۱۰ عادت زبان بدن برای افزایش کاریزما

۱۰ عادت زبان بدن برای افزایش کاریزما
امتیاز مطلب: ٩٧%
97

تا حالا شده کسی را ببینید که پیش خودتان فکر کنید: «خدای من، پولداری توی خونِش بوده!»؟ اگر دیدید، باید گفت احتمالا آن فرد با زبان بدنش موفق شده است کاری بکند که این باور در ذهن تان شکل بگیرد.

ارتباط غیرکلامی اولین سر نخی است که غریبه ها برای شناخت تان از آن استفاده می کنند. باید یاد بگیریم که حتی وقتی صحبت نمی کنیم، با طرز نشستن یا ایستادن، قیافه و ژست های مان با بقیه ارتباط برقرار می کنیم. اگر می خواهید تعامل موفقی داشته باشید باید بدانید که دیگران چه ذهنیتی از شما پیدا می کنند. این مقاله را بخوانید تا با ۱۰ عادت زبان بدن برای افزایش کاریزما، آشنا شوید.

در اینجا ۱۰ عادت زبان بدن را معرفی می کنیم که نه تنها اعتماد به نفس تان را بالا می برد، بلکه به شما کمک می‌کند به کارها و چیزهایی عادت کنید که باعث می شوند موفقیت و کاریزما درست مثل یک ابر بهاری بر زندگی تان ببارد.

۱. صاف بشینید

صاف نشستن

اگر دولا دولا راه بروید یا موقع نشستن قوز کنید مردم فکر می کنند حوصله ندارید یا در جایی که نشستید ناراحت هستید، پس ممکن است با این کار به آنها بی احترامی کنید.

وقتی صاف می نشینید یا راه می روید، موفقیت از سر و روی تان می ریزد و فضای اطراف تان هم حسابی پر از کاریزما می شود. در واقع وقتی شانه های تان عقب باشند، قدرت بیش تری دارند و در نتیجه شما هم در یک موقعیت درست و قائم قرار می گیرید. آدم هایی که صاف می نشینند به نظر می‌رسد اعتماد به نفس بیشتری دارند و آماده ی اقدام هستند.

برای اینکه موقع انجام این کار راحت باشید، عضلات شانه های تان را شل کنید و پاهای تان را به اندازه ی کمتر از عرض شانه باز کنید. باید احساس کنید به پشتی یک صندلی تکیه داده اید حتی اگر واقعا تکیه گاهی ندارید. هر موقع متوجه شدید که قوز کرده اید، به یاد بیاورید که این نتیجه ی به هم خوردن حالت درست تان است و چون فضای کمتری اشغال می کنید ضعیف به نظر می‌رسید.


مقاله مرتبط: ۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک

۲. رو به جلو بشینید

وقتی رو به جلو می نشینید، مردم حس می کنند گوش شنوا دارید و این برگ برنده تان می شود. وقتی می‌خواهید به فردی پاسخ بدهید، ممکن است به طور طبیعی کمی به سمت عقب متمایل شوید. این کار به مخاطب تان هم فرصتی می دهد تا به سمت جلو متمایل شود و علاقه اش را نشان بدهد.

۳. ژست بگیرید

ژست

حرکات و حالات شما می‌تواند صلاحیت تان را به دیگران نشان بدهد. حین یک ارائه از نشان دادن چیزی که در موردش صحبت می کنید نترسید و از دست تان استفاده کنید تا با مردم ارتباط برقرار کنید.  آنها وقتی ببینند که چقدر با ژست های تان راحت هستید، متوجه می شوند که شما به مطالبی که می گویید مسلط هستید و به این ترتیب آدمی غیرمصنوعی و خوشایند به نظر می رسید.

اما از طرف دیگر، اگر در ژست گرفتن اغراق کنید، ممکن است مخاطب ها فکر کنند که دارید حقیقت را طور دیگری جلوه می دهید. در عوض اگر دست های تان را از بدن تان دور کنید و کف دست تان پیدا باشد انگار چیزی برای پنهان کردن ندارید.


مقاله مرتبط: ۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی

۴. لبخند زدن، خندیدن و سر تکان دادن

لبخند

حتی اگر در مورد یک موضوع جدی صحبت می کنید، لازم نیست همیشه قیافه تان هم جدی باشد. گاهی اوقات خیلی سخت نگیرید و کمی ملایم تر باشید تا به دیگران نشان بدهید که به آنها توجه دارید و با آنها موافق هستید. وقتی با فرد گوینده موافق هستید می توانید کمی سرتان را تکان بدهید، اگر از فکرش خوش‌تان آمده لبخند بزنید یا اگر شوخی کرد، بخندید.


مقاله مرتبط: ۲۳ ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند

۵. ارتباط چشمی موثر برقرار کنید

ارتباط چشمی

ارتباط چشمی می تواند بسیار موثر باشد البته تا زمانی که به درستی از آن استفاده کنید. فکر می کنید چرا مردم می گویند: «اگر پلیس شما را متوقف کرد، ارتباط چشمی تان را با او حفظ کنید»؟ باید ۶۰ تا ۷۰ درصد زمان گفت‌و‌گو این کار را انجام بدهید.

به طور میانگین مردم حدود ۷ تا ۱۰ ثانیه ارتباط چشمی شان را حفظ می کنند. اگر این کار را به درستی انجام بدهید، اعتماد به نفس و باورتان را نشان داده اید. این کار خیلی به شما کمک می کند، مخصوصا اگر قرار باشد یک پیام پیچیده یا ارزشمند را منتقل کنید.

اما حواستان باشد، افراط نکنید. اگر هیچ وقت ارتباط چشمی را با یک نفر قطع نکنید ممکن است شما را به عنوان یک فرد متعصب یا ناشی بشناسند. بعضی وقت ها نگاهی هم به اطراف بیندازید. چون به پایین نگاه کردن ممکن است شما را مرموز یا ضعیف نشان بدهد؛ در عوض به اطراف نگاه کنید.

۶. قاطع دست بدهید

دست دادن

شیوه ی دست دادن می تواند چیزهای زیادی از شما به طرف مقابل تان بگوید. اگر خیلی بی حال و ضعیف دست بدهید لیاقت و اعتماد به نفس‌تان زیر سوال می رود و اگر هم خیلی محکم این کار را انجام بدهید پرخاشگر به نظر می رسید و طرف مقابل فکر می کند کار کردن با شما سخت است.

اگر می خواهید درست دست بدهید، دست فرد را تکان ندهید بلکه بگیرید و به آرامی بفشارید. بهتر است صبر کنید تا او دست تان را رها کند چون اگر خیلی زود دست دادن را تمام کنید فکر می کند عجله دارید.

ضعیف دست دادن نشانه ی عدم اعتماد به نفس یا استقلال هم است. دست دادن تان را با توجه به فرد مقابل و موقعیت تان تنظیم کنید و مطمئن شوید که همیشه باثبات باشد نه تهاجمی.


مقاله مرتبط: اهمیت زبان بدن در مصاحبه‌ شغلی

۷. زبان بدن طرف مقابل را آینه کنید

مردم از آدم هایی که شبیه خودشان باشند خوش‌شان می آید. زبان بدن می‌تواند کاری کند که شما به فردی که با او صحبت می کنید شبیه تر به نظر برسید.

تحقیقات نشان می دهد اگر پیام هایی که طرف مقابل با زبان بدنش به ما می رساند را تقلید کنیم، در حقیقت می توانیم احساساتی که او تجربه می کند را بهتر درک کنیم. اگر فرد به سمت جلو متمایل می شود شما هم باید همین کار را انجام بدهید. اگر او دستش را زیر چانه اش می‌گذارد شما هم دست تان را زیر چانه تان بگذارید.

البته این حرکات باید کاملا طبیعی به نظر برسند تا فرد متوجه نشود. به علاوه، اگر حرکات صورت فرد را به شکل بامزه ای تقلید کنید او نسبت به این تعامل احساس بهتری خواهد داشت.


مقاله مرتبط: چند ترفند عالی برای اینکه بتوانیم زبان بدن دیگران را بخوانیم

۸. هیچ‌وقت دست ها یا پاهای تان را ضربدری نگیرید

دست‌به‌سینه

اگر دست ها یا پاهای تان را ضربدری بگیرید، ذهن تان بسته به نظر می رسد، اما وقتی این کار را انجام ندهید نشان می دهید که پذیرای صحبت‌های دیگران هستید. در واقع از آنها استقبال می کنید و این خیلی جذاب است. حتی اگر لبخند بزنید یا در حال یک مکالمه ی دلنشین باشید این کار می تواند اوضاع را خراب کند. اگر می خواهید مردم شما را روشنفکر یا علاقه مند به موضوع ببینند، انگشت‌های‌تان را در هم گره نکنید.

۹. به اندازه ی طول یک دست فاصله بگیرید

اگر خیلی نزدیک بایستید فرد معذب می شود. اگر هم خیلی دور بایستید ممکن است این طور به نظر برسد که اعتماد به نفس‌تان کم است. اما اگر فاصله تان به اندازه ی طول یک دست باشد، نشان می دهد به صحبت کردن با فرد مقابل علاقه دارید.

۱۰. حواس‌تان به پلک زدن تان باشد

این یکی به مهارت زیادی احتیاج دارد، چون پلک زدن غیر‌ارادی است و وقتی سعی می کنید کنترلش کنید ممکن است غیرطبیعی به نظر برسید. در هر صورت، زیادی پلک زدن نشان می دهد که صحبت کردن با این فرد برای تان ناخوشایند است. سعی کنید آرام باشید و اگر حس کردید زیادی پلک می زنید، یک لحظه چشمان تان را ببندید و دوباره باز کنید تا شاید پلک زدن تان آرام تر شود.

 

برگرفته از: wealthygorilla

برچسب‌ها:
امین ادراکی نویسنده و عضو تیم تحریریه چطور

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (32)

 1. profile-placeholder سینا سلیمانی پور گفت:

  سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب فوق العاده مفید ، کارآمد و عالیتون .
  بنده از افرادی هستم که علاقه زیادی به مطالعه مطالب وبسایتتون دارم ، و بعضی وقت ها هم علاقه به ذخیره کردن مطالبتون دارم ، ولی اینکار یه مقداری سخت و زمانبر و بعضا خسته کننده هست .
  شاید بهتر باشد به غیر از فعالیت تحت وب ، اپلیکیشنی برای سیستم عامل هایی نظیر اندروید و ای او اس داشته باشید که افرادی همانند بنده بتوانند مطالب مورد علاقه خود را در لیست علاقمندی ها ذخیره کنند.

  1. رقیه محمدی رقیه محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم از ابراز لطف و توجه‌تون
   ان‌شاالله اپلیکیشن چطور تا چند ماه دیگه در اختیارتون قرار میگیره. شاید بد نباشه تا اون موقع مطالب موردعلاقه‌تون رو بوک‌مارک کنید.
   ممنون که همراه‌مون هستین.

 2. profile-placeholder باران گفت:

  خوب بود ولی به نظرم تکراری بود لطفا مطالب جدیدتر بگذاريد

 3. profile-placeholder باران گفت:

  بسیار ممنون از مطالب ارزشمندتان

 4. profile-placeholder سحر گفت:

  بسیارعالی بود ممنون خیلی آموختم دنبال همین ها بودم

 5. profile-placeholder مسعود گفت:

  سلام این مقاله بیشتر درمورد ارطبات موثر بودد تا زبان بدن یك شخص كاریزما یك كاریزما خیلی وقت ها هیچ زبان بدنی نداره و انگار منجمد شده

 6. profile-placeholder mohsen گفت:

  ممنون خوب بود اما کامل و جامع نبود.اگه میشه محتوای بیشتری بهش اضافه کنید.بازم ممنون

 7. نادر نادر گفت:

  خیلی مفید و سازنده بود
  با تشکر…

 8. profile-placeholder پویا گفت:

  بهترین سایت وردپرسی ک دیدم!
  چه از نظر مطالب
  چه قالب و گرافیک
  همه چیییییتون عالیهه واقعااا!!!

 9. profile-placeholder مهدی ج گفت:

  بصورت اتفاقی وارد سایت شما شدم و بسیار از خوندن مطالب شما لذت بردم و استفاده کردم.
  کاملا مشخص است که شما انسانهای مثبت و کارآمدی هستید
  انشالله موفق و پیروز باشید

 10. profile-placeholder nima گفت:

  خیلی خوشحالم که این مطلب رو خوندم
  ازتون ممنونم

 11. profile-placeholder منتقد گفت:

  به عنوان شخصی که آخر کاریزماست -از فامیل بگیر تا در و همسایه و تا جایی که دیگران میگن حتی تو محافل کوتاه مدت و مقطعی- باید بگم؛
  تک تک حرفای این پست درسته و کاربردی.
  البته؛
  اینها خیلی بیسیک و ابتداعیه؛ منتهی جامعه ما کم سواده و خیلی ها نه نمیدونن و نه استفاده ای میکنن از این واقعیتها.

  1. profile-placeholder رضا گفت:

   تو خیلی باسوادی که ابتدایی رو با عین مینویسی…

   1. profile-placeholder منتقد گفت:

    بی سواد کسی نیست که تو تایپ با کیبورد موبایل اشتباه میکنه.
    بی سواد و تهی مغز کسیه که وقتی اشتباه تایپی می بینه، حتی این احتمال به ذهنشم خطور نمیکنه.

    1. profile-placeholder navid گفت:

     تو که راست میگی 🙂

    2. profile-placeholder رضا گفت:

     تهی مغز کسی که دروغ خودشو باور می کنه همونطور که فکر میکنی اشتباه تایپی کردی و اشتباه خودتو نمی پذیری. البته آدمی که از خودش تعریف میکنه معلومه که چه خبره…

   2. profile-placeholder ویدا گفت:

    ای ول اقا رضا خوب گفتی .مقاله جالبیه ممنون خیلی استفاده کردم

 12. profile-placeholder رضو گفت:

  لطفا منابع رو پایان مقالتون ذکر کنید

  1. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام دوست گرامی
   منبع مقاله، جلوی «برگرفته از:» اومده. روی wealthygorilla کلیک کنید تا به لینک مستقیم مقاله هدایت بشید.
   سپاس از همراهی شما

 13. profile-placeholder زیبا گفت:

  بسیار عالی بود

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   نظر لطف شماست دوست عزیز

 14. profile-placeholder قدیمی گفت:

  سلام
  متن بسیار مفیدی بود.ممنون از زحمات شما

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   سلام
   ممنونم از لطف شما

 15. profile-placeholder م.ک گفت:

  سلام جناب ادراکی
  متن تاثیرگذاری بود. واقعا لذت بردم از خوندن این متن

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   سلام.
   خیلی خوشحالم که این متن براتون مفید بوده. شاد و سلامت باشید.

 16. profile-placeholder مهدی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشی خدمت شما عزیزان،واقعا جای تشکر دارد خیلی جالب بود با اینکه من کارم تحقیق است و مدام درحال خواندن و نوشتن می باشم .عجیب لذتی داشت خواندن این مقاله به فکر فرورفتم علت این جذابیت چیست چند تا نکته به ذهنم رسید مطرح می کنم شاید دیگر عزیزان هم با من هم نظر باشند و به این نظرات اضافه شود. به نظرم چندتا از موضوعات مهمی که باعث جذابیت بخشیدن به مباحث شما شده عبارت باشند از: ۱-سادگی و بی آلایشی متن ها، ۲-خلوص و نیت پاک نهفته در پشت این متون ،۳-کاربردی بودن مباحث و مطالب مطروحه در این مقاله، ۴- تازه گی و جالب بودن مباحث مرتبط درحوزه زبان بدن و یافته های جدید علم روانشناسی،۵-اینکه ذاتا انسان کمال طلب است و علاقمند است درنظر دیگران زیبا جلوه نماید خلاف این مدعا را هم قبول ندارم چون اگر به آمار جراحی بینی درکشورمان (به منظور زیبایی) دقت کنیم آماری تکان دهنده می باشد درحالیکه یکی از زیاییهای بدن زیباییهای زبان بدن است که کمتر مورد توجه متخصصان و صاحبنظران داخلی و اساتید فن قرار گرفته است و…بهرحال اززحمات کم نظیر شما در خصوص تلاش درجهت ایجاد ادبیات روانشناسی و گسترش یافته های علمی در بطن جامعه کمال تشکر و امتنان را دارم وبه نظرم در خصوص آداب اجتماعی و نحوه برخورد در جامعه با عابر و رهگذر و … با توجه به اینکه در فرهنگ ایران زمین با قدمتی طولانی و دین مبین اسلام مطالب زیادی وجود دارد اقدام نمایید .جدا الان مردم در خیابان ها و اتوبون ها و…برخورد مناسبی با هم ندارند که نه زیبنده فرهنگ ایران زمین و نه شایسته نظام اسلامی می باشد .

  1. profile-placeholder شایا گفت:

   سلام برجناب مهدی..بله من هم با شما موافقم. اینکه کاریزمای اصلی از درون انسانها می جوشد، واقعیتی ناب است.چگونه می توانیم فردی را جذاب بدانیم، حال آنکه وی نه مثبت اندیش است ونه دیگران را دوست دارد؟ متاسفانه اغلب مردم کوچه وبازار وتمامی آنهایی که در دایره ارتباطات ما قرار دارند، نسبت به هم بدبین وبدگمان هستند.
   درحالی که ؛ به دنبال مولفه های اثر بخشی بر عقاید دیگران نیز ، می گردند! این میان، نقش مقالات ومطالب کاربردی «چطور» در تغییر نگرش افراد؛ حتی آنهایی که خود سالهاست در این حوزه گام برداشته اند؛ بسیار مهم است.موفق باشید

  2. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   سلام.
   از نظرهای دلگرم کننده و مفیدتون خیلی ممنونم. امیدوارم در کارتون موفق باشید و بتونیم سهم کوچکی در پیشرفت مردم عزیز کشورمون داشته باشیم.

  3. مریم ناصری مریم ناصری گفت:

   سلام
   سپاس از لطف شما و سپاس از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.
   امیدوارم همچنان با ما همراه باشید و از مطالب دیگه سایت به همین اندازه استفاده کنید 🙂

 17. شایا اصغری شایا اصغری گفت:

  سلام برجناب ادراکی وسپاس..بااینکه شاید صدهابار مطالب مربوط به زبان بدن وکاریزمای رفتاری را خوانده ام،اما خواندن مطلب روان وجالب شما لطف دیگری داشت…شادباشید

  1. امین ادراکی امین ادراکی گفت:

   سلام.
   خوشحالم که این مقاله تونسته به شما کمک کنه و از اون لذت بردید. امیدوارم شما هم همیشه شاد و سلامت باشید.

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان