چاقی مفرط در نظر گرفته می‌شود.

می‌توانید از روش ساده‌ای برای محاسبه‌ی BMI خودتان استفاده کنید. وزن بدن‌تان را به کیلوگرم بر مجذور قدتان بر حسب سانتی‌متر تقسیم کنید.

با این حال، به یاد داشته باشید که شاخص BMI نقص‌های فراوانی نیز دارد، زیرا تنها قد و وزن را در نظر می‌گیرد و توده‌ی عضلانی را به حساب نمی‌آورد.

بعضی افراد ممکن است به طور طبیعی خیلی لاغر باشند، اما در عین حال افرادی سالم باشند. کمبود وزن داشتن طبق این شاخص، لزوما به معنای این نیست که شما مشکلات سلامتی دارید.

کمبود وزن و لاغری، در میان زنان و دختران، ۲ تا ۳ برابر شایع‌تر از مردان و پسران است. در آمریکا، ۱ درصدِ مردان بالای ۲۰ سال و ۲.۴ درصدِ زنان بالای ۲۰ سال، دچار کمبود وزن هستند.

اصل مطلب: کمبود وزن به صورت داشتن شاخص توده‌ی بدنی (BMI) کمتر از ۱۸.۵ تعریف می‌شود و در میان زنان و دختران شایع‌تر است.


مقاله مرتبط: همه چیز درباره عضله سازی

پیامدهای کمبود وزن برای سلامتی چیست؟

در حال حاضر، چاقی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سلامتی در دنیا است. با این حال، کمبود وزن نیز می‌تواند به اندازه‌ی چاق بودن برای سلامتی مضر باشد. بر اساس یک مطالعه‌ی انجام شده در این زمینه‌، کمبود وزن، خطر مرگ زودرس را ۱۴۰ درصد در مردان و ۱۰۰ درصد در زنان افزایش می‌دهد.

در این پژوهش، چاقی «فقط» ۵۰ درصد خطر مرگ زودرس را افزایش می‌داد و این نشان می‌دهد که لاغر بودن حتی ممکن است از چاقی هم مضرتر باشد.

پژوهشی دیگر، خطر مرگ زودرس را تنها در مردان نشان داده است، نه در زنان. این یعنی کمبود وزن ممکن است برای مردان بدتر و مضرتر باشد. لاغر بودن همچنین به سیستم ایمنی بدن نیز آسیب می‌رساند، خطر ابتلا به عفونت‌ها را افزایش می‌دهد، منجر به پوکی و شکستگی استخوان می‌شود و مشکلات باروری ایجاد می‌کند.

افرادی که کمبود وزن دارند، احتمال ابتلا به «کم‌ماهیچگی» یا «سارکوپِنیا» (تحلیل عضلات به علت کهولت سن) در آنها بیشتر است و بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.

اصل مطلب: لاغری نیز اگر نگوییم بیشتر از چاقی، اما به همان اندازه‌ می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. افراد لاغر در خطر ابتلا به پوکی استخوان، عفونت‌ها، مشکلات باروری و مرگ زودرس هستند.

چند عامل باعث لاغری مفرط در افراد می‌شود

بیماری‌ها و شرایط پزشکی متعددی وجود دارند که می‌توانند منجر به کاهش وزن بیمارگونه شوند.

چند مورد از آنها را در ادامه می‌خوانید:

 • اختلالات خوردن: این مورد شامل بی‌اشتهایی عصبی می‌شود که یکی از اختلالات روانی بسیار جدی است.
 • مشکلات تیروئیدی: داشتن تیروئید پرکار (یا همان پرکاری تیروئید)، سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد و باعث کاهش وزن بیمارگونه می‌شود.
 • بیماری «سِلیاک»: جدی‌ترین نوع بیماری‌های «عدم تحمل گلوتن» است و بیشتر افراد مبتلا به آن از بیماری‌شان اطلاع ندارند.
 • دیابت: داشتن دیابت کنترل نشده (عمدتا نوع ۱) ممکن است منجر به کاهش وزن شدید شود.
 • سرطان: تومورهای سرطانی اغلب مقدار زیادی کالری می‌سوزانند و باعث می‌شوند که فرد مبتلا، وزن زیادی از دست بدهد.
 • عفونت‌ها: عفونت‌های خاصی ممکن است باعث شود که فرد دچار کمبود وزن زیادی شود. این مورد شامل انگل‌ها، بیماری سل و ویروس HIV و بیماری ایدز می‌شود.

اگر کمبود وزن دارید، بهتر است که با پزشک‌تان در مورد آن صحبت کنید تا با انجام آزمایش‌های مرتبط، احتمال ابتلا به بیماری‌های جدی و خطرناک را رد کند. اگر اخیرا بدون هر گونه تلاشی، کاهش وزن زیادی داشته‌اید، این مسئله را جدی بگیرید.

اصل مطلب: چندین بیماری وجود دارند که باعث کاهش وزن بیمارگونه و ناسالم می‌شوند. اگر کمبود وزن دارید، با یک پزشک مشورت کنید تا در اطمینان یافتن از عدم ابتلا به بیماری‌های خطرناک به شما کمک کند.

چطور به روش صحیح وزن اضافه کنیم؟

5

اگر قصد افزایش وزن دارید، بسیار مهم است که این کار را درست انجام دهید. مثلا مصرف نوشابه‌ و دونات ممکن است در افزایش وزن به شما کمک کند، اما در عین حال سلامتی‌تان را هم به خطر می‌اندازد. در واقع اگر کمبود وزن دارید، باید مقدار متناسبی توده‌ی عضلانی و چربی زیرپوستی اضافه کنید، نه چربی شکمی.

افراد زیادی با وزن طبیعی وجود دارند که مبتلا به دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی و سایر مشکلات سلامتی می‌شوند که اغلب با چاقی مرتبطند. بنابراین، بسیار ضروری است که تغذیه‌ی صحیح و به طور کلی سبک زندگی سالمی داشته باشید. حالا بیایید نگاهی به راه‌های افزایش وزن سریع بیندازیم که در عین حال سلامت شما را هم به خطر نمی‌اندازند.

اصل مطلب: بسیار مهم است که غذاهای عمدتا سالمی بخورید، حتی اگر قصد افزایش وزن دارید.


مقاله مرتبط: ۲۹ خوراکی چاق‌کننده اما سالم

بیشتر از مقدار کالری‌ای که بدن‌تان مصرف می‌کند، غذا بخورید

زیاد خوردن

مهم‌ترین نکته در افزایش وزن این است که بیش از مقداری که بدن‌تان نیاز دارد، کالری دریافت کنید. اگر قصد دارید به طور آهسته و پیوسته وزن اضافه کنید، پس ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیش از مقداری که روزانه می‌سوازنید، نیاز دارید. اگر می‌خواهید سریعا وزن اضافه کنید، آنگاه ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری بیش از سطح معمول بدن‌تان نیاز دارید.

به یاد داشته باشید که محاسبه‌گرهای کالری تقریبی عمل می‌کنند و نیاز روزانه‌ی شما ممکن است تا حدود چند صد کالری متغیر باشد و کم یا زیاد شود.

البته نیاز نیست که تا آخر عمرتان نگران محاسبه‌ی کالری‌ها باشید، اما اگر در چند روز یا چند هفته‌ی اول، آن را حساب کنید، باعث می‌شود درک درستی از کالری مصرفی‌تان به دست آورید.

اصل مطلب: برای وزن اضافه کردن، باید بیش از آنچه مصرف می‌کنید، کالری دریافت کنید. ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیش از سطح نگه‌داری روزانه‌تان مصرف کنید و اگر می‌خواهید افزایش وزن سریعی داشته باشید، ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در روز به مقدار متوسط روزانه‌تان اضافه کنید.

پروتئین فراوان مصرف کنید

غذاهای پروتئینی

مهم‌ترین ماده‌ی غذایی برای اینکه به طور سالم وزن اضافه کنید، پروتئین است.

عضلات از پروتئین درست می‌شوند و بدون آن، بیشتر کالری‌های اضافه‌ای که دریافت می‌کنید، در بدن تبدیل به چربی می‌شوند. پژوهش‌ها نشان داده است که طی دوره‌های پرخوری، رژیم غذایی سرشار از پروتئین باعث می‌شود بسیاری از کالری‌های اضافی بدن به عضله تبدیل شوند.

با این حال، به یاد داشته باشید که پروتئین یک شمشیر دولبه است. پروتئین به شدت سیرکننده است، بنابراین می‌تواند احساس گرسنگی و اشتها را به طور چشمگیری کاهش دهد. در نتیجه باعث می‌شود که دریافت مقدار کافی کالری دشوارتر شود. اگر در تلاشید تا وزن اضافه کنید، به ازای هر یک کیلوگرم از وزن‌تان، ۱.۵ تا ۲.۲ گرم پروتئین مصرف کنید. اما اگر دریافت کالری‌تان خیلی زیاد باشد، از این مقدار هم می‌توانید بالاتر بروید.

غذاهای حاوی پروتئین شامل گوشت، ماهی، تخم‌مرغ، محصولات لبنی، حبوبات، آجیل و غیره هستند. منابع پروتئین، مانند پروتئین «آب‌پنیر» نیز می‌توانند در برخی موارد، به گنجاندن مقدار کافیِ پروتئین در رژیم غذایی کمک کنند.

اصل مطلب: پروتئین‌ها آجرهای سازنده‌ی عضلات‌ شما هستند. مصرف مقدار کافیِ پروتئین برای عضله ساختن به جای چربی انباشتن در بدن، ضروری است.


مقاله مرتبط: کدام خوراکی‌ها فیبر بالایی دارند؟

مقدار فراوانی کربوهیدرات و چربی مصرف کنید، روزی سه وعده غذا بخورید

کربوهیدرات

بیشتر مردم هنگامی که قصد وزن کم کردن دارند، کربوهیدارت‌ها یا چربی‌ها را در رژیم غذایی‌شان محدود می‌کنند. اما اگر هدف شما وزن اضافه کردن باشد، این ایده‌ی بسیار بدی است، زیرا دریافت مقدار کافیِ کالری را دشوارتر می‌کند. اگر وزن اضافه کردن اولویت‌تان است، مقدار زیادی غذاهای سرشار از کربوهیدارت و چربی بخورید. بهترین روش، خوردن مقدار فراوانی پروتئین، چربی و کربوهیدارت در هر وعده است.

همچنین «روزه‌داری متناوب» نیز ایده‌ی خوبی نیست. این روش برای کاهش وزن و بهبود سلامتی مفید است، اما می‌تواند در دریافت کالری‌ کافی برای اضافه کردن وزن مشکل ایجاد کند. حتما روزی ۳ وعده غذا بخورید و همچنین هر زمان که ممکن است، میان‌وعده‌های پرانرژی در طول روز مصرف کنید.

اصل مطلب: برای وزن اضافه کردن، روزانه حداقل سه وعده غذا بخورید و مقدار فراوانی چربی، کربوهیدارت و پروتئین مصرف کنید.

مقدار زیادی غذاهای پرانرژی بخورید و از انواع سس‌ها، ادویه‌ها و چاشنی‌ها استفاده کنید

غذاهای پرانرژی

خوردن غذاهای سبوس‌دار و تک‌ماده‌ای بسیار اهمیت دارد. اما مشکل اینجا است که این غذاها بسیار سیرکننده‌تر از غذاهای فرآوری‌شده و به‌دردنخور هستند و بیشتر خوردن را مشکل می‌کنند. استفاده از ادویه‌ها، سس‌ها و چاشنی‌ها به این موضوع کمک می‌کند. هرچه غذا خوشمزه‌تر باشد، بیشتر خوردن آن راحت‌تر است. همچنین، سعی کنید تا حد امکان، روی غذاهای پرانرژی تمرکز کنید. اینها غذاهایی هستند که نسبت به وزن و اندازه‌شان، بیشترین انرژی را دارند.

برخی از این غذاها را که برای وزن اضافه کردن، عالی هستند، در زیر می‌بینید:

 • مغزها: بادام، گردو، فندق استرالیایی، بادام‌زمینی و غیره.
 • میوه‌های خشک: کشمش، خرما، آلوی خشک و غیره.
 • لبنیات پرچرب: شیر پرچرب، ماست پرچرب، پنیر، خامه.
 • چربی‌ها و روغن‌ها: روغن زیتون تصفیه نشده و روغن آووکادو.
 • غلات: غلات سبوس‌دار مانند جوی دو سر و برنج قهوه‌ای (برنج سبوس‌دار).
 • گوشت: گوشت مرغ، گوشت گاو، گوشت بره و غیره. بخش‌های چرب‌تر را بخورید.
 • گیاهان ریشه‌ای: سیب زمینی، سیب‌زمینی ترشی و سیب‌زمینی هندی
 • شکلات تلخ، آووکادو، کره‌ی بادام‌زمینی، شیر نارگیل، گرانولا و مخلوط مغزها و میوه‌های خشک.

بیشتر این غذاها بسیار سیرکننده هستند و گاهی باید خودتان را مجبور کنید با اینکه احساس سیری و پری می‌کنید، به خوردن ادامه دهید. اگر اولویت‌تان وزن اضافه کردن است، شاید ایده‌ی خوبی باشد که سبزیجات را فراوان مصرف نکنید، چون جایی برای غذاهای پرانرژی در معده‌تان باقی نمی‌گذارد. خوردن میوه‌ها نیز خوب است، اما سعی کنید روی میوه‌هایی تمرکز کنید که نیاز به جویدن زیاد نداشته باشند، مانند موز.

اصل مطلب: می‌توانید سس‌ها، ادویه‌ها و چاشنی‌ها را به غذا بیفزایید تا زیاد غذا خوردن را آسان‌تر کند. در رژیم غذایی‌تان تا حد امکان غذاهای پرانرژی را بگنجانید.


مقاله مرتبط: آشنایی با مواد غذایی کلسیم‌دار برای جلوگیری از پوکی استخوان

وزنه‌های سنگین بلند کنید و قدرت‌ بدنی‌تان را افزایش دهید

وزنه زدن

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که کالری اضافه‌ای که دریافت می‌کنید، به جای رفتن به سلول‌های چربی در بدن‌تان، به عضله تبدیل می‌شود، وزنه زدن بسیار ضروری است. در یک باشگاه ورزشی عضو شوید و هفته‌ای ۲ تا ۴ بار ورزش کنید. وزنه‌های سنگین بلند کنید و سعی کنید که وزن و حجم آنها را به مرور افزایش دهید. اگر اندام به‌هم‌ریخته‌ای دارید یا در این زمینه تازه‌کار هستید، پس بهتر است که برای شروع از یک مربی خصوصی کمک بگیرید.

همچنین اگر مشکلات اسکلتی و استخوانی یا هر گونه مسئله‌ی پزشکی دیگری داشته باشید، شاید بهتر باشد با یک پزشک مشورت کنید. همچنین بهتر است که در شروع، زیاد روی تمرینات «هوازی» وقت نگذارید و بیشتر روی وزنه زدن تمرکز کنید. اگرچه انجام تمرینات «هوازی» برای بهبود تناسب اندام و سلامتی خوب است، اما در انجام آنها زیاده‌روی نکنید. زیرا ممکن است همه‌ی کالری‌های دریافتی اضافی‌تان را در این راه بسوزانید.

اصل مطلب: بلند کردن وزنه‌های سنگین بسیار اهمیت دارد و قدرت بدنی‌تان را ارتقا می‌دهد. این کار به شما کمک می‌کند که به جای چربی انباشتن در بدن‌تان، عضله بسازید.


مقاله مرتبط: ۱۸ غذایی که به عضله‌سازی کمک می‌کنند

۱۰ نکته‌ی دیگر برای وزن اضافه کردن

غذاهای پرانرژی

ترکیب کردن کالریِ دریافتیِ بالا با تمرینات قدرتی سنگین، دو عامل بسیار مهم هستند. چندین عامل دیگر هم وجود دارند که به سریع‌تر وزن اضافه کردن کمک می‌کنند.

در ادامه ۱۰ نکته‌ی دیگر را در این باره می‌خوانید:

 • پیش از وعده‌های غذایی آب ننوشید. این کار باعث می‌شود که معده‌تان پر شود و دریافت مقدار کالری کافی را دشوار کند.
 • دفعات خوردن‌تان را افزایش دهید. هر وقت که می‌توانید، مثلا قبل از خواب، یک وعده‌ی اضافی یا یک میان‌وعده به برنامه‌ی غذایی‌تان بیفزایید.
 • شیر بنوشید. نوشیدن شیر پرچرب برای رفع تشنگی، راهی ساده برای دریافت مقدار بیشتری پروتئین و کالری است.
 • «شِیک»‌های چاق‌کننده بخورید. اگر واقعا برای وزن اضافه کردن دچار مشکل هستید، می‌توانید «شیک‌»‌های چاق‌کننده را امتحان کنید. این شیک‌ها پروتئین، کربوهیدرات و کالریِ بالایی دارند.
 • بشقاب بزرگتری استفاده کنید. اگر در تلاشید تا کالری بیشتری دریافت کنید، مطمئنا باید از بشقاب‌های بزرگ‌تری استفاده کنید. چون بشقاب‌های کوچک خود به خود باعث می‌شود که کمتر غذا بخورید.
 • به قهوه‌تان خامه اضافه کنید. این راه ساده‌ای برای اضافه کردن کالری بیشتر است.
 • «کِراتین» مصرف کنید. منبع عضله‌سازی، «کِراتین مونوهیدرات» می‌تواند به اضافه شدن وزن عضلانی‌تان کمک کند.
 • خواب راحتی داشته باشید. خواب راحت برای رشد عضلات بسیار مهم است.
 • ابتدا غذاهای پروتئینی را بخورید، و سپس سبزیجات را. اگر غذای شما مخلوطی از مواد مختلف است، ابتدا غذاهای پرکالری و پروتئینی را بخورید و سبزیجات را برای انتهای کار بگذارید.
 • سیگار نکشید. افراد سیگاری از افراد غیرسیگاری وزن کمتری دارند. همچنین ترک سیگار اغلب منجر به افزایش وزن می‌شود.

اصل مطلب: چندین مورد دیگر نیز برای کمک به افزایش وزن سریع وجود دارد، مانند نوشیدن شیر، خوردن شیک‌های چاق‌کننده و افزودن خامه به قهوه. همچنین تعداد دفعات بیشتری غذا خوردن نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

وزن اضافه کردن شاید سخت باشد، اما پایداری و ثابت قدم بودن، کلید موفقیت بلندمدت است. برای بعضی افراد وزن اضافه کردن ممکن است واقعا سخت باشد. زیرا وزن بدن‌تان یک نقطه‌ی تنظیم شده دارد که در آن وزن احساس راحتی می‌کند. چه سعی کنید از این نقطه‌ی معین پایین‌تر بروید (وزن کم کنید)، چه بخواهید بالاتر بروید (وزن اضافه کنید)، بدن‌تان با تنظیم کردن سطح گرسنگی و سرعت سوخت‌وساز، در مقابل این تغییرات مقاومت می‌کند. هنگامی که کالری بیشتری دریافت می‌کنید و وزن‌تان بالا می‌رود، می‌توانید انتظار داشته باشید که بدن‌تان با کاهش اشتها و افزایش سوخت‌وساز، به این تغییر واکنش نشان دهد. مغز و همچنین هورمون‌های تنظیم‌کننده‌ی وزن مانند «لِپتین» به شدت در این باره دخالت می‌کند. بنابراین شما باید انتظار مقداری سختی و مشقت را داشته باشید. در برخی موارد، ممکن است علی‌رغم اینکه احساس منفجر شدن می‌کنید، به معنای واقعی کلمه خودتان را مجبور به خوردن کنید.

در پایان گفت که تغییر وزن بیشتر شبیه ماراتُن است تا دوی سرعت؛ ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا به نتیجه‌ی دلخواه‌تان برسید. در نتیجه، اگر خواهان موفقیت بلند مدت هستید، باید در این راه ثابت قدم باشید.

 

برگرفته از: authoritynutrition.com

معصومه شیخی دانشجوی کارشناسی ارشد برق قدرتم... فرانسوی عشق قدیمی منه اما انگلیسی قصه‌اش متفاوته! واسه نوشتن بیشتر از استعداد، مشوق دارم ;)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (9)

 1. profile-placeholder محمد دتا گفت:

  واقعا مطالبت عالی بود خیلی ممنون ازتون
  اگ امکانش هس ی برنامه غذایی ب من بدین برای چاقی منتظرتون هستم خیلی ممنون

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سپاس از توجه شما
   هدف از این مقاله این بوده که به شما ایده بده که بتونید برنامه غذایی خودتون رو تنظیم کنید. امیدوارم که تونسته باشه به این هدف برسه
   فکر می کنم این مقاله هم توجه شما رو جلب کنه
   http://chetor.com/?p=13915
   ممنون که با ما همراه هستید

  2. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   دوست گرامی مرسی از اینکه این مطلب رو مطالعه کردید و خوشحالم از اینکه براتون مفید بوده و نظرتون رو جلب کرده.
   همونطور که دوست عزیزم خانوم ناصری هم گفتن، این مطلب برای اینه که یه ایده‌ی کلی بگیرید و با توجه به نکات گفته شده و همچنین مقاله‌ی دیگه‌ای که معرفی شده، خودتون با توجه به وضعیت خودتون یه برنامه‌ی مناسب تنظیم کنید.
   موفق باشید 🙂

 2. profile-placeholder مهران گفت:

  سلام خانوم مهندس شيخي،واقعا عالي بود خيلي ممنون،چطور ميتونيم مقالات بيشتري از شما بخونيم؟

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   دوست عزیز سلام.
   ممنون از شما که مطالب ما رو مطالعه می‌فرمایید.
   برای دیدن مطالب هر نویسنده، تو قسمت جست‌وجو، تو صفحه‌ی اول سایت، می‌تونید نام همون نویسنده رو سرچ کنید، تمام مقالات نویسنده براتون نمایش داده میشه.
   موفق باشید 🙂

 3. profile-placeholder اريو پارسي گفت:

  من خيلي لاغر هستم و اين مطالب خيلي به من كمك كرد و اميد وارم بتونم وزنم را افزايش بدهم

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   خیلی خوبه که مطالب ما براتون کاربردی هستن 🙂 امیدوارم موفق باشید 🙂

 4. profile-placeholder حمزه گفت:

  فوق العاده بود فوق العاده

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   ممنونم و خوشحالم که مطالب ما رو می‌پسندید 🙂

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان