۱۲ ویژگی رفتاری آدم‌های اصیل

۱۲ ویژگی رفتاری آدم‌های اصیل
امتیاز مطلب: ٩٥%
95

شما هم می‌خواهید شبیه آدم‌های اصیل باشید؟ اول این را بگویم که تحقیقات فراوانی وجود دارند که می‌گویند هوش هیجانی (EQ) در عملکرد شغلی شما نقش مهمی ایفا می‌کند. به عنوان مثال موسسه‌ی TalentSmart هوش هیجانی بیش از یک میلیون نفر را مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که ۵۸ درصد از موفقیت‌های کاری در همه‌ی انواع شغل‌ها، ناشی از این ویژگی هستند.

درآمد سالانه‌ی آدم‌هایی با هوش هیجانی بالا، ۲۹۰۰۰ دلار بیش از آنهایی است که هوش هیجانی پایینی دارند. نکته‌ی قابل توجه اینکه تنها کمی افزایش در میزان هوش هیجانی، تا ۱۳۰۰ دلار به درآمد سالانه‌ی شما اضافه خواهد کرد. یافته‌های بسیار بیشتری هم در این زمینه وجود دارند که می‌توان ساعت‌ها در موردشان صحبت کرد و نوشت. با اینکه هوش هیجانی روش قدرتمندی است برای اینکه انرژی‌تان را در مسیر مشخصی متمرکز کنید و نتایج فوق‌العاده‌ای بگیرید،
اما یک مشکل کوچک نیز دارد. اگر شما آدم اصیلی نباشید، هوش هیجانی نمی‌تواند کار چندانی برای‌تان انجام دهد. پس اول با ۱۲ ویژگی رفتاری آدم‌های اصیل آشنا شوید.


مقاله مرتبط: ده عادتی که آدم‌های دوست‌داشتنی دارند

می‌توانید به جای خواندن این مقاله، ویدیوی زیر را نیز ببینید.

تازگی‌ها در مدرسه‌ی کسب‌وکار فاستر (Foster) در دانشگاه واشینگتن پژوهشی انجام داده و به این نتیجه رسیده‌اند که مردم، هوش هیجانی‌ای که تنها در ظاهر نمایش داده می‌شود را نمی‌پذیرند. آنها به این قضیه مشکوک هستند و نمی‌خواهند فقط نشانه‌های ظاهری هوش هیجانی را ببینند. آنها دوست دارند این ویژگی اصالت داشته باشد و احساسات واقعی طرف مقابل باشد.

طبق یافته‌های کریستینا فانگ (Christina Fong) پژوهشگر ارشد، وقتی در مقابل همکاران‌تان قرار می‌گیرید، آنها «فقط یک سری ربات بی‌مغز نیستند. آنها به احساساتی که می‌بینند فکر می‌کنند و به صادقانه بودن یا نبودن‌شان اهمیت می‌دهند.»

همین پژوهش حاکی از این است که مدیران صادق، در انگیزه دادن به افراد، بسیار تاثیرگذارتر هستند؛ چرا که نه تنها با کلام، بلکه با رفتارشان، الهام‌بخش حس اعتماد و تحسین می‌شوند. بسیاری از مدیران می‌گویند که اصالت برای‌شان مهم است، اما مدیران اصیل، هر روز این ادعا را در عمل اجرا می‌کنند.

فقط ظاهر کافی نیست، اینکه فقط تلاش کنید تا ویژگی‌هایی را به نمایش بگذارید که با هوش هیجانی در ارتباط باشند، اصلا کفایت نمی‌کند؛ باید اصیل باشید.
با مقایسه‌ی رفتارتان با آن آدم‌هایی که بسیار اصیل هستند، می‌توانید میزان اصالت خود را بررسی کنید. نشانه‌های حقیقی آدم‌های اصیل را در نظر بگیرید و ببینید چقدر به آنها نزدیک هستید.

اصالت مستلزم میزان خاصی از خصلت‌هایی همچون آسیب‌پذیری، شفافیت و اخلاق‌مداری است.

– جنت لوئیز استفانسون

۱. آدم‌های اصیل تقلّا نمی‌کنند که دیگران دوست‌شان داشته باشند

آدم‌های اصیل، خودشان هستند. آنها می‌دانند که بعضی‌ها دوست‌شان دارند و بعضی دیگر، نه. با این قضیه مشکلی هم ندارند. مسئله این نیست که آنها به علاقه داشتن یا نداشتن دیگران اهمیتی نمی‌دهند، بلکه اجازه نمی‌دهند این مسئله مانع انجام کار درست شود. این آدم‌ها وقتی باید تصمیم نامطلوبی اتخاذ کنند یا در موقعیت ناخوشایندی قرار بگیرند، اگر واقعا چنین کاری واجب باشد، با آغوش باز به استقبالش می‌روند.

از آنجا که آدم‌های اصیل تشنه‌ی توجه دیگران نیستند، تلاشی هم برای خودنمایی نمی‌کنند. آنها می‌دانند که به‌جای تظاهر به اینکه آدم‌های خیلی مهمی هستند، باید دوستانه و با اعتمادبه‌نفس و مختصر و مفید حرف بزنند. به این ترتیب دیگران خیلی بیشتر توجه خواهند کرد و به آنچه این آدم‌ها می‌گویند علاقه نشان خواهند داد. یادتان باشد که دیگران سریعا متوجه رفتار شما می‌شوند و به رفتار صادقانه خیلی بیشتر جذب خواهند شد تا آنچه تلاش می‌کنید در ظاهر نشان دهید.


مقاله مرتبط: ۲۳ ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند

۲. آدم‌های اصیل قضاوت نمی‌کنند

آنها فکرِ بازی دارند و این ویژگی باعث می‌شود در نظر دیگران جذاب و معاشرتی جلوه کنند. هیچ کس دوست ندارد با کسی که از قبل عقیده‌ای را در ذهنش شکل داده و حاضر نیست حتی به نظرات دیگران گوش بدهد، گفتگو کند.

داشتن فکر باز، در محیط کار، مهم است. زیرا قابلیت نزدیک شدن به دیگران، یعنی دسترسی به ایده‌های تازه و استفاده از کمک آنها. برای حذف افکار از پیش شکل گرفته و قضاوت، باید دنیا را از دریچه‌ی چشم دیگران ببینید. برای این امر لازم نیست حتما به باورهای آنها عقیده پیدا کرده و یا از رفتارهای‌شان چشم‌پوشی کنید؛ بلکه در اصل به این معنی است که آنقدر از قضاوت‌ها فاصله بگیرید که دیگر قابل تشخیص نباشند. تنها آن وقت است که می‌توانید به دیگران اجازه دهید همانی باشند که واقعا هستند.


مقاله مرتبط: جزئیاتی که مردم بر اساس آنها شخصیت شما را قضاوت می‌کنند

۳. آدم‌های اصیل، خودشان مسیرشان را می‌سازند

ezat-entezami

آنها حس خوشی و رضایت‌شان را از نظرات دیگران نمی‌گیرند. این ویژگی آنها را آزاد می‌گذارد تا مسیری که قطب‌نمای درونی خودشان نشان می‌دهد را دنبال کنند. آنها می‌دانند کیستند و طور دیگری وانمود نمی‌کنند. مسیر آنها از درون‌شان می‌آید، از اصول و ارزش‌های خودشان. آنها همان کاری را می‌کنند که عقیده دارند درست است و تحت تاثیر این واقعیت قرار نمی‌گیرند که شاید فلان شخص آن را دوست نداشته باشد.

۴. آدم‌های اصیل بخشنده هستند

همه‌ی ما تجربه‌ی کار با افرادی را داریم که مدام در استفاده از دانش یا منابع موجود مردد بوده‌اند. آنها طوری رفتار می‌کنند که انگار می‌ترسند اگر آنچه را برای انجام کارتان نیاز دارید به شما بدهند، از آنها جلو بیفتید. آدم‌های بخشنده همیشه ارتباطاتی که دارند و آنچه را می‌دانند و منابعی که به آن دسترسی دارند را با دست و دل بازی در اختیار دیگران قرار می‌دهند. آنها با تمام وجود دوست دارند که شما هم کارتان را به بهترین نحو انجام دهید زیرا هم‌گروهی‌تان هستند و آنقدر هم به خودشان اطمینان دارند که هرگز نگران این نیستند که شاید موفقیت شما باعث شود آنها بد جلوه کنند. در حقیقت، آنها عقیده دارند که موفقیت دیگران، موفقیت آنها است.


مقاله مرتبط: ده عادتی که آدم‌های دوست‌داشتنی دارند

۵. آدم‌های اصیل با همه محترمانه برخورد می‌کنند

آدم اصیل

افراد اصیل چه با مهم‌ترین مشتریان‌شان برخورد داشته باشند و چه پیشخدمتی که برای‌شان نوشیدنی می‌آورد، همیشه مودب و محترم هستند. آنها می‌دانند که فرقی نمی‌کند با آدم‌هایی که قرار ناهار دارید چقدر خوب برخورد می‌کنید، اگر آنها ببینند که با دیگران چقدر بد رفتار می‌کنید، همه چیز تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت. آدم‌های اصیل با همه محترمانه رفتار می‌کنند چون باور دارند که از دیگران بهتر نیستند.


مقاله مرتبط: ۲۶ قانون آداب معاشرت در این دوره و زمانه

۶. آدم‌های اصیل انگیزه‌های مادی ندارند

آنها برای اینکه حس خوبی داشته باشند، نیازی به چیزهای درخشان و گران‌قیمت ندارند. مسئله این نیست که آنها فکر می‌کنند اگر بروند بیرون و جدیدترین و بهترین چیزها را بخرند تا وضعیت خوب خودشان را به رخ دیگران بکشند کار اشتباهی است؛ بلکه آنها برای شاد بودن اصلا نیازی به این کار ندارند. شادی آنها از درون‌شان نشات می‌گیرد و از ساده‌ترین چیزهایی می‌آید که به زندگی عمق می‌دهند، چیزهایی مثل دوستان و خانواده و داشتن هدف.


مقاله مرتبط: افزایش عزت نفس با چند روشی که شخصیت شما را می‌سازد

۷. آدم‌های اصیل قابل اعتمادند

آدم‌های اصیل قابل اعتمادند

آدم‌ها به سمت کسانی که اصالت دارند کشیده می‌شوند، چون می‌دانند که می‌شود به آنها اعتماد کرد. وقتی نمی‌دانید که فلان شخص واقعا کیست و چه احساسی دارد، دشوار است که او را دوست داشته باشید. آدم‌های اصیل به آنچه می‌گویند باور دارند و اگر قولی بدهند، سر قول‌شان می‌مانند. شما هرگز از انسانی به واقع اصیل نخواهید شنید که بگوید: «فقط این رو گفتم که جلسه زودتر تموم بشه.» وقتی آدم‌های اصیل چیزی بگویند، شما خواهید فهمید که واقعا به این خاطر است که معتقدند حقیقت دارد.

۸. آدم‌های اصیل پوست‌کلفت هستند

هویت و شخصیت آدم‌های اصیل چنان محکم است که به دلایل واهی از حرف و رفتار آدم‌های دور و بر خود آزرده نمی‌شوند. اگر کسی یکی از نظرات‌شان را مورد انتقاد قرار دهد، آنها نیازی به نتیجه‌گیری سریع نمی‌بینند، احساس نمی‌کنند مورد توهین قرار گرفته‌اند و شروع به برنامه‌ریزی برای انتقام نمی‌کنند. آنها می‌توانند بازخوردهای منفی و مخرب را به صورت هدفمند ارزیابی کنند و آنچه درست است را بپذیرند و به کار بگیرند و مابقی را رها کنند، بدون اینکه به احساسات منفی در وجود خود دامن بزنند.


مقاله مرتبط: افرادی که هوش هیجانی پایین دارند، چگونه رفتار می‌کنند؟

۹. آدم‌های اصیل مدام سرشان در موبایل نیست

آدم‌های اصیل مدام سرشان در موبایل نیست

هیچ چیزی مانند زنگ دریافت پیامک یا حتی نگاهی گذرا به موبایل‌تان حین گفتگو، حواس طرف مقابل را پرت نمی‌کند. آدم‌های اصیل وقتی گفتگویی را آغاز کرده و به آن احساس تعهد می‌کنند، همه‌ی انرژی خود را روی آن گفتگو متمرکز می‌کنند. وقتی تمام وجود خود را به گفتگو اختصاص می‌دهید، آن گفتگو را لذت‌بخش‌تر و موثرتر خواهید یافت. در مقابل وقتی مثل ربات به دیگران نزدیک می‌شوید و همه‌ی حواس‌تان به موبایل‌تان است، در حقیقت مثل این می‌ماند که مغز آنها را روی حالت خلبان خودکار (autopilot) قرار داده و جلوی میل واقعی‌شان به گفتگو را می‌گیرید. آدم‌های اصیل ارتباط ایجاد کرده و حتی به گفتگوهای کوتاه و روزمره هم عمق می‌دهند. علاقه‌ی راستین به دیگران، باعث می‌شود آنها پرسش‌های خوب را به آسانی مطرح کرده و آنچه به آنها گفته‌ شده را به دیگر جنبه‌های مهم زندگی گوینده هم ارتباط بدهند.


مقاله مرتبط: تقویت مهارت گوش دادن؛ ۱۰ اصلی که شما را تبدیل به شنونده سراپا گوش می‌کند

۱۰. آدم‌های اصیل بنده‌ی نفس خود نیستند

آنها بر مبنای هوای نفس‌شان تصمیم نمی‌گیرند زیرا نیازی به تحسین دیگران برای داشتن احساسی خوب نسبت خودشان، ندارند. به همین ترتیب، آنها به دنبال این نیستند که در مرکز توجه قرار بگیرند یا تلاش نمی‌کنند دستاوردهای دیگران را به نام خودشان تمام کنند. آنها فقط آنچه را باید، انجام می‌دهند بدون اینکه بگویند «آهای! به من نگاه کنید.»

۱۱. آدم‌های اصیل ریاکار نیستند

آدم‌های اصیل ریاکار نیستند

آنها به آنچه می‌گویند عمل می‌کنند. آدم‌های بااصالت، به شما نمی‌گویند فلان کار را بکن و بعد خودشان خلافش را انجام دهند. این تا حدود زیادی به خاطر خودآگاهی آنهاست. بسیاری از آدم‌های ریاکار حتی متوجه اشتباهات‌شان هم نمی‌شوند، چون چشمان‌شان را به روی ضعف‌های خودشان بسته‌اند. اما آدم‌های اصیل ابتدا مسائل خودشان را حل می‌کنند.


مقاله مرتبط: ۹ عادت افرادی که ذهنی قدرتمند دارند

۱۲. آدم‌های اصیل لاف نمی‌زنند

همه‌ی ما با آن آدم‌هایی که نمی‌توانند از صحبت درباره‌ی خودشان و موفقیت‌های‌شان دست بکشند کار کرده‌ایم. هرگز فکر کرده‌اید چرا آنها این‌طوری هستند؟ آنها مدام لاف می‌زنند و تلاش می‌کنند خودشان را بزرگ جلوه دهند، چون اعتماد به نفس ندارند و نگران هستند که اگر به دستاوردهای‌شان اشاره نکنند، هیچ کس متوجه آنها نشود. اما آدم‌های اصیل نیازی به لاف زدن ندارند. آنها به موفقیت‌های خودشان مطمئن هستند، اما این را هم می‌دانند که وقتی حقیقتا کار مهمی انجام می‌دهید، جدا از اینکه چند نفر متوجه آن شده و یا تحسینش می‌کنند، آن دستاورد خودش را نشان می‌دهد.

خلاصه‌ی کلام اینکه آدم‌های اصیل خودشان را می‌شناسند و آنقدر به خودشان اعتماد دارند که با ظاهر خودشان راحت باشند. آنها ریشه در حقیقت دارند و حقیقتا در لحظه زندگی می‌کنند. این آدم‌ها تلاش نمی‌کنند خودشان را در نظر دیگران خوب جلوه دهند و نگران این قضیه نیستند.


مقاله مرتبط: ۷ اصل برای هنرمندانه زیستن

 

برگرفته از: forbes.com

مهدی فیروزی وبلاگ‌نویس و مدرس زبان انگلیسی و نویسنده و مترجم چند جلد کتاب. علاقمند به تکنولوژی فکر و ایده‌پردازی و کارآفرینی و صد البته، زبان انگلیسی :)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ها (71)

 1. حکمتی حکمتی گفت:

  عالی بود

 2. profile-placeholder اعظم گفت:

  جالب بود
  سپاس

 3. profile-placeholder یک فرد مرموز گفت:

  فوق العاده بود

 4. profile-placeholder miss f گفت:

  خیلی متشکرم بابت این مطلب مفید و عالی موفق باشید

 5. profile-placeholder سیدامیر گفت:

  عالی بود

 6. فاطمه فرشباف فاطمه فرشباف گفت:

  مقاله بسیار خوب و پرمحتوایی بود. ممنون

 7. profile-placeholder محمد حسن عباسی گفت:

  فوق العاده و بسیار متحول کننده بود

 8. profile-placeholder امیررضا گفت:

  با سلام و درود و تشکر .
  جناب فیروزی تمنا دارم مطلب مفصل تر و ریز تری رو در صورت امکان در اختیار ما قرار بدین
  سخنانی بسیار شیوا و اراسته مورد علاقه و پسند بنده ..لذت بردم
  امیدوارم دیگران هم به اندازه من استفاده کرده باشن

  1. درود بر امیررضای عزیز،
   این چند کامنت آخری که دوستانی چون شما لطف کردند و برای بنده در «چطور» گذاشتند، مثل «عیدی» می‌مونه. آدم از گرفتن‌شون ذوق‌زده می‌شه : )
   بابت لطف‌تون سپاس‌گزارم و عرض می‌کنم که انتخاب مطالب برای ترجمه و یا موضوعات برای تالیف، برعهده‌ی سرکار خانم ناصری، سرپرست کاربلد تیم تولید محتوای چطور هست. مسلما ایشون هم کامنت شما رو می‌خونن و در انتخاب‌های آتی مد نظر قرار می‌دهند.

 9. profile-placeholder اردلان گفت:

  بسیار بسیار ممنون از جناب فیروزی
  آقا من یه اعتراف کنم دلخور نمی شید؟
  من مقاله تون رو نخوندم!!! یعنی اجمالی خوندم که بعد سر فرصت بخونم
  حالا چرا نخوندم دارم پیام میذارم؟!
  به خاطر تصاویر عالی ای که از پیشکسوتان سینمای کشورمون استفاده کردین
  خیلی مهم و ارزشمنده که از شخصیتها و چهره های آشنای کشورمون استفاده می کنید
  کاش این یه رسم باشه
  بیشتر (و نه به جای اینکه) از شخصیتهای خارجی که به جای خودشون موفق و قابل احترامن، از چهره های کشورمون استفاده کنید
  چه عیبی داره که خیلی هم عالیه
  یا نقل قول میکنید در مقالات از فلان فرد که معلوم نیست کیه
  از چهره های کشورمون نقل قول کنید
  این عزیزان نام اوران کشور خودمونن و قابل احترام و پذیرش اونها هم بیشتر و بهتر از الگوهای خارجیه
  ممنون از دقت و انتخاب به جاتون

  1. درود بر اردلان عزیز،
   بالاخره یک نفر هم پیدا شد که در انتخاب این تصاویر با بنده هم‌عقیده باشه : )
   از لطف‌تون سپاس‌گزارم، و امیدوارم سال خوبی پیش رو داشته باشید!

 10. profile-placeholder پویا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب فیروزی
  من بر حسب خصوصیات و اخلاق,اگر سوالی داشته باشم,یا بخوام مطلبی رو عنوان کنم ,همیشه ابتدا,مطالبِ عنوان شده از سوی بقیه افراد رو نگاه میکنم, که مطلبی رو دوبار و تکراری عنوان نکنم,از این رو ,همه دیدگاههای مطرح شده از سمت دوستان و در مقابل پاسخ شما به اونها رو خوندم…!
  مقاله ای که زحمت ترجمه اش رو کشیدید,جالب و خواندنی بود.
  ولی اگه اجازه بدید,از دیدگاه خودم, چندنکته رو عنوان کنم…
  ۱٫ابتدا اینکه با توجه به فرهنگ,پیشینه و به کار گیریِ برخی ازکلمات و واژه ها در سرزمین ما, احساس نمیکنید استفاده از واژه ی “پوست کلفت” !!! اون هم در مقاله ای با عنوان اصیل یه کم … ! باشه!!؟
  واژه “سرسخت ” یا “مثل شیشه ضد گلوله” یا “همچون دیوار بتونی”بهتر نبود؟ مگر نه اینکه ,قصد شما رسوندن مفهوم نویسنده و ساختن هر چه بهترِ یک تصویر ذهنیِ فوق العاده,در ذهنِ منِ خواننده اس ؟؟؟؟
  ۲٫من هم با نظر دوستان عزیز(جناب محمدی و امیر عزیز ) هم نظر هستم , که در بعضی از قسمتهای مقاله
  واژه “genuine” رو ,برای درکِ عمیق تر و بهترِمطالب ,از سوی مخاطب , حتما عنوانش میکردید…کما اینکه خودتون برای رسوندن عُمق منظور نویسنده, ازش تو توضیحاتتون برای دوستان استفاده کردید!
  ۳٫من در جواب سوال تون که پرسیدید, شما چه عکسی میگذاشتید؟؟ میگم , عکس حیوانات…(از شیری که نمادِ کشورم و اصالت است, سگ که نماد وفاداری و وفای به عهده, روباه که نماد مکر و حیله است, سگ آبی که نماد ساخت وساز است (سدی خاص ,شبیه به همان مسیر خاص ,انسانهای اصیل), جغد که نماد قضاوت است,و و و و ….عکس نمادی که در باورِ ما ریشه دوانده نه عکسی که … از این دست سایت ها در همه نمونه های خارجی موفق هم استفاده میکنند!!! (برای موفق شدن ,باید رمز اون موفقیت رو پیدا کرد,نه اینکه عینا اون رو به کار برد,یکی از فاکتورهای موفقیت خاص بودنه…
  ۴٫هدف شما و اغلبِ نویسندگان و مترجمان, از انتشار این دست مقاله ها و کتاب ها, کمک به افراد,برای اینکه تبدیل به آدم بهتری بشن,برای پیدا کردن خودشون ,راه درست و در نهایت بهتر شدنِ زندگی اونهاست..
  درسته ؟؟ پس شما وظیفه سنگینی رو به عهده دارید…
  شما حق این رو دارید که در مقابل دیدگاه مخاطبین ,سکوت کنید ,جواب ندید!!!
  ولی خیلی زشت و به دور از شخصیت و شعورِ که به جای پذیرفتن انتقاد, بهشون بی احترامی کنید…
  صحبت های کریستینا فانگ رو تو مقاله تون مرور کنید…
  سپاس از وقتی که گذاشتید…
  به زیر سایه حق, موفق و سربلند باشید…

  1. درود بر آقای پویای عزیز،
   ابتدا بابت تاخیر در پاسخ عذرخواهی می‌کنم، چند روزی رو در سفر به سر می‌بردم.
   از این همه فرصتی که گذاشتید و دیدگاه‌هاتون رو بیان کردید سپاس‌گزارم.
   فقط نفهمیدم کجای پاسخ‌های بنده به کامنت‌های سایر دوستان از دیدگاه شما «بی‌احترامی» تلقی شده!!

 11. profile-placeholder REZA-MU گفت:

  خیلی مقاله خوب و تأل برانگیزی بود…

  1. از فرصتی که برای خوندن مقاله و نوشتن دیدگاه‌تون صرف کردید، سپاس‌گزارم.

 12. profile-placeholder صبا گفت:

  از همه مهمتر آدمهای اصیل در مسائلی که به آنها ارتباطی ندارد کنجکاوی نمی‌کنند!
  ناهنجاری جدیدی که در حال فراگیر شدن هست، سرک کشیدن و کنجکاوی در امور دیگرانه!
  برای چنین فرهنگی باید متأسف بود!

  1. درود بر شما!
   از اینکه فرصت گذاشتید و دیدگاه خودتون رو با ما در میون گذاشتید، سپاس‌گزارم.

  2. profile-placeholder سینا گفت:

   سلام
   به نظر من این حرف درست نیست.
   آدم اصیل اگر ببینید کسی داره کار اشتباهی انجام میده و یا می تونه نظر موثر و خوبی بده حتما نظر شو بیان میکنه

   ولی اینو قبول داره شاید شخص قبول کنه و شاید هم قبول نکنه
   و ناراحت نمی شوند

 13. profile-placeholder sepidar گفت:

  با عرض سلام و آرزوی بهترین ها
  خیلی مطلب خوبی بود بسیار ممنون

 14. profile-placeholder mehdimasumi گفت:

  باسلام .مقاله بسیارخوبی بود

 15. profile-placeholder محمدی گفت:

  باسلام و تشکر فراوان ازمترجم محترم این مقاله جناب آقای فیروزی
  با احترام نظرم را مطابق محورهای ذیل اعلام می کنم
  ۱- مقاله بسیارجالبی بود
  ۲- پیشنهاد می کنم در آینده برای انتخاب عکس ، جامع نگر تر باشید
  ۳- با وجود تنوع فرهنگ و دین در جهان ، جالبه که این مطالب برای هر نوع تفکری در هر کشوری آموزنده است . اما با توجه به پیچیدگی های فن ترجمه ، سئوالی برایم مطرح است و آن اینکه آیا نویسنده مقاله درک و تلقی اش از وازه اصیل ، «خود واقعی » نبوده است ؟
  در پایان بازهم تشکر می نمایم . لطفا به کار خود با نهایت پشتکار ادامه دهید .

  1. درود بر شما دوست گرامی!
   از اینکه مقاله رو خوندید و در عین حال فرصت گذاشتید و اهمیت دادید و دیدگاه‌تون رو هم نوشتید، سپاس‌گزارم.
   ۲. ویراستار محترم مقاله، جناب بای، قبلا در پاسخ یکی از دوستان نوشته بودند. دوباره عرض می‌کنم که انتخاب عکس برای چنین مقالاتی واقعا دشوار است. تصور کنید از عکس شخصیت‌های سیاسی بین‌المللی استفاده می‌کردیم. بعضی می‌گفتند «شخصیت‌های خودمون رو ول کردید و سنگ گاندی رو به سینه می‌زنید» یا «شما که عکس چه‌گوارا گذاشتید، می‌دونید فلان موقع بهمان کار رو کرده!» اگر عکس شخصیت‌های دینی رو می‌گذاشتیم، که دیگر واویلا!! خلاصه هنرمندان قدیمی و محبوب مملکتمون، به نظر از معدود چهره‌هایی هستند که قریب به اتفاق دوست‌شان داریم.
   اما اجازه بدهید من هم از شما که این قدر دیدگاه‌تون رو سر فرصت (و همون‌طور که خود من دوست دارم با شماره‌بندی!) نوشته‌اید، و سایر دوستانی که این مقاله را می‌خوانند، سوالی بپرسم:
   اگر شما بخواهید برای این مقاله عکس انتخاب کنید، دقیقا از عکس چه شخصیت‌هایی استفاده می‌کنید؟
   ۳. همون‌طور که خودتون هم فرمودید، فن ترجمه پیچیدگی‌های فراوانی دارد و چه بسا کمتر دو واژه‌ای در دو زبان مختلف می‌یابید که دقیقا و نقطه به نقطه با هم قرینه باشند و آنها هم بیشتر واژه‌هایی هستند که به اشیاء اشاره می‌کنند (مثلا بدون شک دو واژه‌ی سیب و apple هر دو به یک چیز و تنها یک چیز مشخص اشاره دارند). اما وقتی پای واژه‌های مفهومی به میان می‌آید، دیگر نمی‌توان «بدون شک» گفت که معنای فلان واژه این است و غیر از این نیست؛ چرا که پشت هر واژه‌ای صدها و هزارها سال فرهنگ مردمی نهفته است که آن را به کار گرفته و می‌گیرند؛ شرایط اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و… هم نقش خود را ایفا می‌کنند. پس مسلما بنده نمی‌گویم معادل واژه‌ی Genuine اصیل است و ولاغیر! اما در تیم تولید محتوای چطور به سرپرستی سرکار خانم ناصری و بنده‌ی مترجم و ویراستار کاربلد جناب بای، به این نتیجه رسیدیم که این بهترین واژه‌ای است که می‌تواند منظور نویسنده را برساند.
   باز هم از شما سپاس‌گزارم و امیدوارم همیشه چطور را همراهی کنید.

 16. profile-placeholder Hoda گفت:

  بسیار عالی و آموزنده
  ممنونم بابت مطالب های جالب و آموزنده تون 🌹

  1. درود بر شما!
   ما هم از شما سپاس‌گزاریم که «چطور» می‌خونید و دیدگاه‌تون رو به اشتراک می‌گذارید.

 17. حسینعلی محمدنژاد حسینعلی محمدنژاد گفت:

  واقعا جالب و آکوزنده هست.ممنونم

 18. profile-placeholder حسین گفت:

  با سلام به آقای فیروزی این مقاله ای که ترجمه کردید خیلی عالیه فقط میخواستم بدونم اون کتابی ترجمه کردید و این مقاله رو ازش استخراج کردید اسمش چی هست که من خیلی نیازش دارم و میخوام بخرمش و متعلق به چه نویسنده ای هستش . ممنون میشم جواب بدید.

  1. درود بر حسین آقای عزیز!
   این مقاله‌ای که مورد توجه‌تون قرار گرفته، نوشته‌ی دکتر Travis Bradberry هست. لینک مقاله‌ی اصلی به زبان انگلیسی، در پایین مطلب اومده. این مقاله استخراج نشده، بلکه فقط ترجمه شده و در حقیقت مقاله‌ی اصلی هم همین مقدار است.
   البته آقای بردبری کتاب‌های زیادی نوشته‌اند که می‌توانید آنها را در این صفحه ببینید. ولی فکر نمی‌کنم هیچ‌کدام از آنها به فارسی ترجمه شده باشند.

 19. profile-placeholder اسد پویان گفت:

  با درود به شما البته نمی دونم در اصل مقاله هم این موارد مربوط به افراد اصیل بوده یا خیر اما بنظر من میرسه هر چند بخش زیادی از این موارد جالب و در خور تحسین هستند اما این ویژگیها بنظرم نمی تونن معرف اصالت باشند و ضمن اینکه بعضی از آنها هم باید بازتعریف بشن از اینکه فرصت گذاشتید سپاسگزارم . موفق باشید

  1. درود بر آقای پویان!
   لینک به مقاله‌ی اصلی، نوشته‌ی دکتر تراویس بِرَدبِری، در پایین مقاله هست. این مقاله با کمترین میزان دخل و تصرف ترجمه و بازنویسی شده.
   با شما نسبتاً موافقم. به هر حال بردبری در این مقاله سعی می‌کنه، در اندک مجالی که داره، بیشترین مقدار ممکن از دانسته‌هاش رو منتقل کنه. مسلماً اگر قرار باشه همین مفهوم رو در قالب کتاب ارائه داد، بسط و گسترش زیادی پیدا می‌کنه.

 20. profile-placeholder اینطور گفت:

  جالب بود. ممنون از شما و همچنین از انتقاد پذیریتون در پاسخ به نظرات. ولی قطعا خانم های اصیل هم داریم ای کاش عکس اونها رو هم از دیدگاه خودتون میگذاشتید. مثلا از دیدگاه من بانو فاطمه معتمدآریا یا پروین اعتصامی یا فروغ فرخزاد یا سیمین دانشور که من واقعا دوستشون دارم و افتخار میکنم که در این خاک چنین زنانی توانستند رشد کنند.

 21. profile-placeholder Ema گفت:

  سلام با تشكر از نويسنده ي محترم مطالبتون خوب بود اگر چه كافي نبود ولي بسيار پر فايده بود براي من

  1. درود بر شما!
   چون فرمودید نویسنده، تاکید کنم که نویسنده‌ی مطلب دکتر تراویس بردبری، از نویسندگان موفق آمریکایی هستند. بنده، به عنوان مترجم از شما سپاس‌گزارم.

 22. profile-placeholder حمیدرضا قدمی گفت:

  سلام.زیبا بود.من استفاده کردم.فقط یک نقد یا انتقاد دارم.البته انتقاد نیست.چون واقعن متن بی نظیری بود.من تمام افرادیکه عکسشون آورده شده بود رو واقعن دوست دارم از مرحوم رشیدی تا استاد انتظامی و مشایخی و عشق من نصیریان واقای محمدعلی کشاورز.بنظرم اگر از عکس این بزرگان استفاده نمیکردید بسیار تاثیرگذارتر میشد.این اساتیدبزرگ سینما وهنر شاید در کار وحرفه خود بی نظیر باشند اما از نظر یک فرد عامی و بی هنری مثل من شاید این بزرگان مصداق اصالت و….نباشند لذا این عکسها چون پشتشان سالها وکتابها معنا ومفهوم است بنظرم در تضاد با مقاله زیبای شماست و کاش شما اجازه میدادید هرکس تصویر ذهنی خود را از اصالت برداشت کند.

  1. درود بر شما دوست گرامی!
   کامنت شما رو سه بار پشت سر هم خوندم، ولی قبل از پاسخم به این انتقاد، اجاره بدید سه نکته عرض کنم:
   ۱. ای کاش ویراستار کاربلد ما در چطور، جناب بای، اون دو خط توضیح اضافه‌ای که در پایان متن درباره‌ی انتخاب تصاویر نوشته بودم رو حذف نمی‌کردند. تصور می‌کنم اون دو خط به برخی از انتقادات و پرسش‌های دوستان در این باره پاسخ می‌دادند.
   ۲. این تصاویر صرفا بازتاب حس و حالی هستند که منِ مترجم هنگام ترجمه و بعد هم در بازخوانی‌ها و بازنویسی‌های این مقاله داشتم. شاید درگذشت جناب رشیدی در اون روزها هم در این انتخاب بی‌تاثیر نبود.
   ۳. از نظر فنی، در چنین مقاله‌ی طولانی‌ای در وب، حتما باید چند تصویر استفاده شوند تا مخاطب بعد از خوندن هر چند (و در برخی موارد هر یک) پاراگراف بلند و کوتاه، فرصتی پیدا کنه، استراحتی کنه، و دوباره خوندن رو از سر بگیره.
   و اما انتقاد شما:
   عرض کردم که سه بار پشت هم کامنت شما رو خوندم و اگر بخواهم در یک عبارت پاسخ بدهم، باید بگویم که «صد در صد قبول دارم». اینکه نوشتید «هرکس تصویر ذهنی خود را…» کلیدی‌ترین نکته‌ی کامنت شما بود و باعث می‌شه در آینده، در انتخاب عکس برای چنین مقالاتی، دقت بیشتری بکنم.
   سپاس‌گزارم!

   1. علی بای علی بای گفت:

    سلام به شما جناب آقای قدمی و سپاس بابت دقت نظر شما
    و سلام به همکار خوبم جناب آقای فیروزی

    استانداردی که آقای فیروزی در مورد وزن بصری مقالات گفتند صحیح و کاربردی هست و در چنین مقالاتی باید در هر حال عکس‌هایی به صورت توزیع شده در جاهای مختلف مطلب قرار بگیرد.
    توضیح جناب فیروزی هم که به علت انتخاب عکس‌ها اشاره کرده بودند، به این دلیل حذف شد که طبیعتا توضیح، با متن و محتوای مقاله در ارتباط نبود و اینکه طبق عرف و استاندارد وبسایت‌های اینچنینی، علت انتخاب عکس یا معنای عکس‌ها برای مخاطب نباید توضیح داده شود و این امر باید از تنیدگی عکس با محتوای متنی، خودبخود بربیاید.

    حالا با توجه به ناگزیر بودن انتخاب عکس برای این محتوا و اینکه در هر صورت باید به عنوان نمونه‌هایی از افراد اصیل، عکس اشخاصی را نشان می‌دادیم، عکس هر شخصی، به عنوان مثال گاندی و سایر رهبران سیاسی، یا نویسنده های بزرگ را هم می‌گذاشتیم ممکن بود مخاطبان عزیز دیگری هم همین نکته را مطرح کنند، چرا که مفهوم اصالت و برخی معیارهایی هم که در این مقاله گفته شده نهایتا چیزهایی کیفی و بسته به نگرش هر فرد هستند.

    در مورد بجا بودن استفاده از عکس این بازیگران بزرگ کشورمان هم طبیعتا نظرات هر یک از ما، چه ما که این عکس‌ها را انتخاب می‌کنیم و چه شما مخاطبان عزیزی که مقاله را مطالعه می‌کنید، شخصی است و ممکن است برای برخی این انتخاب عکس مناسب و دلنشین باشد و برخی هم این عکس‌ها را ترجیح ندهند. اما این شیوه‌ی انتخاب عکسِ افراد مشهور و البته محبوب، باز هم در نمونه های موفق خارجی رایج است و یکی دیگر از دلایل آن می تواند جلب نظر مخاطب به مطلب و آشنایی قبلی مخاطب با این افراد باشد.
    ببخشید اگر توضیحم طولانی شد.

    باز هم ممنونم از شما جناب آقای قدمی که ما را برای خواندن انتخاب کرده‌اید، امیدوارم بتوانیم بیش از پیش رضایت مخاطبان دقیقی همچون شما را جلب کنیم.

 23. profile-placeholder امیر گفت:

  آدم ناخودآگاه دوست داره برگرده ببینه ادامه مطلبش چی گفته شده. نمی خوام نقدم در مورد لبخند “اصیل” و لبخند “واقعی” رو ادامه بدم، چون شما زیاد توجهی نکردی؛ در خانه اگر کس است، یک حرف بس است و اگر قرار بود از بازخوردها درسی بگیرید، لابد از نوع پاسخهای فرافکنانه انتخاب نمی کردین. دلیل این کامنت دومم، یه اشاره کوچیک به تفاوت بین چشم پوشی از انجام کار درست، و سعه صدر داشتنه. سعه صدر مال وقتیه که حق با شما باشه، و در غیر این صورت اسمش تو فرهنگ عام خودمون کوچه علی چیه.
  روی صحبت با باقی مترجمین خوب این وبسایته (که خودم خیلی وقتا اینجا میام و از قلمشون لذت می برم) و اینکه اگر موقعی از اینجا گذر کردن، یادشون باشه ترجمه زیبا و درست، چون نمادی از شخصیت و داشته های یه انسانه، همیشه ارزش وقت گذاشتن و “پوست کنده شدن” رو داره، البته اگر ترجمه ترجمه باشه!

  1. درود بر شما که اهمیت می‌دید و برمی‌گردید و وقت می‌گذارید و کامنت می‌نویسید.
   نمی‌دونم «فرافکنی» رو از کجای پاسخ بنده برداشت کردید. وقتی نوشتم به قول آن استاد «ترجمه پوست آدم رو می‌کنه» خطاب اصلی خود بنده‌ی مترجم بودم و اینکه حالا حالاها راه دارم تا به سر منزل مقصود برسم.
   برخلاف شما که روی خود رو از بنده برگردوندید و باقی مترجمین خوب این وب‌سایت رو خطاب قرار دادید، بنده تمام قد در مقابل شما می‌ایستم و در کمال خضوع و به دور از هر گونه فرافکنی، عرض می‌کنم که بنده خودم رو مترجم می‌دونم، ولی مترجم درجه یک و بی‌نقصی نمی‌دونم. بدون شک ترجمه‌های بنده چه از لحاظ فنی و چه نگارشی، سرشار از ایرادات کوچک و بزرگ هستند و بنده هم باید (چنان که هست) تلاش کنم تا این ایرادات را رفع کرده و ترجمه‌هایم را مدام بهتر و بهتر کنم.
   در هر صورت، اگر ترجمه‌ی نه‌چندان خوب بنده باعث آزردگی خاطر شما شده، عذرخواهی می‌کنم.

 24. profile-placeholder لیلی گفت:

  سلام. خیلی خوب بود و خیلی استفاده کردم. عکسهای خوبی هم انتخاب کردید. ولی چقدر جای تاسف است که حتی یک خانم واجد شرایط ذکر شده پیدا نکردید که عکسش را بگذارید!!!!

  1. درود بر شما! چرا پیدا نمی‌شه؟! این سرزمین پر از خانم‌های هنرمندی بوده و هست که اگر پیش از این بزرگان قرار نگیرند، (به خاطر همه‌ی محدودیت‌هایی که داشتند و دارند و باز هم درخشیدند و می‌درخشند)، پس از آنها هم نیستند. شهلا ریاحی، فخری خوروش، جمیله شیخی، حمیده خیرآبادی، نیکو خردمند، هما روستا، سوسن تسلیمی، فریده سپاه‌منصور، ثریا قاسمی…
   اما در مورد این پنج عزیز، راستش من انتخاب‌شان نکردم؛ این پنج تفنگدار هنر بازیگری ایران را علی حاتمی در کنار هم قرار داد. خدایش رحمت کناد!

 25. profile-placeholder شایا گفت:

  سلام وسپاس.متشکرم.وآفرین که با سعه صدر با منتقدان برخورد میفرمایید.

  1. درود بر شما دوست… (فکر من: «تو کامنت‌های پایین فرمودند که چرا به کسانی که تعریف می‌کنند، لقب اصیل می‌دم! پس بی‌خیال!») درود بر شما دوست گرامی! :))

 26. profile-placeholder امیر گفت:

  اگر کلمه اصلی تو متن genuine هست، بد نبود اگر اون رو تو بیشتر جاها همون “واقعی” ترجمه می گردید. مثلن لبخند اصیل با لبخند واقعی کاملن متفاوتند. و کلن مطلب تو ذهن خواننده درست منتقل نمیشه و اون اصل امانتنداری که گفته شده کمتر پوشش داده میشه. درسته که مجبورید خیلی جاها مثل تیتر مطلب، از کلمه های جایگزین استفاده کنید، ولی اگه من بودم دوباره مطلب رو ویرایش می کردم و با استفاده بیشتر از کلمه واقعی، حق مطلب رو ادا می کردم.

  1. سال ۱۳۸۲، ترم اول، رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی، درس «خواندن و درک مفاهیم ۱»، جلسه‌ی اول: استاد پیش از شروع درس، چند دقیقه‌ای درباره‌ی اینکه اصلا ترجمه چیه صحبت کرد؛ در خلال صحبت‌هاش گفت: «ترجمه، پوست آدم رو می‌کَنه.»
   خوب یادمه که توی دلم بهش خندیدم. با خودم گفتم «خودش رو زیادی دست بالا گرفته. فکر کرده چه خبره! کاری نداره که، جمله‌ی انگلیسی رو بخون، تو ذهنت لغت به لغت ترجمه کن، بعد هم شیواترین جمله‌ای که به فارسی می‌تونی، بنویس. تمام!»
   از شما چه پنهون تو این قریب به سیزده سالی که از اون روز گذشته، روزی نبوده که بیشتر از پیش به حرف اون استاد ایمان نیارم و متن و مقاله و کتابی نبوده که ترجمه کنم و با جمله جمله‌اش به یاد حرفش نیفتم.
   حالا ضمن سپاس‌گزاری از وقتی که گذاشتید و نظر و پیشنهادتون، یک جمله هم عرض می‌کنم: «دوست عزیز! ترجمه، اگر ترجمه باشه، پوست آدم رو می‌کَنه!»

 27. profile-placeholder بهزاد گفت:

  خیلی عوامانه است

 28. profile-placeholder سید گفت:

  چرا شما به کسی که از شما تعریف میکند می گویید اصیل ؟

  1. profile-placeholder ناشناس گفت:

   بگویید…..چون نوعی تعامل از روی فهم وشعورست بدون غرض ورزی وگوشه وکنایه زدن…

 29. profile-placeholder جلال گفت:

  بسیار عالی و زیبا مطلب را ارائه نمودید، عکسهای شما جملاتتان را مفهومی نمود، درود فراوان

 30. profile-placeholder داریوش گفت:

  اول کلمه اصیل رو بسط بدیم ببینیم به چه معنی و مفهوم هست بعدا ببینیم میشه برای متمایز کردن اشخاص از این واژه استفاده کرد یا نه آدما در اصل و ذات یکسان هستند انسان اصل و بدل نداریم! این ویژگی هایی که شمرده شده خصوصیات انسان های فرهیخته هست
  با تشکر

  1. با شما موافقم که انسان «اصل» و بدل نداریم، ولی «اصالت» داستان دیگری دارد. کتاب «راه انسان شدن» نوشته‌ی كارل رانسوم راجرز را به شما معرفی می‌کنم که در این زمینه به تفصیل سخن گفته.
   ضمن آنکه واژه‌ی اصیل در این نوشته و نوشته‌هایی از این دست، عموما ترجمه‌ای است که برای واژه‌ی genuine به کار می‌بریم. شاید به‌جای اصیل بتوان معادل «حقیقی» را هم به کار برد.

 31. profile-placeholder مهدی گفت:

  درسته اگر حقیقتا آموزه ای دین اسلام رو بررسی کنیم این مفاهیم همش توی احادیث هست دوری از ریا دوری با ریا و هوای نفس به شدت برخورد شده که راه درامن درهای و اسیب هاست . مقاله خوبی بود اما ای کاش کوتاه تر بود

  1. بله! با شما موافقم که در آموزه‌های اسلامی هم نکته به نکته‌ی این نوشته را داریم.
   در مورد کوتاهی و بلندی نوشته، باید عرض کنم از آنجا که این مقاله ترجمه‌ای از منبع ذکرشده است، تلاش کردیم «حفظ امانت» کنیم. با این حال استفاده از تصاویر آشنا و دل‌نشین، تلاشی بود تا شما از خواندن نوشته‌ای بلند، کمتر احساس خستگی کنید.

 32. profile-placeholder آرين گفت:

  اصالت را نمیتوان با چند معیار که چند نفر آدم سرشناس جلوي دوربین رفته اندازه گیری کرد. اصالت در گذشت داشتن از آنچه که برای دیگران مهم است به همان اندازه برای شان کم اهمیت جلوه میکند را تعریف کرد

  1. نوشته را دوباره بخوانید. اشاره‌ای به این هنرمندان ندارد. اصلا به هیچ شخص خاصی اشاره ندارد. معیارهای اصالت را از دیدگاه نویسنده بیان کرده. تصاویری که در این نوشته می‌بینید، تنها حس و حال منِ مترجم از خواندن و بازنویسی این مطلب هستند.

 33. profile-placeholder حسین ابراهیمیان دامغانی گفت:

  مطالب جالب و برای بنده نو و کاربردی بود.متشکرم

 34. profile-placeholder حسین گفت:

  مطلب بسیار زیبا و مفیدی بود

 35. طاهره Tahereee گفت:

  بسیار استفاده کردم…..ممنون

پربازدیدترین موضوعات

سلامتی

سلامت جسمی و روحی با دانستن آخرین یافته‌ها و تحقیقات

آداب معاشرت

پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک

عادات موفقیت

عادات روزانه و راز موفقیت افراد موفق

هوش و خلاقیت

تکنیک‌ها و روش‌های بهبود قدرت مغز و افزایش هوش و خلاقیت

تغذیه

چه خوراکی‌های بخوریم و چه موقع بخوریم

تناسب اندام

تندرستی و داشتن بدنی زیبا با آخرین یافته‌های علمی

کاریزما

جذبه‌ای که با آن عشق، وفاداری و محبت دیگران را از آن خود می‌کنید

هوش هیجانی

مهارت ارتباط اجتماعی، شناخت و برداشت درست از رفتارها

مثبت اندیشی

بهترین‌ نکات و روش‌ها برای رسیدن به آرامش روحی و اندیشه مثبت

مد و زیبایی

نکات و روش‌هایی که ظاهر شما را تبدیل به آنچه می‌پسندید می‌کند

زبان بدن

دانش اینکه بدن چه می‌گوید و چگونه می‌توان زبان بدن را به خدمت گرفت

فن بیان

مهارت سخنرانی و تاثیر‌گذاری برای رساندن پیام‌تان