چند روش برای افزایش عزت نفس

چند روش برای افزایش عزت نفس
امتیاز مطلب: ٨٩%
89

هیچ چیز مهم‌تر از این نیست که درباره‌ی خودمان چه احساسی داریم و چگونه می‌اندیشیم. داشتن دیدی مثبت نسبت به خودمان و اینکه چه کسی هستیم و چه کار می‌کنیم و اساسا دوست داشتن خودمان یکی از مسائلی است که امروزه اگر نگوییم نایاب، بسیار کم‌یاب شده است. البته برای همه‌ی ما زمان‌ها و موقعیت‌هایی پیش می‌آید که اعتماد به نفس‌مان را از دست می‌دهیم و احساس خوبی نسبت به خودمان نداریم. اما هنگامی که عزت نفس پایین، به یک مسئله‌ی بلندمدت تبدیل می‌شود، می‌تواند آثار مخربی بر سلامت روانی و زندگی ما به جا بگذارد. اما بنا به گفته‌ی «ماریا رابینسون»، «هیچ کس نمی‌تواند به عقب برگردد و دوباره شروع کند، اما همه می‌توانند از همین امروز آغاز کنند و پایان تازه‌ای رقم بزنند.» پس ما می‌توانیم با ایجاد تغییراتی در نگرش و ذهنیت‌ خودمان، به گونه‌ای عمل کنیم که آثار منفیِ ناشی از عزت نفس پایین را تا حد ممکن کاهش دهیم.

عزت نفس، در حقیقت نظر ما درباره‌ی خودمان است. هنگامی که ما عزت نفس بالایی داریم، درباره‌ی خودمان و به طور کلی درباره‌ی زندگی احساس مثبتی داریم و قادریم با فراز و نشیب‌های زندگی بهتر دست و پنجه نرم کنیم.

اما هنگامی که عزت نفس پایینی داریم، خودمان و زندگی‌مان را به شکلی منفی‌تر و انتقادی‌تر می‌بینیم. هم‌چنین نسبت به حلِ چالش‌هایی که زندگی پیشِ روی‌مان قرار می‌دهد، احساس توانمندیِ کمتری می‌کنیم.

عزت نفس

چه عواملی باعث پایین آمدن عزت نفس می‌شود؟

عزت نفس پایین

عزت نفس پایین اغلب از کودکی آغاز می‌شود. معلمان، دوستان، خواهرها و برادرها، والدین و حتی رسانه‌ها پیام‌های بسیاری به ما منتقل می‌کنند، هم مثبت و هم منفی. اما به دلایلی، پیامی که به ما القا می‌کند که «تو به اندازه‌ی کافی خوب نیستی» ماندگارتر است.

ممکن است این موضوع را تجربه کرده باشید که برآورده کردن انتظاراتِ دیگران از خودتان یا حتی انتظاراتِ خودتان از خودتان بسیار دشوار است.

استرس و رخدادهای سخت زندگی، مانند بیماری‌های سخت و شدید یا از دست دادن عزیزان، ممکن است اثری منفی بر عزت نفس‌ انسان داشته باشد. شخصیت نیز ممکن در این موضوع نقش داشته باشد. برخی افراد به منفی اندیشیدن تمایل بیشتری دارند و برخی دیگر معیارهایی بسیار بالا و تقریبا دست‌نیافتی برای خودشان در نظر می‌گیرند.


مقاله مرتبط: چطور افکار منفی را در ۷ قدم از خود دور کنیم

عزت نفس پایین چه تاثیری روی ما دارد؟

عزت نفس پایین

مشکلی که تفکرِ «من خوب نیستم» به وجود می‌آورد این است که با چنین ذهنیتی، شروع به بروز رفتارهایی می‌کنیم که نشانگر درستی آن باشند. «کریس ویلیامز» (Chris Williams)، استاد روان‌شناسیِ اجتماعی در دانشگاه گِلَسگو (University of Glasgow)، می‌گوید: «عزت نفس پایین، اغلب رفتارهای افراد را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که این موضوع را تایید می‌کند که آن فرد توانایی انجام کارها را ندارد یا فرد چندان خوبی نیست.»

اگر عزت نفس یا اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، ممکن است از قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی دوری کنید، از امتحان کردن چیزهای تازه اجتناب کنید و از رویارویی با مسائل چالش‌برانگیز بپرهیزید.

دکتر ویلیامز می‌گوید: «اجتناب از چالش‌ها و موقعیت‌های دشوار، در کوتاه مدت، احساس امنیت بسیار بیشتری به شما می‌دهد. اما در بلندمدت، این دوری‌گزینی می‌تواند کاملا به ضررتان تمام شود، زیرا تردیدها و ترس‌های نهان‌تان را تقویت می‌کند. این کار قانون بی‌فایده‌ای را به شما آموزش می‌دهد که تنها راه انطباق با مسائل، اجتناب از آنها است.»

زندگی کردن با عزت نفس پایین به سلامت روانی شما آسیب می‌زند و منجر به مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب می‌شود. حتی ممکن است عادات زیان‌باری مانند سیگار کشیدن یا اعتیاد به الکل پیدا کنید و به عنوان راهی برای انطباق با مسائل از آنها استفاده کنید.


مقاله مرتبط: ۷ راه برای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

چطور عزت نفس بالایی داشته باشیم؟

عزت نفس بالا

برای تقویت عزت نفس، باید باورهای منفی‌ای را که نسبت به خودتان دارید، شناسایی کنید و آنها را به چالش بکشید.

دکتر ویلیامز می‌گوید: «شما باید باورهای‌تان را بررسی کنید و ببینید که چگونه آنها را کسب کرده‌اید و چرا به آنها باور دارید. آنگاه به طور فعال شروع کنید به جمع‌آوری و نوشتن شواهدی که آنها را نقض می‌کند.»

شناسایی اندیشه‌های منفی‌ای را که درباره‌ی خودتان دارید، یاد بگیرید. برای مثال، ممکن است به خودتان بگویید که برای درخواست یک شغل جدید، «زیادی احمق» هستید یا اینکه «هیچ کس به شما اهمیت نمی‌دهد». دکتر ویلیامز پیشنهاد می‌دهد که این افکار منفی را شناسایی کنید و آنها را روی یک تکه کاغذ یا یک دفتر خاطرات یادداشت کنید و از خودتان بپرسید که سر و کله‌ی این افکار منفی از چه زمانی پیدا شده است.

سپس، شروع به یادداشت کردن شواهدی کنید که این باورهای منفی را به چالش می‌کشند. «من در حل جدول کلمات متقاطع مهارت زیادی دارم.» یا «خواهرم هفته‌ای یک بار تلفن می‌زند تا با هم حرف بزنیم.» همچنین سایر چیزهای مثبتی را که درباره‌ی خودتان می‌دانید، بنویسید. مثلا «من آدم باملاحظه‌ای هستم» یا «آشپزی من عالی است» یا «دیگران به من اعتماد دارند». همچنین حرف‌های خوبی را که دیگران درباره‌تان می‌زنند، نیز بنویسید.

هدف‌تان این باشد که دستِ کم پنج مورد در فهرست‌تان یادداشت کنید و به طور منظم موارد دیگر را به آن اضافه کنید. سپس این فهرست را جایی قرار دهید که بتوانید آن را ببینید. با این کار می‌توانید به یاد بیاورید که چقدر خوبید!

دکتر ویلیامز می‌گوید: «این کار برای این است که به افراد کمک کند تا متوجه شوند که مانند هر کس دیگری، در کنار نقاط ضعف، نقاط قوت هم دارند و همچنین اینکه شروع به تشخیص این نقاط قوت در خودشان کنند.»

او می‌گوید: «ممکن است اعتماد به نفس پایین شما در زمان حال، به خاطر اتفاقاتی باشد که در زمان کودکی و نوجوانی‌تان رخ داده‌اند. اما در هر سنی که باشید می‌توانید رشد کنید و راه‌های جدیدی برای شناخت خودتان پیدا کنید.»


مقاله مرتبط: فیلم آموزشی : ۳ روش برای افزایش اعتماد به نفس

سایر روش‌ها برای تقویت عزت نفس

در ادامه، روش‌های ساده‌ی دیگری را که به شما کمک می‌کنند تا احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید، می‌خوانید.

مواردی را که در آنها مهارت دارید، پیدا کنید

8

همه‌ی ما بالاخره در موضوعی دانش یا مهارت داریم. حالا این موضوع می‌تواند آشپزی باشد یا خوانندگی یا حل جدول و معما یا حتی توانایی دوست شدن با دیگران. همه‌ی ما دوست داریم کارهایی را که در آنها مهارت داریم، انجام دهیم تا حال و حوصله‌مان سر جا بیاید.


مقاله مرتبط: ۱۰ مهارت ضروری برای موفقیت در هر کاری

روابط مثبت ایجاد کنید

روابط مثبت

اگر افرادی را می‌شناسید که بودن با آنها حال‌تان را می‌گیرد و باعث می‌شود حس بدی پیدا کنید، سعی کنید زمان کمتری را در کنارشان بگذرانید یا حتی به‌شان بگویید که درباره‌ی حرف‌ها یا رفتارهای‌شان چه احساسی دارید. به دنبال روابطی باشید که در آنها طرف مقابل‌تان، فرد مثبت‌اندیشی است و شما را تحسین و تشویق می‌کند.


مقاله مرتبط: ۱۰ نکته برای این‌که دوستان بیشتری داشته‌ باشید

با خودتان مهربان باشید

با خودتان مهربان باشید

دکتر ویلیامز می‌گوید: «با خودتان مهربان باشید. این یعنی در زمان‌هایی که احساس می‌کنید رفتاری خودمنتقدانه در پیش گرفته‌اید، با خودتان مهربان و ملایم باشید. به این فکر کنید که در چنین موقعیتی با دوستان‌تان چگونه رفتار می‌کردید. چون ما اغلب به دیگران توصیه‌های بسیار بهتری می‌کنیم تا به خودمان.»


مقاله مرتبط: چطور با خودتان مهربان‌تر باشید؛ ۱۷ نکته طلایی

جسور و قاطع باشید

جسور و قاطع

قاطع بودن به این معنا است که به نظرات و نیازهای دیگران احترام بگذارید و از آنها نیز همین توقع را داشته باشید.

یکی از راه‌های این کار این است که به رفتار افرادی که قاطعانه عمل می‌کنند، نگاه کنید و کارهای آنها را تکرار کنید. دکتر ویلیامز می‌گوید: «این کار به این معنا نیست که به چیزی که نیستید، تظاهر کنید. بلکه به این معناست که اشارات و نکاتی را از افرادی که تحسین‌شان می‌کنید، بیاموزید و اجازه دهید که خود واقعی‌تان پدیدار شود. فایده‌ای ندارد که یک‌باره بگویید «من می‌خواهم «کریس هوی» (Chris Hoy)، قهرمان جهانی دوچرخه‌سواری، باشم، اما شاید بتوانید دوچرخه‌تان را از انباری بیرون بیاورید و بعد از مدت‌ها دوباره کمی دوچرخه‌سواری کنید.»

نه گفتن را بیاموزید

نه گفتن

افرادی با عزت نفس پایین اغلب احساس می‌کنند که مجبورند همیشه به دیگران بگویند «بله»، حتی وقت‌هایی که واقعا تمایلی به این کار ندارند. خطرات این کار آن است که می‌تواند شما را به فردی تحت فشار، بی‌میل، خشمگین و افسرده تبدیل کند.

«در بیشتر مواقع، نه گفتن مشکلی در روابط‌تان ایجاد نمی‌کند. در پیش گرفتن رویه‌ی «تکرار مکررات» شاید کمک‌کننده باشد. نه گفتن را به روش‌های گوناگون تکرار کنید تا جایی که دیگران پیام‌تان را دریافت کنند.»


مقاله مرتبط: چطور بدون عذاب وجدان نه بگوییم؟

خودتان را به چالش بکشید

چالش‌های جدید

همه‌ی ما گهگاهی در انجام بعضی کارها عصبی می‌شویم یا می‌ترسیم. افراد دارای عزت نفس بالا اجازه نمی‌دهند که احساسات‌شان آنها را از انجام کارهای تازه یا چالش‌برانگیز منصرف کند. برای خودتان هدفی تعریف کنید، مانند رفتن به یک کلاس ورزشی یا شرکت در یک مناسبت اجتماعی. دستیابی به اهداف‌تان موجب تقویت عزت نفس‌تان می‌شود.

اگر این کارها جواب ندادن چه کنیم؟

شاید حس می‌کنید برای نگاه کردن به خودتان با دیدی مثبت‌تر، نیاز به کمک دارید. صحبت‌درمانی، مانند مشاوره یا رفتاردرمانی‌ِ شناختی می‌توانند کمک‌تان کنند. پزشک عمومی‌تان می‌تواند انواع مختلف این درمان‌ها را برای‌تان توضیح دهد و بگوید که کدام یک در محدوده‌ی سکونت شما در دسترس‌تان هستند.

برگرفته از: nhs.uk

برچسب‌ها:
معصومه شیخی دانشجوی کارشناسی ارشد برق قدرتم... فرانسوی عشق قدیمی منه اما انگلیسی قصه‌اش متفاوته! واسه نوشتن بیشتر از استعداد، مشوق دارم ;)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (24)

 1. profile-placeholder مارال گفت:

  استفاده کردم ممنون خیلی عالی بود very goooood

 2. profile-placeholder فاطمه گفت:

  سلام امروز اتفاقی چشمم خورد به این مقاله وقتی خوندمش خیلی برام آشنا آمد o…O
  مدتی پیش که چطور مسابقه استعداد های نویسندگی رو برگزار کرد نسخه اصلی این مقاله رو تو یه سایت انگلیسی گیر آوردم و نشستم ترجمش کردم ۱ هفته ای طول کشید و اونو با ذکر منبعش فرستادم برای مسابقه که متاسفانه به فینال راه پیدا نکرد 🙁 برای همین تو وبلاگ خودم منتشرش کردم خیلی دوست داشتم بدونم کار ترجمم چطور بوده مقاله رو که اینجا خوندم دیدم تقریبا ترجمه ام صحیح بودم دارم 🙂

 3. profile-placeholder Hoda گفت:

  بسیار عالی خسته نباشید دوست عزیز🌹

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   دوست گرامی ممنون از شما که وقت برای مطالعه این مطلب صرف کردید 🙂 موفق باشید 🙂

 4. ماه رخ ماه رخ گفت:

  خیلی جالب و مفید بود!!
  خسته نباشید!

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   خیلی سپاس‌گزارم دوست عزیز 🙂 موفق باشید 🙂

 5. profile-placeholder بالاترین گفت:

  عزت نفس رو میشه یکی از ریشه ای ترین مسائل شخص یاد کنیم و قطعا به مبارزه طلبیدن و تغییر دادنش برای خود فرد بسیار مشکل هستش. واقعا سخته خود فرد مشکل خودشو که در ذاتش ریشه کرده بشناسه و به حلش بپردازه. کسی قدم در اون راه میزاره باید بدونه که ممارست بسیار زیادی رو متحمل بشه و این راهش قطعا آهسته ولی پیوسته باشه.

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   بله دوست عزیز، حق با شماست، قطعا ایجاد هر تغییری مخصوصا تغییرات درونی بسیار مشکل و زمان‌بره، اما مطمئنا با تلاش و مداومت امکان‌پذیره.
   ممنون که وقت گذاشتید و نظرتون رو بیان کردید، موفق باشید 🙂

 6. profile-placeholder افسانه جمال زاده گفت:

  خب… در کل جالب بود. ولی یه چیزی در موردش صحبت نشده بود
  مثلاً نقص عضو در یه نفر یا حتی چیزی مثل کوتاهی قد یا مواردی از این دست که به شدت اعتماد به نفس انسان رو ازش میگیره.
  بازم ممنون

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   سلام بر شما دوست عزیز.
   ممنون از شما که با این همه دقت و ریزبینی مطالعه فرمودید 🙂 بله، فرمایش شما درسته، البته به نظر بنده با اطلاعات مختصری که در این زمینه دارم، بحث اعتماد به نفس و عزت نفس دو مقوله‌ی متفاوت هستند که در این مقاله دربازه‌ی عزت نفس که به نوعی دید ما نسبت به خودمون هست، صحبت شده. مطمئنا مواردی که شما ذکر کردید، روی اعتماد به نفس افراد تأثیرگذار هستند اما عزت نفس داشتن بحثی پایه‌ای‌تر هست که به احساس درونی هر کدوم از ما نسبت به خودمون برمی‌گرده.
   به هر حال مرسی از اینکه وقت گذاشتید و نظرتون با ما درموین گذاشتید 🙂 موفق باشد 🙂

 7. profile-placeholder احسان بهمنی گفت:

  بسیار مطالب مفید و موثر هستند که به سادگی کامل و قابل فهم ویراست شده. این خدمت و لطف شما برای آگاهی و خودشناسی خواننده، بی پاداش نیست.ممنونم ازتون

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   دوست عزیز سلام.
   ممنون از این همه لطفی که به وب‌سایت ما دارید.
   امیدوارم مطالب براتون مفید و مؤثر باشند 🙂

 8. profile-placeholder یوسف گفت:

  سلام خوب بود و تشکر بابت توجهتون به همچین موضاعاتی که به زندگی هر چه بهتر اجنماعی کمک میکنه

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   دوست گرامی سلام بر شما.
   ممنون از اینکه مطالعه فرمودید. خیلی خوشحالم که براتون سودمند بوده این مطلب 🙂

 9. profile-placeholder پارسا گفت:

  آفرین. مطالب خیلی خوبی بود. موفق و سربلند باشید.

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   دوست گرامی خیلی ممنون از شما که وقت می‌گذارید و مطالب ما رو مطالعه می‌فرمایید.
   موفق باشید 🙂

 10. profile-placeholder مقدم گفت:

  خدا عمرت بده…………… خرسند شدم چون غلط املایی نداشتی

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   ممنون دوست عزیز… البته با زحماتی که دوستان عزیزم در تیم ویراستاری میکشن، مطمئنا انتظار غلط‌های املایی رو نباید داشته باشیم 🙂

 11. profile-placeholder یک فرد معمولی گفت:

  کمال سپاس و قدردانی.

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   ممنون از شما خواننده‌ی عزیز که مطالب ما رو مطالعه می‌کنید 🙂

 12. profile-placeholder علیرضا گفت:

  احسنت ، عالیست ، عالیست….، مختصر ، علمی ، مفید ، موثر ، کامل، دقیق، زیبا ، مورد نیاز …. آفرین

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   ممنون از این همه لطفی که دارید 🙂 خوشحالم که استفاده کردید و خوشتون اومده 🙂

 13. profile-placeholder سارا گفت:

  از مطالب خوبتون ممنونم 🙂

  1. معصومه شیخی معصومه شیخی گفت:

   ممنون از شما که مطالب رو پیگیری می‌کنید 🙂